Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

Simplified analysis
valmistaa  valmistaa, Verb, Present 3rd person singular
valmistaa  valmistaa, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

valmistaa, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i valmistan en valmista
ii valmistat et valmista
iii valmistaa ei valmista
Plural
i valmistamme / valmistetaan emme valmista / ei valmisteta
ii valmistatte ette valmista
iii valmistavat eivät valmista

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i valmistin en valmistanut
ii valmistit et valmistanut
iii valmisti ei valmistanut
Plural
i valmistimme / valmistettiin emme valmistaneet / ei valmistettu
ii valmistitte ette valmistaneet
iii valmistivat eivät valmistaneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen valmistanut en ole valmistanut
ii olet valmistanut et ole valmistanut
iii on valmistanut ei ole valmistanut
Plural
i olemme valmistaneet emme ole valmistaneet
ii olette valmistaneet ette ole valmistaneet
iii ovat valmistaneet eivät ole valmistaneet
Wiktionary
(transitive) To make, prepare; (also figuratively) to prepare someone (= partitive) for something (= illative).

     Fin: prepare
     Eng: dinner/a speech
     Fin: Meidän täytyy valmistaa häntä siihen.
     Eng: We have to prepare her for it.
(transitive) To make, produce, manufacture.

     Fin: Tämä yhtiö valmistaa kenkiä.
     Eng: This company produces shoes.
Synonyms:
(to make, produce) tehdä, tuottaa
Derived terms:
nouns
valmistaja
valmiste
valmistus
verbs
frequentative valmistella
reflexive valmistautua
passive valmistua

Etymology:
valmis +‎ -taa
Source: Wiktionary

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin valmistanut en ollut valmistanut
ii olit valmistanut et ollut valmistanut
iii oli valmistanut ei ollut valmistanut
Plural
i olimme valmistaneet emme olleet valmistaneet
ii olitte valmistaneet ette olleet valmistaneet
iii olivat valmistaneet eivät olleet valmistaneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i valmistaisin en valmistaisi
ii valmistaisit et valmistaisi
iii valmistaisi ei valmistaisi
Plural
i valmistaisimme emme valmistaisi
ii valmistaisitte ette valmistaisi
iii valmistaisivat eivät valmistaisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i valmistanen en valmistane
ii valmistanet et valmistane
iii valmistanee ei valmistane
Plural
i valmistanemme emme valmistane
ii valmistanette ette valmistane
iii valmistanevat eivät valmistane

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin valmistanut en olisi valmistanut
ii olisit valmistanut et olisi valmistanut
iii olisi valmistanut ei olisi valmistanut
Plural
i olisimme valmistaneet emme olisi valmistaneet
ii olisitte valmistaneet ette olisi valmistaneet
iii olisivat valmistaneet eivät olisi valmistaneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen valmistanut en liene valmistanut
ii lienet valmistanut et liene valmistanut
iii lienee valmistanut ei liene valmistanut
Plural
i lienemme valmistaneet emme liene valmistaneet
ii lienette valmistaneet ette liene valmistaneet
iii lienevät valmistaneet eivät liene valmistaneet

Imperative

Singular
i -
ii valmista
iii valmistakoon
Plural
i valmistakaamme
ii valmistakaa
iii valmistakoot

Infinitive I

Nom - valmistaa
Tra -ksi valmistaaksensa / valmistaakseen

Infinitive II

Ine -ssa valmistaessa
Ins -in valmistaen
Ine -ssa valmistettaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - valmistaminen
Par -ta valmistamista

Infinitive III

Ill mihin valmistamaan
Ine -ssa valmistamassa
Ela -sta valmistamasta
Ade -lla valmistamalla
Abe -tta valmistamatta
Ins -in valmistaman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

valmistamaisillaan / valmistamaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present valmistetaan ei valmisteta
Imperfect valmistettiin ei valmistettu
Potential valmistettaneen ei valmistettane
Conditional valmistettaisiin ei valmistettaisi
Imperative Present valmistettakoon älköön valmistettako
Imperative Perfect olkoon valmistettu älköön olko valmistettu

Participle

ActivePassive
1st valmistava valmistettava
2nd valmistanut valmistettu
3rd valmistama -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept