logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

talotehdas, noun

Word analysis
talotehdas

talotehdas

talotehdas

Noun, Singular Nominative

talo

Noun, Singular Nominative

+ tehdas

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talotehdas

talotehtaat

Par

-ta

talotehdasta

talotehtaita / talotehtahia

Gen

-n

talotehtaan

talotehtaitten / talotehtaiden / talotehtahien / talotehtahitten

Ill

mihin

talotehtaaseen

talotehtaisiin / talotehtaihin / talotehtahisin

Ine

-ssa

talotehtaassa

talotehtahissa / talotehtaissa

Ela

-sta

talotehtaasta

talotehtahista / talotehtaista

All

-lle

talotehtaalle

talotehtahille / talotehtaille

Ade

-lla

talotehtaalla

talotehtahilla / talotehtailla

Abl

-lta

talotehtaalta

talotehtahilta / talotehtailta

Tra

-ksi

talotehtaaksi

talotehtahiksi / talotehtaiksi

Ess

-na

talotehtaana

talotehtahina / talotehtaina

Abe

-tta

talotehtaatta

talotehtahitta / talotehtaitta

Com

-ne

-

talotehtahine / talotehtaine

Ins

-in

-

talotehtahin / talotehtain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talotehdas

talotehtaat

Par

-ta

talotehdasta

talotehtaita / talotehtahia

Gen

-n

talotehtaan

talotehtaitten / talotehtaiden / talotehtahien / talotehtahitten

Ill

mihin

talotehtaaseen

talotehtaisiin / talotehtaihin / talotehtahisin

Ine

-ssa

talotehtaassa

talotehtahissa / talotehtaissa

Ela

-sta

talotehtaasta

talotehtahista / talotehtaista

All

-lle

talotehtaalle

talotehtahille / talotehtaille

Ade

-lla

talotehtaalla

talotehtahilla / talotehtailla

Abl

-lta

talotehtaalta

talotehtahilta / talotehtailta

Tra

-ksi

talotehtaaksi

talotehtahiksi / talotehtaiksi

Ess

-na

talotehtaana

talotehtahina / talotehtaina

Abe

-tta

talotehtaatta

talotehtahitta / talotehtaitta

Com

-ne

-

talotehtahine / talotehtaine

Ins

-in

-

talotehtahin / talotehtain

Translations

house factory
house plant
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talotehtaani

talotehtaani

talotehtaasi

talotehtaasi

talotehtaansa

talotehtaansa

Par

-ta

talotehdastani

talotehtaitani / talotehtahiani

talotehdastasi

talotehtaitasi / talotehtahiasi

talotehdastansa / talotehdastaan

talotehtaitansa / talotehtaitaan / talotehtahiansa / talotehtahiaan

Gen

-n

talotehtaani

talotehtaitteni / talotehtaideni / talotehtahieni / talotehtahitteni

talotehtaasi

talotehtaittesi / talotehtaidesi / talotehtahiesi / talotehtahittesi

talotehtaansa

talotehtaittensa / talotehtaidensa / talotehtahiensa / talotehtahittensa

Ill

mihin

talotehtaaseeni

talotehtaisiini / talotehtaihini / talotehtahisini

talotehtaaseesi

talotehtaisiisi / talotehtaihisi / talotehtahisisi

talotehtaaseensa

talotehtaisiinsa / talotehtaihinsa / talotehtahisinsa

Ine

-ssa

talotehtaassani

talotehtahissani / talotehtaissani

talotehtaassasi

talotehtahissasi / talotehtaissasi

talotehtaassansa / talotehtaassaan

talotehtahissansa / talotehtahissaan / talotehtaissansa / talotehtaissaan

Ela

-sta

talotehtaastani

talotehtahistani / talotehtaistani

talotehtaastasi

talotehtahistasi / talotehtaistasi

talotehtaastansa / talotehtaastaan

talotehtahistansa / talotehtahistaan / talotehtaistansa / talotehtaistaan

All

-lle

talotehtaalleni

talotehtahilleni / talotehtailleni

talotehtaallesi

talotehtahillesi / talotehtaillesi

talotehtaallensa / talotehtaalleen

talotehtahillensa / talotehtahillean / talotehtaillensa / talotehtaillean

Ade

-lla

talotehtaallani

talotehtahillani / talotehtaillani

talotehtaallasi

talotehtahillasi / talotehtaillasi

talotehtaallansa / talotehtaallaan

talotehtahillansa / talotehtahillaan / talotehtaillansa / talotehtaillaan

Abl

-lta

talotehtaaltani

talotehtahiltani / talotehtailtani

talotehtaaltasi

talotehtahiltasi / talotehtailtasi

talotehtaaltansa / talotehtaaltaan

talotehtahiltansa / talotehtahiltaan / talotehtailtansa / talotehtailtaan

Tra

-ksi

talotehtaakseni

talotehtahikseni / talotehtaikseni

talotehtaaksesi

talotehtahiksesi / talotehtaiksesi

talotehtaaksensa / talotehtaakseen

talotehtahikseen / talotehtahiksensa / talotehtaikseen / talotehtaiksensa

Ess

-na

talotehtaanani

talotehtahinani / talotehtainani

talotehtaanasi

talotehtahinasi / talotehtainasi

talotehtaanansa / talotehtaanaan

talotehtahinansa / talotehtahinaan / talotehtainansa / talotehtainaan

Abe

-tta

talotehtaattani

talotehtahittani / talotehtaittani

talotehtaattasi

talotehtahittasi / talotehtaittasi

talotehtaattansa / talotehtaattaan

talotehtahittansa / talotehtahittaan / talotehtaittansa / talotehtaittaan

Com

-ne

-

talotehtahineni / talotehtaineni

-

talotehtahinesi / talotehtainesi

-

talotehtahineen / talotehtahinensa / talotehtaineen / talotehtainensa

Singular

Plural

Nom

-

talotehtaani

talotehtaasi

talotehtaansa

talotehtaani

talotehtaasi

talotehtaansa

Par

-ta

talotehdastani

talotehdastasi

talotehdastansa / talotehdastaan

talotehtaitani / talotehtahiani

talotehtaitasi / talotehtahiasi

talotehtaitansa / talotehtaitaan / talotehtahiansa / talotehtahiaan

Gen

-n

talotehtaani

talotehtaasi

talotehtaansa

talotehtaitteni / talotehtaideni / talotehtahieni / talotehtahitteni

talotehtaittesi / talotehtaidesi / talotehtahiesi / talotehtahittesi

talotehtaittensa / talotehtaidensa / talotehtahiensa / talotehtahittensa

Ill

mihin

talotehtaaseeni

talotehtaaseesi

talotehtaaseensa

talotehtaisiini / talotehtaihini / talotehtahisini

talotehtaisiisi / talotehtaihisi / talotehtahisisi

talotehtaisiinsa / talotehtaihinsa / talotehtahisinsa

Ine

-ssa

talotehtaassani

talotehtaassasi

talotehtaassansa / talotehtaassaan

talotehtahissani / talotehtaissani

talotehtahissasi / talotehtaissasi

talotehtahissansa / talotehtahissaan / talotehtaissansa / talotehtaissaan

Ela

-sta

talotehtaastani

talotehtaastasi

talotehtaastansa / talotehtaastaan

talotehtahistani / talotehtaistani

talotehtahistasi / talotehtaistasi

talotehtahistansa / talotehtahistaan / talotehtaistansa / talotehtaistaan

All

-lle

talotehtaalleni

talotehtaallesi

talotehtaallensa / talotehtaalleen

talotehtahilleni / talotehtailleni

talotehtahillesi / talotehtaillesi

talotehtahillensa / talotehtahillean / talotehtaillensa / talotehtaillean

Ade

-lla

talotehtaallani

talotehtaallasi

talotehtaallansa / talotehtaallaan

talotehtahillani / talotehtaillani

talotehtahillasi / talotehtaillasi

talotehtahillansa / talotehtahillaan / talotehtaillansa / talotehtaillaan

Abl

-lta

talotehtaaltani

talotehtaaltasi

talotehtaaltansa / talotehtaaltaan

talotehtahiltani / talotehtailtani

talotehtahiltasi / talotehtailtasi

talotehtahiltansa / talotehtahiltaan / talotehtailtansa / talotehtailtaan

Tra

-ksi

talotehtaakseni

talotehtaaksesi

talotehtaaksensa / talotehtaakseen

talotehtahikseni / talotehtaikseni

talotehtahiksesi / talotehtaiksesi

talotehtahikseen / talotehtahiksensa / talotehtaikseen / talotehtaiksensa

Ess

-na

talotehtaanani

talotehtaanasi

talotehtaanansa / talotehtaanaan

talotehtahinani / talotehtainani

talotehtahinasi / talotehtainasi

talotehtahinansa / talotehtahinaan / talotehtainansa / talotehtainaan

Abe

-tta

talotehtaattani

talotehtaattasi

talotehtaattansa / talotehtaattaan

talotehtahittani / talotehtaittani

talotehtahittasi / talotehtaittasi

talotehtahittansa / talotehtahittaan / talotehtaittansa / talotehtaittaan

Com

-ne

-

-

-

talotehtahineni / talotehtaineni

talotehtahinesi / talotehtainesi

talotehtahineen / talotehtahinensa / talotehtaineen / talotehtainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talotehtaamme

talotehtaamme

talotehtaanne

talotehtaanne

talotehtaansa

talotehtaansa

Par

-ta

talotehdastamme

talotehtaitamme / talotehtahiamme

talotehdastanne

talotehtaitanne / talotehtahianne

talotehdastansa / talotehdastaan

talotehtaitansa / talotehtaitaan / talotehtahiansa / talotehtahiaan

Gen

-n

talotehtaamme

talotehtaittemme / talotehtaidemme / talotehtahiemme / talotehtahittemme

talotehtaanne

talotehtaittenne / talotehtaidenne / talotehtahienne / talotehtahittenne

talotehtaansa

talotehtaittensa / talotehtaidensa / talotehtahiensa / talotehtahittensa

Ill

mihin

talotehtaaseemme

talotehtaisiimme / talotehtaihimme / talotehtahisimme

talotehtaaseenne

talotehtaisiinne / talotehtaihinne / talotehtahisinne

talotehtaaseensa

talotehtaisiinsa / talotehtaihinsa / talotehtahisinsa

Ine

-ssa

talotehtaassamme

talotehtahissamme / talotehtaissamme

talotehtaassanne

talotehtahissanne / talotehtaissanne

talotehtaassansa / talotehtaassaan

talotehtahissansa / talotehtahissaan / talotehtaissansa / talotehtaissaan

Ela

-sta

talotehtaastamme

talotehtahistamme / talotehtaistamme

talotehtaastanne

talotehtahistanne / talotehtaistanne

talotehtaastansa / talotehtaastaan

talotehtahistansa / talotehtahistaan / talotehtaistansa / talotehtaistaan

All

-lle

talotehtaallemme

talotehtahillemme / talotehtaillemme

talotehtaallenne

talotehtahillenne / talotehtaillenne

talotehtaallensa / talotehtaalleen

talotehtahillensa / talotehtahillean / talotehtaillensa / talotehtaillean

Ade

-lla

talotehtaallamme

talotehtahillamme / talotehtaillamme

talotehtaallanne

talotehtahillanne / talotehtaillanne

talotehtaallansa / talotehtaallaan

talotehtahillansa / talotehtahillaan / talotehtaillansa / talotehtaillaan

Abl

-lta

talotehtaaltamme

talotehtahiltamme / talotehtailtamme

talotehtaaltanne

talotehtahiltanne / talotehtailtanne

talotehtaaltansa / talotehtaaltaan

talotehtahiltansa / talotehtahiltaan / talotehtailtansa / talotehtailtaan

Tra

-ksi

talotehtaaksemme

talotehtahiksemme / talotehtaiksemme

talotehtaaksenne

talotehtahiksenne / talotehtaiksenne

talotehtaaksensa / talotehtaakseen

talotehtahikseen / talotehtahiksensa / talotehtaikseen / talotehtaiksensa

Ess

-na

talotehtaanamme

talotehtahinamme / talotehtainamme

talotehtaananne

talotehtahinanne / talotehtainanne

talotehtaanansa / talotehtaanaan

talotehtahinansa / talotehtahinaan / talotehtainansa / talotehtainaan

Abe

-tta

talotehtaattamme

talotehtahittamme / talotehtaittamme

talotehtaattanne

talotehtahittanne / talotehtaittanne

talotehtaattansa / talotehtaattaan

talotehtahittansa / talotehtahittaan / talotehtaittansa / talotehtaittaan

Com

-ne

-

talotehtahinemme / talotehtainemme

-

talotehtahinenne / talotehtainenne

-

talotehtahineen / talotehtahinensa / talotehtaineen / talotehtainensa

Singular

Plural

Nom

-

talotehtaamme

talotehtaanne

talotehtaansa

talotehtaamme

talotehtaanne

talotehtaansa

Par

-ta

talotehdastamme

talotehdastanne

talotehdastansa / talotehdastaan

talotehtaitamme / talotehtahiamme

talotehtaitanne / talotehtahianne

talotehtaitansa / talotehtaitaan / talotehtahiansa / talotehtahiaan

Gen

-n

talotehtaamme

talotehtaanne

talotehtaansa

talotehtaittemme / talotehtaidemme / talotehtahiemme / talotehtahittemme

talotehtaittenne / talotehtaidenne / talotehtahienne / talotehtahittenne

talotehtaittensa / talotehtaidensa / talotehtahiensa / talotehtahittensa

Ill

mihin

talotehtaaseemme

talotehtaaseenne

talotehtaaseensa

talotehtaisiimme / talotehtaihimme / talotehtahisimme

talotehtaisiinne / talotehtaihinne / talotehtahisinne

talotehtaisiinsa / talotehtaihinsa / talotehtahisinsa

Ine

-ssa

talotehtaassamme

talotehtaassanne

talotehtaassansa / talotehtaassaan

talotehtahissamme / talotehtaissamme

talotehtahissanne / talotehtaissanne

talotehtahissansa / talotehtahissaan / talotehtaissansa / talotehtaissaan

Ela

-sta

talotehtaastamme

talotehtaastanne

talotehtaastansa / talotehtaastaan

talotehtahistamme / talotehtaistamme

talotehtahistanne / talotehtaistanne

talotehtahistansa / talotehtahistaan / talotehtaistansa / talotehtaistaan

All

-lle

talotehtaallemme

talotehtaallenne

talotehtaallensa / talotehtaalleen

talotehtahillemme / talotehtaillemme

talotehtahillenne / talotehtaillenne

talotehtahillensa / talotehtahillean / talotehtaillensa / talotehtaillean

Ade

-lla

talotehtaallamme

talotehtaallanne

talotehtaallansa / talotehtaallaan

talotehtahillamme / talotehtaillamme

talotehtahillanne / talotehtaillanne

talotehtahillansa / talotehtahillaan / talotehtaillansa / talotehtaillaan

Abl

-lta

talotehtaaltamme

talotehtaaltanne

talotehtaaltansa / talotehtaaltaan

talotehtahiltamme / talotehtailtamme

talotehtahiltanne / talotehtailtanne

talotehtahiltansa / talotehtahiltaan / talotehtailtansa / talotehtailtaan

Tra

-ksi

talotehtaaksemme

talotehtaaksenne

talotehtaaksensa / talotehtaakseen

talotehtahiksemme / talotehtaiksemme

talotehtahiksenne / talotehtaiksenne

talotehtahikseen / talotehtahiksensa / talotehtaikseen / talotehtaiksensa

Ess

-na

talotehtaanamme

talotehtaananne

talotehtaanansa / talotehtaanaan

talotehtahinamme / talotehtainamme

talotehtahinanne / talotehtainanne

talotehtahinansa / talotehtahinaan / talotehtainansa / talotehtainaan

Abe

-tta

talotehtaattamme

talotehtaattanne

talotehtaattansa / talotehtaattaan

talotehtahittamme / talotehtaittamme

talotehtahittanne / talotehtaittanne

talotehtahittansa / talotehtahittaan / talotehtaittansa / talotehtaittaan

Com

-ne

-

-

-

talotehtahinemme / talotehtainemme

talotehtahinenne / talotehtainenne

talotehtahineen / talotehtahinensa / talotehtaineen / talotehtainensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Translations

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
Show more arrow right

Wiktionary

house - building rakennus, pytinki (now uncommon) farm, homestead maatila, tila, farmi Show more arrow right talollinentalous Show more arrow right aravataloasuintaloatriumtaloaurinkotaloautiotalobetonitaloeduskuntataloekotaloelementtitaloharjataloharkkotalohometalohäätalohöylähirsitaloilotalojugendtalokantatalokarjalantalokaupungintalokaupunkitalokerrostaloketjutalokirjastotalokivitalokonserttitalokonttitalokorttitalokotitalokoulutalokulmatalokummitustalokunnantaloköyhäintalolamellitalolehtitaloliiketalolomataloluhtitalomaalaistalomaatalomajatalomiljoonatalomoduulitalomonitoimitalomuotitalonaapuritalonuorisotalooikeustaloolkitaloomakotitalooopperataloosaketaloosakuntatalopaikoitustalopalokunnantalopalvelutaloparitaloparkkitaloparlamenttitalopientalopiispantalopiparkakkutalopistetalopohjalaistalopullotalopurkutalopuutalopysäköintitalopyöröhirsitalorinnetalorivitaloseuraintaloseurakuntataloseurantaloseurataloseurojentalosukutalosurutalotalojohtotalokauppatalokohtainentalokonttitalonemäntätalon etutalonisäntätalonkauppatalonkirjatalonmiestalonomistajatalonpaikkatalonpitotalonpoikatalonrakennustalonvahtitalonvaltaustalonvanhintalonviinitalonväkitalopakettitalopesulataloryhmätalorähjätaloröttelötalotehdastalotyyppitaloyhtiötavarataloteatteritaloterassitalotiilitalotoimistotalotoimitalotornitaloturvatalotyyppitalotyöväentalourheilutalouudistalovaivaistalovalmistalovanhustentalovierastalovirastotalovirkatalovuokrataloyksinäistaloylioppilastaloökytalo Show more arrow right From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan. Show more arrow right

Wikipedia

House A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taloni

taloni

talosi

talosi

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloani

talojani

taloasi

talojasi

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talojeni

talosi

talojesi

talonsa

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloihini

taloosi

taloihisi

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

taloissani

talossasi

taloissasi

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

taloistani

talostasi

taloistasi

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

taloilleni

talollesi

taloillesi

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

taloillani

talollasi

taloillasi

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloiltani

taloltasi

taloiltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloikseni

taloksesi

taloiksesi

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

taloinani

talonasi

taloinasi

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

taloittani

talottasi

taloittasi

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloineni

-

taloinesi

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

taloni

talosi

talonsa

taloni

talosi

talonsa

Par

-ta

taloani

taloasi

taloansa / taloaan

talojani

talojasi

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talosi

talonsa

talojeni

talojesi

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloosi

taloonsa

taloihini

taloihisi

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

talossasi

talossansa / talossaan

taloissani

taloissasi

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

talostasi

talostansa / talostaan

taloistani

taloistasi

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

talollesi

talollensa / talolleen

taloilleni

taloillesi

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

talollasi

talollansa / talollaan

taloillani

taloillasi

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltani

taloiltasi

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloksesi

taloksensa / talokseen

taloikseni

taloiksesi

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

talonasi

talonansa / talonaan

taloinani

taloinasi

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

talottasi

talottansa / talottaan

taloittani

taloittasi

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloineni

taloinesi

taloinensa / taloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talomme

talonne

talonne

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloamme

talojamme

taloanne

talojanne

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talojemme

talonne

talojenne

talonsa

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloihimme

taloonne

taloihinne

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

taloissamme

talossanne

taloissanne

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

taloistamme

talostanne

taloistanne

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

taloillemme

talollenne

taloillenne

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

taloillamme

talollanne

taloillanne

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloiltamme

taloltanne

taloiltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloiksemme

taloksenne

taloiksenne

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

taloinamme

talonanne

taloinanne

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

taloittamme

talottanne

taloittanne

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloinemme

-

taloinenne

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talonne

talonsa

talomme

talonne

talonsa

Par

-ta

taloamme

taloanne

taloansa / taloaan

talojamme

talojanne

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talonne

talonsa

talojemme

talojenne

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloonne

taloonsa

taloihimme

taloihinne

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

talossanne

talossansa / talossaan

taloissamme

taloissanne

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

talostanne

talostansa / talostaan

taloistamme

taloistanne

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

talollenne

talollensa / talolleen

taloillemme

taloillenne

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

talollanne

talollansa / talollaan

taloillamme

taloillanne

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltamme

taloiltanne

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloksenne

taloksensa / talokseen

taloiksemme

taloiksenne

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

talonanne

talonansa / talonaan

taloinamme

taloinanne

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

talottanne

talottansa / talottaan

taloittamme

taloittanne

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloinemme

taloinenne

taloinensa / taloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tehdas

tehtaat

Par

-ta

tehdasta

tehtaita / tehtahia

Gen

-n

tehtaan

tehtaitten / tehtaiden / tehtahien / tehtahitten

Ill

mihin

tehtaaseen

tehtaisiin / tehtaihin / tehtahisin

Ine

-ssa

tehtaassa

tehtahissa / tehtaissa

Ela

-sta

tehtaasta

tehtahista / tehtaista

All

-lle

tehtaalle

tehtahille / tehtaille

Ade

-lla

tehtaalla

tehtahilla / tehtailla

Abl

-lta

tehtaalta

tehtahilta / tehtailta

Tra

-ksi

tehtaaksi

tehtahiksi / tehtaiksi

Ess

-na

tehtaana

tehtahina / tehtaina

Abe

-tta

tehtaatta

tehtahitta / tehtaitta

Com

-ne

-

tehtahine / tehtaine

Ins

-in

-

tehtahin / tehtain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tehdas

tehtaat

Par

-ta

tehdasta

tehtaita / tehtahia

Gen

-n

tehtaan

tehtaitten / tehtaiden / tehtahien / tehtahitten

Ill

mihin

tehtaaseen

tehtaisiin / tehtaihin / tehtahisin

Ine

-ssa

tehtaassa

tehtahissa / tehtaissa

Ela

-sta

tehtaasta

tehtahista / tehtaista

All

-lle

tehtaalle

tehtahille / tehtaille

Ade

-lla

tehtaalla

tehtahilla / tehtailla

Abl

-lta

tehtaalta

tehtahilta / tehtailta

Tra

-ksi

tehtaaksi

tehtahiksi / tehtaiksi

Ess

-na

tehtaana

tehtahina / tehtaina

Abe

-tta

tehtaatta

tehtahitta / tehtaitta

Com

-ne

-

tehtahine / tehtaine

Ins

-in

-

tehtahin / tehtain

Translations

factory tehdas, tuotantolaitos
plant kasvi, tehdas, laitteet, voimala, koneet, taimi
mill mylly, tehdas, valmistuslaitos, kehräämö, -laitos
works tehdas, rakenteet, laitos, koneisto, koko hoito, liikkuvat osat
yard piha, jaardi, alue, raakapuu, yardi, tehdas
manufacturing
Show more arrow right

Wiktionary

factory mill (factory) Fin:paperitehdasEng:paper mill Show more arrow right tehtailla Show more arrow right tehdä (“to do, make”) +‎ -as. An alternative theory posits instead that tehdä and tehdas are parallel borrowings from Indo-European (see Proto-Uralic teke-). Compare Karelian tehaš. Show more arrow right

Wikipedia

Factory A factory, manufacturing plant or a production plant is an industrial site, often a complex consisting of several buildings filled with machinery, where workers manufacture items or operate machines which process each item into another. They are a critical part of modern economic production, with the majority of the world's goods being created or processed within factories. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tehtaani

tehtaani

tehtaasi

tehtaasi

tehtaansa

tehtaansa

Par

-ta

tehdastani

tehtaitani / tehtahiani

tehdastasi

tehtaitasi / tehtahiasi

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaani

tehtaitteni / tehtaideni / tehtahieni / tehtahitteni

tehtaasi

tehtaittesi / tehtaidesi / tehtahiesi / tehtahittesi

tehtaansa

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseeni

tehtaisiini / tehtaihini / tehtahisini

tehtaaseesi

tehtaisiisi / tehtaihisi / tehtahisisi

tehtaaseensa

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassani

tehtahissani / tehtaissani

tehtaassasi

tehtahissasi / tehtaissasi

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastani

tehtahistani / tehtaistani

tehtaastasi

tehtahistasi / tehtaistasi

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaalleni

tehtahilleni / tehtailleni

tehtaallesi

tehtahillesi / tehtaillesi

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallani

tehtahillani / tehtaillani

tehtaallasi

tehtahillasi / tehtaillasi

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltani

tehtahiltani / tehtailtani

tehtaaltasi

tehtahiltasi / tehtailtasi

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaakseni

tehtahikseni / tehtaikseni

tehtaaksesi

tehtahiksesi / tehtaiksesi

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanani

tehtahinani / tehtainani

tehtaanasi

tehtahinasi / tehtainasi

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattani

tehtahittani / tehtaittani

tehtaattasi

tehtahittasi / tehtaittasi

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

tehtahineni / tehtaineni

-

tehtahinesi / tehtainesi

-

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

Singular

Plural

Nom

-

tehtaani

tehtaasi

tehtaansa

tehtaani

tehtaasi

tehtaansa

Par

-ta

tehdastani

tehdastasi

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitani / tehtahiani

tehtaitasi / tehtahiasi

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaani

tehtaasi

tehtaansa

tehtaitteni / tehtaideni / tehtahieni / tehtahitteni

tehtaittesi / tehtaidesi / tehtahiesi / tehtahittesi

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseeni

tehtaaseesi

tehtaaseensa

tehtaisiini / tehtaihini / tehtahisini

tehtaisiisi / tehtaihisi / tehtahisisi

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassani

tehtaassasi

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissani / tehtaissani

tehtahissasi / tehtaissasi

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastani

tehtaastasi

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistani / tehtaistani

tehtahistasi / tehtaistasi

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaalleni

tehtaallesi

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahilleni / tehtailleni

tehtahillesi / tehtaillesi

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallani

tehtaallasi

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillani / tehtaillani

tehtahillasi / tehtaillasi

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltani

tehtaaltasi

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltani / tehtailtani

tehtahiltasi / tehtailtasi

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaakseni

tehtaaksesi

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahikseni / tehtaikseni

tehtahiksesi / tehtaiksesi

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanani

tehtaanasi

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinani / tehtainani

tehtahinasi / tehtainasi

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattani

tehtaattasi

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittani / tehtaittani

tehtahittasi / tehtaittasi

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

-

-

tehtahineni / tehtaineni

tehtahinesi / tehtainesi

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tehtaamme

tehtaamme

tehtaanne

tehtaanne

tehtaansa

tehtaansa

Par

-ta

tehdastamme

tehtaitamme / tehtahiamme

tehdastanne

tehtaitanne / tehtahianne

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaamme

tehtaittemme / tehtaidemme / tehtahiemme / tehtahittemme

tehtaanne

tehtaittenne / tehtaidenne / tehtahienne / tehtahittenne

tehtaansa

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseemme

tehtaisiimme / tehtaihimme / tehtahisimme

tehtaaseenne

tehtaisiinne / tehtaihinne / tehtahisinne

tehtaaseensa

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassamme

tehtahissamme / tehtaissamme

tehtaassanne

tehtahissanne / tehtaissanne

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastamme

tehtahistamme / tehtaistamme

tehtaastanne

tehtahistanne / tehtaistanne

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaallemme

tehtahillemme / tehtaillemme

tehtaallenne

tehtahillenne / tehtaillenne

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallamme

tehtahillamme / tehtaillamme

tehtaallanne

tehtahillanne / tehtaillanne

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltamme

tehtahiltamme / tehtailtamme

tehtaaltanne

tehtahiltanne / tehtailtanne

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaaksemme

tehtahiksemme / tehtaiksemme

tehtaaksenne

tehtahiksenne / tehtaiksenne

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanamme

tehtahinamme / tehtainamme

tehtaananne

tehtahinanne / tehtainanne

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattamme

tehtahittamme / tehtaittamme

tehtaattanne

tehtahittanne / tehtaittanne

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

tehtahinemme / tehtainemme

-

tehtahinenne / tehtainenne

-

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

Singular

Plural

Nom

-

tehtaamme

tehtaanne

tehtaansa

tehtaamme

tehtaanne

tehtaansa

Par

-ta

tehdastamme

tehdastanne

tehdastansa / tehdastaan

tehtaitamme / tehtahiamme

tehtaitanne / tehtahianne

tehtaitansa / tehtaitaan / tehtahiansa / tehtahiaan

Gen

-n

tehtaamme

tehtaanne

tehtaansa

tehtaittemme / tehtaidemme / tehtahiemme / tehtahittemme

tehtaittenne / tehtaidenne / tehtahienne / tehtahittenne

tehtaittensa / tehtaidensa / tehtahiensa / tehtahittensa

Ill

mihin

tehtaaseemme

tehtaaseenne

tehtaaseensa

tehtaisiimme / tehtaihimme / tehtahisimme

tehtaisiinne / tehtaihinne / tehtahisinne

tehtaisiinsa / tehtaihinsa / tehtahisinsa

Ine

-ssa

tehtaassamme

tehtaassanne

tehtaassansa / tehtaassaan

tehtahissamme / tehtaissamme

tehtahissanne / tehtaissanne

tehtahissansa / tehtahissaan / tehtaissansa / tehtaissaan

Ela

-sta

tehtaastamme

tehtaastanne

tehtaastansa / tehtaastaan

tehtahistamme / tehtaistamme

tehtahistanne / tehtaistanne

tehtahistansa / tehtahistaan / tehtaistansa / tehtaistaan

All

-lle

tehtaallemme

tehtaallenne

tehtaallensa / tehtaalleen

tehtahillemme / tehtaillemme

tehtahillenne / tehtaillenne

tehtahillensa / tehtahillean / tehtaillensa / tehtaillean

Ade

-lla

tehtaallamme

tehtaallanne

tehtaallansa / tehtaallaan

tehtahillamme / tehtaillamme

tehtahillanne / tehtaillanne

tehtahillansa / tehtahillaan / tehtaillansa / tehtaillaan

Abl

-lta

tehtaaltamme

tehtaaltanne

tehtaaltansa / tehtaaltaan

tehtahiltamme / tehtailtamme

tehtahiltanne / tehtailtanne

tehtahiltansa / tehtahiltaan / tehtailtansa / tehtailtaan

Tra

-ksi

tehtaaksemme

tehtaaksenne

tehtaaksensa / tehtaakseen

tehtahiksemme / tehtaiksemme

tehtahiksenne / tehtaiksenne

tehtahikseen / tehtahiksensa / tehtaikseen / tehtaiksensa

Ess

-na

tehtaanamme

tehtaananne

tehtaanansa / tehtaanaan

tehtahinamme / tehtainamme

tehtahinanne / tehtainanne

tehtahinansa / tehtahinaan / tehtainansa / tehtainaan

Abe

-tta

tehtaattamme

tehtaattanne

tehtaattansa / tehtaattaan

tehtahittamme / tehtaittamme

tehtahittanne / tehtaittanne

tehtahittansa / tehtahittaan / tehtaittansa / tehtaittaan

Com

-ne

-

-

-

tehtahinemme / tehtainemme

tehtahinenne / tehtainenne

tehtahineen / tehtahinensa / tehtaineen / tehtainensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept