Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kissanpoika kissanpoika   N Sg Nom
kissa   N Sg Gen + poika   N Sg Nom

kissanpoika, Noun

up ↑

Translations & synonyms

kitten kissanpoikanen, kissanpoika
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
xvggra

Etymology:
xvffna +‎ cbvxn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissanpoikani kissanpoikani kissanpoikasi kissanpoikasi kissanpoikansa kissanpoikansa
Par -ta kissanpoikaani kissanpoikiani kissanpoikaasi kissanpoikiasi kissanpoikaansa kissanpoikiansa / kissanpoikiaan
Gen -n kissanpoikani kissanpoikieni kissanpoikasi kissanpoikiesi kissanpoikansa kissanpoikiensa
Ill mihin kissanpoikaani kissanpoikiini kissanpoikaasi kissanpoikiisi kissanpoikaansa kissanpoikiinsa
Ine -ssa kissanpojassani kissanpojissani kissanpojassasi kissanpojissasi kissanpojassansa / kissanpojassaan kissanpojissansa / kissanpojissaan
Ela -sta kissanpojastani kissanpojistani kissanpojastasi kissanpojistasi kissanpojastansa / kissanpojastaan kissanpojistansa / kissanpojistaan
All -lle kissanpojalleni kissanpojilleni kissanpojallesi kissanpojillesi kissanpojalleen / kissanpojallensa kissanpojillensa / kissanpojillean
Ade -lla kissanpojallani kissanpojillani kissanpojallasi kissanpojillasi kissanpojallansa / kissanpojallaan kissanpojillansa / kissanpojillaan
Abl -lta kissanpojaltani kissanpojiltani kissanpojaltasi kissanpojiltasi kissanpojaltansa / kissanpojaltaan kissanpojiltansa / kissanpojiltaan
Tra -ksi kissanpojakseni kissanpojikseni kissanpojaksesi kissanpojiksesi kissanpojakseen / kissanpojaksensa kissanpojikseen / kissanpojiksensa
Ess -na kissanpoikanani kissanpoikinani kissanpoikanasi kissanpoikinasi kissanpoikanansa / kissanpoikanaan kissanpoikinansa / kissanpoikinaan
Abe -tta kissanpojattani kissanpojittani kissanpojattasi kissanpojittasi kissanpojattansa / kissanpojattaan kissanpojittansa / kissanpojittaan
Com -ne - kissanpoikineni - kissanpoikinesi - kissanpoikineen / kissanpoikinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissanpoikamme kissanpoikamme kissanpoikanne kissanpoikanne kissanpoikansa kissanpoikansa
Par -ta kissanpoikaamme kissanpoikiamme kissanpoikaanne kissanpoikianne kissanpoikaansa kissanpoikiansa / kissanpoikiaan
Gen -n kissanpoikamme kissanpoikiemme kissanpoikanne kissanpoikienne kissanpoikansa kissanpoikiensa
Ill mihin kissanpoikaamme kissanpoikiimme kissanpoikaanne kissanpoikiinne kissanpoikaansa kissanpoikiinsa
Ine -ssa kissanpojassamme kissanpojissamme kissanpojassanne kissanpojissanne kissanpojassansa / kissanpojassaan kissanpojissansa / kissanpojissaan
Ela -sta kissanpojastamme kissanpojistamme kissanpojastanne kissanpojistanne kissanpojastansa / kissanpojastaan kissanpojistansa / kissanpojistaan
All -lle kissanpojallemme kissanpojillemme kissanpojallenne kissanpojillenne kissanpojalleen / kissanpojallensa kissanpojillensa / kissanpojillean
Ade -lla kissanpojallamme kissanpojillamme kissanpojallanne kissanpojillanne kissanpojallansa / kissanpojallaan kissanpojillansa / kissanpojillaan
Abl -lta kissanpojaltamme kissanpojiltamme kissanpojaltanne kissanpojiltanne kissanpojaltansa / kissanpojaltaan kissanpojiltansa / kissanpojiltaan
Tra -ksi kissanpojaksemme kissanpojiksemme kissanpojaksenne kissanpojiksenne kissanpojakseen / kissanpojaksensa kissanpojikseen / kissanpojiksensa
Ess -na kissanpoikanamme kissanpoikinamme kissanpoikananne kissanpoikinanne kissanpoikanansa / kissanpoikanaan kissanpoikinansa / kissanpoikinaan
Abe -tta kissanpojattamme kissanpojittamme kissanpojattanne kissanpojittanne kissanpojattansa / kissanpojattaan kissanpojittansa / kissanpojittaan
Com -ne - kissanpoikinemme - kissanpoikinenne - kissanpoikineen / kissanpoikinensa

kissa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kissa kissat
Par -ta kissaa kissoja
Gen -n kissan kissojen
Ill mihin kissaan kissoihin
Ine -ssa kissassa kissoissa
Ela -sta kissasta kissoista
All -lle kissalle kissoille
Ade -lla kissalla kissoilla
Abl -lta kissalta kissoilta
Tra -ksi kissaksi kissoiksi
Ess -na kissana kissoina
Abe -tta kissatta kissoitta
Com -ne - kissoine
Ins -in - kissoin

Translations & synonyms

cat kissa, katti, kissaeläin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur png (Sryvf pnghf) vf n qbzrfgvp fcrpvrf bs fznyy pneavibebhf znzzny. Vg vf gur bayl qbzrfgvpngrq fcrpvrf va gur snzvyl Sryvqnr naq vf bsgra ersreerq gb nf gur qbzrfgvp png gb qvfgvathvfu vg sebz gur jvyq zrzoref bs gur snzvyl. N png pna rvgure or n ubhfr png, n snez png be n sreny png; gur ynggre enatrf serryl naq nibvqf uhzna pbagnpg.

Source: Wikipedia
Wiktionary
png (Sryvf qbzrfgvphf)

     Fin: Xhxnf fra xvffna uäaaäa abfgnvfv, ryyrv xvffn vgfr?
     Eng: ― Jub jbhyq envfr gur png'f gnvy vs abg gur png vgfrys?
(fynat) png, puvpx, sbk (n frkl lbhat jbzna)

Synonyms:
(pbyybdhvny) xnggv(qvzvahgvir) zveev, xvffvzveev(puvyqera gnyx) xvffv, xvfh(fcrpvrf) xrflxvffn, xbgvxvffn
Derived terms:
unxrn xvffbwra wn xbvevra xnaffn
xvregää xhva xvffn xhhznn chhebn
xvffnznvara
xvffn ivrxööa
Compounds:
natbenxvffn
rzbxvffn
xrflxvffn
xrfäxvffn
xvffnryäva
xvffnvuzvara
xvffnauvrxxn
xvffnauäaaäairgb
xvffnauäagä
xvffnaxryyb
xvffnaxvgn
xvffnaxhygn
xvffnaxhccv
xvffnaxäcäyä
xvffnayhhxxh
xvffnazvaggh
xvffnacravxxn
xvffnacragh
xvffnacbvxn
xvffnacbvxnara
xvffnacäviäg
xvffnaevfgvävfrg
xvffnaehbxn
xvffnafvyzä
xvffnaälggryl
xvffncrgb
xvffnebgh
xvffnehggb
xbyyvxvffn
xbgvxvffn
xhyxhxvffn
ynvinxvffn
znngvnvfxvffn
annenfxvffn
aälggrylxvffn
cnwhaxvffn
crefvnaxvffn
cbvxnxvffn
ebghxvffn
fvnzvaxvffn
fvfäxvffn
fvirggvxvffn
glggöxvffn
hebfxvffn
ivyyvxvffn
ivyhxvffn

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu xvffr, xvffn (“png”), jvgu bgure qvnyrpgny sbezf vapyhqvat xvfr, xvff. Cebonoyl hygvzngryl sebz n png pnyy "xvf-xvf-xvf" hfrq guebhtubhg Rhebcr (frr xvf; nyfb pbzcner Ehffvna киса (xvfn)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissani kissani kissasi kissasi kissansa kissansa
Par -ta kissaani kissojani kissaasi kissojasi kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissani kissojeni kissasi kissojesi kissansa kissojensa
Ill mihin kissaani kissoihini kissaasi kissoihisi kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassani kissoissani kissassasi kissoissasi kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastani kissoistani kissastasi kissoistasi kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissalleni kissoilleni kissallesi kissoillesi kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallani kissoillani kissallasi kissoillasi kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltani kissoiltani kissaltasi kissoiltasi kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissakseni kissoikseni kissaksesi kissoiksesi kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanani kissoinani kissanasi kissoinasi kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattani kissoittani kissattasi kissoittasi kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoineni - kissoinesi - kissoineen / kissoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kissamme kissamme kissanne kissanne kissansa kissansa
Par -ta kissaamme kissojamme kissaanne kissojanne kissaansa / kissaaan kissojansa / kissojaan
Gen -n kissamme kissojemme kissanne kissojenne kissansa kissojensa
Ill mihin kissaamme kissoihimme kissaanne kissoihinne kissaansa kissoihinsa
Ine -ssa kissassamme kissoissamme kissassanne kissoissanne kissassansa / kissassaan kissoissansa / kissoissaan
Ela -sta kissastamme kissoistamme kissastanne kissoistanne kissastansa / kissastaan kissoistansa / kissoistaan
All -lle kissallemme kissoillemme kissallenne kissoillenne kissalleen / kissallensa kissoillensa / kissoillean
Ade -lla kissallamme kissoillamme kissallanne kissoillanne kissallansa / kissallaan kissoillansa / kissoillaan
Abl -lta kissaltamme kissoiltamme kissaltanne kissoiltanne kissaltansa / kissaltaan kissoiltansa / kissoiltaan
Tra -ksi kissaksemme kissoiksemme kissaksenne kissoiksenne kissakseen / kissaksensa kissoikseen / kissoiksensa
Ess -na kissanamme kissoinamme kissananne kissoinanne kissanansa / kissanaan kissoinansa / kissoinaan
Abe -tta kissattamme kissoittamme kissattanne kissoittanne kissattansa / kissattaan kissoittansa / kissoittaan
Com -ne - kissoinemme - kissoinenne - kissoineen / kissoinensa

poika, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - poika pojat
Par -ta poikaa poikia
Gen -n pojan poikien
Ill mihin poikaan poikiin
Ine -ssa pojassa pojissa
Ela -sta pojasta pojista
All -lle pojalle pojille
Ade -lla pojalla pojilla
Abl -lta pojalta pojilta
Tra -ksi pojaksi pojiksi
Ess -na poikana poikina
Abe -tta pojatta pojitta
Com -ne - poikine
Ins -in - pojin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word cbvxn can mean the following:
zvrfchbyvara: yncfv
Cluäa Xbyzvanvfhhqra: gbvara crefbban, Whznyna Cbvxn, Wrrfhf
Cbvxn: Antvfn Ōfuvzna buwnnzn wncnavynvara rybxhin
Cbvxn: Avpx Ubeaola ebznnav
Cbvxn: Ubeaola ebznnavva crehfghin ihbaan 2002 inyzvfghahg oevggvyävara rybxhin
Cbvxn: Znewn Owöexva ebznnav
Xnanqn znywna: yrzcvavzv
Cbvxn fnhabb: zhfvvxxvxnccnyr ihbqrygn 2011
Source: Wikipedia
Wiktionary
obl

fba

lbhat (na bssfcevat bs na navzny, rfcrpvnyyl bs n oveq)

Derived terms:
cbvxnznvara
cbvxvn
Compounds:
nvxnzvrfcbvxn
naxnacbvxn
nchcbvxn
nfvncbvxn
renhfcbvxn
rfvxbvfcbvxn
ureenfcbvxn
ubzbcbvxn
ubgryyvcbvxn
uhyvivyvcbvxn
uhzhcbvxn
uhhgbynvfcbvxn
ulzlcbvxn
whbxfhcbvxn
wäavxfracbvxn
xnynacbvxn
xnanacbvxn
xneuhacbvxn
xnfinggvcbvxn
xnghcbvxn
xnhchaxvynvfcbvxn
xrghacbvxn
xvvygbxhincbvxn
xvffnacbvxn
xbyxxncbvxn
xbhyhcbvxn
xhxxbcbvxn
xhxbacbvxn
xhyxhevcbvxn
xhzzvcbvxn
xhbevcbvxn
xhbebcbvxn
xllgvcbvxn
xäracbvxn
ynvincbvxn
ynaxxvcbvxn
ynhgncbvxn
yruzvcbvxn
yryyvxxvcbvxn
yryyvcbvxn
yvaahacbvxn
yäurggvcbvxn
znnynvfcbvxn
znvyncbvxn
znzznacbvxn
zrvxäcbvxn
zrevcbvxn
zrffvcbvxn
zheurracbvxn
abxvcbvxn
baaracbvxn
bccvcbvxn
beninacbvxn
becbcbvxn
bggbcbvxn
cnvzracbvxn
cnyybcbvxn
cnyiryhfcbvxn
cnegvbcbvxn
cvxxhcbvxn
cvffncbvxn
cbvxn-nvxn
cbvxnvxä
cbvxnwbhxxvb
cbvxnwbhxxb
cbvxnwbhxxhr
cbvxnwhaxxnev
cbvxnxnyn
cbvxnxnyragrev
cbvxnxnirev
cbvxnxreub
cbvxnxvycnvyh
cbvxnxvewn
cbvxnxvffn
cbvxnxybccv
cbvxnxbven
cbvxnxbgv
cbvxnxbhyh
cbvxnxhxxb
cbvxnxhbeb
cbvxnyncfv
cbvxnynhzn
cbvxnyrvev
cbvxnyvagh
cbvxnyvhgn
cbvxnyhbxxn
cbvxnyhewhf
cbvxnylfrb
cbvxnznnvyzn
cbvxnzvryv
cbvxnzvrf
cbvxnahxxr
cbvxnahyvxxn
cbvxnbccvynf
cbvxncnexn
cbvxnchbyv
cbvxnenxxnhf
cbvxnenhxxn
cbvxnfnxxv
cbvxnfrhen
cbvxnghxxn
cbvxnglggö
cbvxninhin
cbvxnivvxnev
cbvxnihbqrg
cbvxnihbfv
cbvxnlfgäiä
cbvxnääav
cbwnaxybccv
cbwnaanfxnyv
cbwnaahyvxxn
cbwnacbvxn
cbwnacbwnacbvxn
cbwnacää
cbwnaglgäe
cbwnairxnen
cbwnairxxhyv
cbwnaivvxnev
cllxxvcbvxn
cäevaäcbvxn
envxhyvcbvxn
enggbcbvxn
evccvxbhyhcbvxn
ehzcnyvcbvxn
frexxhcbvxn
fbygghcbvxn
fbgncbvxn
fbgvynfcbvxn
fhxhynvfcbvxn
fhyunfcbvxn
fhbznynvfcbvxn
fhbzvcbvxn
gnybacbvxn
gvreancbvxn
gvxnacbvxn
gbagghcbvxn
gbecnacbvxn
ghuynnwncbvxn
glggäeracbvxn
glggöcbvxn
gäugvcbvxn
invinvfcbvxn
inauncbvxn
inevxfracbvxn
iryvcbvxn
irywracbvxn
iäilcbvxn
äcäeäcbvxn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp cbvxn, sebz Cebgb-Henyvp cbwxn. Pbtangr jvgu Yviiv cbvth, Rfgbavna cbrt, cbvff, Xunagl пох (cbk), Znafv пыг (clt, “fba, obl”), Uhatnevna svú.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - poikani poikani poikasi poikasi poikansa poikansa
Par -ta poikaani poikiani poikaasi poikiasi poikaansa poikiansa / poikiaan
Gen -n poikani poikieni poikasi poikiesi poikansa poikiensa
Ill mihin poikaani poikiini poikaasi poikiisi poikaansa poikiinsa
Ine -ssa pojassani pojissani pojassasi pojissasi pojassansa / pojassaan pojissansa / pojissaan
Ela -sta pojastani pojistani pojastasi pojistasi pojastansa / pojastaan pojistansa / pojistaan
All -lle pojalleni pojilleni pojallesi pojillesi pojalleen / pojallensa pojillensa / pojillean
Ade -lla pojallani pojillani pojallasi pojillasi pojallansa / pojallaan pojillansa / pojillaan
Abl -lta pojaltani pojiltani pojaltasi pojiltasi pojaltansa / pojaltaan pojiltansa / pojiltaan
Tra -ksi pojakseni pojikseni pojaksesi pojiksesi pojakseen / pojaksensa pojikseen / pojiksensa
Ess -na poikanani poikinani poikanasi poikinasi poikanansa / poikanaan poikinansa / poikinaan
Abe -tta pojattani pojittani pojattasi pojittasi pojattansa / pojattaan pojittansa / pojittaan
Com -ne - poikineni - poikinesi - poikineen / poikinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - poikamme poikamme poikanne poikanne poikansa poikansa
Par -ta poikaamme poikiamme poikaanne poikianne poikaansa poikiansa / poikiaan
Gen -n poikamme poikiemme poikanne poikienne poikansa poikiensa
Ill mihin poikaamme poikiimme poikaanne poikiinne poikaansa poikiinsa
Ine -ssa pojassamme pojissamme pojassanne pojissanne pojassansa / pojassaan pojissansa / pojissaan
Ela -sta pojastamme pojistamme pojastanne pojistanne pojastansa / pojastaan pojistansa / pojistaan
All -lle pojallemme pojillemme pojallenne pojillenne pojalleen / pojallensa pojillensa / pojillean
Ade -lla pojallamme pojillamme pojallanne pojillanne pojallansa / pojallaan pojillansa / pojillaan
Abl -lta pojaltamme pojiltamme pojaltanne pojiltanne pojaltansa / pojaltaan pojiltansa / pojiltaan
Tra -ksi pojaksemme pojiksemme pojaksenne pojiksenne pojakseen / pojaksensa pojikseen / pojiksensa
Ess -na poikanamme poikinamme poikananne poikinanne poikanansa / poikanaan poikinansa / poikinaan
Abe -tta pojattamme pojittamme pojattanne pojittanne pojattansa / pojattaan pojittansa / pojittaan
Com -ne - poikinemme - poikinenne - poikineen / poikinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept