Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

vuokratalo vuokratalo   N Sg Nom
vuokra   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

vuokratalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

tenement vuokratalo
rooming house vuokratalo
lodging house vuokratalo, täysihoitola
apartment house kerrostalo, vuokratalo
mansion palatsi, kartanorakennus, suuri asuinrakennus, vuokratalo

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
grarzrag (ohvyqvat gung vf eragrq gb zhygvcyr granagf)

yrnfrubyq ubhfr (ubhfr gung vf ba yrnfr)

Synonyms:
(grarzrag): ihbxenxnfnezv
Etymology:
ihbxen +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vuokrataloni vuokrataloni vuokratalosi vuokratalosi vuokratalonsa vuokratalonsa
Par -ta vuokrataloani vuokratalojani vuokrataloasi vuokratalojasi vuokrataloansa / vuokrataloaan vuokratalojansa / vuokratalojaan
Gen -n vuokrataloni vuokratalojeni vuokratalosi vuokratalojesi vuokratalonsa vuokratalojensa
Ill mihin vuokratalooni vuokrataloihini vuokrataloosi vuokrataloihisi vuokrataloonsa vuokrataloihinsa
Ine -ssa vuokratalossani vuokrataloissani vuokratalossasi vuokrataloissasi vuokratalossansa / vuokratalossaan vuokrataloissansa / vuokrataloissaan
Ela -sta vuokratalostani vuokrataloistani vuokratalostasi vuokrataloistasi vuokratalostansa / vuokratalostaan vuokrataloistansa / vuokrataloistaan
All -lle vuokratalolleni vuokrataloilleni vuokratalollesi vuokrataloillesi vuokratalolleen / vuokratalollensa vuokrataloillensa / vuokrataloillean
Ade -lla vuokratalollani vuokrataloillani vuokratalollasi vuokrataloillasi vuokratalollansa / vuokratalollaan vuokrataloillansa / vuokrataloillaan
Abl -lta vuokrataloltani vuokrataloiltani vuokrataloltasi vuokrataloiltasi vuokrataloltansa / vuokrataloltaan vuokrataloiltansa / vuokrataloiltaan
Tra -ksi vuokratalokseni vuokrataloikseni vuokrataloksesi vuokrataloiksesi vuokratalokseen / vuokrataloksensa vuokrataloikseen / vuokrataloiksensa
Ess -na vuokratalonani vuokrataloinani vuokratalonasi vuokrataloinasi vuokratalonansa / vuokratalonaan vuokrataloinansa / vuokrataloinaan
Abe -tta vuokratalottani vuokrataloittani vuokratalottasi vuokrataloittasi vuokratalottansa / vuokratalottaan vuokrataloittansa / vuokrataloittaan
Com -ne - vuokrataloineni - vuokrataloinesi - vuokrataloineen / vuokrataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vuokratalomme vuokratalomme vuokratalonne vuokratalonne vuokratalonsa vuokratalonsa
Par -ta vuokrataloamme vuokratalojamme vuokrataloanne vuokratalojanne vuokrataloansa / vuokrataloaan vuokratalojansa / vuokratalojaan
Gen -n vuokratalomme vuokratalojemme vuokratalonne vuokratalojenne vuokratalonsa vuokratalojensa
Ill mihin vuokrataloomme vuokrataloihimme vuokrataloonne vuokrataloihinne vuokrataloonsa vuokrataloihinsa
Ine -ssa vuokratalossamme vuokrataloissamme vuokratalossanne vuokrataloissanne vuokratalossansa / vuokratalossaan vuokrataloissansa / vuokrataloissaan
Ela -sta vuokratalostamme vuokrataloistamme vuokratalostanne vuokrataloistanne vuokratalostansa / vuokratalostaan vuokrataloistansa / vuokrataloistaan
All -lle vuokratalollemme vuokrataloillemme vuokratalollenne vuokrataloillenne vuokratalolleen / vuokratalollensa vuokrataloillensa / vuokrataloillean
Ade -lla vuokratalollamme vuokrataloillamme vuokratalollanne vuokrataloillanne vuokratalollansa / vuokratalollaan vuokrataloillansa / vuokrataloillaan
Abl -lta vuokrataloltamme vuokrataloiltamme vuokrataloltanne vuokrataloiltanne vuokrataloltansa / vuokrataloltaan vuokrataloiltansa / vuokrataloiltaan
Tra -ksi vuokrataloksemme vuokrataloiksemme vuokrataloksenne vuokrataloiksenne vuokratalokseen / vuokrataloksensa vuokrataloikseen / vuokrataloiksensa
Ess -na vuokratalonamme vuokrataloinamme vuokratalonanne vuokrataloinanne vuokratalonansa / vuokratalonaan vuokrataloinansa / vuokrataloinaan
Abe -tta vuokratalottamme vuokrataloittamme vuokratalottanne vuokrataloittanne vuokratalottansa / vuokratalottaan vuokrataloittansa / vuokrataloittaan
Com -ne - vuokrataloinemme - vuokrataloinenne - vuokrataloineen / vuokrataloinensa

vuokra, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - vuokra vuokrat
Par -ta vuokraa vuokria
Gen -n vuokran vuokrien
Ill mihin vuokraan vuokriin
Ine -ssa vuokrassa vuokrissa
Ela -sta vuokrasta vuokrista
All -lle vuokralle vuokrille
Ade -lla vuokralla vuokrilla
Abl -lta vuokralta vuokrilta
Tra -ksi vuokraksi vuokriksi
Ess -na vuokrana vuokrina
Abe -tta vuokratta vuokritta
Com -ne - vuokrine
Ins -in - vuokrin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Eragvat, nyfb xabja nf uvevat be yrggvat, vf na nterrzrag jurer n cnlzrag vf znqr sbe gur grzcbenel hfr bs n tbbq, freivpr be cebcregl bjarq ol nabgure. N tebff yrnfr vf jura gur granag cnlf n syng eragny nzbhag naq gur ynaqybeq cnlf sbe nyy cebcregl punetrf erthyneyl vapheerq ol gur bjarefuvc. Na rknzcyr bs eragvat vf rdhvczrag eragny.

Source: Wikipedia
Wiktionary
yrnfr

erag

Synonyms:
(erag): eäaggü (Svatyvfu)
Etymology:
Obeebjrq sebz Cebgb-Treznavp jōxenm (“vagrerfg; hfhel, tnva; vapernfr”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vuokrani vuokrani vuokrasi vuokrasi vuokransa vuokransa
Par -ta vuokraani vuokriani vuokraasi vuokriasi vuokraansa vuokriansa / vuokriaan
Gen -n vuokrani vuokrieni vuokrasi vuokriesi vuokransa vuokriensa
Ill mihin vuokraani vuokriini vuokraasi vuokriisi vuokraansa vuokriinsa
Ine -ssa vuokrassani vuokrissani vuokrassasi vuokrissasi vuokrassansa / vuokrassaan vuokrissansa / vuokrissaan
Ela -sta vuokrastani vuokristani vuokrastasi vuokristasi vuokrastansa / vuokrastaan vuokristansa / vuokristaan
All -lle vuokralleni vuokrilleni vuokrallesi vuokrillesi vuokralleen / vuokrallensa vuokrillensa / vuokrillean
Ade -lla vuokrallani vuokrillani vuokrallasi vuokrillasi vuokrallansa / vuokrallaan vuokrillansa / vuokrillaan
Abl -lta vuokraltani vuokriltani vuokraltasi vuokriltasi vuokraltansa / vuokraltaan vuokriltansa / vuokriltaan
Tra -ksi vuokrakseni vuokrikseni vuokraksesi vuokriksesi vuokrakseen / vuokraksensa vuokrikseen / vuokriksensa
Ess -na vuokranani vuokrinani vuokranasi vuokrinasi vuokranansa / vuokranaan vuokrinansa / vuokrinaan
Abe -tta vuokrattani vuokrittani vuokrattasi vuokrittasi vuokrattansa / vuokrattaan vuokrittansa / vuokrittaan
Com -ne - vuokrineni - vuokrinesi - vuokrineen / vuokrinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - vuokramme vuokramme vuokranne vuokranne vuokransa vuokransa
Par -ta vuokraamme vuokriamme vuokraanne vuokrianne vuokraansa vuokriansa / vuokriaan
Gen -n vuokramme vuokriemme vuokranne vuokrienne vuokransa vuokriensa
Ill mihin vuokraamme vuokriimme vuokraanne vuokriinne vuokraansa vuokriinsa
Ine -ssa vuokrassamme vuokrissamme vuokrassanne vuokrissanne vuokrassansa / vuokrassaan vuokrissansa / vuokrissaan
Ela -sta vuokrastamme vuokristamme vuokrastanne vuokristanne vuokrastansa / vuokrastaan vuokristansa / vuokristaan
All -lle vuokrallemme vuokrillemme vuokrallenne vuokrillenne vuokralleen / vuokrallensa vuokrillensa / vuokrillean
Ade -lla vuokrallamme vuokrillamme vuokrallanne vuokrillanne vuokrallansa / vuokrallaan vuokrillansa / vuokrillaan
Abl -lta vuokraltamme vuokriltamme vuokraltanne vuokriltanne vuokraltansa / vuokraltaan vuokriltansa / vuokriltaan
Tra -ksi vuokraksemme vuokriksemme vuokraksenne vuokriksenne vuokrakseen / vuokraksensa vuokrikseen / vuokriksensa
Ess -na vuokranamme vuokrinamme vuokrananne vuokrinanne vuokranansa / vuokranaan vuokrinansa / vuokrinaan
Abe -tta vuokrattamme vuokrittamme vuokrattanne vuokrittanne vuokrattansa / vuokrattaan vuokrittansa / vuokrittaan
Com -ne - vuokrinemme - vuokrinenne - vuokrineen / vuokrinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept