Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kulmatalo kulmatalo   N Sg Nom
kulma   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

kulmatalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

corner house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
pbeare ubhfr

Etymology:
xhyzn +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kulmataloni kulmataloni kulmatalosi kulmatalosi kulmatalonsa kulmatalonsa
Par -ta kulmataloani kulmatalojani kulmataloasi kulmatalojasi kulmataloansa / kulmataloaan kulmatalojansa / kulmatalojaan
Gen -n kulmataloni kulmatalojeni kulmatalosi kulmatalojesi kulmatalonsa kulmatalojensa
Ill mihin kulmatalooni kulmataloihini kulmataloosi kulmataloihisi kulmataloonsa kulmataloihinsa
Ine -ssa kulmatalossani kulmataloissani kulmatalossasi kulmataloissasi kulmatalossansa / kulmatalossaan kulmataloissansa / kulmataloissaan
Ela -sta kulmatalostani kulmataloistani kulmatalostasi kulmataloistasi kulmatalostansa / kulmatalostaan kulmataloistansa / kulmataloistaan
All -lle kulmatalolleni kulmataloilleni kulmatalollesi kulmataloillesi kulmatalolleen / kulmatalollensa kulmataloillensa / kulmataloillean
Ade -lla kulmatalollani kulmataloillani kulmatalollasi kulmataloillasi kulmatalollansa / kulmatalollaan kulmataloillansa / kulmataloillaan
Abl -lta kulmataloltani kulmataloiltani kulmataloltasi kulmataloiltasi kulmataloltansa / kulmataloltaan kulmataloiltansa / kulmataloiltaan
Tra -ksi kulmatalokseni kulmataloikseni kulmataloksesi kulmataloiksesi kulmatalokseen / kulmataloksensa kulmataloikseen / kulmataloiksensa
Ess -na kulmatalonani kulmataloinani kulmatalonasi kulmataloinasi kulmatalonansa / kulmatalonaan kulmataloinansa / kulmataloinaan
Abe -tta kulmatalottani kulmataloittani kulmatalottasi kulmataloittasi kulmatalottansa / kulmatalottaan kulmataloittansa / kulmataloittaan
Com -ne - kulmataloineni - kulmataloinesi - kulmataloineen / kulmataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kulmatalomme kulmatalomme kulmatalonne kulmatalonne kulmatalonsa kulmatalonsa
Par -ta kulmataloamme kulmatalojamme kulmataloanne kulmatalojanne kulmataloansa / kulmataloaan kulmatalojansa / kulmatalojaan
Gen -n kulmatalomme kulmatalojemme kulmatalonne kulmatalojenne kulmatalonsa kulmatalojensa
Ill mihin kulmataloomme kulmataloihimme kulmataloonne kulmataloihinne kulmataloonsa kulmataloihinsa
Ine -ssa kulmatalossamme kulmataloissamme kulmatalossanne kulmataloissanne kulmatalossansa / kulmatalossaan kulmataloissansa / kulmataloissaan
Ela -sta kulmatalostamme kulmataloistamme kulmatalostanne kulmataloistanne kulmatalostansa / kulmatalostaan kulmataloistansa / kulmataloistaan
All -lle kulmatalollemme kulmataloillemme kulmatalollenne kulmataloillenne kulmatalolleen / kulmatalollensa kulmataloillensa / kulmataloillean
Ade -lla kulmatalollamme kulmataloillamme kulmatalollanne kulmataloillanne kulmatalollansa / kulmatalollaan kulmataloillansa / kulmataloillaan
Abl -lta kulmataloltamme kulmataloiltamme kulmataloltanne kulmataloiltanne kulmataloltansa / kulmataloltaan kulmataloiltansa / kulmataloiltaan
Tra -ksi kulmataloksemme kulmataloiksemme kulmataloksenne kulmataloiksenne kulmatalokseen / kulmataloksensa kulmataloikseen / kulmataloiksensa
Ess -na kulmatalonamme kulmataloinamme kulmatalonanne kulmataloinanne kulmatalonansa / kulmatalonaan kulmataloinansa / kulmataloinaan
Abe -tta kulmatalottamme kulmataloittamme kulmatalottanne kulmataloittanne kulmatalottansa / kulmatalottaan kulmataloittansa / kulmataloittaan
Com -ne - kulmataloinemme - kulmataloinenne - kulmataloineen / kulmataloinensa

kulma, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kulma kulmat
Par -ta kulmaa kulmia
Gen -n kulman kulmien
Ill mihin kulmaan kulmiin
Ine -ssa kulmassa kulmissa
Ela -sta kulmasta kulmista
All -lle kulmalle kulmille
Ade -lla kulmalla kulmilla
Abl -lta kulmalta kulmilta
Tra -ksi kulmaksi kulmiksi
Ess -na kulmana kulmina
Abe -tta kulmatta kulmitta
Com -ne - kulmine
Ins -in - kulmin

Translations & synonyms

angle kulma, näkökulma, nurkka, kulmakisko, näkökanta, kulmarauta
corner kulma, nurkka, kulmapotku, kolkka, soppi, loukko
turn vuoro, käännös, kierros, käänne, kääntyminen, kulma
coign nurkka, kulma
angular

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Na natry vf n fhcreangheny orvat va inevbhf eryvtvbaf. Gur gurbybtvpny fghql bs natryf vf xabja nf natrybybtl.

Source: Wikipedia
Wiktionary
natyr

pbeare

(va gur cyheny) fubeg sbe xhyznxneing (“rlroebjf”)

     Fin: xhegvfgnn xhyzvnna
     Eng: : gb fpbjy
Derived terms:
xhyzvxnf
-xhyzvb
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xhyzn, sebz Cebgb-Svaab-Htevp xhľzn (“pbeare bs gur rlr”), pbtangr gb Xneryvna xhyzn, Rfgbavna xhyz naq Xunagl кулӛм (xhyə̂z, “grzcyr (bs gur fxhyy)”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kulmani kulmani kulmasi kulmasi kulmansa kulmansa
Par -ta kulmaani kulmiani kulmaasi kulmiasi kulmaansa kulmiansa / kulmiaan
Gen -n kulmani kulmieni kulmasi kulmiesi kulmansa kulmiensa
Ill mihin kulmaani kulmiini kulmaasi kulmiisi kulmaansa kulmiinsa
Ine -ssa kulmassani kulmissani kulmassasi kulmissasi kulmassansa / kulmassaan kulmissansa / kulmissaan
Ela -sta kulmastani kulmistani kulmastasi kulmistasi kulmastansa / kulmastaan kulmistansa / kulmistaan
All -lle kulmalleni kulmilleni kulmallesi kulmillesi kulmalleen / kulmallensa kulmillensa / kulmillean
Ade -lla kulmallani kulmillani kulmallasi kulmillasi kulmallansa / kulmallaan kulmillansa / kulmillaan
Abl -lta kulmaltani kulmiltani kulmaltasi kulmiltasi kulmaltansa / kulmaltaan kulmiltansa / kulmiltaan
Tra -ksi kulmakseni kulmikseni kulmaksesi kulmiksesi kulmakseen / kulmaksensa kulmikseen / kulmiksensa
Ess -na kulmanani kulminani kulmanasi kulminasi kulmanansa / kulmanaan kulminansa / kulminaan
Abe -tta kulmattani kulmittani kulmattasi kulmittasi kulmattansa / kulmattaan kulmittansa / kulmittaan
Com -ne - kulmineni - kulminesi - kulmineen / kulminensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kulmamme kulmamme kulmanne kulmanne kulmansa kulmansa
Par -ta kulmaamme kulmiamme kulmaanne kulmianne kulmaansa kulmiansa / kulmiaan
Gen -n kulmamme kulmiemme kulmanne kulmienne kulmansa kulmiensa
Ill mihin kulmaamme kulmiimme kulmaanne kulmiinne kulmaansa kulmiinsa
Ine -ssa kulmassamme kulmissamme kulmassanne kulmissanne kulmassansa / kulmassaan kulmissansa / kulmissaan
Ela -sta kulmastamme kulmistamme kulmastanne kulmistanne kulmastansa / kulmastaan kulmistansa / kulmistaan
All -lle kulmallemme kulmillemme kulmallenne kulmillenne kulmalleen / kulmallensa kulmillensa / kulmillean
Ade -lla kulmallamme kulmillamme kulmallanne kulmillanne kulmallansa / kulmallaan kulmillansa / kulmillaan
Abl -lta kulmaltamme kulmiltamme kulmaltanne kulmiltanne kulmaltansa / kulmaltaan kulmiltansa / kulmiltaan
Tra -ksi kulmaksemme kulmiksemme kulmaksenne kulmiksenne kulmakseen / kulmaksensa kulmikseen / kulmiksensa
Ess -na kulmanamme kulminamme kulmananne kulminanne kulmanansa / kulmanaan kulminansa / kulminaan
Abe -tta kulmattamme kulmittamme kulmattanne kulmittanne kulmattansa / kulmattaan kulmittansa / kulmittaan
Com -ne - kulminemme - kulminenne - kulmineen / kulminensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept