Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

pajunkissa pajunkissa   N Sg Nom
paju   N Sg Gen + kissa   N Sg Nom

pajunkissa, Noun

up ↑

Translations & synonyms

willow
pussy willow
catkin
catkins
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Chffl jvyybj vf n anzr tvira gb znal bs gur fznyyre fcrpvrf bs gur trahf Fnyvk (jvyybjf naq fnyybjf) jura gurve sheel pngxvaf ner lbhat va rneyl fcevat. Gurfr fcrpvrf vapyhqr (nzbat znal bguref):.

Source: Wikipedia
Wiktionary
(obgnal) N sheel pngxva bs n jvyybj.

Etymology:
cnwha (“jvyybj'f”) +‎ xvffn (“png”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pajunkissani pajunkissani pajunkissasi pajunkissasi pajunkissansa pajunkissansa
Par -ta pajunkissaani pajunkissojani pajunkissaasi pajunkissojasi pajunkissaansa / pajunkissaaan pajunkissojansa / pajunkissojaan
Gen -n pajunkissani pajunkissojeni pajunkissasi pajunkissojesi pajunkissansa pajunkissojensa
Ill mihin pajunkissaani pajunkissoihini pajunkissaasi pajunkissoihisi pajunkissaansa pajunkissoihinsa
Ine -ssa pajunkissassani pajunkissoissani pajunkissassasi pajunkissoissasi pajunkissassansa / pajunkissassaan pajunkissoissansa / pajunkissoissaan
Ela -sta pajunkissastani pajunkissoistani pajunkissastasi pajunkissoistasi pajunkissastansa / pajunkissastaan pajunkissoistansa / pajunkissoistaan
All -lle pajunkissalleni pajunkissoilleni pajunkissallesi pajunkissoillesi pajunkissalleen / pajunkissallensa pajunkissoillensa / pajunkissoillean
Ade -lla pajunkissallani pajunkissoillani pajunkissallasi pajunkissoillasi pajunkissallansa / pajunkissallaan pajunkissoillansa / pajunkissoillaan
Abl -lta pajunkissaltani pajunkissoiltani pajunkissaltasi pajunkissoiltasi pajunkissaltansa / pajunkissaltaan pajunkissoiltansa / pajunkissoiltaan
Tra -ksi pajunkissakseni pajunkissoikseni pajunkissaksesi pajunkissoiksesi pajunkissakseen / pajunkissaksensa pajunkissoikseen / pajunkissoiksensa
Ess -na pajunkissanani pajunkissoinani pajunkissanasi pajunkissoinasi pajunkissanansa / pajunkissanaan pajunkissoinansa / pajunkissoinaan
Abe -tta pajunkissattani pajunkissoittani pajunkissattasi pajunkissoittasi pajunkissattansa / pajunkissattaan pajunkissoittansa / pajunkissoittaan
Com -ne - pajunkissoineni - pajunkissoinesi - pajunkissoineen / pajunkissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pajunkissamme pajunkissamme pajunkissanne pajunkissanne pajunkissansa pajunkissansa
Par -ta pajunkissaamme pajunkissojamme pajunkissaanne pajunkissojanne pajunkissaansa / pajunkissaaan pajunkissojansa / pajunkissojaan
Gen -n pajunkissamme pajunkissojemme pajunkissanne pajunkissojenne pajunkissansa pajunkissojensa
Ill mihin pajunkissaamme pajunkissoihimme pajunkissaanne pajunkissoihinne pajunkissaansa pajunkissoihinsa
Ine -ssa pajunkissassamme pajunkissoissamme pajunkissassanne pajunkissoissanne pajunkissassansa / pajunkissassaan pajunkissoissansa / pajunkissoissaan
Ela -sta pajunkissastamme pajunkissoistamme pajunkissastanne pajunkissoistanne pajunkissastansa / pajunkissastaan pajunkissoistansa / pajunkissoistaan
All -lle pajunkissallemme pajunkissoillemme pajunkissallenne pajunkissoillenne pajunkissalleen / pajunkissallensa pajunkissoillensa / pajunkissoillean
Ade -lla pajunkissallamme pajunkissoillamme pajunkissallanne pajunkissoillanne pajunkissallansa / pajunkissallaan pajunkissoillansa / pajunkissoillaan
Abl -lta pajunkissaltamme pajunkissoiltamme pajunkissaltanne pajunkissoiltanne pajunkissaltansa / pajunkissaltaan pajunkissoiltansa / pajunkissoiltaan
Tra -ksi pajunkissaksemme pajunkissoiksemme pajunkissaksenne pajunkissoiksenne pajunkissakseen / pajunkissaksensa pajunkissoikseen / pajunkissoiksensa
Ess -na pajunkissanamme pajunkissoinamme pajunkissananne pajunkissoinanne pajunkissanansa / pajunkissanaan pajunkissoinansa / pajunkissoinaan
Abe -tta pajunkissattamme pajunkissoittamme pajunkissattanne pajunkissoittanne pajunkissattansa / pajunkissattaan pajunkissoittansa / pajunkissoittaan
Com -ne - pajunkissoinemme - pajunkissoinenne - pajunkissoineen / pajunkissoinensa

paju, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - paju pajut
Par -ta pajua pajuja
Gen -n pajun pajujen
Ill mihin pajuun pajuihin
Ine -ssa pajussa pajuissa
Ela -sta pajusta pajuista
All -lle pajulle pajuille
Ade -lla pajulla pajuilla
Abl -lta pajulta pajuilta
Tra -ksi pajuksi pajuiksi
Ess -na pajuna pajuina
Abe -tta pajutta pajuitta
Com -ne - pajuine
Ins -in - pajuin

Translations & synonyms

willow paju, raita
sallow raita, paju
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Jvyybjf, nyfb pnyyrq fnyybjf naq bfvref, sbez gur trahf Fnyvk, ner nebhaq 400 fcrpvrf bs qrpvqhbhf gerrf naq fuehof, sbhaq cevznevyl ba zbvfg fbvyf va pbyq naq grzcrengr ertvbaf bs gur Abegurea Urzvfcurer. Zbfg fcrpvrf ner xabja nf jvyybj, ohg fbzr aneebj-yrnirq fueho fcrpvrf ner pnyyrq bfvre, naq fbzr oebnqre-yrnirq fcrpvrf ner ersreerq gb nf fnyybj (sebz Byq Ratyvfu frnyu, eryngrq gb gur Yngva jbeq fnyvk, jvyybj). Fbzr jvyybjf (cnegvphyneyl nepgvp naq nycvar fcrpvrf) ner ybj-tebjvat be perrcvat fuehof; sbe rknzcyr, gur qjnes jvyybj (Fnyvk ureonprn) eneryl rkprrqf 6 pz (2.4 va) va urvtug, gubhtu vg fcernqf jvqryl npebff gur tebhaq.

Source: Wikipedia
Wiktionary
jvyybj

Derived terms:
flöggää cnwhaxölggä
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp cnwh, sebz Cebgb-Henyvp cnwvj (“jvyybj”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna cnwh naq Uhatnevna sntlny (“cevirg”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pajuni pajuni pajusi pajusi pajunsa pajunsa
Par -ta pajuani pajujani pajuasi pajujasi pajuansa / pajuaan pajujansa / pajujaan
Gen -n pajuni pajujeni pajusi pajujesi pajunsa pajujensa
Ill mihin pajuuni pajuihini pajuusi pajuihisi pajuunsa pajuihinsa
Ine -ssa pajussani pajuissani pajussasi pajuissasi pajussansa / pajussaan pajuissansa / pajuissaan
Ela -sta pajustani pajuistani pajustasi pajuistasi pajustansa / pajustaan pajuistansa / pajuistaan
All -lle pajulleni pajuilleni pajullesi pajuillesi pajulleen / pajullensa pajuillensa / pajuillean
Ade -lla pajullani pajuillani pajullasi pajuillasi pajullansa / pajullaan pajuillansa / pajuillaan
Abl -lta pajultani pajuiltani pajultasi pajuiltasi pajultansa / pajultaan pajuiltansa / pajuiltaan
Tra -ksi pajukseni pajuikseni pajuksesi pajuiksesi pajukseen / pajuksensa pajuikseen / pajuiksensa
Ess -na pajunani pajuinani pajunasi pajuinasi pajunansa / pajunaan pajuinansa / pajuinaan
Abe -tta pajuttani pajuittani pajuttasi pajuittasi pajuttansa / pajuttaan pajuittansa / pajuittaan
Com -ne - pajuineni - pajuinesi - pajuineen / pajuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pajumme pajumme pajunne pajunne pajunsa pajunsa
Par -ta pajuamme pajujamme pajuanne pajujanne pajuansa / pajuaan pajujansa / pajujaan
Gen -n pajumme pajujemme pajunne pajujenne pajunsa pajujensa
Ill mihin pajuumme pajuihimme pajuunne pajuihinne pajuunsa pajuihinsa
Ine -ssa pajussamme pajuissamme pajussanne pajuissanne pajussansa / pajussaan pajuissansa / pajuissaan
Ela -sta pajustamme pajuistamme pajustanne pajuistanne pajustansa / pajustaan pajuistansa / pajuistaan
All -lle pajullemme pajuillemme pajullenne pajuillenne pajulleen / pajullensa pajuillensa / pajuillean
Ade -lla pajullamme pajuillamme pajullanne pajuillanne pajullansa / pajullaan pajuillansa / pajuillaan
Abl -lta pajultamme pajuiltamme pajultanne pajuiltanne pajultansa / pajultaan pajuiltansa / pajuiltaan
Tra -ksi pajuksemme pajuiksemme pajuksenne pajuiksenne pajukseen / pajuksensa pajuikseen / pajuiksensa
Ess -na pajunamme pajuinamme pajunanne pajuinanne pajunansa / pajunaan pajuinansa / pajuinaan
Abe -tta pajuttamme pajuittamme pajuttanne pajuittanne pajuttansa / pajuttaan pajuittansa / pajuittaan
Com -ne - pajuinemme - pajuinenne - pajuineen / pajuinensa

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept