Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talotehdas talotehdas   N Sg Nom
talo   N Sg Nom + tehdas   N Sg Nom

talotehdas, Noun

up ↑

Translations & synonyms

house factory
house plant
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talotehtaani talotehtaani talotehtaasi talotehtaasi talotehtaansa talotehtaansa
Par -ta talotehdastani talotehtaitani / talotehtahiani talotehdastasi talotehtaitasi / talotehtahiasi talotehdastansa / talotehdastaan talotehtaitansa / talotehtaitaan /
talotehtahiansa / talotehtahiaan
Gen -n talotehtaani talotehtaitteni / talotehtaideni /
talotehtahieni / talotehtahitteni
talotehtaasi talotehtaittesi / talotehtaidesi /
talotehtahiesi / talotehtahittesi
talotehtaansa talotehtaittensa / talotehtaidensa /
talotehtahiensa / talotehtahittensa
Ill mihin talotehtaaseeni talotehtaisiini / talotehtaihini /
talotehtahisini
talotehtaaseesi talotehtaisiisi / talotehtaihisi /
talotehtahisisi
talotehtaaseensa talotehtaisiinsa / talotehtaihinsa /
talotehtahisinsa
Ine -ssa talotehtaassani talotehtahissani / talotehtaissani talotehtaassasi talotehtahissasi / talotehtaissasi talotehtaassansa / talotehtaassaan talotehtahissansa / talotehtahissaan /
talotehtaissansa / talotehtaissaan
Ela -sta talotehtaastani talotehtahistani / talotehtaistani talotehtaastasi talotehtahistasi / talotehtaistasi talotehtaastansa / talotehtaastaan talotehtahistansa / talotehtahistaan /
talotehtaistansa / talotehtaistaan
All -lle talotehtaalleni talotehtahilleni / talotehtailleni talotehtaallesi talotehtahillesi / talotehtaillesi talotehtaalleen / talotehtaallensa talotehtahillensa / talotehtahillean /
talotehtaillensa / talotehtaillean
Ade -lla talotehtaallani talotehtahillani / talotehtaillani talotehtaallasi talotehtahillasi / talotehtaillasi talotehtaallansa / talotehtaallaan talotehtahillansa / talotehtahillaan /
talotehtaillansa / talotehtaillaan
Abl -lta talotehtaaltani talotehtahiltani / talotehtailtani talotehtaaltasi talotehtahiltasi / talotehtailtasi talotehtaaltansa / talotehtaaltaan talotehtahiltansa / talotehtahiltaan /
talotehtailtansa / talotehtailtaan
Tra -ksi talotehtaakseni talotehtahikseni / talotehtaikseni talotehtaaksesi talotehtahiksesi / talotehtaiksesi talotehtaakseen / talotehtaaksensa talotehtahikseen / talotehtahiksensa /
talotehtaikseen / talotehtaiksensa
Ess -na talotehtaanani talotehtahinani / talotehtainani talotehtaanasi talotehtahinasi / talotehtainasi talotehtaanansa / talotehtaanaan talotehtahinansa / talotehtahinaan /
talotehtainansa / talotehtainaan
Abe -tta talotehtaattani talotehtahittani / talotehtaittani talotehtaattasi talotehtahittasi / talotehtaittasi talotehtaattansa / talotehtaattaan talotehtahittansa / talotehtahittaan /
talotehtaittansa / talotehtaittaan
Com -ne - talotehtahineni / talotehtaineni - talotehtahinesi / talotehtainesi - talotehtahineen / talotehtahinensa /
talotehtaineen / talotehtainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talotehtaamme talotehtaamme talotehtaanne talotehtaanne talotehtaansa talotehtaansa
Par -ta talotehdastamme talotehtaitamme / talotehtahiamme talotehdastanne talotehtaitanne / talotehtahianne talotehdastansa / talotehdastaan talotehtaitansa / talotehtaitaan /
talotehtahiansa / talotehtahiaan
Gen -n talotehtaamme talotehtaittemme / talotehtaidemme /
talotehtahiemme / talotehtahittemme
talotehtaanne talotehtaittenne / talotehtaidenne /
talotehtahienne / talotehtahittenne
talotehtaansa talotehtaittensa / talotehtaidensa /
talotehtahiensa / talotehtahittensa
Ill mihin talotehtaaseemme talotehtaisiimme / talotehtaihimme /
talotehtahisimme
talotehtaaseenne talotehtaisiinne / talotehtaihinne /
talotehtahisinne
talotehtaaseensa talotehtaisiinsa / talotehtaihinsa /
talotehtahisinsa
Ine -ssa talotehtaassamme talotehtahissamme / talotehtaissamme talotehtaassanne talotehtahissanne / talotehtaissanne talotehtaassansa / talotehtaassaan talotehtahissansa / talotehtahissaan /
talotehtaissansa / talotehtaissaan
Ela -sta talotehtaastamme talotehtahistamme / talotehtaistamme talotehtaastanne talotehtahistanne / talotehtaistanne talotehtaastansa / talotehtaastaan talotehtahistansa / talotehtahistaan /
talotehtaistansa / talotehtaistaan
All -lle talotehtaallemme talotehtahillemme / talotehtaillemme talotehtaallenne talotehtahillenne / talotehtaillenne talotehtaalleen / talotehtaallensa talotehtahillensa / talotehtahillean /
talotehtaillensa / talotehtaillean
Ade -lla talotehtaallamme talotehtahillamme / talotehtaillamme talotehtaallanne talotehtahillanne / talotehtaillanne talotehtaallansa / talotehtaallaan talotehtahillansa / talotehtahillaan /
talotehtaillansa / talotehtaillaan
Abl -lta talotehtaaltamme talotehtahiltamme / talotehtailtamme talotehtaaltanne talotehtahiltanne / talotehtailtanne talotehtaaltansa / talotehtaaltaan talotehtahiltansa / talotehtahiltaan /
talotehtailtansa / talotehtailtaan
Tra -ksi talotehtaaksemme talotehtahiksemme / talotehtaiksemme talotehtaaksenne talotehtahiksenne / talotehtaiksenne talotehtaakseen / talotehtaaksensa talotehtahikseen / talotehtahiksensa /
talotehtaikseen / talotehtaiksensa
Ess -na talotehtaanamme talotehtahinamme / talotehtainamme talotehtaananne talotehtahinanne / talotehtainanne talotehtaanansa / talotehtaanaan talotehtahinansa / talotehtahinaan /
talotehtainansa / talotehtainaan
Abe -tta talotehtaattamme talotehtahittamme / talotehtaittamme talotehtaattanne talotehtahittanne / talotehtaittanne talotehtaattansa / talotehtaattaan talotehtahittansa / talotehtahittaan /
talotehtaittansa / talotehtaittaan
Com -ne - talotehtahinemme / talotehtainemme - talotehtahinenne / talotehtainenne - talotehtahineen / talotehtahinensa /
talotehtaineen / talotehtainensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

tehdas, Noun

up ↑

Translations & synonyms

factory tehdas, tuotantolaitos
plant kasvi, tehdas, laitteet, voimala, koneet, taimi
mill mylly, tehdas, valmistuslaitos, kehräämö, -laitos
works tehdas, rakenteet, laitos, koneisto, koko hoito, liikkuvat osat
yard piha, jaardi, alue, raakapuu, yardi, tehdas
manufacturing

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N snpgbel, znahsnpghevat cynag be n cebqhpgvba cynag vf na vaqhfgevny fvgr, bsgra n pbzcyrk pbafvfgvat bs frireny ohvyqvatf svyyrq jvgu znpuvarel, jurer jbexref znahsnpgher vgrzf be bcrengr znpuvarf juvpu cebprff rnpu vgrz vagb nabgure. Gurl ner n pevgvpny cneg bs zbqrea rpbabzvp cebqhpgvba, jvgu gur znwbevgl bs gur jbeyq'f tbbqf orvat perngrq be cebprffrq jvguva snpgbevrf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
snpgbel

zvyy (snpgbel)

     Fin: cncrevgruqnf
     Eng: ― cncre zvyy
Derived terms:
grugnvyyn
Etymology:
gruqä (“gb qb, znxr”) +‎ -nf. Na nygreangvir gurbel cbfvgf vafgrnq gung gruqä naq gruqnf ner cnenyyry obeebjvatf sebz Vaqb-Rhebcrna (frr Cebgb-Henyvp grxr-). Pbzcner Xneryvna grunš.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tehtaani tehtaani tehtaasi tehtaasi tehtaansa tehtaansa
Par -ta tehdastani tehtaitani / tehtahiani tehdastasi tehtaitasi / tehtahiasi tehdastansa / tehdastaan tehtaitansa / tehtaitaan /
tehtahiansa / tehtahiaan
Gen -n tehtaani tehtaitteni / tehtaideni /
tehtahieni / tehtahitteni
tehtaasi tehtaittesi / tehtaidesi /
tehtahiesi / tehtahittesi
tehtaansa tehtaittensa / tehtaidensa /
tehtahiensa / tehtahittensa
Ill mihin tehtaaseeni tehtaisiini / tehtaihini /
tehtahisini
tehtaaseesi tehtaisiisi / tehtaihisi /
tehtahisisi
tehtaaseensa tehtaisiinsa / tehtaihinsa /
tehtahisinsa
Ine -ssa tehtaassani tehtahissani / tehtaissani tehtaassasi tehtahissasi / tehtaissasi tehtaassansa / tehtaassaan tehtahissansa / tehtahissaan /
tehtaissansa / tehtaissaan
Ela -sta tehtaastani tehtahistani / tehtaistani tehtaastasi tehtahistasi / tehtaistasi tehtaastansa / tehtaastaan tehtahistansa / tehtahistaan /
tehtaistansa / tehtaistaan
All -lle tehtaalleni tehtahilleni / tehtailleni tehtaallesi tehtahillesi / tehtaillesi tehtaalleen / tehtaallensa tehtahillensa / tehtahillean /
tehtaillensa / tehtaillean
Ade -lla tehtaallani tehtahillani / tehtaillani tehtaallasi tehtahillasi / tehtaillasi tehtaallansa / tehtaallaan tehtahillansa / tehtahillaan /
tehtaillansa / tehtaillaan
Abl -lta tehtaaltani tehtahiltani / tehtailtani tehtaaltasi tehtahiltasi / tehtailtasi tehtaaltansa / tehtaaltaan tehtahiltansa / tehtahiltaan /
tehtailtansa / tehtailtaan
Tra -ksi tehtaakseni tehtahikseni / tehtaikseni tehtaaksesi tehtahiksesi / tehtaiksesi tehtaakseen / tehtaaksensa tehtahikseen / tehtahiksensa /
tehtaikseen / tehtaiksensa
Ess -na tehtaanani tehtahinani / tehtainani tehtaanasi tehtahinasi / tehtainasi tehtaanansa / tehtaanaan tehtahinansa / tehtahinaan /
tehtainansa / tehtainaan
Abe -tta tehtaattani tehtahittani / tehtaittani tehtaattasi tehtahittasi / tehtaittasi tehtaattansa / tehtaattaan tehtahittansa / tehtahittaan /
tehtaittansa / tehtaittaan
Com -ne - tehtahineni / tehtaineni - tehtahinesi / tehtainesi - tehtahineen / tehtahinensa /
tehtaineen / tehtainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tehtaamme tehtaamme tehtaanne tehtaanne tehtaansa tehtaansa
Par -ta tehdastamme tehtaitamme / tehtahiamme tehdastanne tehtaitanne / tehtahianne tehdastansa / tehdastaan tehtaitansa / tehtaitaan /
tehtahiansa / tehtahiaan
Gen -n tehtaamme tehtaittemme / tehtaidemme /
tehtahiemme / tehtahittemme
tehtaanne tehtaittenne / tehtaidenne /
tehtahienne / tehtahittenne
tehtaansa tehtaittensa / tehtaidensa /
tehtahiensa / tehtahittensa
Ill mihin tehtaaseemme tehtaisiimme / tehtaihimme /
tehtahisimme
tehtaaseenne tehtaisiinne / tehtaihinne /
tehtahisinne
tehtaaseensa tehtaisiinsa / tehtaihinsa /
tehtahisinsa
Ine -ssa tehtaassamme tehtahissamme / tehtaissamme tehtaassanne tehtahissanne / tehtaissanne tehtaassansa / tehtaassaan tehtahissansa / tehtahissaan /
tehtaissansa / tehtaissaan
Ela -sta tehtaastamme tehtahistamme / tehtaistamme tehtaastanne tehtahistanne / tehtaistanne tehtaastansa / tehtaastaan tehtahistansa / tehtahistaan /
tehtaistansa / tehtaistaan
All -lle tehtaallemme tehtahillemme / tehtaillemme tehtaallenne tehtahillenne / tehtaillenne tehtaalleen / tehtaallensa tehtahillensa / tehtahillean /
tehtaillensa / tehtaillean
Ade -lla tehtaallamme tehtahillamme / tehtaillamme tehtaallanne tehtahillanne / tehtaillanne tehtaallansa / tehtaallaan tehtahillansa / tehtahillaan /
tehtaillansa / tehtaillaan
Abl -lta tehtaaltamme tehtahiltamme / tehtailtamme tehtaaltanne tehtahiltanne / tehtailtanne tehtaaltansa / tehtaaltaan tehtahiltansa / tehtahiltaan /
tehtailtansa / tehtailtaan
Tra -ksi tehtaaksemme tehtahiksemme / tehtaiksemme tehtaaksenne tehtahiksenne / tehtaiksenne tehtaakseen / tehtaaksensa tehtahikseen / tehtahiksensa /
tehtaikseen / tehtaiksensa
Ess -na tehtaanamme tehtahinamme / tehtainamme tehtaananne tehtahinanne / tehtainanne tehtaanansa / tehtaanaan tehtahinansa / tehtahinaan /
tehtainansa / tehtainaan
Abe -tta tehtaattamme tehtahittamme / tehtaittamme tehtaattanne tehtahittanne / tehtaittanne tehtaattansa / tehtaattaan tehtahittansa / tehtahittaan /
tehtaittansa / tehtaittaan
Com -ne - tehtahinemme / tehtainemme - tehtahinenne / tehtainenne - tehtahineen / tehtahinensa /
tehtaineen / tehtainensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept