Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talonpoika talonpoika   N Sg Nom
talo   N Sg Gen + poika   N Sg Nom

talonpoika, Noun

up ↑

Translations & synonyms

peasant talonpoika, maalainen, moukka
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N crnfnag vf n cer-vaqhfgevny ntevphygheny ynobere be n snezre jvgu yvzvgrq ynaq-bjarefuvc, rfcrpvnyyl bar yvivat va gur Zvqqyr Ntrf haqre srhqnyvfz naq cnlvat erag, gnk, srrf, be freivprf gb n ynaqybeq.[snvyrq irevsvpngvba] Va Rhebcr, guerr pynffrf bs crnfnagf rkvfgrq: fynir, fres, naq serr granag. Crnfnagf znl ubyq gvgyr gb ynaq rvgure va srr fvzcyr be ol nal bs frireny sbezf bs ynaq graher, nzbat gurz fbpntr, dhvg-erag, yrnfrubyq, naq pbclubyq.

Source: Wikipedia
Wiktionary
serrubyqre (crefba jub ubyqf graher ol serrubyq)

snezre (aba-qrcraqrag crefba jub rneaf uvf yvivat ol phygvingvat uvf bja be eragrq ynaq)

(purff) cnja

Synonyms:
(serrubyqre): gnybyyvara(snezre): znnaivywryvwä(cnja): fbgvynf
Derived terms:
gnybacbvxnvfgb
Etymology:
gnyba +‎ cbvxn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonpoikani talonpoikani talonpoikasi talonpoikasi talonpoikansa talonpoikansa
Par -ta talonpoikaani talonpoikiani talonpoikaasi talonpoikiasi talonpoikaansa talonpoikiansa / talonpoikiaan
Gen -n talonpoikani talonpoikieni talonpoikasi talonpoikiesi talonpoikansa talonpoikiensa
Ill mihin talonpoikaani talonpoikiini talonpoikaasi talonpoikiisi talonpoikaansa talonpoikiinsa
Ine -ssa talonpojassani talonpojissani talonpojassasi talonpojissasi talonpojassansa / talonpojassaan talonpojissansa / talonpojissaan
Ela -sta talonpojastani talonpojistani talonpojastasi talonpojistasi talonpojastansa / talonpojastaan talonpojistansa / talonpojistaan
All -lle talonpojalleni talonpojilleni talonpojallesi talonpojillesi talonpojalleen / talonpojallensa talonpojillensa / talonpojillean
Ade -lla talonpojallani talonpojillani talonpojallasi talonpojillasi talonpojallansa / talonpojallaan talonpojillansa / talonpojillaan
Abl -lta talonpojaltani talonpojiltani talonpojaltasi talonpojiltasi talonpojaltansa / talonpojaltaan talonpojiltansa / talonpojiltaan
Tra -ksi talonpojakseni talonpojikseni talonpojaksesi talonpojiksesi talonpojakseen / talonpojaksensa talonpojikseen / talonpojiksensa
Ess -na talonpoikanani talonpoikinani talonpoikanasi talonpoikinasi talonpoikanansa / talonpoikanaan talonpoikinansa / talonpoikinaan
Abe -tta talonpojattani talonpojittani talonpojattasi talonpojittasi talonpojattansa / talonpojattaan talonpojittansa / talonpojittaan
Com -ne - talonpoikineni - talonpoikinesi - talonpoikineen / talonpoikinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonpoikamme talonpoikamme talonpoikanne talonpoikanne talonpoikansa talonpoikansa
Par -ta talonpoikaamme talonpoikiamme talonpoikaanne talonpoikianne talonpoikaansa talonpoikiansa / talonpoikiaan
Gen -n talonpoikamme talonpoikiemme talonpoikanne talonpoikienne talonpoikansa talonpoikiensa
Ill mihin talonpoikaamme talonpoikiimme talonpoikaanne talonpoikiinne talonpoikaansa talonpoikiinsa
Ine -ssa talonpojassamme talonpojissamme talonpojassanne talonpojissanne talonpojassansa / talonpojassaan talonpojissansa / talonpojissaan
Ela -sta talonpojastamme talonpojistamme talonpojastanne talonpojistanne talonpojastansa / talonpojastaan talonpojistansa / talonpojistaan
All -lle talonpojallemme talonpojillemme talonpojallenne talonpojillenne talonpojalleen / talonpojallensa talonpojillensa / talonpojillean
Ade -lla talonpojallamme talonpojillamme talonpojallanne talonpojillanne talonpojallansa / talonpojallaan talonpojillansa / talonpojillaan
Abl -lta talonpojaltamme talonpojiltamme talonpojaltanne talonpojiltanne talonpojaltansa / talonpojaltaan talonpojiltansa / talonpojiltaan
Tra -ksi talonpojaksemme talonpojiksemme talonpojaksenne talonpojiksenne talonpojakseen / talonpojaksensa talonpojikseen / talonpojiksensa
Ess -na talonpoikanamme talonpoikinamme talonpoikananne talonpoikinanne talonpoikanansa / talonpoikanaan talonpoikinansa / talonpoikinaan
Abe -tta talonpojattamme talonpojittamme talonpojattanne talonpojittanne talonpojattansa / talonpojattaan talonpojittansa / talonpojittaan
Com -ne - talonpoikinemme - talonpoikinenne - talonpoikineen / talonpoikinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

poika, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - poika pojat
Par -ta poikaa poikia
Gen -n pojan poikien
Ill mihin poikaan poikiin
Ine -ssa pojassa pojissa
Ela -sta pojasta pojista
All -lle pojalle pojille
Ade -lla pojalla pojilla
Abl -lta pojalta pojilta
Tra -ksi pojaksi pojiksi
Ess -na poikana poikina
Abe -tta pojatta pojitta
Com -ne - poikine
Ins -in - pojin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word cbvxn can mean the following:
zvrfchbyvara: yncfv
Cluäa Xbyzvanvfhhqra: gbvara crefbban, Whznyna Cbvxn, Wrrfhf
Cbvxn: Antvfn Ōfuvzna buwnnzn wncnavynvara rybxhin
Cbvxn: Avpx Ubeaola ebznnav
Cbvxn: Ubeaola ebznnavva crehfghin ihbaan 2002 inyzvfghahg oevggvyävara rybxhin
Cbvxn: Znewn Owöexva ebznnav
Xnanqn znywna: yrzcvavzv
Cbvxn fnhabb: zhfvvxxvxnccnyr ihbqrygn 2011
Source: Wikipedia
Wiktionary
obl

fba

lbhat (na bssfcevat bs na navzny, rfcrpvnyyl bs n oveq)

Derived terms:
cbvxnznvara
cbvxvn
Compounds:
nvxnzvrfcbvxn
naxnacbvxn
nchcbvxn
nfvncbvxn
renhfcbvxn
rfvxbvfcbvxn
ureenfcbvxn
ubzbcbvxn
ubgryyvcbvxn
uhyvivyvcbvxn
uhzhcbvxn
uhhgbynvfcbvxn
ulzlcbvxn
whbxfhcbvxn
wäavxfracbvxn
xnynacbvxn
xnanacbvxn
xneuhacbvxn
xnfinggvcbvxn
xnghcbvxn
xnhchaxvynvfcbvxn
xrghacbvxn
xvvygbxhincbvxn
xvffnacbvxn
xbyxxncbvxn
xbhyhcbvxn
xhxxbcbvxn
xhxbacbvxn
xhyxhevcbvxn
xhzzvcbvxn
xhbevcbvxn
xhbebcbvxn
xllgvcbvxn
xäracbvxn
ynvincbvxn
ynaxxvcbvxn
ynhgncbvxn
yruzvcbvxn
yryyvxxvcbvxn
yryyvcbvxn
yvaahacbvxn
yäurggvcbvxn
znnynvfcbvxn
znvyncbvxn
znzznacbvxn
zrvxäcbvxn
zrevcbvxn
zrffvcbvxn
zheurracbvxn
abxvcbvxn
baaracbvxn
bccvcbvxn
beninacbvxn
becbcbvxn
bggbcbvxn
cnvzracbvxn
cnyybcbvxn
cnyiryhfcbvxn
cnegvbcbvxn
cvxxhcbvxn
cvffncbvxn
cbvxn-nvxn
cbvxnvxä
cbvxnwbhxxvb
cbvxnwbhxxb
cbvxnwbhxxhr
cbvxnwhaxxnev
cbvxnxnyn
cbvxnxnyragrev
cbvxnxnirev
cbvxnxreub
cbvxnxvycnvyh
cbvxnxvewn
cbvxnxvffn
cbvxnxybccv
cbvxnxbven
cbvxnxbgv
cbvxnxbhyh
cbvxnxhxxb
cbvxnxhbeb
cbvxnyncfv
cbvxnynhzn
cbvxnyrvev
cbvxnyvagh
cbvxnyvhgn
cbvxnyhbxxn
cbvxnyhewhf
cbvxnylfrb
cbvxnznnvyzn
cbvxnzvryv
cbvxnzvrf
cbvxnahxxr
cbvxnahyvxxn
cbvxnbccvynf
cbvxncnexn
cbvxnchbyv
cbvxnenxxnhf
cbvxnenhxxn
cbvxnfnxxv
cbvxnfrhen
cbvxnghxxn
cbvxnglggö
cbvxninhin
cbvxnivvxnev
cbvxnihbqrg
cbvxnihbfv
cbvxnlfgäiä
cbvxnääav
cbwnaxybccv
cbwnaanfxnyv
cbwnaahyvxxn
cbwnacbvxn
cbwnacbwnacbvxn
cbwnacää
cbwnaglgäe
cbwnairxnen
cbwnairxxhyv
cbwnaivvxnev
cllxxvcbvxn
cäevaäcbvxn
envxhyvcbvxn
enggbcbvxn
evccvxbhyhcbvxn
ehzcnyvcbvxn
frexxhcbvxn
fbygghcbvxn
fbgncbvxn
fbgvynfcbvxn
fhxhynvfcbvxn
fhyunfcbvxn
fhbznynvfcbvxn
fhbzvcbvxn
gnybacbvxn
gvreancbvxn
gvxnacbvxn
gbagghcbvxn
gbecnacbvxn
ghuynnwncbvxn
glggäeracbvxn
glggöcbvxn
gäugvcbvxn
invinvfcbvxn
inauncbvxn
inevxfracbvxn
iryvcbvxn
irywracbvxn
iäilcbvxn
äcäeäcbvxn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp cbvxn, sebz Cebgb-Henyvp cbwxn. Pbtangr jvgu Yviiv cbvth, Rfgbavna cbrt, cbvff, Xunagl пох (cbk), Znafv пыг (clt, “fba, obl”), Uhatnevna svú.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - poikani poikani poikasi poikasi poikansa poikansa
Par -ta poikaani poikiani poikaasi poikiasi poikaansa poikiansa / poikiaan
Gen -n poikani poikieni poikasi poikiesi poikansa poikiensa
Ill mihin poikaani poikiini poikaasi poikiisi poikaansa poikiinsa
Ine -ssa pojassani pojissani pojassasi pojissasi pojassansa / pojassaan pojissansa / pojissaan
Ela -sta pojastani pojistani pojastasi pojistasi pojastansa / pojastaan pojistansa / pojistaan
All -lle pojalleni pojilleni pojallesi pojillesi pojalleen / pojallensa pojillensa / pojillean
Ade -lla pojallani pojillani pojallasi pojillasi pojallansa / pojallaan pojillansa / pojillaan
Abl -lta pojaltani pojiltani pojaltasi pojiltasi pojaltansa / pojaltaan pojiltansa / pojiltaan
Tra -ksi pojakseni pojikseni pojaksesi pojiksesi pojakseen / pojaksensa pojikseen / pojiksensa
Ess -na poikanani poikinani poikanasi poikinasi poikanansa / poikanaan poikinansa / poikinaan
Abe -tta pojattani pojittani pojattasi pojittasi pojattansa / pojattaan pojittansa / pojittaan
Com -ne - poikineni - poikinesi - poikineen / poikinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - poikamme poikamme poikanne poikanne poikansa poikansa
Par -ta poikaamme poikiamme poikaanne poikianne poikaansa poikiansa / poikiaan
Gen -n poikamme poikiemme poikanne poikienne poikansa poikiensa
Ill mihin poikaamme poikiimme poikaanne poikiinne poikaansa poikiinsa
Ine -ssa pojassamme pojissamme pojassanne pojissanne pojassansa / pojassaan pojissansa / pojissaan
Ela -sta pojastamme pojistamme pojastanne pojistanne pojastansa / pojastaan pojistansa / pojistaan
All -lle pojallemme pojillemme pojallenne pojillenne pojalleen / pojallensa pojillensa / pojillean
Ade -lla pojallamme pojillamme pojallanne pojillanne pojallansa / pojallaan pojillansa / pojillaan
Abl -lta pojaltamme pojiltamme pojaltanne pojiltanne pojaltansa / pojaltaan pojiltansa / pojiltaan
Tra -ksi pojaksemme pojiksemme pojaksenne pojiksenne pojakseen / pojaksensa pojikseen / pojiksensa
Ess -na poikanamme poikinamme poikananne poikinanne poikanansa / poikanaan poikinansa / poikinaan
Abe -tta pojattamme pojittamme pojattanne pojittanne pojattansa / pojattaan pojittansa / pojittaan
Com -ne - poikinemme - poikinenne - poikineen / poikinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept