Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

Simplified analysis
luoda  luoda, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

luoda, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i luon en luo
ii luot et luo
iii luo ei luo
Plural
i luomme / luodaan emme luo / ei luoda
ii luotte ette luo
iii luovat eivät luo

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i loin en luonut
ii loit et luonut
iii loi ei luonut
Plural
i loimme / luotiin emme luoneet / ei luotu
ii loitte ette luoneet
iii loivat eivät luoneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen luonut en ole luonut
ii olet luonut et ole luonut
iii on luonut ei ole luonut
Plural
i olemme luoneet emme ole luoneet
ii olette luoneet ette ole luoneet
iii ovat luoneet eivät ole luoneet
Wiktionary
to create

     Fin: Alussa Jumala loi taivaan ja maan.
     Eng: In the beginning God created the heaven and the earth. (Gen. 1:1)
to shovel

     Fin: luoda lunta
     Eng: ― to shovel snow
to shed

     Fin: Lamppu luo sinistä valoa.
     Eng: The lamp sheds blue light.
(always with an object) to exuviate, slough, moult, molt (to shed or cast off a covering, especially a skin)

     Fin: Käärme alkoi luoda nahkaansa.
     Eng: The snake began to moult.
     Fin: Kun hummeri kasvaa, se luo kuorensa.
     Eng: As it grows, a lobster will exuviate.
(transitive, weaving) to warp

(transitive) to set (eyes) on (+ illative)

(archaic) to begin, start

Synonyms:
(shovel): lapioida
Derived terms:
adjectives
luova
nouns
luoja
partially luoma
maybe luomi
luominen
luomus
luomakunta
luonne
luonnos
luonteva
luonti
luonto
luopio
dialectal luokko
verbs
factitive luottaa
passive luopua
luonnistua

Compounds:
luomakunta
luomapuut
luomishalu
luomisinto
luomiskausi
luomiskertomus
luomiskyky
luomisoppi
luomistapahtuma
luomistaru
luomisteko
luomistuska
luomistyö
luomisvoima
nahanluonti

Etymology:
From Proto-Finnic loodak, from Proto-Uralic loŋe- (“to throw, push away”).
Source: Wiktionary

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin luonut en ollut luonut
ii olit luonut et ollut luonut
iii oli luonut ei ollut luonut
Plural
i olimme luoneet emme olleet luoneet
ii olitte luoneet ette olleet luoneet
iii olivat luoneet eivät olleet luoneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i loisin en loisi
ii loisit et loisi
iii loisi ei loisi
Plural
i loisimme emme loisi
ii loisitte ette loisi
iii loisivat eivät loisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i luonen en luone
ii luonet et luone
iii luonee ei luone
Plural
i luonemme emme luone
ii luonette ette luone
iii luonevat eivät luone

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin luonut en olisi luonut
ii olisit luonut et olisi luonut
iii olisi luonut ei olisi luonut
Plural
i olisimme luoneet emme olisi luoneet
ii olisitte luoneet ette olisi luoneet
iii olisivat luoneet eivät olisi luoneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen luonut en liene luonut
ii lienet luonut et liene luonut
iii lienee luonut ei liene luonut
Plural
i lienemme luoneet emme liene luoneet
ii lienette luoneet ette liene luoneet
iii lienevät luoneet eivät liene luoneet

Imperative

Singular
i -
ii luo
iii luokoon
Plural
i luokaamme
ii luokaa
iii luokoot

Infinitive I

Nom - luoda
Tra -ksi luodaksensa / luodakseen

Infinitive II

Ine -ssa luodessa
Ins -in luoden
Ine -ssa luotaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - luominen
Par -ta luomista

Infinitive III

Ill mihin luomaan
Ine -ssa luomassa
Ela -sta luomasta
Ade -lla luomalla
Abe -tta luomatta
Ins -in luoman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

luomaisillaan / luomaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present luodaan ei luoda
Imperfect luotiin ei luotu
Potential luotaneen ei luotane
Conditional luotaisiin ei luotaisi
Imperative Present luotakoon älköön luotako
Imperative Perfect olkoon luotu älköön olko luotu

Participle

ActivePassive
1st luova luotava
2nd luonut luotu
3rd luoma -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept