Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

rotukissa rotukissa   N Sg Nom
rotu   N Sg Nom + kissa   N Sg Nom

rotukissa, Noun

up ↑

Translations & synonyms

in a race
breed of cat
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
cheroerq png

Etymology:
ebgh +‎ xvffn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rotukissani rotukissani rotukissasi rotukissasi rotukissansa rotukissansa
Par -ta rotukissaani rotukissojani rotukissaasi rotukissojasi rotukissaansa / rotukissaaan rotukissojansa / rotukissojaan
Gen -n rotukissani rotukissojeni rotukissasi rotukissojesi rotukissansa rotukissojensa
Ill mihin rotukissaani rotukissoihini rotukissaasi rotukissoihisi rotukissaansa rotukissoihinsa
Ine -ssa rotukissassani rotukissoissani rotukissassasi rotukissoissasi rotukissassansa / rotukissassaan rotukissoissansa / rotukissoissaan
Ela -sta rotukissastani rotukissoistani rotukissastasi rotukissoistasi rotukissastansa / rotukissastaan rotukissoistansa / rotukissoistaan
All -lle rotukissalleni rotukissoilleni rotukissallesi rotukissoillesi rotukissalleen / rotukissallensa rotukissoillensa / rotukissoillean
Ade -lla rotukissallani rotukissoillani rotukissallasi rotukissoillasi rotukissallansa / rotukissallaan rotukissoillansa / rotukissoillaan
Abl -lta rotukissaltani rotukissoiltani rotukissaltasi rotukissoiltasi rotukissaltansa / rotukissaltaan rotukissoiltansa / rotukissoiltaan
Tra -ksi rotukissakseni rotukissoikseni rotukissaksesi rotukissoiksesi rotukissakseen / rotukissaksensa rotukissoikseen / rotukissoiksensa
Ess -na rotukissanani rotukissoinani rotukissanasi rotukissoinasi rotukissanansa / rotukissanaan rotukissoinansa / rotukissoinaan
Abe -tta rotukissattani rotukissoittani rotukissattasi rotukissoittasi rotukissattansa / rotukissattaan rotukissoittansa / rotukissoittaan
Com -ne - rotukissoineni - rotukissoinesi - rotukissoineen / rotukissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rotukissamme rotukissamme rotukissanne rotukissanne rotukissansa rotukissansa
Par -ta rotukissaamme rotukissojamme rotukissaanne rotukissojanne rotukissaansa / rotukissaaan rotukissojansa / rotukissojaan
Gen -n rotukissamme rotukissojemme rotukissanne rotukissojenne rotukissansa rotukissojensa
Ill mihin rotukissaamme rotukissoihimme rotukissaanne rotukissoihinne rotukissaansa rotukissoihinsa
Ine -ssa rotukissassamme rotukissoissamme rotukissassanne rotukissoissanne rotukissassansa / rotukissassaan rotukissoissansa / rotukissoissaan
Ela -sta rotukissastamme rotukissoistamme rotukissastanne rotukissoistanne rotukissastansa / rotukissastaan rotukissoistansa / rotukissoistaan
All -lle rotukissallemme rotukissoillemme rotukissallenne rotukissoillenne rotukissalleen / rotukissallensa rotukissoillensa / rotukissoillean
Ade -lla rotukissallamme rotukissoillamme rotukissallanne rotukissoillanne rotukissallansa / rotukissallaan rotukissoillansa / rotukissoillaan
Abl -lta rotukissaltamme rotukissoiltamme rotukissaltanne rotukissoiltanne rotukissaltansa / rotukissaltaan rotukissoiltansa / rotukissoiltaan
Tra -ksi rotukissaksemme rotukissoiksemme rotukissaksenne rotukissoiksenne rotukissakseen / rotukissaksensa rotukissoikseen / rotukissoiksensa
Ess -na rotukissanamme rotukissoinamme rotukissananne rotukissoinanne rotukissanansa / rotukissanaan rotukissoinansa / rotukissoinaan
Abe -tta rotukissattamme rotukissoittamme rotukissattanne rotukissoittanne rotukissattansa / rotukissattaan rotukissoittansa / rotukissoittaan
Com -ne - rotukissoinemme - rotukissoinenne - rotukissoineen / rotukissoinensa

rotu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - rotu rodut
Par -ta rotua rotuja
Gen -n rodun rotujen
Ill mihin rotuun rotuihin
Ine -ssa rodussa roduissa
Ela -sta rodusta roduista
All -lle rodulle roduille
Ade -lla rodulla roduilla
Abl -lta rodulta roduilta
Tra -ksi roduksi roduiksi
Ess -na rotuna rotuina
Abe -tta rodutta roduitta
Com -ne - rotuine
Ins -in - roduin

Translations & synonyms

race rotu, kilpailu, kilpajuoksu, ihmiskunta, ihmiset, meno
breed rotu, laji, siitos, tyyppi
blood veri, rotu, suku, syntyperä, ylhäinen syntyperä
racial
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Va ovbybtvpny gnkbabzl, enpr vf na vasbezny enax va gur gnkbabzvp uvrenepul, orybj gur yriry bs fhofcrpvrf. Vg unf orra hfrq nf n uvture enax guna fgenva, jvgu frireny fgenvaf znxvat hc bar enpr. Inevbhf qrsvavgvbaf rkvfg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
oerrq (nyy navznyf be cynagf bs gur fnzr fcrpvrf be fhofcrpvrf, fhpu nf bs qbzrfgvpngrq navznyf)

enpr (ynetr tebhc bs crbcyr frg ncneg sebz bguref)

enpr (cbchyngvba trbtencuvpnyyl frcnengrq sebz bguref bs vgf fcrpvrf gung qrirybcf fvtavsvpnagyl qvssrerag punenpgrevfgvpf)

Derived terms:
ebqhyyvara
Etymology:
Obeebjrq sebz Byq Rnfg Fynivp родъ (ebqŭ) (pbzcner Ehffvna ро́д (eóq, “xvaq”)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rotuni rotuni rotusi rotusi rotunsa rotunsa
Par -ta rotuani rotujani rotuasi rotujasi rotuansa / rotuaan rotujansa / rotujaan
Gen -n rotuni rotujeni rotusi rotujesi rotunsa rotujensä
Ill mihin rotuuni rotuihini rotuusi rotuihisi rotuunsa rotuihinsä
Ine -ssa rodussani roduissani rodussasi roduissasi rodussansa / rodussaan roduissansa / roduissaan
Ela -sta rodustani roduistani rodustasi roduistasi rodustansa / rodustaan roduistansa / roduistaan
All -lle rodulleni roduilleni rodullesi roduillesi rodulleen / rodullensa roduillensa / roduillean
Ade -lla rodullani roduillani rodullasi roduillasi rodullansa / rodullaan roduillansa / roduillaan
Abl -lta rodultani roduiltani rodultasi roduiltasi rodultansa / rodultaan roduiltansa / roduiltaan
Tra -ksi rodukseni roduikseni roduksesi roduiksesi rodukseen / roduksensa roduikseen / roduiksensa
Ess -na rotunani rotuinani rotunasi rotuinasi rotunansa / rotunaan rotuinansa / rotuinaan
Abe -tta roduttani roduittani roduttasi roduittasi roduttansa / roduttaan roduittansa / roduittaan
Com -ne - rotuineni - rotuinesi - rotuineen / rotuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rotumme rotumme rotunne rotunne rotunsa rotunsa
Par -ta rotuamme rotujamme rotuanne rotujanne rotuansa / rotuaan rotujansa / rotujaan
Gen -n rotumme rotujemme rotunne rotujenne rotunsa rotujensä
Ill mihin rotuumme rotuihimme rotuunne rotuihinne rotuunsa rotuihinsä
Ine -ssa rodussamme roduissamme rodussanne roduissanne rodussansa / rodussaan roduissansa / roduissaan
Ela -sta rodustamme roduistamme rodustanne roduistanne rodustansa / rodustaan roduistansa / roduistaan
All -lle rodullemme roduillemme rodullenne roduillenne rodulleen / rodullensa roduillensa / roduillean
Ade -lla rodullamme roduillamme rodullanne roduillanne rodullansa / rodullaan roduillansa / roduillaan
Abl -lta rodultamme roduiltamme rodultanne roduiltanne rodultansa / rodultaan roduiltansa / roduiltaan
Tra -ksi roduksemme roduiksemme roduksenne roduiksenne rodukseen / roduksensa roduikseen / roduiksensa
Ess -na rotunamme rotuinamme rotunanne rotuinanne rotunansa / rotunaan rotuinansa / rotuinaan
Abe -tta roduttamme roduittamme roduttanne roduittanne roduttansa / roduttaan roduittansa / roduittaan
Com -ne - rotuinemme - rotuinenne - rotuineen / rotuinensa

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept