logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

voida, verb

Word analysis
voi

voi

voida

Verb, Active voice Indicative Present 3rd singular

voida

Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular

voida

Verb, Active voice Imperative mood 2nd singular

voida

Verb, Active voice Imperative mood Present Con negative form of verb 2nd singular

voida

Verb, Active voice Indicative Present Con negative form of verb

voi

Noun, Singular Nominative

voi

Unclassified particle, lexical feature for undecided particles

voi

Interjection

Report an issue

Wiktionary

(transitive, auxiliary, + first infinitive) can, to be able to, to be capable Fin:En voinut olla nauramatta.Eng:I couldn't help laughing. (transitive, auxiliary, + first infinitive) can, to be possible (in the conditional mood) could Fin:Voisitko auttaa minua?Eng:Could you please help me?Fin:Voisin juosta, jos haluaisin.Eng:I could run if I wanted. (transitive, auxiliary, + first infinitive) (informal) may, to be allowed, to be permitted. (in negative sentences) should (not) Sen vaikutusta ei voi vähätellä.Its effect should not be underestimated. Hänen rooliaan perheen hyvinvoinnin edistämisessä ei voi myöskään aliarvioida.Neither should her role in improving the family's wellbeing be belittled. Fin:Voinko avata ikkunan?Eng:May I open the window? (informal) may, to be allowed, to be permitted. (in negative sentences) should (not) Fin:Sen vaikutusta ei voi vähätellä.Eng:Its effect should not be underestimated.Fin:Hänen rooliaan perheen hyvinvoinnin edistämisessä ei voi myöskään aliarvioida.Eng:Neither should her role in improving the family's wellbeing be belittled. (intransitive) (to enquire or talk about wellbeing, or as a formal greeting) to be, feel, do, fare Fin:Kuinka voitte?How are you? / How are you doing?Eng: Show more arrow right (can, to be able to) kyetä, pystyä, in past tense saattaa(may, to be allowed to) saada Show more arrow right Being completely similar to the present forms, the imperfect forms in positive sentences are very often replaced with the respective forms of the verb kyetä or pystyä:Voin nauraa. (present positive)I can laugh.En voinut nauraa. (imperfect negative)I could not laugh.Voin nauraa. → Kykenin nauramaan. (imperfect positive)I could laugh.Some may perceive the usage of voida for "may" as incorrect (similarly to can being used for permission) and instead advise to use saada. Show more arrow right tehdä voitavansa (active present participle + possessive suffix by person) = to do what one can Nouns voipavoivavoimavointi (hyvinvointi) Verbs causative voittaavoipua Show more arrow right From Proto-Finnic voidak, from Proto-Uralic woje-. Show more arrow right
to be olla, voida, tapahtua, kestää, merkitä, maksaa
to fare käydä, voida, olla
to do tehdä, toimia, riittää, pärjätä, saada aikaan, voida
to keep pitää, säilyttää, pysyä, noudattaa, pitää yllä, voida
can voida, saada, osata
may saattaa, voida, saada, olla lupa, toivon että, -koon
Show more arrow right
Common Crawl; 6117988; OpenSubtitles; 1000-11321-0013; 66651; Europarl Parallel Corpus (Europarl); Europarl; TED2020; OpenSubtitles2018.v3 Se voi olla huijaus. It can be a scam. Nyt voi mennä kotiin. Now you can go home. Hän voi auttaa sinua. He can help you. Hän voi kävellä kotiin. He can walk home. Hän voi palata myöhemmin. She can come back later. Mutta sille ei voi mitään. But there's nothing to be done about it. Kuinka voi olla mahdollista? How can it be possible? Hän voi vahingoittaa itseään. He can harm himself. Se voi vahingoittaa lapsiasi. It can harm your children. En voi kertoa. How do you know? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

voin

en voi

ii

voit

et voi

iii

voi

ei voi

Plural

Positive

Negative

i

voimme / voidaan

emme voi / ei voida

ii

voitte

ette voi

iii

voivat

eivät voi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

voin

en voinut

ii

voit

et voinut

iii

voi

ei voinut

Plural

Positive

Negative

i

voimme / voitiin

emme voineet / ei voitu

ii

voitte

ette voineet

iii

voivat

eivät voineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen voinut

en ole voinut

ii

olet voinut

et ole voinut

iii

on voinut

ei ole voinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme voineet

emme ole voineet

ii

olette voineet

ette ole voineet

iii

ovat voineet

eivät ole voineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin voinut

en ollut voinut

ii

olit voinut

et ollut voinut

iii

oli voinut

ei ollut voinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme voineet

emme olleet voineet

ii

olitte voineet

ette olleet voineet

iii

olivat voineet

eivät olleet voineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

voisin

en voisi

ii

voisit

et voisi

iii

voisi

ei voisi

Plural

Positive

Negative

i

voisimme

emme voisi

ii

voisitte

ette voisi

iii

voisivat

eivät voisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin voinut

en olisi voinut

ii

olisit voinut

et olisi voinut

iii

olisi voinut

ei olisi voinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme voineet

emme olisi voineet

ii

olisitte voineet

ette olisi voineet

iii

olisivat voineet

eivät olisi voineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

voinen

en voine

ii

voinet

et voine

iii

voinee

ei voine

Plural

Positive

Negative

i

voinemme

emme voine

ii

voinette

ette voine

iii

voinevat

eivät voine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen voinut

en liene voinut

ii

lienet voinut

et liene voinut

iii

lienee voinut

ei liene voinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme voineet

emme liene voineet

ii

lienette voineet

ette liene voineet

iii

lienevät voineet

eivät liene voineet

Imperative

Singular

i

-

ii

voi

iii

voikoon

Plural

i

voikaamme

ii

voikaa

iii

voikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

voida

Tra

-ksi

voidaksensa / voidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

voidessa

Ins

-in

voiden

Ine

-ssa

voitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

voimaan

Ine

-ssa

voimassa

Ela

-sta

voimasta

Ade

-lla

voimalla

Abe

-tta

voimatta

Ins

-in

voiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

voiminen

Par

-ta

voimista

Infinitive V

voimaisillaan / voimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

voidaan

ei voida

Imperfect

voitiin

ei voitu

Potential

voitaneen

ei voitane

Conditional

voitaisiin

ei voitaisi

Imperative Present

voitakoon

älköön voitako

Imperative Perfect

olkoon voitu

älköön voitu

Positive

Negative

Present

voidaan

ei voida

Imperfect

voitiin

ei voitu

Potential

voitaneen

ei voitane

Conditional

voitaisiin

ei voitaisi

Imperative Present

voitakoon

älköön voitako

Imperative Perfect

olkoon voitu

älköön voitu

Participle

Active

Passive

1st

voiva

voitava

2nd

voinut

voitu

3rd

voima

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voi

voit

Par

-ta

voita

voita

Gen

-n

voin

voitten / voiden

Ill

mihin

voihin

voihin

Ine

-ssa

voissa

voissa

Ela

-sta

voista

voista

All

-lle

voille

voille

Ade

-lla

voilla

voilla

Abl

-lta

voilta

voilta

Tra

-ksi

voiksi

voiksi

Ess

-na

voina

voina

Abe

-tta

voitta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

voi

voit

Par

-ta

voita

voita

Gen

-n

voin

voitten / voiden

Ill

mihin

voihin

voihin

Ine

-ssa

voissa

voissa

Ela

-sta

voista

voista

All

-lle

voille

voille

Ade

-lla

voilla

voilla

Abl

-lta

voilta

voilta

Tra

-ksi

voiksi

voiksi

Ess

-na

voina

voina

Abe

-tta

voitta

voitta

Com

-ne

-

voine

Ins

-in

-

voin

Oh
butter voi
Oh
can
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; tmClass; OPUS; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Voisulan kera. With melted butter. Olisiko sinulla vähän voita? Do you have some butter? Ai voileivän? A sandwich? Voisula etanoille. Cooked butter for escargots. Äidillä oli voita ostoslistalla. Mom had butter on the shopping list. Syön voileivän. A sandwich! Kun söit voileipää? I can multitask. Se auttaa vointiin. It'll make you feel better. Tarvitset voihappoon 100 g voita. You need 100 g of butter. Voimaloilla tuotetaan sähköä. Power plants generate electricity. Show more arrow right

Wiktionary

butter Show more arrow right Nouns voide Adjectives voinen Verbs voidella Show more arrow right maustevoivoikukkavoileipävoipaperivoisilmävoisulavoitaikinavoiveitsi Show more arrow right From Proto-Finnic voi, from Proto-Finno-Ugric waje. Cognates include Estonian või, Northern Sami vuodja and Hungarian vaj. From Proto-Finnic voi (compare Ingrian voi, Karelian voi, Livonian võih, Ludian voi, Veps voi). See the etymology of the main entry. See the etymology of the main entry. Show more arrow right

Wikipedia

Butter Butter is a dairy product made from the fat and protein components of milk or cream. It is a semi-solid emulsion at room temperature, consisting of approximately 80% butterfat. It is used at room temperature as a spread, melted as a condiment, and used as an ingredient in baking, sauce making, pan frying, and other cooking procedures. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voini

voini

voisi

voisi

voinsa

voinsa

Par

-ta

voitani

voitani

voitasi

voitasi

voitansa / voitaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

voini

voitteni / voideni

voisi

voittesi / voidesi

voinsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihini

voihini

voihisi

voihisi

voihinsa

voihinsa

Ine

-ssa

voissani

voissani

voissasi

voissasi

voissansa / voissaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistani

voistani

voistasi

voistasi

voistansa / voistaan

voistansa / voistaan

All

-lle

voilleni

voilleni

voillesi

voillesi

voillensa / voilleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillani

voillani

voillasi

voillasi

voillansa / voillaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltani

voiltani

voiltasi

voiltasi

voiltansa / voiltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voikseni

voikseni

voiksesi

voiksesi

voiksensa / voikseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinani

voinani

voinasi

voinasi

voinansa / voinaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittani

voittani

voittasi

voittasi

voittansa / voittaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voineni

-

voinesi

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

voini

voisi

voinsa

voini

voisi

voinsa

Par

-ta

voitani

voitasi

voitansa / voitaan

voitani

voitasi

voitansa / voitaan

Gen

-n

voini

voisi

voinsa

voitteni / voideni

voittesi / voidesi

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihini

voihisi

voihinsa

voihini

voihisi

voihinsa

Ine

-ssa

voissani

voissasi

voissansa / voissaan

voissani

voissasi

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistani

voistasi

voistansa / voistaan

voistani

voistasi

voistansa / voistaan

All

-lle

voilleni

voillesi

voillensa / voilleen

voilleni

voillesi

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillani

voillasi

voillansa / voillaan

voillani

voillasi

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltani

voiltasi

voiltansa / voiltaan

voiltani

voiltasi

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voikseni

voiksesi

voiksensa / voikseen

voikseni

voiksesi

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinani

voinasi

voinansa / voinaan

voinani

voinasi

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittani

voittasi

voittansa / voittaan

voittani

voittasi

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voineni

voinesi

voinensa / voineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

voimme

voimme

voinne

voinne

voinsa

voinsa

Par

-ta

voitamme

voitamme

voitanne

voitanne

voitansa / voitaan

voitansa / voitaan

Gen

-n

voimme

voittemme / voidemme

voinne

voittenne / voidenne

voinsa

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihimme

voihimme

voihinne

voihinne

voihinsa

voihinsa

Ine

-ssa

voissamme

voissamme

voissanne

voissanne

voissansa / voissaan

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistamme

voistamme

voistanne

voistanne

voistansa / voistaan

voistansa / voistaan

All

-lle

voillemme

voillemme

voillenne

voillenne

voillensa / voilleen

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillamme

voillamme

voillanne

voillanne

voillansa / voillaan

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltamme

voiltamme

voiltanne

voiltanne

voiltansa / voiltaan

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voiksemme

voiksemme

voiksenne

voiksenne

voiksensa / voikseen

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinamme

voinamme

voinanne

voinanne

voinansa / voinaan

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittamme

voittamme

voittanne

voittanne

voittansa / voittaan

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

voinemme

-

voinenne

-

voinensa / voineen

Singular

Plural

Nom

-

voimme

voinne

voinsa

voimme

voinne

voinsa

Par

-ta

voitamme

voitanne

voitansa / voitaan

voitamme

voitanne

voitansa / voitaan

Gen

-n

voimme

voinne

voinsa

voittemme / voidemme

voittenne / voidenne

voittensa / voidensa

Ill

mihin

voihimme

voihinne

voihinsa

voihimme

voihinne

voihinsa

Ine

-ssa

voissamme

voissanne

voissansa / voissaan

voissamme

voissanne

voissansa / voissaan

Ela

-sta

voistamme

voistanne

voistansa / voistaan

voistamme

voistanne

voistansa / voistaan

All

-lle

voillemme

voillenne

voillensa / voilleen

voillemme

voillenne

voillensa / voillean

Ade

-lla

voillamme

voillanne

voillansa / voillaan

voillamme

voillanne

voillansa / voillaan

Abl

-lta

voiltamme

voiltanne

voiltansa / voiltaan

voiltamme

voiltanne

voiltansa / voiltaan

Tra

-ksi

voiksemme

voiksenne

voiksensa / voikseen

voiksemme

voiksenne

voiksensa / voikseen

Ess

-na

voinamme

voinanne

voinansa / voinaan

voinamme

voinanne

voinansa / voinaan

Abe

-tta

voittamme

voittanne

voittansa / voittaan

voittamme

voittanne

voittansa / voittaan

Com

-ne

-

-

-

voinemme

voinenne

voinensa / voineen

Oh
butter voi
Oh
can
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; 300; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus (Europarl); 1000; OpenSubtitles Parallel Corpus; 10000 Voi paska. Oh, shit, I'm gonna be sick. Voi kestää kauan ennen kuin tämä tapahtuu. It may take a long time before this happens. Voi, se on enemmän kuin mahdollista. Oh, it's more than possible. Voi tapahtua vaikka mitä. anything can happen. Mutta sille ei voi mitään. But there's nothing to be done about it. Se voi olla hyvin kallista. It can be very expensive. Voi tietysti käydä niinkin. could happen, sure. En voi kertoa. How do you know? Kuka voi olla noin epälooginen? Who can be so illogical? Ei voi ymmärtää, miksi näin kävi. It cannot be understood why this happened. Show more arrow right
Oh
butter voi
Oh
can
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; 300; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus (Europarl); 1000; OpenSubtitles Parallel Corpus; 10000 Voi paska. Oh, shit, I'm gonna be sick. Voi kestää kauan ennen kuin tämä tapahtuu. It may take a long time before this happens. Voi, se on enemmän kuin mahdollista. Oh, it's more than possible. Voi tapahtua vaikka mitä. anything can happen. Mutta sille ei voi mitään. But there's nothing to be done about it. Se voi olla hyvin kallista. It can be very expensive. Voi tietysti käydä niinkin. could happen, sure. En voi kertoa. How do you know? Kuka voi olla noin epälooginen? Who can be so illogical? Ei voi ymmärtää, miksi näin kävi. It cannot be understood why this happened. Show more arrow right
Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept