Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talotehdas talotehdas   N Sg Nom
talo   N Sg Nom + tehdas   N Sg Nom

talotehdas, Noun

up ↑

Translations & synonyms

house factory
house plant
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talotehtaani talotehtaani talotehtaasi talotehtaasi talotehtaansa talotehtaansa
Par -ta talotehdastani talotehtaitani / talotehtahiani talotehdastasi talotehtaitasi / talotehtahiasi talotehdastansa / talotehdastaan talotehtaitansa / talotehtaitaan /
talotehtahiansa / talotehtahiaan
Gen -n talotehtaani talotehtaitteni / talotehtaideni /
talotehtahieni / talotehtahitteni
talotehtaasi talotehtaittesi / talotehtaidesi /
talotehtahiesi / talotehtahittesi
talotehtaansa talotehtaittensa / talotehtaidensa /
talotehtahiensa / talotehtahittensa
Ill mihin talotehtaaseeni talotehtaisiini / talotehtaihini /
talotehtahisini
talotehtaaseesi talotehtaisiisi / talotehtaihisi /
talotehtahisisi
talotehtaaseensa talotehtaisiinsa / talotehtaihinsa /
talotehtahisinsa
Ine -ssa talotehtaassani talotehtahissani / talotehtaissani talotehtaassasi talotehtahissasi / talotehtaissasi talotehtaassansa / talotehtaassaan talotehtahissansa / talotehtahissaan /
talotehtaissansa / talotehtaissaan
Ela -sta talotehtaastani talotehtahistani / talotehtaistani talotehtaastasi talotehtahistasi / talotehtaistasi talotehtaastansa / talotehtaastaan talotehtahistansa / talotehtahistaan /
talotehtaistansa / talotehtaistaan
All -lle talotehtaalleni talotehtahilleni / talotehtailleni talotehtaallesi talotehtahillesi / talotehtaillesi talotehtaalleen / talotehtaallensa talotehtahillensa / talotehtahillean /
talotehtaillensa / talotehtaillean
Ade -lla talotehtaallani talotehtahillani / talotehtaillani talotehtaallasi talotehtahillasi / talotehtaillasi talotehtaallansa / talotehtaallaan talotehtahillansa / talotehtahillaan /
talotehtaillansa / talotehtaillaan
Abl -lta talotehtaaltani talotehtahiltani / talotehtailtani talotehtaaltasi talotehtahiltasi / talotehtailtasi talotehtaaltansa / talotehtaaltaan talotehtahiltansa / talotehtahiltaan /
talotehtailtansa / talotehtailtaan
Tra -ksi talotehtaakseni talotehtahikseni / talotehtaikseni talotehtaaksesi talotehtahiksesi / talotehtaiksesi talotehtaakseen / talotehtaaksensa talotehtahikseen / talotehtahiksensa /
talotehtaikseen / talotehtaiksensa
Ess -na talotehtaanani talotehtahinani / talotehtainani talotehtaanasi talotehtahinasi / talotehtainasi talotehtaanansa / talotehtaanaan talotehtahinansa / talotehtahinaan /
talotehtainansa / talotehtainaan
Abe -tta talotehtaattani talotehtahittani / talotehtaittani talotehtaattasi talotehtahittasi / talotehtaittasi talotehtaattansa / talotehtaattaan talotehtahittansa / talotehtahittaan /
talotehtaittansa / talotehtaittaan
Com -ne - talotehtahineni / talotehtaineni - talotehtahinesi / talotehtainesi - talotehtahineen / talotehtahinensa /
talotehtaineen / talotehtainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talotehtaamme talotehtaamme talotehtaanne talotehtaanne talotehtaansa talotehtaansa
Par -ta talotehdastamme talotehtaitamme / talotehtahiamme talotehdastanne talotehtaitanne / talotehtahianne talotehdastansa / talotehdastaan talotehtaitansa / talotehtaitaan /
talotehtahiansa / talotehtahiaan
Gen -n talotehtaamme talotehtaittemme / talotehtaidemme /
talotehtahiemme / talotehtahittemme
talotehtaanne talotehtaittenne / talotehtaidenne /
talotehtahienne / talotehtahittenne
talotehtaansa talotehtaittensa / talotehtaidensa /
talotehtahiensa / talotehtahittensa
Ill mihin talotehtaaseemme talotehtaisiimme / talotehtaihimme /
talotehtahisimme
talotehtaaseenne talotehtaisiinne / talotehtaihinne /
talotehtahisinne
talotehtaaseensa talotehtaisiinsa / talotehtaihinsa /
talotehtahisinsa
Ine -ssa talotehtaassamme talotehtahissamme / talotehtaissamme talotehtaassanne talotehtahissanne / talotehtaissanne talotehtaassansa / talotehtaassaan talotehtahissansa / talotehtahissaan /
talotehtaissansa / talotehtaissaan
Ela -sta talotehtaastamme talotehtahistamme / talotehtaistamme talotehtaastanne talotehtahistanne / talotehtaistanne talotehtaastansa / talotehtaastaan talotehtahistansa / talotehtahistaan /
talotehtaistansa / talotehtaistaan
All -lle talotehtaallemme talotehtahillemme / talotehtaillemme talotehtaallenne talotehtahillenne / talotehtaillenne talotehtaalleen / talotehtaallensa talotehtahillensa / talotehtahillean /
talotehtaillensa / talotehtaillean
Ade -lla talotehtaallamme talotehtahillamme / talotehtaillamme talotehtaallanne talotehtahillanne / talotehtaillanne talotehtaallansa / talotehtaallaan talotehtahillansa / talotehtahillaan /
talotehtaillansa / talotehtaillaan
Abl -lta talotehtaaltamme talotehtahiltamme / talotehtailtamme talotehtaaltanne talotehtahiltanne / talotehtailtanne talotehtaaltansa / talotehtaaltaan talotehtahiltansa / talotehtahiltaan /
talotehtailtansa / talotehtailtaan
Tra -ksi talotehtaaksemme talotehtahiksemme / talotehtaiksemme talotehtaaksenne talotehtahiksenne / talotehtaiksenne talotehtaakseen / talotehtaaksensa talotehtahikseen / talotehtahiksensa /
talotehtaikseen / talotehtaiksensa
Ess -na talotehtaanamme talotehtahinamme / talotehtainamme talotehtaananne talotehtahinanne / talotehtainanne talotehtaanansa / talotehtaanaan talotehtahinansa / talotehtahinaan /
talotehtainansa / talotehtainaan
Abe -tta talotehtaattamme talotehtahittamme / talotehtaittamme talotehtaattanne talotehtahittanne / talotehtaittanne talotehtaattansa / talotehtaattaan talotehtahittansa / talotehtahittaan /
talotehtaittansa / talotehtaittaan
Com -ne - talotehtahinemme / talotehtainemme - talotehtahinenne / talotehtainenne - talotehtahineen / talotehtahinensa /
talotehtaineen / talotehtainensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Wikipedia

A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers.

Source: Wikipedia
Wiktionary
house

building

     Synonym: rakennus, pytinki
(now uncommon) farm, homestead

     Synonym: maatila, tila, farmi
Derived terms:
talollinen
talous
Compounds:
aravatalo
asuintalo
atriumtalo
aurinkotalo
autiotalo
betonitalo
eduskuntatalo
ekotalo
elementtitalo
harjatalo
harkkotalo
hometalo
häätalo
höylähirsitalo
ilotalo
jugendtalo
kantatalo
karjalantalo
kaupungintalo
kaupunkitalo
kerrostalo
ketjutalo
kirjastotalo
kivitalo
konserttitalo
konttitalo
korttitalo
kotitalo
koulutalo
kulmatalo
kummitustalo
kunnantalo
köyhäintalo
lamellitalo
lehtitalo
liiketalo
lomatalo
luhtitalo
maalaistalo
maatalo
majatalo
miljoonatalo
moduulitalo
monitoimitalo
muotitalo
naapuritalo
nuorisotalo
oikeustalo
olkitalo
omakotitalo
oopperatalo
osaketalo
osakuntatalo
paikoitustalo
palokunnantalo
palvelutalo
paritalo
parkkitalo
parlamenttitalo
pientalo
piispantalo
piparkakkutalo
pistetalo
pohjalaistalo
pullotalo
purkutalo
puutalo
pysäköintitalo
pyöröhirsitalo
rinnetalo
rivitalo
seuraintalo
seurakuntatalo
seurantalo
seuratalo
seurojentalo
sukutalo
surutalo
talojohto
talokauppa
talokohtainen
talokontti
talonemäntä
talon etu
talonisäntä
talonkauppa
talonkirja
talonmies
talonomistaja
talonpaikka
talonpito
talonpoika
talonrakennus
talonvahti
talonvaltaus
talonvanhin
talonviini
talonväki
talopaketti
talopesula
taloryhmä
talorähjä
taloröttelö
talotehdas
talotyyppi
taloyhtiö
tavaratalo
teatteritalo
terassitalo
tiilitalo
toimistotalo
toimitalo
tornitalo
turvatalo
tyyppitalo
työväentalo
urheilutalo
uudistalo
vaivaistalo
valmistalo
vanhustentalo
vierastalo
virastotalo
virkatalo
vuokratalo
yksinäistalo
ylioppilastalo
ökytalo

Etymology:
From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

tehdas, Noun

up ↑

Translations & synonyms

factory tehdas, tuotantolaitos
plant kasvi, tehdas, laitteet, voimala, koneet, taimi
mill mylly, tehdas, valmistuslaitos, kehräämö, -laitos
works tehdas, rakenteet, laitos, koneisto, koko hoito, liikkuvat osat
yard piha, jaardi, alue, raakapuu, yardi, tehdas
manufacturing

Wikipedia

A factory, manufacturing plant or a production plant is an industrial site, often a complex consisting of several buildings filled with machinery, where workers manufacture items or operate machines which process each item into another. They are a critical part of modern economic production, with the majority of the world's goods being created or processed within factories.

Source: Wikipedia
Wiktionary
factory

mill (factory)

     Fin: paperitehdas
     Eng: ― paper mill
Derived terms:
tehtailla
Etymology:
tehdä (“to do, make”) +‎ -as. An alternative theory posits instead that tehdä and tehdas are parallel borrowings from Indo-European (see Proto-Uralic teke-). Compare Karelian tehaš.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tehtaani tehtaani tehtaasi tehtaasi tehtaansa tehtaansa
Par -ta tehdastani tehtaitani / tehtahiani tehdastasi tehtaitasi / tehtahiasi tehdastansa / tehdastaan tehtaitansa / tehtaitaan /
tehtahiansa / tehtahiaan
Gen -n tehtaani tehtaitteni / tehtaideni /
tehtahieni / tehtahitteni
tehtaasi tehtaittesi / tehtaidesi /
tehtahiesi / tehtahittesi
tehtaansa tehtaittensa / tehtaidensa /
tehtahiensa / tehtahittensa
Ill mihin tehtaaseeni tehtaisiini / tehtaihini /
tehtahisini
tehtaaseesi tehtaisiisi / tehtaihisi /
tehtahisisi
tehtaaseensa tehtaisiinsa / tehtaihinsa /
tehtahisinsa
Ine -ssa tehtaassani tehtahissani / tehtaissani tehtaassasi tehtahissasi / tehtaissasi tehtaassansa / tehtaassaan tehtahissansa / tehtahissaan /
tehtaissansa / tehtaissaan
Ela -sta tehtaastani tehtahistani / tehtaistani tehtaastasi tehtahistasi / tehtaistasi tehtaastansa / tehtaastaan tehtahistansa / tehtahistaan /
tehtaistansa / tehtaistaan
All -lle tehtaalleni tehtahilleni / tehtailleni tehtaallesi tehtahillesi / tehtaillesi tehtaalleen / tehtaallensa tehtahillensa / tehtahillean /
tehtaillensa / tehtaillean
Ade -lla tehtaallani tehtahillani / tehtaillani tehtaallasi tehtahillasi / tehtaillasi tehtaallansa / tehtaallaan tehtahillansa / tehtahillaan /
tehtaillansa / tehtaillaan
Abl -lta tehtaaltani tehtahiltani / tehtailtani tehtaaltasi tehtahiltasi / tehtailtasi tehtaaltansa / tehtaaltaan tehtahiltansa / tehtahiltaan /
tehtailtansa / tehtailtaan
Tra -ksi tehtaakseni tehtahikseni / tehtaikseni tehtaaksesi tehtahiksesi / tehtaiksesi tehtaakseen / tehtaaksensa tehtahikseen / tehtahiksensa /
tehtaikseen / tehtaiksensa
Ess -na tehtaanani tehtahinani / tehtainani tehtaanasi tehtahinasi / tehtainasi tehtaanansa / tehtaanaan tehtahinansa / tehtahinaan /
tehtainansa / tehtainaan
Abe -tta tehtaattani tehtahittani / tehtaittani tehtaattasi tehtahittasi / tehtaittasi tehtaattansa / tehtaattaan tehtahittansa / tehtahittaan /
tehtaittansa / tehtaittaan
Com -ne - tehtahineni / tehtaineni - tehtahinesi / tehtainesi - tehtahineen / tehtahinensa /
tehtaineen / tehtainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tehtaamme tehtaamme tehtaanne tehtaanne tehtaansa tehtaansa
Par -ta tehdastamme tehtaitamme / tehtahiamme tehdastanne tehtaitanne / tehtahianne tehdastansa / tehdastaan tehtaitansa / tehtaitaan /
tehtahiansa / tehtahiaan
Gen -n tehtaamme tehtaittemme / tehtaidemme /
tehtahiemme / tehtahittemme
tehtaanne tehtaittenne / tehtaidenne /
tehtahienne / tehtahittenne
tehtaansa tehtaittensa / tehtaidensa /
tehtahiensa / tehtahittensa
Ill mihin tehtaaseemme tehtaisiimme / tehtaihimme /
tehtahisimme
tehtaaseenne tehtaisiinne / tehtaihinne /
tehtahisinne
tehtaaseensa tehtaisiinsa / tehtaihinsa /
tehtahisinsa
Ine -ssa tehtaassamme tehtahissamme / tehtaissamme tehtaassanne tehtahissanne / tehtaissanne tehtaassansa / tehtaassaan tehtahissansa / tehtahissaan /
tehtaissansa / tehtaissaan
Ela -sta tehtaastamme tehtahistamme / tehtaistamme tehtaastanne tehtahistanne / tehtaistanne tehtaastansa / tehtaastaan tehtahistansa / tehtahistaan /
tehtaistansa / tehtaistaan
All -lle tehtaallemme tehtahillemme / tehtaillemme tehtaallenne tehtahillenne / tehtaillenne tehtaalleen / tehtaallensa tehtahillensa / tehtahillean /
tehtaillensa / tehtaillean
Ade -lla tehtaallamme tehtahillamme / tehtaillamme tehtaallanne tehtahillanne / tehtaillanne tehtaallansa / tehtaallaan tehtahillansa / tehtahillaan /
tehtaillansa / tehtaillaan
Abl -lta tehtaaltamme tehtahiltamme / tehtailtamme tehtaaltanne tehtahiltanne / tehtailtanne tehtaaltansa / tehtaaltaan tehtahiltansa / tehtahiltaan /
tehtailtansa / tehtailtaan
Tra -ksi tehtaaksemme tehtahiksemme / tehtaiksemme tehtaaksenne tehtahiksenne / tehtaiksenne tehtaakseen / tehtaaksensa tehtahikseen / tehtahiksensa /
tehtaikseen / tehtaiksensa
Ess -na tehtaanamme tehtahinamme / tehtainamme tehtaananne tehtahinanne / tehtainanne tehtaanansa / tehtaanaan tehtahinansa / tehtahinaan /
tehtainansa / tehtainaan
Abe -tta tehtaattamme tehtahittamme / tehtaittamme tehtaattanne tehtahittanne / tehtaittanne tehtaattansa / tehtaattaan tehtahittansa / tehtahittaan /
tehtaittansa / tehtaittaan
Com -ne - tehtahinemme / tehtainemme - tehtahinenne / tehtainenne - tehtahineen / tehtahinensa /
tehtaineen / tehtainensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept