Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

Simplified analysis
saada  saada, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

saada, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i saan en saa
ii saat et saa
iii saa ei saa
Plural
i saamme / saadaan emme saa / ei saada
ii saatte ette saa
iii saavat eivät saa

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i sain en saanut
ii sait et saanut
iii sai ei saanut
Plural
i saimme / saatiin emme saaneet / ei saatu
ii saitte ette saaneet
iii saivat eivät saaneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen saanut en ole saanut
ii olet saanut et ole saanut
iii on saanut ei ole saanut
Plural
i olemme saaneet emme ole saaneet
ii olette saaneet ette ole saaneet
iii ovat saaneet eivät ole saaneet

Translations & synonyms

get saada, päästä, hankkia, tulla, hakea, joutua
obtain saada, saavuttaa, vallita, päästä jhk, onnistua saamaan, olla voimassa
receive saada, vastaanottaa, ottaa vastaan, ottaa, kokea, kuulla
have olla, saada, hankkia, nauttia, syödä, juoda
gain saada, saavuttaa, hankkia, päästä, voittaa, ansaita
make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
bring tuoda, nostaa, saada, aiheuttaa, tuottaa, koitua
find löytää, etsiä, hankkia, todeta, saada, havaita
derive johtaa, saada, johtua, olla peräisin jstk, polveutua
reap saada, niittää, korjata, saada osakseen
catch syttyä, pyytää, saada, ottaa kiinni, kiinnittää, tarttua
secure turvata, varmistaa, taata, suojata, saada, hankkia
draw piirtää, vetää, laatia, saada, nostaa, ammentaa
win voittaa, saada, ansaita, saavuttaa, auttaa, voittaa omakseen
induce aiheuttaa, indusoida, saada, saada aikaan, suostutella, taivuttaa
elicit saada, tuoda esiin, houkutella, saada esiin
realize ymmärtää, toteuttaa, realisoida, tajuta, käsittää, saada
develop kehittää, rakentaa, kehitellä, laajentaa, hyödyntää, saada
prompt kuiskata, kannustaa, saada, saada aikaan, yllyttää, panna
gather kerätä, koota, kokoontua, kerääntyä, saada, päätellä
turn kääntää, kääntyä, muuttaa, hapantua, pyöriä, saada
suffer kärsiä, saada, sietää, saada kärsiä jtk, saada kokea jtk
pick up poimia, nostaa, kerätä, napata, saada, noukkia
procure hankkia, saada, toimia parittajana, välittää prostituoituja
contract supistua, sopia, kutistua, supistaa, kutistaa, saada
poll saada, saada jkn äänet, rekisteröidä jnk äänet, suorittaa äänestys jssk, nupouttaa, latvoa
be allowed to do olla lupa tehdä, saada
determine määrittää, määrätä, päättää, ratkaista, ottaa selville, saada
litter roskata, poikia, sotkea, saattaa epäjärjestykseen, saada
bag pussittaa, säkittää, panna pussiin, olla pussillaan, roikkua, saada
notch up merkitä tililleen, saada kontolleen, saada
snare napata, pyydystää ansoilla, saada ansaan, houkutella ansaan, saada
enlist in a cause liittyä kannattajaksi, tulla mukaan, saada, saada jku avukseen
rack up kerätä, saada
send lähettää, passittaa, tehdä jksk, lähettää sana, panna, saada
set asettaa, säätää, valita, määrätä, laittaa, saada
net tuottaa, pyydystää verkolla, pyydystää haavilla, saada verkkoonsa, saada ansaan, saada
go down with saada
wind up with saada
come down with saada
can voida, saada, osata
may saattaa, voida, saada, olla lupa, toivon että, -koon

Wiktionary
(transitive) to get, receive

(transitive) to afford; usually in passive (to give forth; yield as natural result)

     Fin: Rypäleistä saadaan viiniä, oliiveista öljyä.
     Eng: Grapes afford wine, olives afford oil.
(transitive, + infinitive; in indicative or conditional mood) to deserve

     Fin: Saisit hävetä!You deserve to be ashamed!
     Eng: You should be ashamed!
(transitive, + infinitive) may, to be allowed, to be permitted

(transitive, + direct object in accusative + 3rd infinitive in illative) to make (to cause the direct object to be the subject of a verb)

     Fin: Saat minut nauramaan.
     Eng: You're making me laugh.
(transitive, + direct object in accusative + past participle in translative or partitive) to get, make something done

     Fin: Oletan saavani paperit korjatuksi tänä viikonloppuna.
     Eng: I expect myself to get the papers corrected this weekend.
(transitive, + past participle in translative or partitive) to get, manage to do

(colloquial) to get laid (If the partner is mentioned, the partner is in the ablative case (equivalent to "from"))

Synonyms:
(to deserve): sietää in indicative or conditional mood, ansaita
Derived terms:
saada aikaan
saada alkunsa
saada tietää (“to learn
find out
come to know”)
adjectives
saamaton
nouns
saaja
saanti
saamamies
verbs
factitive saattaa
passive saapua

Etymology:
From Proto-Finnic saadak, from Proto-Uralic saxe-.
Source: Wiktionary

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin saanut en ollut saanut
ii olit saanut et ollut saanut
iii oli saanut ei ollut saanut
Plural
i olimme saaneet emme olleet saaneet
ii olitte saaneet ette olleet saaneet
iii olivat saaneet eivät olleet saaneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i saisin en saisi
ii saisit et saisi
iii saisi ei saisi
Plural
i saisimme emme saisi
ii saisitte ette saisi
iii saisivat eivät saisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i saanen en saane
ii saanet et saane
iii saanee ei saane
Plural
i saanemme emme saane
ii saanette ette saane
iii saanevat eivät saane

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin saanut en olisi saanut
ii olisit saanut et olisi saanut
iii olisi saanut ei olisi saanut
Plural
i olisimme saaneet emme olisi saaneet
ii olisitte saaneet ette olisi saaneet
iii olisivat saaneet eivät olisi saaneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen saanut en liene saanut
ii lienet saanut et liene saanut
iii lienee saanut ei liene saanut
Plural
i lienemme saaneet emme liene saaneet
ii lienette saaneet ette liene saaneet
iii lienevät saaneet eivät liene saaneet

Imperative

Singular
i -
ii saa
iii saakoon
Plural
i saakaamme
ii saakaa
iii saakoot

Infinitive I

Nom - saada
Tra -ksi saadaksensa / saadakseen

Infinitive II

Ine -ssa saadessa
Ins -in saaden
Ine -ssa saataessa (passive)

Infinitive IV

Nom - saaminen
Par -ta saamista

Infinitive III

Ill mihin saamaan
Ine -ssa saamassa
Ela -sta saamasta
Ade -lla saamalla
Abe -tta saamatta
Ins -in saaman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

saamaisillaan / saamaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present saadaan ei saada
Imperfect saatiin ei saatu
Potential saataneen ei saatane
Conditional saataisiin ei saataisi
Imperative Present saatakoon älköön saatako
Imperative Perfect olkoon saatu älköön olko saatu

Participle

ActivePassive
1st saava saatava
2nd saanut saatu
3rd saama -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept