logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

rotukissa, noun

Word analysis
rotukissa

rotukissa

rotukissa

Noun, Singular Nominative

rotu

Noun, Singular Nominative

+ kissa

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rotukissa

rotukissat

Par

-ta

rotukissaa

rotukissoja

Gen

-n

rotukissan

rotukissojen

Ill

mihin

rotukissaan

rotukissoihin

Ine

-ssa

rotukissassa

rotukissoissa

Ela

-sta

rotukissasta

rotukissoista

All

-lle

rotukissalle

rotukissoille

Ade

-lla

rotukissalla

rotukissoilla

Abl

-lta

rotukissalta

rotukissoilta

Tra

-ksi

rotukissaksi

rotukissoiksi

Ess

-na

rotukissana

rotukissoina

Abe

-tta

rotukissatta

rotukissoitta

Com

-ne

-

rotukissoine

Ins

-in

-

rotukissoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rotukissa

rotukissat

Par

-ta

rotukissaa

rotukissoja

Gen

-n

rotukissan

rotukissojen

Ill

mihin

rotukissaan

rotukissoihin

Ine

-ssa

rotukissassa

rotukissoissa

Ela

-sta

rotukissasta

rotukissoista

All

-lle

rotukissalle

rotukissoille

Ade

-lla

rotukissalla

rotukissoilla

Abl

-lta

rotukissalta

rotukissoilta

Tra

-ksi

rotukissaksi

rotukissoiksi

Ess

-na

rotukissana

rotukissoina

Abe

-tta

rotukissatta

rotukissoitta

Com

-ne

-

rotukissoine

Ins

-in

-

rotukissoin

Translations

in a race
breed of cat
Show more arrow right

Wiktionary

purebred cat Show more arrow right rotu +‎ kissa Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rotukissani

rotukissani

rotukissasi

rotukissasi

rotukissansa

rotukissansa

Par

-ta

rotukissaani

rotukissojani

rotukissaasi

rotukissojasi

rotukissaansa / rotukissaaan

rotukissojansa / rotukissojaan

Gen

-n

rotukissani

rotukissojeni

rotukissasi

rotukissojesi

rotukissansa

rotukissojensa

Ill

mihin

rotukissaani

rotukissoihini

rotukissaasi

rotukissoihisi

rotukissaansa

rotukissoihinsa

Ine

-ssa

rotukissassani

rotukissoissani

rotukissassasi

rotukissoissasi

rotukissassansa / rotukissassaan

rotukissoissansa / rotukissoissaan

Ela

-sta

rotukissastani

rotukissoistani

rotukissastasi

rotukissoistasi

rotukissastansa / rotukissastaan

rotukissoistansa / rotukissoistaan

All

-lle

rotukissalleni

rotukissoilleni

rotukissallesi

rotukissoillesi

rotukissallensa / rotukissalleen

rotukissoillensa / rotukissoillean

Ade

-lla

rotukissallani

rotukissoillani

rotukissallasi

rotukissoillasi

rotukissallansa / rotukissallaan

rotukissoillansa / rotukissoillaan

Abl

-lta

rotukissaltani

rotukissoiltani

rotukissaltasi

rotukissoiltasi

rotukissaltansa / rotukissaltaan

rotukissoiltansa / rotukissoiltaan

Tra

-ksi

rotukissakseni

rotukissoikseni

rotukissaksesi

rotukissoiksesi

rotukissaksensa / rotukissakseen

rotukissoiksensa / rotukissoikseen

Ess

-na

rotukissanani

rotukissoinani

rotukissanasi

rotukissoinasi

rotukissanansa / rotukissanaan

rotukissoinansa / rotukissoinaan

Abe

-tta

rotukissattani

rotukissoittani

rotukissattasi

rotukissoittasi

rotukissattansa / rotukissattaan

rotukissoittansa / rotukissoittaan

Com

-ne

-

rotukissoineni

-

rotukissoinesi

-

rotukissoinensa / rotukissoineen

Singular

Plural

Nom

-

rotukissani

rotukissasi

rotukissansa

rotukissani

rotukissasi

rotukissansa

Par

-ta

rotukissaani

rotukissaasi

rotukissaansa / rotukissaaan

rotukissojani

rotukissojasi

rotukissojansa / rotukissojaan

Gen

-n

rotukissani

rotukissasi

rotukissansa

rotukissojeni

rotukissojesi

rotukissojensa

Ill

mihin

rotukissaani

rotukissaasi

rotukissaansa

rotukissoihini

rotukissoihisi

rotukissoihinsa

Ine

-ssa

rotukissassani

rotukissassasi

rotukissassansa / rotukissassaan

rotukissoissani

rotukissoissasi

rotukissoissansa / rotukissoissaan

Ela

-sta

rotukissastani

rotukissastasi

rotukissastansa / rotukissastaan

rotukissoistani

rotukissoistasi

rotukissoistansa / rotukissoistaan

All

-lle

rotukissalleni

rotukissallesi

rotukissallensa / rotukissalleen

rotukissoilleni

rotukissoillesi

rotukissoillensa / rotukissoillean

Ade

-lla

rotukissallani

rotukissallasi

rotukissallansa / rotukissallaan

rotukissoillani

rotukissoillasi

rotukissoillansa / rotukissoillaan

Abl

-lta

rotukissaltani

rotukissaltasi

rotukissaltansa / rotukissaltaan

rotukissoiltani

rotukissoiltasi

rotukissoiltansa / rotukissoiltaan

Tra

-ksi

rotukissakseni

rotukissaksesi

rotukissaksensa / rotukissakseen

rotukissoikseni

rotukissoiksesi

rotukissoiksensa / rotukissoikseen

Ess

-na

rotukissanani

rotukissanasi

rotukissanansa / rotukissanaan

rotukissoinani

rotukissoinasi

rotukissoinansa / rotukissoinaan

Abe

-tta

rotukissattani

rotukissattasi

rotukissattansa / rotukissattaan

rotukissoittani

rotukissoittasi

rotukissoittansa / rotukissoittaan

Com

-ne

-

-

-

rotukissoineni

rotukissoinesi

rotukissoinensa / rotukissoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rotukissamme

rotukissamme

rotukissanne

rotukissanne

rotukissansa

rotukissansa

Par

-ta

rotukissaamme

rotukissojamme

rotukissaanne

rotukissojanne

rotukissaansa / rotukissaaan

rotukissojansa / rotukissojaan

Gen

-n

rotukissamme

rotukissojemme

rotukissanne

rotukissojenne

rotukissansa

rotukissojensa

Ill

mihin

rotukissaamme

rotukissoihimme

rotukissaanne

rotukissoihinne

rotukissaansa

rotukissoihinsa

Ine

-ssa

rotukissassamme

rotukissoissamme

rotukissassanne

rotukissoissanne

rotukissassansa / rotukissassaan

rotukissoissansa / rotukissoissaan

Ela

-sta

rotukissastamme

rotukissoistamme

rotukissastanne

rotukissoistanne

rotukissastansa / rotukissastaan

rotukissoistansa / rotukissoistaan

All

-lle

rotukissallemme

rotukissoillemme

rotukissallenne

rotukissoillenne

rotukissallensa / rotukissalleen

rotukissoillensa / rotukissoillean

Ade

-lla

rotukissallamme

rotukissoillamme

rotukissallanne

rotukissoillanne

rotukissallansa / rotukissallaan

rotukissoillansa / rotukissoillaan

Abl

-lta

rotukissaltamme

rotukissoiltamme

rotukissaltanne

rotukissoiltanne

rotukissaltansa / rotukissaltaan

rotukissoiltansa / rotukissoiltaan

Tra

-ksi

rotukissaksemme

rotukissoiksemme

rotukissaksenne

rotukissoiksenne

rotukissaksensa / rotukissakseen

rotukissoiksensa / rotukissoikseen

Ess

-na

rotukissanamme

rotukissoinamme

rotukissananne

rotukissoinanne

rotukissanansa / rotukissanaan

rotukissoinansa / rotukissoinaan

Abe

-tta

rotukissattamme

rotukissoittamme

rotukissattanne

rotukissoittanne

rotukissattansa / rotukissattaan

rotukissoittansa / rotukissoittaan

Com

-ne

-

rotukissoinemme

-

rotukissoinenne

-

rotukissoinensa / rotukissoineen

Singular

Plural

Nom

-

rotukissamme

rotukissanne

rotukissansa

rotukissamme

rotukissanne

rotukissansa

Par

-ta

rotukissaamme

rotukissaanne

rotukissaansa / rotukissaaan

rotukissojamme

rotukissojanne

rotukissojansa / rotukissojaan

Gen

-n

rotukissamme

rotukissanne

rotukissansa

rotukissojemme

rotukissojenne

rotukissojensa

Ill

mihin

rotukissaamme

rotukissaanne

rotukissaansa

rotukissoihimme

rotukissoihinne

rotukissoihinsa

Ine

-ssa

rotukissassamme

rotukissassanne

rotukissassansa / rotukissassaan

rotukissoissamme

rotukissoissanne

rotukissoissansa / rotukissoissaan

Ela

-sta

rotukissastamme

rotukissastanne

rotukissastansa / rotukissastaan

rotukissoistamme

rotukissoistanne

rotukissoistansa / rotukissoistaan

All

-lle

rotukissallemme

rotukissallenne

rotukissallensa / rotukissalleen

rotukissoillemme

rotukissoillenne

rotukissoillensa / rotukissoillean

Ade

-lla

rotukissallamme

rotukissallanne

rotukissallansa / rotukissallaan

rotukissoillamme

rotukissoillanne

rotukissoillansa / rotukissoillaan

Abl

-lta

rotukissaltamme

rotukissaltanne

rotukissaltansa / rotukissaltaan

rotukissoiltamme

rotukissoiltanne

rotukissoiltansa / rotukissoiltaan

Tra

-ksi

rotukissaksemme

rotukissaksenne

rotukissaksensa / rotukissakseen

rotukissoiksemme

rotukissoiksenne

rotukissoiksensa / rotukissoikseen

Ess

-na

rotukissanamme

rotukissananne

rotukissanansa / rotukissanaan

rotukissoinamme

rotukissoinanne

rotukissoinansa / rotukissoinaan

Abe

-tta

rotukissattamme

rotukissattanne

rotukissattansa / rotukissattaan

rotukissoittamme

rotukissoittanne

rotukissoittansa / rotukissoittaan

Com

-ne

-

-

-

rotukissoinemme

rotukissoinenne

rotukissoinensa / rotukissoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rotu

rodut

Par

-ta

rotua

rotuja

Gen

-n

rodun

rotujen

Ill

mihin

rotuun

rotuihin

Ine

-ssa

rodussa

roduissa

Ela

-sta

rodusta

roduista

All

-lle

rodulle

roduille

Ade

-lla

rodulla

roduilla

Abl

-lta

rodulta

roduilta

Tra

-ksi

roduksi

roduiksi

Ess

-na

rotuna

rotuina

Abe

-tta

rodutta

roduitta

Com

-ne

-

rotuine

Ins

-in

-

roduin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rotu

rodut

Par

-ta

rotua

rotuja

Gen

-n

rodun

rotujen

Ill

mihin

rotuun

rotuihin

Ine

-ssa

rodussa

roduissa

Ela

-sta

rodusta

roduista

All

-lle

rodulle

roduille

Ade

-lla

rodulla

roduilla

Abl

-lta

rodulta

roduilta

Tra

-ksi

roduksi

roduiksi

Ess

-na

rotuna

rotuina

Abe

-tta

rodutta

roduitta

Com

-ne

-

rotuine

Ins

-in

-

roduin

Translations

race rotu, kilpailu, kilpajuoksu, ihmiskunta, ihmiset, meno
breed rotu, laji, siitos, tyyppi
blood veri, rotu, suku, syntyperä, ylhäinen syntyperä
racial
Show more arrow right

Wiktionary

breed (all animals or plants of the same species or subspecies, such as of domesticated animals) race (large group of people set apart from others) race (population geographically separated from others of its species that develops significantly different characteristics) Show more arrow right rodullinen Show more arrow right Borrowed from Old East Slavic родъ (rodŭ) (compare Russian ро́д (ród, “kind”)). Show more arrow right

Wikipedia

Race_(biology) In biological taxonomy, race is an informal rank in the taxonomic hierarchy, below the level of subspecies. It has been used as a higher rank than strain, with several strains making up one race. Various definitions exist. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rotuni

rotuni

rotusi

rotusi

rotunsa

rotunsa

Par

-ta

rotuani

rotujani

rotuasi

rotujasi

rotuansa / rotuaan

rotujansa / rotujaan

Gen

-n

rotuni

rotujeni

rotusi

rotujesi

rotunsa

rotujensä

Ill

mihin

rotuuni

rotuihini

rotuusi

rotuihisi

rotuunsa

rotuihinsä

Ine

-ssa

rodussani

roduissani

rodussasi

roduissasi

rodussansa / rodussaan

roduissansa / roduissaan

Ela

-sta

rodustani

roduistani

rodustasi

roduistasi

rodustansa / rodustaan

roduistansa / roduistaan

All

-lle

rodulleni

roduilleni

rodullesi

roduillesi

rodullensa / rodulleen

roduillensa / roduillean

Ade

-lla

rodullani

roduillani

rodullasi

roduillasi

rodullansa / rodullaan

roduillansa / roduillaan

Abl

-lta

rodultani

roduiltani

rodultasi

roduiltasi

rodultansa / rodultaan

roduiltansa / roduiltaan

Tra

-ksi

rodukseni

roduikseni

roduksesi

roduiksesi

roduksensa / rodukseen

roduiksensa / roduikseen

Ess

-na

rotunani

rotuinani

rotunasi

rotuinasi

rotunansa / rotunaan

rotuinansa / rotuinaan

Abe

-tta

roduttani

roduittani

roduttasi

roduittasi

roduttansa / roduttaan

roduittansa / roduittaan

Com

-ne

-

rotuineni

-

rotuinesi

-

rotuinensa / rotuineen

Singular

Plural

Nom

-

rotuni

rotusi

rotunsa

rotuni

rotusi

rotunsa

Par

-ta

rotuani

rotuasi

rotuansa / rotuaan

rotujani

rotujasi

rotujansa / rotujaan

Gen

-n

rotuni

rotusi

rotunsa

rotujeni

rotujesi

rotujensä

Ill

mihin

rotuuni

rotuusi

rotuunsa

rotuihini

rotuihisi

rotuihinsä

Ine

-ssa

rodussani

rodussasi

rodussansa / rodussaan

roduissani

roduissasi

roduissansa / roduissaan

Ela

-sta

rodustani

rodustasi

rodustansa / rodustaan

roduistani

roduistasi

roduistansa / roduistaan

All

-lle

rodulleni

rodullesi

rodullensa / rodulleen

roduilleni

roduillesi

roduillensa / roduillean

Ade

-lla

rodullani

rodullasi

rodullansa / rodullaan

roduillani

roduillasi

roduillansa / roduillaan

Abl

-lta

rodultani

rodultasi

rodultansa / rodultaan

roduiltani

roduiltasi

roduiltansa / roduiltaan

Tra

-ksi

rodukseni

roduksesi

roduksensa / rodukseen

roduikseni

roduiksesi

roduiksensa / roduikseen

Ess

-na

rotunani

rotunasi

rotunansa / rotunaan

rotuinani

rotuinasi

rotuinansa / rotuinaan

Abe

-tta

roduttani

roduttasi

roduttansa / roduttaan

roduittani

roduittasi

roduittansa / roduittaan

Com

-ne

-

-

-

rotuineni

rotuinesi

rotuinensa / rotuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rotumme

rotumme

rotunne

rotunne

rotunsa

rotunsa

Par

-ta

rotuamme

rotujamme

rotuanne

rotujanne

rotuansa / rotuaan

rotujansa / rotujaan

Gen

-n

rotumme

rotujemme

rotunne

rotujenne

rotunsa

rotujensä

Ill

mihin

rotuumme

rotuihimme

rotuunne

rotuihinne

rotuunsa

rotuihinsä

Ine

-ssa

rodussamme

roduissamme

rodussanne

roduissanne

rodussansa / rodussaan

roduissansa / roduissaan

Ela

-sta

rodustamme

roduistamme

rodustanne

roduistanne

rodustansa / rodustaan

roduistansa / roduistaan

All

-lle

rodullemme

roduillemme

rodullenne

roduillenne

rodullensa / rodulleen

roduillensa / roduillean

Ade

-lla

rodullamme

roduillamme

rodullanne

roduillanne

rodullansa / rodullaan

roduillansa / roduillaan

Abl

-lta

rodultamme

roduiltamme

rodultanne

roduiltanne

rodultansa / rodultaan

roduiltansa / roduiltaan

Tra

-ksi

roduksemme

roduiksemme

roduksenne

roduiksenne

roduksensa / rodukseen

roduiksensa / roduikseen

Ess

-na

rotunamme

rotuinamme

rotunanne

rotuinanne

rotunansa / rotunaan

rotuinansa / rotuinaan

Abe

-tta

roduttamme

roduittamme

roduttanne

roduittanne

roduttansa / roduttaan

roduittansa / roduittaan

Com

-ne

-

rotuinemme

-

rotuinenne

-

rotuinensa / rotuineen

Singular

Plural

Nom

-

rotumme

rotunne

rotunsa

rotumme

rotunne

rotunsa

Par

-ta

rotuamme

rotuanne

rotuansa / rotuaan

rotujamme

rotujanne

rotujansa / rotujaan

Gen

-n

rotumme

rotunne

rotunsa

rotujemme

rotujenne

rotujensä

Ill

mihin

rotuumme

rotuunne

rotuunsa

rotuihimme

rotuihinne

rotuihinsä

Ine

-ssa

rodussamme

rodussanne

rodussansa / rodussaan

roduissamme

roduissanne

roduissansa / roduissaan

Ela

-sta

rodustamme

rodustanne

rodustansa / rodustaan

roduistamme

roduistanne

roduistansa / roduistaan

All

-lle

rodullemme

rodullenne

rodullensa / rodulleen

roduillemme

roduillenne

roduillensa / roduillean

Ade

-lla

rodullamme

rodullanne

rodullansa / rodullaan

roduillamme

roduillanne

roduillansa / roduillaan

Abl

-lta

rodultamme

rodultanne

rodultansa / rodultaan

roduiltamme

roduiltanne

roduiltansa / roduiltaan

Tra

-ksi

roduksemme

roduksenne

roduksensa / rodukseen

roduiksemme

roduiksenne

roduiksensa / roduikseen

Ess

-na

rotunamme

rotunanne

rotunansa / rotunaan

rotuinamme

rotuinanne

rotuinansa / rotuinaan

Abe

-tta

roduttamme

roduttanne

roduttansa / roduttaan

roduittamme

roduittanne

roduittansa / roduittaan

Com

-ne

-

-

-

rotuinemme

rotuinenne

rotuinensa / rotuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kissa

kissat

Par

-ta

kissaa

kissoja

Gen

-n

kissan

kissojen

Ill

mihin

kissaan

kissoihin

Ine

-ssa

kissassa

kissoissa

Ela

-sta

kissasta

kissoista

All

-lle

kissalle

kissoille

Ade

-lla

kissalla

kissoilla

Abl

-lta

kissalta

kissoilta

Tra

-ksi

kissaksi

kissoiksi

Ess

-na

kissana

kissoina

Abe

-tta

kissatta

kissoitta

Com

-ne

-

kissoine

Ins

-in

-

kissoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kissa

kissat

Par

-ta

kissaa

kissoja

Gen

-n

kissan

kissojen

Ill

mihin

kissaan

kissoihin

Ine

-ssa

kissassa

kissoissa

Ela

-sta

kissasta

kissoista

All

-lle

kissalle

kissoille

Ade

-lla

kissalla

kissoilla

Abl

-lta

kissalta

kissoilta

Tra

-ksi

kissaksi

kissoiksi

Ess

-na

kissana

kissoina

Abe

-tta

kissatta

kissoitta

Com

-ne

-

kissoine

Ins

-in

-

kissoin

Translations

cat kissa, katti, kissaeläin
Show more arrow right

Wiktionary

cat (Felis domesticus) Fin:Kukas sen kissan hännän nostaisi, ellei kissa itse?Eng:Who would raise the cat's tail if not the cat itself? (slang) cat, chick, fox (a sexy young woman) Show more arrow right (colloquial) katti(diminutive) mirri, kissimirri(children talk) kissi, kisu(species) kesykissa, kotikissa Show more arrow right hakea kissojen ja koirien kanssakiertää kuin kissa kuumaa puuroakissamainenkissa vieköön Show more arrow right angorakissaemokissakesykissakesäkissakissaeläinkissaihminenkissanhiekkakissanhännänvetokissanhäntäkissankellokissankitakissankultakissankuppikissankäpäläkissanluukkukissanminttukissanpenikkakissanpentukissanpoikakissanpoikanenkissanpäivätkissanristiäisetkissanruokakissansilmäkissanäyttelykissapetokissarotukissaruttokollikissakotikissakulkukissalaivakissamaatiaiskissanaaraskissanäyttelykissapajunkissapersiankissapoikakissarotukissasiaminkissasisäkissasivettikissatyttökissauroskissavillikissavilukissa Show more arrow right Borrowed from Swedish kisse, kissa (“cat”), with other dialectal forms including kise, kiss. Probably ultimately from a cat call "kis-kis-kis" used throughout Europe (see kis; also compare Russian киса (kisa)). Show more arrow right

Wikipedia

Cat The cat (Felis catus) is a domestic species of small carnivorous mammal. It is the only domesticated species in the family Felidae and is often referred to as the domestic cat to distinguish it from the wild members of the family. A cat can either be a house cat, a farm cat or a feral cat; the latter ranges freely and avoids human contact. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kissani

kissani

kissasi

kissasi

kissansa

kissansa

Par

-ta

kissaani

kissojani

kissaasi

kissojasi

kissaansa / kissaaan

kissojansa / kissojaan

Gen

-n

kissani

kissojeni

kissasi

kissojesi

kissansa

kissojensa

Ill

mihin

kissaani

kissoihini

kissaasi

kissoihisi

kissaansa

kissoihinsa

Ine

-ssa

kissassani

kissoissani

kissassasi

kissoissasi

kissassansa / kissassaan

kissoissansa / kissoissaan

Ela

-sta

kissastani

kissoistani

kissastasi

kissoistasi

kissastansa / kissastaan

kissoistansa / kissoistaan

All

-lle

kissalleni

kissoilleni

kissallesi

kissoillesi

kissallensa / kissalleen

kissoillensa / kissoillean

Ade

-lla

kissallani

kissoillani

kissallasi

kissoillasi

kissallansa / kissallaan

kissoillansa / kissoillaan

Abl

-lta

kissaltani

kissoiltani

kissaltasi

kissoiltasi

kissaltansa / kissaltaan

kissoiltansa / kissoiltaan

Tra

-ksi

kissakseni

kissoikseni

kissaksesi

kissoiksesi

kissaksensa / kissakseen

kissoiksensa / kissoikseen

Ess

-na

kissanani

kissoinani

kissanasi

kissoinasi

kissanansa / kissanaan

kissoinansa / kissoinaan

Abe

-tta

kissattani

kissoittani

kissattasi

kissoittasi

kissattansa / kissattaan

kissoittansa / kissoittaan

Com

-ne

-

kissoineni

-

kissoinesi

-

kissoinensa / kissoineen

Singular

Plural

Nom

-

kissani

kissasi

kissansa

kissani

kissasi

kissansa

Par

-ta

kissaani

kissaasi

kissaansa / kissaaan

kissojani

kissojasi

kissojansa / kissojaan

Gen

-n

kissani

kissasi

kissansa

kissojeni

kissojesi

kissojensa

Ill

mihin

kissaani

kissaasi

kissaansa

kissoihini

kissoihisi

kissoihinsa

Ine

-ssa

kissassani

kissassasi

kissassansa / kissassaan

kissoissani

kissoissasi

kissoissansa / kissoissaan

Ela

-sta

kissastani

kissastasi

kissastansa / kissastaan

kissoistani

kissoistasi

kissoistansa / kissoistaan

All

-lle

kissalleni

kissallesi

kissallensa / kissalleen

kissoilleni

kissoillesi

kissoillensa / kissoillean

Ade

-lla

kissallani

kissallasi

kissallansa / kissallaan

kissoillani

kissoillasi

kissoillansa / kissoillaan

Abl

-lta

kissaltani

kissaltasi

kissaltansa / kissaltaan

kissoiltani

kissoiltasi

kissoiltansa / kissoiltaan

Tra

-ksi

kissakseni

kissaksesi

kissaksensa / kissakseen

kissoikseni

kissoiksesi

kissoiksensa / kissoikseen

Ess

-na

kissanani

kissanasi

kissanansa / kissanaan

kissoinani

kissoinasi

kissoinansa / kissoinaan

Abe

-tta

kissattani

kissattasi

kissattansa / kissattaan

kissoittani

kissoittasi

kissoittansa / kissoittaan

Com

-ne

-

-

-

kissoineni

kissoinesi

kissoinensa / kissoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kissamme

kissamme

kissanne

kissanne

kissansa

kissansa

Par

-ta

kissaamme

kissojamme

kissaanne

kissojanne

kissaansa / kissaaan

kissojansa / kissojaan

Gen

-n

kissamme

kissojemme

kissanne

kissojenne

kissansa

kissojensa

Ill

mihin

kissaamme

kissoihimme

kissaanne

kissoihinne

kissaansa

kissoihinsa

Ine

-ssa

kissassamme

kissoissamme

kissassanne

kissoissanne

kissassansa / kissassaan

kissoissansa / kissoissaan

Ela

-sta

kissastamme

kissoistamme

kissastanne

kissoistanne

kissastansa / kissastaan

kissoistansa / kissoistaan

All

-lle

kissallemme

kissoillemme

kissallenne

kissoillenne

kissallensa / kissalleen

kissoillensa / kissoillean

Ade

-lla

kissallamme

kissoillamme

kissallanne

kissoillanne

kissallansa / kissallaan

kissoillansa / kissoillaan

Abl

-lta

kissaltamme

kissoiltamme

kissaltanne

kissoiltanne

kissaltansa / kissaltaan

kissoiltansa / kissoiltaan

Tra

-ksi

kissaksemme

kissoiksemme

kissaksenne

kissoiksenne

kissaksensa / kissakseen

kissoiksensa / kissoikseen

Ess

-na

kissanamme

kissoinamme

kissananne

kissoinanne

kissanansa / kissanaan

kissoinansa / kissoinaan

Abe

-tta

kissattamme

kissoittamme

kissattanne

kissoittanne

kissattansa / kissattaan

kissoittansa / kissoittaan

Com

-ne

-

kissoinemme

-

kissoinenne

-

kissoinensa / kissoineen

Singular

Plural

Nom

-

kissamme

kissanne

kissansa

kissamme

kissanne

kissansa

Par

-ta

kissaamme

kissaanne

kissaansa / kissaaan

kissojamme

kissojanne

kissojansa / kissojaan

Gen

-n

kissamme

kissanne

kissansa

kissojemme

kissojenne

kissojensa

Ill

mihin

kissaamme

kissaanne

kissaansa

kissoihimme

kissoihinne

kissoihinsa

Ine

-ssa

kissassamme

kissassanne

kissassansa / kissassaan

kissoissamme

kissoissanne

kissoissansa / kissoissaan

Ela

-sta

kissastamme

kissastanne

kissastansa / kissastaan

kissoistamme

kissoistanne

kissoistansa / kissoistaan

All

-lle

kissallemme

kissallenne

kissallensa / kissalleen

kissoillemme

kissoillenne

kissoillensa / kissoillean

Ade

-lla

kissallamme

kissallanne

kissallansa / kissallaan

kissoillamme

kissoillanne

kissoillansa / kissoillaan

Abl

-lta

kissaltamme

kissaltanne

kissaltansa / kissaltaan

kissoiltamme

kissoiltanne

kissoiltansa / kissoiltaan

Tra

-ksi

kissaksemme

kissaksenne

kissaksensa / kissakseen

kissoiksemme

kissoiksenne

kissoiksensa / kissoikseen

Ess

-na

kissanamme

kissananne

kissanansa / kissanaan

kissoinamme

kissoinanne

kissoinansa / kissoinaan

Abe

-tta

kissattamme

kissattanne

kissattansa / kissattaan

kissoittamme

kissoittanne

kissoittansa / kissoittaan

Com

-ne

-

-

-

kissoinemme

kissoinenne

kissoinensa / kissoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept