Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talonvahti talonvahti   N Sg Nom
talo   N Sg Gen + vahti   N Sg Nom

talonvahti, Noun

up ↑

Translations & synonyms

housekeeper
a house sitter
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonvahtini talonvahtini talonvahtisi talonvahtisi talonvahtinsa talonvahtinsa
Par -ta talonvahtiani talonvahtejani talonvahtiasi talonvahtejasi talonvahtiansa / talonvahtiaan talonvahtejansa / talonvahtejaan
Gen -n talonvahtini talonvahtieni talonvahtisi talonvahtiesi talonvahtinsa talonvahtiensa
Ill mihin talonvahtiini talonvahteihini talonvahtiisi talonvahteihisi talonvahtiinsa talonvahteihinsa
Ine -ssa talonvahdissani talonvahdeissani talonvahdissasi talonvahdeissasi talonvahdissansa / talonvahdissaan talonvahdeissansa / talonvahdeissaan
Ela -sta talonvahdistani talonvahdeistani talonvahdistasi talonvahdeistasi talonvahdistansa / talonvahdistaan talonvahdeistansa / talonvahdeistaan
All -lle talonvahdilleni talonvahdeilleni talonvahdillesi talonvahdeillesi talonvahdilleen / talonvahdillensa talonvahdeillensa / talonvahdeillean
Ade -lla talonvahdillani talonvahdeillani talonvahdillasi talonvahdeillasi talonvahdillansa / talonvahdillaan talonvahdeillansa / talonvahdeillaan
Abl -lta talonvahdiltani talonvahdeiltani talonvahdiltasi talonvahdeiltasi talonvahdiltansa / talonvahdiltaan talonvahdeiltansa / talonvahdeiltaan
Tra -ksi talonvahdikseni talonvahdeikseni talonvahdiksesi talonvahdeiksesi talonvahdikseen / talonvahdiksensa talonvahdeikseen / talonvahdeiksensa
Ess -na talonvahtinani talonvahteinani talonvahtinasi talonvahteinasi talonvahtinansa / talonvahtinaan talonvahteinansa / talonvahteinaan
Abe -tta talonvahdittani talonvahdeittani talonvahdittasi talonvahdeittasi talonvahdittansa / talonvahdittaan talonvahdeittansa / talonvahdeittaan
Com -ne - talonvahteineni - talonvahteinesi - talonvahteineen / talonvahteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonvahtimme talonvahtimme talonvahtinne talonvahtinne talonvahtinsa talonvahtinsa
Par -ta talonvahtiamme talonvahtejamme talonvahtianne talonvahtejanne talonvahtiansa / talonvahtiaan talonvahtejansa / talonvahtejaan
Gen -n talonvahtimme talonvahtiemme talonvahtinne talonvahtienne talonvahtinsa talonvahtiensa
Ill mihin talonvahtiimme talonvahteihimme talonvahtiinne talonvahteihinne talonvahtiinsa talonvahteihinsa
Ine -ssa talonvahdissamme talonvahdeissamme talonvahdissanne talonvahdeissanne talonvahdissansa / talonvahdissaan talonvahdeissansa / talonvahdeissaan
Ela -sta talonvahdistamme talonvahdeistamme talonvahdistanne talonvahdeistanne talonvahdistansa / talonvahdistaan talonvahdeistansa / talonvahdeistaan
All -lle talonvahdillemme talonvahdeillemme talonvahdillenne talonvahdeillenne talonvahdilleen / talonvahdillensa talonvahdeillensa / talonvahdeillean
Ade -lla talonvahdillamme talonvahdeillamme talonvahdillanne talonvahdeillanne talonvahdillansa / talonvahdillaan talonvahdeillansa / talonvahdeillaan
Abl -lta talonvahdiltamme talonvahdeiltamme talonvahdiltanne talonvahdeiltanne talonvahdiltansa / talonvahdiltaan talonvahdeiltansa / talonvahdeiltaan
Tra -ksi talonvahdiksemme talonvahdeiksemme talonvahdiksenne talonvahdeiksenne talonvahdikseen / talonvahdiksensa talonvahdeikseen / talonvahdeiksensa
Ess -na talonvahtinamme talonvahteinamme talonvahtinanne talonvahteinanne talonvahtinansa / talonvahtinaan talonvahteinansa / talonvahteinaan
Abe -tta talonvahdittamme talonvahdeittamme talonvahdittanne talonvahdeittanne talonvahdittansa / talonvahdittaan talonvahdeittansa / talonvahdeittaan
Com -ne - talonvahteinemme - talonvahteinenne - talonvahteineen / talonvahteinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

vahti, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - vahti vahdit
Par -ta vahtia vahteja
Gen -n vahdin vahtien
Ill mihin vahtiin vahteihin
Ine -ssa vahdissa vahdeissa
Ela -sta vahdista vahdeista
All -lle vahdille vahdeille
Ade -lla vahdilla vahdeilla
Abl -lta vahdilta vahdeilta
Tra -ksi vahdiksi vahdeiksi
Ess -na vahtina vahteina
Abe -tta vahditta vahdeitta
Com -ne - vahteine
Ins -in - vahdein

Translations & synonyms

watch kello, rannekello, vartija, vahti, vartiointi, vartiomies
watchdog vahtikoira, vahti, vartija
watchman vartija, vahti
sentinel vahti, vartiomies, vartija
warder vartija, vahti, vanginvartija

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
thneq

jngpu (gvzr ba qhgl, thneq tebhc)

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu inxg.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vahtini vahtini vahtisi vahtisi vahtinsa vahtinsa
Par -ta vahtiani vahtejani vahtiasi vahtejasi vahtiansa / vahtiaan vahtejansa / vahtejaan
Gen -n vahtini vahtieni vahtisi vahtiesi vahtinsa vahtiensa
Ill mihin vahtiini vahteihini vahtiisi vahteihisi vahtiinsa vahteihinsa
Ine -ssa vahdissani vahdeissani vahdissasi vahdeissasi vahdissansa / vahdissaan vahdeissansa / vahdeissaan
Ela -sta vahdistani vahdeistani vahdistasi vahdeistasi vahdistansa / vahdistaan vahdeistansa / vahdeistaan
All -lle vahdilleni vahdeilleni vahdillesi vahdeillesi vahdilleen / vahdillensa vahdeillensa / vahdeillean
Ade -lla vahdillani vahdeillani vahdillasi vahdeillasi vahdillansa / vahdillaan vahdeillansa / vahdeillaan
Abl -lta vahdiltani vahdeiltani vahdiltasi vahdeiltasi vahdiltansa / vahdiltaan vahdeiltansa / vahdeiltaan
Tra -ksi vahdikseni vahdeikseni vahdiksesi vahdeiksesi vahdikseen / vahdiksensa vahdeikseen / vahdeiksensa
Ess -na vahtinani vahteinani vahtinasi vahteinasi vahtinansa / vahtinaan vahteinansa / vahteinaan
Abe -tta vahdittani vahdeittani vahdittasi vahdeittasi vahdittansa / vahdittaan vahdeittansa / vahdeittaan
Com -ne - vahteineni - vahteinesi - vahteineen / vahteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vahtimme vahtimme vahtinne vahtinne vahtinsa vahtinsa
Par -ta vahtiamme vahtejamme vahtianne vahtejanne vahtiansa / vahtiaan vahtejansa / vahtejaan
Gen -n vahtimme vahtiemme vahtinne vahtienne vahtinsa vahtiensa
Ill mihin vahtiimme vahteihimme vahtiinne vahteihinne vahtiinsa vahteihinsa
Ine -ssa vahdissamme vahdeissamme vahdissanne vahdeissanne vahdissansa / vahdissaan vahdeissansa / vahdeissaan
Ela -sta vahdistamme vahdeistamme vahdistanne vahdeistanne vahdistansa / vahdistaan vahdeistansa / vahdeistaan
All -lle vahdillemme vahdeillemme vahdillenne vahdeillenne vahdilleen / vahdillensa vahdeillensa / vahdeillean
Ade -lla vahdillamme vahdeillamme vahdillanne vahdeillanne vahdillansa / vahdillaan vahdeillansa / vahdeillaan
Abl -lta vahdiltamme vahdeiltamme vahdiltanne vahdeiltanne vahdiltansa / vahdiltaan vahdeiltansa / vahdeiltaan
Tra -ksi vahdiksemme vahdeiksemme vahdiksenne vahdeiksenne vahdikseen / vahdiksensa vahdeikseen / vahdeiksensa
Ess -na vahtinamme vahteinamme vahtinanne vahteinanne vahtinansa / vahtinaan vahteinansa / vahteinaan
Abe -tta vahdittamme vahdeittamme vahdittanne vahdeittanne vahdittansa / vahdittaan vahdeittansa / vahdeittaan
Com -ne - vahteinemme - vahteinenne - vahteineen / vahteinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept