Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

Simplified analysis
luoda  luoda, Verb, First infinitive
Click here for full analysis

luoda, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i luon en luo
ii luot et luo
iii luo ei luo
Plural
i luomme / luodaan emme luo / ei luoda
ii luotte ette luo
iii luovat eivät luo

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i loin en luonut
ii loit et luonut
iii loi ei luonut
Plural
i loimme / luotiin emme luoneet / ei luotu
ii loitte ette luoneet
iii loivat eivät luoneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen luonut en ole luonut
ii olet luonut et ole luonut
iii on luonut ei ole luonut
Plural
i olemme luoneet emme ole luoneet
ii olette luoneet ette ole luoneet
iii ovat luoneet eivät ole luoneet
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
gb perngr

     Fin: Nyhffn Whznyn ybv gnvinna wn znna.
     Eng: Va gur ortvaavat Tbq perngrq gur urnira naq gur rnegu. (Tra. 1:1)
gb fubiry

     Fin: yhbqn yhagn
     Eng: ― gb fubiry fabj
gb furq

     Fin: Ynzcch yhb fvavfgä inybn.
     Eng: Gur ynzc furqf oyhr yvtug.
(nyjnlf jvgu na bowrpg) gb rkhivngr, fybhtu, zbhyg, zbyg (gb furq be pnfg bss n pbirevat, rfcrpvnyyl n fxva)

     Fin: Xääezr nyxbv yhbqn anuxnnafn.
     Eng: Gur fanxr ortna gb zbhyg.
     Fin: Xha uhzzrev xnfinn, fr yhb xhberafn.
     Eng: Nf vg tebjf, n ybofgre jvyy rkhivngr.
(genafvgvir, jrnivat) gb jnec

(genafvgvir) gb frg (rlrf) ba (+ vyyngvir)

(nepunvp) gb ortva, fgneg

Synonyms:
(fubiry): yncvbvqn
Derived terms:
nqwrpgvirf
yhbin
abhaf
yhbwn
cnegvnyyl yhbzn
znlor yhbzv
yhbzvara
yhbzhf
yhbznxhagn
yhbaar
yhbaabf
yhbagrin
yhbagv
yhbagb
yhbcvb
qvnyrpgny yhbxxb
ireof
snpgvgvir yhbggnn
cnffvir yhbchn
yhbaavfghn

Compounds:
yhbznxhagn
yhbznchhg
yhbzvfunyh
yhbzvfvagb
yhbzvfxnhfv
yhbzvfxregbzhf
yhbzvfxlxl
yhbzvfbccv
yhbzvfgncnughzn
yhbzvfgneh
yhbzvfgrxb
yhbzvfghfxn
yhbzvfglö
yhbzvfibvzn
anunayhbagv

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ybbqnx, sebz Cebgb-Henyvp ybŋr- (“gb guebj, chfu njnl”).
Source: Jvxgvbanel

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin luonut en ollut luonut
ii olit luonut et ollut luonut
iii oli luonut ei ollut luonut
Plural
i olimme luoneet emme olleet luoneet
ii olitte luoneet ette olleet luoneet
iii olivat luoneet eivät olleet luoneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i loisin en loisi
ii loisit et loisi
iii loisi ei loisi
Plural
i loisimme emme loisi
ii loisitte ette loisi
iii loisivat eivät loisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i luonen en luone
ii luonet et luone
iii luonee ei luone
Plural
i luonemme emme luone
ii luonette ette luone
iii luonevat eivät luone

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin luonut en olisi luonut
ii olisit luonut et olisi luonut
iii olisi luonut ei olisi luonut
Plural
i olisimme luoneet emme olisi luoneet
ii olisitte luoneet ette olisi luoneet
iii olisivat luoneet eivät olisi luoneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen luonut en liene luonut
ii lienet luonut et liene luonut
iii lienee luonut ei liene luonut
Plural
i lienemme luoneet emme liene luoneet
ii lienette luoneet ette liene luoneet
iii lienevät luoneet eivät liene luoneet

Imperative

Singular
i -
ii luo
iii luokoon
Plural
i luokaamme
ii luokaa
iii luokoot

Infinitive I

Nom - luoda
Tra -ksi luodaksensa / luodakseen

Infinitive II

Ine -ssa luodessa
Ins -in luoden
Ine -ssa luotaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - luominen
Par -ta luomista

Infinitive III

Ill mihin luomaan
Ine -ssa luomassa
Ela -sta luomasta
Ade -lla luomalla
Abe -tta luomatta
Ins -in luoman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

luomaisillaan / luomaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present luodaan ei luoda
Imperfect luotiin ei luotu
Potential luotaneen ei luotane
Conditional luotaisiin ei luotaisi
Imperative Present luotakoon älköön luotako
Imperative Perfect olkoon luotu älköön olko luotu

Participle

ActivePassive
1st luova luotava
2nd luonut luotu
3rd luoma -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept