Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

koti koti   N Sg Nom

koti, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - koti kodit
Par -ta kotia koteja
Gen -n kodin kotien
Ill mihin kotiin koteihin
Ine -ssa kodissa kodeissa
Ela -sta kodista kodeista
All -lle kodille kodeille
Ade -lla kodilla kodeilla
Abl -lta kodilta kodeilta
Tra -ksi kodiksi kodeiksi
Ess -na kotina koteina
Abe -tta koditta kodeitta
Com -ne - koteine
Ins -in - kodein

Translations & synonyms

home koti, asunto, kotipaikka, kotimaa, kotiseutu, koto
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
fireside takka, kotiliesi, koti
place of birth syntymäpaikka, koti
domestic

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubzr, be qbzvpvyr, vf n fcnpr hfrq nf n creznarag be frzv-creznarag erfvqrapr sbe na vaqvivqhny, tebhc be snzvyl. Vg vf n shyyl be frzv furygrerq fcnpr naq pna unir obgu vagrevbe naq rkgrevbe nfcrpgf gb vg. Ubzrf cebivqr furygrerq fcnprf sbe vafgnapr ebbzf, jurer qbzrfgvp npgvivgl pna or cresbezrq fhpu nf fyrrcvat, cercnevat sbbq, rngvat naq ultvrar nf jryy nf cebivqvat fcnprf sbe jbex naq yrvfher fhpu nf erzbgr jbexvat, fghqlvat naq cynlvat. Culfvpny sbezf bs ubzrf pna or fgngvp fhpu nf n ubhfr be na ncnegzrag, zbovyr fhpu nf n ubhfrobng, genvyre be lheg be qvtvgny fhpu nf iveghny fcnpr. Gur nfcrpg bs ‘ubzr’ pna or pbafvqrerq npebff fpnyrf, sebz gur zvpeb fpnyr fubjpnfvat gur zbfg vagvzngr fcnprf bs gur vaqvivqhny qjryyvat naq qverpg fheebhaqvat nern gb gur znpeb fpnyr bs gur trbtencuvp nern fhpu nf gbja, ivyyntr, pvgl, pbhagel be cynarg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubzr

Derived terms:
xbqvxnf
xbqvabznvara
xbqvggbzhhf
xbgvva
xbgvyb
xbgvznvara
xbgvhgrggh
xbgvhggnn
xbgvhggnwn
xbgvhghn
xbgvhghf
xbgbn
xbgban
xbgbhggnn
xbgbhghn
byyn xhva xbgbanna (gb znxr barfrys ng ubzr)

Compounds:
ubvgbxbgv
xnxfvxbgvara
xbqvaunygvwn
xbqvaubvgnwn
xbqvaubvgb
xbqvaubvgbnch
xbqvaubvgbuhbar
xbqvaxbar
xbqvabaav
xbqvafvfhfghf
xbqvagrxavvxxn
xbqvagrxfgvvyv
xbqvagninengnyb
xbqvagheinwbhxbg
xbgvnvar
xbgvnyhr
xbgvnafvbglö
xbgvncgrrxxv
xbgvnch
xbgvnchynvara
xbgvnerfgv
xbgvnfxne
xbgvnfxner
xbgvnfh
xbgvnihfgnwn
xbgvryäva
xbgvryävaubvgb
xbgvryävawnybfghf
xbgvryävagnybhf
xbgvryävagnhgv
xbgvryävagvrqr
xbgvryävagvyn
xbgvryävaghbgnagb
xbgvryävaghbgr
xbgvrgfvagä
xbgvrgfvagäyhcn
xbgvunygvwn
xbgvuratrgäe
xbgvuvvev
xbgvuvcng
xbgvubvqbaghxv
xbgvubvgb
xbgv-vuzvara
xbgv-vxäiä
xbgv-vygn
xbgvvaxhywrgrggh
xbgvvaxhywrgva
xbgvvaxhywrghf
xbgvvaxhgfh
xbgvvayäugö
xbgvvacnyhh
xbgvvacäva
xbgvvaghyb
xbgvvaghybnvxn
xbgv-vfä
xbgvwbhxxb
xbgvwbhxxhr
xbgvwbhxbg
xbgvwhhfgb
xbgvxnywn
xbgvxnyhfgb
xbgvxnfinghf
xbgvxngfbzb
xbgvxnhchaxv
xbgvxraggä
xbgvxraggärgh
xbgvxvryrabcrggnwn
xbgvxvryv
xbgvxvewnfgb
xbgvxveccnev
xbgvxveccvf
xbgvxvffn
xbgvxbzzhavfgv
xbgvxbagh
xbgvxhyzn
xbgvxhagn
xbgvxhagnynxv
xbgvxhev
xbgvxhgbvara
xbgvxhgbvfhhf
xbgvxhgbzb
xbgvxhgfhg
xbgvxlyä
xbgvxälagv
xbgvxälggö
xbgvynvan
xbgvynfxh
xbgvyrvcbzb
xbgvyvrfv
xbgvyvagh
xbgvybzn
xbgvyäxfl
xbgvznn
xbgvznnxhagn
xbgvznnaxnhccn
xbgvznnayvvxraar
xbgvznnaznexxvang
xbgvznnazngxnvyh
xbgvznnaervggv
xbgvznvfgnn
xbgvznvfghn
xbgvznvfhhf
xbgvznvfhhfnfgr
xbgvznwbvghf
xbgvznexxvanuvagn
xbgvznexxvang
xbgvznexxvangrbyyvfhhf
xbgvzngxn
xbgvzvrf
xbgvzvxeb
xbgvzheer
xbgvzhfrb
xbgvzllagv
xbgvzöxxv
xbgvahzreb
xbgvahexxn
xbgvbybg
xbgvbzcryvwn
xbgvbcrggnwn
xbgvbcrghf
xbgvbexrfgrev
xbgvbfbvgr
xbgvbggryh
xbgvbiv
xbgvcnvxxn
xbgvcnvxxnxhagn
xbgvcnvxxnbvxrhf
xbgvcnyiryh
xbgvcnyiryhnhgb
xbgvcreznaraggv
xbgvcryv
xbgvcrfä
xbgvcvun
xbgvcvuynwn
xbgvcvvev
xbgvcvgäwä
xbgvcbyxh
xbgvcbyggb
xbgvcbyggbvara
xbgvchbyv
xbgvchhgneun
xbgvcääfgävara
xbgvcääfgävfbcbffhzv
xbgvenagn
xbgvenhun
xbgvevagnzn
xbgvebhin
xbgvehbxn
xbgvelffä
xbgvfnvennyn
xbgvfnvennaubvgb
xbgvfngnzn
xbgvfrhqhaghgxvzhf
xbgvfrhenxhagn
xbgvfrhgh
xbgvfrhghnexvfgb
xbgvfrhghuneenfghf
xbgvfrhghwhuyn
xbgvfrhghxhinhf
xbgvfrhghzhfrb
xbgvfrhgharhibf
xbgvfrhghbvxrhf
xbgvfrhghbccv
xbgvfrhghghagrzhf
xbgvfrhghghgxvzhf
xbgvfrhghglö
xbgvfrhghluqvfglf
xbgvfvzn
xbgvfvexxn
xbgvfvfne
xbgvfvih
xbgvflaalglf
xbgvgnxxv
xbgvgnyb
xbgvgnybhqryyvara
xbgvgnybhf
xbgvgnybhfnyn
xbgvgnybhfxbar
xbgvgnybhfxbarnfragnwn
xbgvgnybhfxbafhyraggv
xbgvgnybhfarhibwn
xbgvgnybhfarhibagn
xbgvgnybhfbcrggnwn
xbgvgnybhfbcrghf
xbgvgnybhfbccvynvgbf
xbgvgnybhfgneivxr
xbgvgnybhfgrxavxxb
xbgvgnybhfgvrqr
xbgvgnybhfghagv
xbgvgnybhfglöagrxvwä
xbgvgncnghezn
xbgvgnexnfghf
xbgvgneir
xbgvgneirxnynfghf
xbgvgneirxälggö
xbgvgneirivywryl
xbgvgrnggrev
xbgvgrugäiä
xbgvgrxbvara
xbgvgrbyyvfhhf
xbgvgrbyyvfhhfarhibf
xbgvgrbyyvfhhfbcrggnwn
xbgvgrbyyvfhhfbccvynvgbf
xbgvgrbyyvfhhfghbgr
xbgvgvr
xbgvgvrabb
xbgvgvrgbxbar
xbgvgvyn
xbgvgbaggh
xbgvglenaav
xbgvglö
xbgvinxhhghf
xbgvinyzvfgrvara
xbgvinyzvfghf
xbgvinygvb
xbgvivvav
xbgviäxv
xbgviäxvinygn
xbgviäil
xbgvlyrvfö
xbgvlzcäevfgö
xbgvävgv
xbgvääarfglf
ynfgraxbgv
xhaanyyvfxbgv
zngxnxbgv
zngxhfgnwnxbgv
ahxxrxbgv
bznxbgvgnyb
becbxbgv
cäviäxbgv
inaunvaxbgv
lxfvxbgvara

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xbgrv, sebz xbgn +‎ -v.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kotini kotini kotisi kotisi kotinsa kotinsa
Par -ta kotiani kotejani kotiasi kotejasi kotiansa / kotiaan kotejansa / kotejaan
Gen -n kotini kotieni kotisi kotiesi kotinsa kotiensa
Ill mihin kotiini koteihini kotiisi koteihisi kotiinsa koteihinsa
Ine -ssa kodissani kodeissani kodissasi kodeissasi kodissansa / kodissaan kodeissansa / kodeissaan
Ela -sta kodistani kodeistani kodistasi kodeistasi kodistansa / kodistaan kodeistansa / kodeistaan
All -lle kodilleni kodeilleni kodillesi kodeillesi kodilleen / kodillensa kodeillensa / kodeillean
Ade -lla kodillani kodeillani kodillasi kodeillasi kodillansa / kodillaan kodeillansa / kodeillaan
Abl -lta kodiltani kodeiltani kodiltasi kodeiltasi kodiltansa / kodiltaan kodeiltansa / kodeiltaan
Tra -ksi kodikseni kodeikseni kodiksesi kodeiksesi kodikseen / kodiksensa kodeikseen / kodeiksensa
Ess -na kotinani koteinani kotinasi koteinasi kotinansa / kotinaan koteinansa / koteinaan
Abe -tta kodittani kodeittani kodittasi kodeittasi kodittansa / kodittaan kodeittansa / kodeittaan
Com -ne - koteineni - koteinesi - koteineen / koteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kotimme kotimme kotinne kotinne kotinsa kotinsa
Par -ta kotiamme kotejamme kotianne kotejanne kotiansa / kotiaan kotejansa / kotejaan
Gen -n kotimme kotiemme kotinne kotienne kotinsa kotiensa
Ill mihin kotiimme koteihimme kotiinne koteihinne kotiinsa koteihinsa
Ine -ssa kodissamme kodeissamme kodissanne kodeissanne kodissansa / kodissaan kodeissansa / kodeissaan
Ela -sta kodistamme kodeistamme kodistanne kodeistanne kodistansa / kodistaan kodeistansa / kodeistaan
All -lle kodillemme kodeillemme kodillenne kodeillenne kodilleen / kodillensa kodeillensa / kodeillean
Ade -lla kodillamme kodeillamme kodillanne kodeillanne kodillansa / kodillaan kodeillansa / kodeillaan
Abl -lta kodiltamme kodeiltamme kodiltanne kodeiltanne kodiltansa / kodiltaan kodeiltansa / kodeiltaan
Tra -ksi kodiksemme kodeiksemme kodiksenne kodeiksenne kodikseen / kodiksensa kodeikseen / kodeiksensa
Ess -na kotinamme koteinamme kotinanne koteinanne kotinansa / kotinaan koteinansa / koteinaan
Abe -tta kodittamme kodeittamme kodittanne kodeittanne kodittansa / kodittaan kodeittansa / kodeittaan
Com -ne - koteinemme - koteinenne - koteineen / koteinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept