Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kissarotu kissarotu   N Sg Nom
kissa   N Sg Nom + rotu   N Sg Nom

kissarotu, Noun

up ↑

Translations & synonyms

cats
cat breed
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur sbyybjvat yvfg bs png oerrqf vapyhqrf bayl qbzrfgvp png oerrqf naq qbzrfgvp × jvyq uloevqf. Gur yvfg vapyhqrf rfgnoyvfurq oerrqf erpbtavmrq ol inevbhf png ertvfgevrf, arj naq rkcrevzragny oerrqf, ynaqenprf orvat rfgnoyvfurq nf fgnaqneqvmrq oerrqf, qvfgvapg qbzrfgvp cbchyngvbaf abg orvat npgviryl qrirybcrq naq yncfrq (rkgvapg) oerrqf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
N oerrq bs png.

Etymology:
xvffn +‎ ebgh
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissarotuni kissarotuni kissarotusi kissarotusi kissarotunsa kissarotunsa
Par -ta kissarotuani kissarotujani kissarotuasi kissarotujasi kissarotuansa / kissarotuaan kissarotujansa / kissarotujaan
Gen -n kissarotuni kissarotujeni kissarotusi kissarotujesi kissarotunsa kissarotujensä
Ill mihin kissarotuuni kissarotuihini kissarotuusi kissarotuihisi kissarotuunsa kissarotuihinsä
Ine -ssa kissarodussani kissaroduissani kissarodussasi kissaroduissasi kissarodussansa / kissarodussaan kissaroduissansa / kissaroduissaan
Ela -sta kissarodustani kissaroduistani kissarodustasi kissaroduistasi kissarodustansa / kissarodustaan kissaroduistansa / kissaroduistaan
All -lle kissarodulleni kissaroduilleni kissarodullesi kissaroduillesi kissarodulleen / kissarodullensa kissaroduillensa / kissaroduillean
Ade -lla kissarodullani kissaroduillani kissarodullasi kissaroduillasi kissarodullansa / kissarodullaan kissaroduillansa / kissaroduillaan
Abl -lta kissarodultani kissaroduiltani kissarodultasi kissaroduiltasi kissarodultansa / kissarodultaan kissaroduiltansa / kissaroduiltaan
Tra -ksi kissarodukseni kissaroduikseni kissaroduksesi kissaroduiksesi kissarodukseen / kissaroduksensa kissaroduikseen / kissaroduiksensa
Ess -na kissarotunani kissarotuinani kissarotunasi kissarotuinasi kissarotunansa / kissarotunaan kissarotuinansa / kissarotuinaan
Abe -tta kissaroduttani kissaroduittani kissaroduttasi kissaroduittasi kissaroduttansa / kissaroduttaan kissaroduittansa / kissaroduittaan
Com -ne - kissarotuineni - kissarotuinesi - kissarotuineen / kissarotuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissarotumme kissarotumme kissarotunne kissarotunne kissarotunsa kissarotunsa
Par -ta kissarotuamme kissarotujamme kissarotuanne kissarotujanne kissarotuansa / kissarotuaan kissarotujansa / kissarotujaan
Gen -n kissarotumme kissarotujemme kissarotunne kissarotujenne kissarotunsa kissarotujensä
Ill mihin kissarotuumme kissarotuihimme kissarotuunne kissarotuihinne kissarotuunsa kissarotuihinsä
Ine -ssa kissarodussamme kissaroduissamme kissarodussanne kissaroduissanne kissarodussansa / kissarodussaan kissaroduissansa / kissaroduissaan
Ela -sta kissarodustamme kissaroduistamme kissarodustanne kissaroduistanne kissarodustansa / kissarodustaan kissaroduistansa / kissaroduistaan
All -lle kissarodullemme kissaroduillemme kissarodullenne kissaroduillenne kissarodulleen / kissarodullensa kissaroduillensa / kissaroduillean
Ade -lla kissarodullamme kissaroduillamme kissarodullanne kissaroduillanne kissarodullansa / kissarodullaan kissaroduillansa / kissaroduillaan
Abl -lta kissarodultamme kissaroduiltamme kissarodultanne kissaroduiltanne kissarodultansa / kissarodultaan kissaroduiltansa / kissaroduiltaan
Tra -ksi kissaroduksemme kissaroduiksemme kissaroduksenne kissaroduiksenne kissarodukseen / kissaroduksensa kissaroduikseen / kissaroduiksensa
Ess -na kissarotunamme kissarotuinamme kissarotunanne kissarotuinanne kissarotunansa / kissarotunaan kissarotuinansa / kissarotuinaan
Abe -tta kissaroduttamme kissaroduittamme kissaroduttanne kissaroduittanne kissaroduttansa / kissaroduttaan kissaroduittansa / kissaroduittaan
Com -ne - kissarotuinemme - kissarotuinenne - kissarotuineen / kissarotuinensa

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa

rotu, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - rotu rodut
Par -ta rotua rotuja
Gen -n rodun rotujen
Ill mihin rotuun rotuihin
Ine -ssa rodussa roduissa
Ela -sta rodusta roduista
All -lle rodulle roduille
Ade -lla rodulla roduilla
Abl -lta rodulta roduilta
Tra -ksi roduksi roduiksi
Ess -na rotuna rotuina
Abe -tta rodutta roduitta
Com -ne - rotuine
Ins -in - roduin

Translations & synonyms

race rotu, kilpailu, kilpajuoksu, ihmiskunta, ihmiset, meno
breed rotu, laji, siitos, tyyppi
blood veri, rotu, suku, syntyperä, ylhäinen syntyperä
racial
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Va ovbybtvpny gnkbabzl, enpr vf na vasbezny enax va gur gnkbabzvp uvrenepul, orybj gur yriry bs fhofcrpvrf. Vg unf orra hfrq nf n uvture enax guna fgenva, jvgu frireny fgenvaf znxvat hc bar enpr. Inevbhf qrsvavgvbaf rkvfg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
oerrq (nyy navznyf be cynagf bs gur fnzr fcrpvrf be fhofcrpvrf, fhpu nf bs qbzrfgvpngrq navznyf)

enpr (ynetr tebhc bs crbcyr frg ncneg sebz bguref)

enpr (cbchyngvba trbtencuvpnyyl frcnengrq sebz bguref bs vgf fcrpvrf gung qrirybcf fvtavsvpnagyl qvssrerag punenpgrevfgvpf)

Derived terms:
ebqhyyvara
Etymology:
Obeebjrq sebz Byq Rnfg Fynivp родъ (ebqŭ) (pbzcner Ehffvna ро́д (eóq, “xvaq”)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rotuni rotuni rotusi rotusi rotunsa rotunsa
Par -ta rotuani rotujani rotuasi rotujasi rotuansa / rotuaan rotujansa / rotujaan
Gen -n rotuni rotujeni rotusi rotujesi rotunsa rotujensä
Ill mihin rotuuni rotuihini rotuusi rotuihisi rotuunsa rotuihinsä
Ine -ssa rodussani roduissani rodussasi roduissasi rodussansa / rodussaan roduissansa / roduissaan
Ela -sta rodustani roduistani rodustasi roduistasi rodustansa / rodustaan roduistansa / roduistaan
All -lle rodulleni roduilleni rodullesi roduillesi rodulleen / rodullensa roduillensa / roduillean
Ade -lla rodullani roduillani rodullasi roduillasi rodullansa / rodullaan roduillansa / roduillaan
Abl -lta rodultani roduiltani rodultasi roduiltasi rodultansa / rodultaan roduiltansa / roduiltaan
Tra -ksi rodukseni roduikseni roduksesi roduiksesi rodukseen / roduksensa roduikseen / roduiksensa
Ess -na rotunani rotuinani rotunasi rotuinasi rotunansa / rotunaan rotuinansa / rotuinaan
Abe -tta roduttani roduittani roduttasi roduittasi roduttansa / roduttaan roduittansa / roduittaan
Com -ne - rotuineni - rotuinesi - rotuineen / rotuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rotumme rotumme rotunne rotunne rotunsa rotunsa
Par -ta rotuamme rotujamme rotuanne rotujanne rotuansa / rotuaan rotujansa / rotujaan
Gen -n rotumme rotujemme rotunne rotujenne rotunsa rotujensä
Ill mihin rotuumme rotuihimme rotuunne rotuihinne rotuunsa rotuihinsä
Ine -ssa rodussamme roduissamme rodussanne roduissanne rodussansa / rodussaan roduissansa / roduissaan
Ela -sta rodustamme roduistamme rodustanne roduistanne rodustansa / rodustaan roduistansa / roduistaan
All -lle rodullemme roduillemme rodullenne roduillenne rodulleen / rodullensa roduillensa / roduillean
Ade -lla rodullamme roduillamme rodullanne roduillanne rodullansa / rodullaan roduillansa / roduillaan
Abl -lta rodultamme roduiltamme rodultanne roduiltanne rodultansa / rodultaan roduiltansa / roduiltaan
Tra -ksi roduksemme roduiksemme roduksenne roduiksenne rodukseen / roduksensa roduikseen / roduiksensa
Ess -na rotunamme rotuinamme rotunanne rotuinanne rotunansa / rotunaan rotuinansa / rotuinaan
Abe -tta roduttamme roduittamme roduttanne roduittanne roduttansa / roduttaan roduittansa / roduittaan
Com -ne - rotuinemme - rotuinenne - rotuineen / rotuinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept