Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kotikissa kotikissa   N Sg Nom
koti   N Sg Nom + kissa   N Sg Nom

kotikissa, Noun

up ↑

Translations & synonyms

stay-at-home kotikissa, hissukka
at home
housecat
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr png, qbzrfgvp png, Sryvf pnghf

ubzrobql

Synonyms:
(Sryvf pnghf): xrflxvffn, xvffn
Etymology:
xbgv (“ubzr”) +‎ xvffn (“png”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kotikissani kotikissani kotikissasi kotikissasi kotikissansa kotikissansa
Par -ta kotikissaani kotikissojani kotikissaasi kotikissojasi kotikissaansa / kotikissaaan kotikissojansa / kotikissojaan
Gen -n kotikissani kotikissojeni kotikissasi kotikissojesi kotikissansa kotikissojensa
Ill mihin kotikissaani kotikissoihini kotikissaasi kotikissoihisi kotikissaansa kotikissoihinsa
Ine -ssa kotikissassani kotikissoissani kotikissassasi kotikissoissasi kotikissassansa / kotikissassaan kotikissoissansa / kotikissoissaan
Ela -sta kotikissastani kotikissoistani kotikissastasi kotikissoistasi kotikissastansa / kotikissastaan kotikissoistansa / kotikissoistaan
All -lle kotikissalleni kotikissoilleni kotikissallesi kotikissoillesi kotikissalleen / kotikissallensa kotikissoillensa / kotikissoillean
Ade -lla kotikissallani kotikissoillani kotikissallasi kotikissoillasi kotikissallansa / kotikissallaan kotikissoillansa / kotikissoillaan
Abl -lta kotikissaltani kotikissoiltani kotikissaltasi kotikissoiltasi kotikissaltansa / kotikissaltaan kotikissoiltansa / kotikissoiltaan
Tra -ksi kotikissakseni kotikissoikseni kotikissaksesi kotikissoiksesi kotikissakseen / kotikissaksensa kotikissoikseen / kotikissoiksensa
Ess -na kotikissanani kotikissoinani kotikissanasi kotikissoinasi kotikissanansa / kotikissanaan kotikissoinansa / kotikissoinaan
Abe -tta kotikissattani kotikissoittani kotikissattasi kotikissoittasi kotikissattansa / kotikissattaan kotikissoittansa / kotikissoittaan
Com -ne - kotikissoineni - kotikissoinesi - kotikissoineen / kotikissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kotikissamme kotikissamme kotikissanne kotikissanne kotikissansa kotikissansa
Par -ta kotikissaamme kotikissojamme kotikissaanne kotikissojanne kotikissaansa / kotikissaaan kotikissojansa / kotikissojaan
Gen -n kotikissamme kotikissojemme kotikissanne kotikissojenne kotikissansa kotikissojensa
Ill mihin kotikissaamme kotikissoihimme kotikissaanne kotikissoihinne kotikissaansa kotikissoihinsa
Ine -ssa kotikissassamme kotikissoissamme kotikissassanne kotikissoissanne kotikissassansa / kotikissassaan kotikissoissansa / kotikissoissaan
Ela -sta kotikissastamme kotikissoistamme kotikissastanne kotikissoistanne kotikissastansa / kotikissastaan kotikissoistansa / kotikissoistaan
All -lle kotikissallemme kotikissoillemme kotikissallenne kotikissoillenne kotikissalleen / kotikissallensa kotikissoillensa / kotikissoillean
Ade -lla kotikissallamme kotikissoillamme kotikissallanne kotikissoillanne kotikissallansa / kotikissallaan kotikissoillansa / kotikissoillaan
Abl -lta kotikissaltamme kotikissoiltamme kotikissaltanne kotikissoiltanne kotikissaltansa / kotikissaltaan kotikissoiltansa / kotikissoiltaan
Tra -ksi kotikissaksemme kotikissoiksemme kotikissaksenne kotikissoiksenne kotikissakseen / kotikissaksensa kotikissoikseen / kotikissoiksensa
Ess -na kotikissanamme kotikissoinamme kotikissananne kotikissoinanne kotikissanansa / kotikissanaan kotikissoinansa / kotikissoinaan
Abe -tta kotikissattamme kotikissoittamme kotikissattanne kotikissoittanne kotikissattansa / kotikissattaan kotikissoittansa / kotikissoittaan
Com -ne - kotikissoinemme - kotikissoinenne - kotikissoineen / kotikissoinensa

koti, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - koti kodit
Par -ta kotia koteja
Gen -n kodin kotien
Ill mihin kotiin koteihin
Ine -ssa kodissa kodeissa
Ela -sta kodista kodeista
All -lle kodille kodeille
Ade -lla kodilla kodeilla
Abl -lta kodilta kodeilta
Tra -ksi kodiksi kodeiksi
Ess -na kotina koteina
Abe -tta koditta kodeitta
Com -ne - koteine
Ins -in - kodein

Translations & synonyms

home koti, asunto, kotipaikka, kotimaa, kotiseutu, koto
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
fireside takka, kotiliesi, koti
place of birth syntymäpaikka, koti
domestic

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubzr, be qbzvpvyr, vf n fcnpr hfrq nf n creznarag be frzv-creznarag erfvqrapr sbe na vaqvivqhny, tebhc be snzvyl. Vg vf n shyyl be frzv furygrerq fcnpr naq pna unir obgu vagrevbe naq rkgrevbe nfcrpgf gb vg. Ubzrf cebivqr furygrerq fcnprf sbe vafgnapr ebbzf, jurer qbzrfgvp npgvivgl pna or cresbezrq fhpu nf fyrrcvat, cercnevat sbbq, rngvat naq ultvrar nf jryy nf cebivqvat fcnprf sbe jbex naq yrvfher fhpu nf erzbgr jbexvat, fghqlvat naq cynlvat. Culfvpny sbezf bs ubzrf pna or fgngvp fhpu nf n ubhfr be na ncnegzrag, zbovyr fhpu nf n ubhfrobng, genvyre be lheg be qvtvgny fhpu nf iveghny fcnpr. Gur nfcrpg bs ‘ubzr’ pna or pbafvqrerq npebff fpnyrf, sebz gur zvpeb fpnyr fubjpnfvat gur zbfg vagvzngr fcnprf bs gur vaqvivqhny qjryyvat naq qverpg fheebhaqvat nern gb gur znpeb fpnyr bs gur trbtencuvp nern fhpu nf gbja, ivyyntr, pvgl, pbhagel be cynarg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubzr

Derived terms:
xbqvxnf
xbqvabznvara
xbqvggbzhhf
xbgvva
xbgvyb
xbgvznvara
xbgvhgrggh
xbgvhggnn
xbgvhggnwn
xbgvhghn
xbgvhghf
xbgbn
xbgban
xbgbhggnn
xbgbhghn
byyn xhva xbgbanna (gb znxr barfrys ng ubzr)

Compounds:
ubvgbxbgv
xnxfvxbgvara
xbqvaunygvwn
xbqvaubvgnwn
xbqvaubvgb
xbqvaubvgbnch
xbqvaubvgbuhbar
xbqvaxbar
xbqvabaav
xbqvafvfhfghf
xbqvagrxavvxxn
xbqvagrxfgvvyv
xbqvagninengnyb
xbqvagheinwbhxbg
xbgvnvar
xbgvnyhr
xbgvnafvbglö
xbgvncgrrxxv
xbgvnch
xbgvnchynvara
xbgvnerfgv
xbgvnfxne
xbgvnfxner
xbgvnfh
xbgvnihfgnwn
xbgvryäva
xbgvryävaubvgb
xbgvryävawnybfghf
xbgvryävagnybhf
xbgvryävagnhgv
xbgvryävagvrqr
xbgvryävagvyn
xbgvryävaghbgnagb
xbgvryävaghbgr
xbgvrgfvagä
xbgvrgfvagäyhcn
xbgvunygvwn
xbgvuratrgäe
xbgvuvvev
xbgvuvcng
xbgvubvqbaghxv
xbgvubvgb
xbgv-vuzvara
xbgv-vxäiä
xbgv-vygn
xbgvvaxhywrgrggh
xbgvvaxhywrgva
xbgvvaxhywrghf
xbgvvaxhgfh
xbgvvayäugö
xbgvvacnyhh
xbgvvacäva
xbgvvaghyb
xbgvvaghybnvxn
xbgv-vfä
xbgvwbhxxb
xbgvwbhxxhr
xbgvwbhxbg
xbgvwhhfgb
xbgvxnywn
xbgvxnyhfgb
xbgvxnfinghf
xbgvxngfbzb
xbgvxnhchaxv
xbgvxraggä
xbgvxraggärgh
xbgvxvryrabcrggnwn
xbgvxvryv
xbgvxvewnfgb
xbgvxveccnev
xbgvxveccvf
xbgvxvffn
xbgvxbzzhavfgv
xbgvxbagh
xbgvxhyzn
xbgvxhagn
xbgvxhagnynxv
xbgvxhev
xbgvxhgbvara
xbgvxhgbvfhhf
xbgvxhgbzb
xbgvxhgfhg
xbgvxlyä
xbgvxälagv
xbgvxälggö
xbgvynvan
xbgvynfxh
xbgvyrvcbzb
xbgvyvrfv
xbgvyvagh
xbgvybzn
xbgvyäxfl
xbgvznn
xbgvznnxhagn
xbgvznnaxnhccn
xbgvznnayvvxraar
xbgvznnaznexxvang
xbgvznnazngxnvyh
xbgvznnaervggv
xbgvznvfgnn
xbgvznvfghn
xbgvznvfhhf
xbgvznvfhhfnfgr
xbgvznwbvghf
xbgvznexxvanuvagn
xbgvznexxvang
xbgvznexxvangrbyyvfhhf
xbgvzngxn
xbgvzvrf
xbgvzvxeb
xbgvzheer
xbgvzhfrb
xbgvzllagv
xbgvzöxxv
xbgvahzreb
xbgvahexxn
xbgvbybg
xbgvbzcryvwn
xbgvbcrggnwn
xbgvbcrghf
xbgvbexrfgrev
xbgvbfbvgr
xbgvbggryh
xbgvbiv
xbgvcnvxxn
xbgvcnvxxnxhagn
xbgvcnvxxnbvxrhf
xbgvcnyiryh
xbgvcnyiryhnhgb
xbgvcreznaraggv
xbgvcryv
xbgvcrfä
xbgvcvun
xbgvcvuynwn
xbgvcvvev
xbgvcvgäwä
xbgvcbyxh
xbgvcbyggb
xbgvcbyggbvara
xbgvchbyv
xbgvchhgneun
xbgvcääfgävara
xbgvcääfgävfbcbffhzv
xbgvenagn
xbgvenhun
xbgvevagnzn
xbgvebhin
xbgvehbxn
xbgvelffä
xbgvfnvennyn
xbgvfnvennaubvgb
xbgvfngnzn
xbgvfrhqhaghgxvzhf
xbgvfrhenxhagn
xbgvfrhgh
xbgvfrhghnexvfgb
xbgvfrhghuneenfghf
xbgvfrhghwhuyn
xbgvfrhghxhinhf
xbgvfrhghzhfrb
xbgvfrhgharhibf
xbgvfrhghbvxrhf
xbgvfrhghbccv
xbgvfrhghghagrzhf
xbgvfrhghghgxvzhf
xbgvfrhghglö
xbgvfrhghluqvfglf
xbgvfvzn
xbgvfvexxn
xbgvfvfne
xbgvfvih
xbgvflaalglf
xbgvgnxxv
xbgvgnyb
xbgvgnybhqryyvara
xbgvgnybhf
xbgvgnybhfnyn
xbgvgnybhfxbar
xbgvgnybhfxbarnfragnwn
xbgvgnybhfxbafhyraggv
xbgvgnybhfarhibwn
xbgvgnybhfarhibagn
xbgvgnybhfbcrggnwn
xbgvgnybhfbcrghf
xbgvgnybhfbccvynvgbf
xbgvgnybhfgneivxr
xbgvgnybhfgrxavxxb
xbgvgnybhfgvrqr
xbgvgnybhfghagv
xbgvgnybhfglöagrxvwä
xbgvgncnghezn
xbgvgnexnfghf
xbgvgneir
xbgvgneirxnynfghf
xbgvgneirxälggö
xbgvgneirivywryl
xbgvgrnggrev
xbgvgrugäiä
xbgvgrxbvara
xbgvgrbyyvfhhf
xbgvgrbyyvfhhfarhibf
xbgvgrbyyvfhhfbcrggnwn
xbgvgrbyyvfhhfbccvynvgbf
xbgvgrbyyvfhhfghbgr
xbgvgvr
xbgvgvrabb
xbgvgvrgbxbar
xbgvgvyn
xbgvgbaggh
xbgvglenaav
xbgvglö
xbgvinxhhghf
xbgvinyzvfgrvara
xbgvinyzvfghf
xbgvinygvb
xbgvivvav
xbgviäxv
xbgviäxvinygn
xbgviäil
xbgvlyrvfö
xbgvlzcäevfgö
xbgvävgv
xbgvääarfglf
ynfgraxbgv
xhaanyyvfxbgv
zngxnxbgv
zngxhfgnwnxbgv
ahxxrxbgv
bznxbgvgnyb
becbxbgv
cäviäxbgv
inaunvaxbgv
lxfvxbgvara

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xbgrv, sebz xbgn +‎ -v.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kotini kotini kotisi kotisi kotinsa kotinsa
Par -ta kotiani kotejani kotiasi kotejasi kotiansa / kotiaan kotejansa / kotejaan
Gen -n kotini kotieni kotisi kotiesi kotinsa kotiensa
Ill mihin kotiini koteihini kotiisi koteihisi kotiinsa koteihinsa
Ine -ssa kodissani kodeissani kodissasi kodeissasi kodissansa / kodissaan kodeissansa / kodeissaan
Ela -sta kodistani kodeistani kodistasi kodeistasi kodistansa / kodistaan kodeistansa / kodeistaan
All -lle kodilleni kodeilleni kodillesi kodeillesi kodilleen / kodillensa kodeillensa / kodeillean
Ade -lla kodillani kodeillani kodillasi kodeillasi kodillansa / kodillaan kodeillansa / kodeillaan
Abl -lta kodiltani kodeiltani kodiltasi kodeiltasi kodiltansa / kodiltaan kodeiltansa / kodeiltaan
Tra -ksi kodikseni kodeikseni kodiksesi kodeiksesi kodikseen / kodiksensa kodeikseen / kodeiksensa
Ess -na kotinani koteinani kotinasi koteinasi kotinansa / kotinaan koteinansa / koteinaan
Abe -tta kodittani kodeittani kodittasi kodeittasi kodittansa / kodittaan kodeittansa / kodeittaan
Com -ne - koteineni - koteinesi - koteineen / koteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kotimme kotimme kotinne kotinne kotinsa kotinsa
Par -ta kotiamme kotejamme kotianne kotejanne kotiansa / kotiaan kotejansa / kotejaan
Gen -n kotimme kotiemme kotinne kotienne kotinsa kotiensa
Ill mihin kotiimme koteihimme kotiinne koteihinne kotiinsa koteihinsa
Ine -ssa kodissamme kodeissamme kodissanne kodeissanne kodissansa / kodissaan kodeissansa / kodeissaan
Ela -sta kodistamme kodeistamme kodistanne kodeistanne kodistansa / kodistaan kodeistansa / kodeistaan
All -lle kodillemme kodeillemme kodillenne kodeillenne kodilleen / kodillensa kodeillensa / kodeillean
Ade -lla kodillamme kodeillamme kodillanne kodeillanne kodillansa / kodillaan kodeillansa / kodeillaan
Abl -lta kodiltamme kodeiltamme kodiltanne kodeiltanne kodiltansa / kodiltaan kodeiltansa / kodeiltaan
Tra -ksi kodiksemme kodeiksemme kodiksenne kodeiksenne kodikseen / kodiksensa kodeikseen / kodeiksensa
Ess -na kotinamme koteinamme kotinanne koteinanne kotinansa / kotinaan koteinansa / koteinaan
Abe -tta kodittamme kodeittamme kodittanne kodeittanne kodittansa / kodittaan kodeittansa / kodeittaan
Com -ne - koteinemme - koteinenne - koteineen / koteinensa

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept