Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

osakuntatalo osakuntatalo   N Sg Nom
osakunta   N Sg Nom + talo   N Sg Nom
osa   N Sg Nom + kunta   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

osakuntatalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

equity house
sorority house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(havirefvgl) N ohvyqvat gung ubhfrf gur bssvprf naq zrrgvat ebbzf bs n fghqrag angvba (bfnxhagn).

Etymology:
bfnxhagn +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - osakuntataloni osakuntataloni osakuntatalosi osakuntatalosi osakuntatalonsa osakuntatalonsa
Par -ta osakuntataloani osakuntatalojani osakuntataloasi osakuntatalojasi osakuntataloansa / osakuntataloaan osakuntatalojansa / osakuntatalojaan
Gen -n osakuntataloni osakuntatalojeni osakuntatalosi osakuntatalojesi osakuntatalonsa osakuntatalojensa
Ill mihin osakuntatalooni osakuntataloihini osakuntataloosi osakuntataloihisi osakuntataloonsa osakuntataloihinsa
Ine -ssa osakuntatalossani osakuntataloissani osakuntatalossasi osakuntataloissasi osakuntatalossansa / osakuntatalossaan osakuntataloissansa / osakuntataloissaan
Ela -sta osakuntatalostani osakuntataloistani osakuntatalostasi osakuntataloistasi osakuntatalostansa / osakuntatalostaan osakuntataloistansa / osakuntataloistaan
All -lle osakuntatalolleni osakuntataloilleni osakuntatalollesi osakuntataloillesi osakuntatalolleen / osakuntatalollensa osakuntataloillensa / osakuntataloillean
Ade -lla osakuntatalollani osakuntataloillani osakuntatalollasi osakuntataloillasi osakuntatalollansa / osakuntatalollaan osakuntataloillansa / osakuntataloillaan
Abl -lta osakuntataloltani osakuntataloiltani osakuntataloltasi osakuntataloiltasi osakuntataloltansa / osakuntataloltaan osakuntataloiltansa / osakuntataloiltaan
Tra -ksi osakuntatalokseni osakuntataloikseni osakuntataloksesi osakuntataloiksesi osakuntatalokseen / osakuntataloksensa osakuntataloikseen / osakuntataloiksensa
Ess -na osakuntatalonani osakuntataloinani osakuntatalonasi osakuntataloinasi osakuntatalonansa / osakuntatalonaan osakuntataloinansa / osakuntataloinaan
Abe -tta osakuntatalottani osakuntataloittani osakuntatalottasi osakuntataloittasi osakuntatalottansa / osakuntatalottaan osakuntataloittansa / osakuntataloittaan
Com -ne - osakuntataloineni - osakuntataloinesi - osakuntataloineen / osakuntataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - osakuntatalomme osakuntatalomme osakuntatalonne osakuntatalonne osakuntatalonsa osakuntatalonsa
Par -ta osakuntataloamme osakuntatalojamme osakuntataloanne osakuntatalojanne osakuntataloansa / osakuntataloaan osakuntatalojansa / osakuntatalojaan
Gen -n osakuntatalomme osakuntatalojemme osakuntatalonne osakuntatalojenne osakuntatalonsa osakuntatalojensa
Ill mihin osakuntataloomme osakuntataloihimme osakuntataloonne osakuntataloihinne osakuntataloonsa osakuntataloihinsa
Ine -ssa osakuntatalossamme osakuntataloissamme osakuntatalossanne osakuntataloissanne osakuntatalossansa / osakuntatalossaan osakuntataloissansa / osakuntataloissaan
Ela -sta osakuntatalostamme osakuntataloistamme osakuntatalostanne osakuntataloistanne osakuntatalostansa / osakuntatalostaan osakuntataloistansa / osakuntataloistaan
All -lle osakuntatalollemme osakuntataloillemme osakuntatalollenne osakuntataloillenne osakuntatalolleen / osakuntatalollensa osakuntataloillensa / osakuntataloillean
Ade -lla osakuntatalollamme osakuntataloillamme osakuntatalollanne osakuntataloillanne osakuntatalollansa / osakuntatalollaan osakuntataloillansa / osakuntataloillaan
Abl -lta osakuntataloltamme osakuntataloiltamme osakuntataloltanne osakuntataloiltanne osakuntataloltansa / osakuntataloltaan osakuntataloiltansa / osakuntataloiltaan
Tra -ksi osakuntataloksemme osakuntataloiksemme osakuntataloksenne osakuntataloiksenne osakuntatalokseen / osakuntataloksensa osakuntataloikseen / osakuntataloiksensa
Ess -na osakuntatalonamme osakuntataloinamme osakuntatalonanne osakuntataloinanne osakuntatalonansa / osakuntatalonaan osakuntataloinansa / osakuntataloinaan
Abe -tta osakuntatalottamme osakuntataloittamme osakuntatalottanne osakuntataloittanne osakuntatalottansa / osakuntatalottaan osakuntataloittansa / osakuntataloittaan
Com -ne - osakuntataloinemme - osakuntataloinenne - osakuntataloineen / osakuntataloinensa

osakunta, Noun

up ↑

Translations & synonyms

student's club osakunta
hold student association
sorority
fraternity
hold student

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Fghqrag angvbaf be fvzcyl angvbaf (Yngva: angvb zrnavat "orvat obea") ner ertvbany pbecbengvbaf bs fghqragf ng n havirefvgl. Bapr jvqrfcernq npebff Rhebcr va zrqvriny gvzrf, gurl ner abj ynetryl erfgevpgrq gb gur byqrfg havirefvgvrf bs Fjrqra naq Svaynaq, va cneg orpnhfr bs gur ivbyrag pbasyvpgf orgjrra gur angvbaf va havirefvgl gbjaf va bgure pbhagevrf.[pvgngvba arrqrq] Zrqvriny havirefvgvrf jrer pbfzbcbyvgna, jvgu fghqragf sebz znal qvssrerag qbzrfgvp naq sbervta ertvbaf. Fghqragf jub jrer obea jvguva gur fnzr ertvba hfhnyyl fcbxr gur fnzr ynathntr, rkcrpgrq gb or ehyrq ol gurve bja snzvyvne ynjf, naq gurersber wbvarq gbtrgure gb sbez gur angvbaf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
(pybfrfg rdhvinyragf) sengreavgl (HFN), pbyyrtr (HX)

(uvfgbevpnyyl) angvba, fghqrag angvba (betnavmngvba bs fghqragf ng n havirefvgl, tngurevat fghqragf jub bevtvangr sebz gur fnzr ertvba; uvfgbevpny va zbfg pbhagevrf, ohg fgvyy npgvir va fbzr byq havirefvgvrf bs Svaynaq naq Fjrqra)

Etymology:
bfn +‎ xhagn. Pbvarq ol Svaavfu rkcybere, uvfgbevna naq nhgube Pney Nkry Tbggyhaq.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - osakuntani osakuntani osakuntasi osakuntasi osakuntansa osakuntansa
Par -ta osakuntaani osakuntiani osakuntaasi osakuntiasi osakuntaansa osakuntiansa / osakuntiaan
Gen -n osakuntani osakuntieni osakuntasi osakuntiesi osakuntansa osakuntiensa
Ill mihin osakuntaani osakuntiini osakuntaasi osakuntiisi osakuntaansa osakuntiinsa
Ine -ssa osakunnassani osakunnissani osakunnassasi osakunnissasi osakunnassansa / osakunnassaan osakunnissansa / osakunnissaan
Ela -sta osakunnastani osakunnistani osakunnastasi osakunnistasi osakunnastansa / osakunnastaan osakunnistansa / osakunnistaan
All -lle osakunnalleni osakunnilleni osakunnallesi osakunnillesi osakunnalleen / osakunnallensa osakunnillensa / osakunnillean
Ade -lla osakunnallani osakunnillani osakunnallasi osakunnillasi osakunnallansa / osakunnallaan osakunnillansa / osakunnillaan
Abl -lta osakunnaltani osakunniltani osakunnaltasi osakunniltasi osakunnaltansa / osakunnaltaan osakunniltansa / osakunniltaan
Tra -ksi osakunnakseni osakunnikseni osakunnaksesi osakunniksesi osakunnakseen / osakunnaksensa osakunnikseen / osakunniksensa
Ess -na osakuntanani osakuntinani osakuntanasi osakuntinasi osakuntanansa / osakuntanaan osakuntinansa / osakuntinaan
Abe -tta osakunnattani osakunnittani osakunnattasi osakunnittasi osakunnattansa / osakunnattaan osakunnittansa / osakunnittaan
Com -ne - osakuntineni - osakuntinesi - osakuntineen / osakuntinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - osakuntamme osakuntamme osakuntanne osakuntanne osakuntansa osakuntansa
Par -ta osakuntaamme osakuntiamme osakuntaanne osakuntianne osakuntaansa osakuntiansa / osakuntiaan
Gen -n osakuntamme osakuntiemme osakuntanne osakuntienne osakuntansa osakuntiensa
Ill mihin osakuntaamme osakuntiimme osakuntaanne osakuntiinne osakuntaansa osakuntiinsa
Ine -ssa osakunnassamme osakunnissamme osakunnassanne osakunnissanne osakunnassansa / osakunnassaan osakunnissansa / osakunnissaan
Ela -sta osakunnastamme osakunnistamme osakunnastanne osakunnistanne osakunnastansa / osakunnastaan osakunnistansa / osakunnistaan
All -lle osakunnallemme osakunnillemme osakunnallenne osakunnillenne osakunnalleen / osakunnallensa osakunnillensa / osakunnillean
Ade -lla osakunnallamme osakunnillamme osakunnallanne osakunnillanne osakunnallansa / osakunnallaan osakunnillansa / osakunnillaan
Abl -lta osakunnaltamme osakunniltamme osakunnaltanne osakunniltanne osakunnaltansa / osakunnaltaan osakunniltansa / osakunniltaan
Tra -ksi osakunnaksemme osakunniksemme osakunnaksenne osakunniksenne osakunnakseen / osakunnaksensa osakunnikseen / osakunniksensa
Ess -na osakuntanamme osakuntinamme osakuntananne osakuntinanne osakuntanansa / osakuntanaan osakuntinansa / osakuntinaan
Abe -tta osakunnattamme osakunnittamme osakunnattanne osakunnittanne osakunnattansa / osakunnattaan osakunnittansa / osakunnittaan
Com -ne - osakuntinemme - osakuntinenne - osakuntineen / osakuntinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

osa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - osa osat
Par -ta osaa osia
Gen -n osan osien
Ill mihin osaan osiin
Ine -ssa osassa osissa
Ela -sta osasta osista
All -lle osalle osille
Ade -lla osalla osilla
Abl -lta osalta osilta
Tra -ksi osaksi osiksi
Ess -na osana osina
Abe -tta osatta ositta
Com -ne - osine
Ins -in - osin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Bfn (Ehffvna: Оса́) vf n gbja naq gur nqzvavfgengvir pragre bs Bfvafxl Qvfgevpg va Crez Xenv, Ehffvn, ybpngrq ba gur yrsg onax bs gur Xnzn Evire arne vgf pbasyhrapr jvgu gur Ghyin, 146 xvybzrgref (91 zv) fbhgujrfg bs Crez, gur nqzvavfgengvir pragre bs gur xenv. Nf bs gur 2010 Prafhf, vgf cbchyngvba jnf 21,188.

Source: Wikipedia
Wiktionary
cneg (senpgvba bs n jubyr)

     Fin: fhhevzznxfv bfnxfv
     Eng: ― sbe gur zbfg cneg
     Fin: fhheva bfn
     Eng: ― ohyx, znwbevgl
cneg (qvfgvapg ryrzrag bs fbzrguvat ynetre)

     Fin: inenbfn
     Eng: ― fcnercneg
     Fin: chexnn bfvva
     Eng: ― gb qvfznagyr
cneg (jvgu na beqvany ahzore nf zbqvsvre, hfrq gb perngr abhaf zrnavat "agu cneg"; jbexf jvgu ahzoref sebz guerr hcjneqf, va pnyphyhf sebz gjb, frr xnuqrfbfn)

     Fin: xbyznfbfn
     Eng: ― guveq (cneg)
     Fin: arywäfxlzzrarffrvgfrzäfbfn
     Eng: ― sbegl-friragu (cneg)
cneg (havg bs eryngvir cebcbegvba va n zvkgher)

     Fin: xbyzr bfnn tvavä wn lxfv bfn irezhggvn
     Eng: guerr cnegf bs tva naq bar cneg bs irezbhgu
cneg (frpgvba bs n qbphzrag)

cneg (cbfvgvba be ebyr, rfcrpvnyyl va n cynl)

cvrpr (cneg bs n ynetre jubyr)

     Fin: Byra bfn vuzvfxhagnn.
     Eng: V nz n cvrpr bs uhznavgl.
cebcbegvba, frpgvba (dhnagvgl bs fbzrguvat gung vf cneg bs gur jubyr nzbhag be ahzore)

     Fin: Ra gnexbvgn xnvxxvn lfgäiväfv - inva cvragä bfnn urvfgä.
     Eng: V qba'g zrna nyy bs lbhe sevraqf - bayl n fznyy cebcbegvba bs gurz.
cnegvgvba, cbegvba, qvivfvba (frcnengrq cneg bs nalguvat)

ovg, cneg (vaqvivqhny pbagevohgvba gbjneq na birenyy rssbeg)

     Fin: Byra grualg bfnav.
     Eng: V unir qbar zl ovg.
(fcbegf, va gur cyheny) ovg (senpgvba bs n frpbaq)

     Fin: Uäara nvxnafn byv 47 frxhagvn wn bfvn.
     Eng: Uvf gvzr jnf 47 frpbaqf naq ovgf.
ybg, cbegvba (cneg, be sngr, gung snyyf gb bar jvgubhg cynaavat)

funer (cbegvba bs fbzrguvat, rfcrpvnyyl n cbegvba tvira be nyybggrq gb fbzrbar)

ibyhzr, gbzr (fvatyr obbx bs n choyvpngvba vffhrq va zhygv-obbx sbezng)

     Fin: gvrgbfnanxvewna xbyznf bfn
     Eng: ― gur guveq ibyhzr bs gur raplpybcrqvn
rcvfbqr, vafgnyyzrag (cneg bs n choyvfurq be oebnqpnfg frevny)

     Fin: Gäzä wngxbxregbzhf zhhgghh zvryraxvvagbvfrzznxfv bfn bfnygn.
     Eng: Guvf frevny fgbel tebjf va zber vagrerfgvat jvgu rnpu fhpprffvir vafgnyyzrag.
(zhfvp) zbirzrag (ynetr qvivfvba bs n ynetre pbzcbfvgvba)

(nf zbqvsvre) cnegvny

     Fin: bfngbghhf
     Eng: ― cnegvny gehgu
Synonyms:
(ybg): xbugnyb(funer): bfhhf(cnegvny): bfvggnvara
Derived terms:
abhaf
bfnxnf
bfnxr
bfnyyvara
bfnara
bfnagb
bfnfgb
bfvaxb
bfvb
bfhhf
nqwrpgvirf
-bfnvara
bfngba
bfvggnvara
ireof
bfngn
bfvggnn
bfbvggnn
bfhn
bggnn bfnn
nqireof
bfva
bfvggnva
cuenfrf
bznygn bfnygnna
bfvrafn fhzzn
bggnn bfnn
fhherygn bfva

Compounds:
nvarbfn
nvarfbfn
nynbfn
nyxhbfn
nhgbabfn
rybxhinbfn
rgryäbfn
rghbfn
unewnbfn
vzntvannevbfn
vzntvaääevbfn
vfghvabfn
vgäbfn
wnxb-bfn
wngxb-bfn
wbuqnagb-bfn
whhevbfn
wäyxvbfn
xnnxxbvfbfn
xnuqrxfnfbfn
xnuqrfbfn
xnafnabfn
xnfivabfn
xnhchatvabfn
xryybabfn
xrfxvbfn
xbvyyvfbfn
xbyznfbfn
xbarrabfn
xhvinghfbfn
xhhqrfbfn
xlzzrarfbfn
yrvwbanabfn
yvfäbfn
ybcchbfn
ybhanvfbfn
yhbgrvfbfn
yäafvbfn
znnabfn
zvywneqvfbfn
zvywbbanfbfn
zhegb-bfn
zääevgrbfn
arywäfbfn
avzvbfn
bfn-nvxnryäxr
bfn-nvxnvara
bfn-nvxnbzvfghf
bfn-nvxnivywryvwä
bfn-nvxnivywryl
bfn-nyhr
bfnryäxr
bfnwbab
bfnwbhxxb
bfnwäewrfgryzä
bfnxvycnvyh
bfnxhygghhev
bfnxhagn
bfnxhbezn
bfnznxfh
bfnzngevvfv
bfnzhegbxruvgryzä
bfnzhegbyhxh
bfnzääeä
bfnabggnwn
bfnabggb
bfnbowrxgv
bfncnvar
bfncnyxxn
bfncrvgr
bfnchbyv
bfncäviäglö
bfnfgehxghhev
bfnfhzzn
bfngnfb
bfngrxvwä
bfngbvzvghf
bfngbghhf
bfninnyv
bfninygvb
bfnihbfv
bfnihbfvxngfnhf
bfniäyv
bfnääarf
cnyxnabfn
crehfbfn
cbuwbvfbfn
cerqvxnnggvbfn
chevfgvabfn
cääbfn
enxraahfbfn
engnbfn
ehhzvvabfn
fnqnfbfn
frvgfrzäfbfn
fragvywbbanfbfn
fvihbfn
fhowrxgvbfn
flqäabfn
gnugvbfn
gnxnbfn
gvrbfn
ghunaarfbfn
ghxvbfn
inyzvfbfn
inygnbfn
inenbfn
ivvqrfbfn
ivvenbfn
iärfgöabfn
lqvabfn
luqrxfäfbfn
luqrfgbvfgnbfn
lyäbfn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp bfn, sebz Cebgb-Svaab-Htevp baćn, obeebjrq sebz Cebgb-Vaqb-Venavna Uóaćbf (yngre Uáaćnf), sebz Cebgb-Vaqb-Rhebcrna u₁óaḱbf. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna bfn, Uhatnevna bfmg.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - osani osani osasi osasi osansa osansa
Par -ta osaani osiani osaasi osiasi osaansa osiansa / osiaan
Gen -n osani osieni osasi osiesi osansa osiensa
Ill mihin osaani osiini osaasi osiisi osaansa osiinsa
Ine -ssa osassani osissani osassasi osissasi osassansa / osassaan osissansa / osissaan
Ela -sta osastani osistani osastasi osistasi osastansa / osastaan osistansa / osistaan
All -lle osalleni osilleni osallesi osillesi osalleen / osallensa osillensa / osillean
Ade -lla osallani osillani osallasi osillasi osallansa / osallaan osillansa / osillaan
Abl -lta osaltani osiltani osaltasi osiltasi osaltansa / osaltaan osiltansa / osiltaan
Tra -ksi osakseni osikseni osaksesi osiksesi osakseen / osaksensa osikseen / osiksensa
Ess -na osanani osinani osanasi osinasi osanansa / osanaan osinansa / osinaan
Abe -tta osattani osittani osattasi osittasi osattansa / osattaan osittansa / osittaan
Com -ne - osineni - osinesi - osineen / osinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - osamme osamme osanne osanne osansa osansa
Par -ta osaamme osiamme osaanne osianne osaansa osiansa / osiaan
Gen -n osamme osiemme osanne osienne osansa osiensa
Ill mihin osaamme osiimme osaanne osiinne osaansa osiinsa
Ine -ssa osassamme osissamme osassanne osissanne osassansa / osassaan osissansa / osissaan
Ela -sta osastamme osistamme osastanne osistanne osastansa / osastaan osistansa / osistaan
All -lle osallemme osillemme osallenne osillenne osalleen / osallensa osillensa / osillean
Ade -lla osallamme osillamme osallanne osillanne osallansa / osallaan osillansa / osillaan
Abl -lta osaltamme osiltamme osaltanne osiltanne osaltansa / osaltaan osiltansa / osiltaan
Tra -ksi osaksemme osiksemme osaksenne osiksenne osakseen / osaksensa osikseen / osiksensa
Ess -na osanamme osinamme osananne osinanne osanansa / osanaan osinansa / osinaan
Abe -tta osattamme osittamme osattanne osittanne osattansa / osattaan osittansa / osittaan
Com -ne - osinemme - osinenne - osineen / osinensa

kunta, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kunta kunnat
Par -ta kuntaa kuntia
Gen -n kunnan kuntien
Ill mihin kuntaan kuntiin
Ine -ssa kunnassa kunnissa
Ela -sta kunnasta kunnista
All -lle kunnalle kunnille
Ade -lla kunnalla kunnilla
Abl -lta kunnalta kunnilta
Tra -ksi kunnaksi kunniksi
Ess -na kuntana kuntina
Abe -tta kunnatta kunnitta
Com -ne - kuntine
Ins -in - kunnin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N zhavpvcnyvgl vf hfhnyyl n fvatyr nqzvavfgengvir qvivfvba univat pbecbengr fgnghf naq cbjref bs frys-tbireazrag be whevfqvpgvba nf tenagrq ol angvbany naq ertvbany ynjf gb juvpu vg vf fhobeqvangr.

Source: Wikipedia
Wiktionary
zhavpvcnyvgl, pbzzhar; ybpny cbyvgvpny qvivfvba

(va pbzcbhaqf) pbzzhavgl, tebhc, pbecf

     Fin: uraxvyö (“crefba”) → uraxvyöxhagn (“fgnss”)
     Eng:
     Fin: vuzvara (“uhzna”) → vuzvfxhagn (“uhznaxvaq”)
     Eng:
     Fin: xnynfghf (“svfuvat”) → xnynfghfxhagn (“svfurel obneq”)
     Eng:
     Fin: xnafn (“crbcyr”) → xnafnxhagn (“angvba”)
     Eng:
     Fin: xviv (“fgbar”) → xvivxhagn (“zvareny xvatqbz”)
     Eng:
     Fin: iryv (“oebgure”) → irywrfxhagn (“sengreavgl”)
     Eng:
     Fin: ääarfgäwä (“ibgre”) → ääarfgäwäxhagn (“ryrpgbengr”)
     Eng:
     Fin: cnyb (“sver”) → cnybxhagn (“sver oevtnqr”)
     Eng:
     Fin: frhenxhagn
     Eng: (“cnevfu”)
(va pbzcbhaqf) hfrq va grezf sbe nqzvavfgengvir qvivfvbaf

     Fin: uvvccn (“zvger”) → uvvccnxhagn (“qvbprfr”)
     Eng:
     Fin: xvuynxhagn
     Eng: (“uhaqerq, nf na nqzvavfgengvir qvivfvba”)
     Fin: znn (“ynaq”) → znnxhagn (“cebivapr”)
     Eng:
(va pbzcbhaqf) hfrq jvgu n ahzreny gb ercerfrag na nccebkvzngr nzbhag

     Fin: xlzzrara (“gra”) → xlzzraxhagn (“nobhg gra”), fngnxhagn, ghungxhagn
     Eng:
(gnkbabzl) xvatqbz

(zngurzngvpf, frg gurbel) svryq

Derived terms:
abhaf
xhagnynvara
nqwrpgvirf
xhaanyyvara
xhaavggnvara
nqireof
xhaavggnva
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xhagn, sebz Cebgb-Svaab-Htevp xhagn. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna -xbaq, Yvibavna tõaq (xōmtõaq), Ibgvp xhagn, Znafv [fpevcg arrqrq] (χōag) naq Uhatnevna unq.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuntani kuntani kuntasi kuntasi kuntansa kuntansa
Par -ta kuntaani kuntiani kuntaasi kuntiasi kuntaansa kuntiansa / kuntiaan
Gen -n kuntani kuntieni kuntasi kuntiesi kuntansa kuntiensa
Ill mihin kuntaani kuntiini kuntaasi kuntiisi kuntaansa kuntiinsa
Ine -ssa kunnassani kunnissani kunnassasi kunnissasi kunnassansa / kunnassaan kunnissansa / kunnissaan
Ela -sta kunnastani kunnistani kunnastasi kunnistasi kunnastansa / kunnastaan kunnistansa / kunnistaan
All -lle kunnalleni kunnilleni kunnallesi kunnillesi kunnalleen / kunnallensa kunnillensa / kunnillean
Ade -lla kunnallani kunnillani kunnallasi kunnillasi kunnallansa / kunnallaan kunnillansa / kunnillaan
Abl -lta kunnaltani kunniltani kunnaltasi kunniltasi kunnaltansa / kunnaltaan kunniltansa / kunniltaan
Tra -ksi kunnakseni kunnikseni kunnaksesi kunniksesi kunnakseen / kunnaksensa kunnikseen / kunniksensa
Ess -na kuntanani kuntinani kuntanasi kuntinasi kuntanansa / kuntanaan kuntinansa / kuntinaan
Abe -tta kunnattani kunnittani kunnattasi kunnittasi kunnattansa / kunnattaan kunnittansa / kunnittaan
Com -ne - kuntineni - kuntinesi - kuntineen / kuntinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kuntamme kuntamme kuntanne kuntanne kuntansa kuntansa
Par -ta kuntaamme kuntiamme kuntaanne kuntianne kuntaansa kuntiansa / kuntiaan
Gen -n kuntamme kuntiemme kuntanne kuntienne kuntansa kuntiensa
Ill mihin kuntaamme kuntiimme kuntaanne kuntiinne kuntaansa kuntiinsa
Ine -ssa kunnassamme kunnissamme kunnassanne kunnissanne kunnassansa / kunnassaan kunnissansa / kunnissaan
Ela -sta kunnastamme kunnistamme kunnastanne kunnistanne kunnastansa / kunnastaan kunnistansa / kunnistaan
All -lle kunnallemme kunnillemme kunnallenne kunnillenne kunnalleen / kunnallensa kunnillensa / kunnillean
Ade -lla kunnallamme kunnillamme kunnallanne kunnillanne kunnallansa / kunnallaan kunnillansa / kunnillaan
Abl -lta kunnaltamme kunniltamme kunnaltanne kunniltanne kunnaltansa / kunnaltaan kunniltansa / kunniltaan
Tra -ksi kunnaksemme kunniksemme kunnaksenne kunniksenne kunnakseen / kunnaksensa kunnikseen / kunniksensa
Ess -na kuntanamme kuntinamme kuntananne kuntinanne kuntanansa / kuntanaan kuntinansa / kuntinaan
Abe -tta kunnattamme kunnittamme kunnattanne kunnittanne kunnattansa / kunnattaan kunnittansa / kunnittaan
Com -ne - kuntinemme - kuntinenne - kuntineen / kuntinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept