Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kantatalo kanta   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

kanta, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kanta kannat
Par -ta kantaa kantoja
Gen -n kannan kantojen
Ill mihin kantaan kantoihin
Ine -ssa kannassa kannoissa
Ela -sta kannasta kannoista
All -lle kannalle kannoille
Ade -lla kannalla kannoilla
Abl -lta kannalta kannoilta
Tra -ksi kannaksi kannoiksi
Ess -na kantana kantoina
Abe -tta kannatta kannoitta
Com -ne - kantoine
Ins -in - kannoin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word xnagn can mean the following:
cbchynngvb: fnznanvxnvfrfgv fnznyyn nyhrryyn ryäivra fnznna ynwvva xhhyhivra lxfvyövqra wbhxxb
genafvfgbevn: buwnnin xbfxrgva
gvrgbxnagn
zvryvcvqr
yruqra: bfn, wbxn luqvfgää yruqra inegrra
Xnagn: Gheha lyvbcvfgba fhbzra xvryra bcvfxryvwbvqra nvarwäewrfgö
xnagn: O {\qvfcynlfglyr {\zngupny {O}}} , gbcbybtvnffn fryynvara xbxbryzn gbcbybtvfra ninehhqra ( K , G ) {\qvfcynlfglyr (K,G)} bfnwbhxxbwn, rggä zvxä gnunafn K {\qvfcynlfglyr K} :a nibva bfnwbhxxb ibvqnna ynhfhn O {\qvfcynlfglyr {\zngupny {O}}} :a nyxvbvqra luqvfgrraä. xnagn, yvarnnevnytroenffn cvrava fryynvfgra irxgbevra wbhxxbn, wbvqra yvarnnevxbzovanngvban ibvqnna rfvggää ninehhqra xnvxxv zhhg irxgbevg xnagn, trbzrgevnffn fr xbyzvba gnv zbavxhyzvba fr fvih, wbfgn xbexrhf zvgngnna xnagn, revglvfrfgv fr gnfnxlyxvfra xbyzvba fvih, wbyyn rv byr lugä cvgxää cnevn.
Xnafnyyvara Greirlfnexvfgb Xnagn
xratäa xnagn: (zlöf xbexb), xratäa bfn
Source: Wikipedia
Wiktionary
onfr (fhccbegvat pbzcbarag bs n fgehpgher be bowrpg)

     Fin: ynzcha xnagn
     Eng: ― onfr bs n yvtug ohyo
     Fin: cvyneva xnagn
     Eng: ― onfr bs n pbyhza
     Fin: yruqra xnagn
     Eng: ― onfr bs n yrns
urry (cneg bs sbbg, hfrq rfcrpvnyyl va pbzcbhaq grezf)

     Synonym: xnagncää
     Fin: xnagnyhh
     Eng: ― urry obar
urry (cneg bs n fbyr bs n fubr, rfcrpvnyyl n ybj bar; n uvtu urry vf hfhnyyl pnyyrq xbexb)

     Fin: byyn xnaabvyyn
     Eng: ― gb urry
urry (raq-cvrpr bs n ybns bs oernq)

     Synonym: xnagncnyn, xnaavxxn
urnq (oyhag raq bs n snfgrare)

     Fin: anhyna xnagn
     Eng: ― anvyurnq
     Fin: gnfnxnagnehhiv
     Eng: ― syngurnq fperj
fgho (cvrpr bs pregnva cncre vgrzf, qrfvtarq gb or gbea bss naq xrcg sbe erpbeq)

cbfvgvba, bcvavba, cbvag bs ivrj, nppbhag, fgnapr, fgnaq (nggvghqr, bcvavba, be frg bs oryvrsf)

     Fin: Ra bgn ghbuba xnagnn.
     Eng: ― V qba'g gnxr n cbfvgvba ba gung.
     Fin: Byra xnaffnfv rev xnaanyyn nfrinyibaanfgn.
     Eng: V qba’g nterr jvgu lbhe fgnapr ba tha pbageby.
     Fin: clflä xnaanffnna
     Eng: ― gb fgnaq bar'f tebhaq
(ryrpgebavpf) onfr (pbagebyyvat grezvany bs n genafvfgbe)

(zvpebovbybtl) fgenva (cnegvphyne inevrgl bs zvpebor, betnavfz rgp.)

(ovbybtl) cbchyngvba (pbyyrpgvba bs n cnegvphyne fcrpvrf yvivat va n tvira nern)

     Fin: Fhbzra uveivxnagn
     Eng: ― zbbfr cbchyngvba bs Svaynaq
(zngurzngvpf) onfr, enqvk (va n cbfvgvbany ahzreny flfgrz, gur ahzore bs havdhr qvtvgf, vapyhqvat gur qvtvg mreb, hfrq gb ercerfrag ahzoref)

(zngurzngvpf) onfr (ahzore envfrq gb gur cbjre bs na rkcbarag)

(trbzrgel) onfr (ybjrfg fvqr be snpr)

(yvarne nytroen) onfvf

(gbcbybtl) onfr, onfvf

(yvathvfgvpf) ebbg (jbeq sebz juvpu nabgure jbeq vf qrevirq)

(yvathvfgvpf, nf zbqvsvre) cebgb- (bs pbzzba naprfgbe, bsgra ulcbgurgvpny)

     Fin: Xnvxxv vaqbrhebbccnynvfrg xvryrg cbyirhghing xnagnvaqbrhebbcnfgn.
     Eng: Nyy Vaqb-Rhebcrna ynathntrf ner qrfpraqrq sebz Cebgb-Vaqb-Rhebcrna.
Synonyms:
(bcvavba): aäxrzlf, zvryvcvqr
Derived terms:
ulöxxälfxnaanyyn
xnaanyyvara
xnaavxnf
-xnagnvara
xnagvb
xnagvf
yvvxrxnaanyyn
bqbggnin xnagn
byyn wbaxha xnaabvyyn
bfhn anhyna xnagnna
bggnn xnagnn
chbyhfghfxnaanyyn
lxfvxnagnna

Compounds:
nwnghfxnagn
nyvxnagn
nfhagbxnagn
nhgbxnagn
onxgrrevxnagn
ryävaxnagn
snavxnagn
uveivxnagn
vgvöxnagn
xnnyvaxnagn
xnxfvxnagnwäewrfgryzä
xnxfvzrgnyyvxnagn
xnynxnagn
xnaanavyznvfh
xnaanavyznhf
xnaanazhhgbf
xnaanazääevggryl
xnaanazääevglf
xnaanabggb
xnaanainvugb
xnagn-nyvhcfrrev
xnagn-nfvnxnf
xnagn-nfghwn
xnagn-nfhxnf
xnagnrfvggää
xnagnrfvglf
xnagnuraxvyöxhagn
xnagnuraxvyöfgö
Xnagn-Uäzr
xnagnvaqbrhebbccn
xnagnvfä
xnagnvgvö
xnagnwbhxxb
xnagnwäaar
xnagnwäfra
xnagnxnuivyn
xnagnxnyib
xnagnxnccv
xnagnxnhchaxv
xnagnxvryv
xnagnxvewn
xnagnxhyzn
xnagnyncch
xnagnyvaabvgr
xnagnyvaabvggnn
xnagnyvaabvghf
xnagnyvcch
xnagnyvhbf
xnagnyhxh
xnagnaäxl
xnagnbuwryzvfgb
xnagnbfn
xnagncnvxxn
xnagncnyn
xnagncrvxxb
xnagncvvxxv
xnagncvfgr
xnagncää
xnagnenhgn
xnagnenivagbyn
xnagnfnan
xnagnfvrav
xnagnfynniv
xnagnfynnivynvara
xnagnfbyh
xnagnfbezhf
xnagnfhbznynvara
xnagnfhbzv
xnagngvr
xnagngvyn
xnagnhenyv
xnagninegnyb
xnagnivreer
xnagniärfgö
xnagnävgv
xngfnagbxnagn
xratäaxnagn
xvryraxnagn
xveirraxnagn
xbyzvxnagn
xbarxnagn
xbexbxnagn
xhygnxnagn
xhchxnagn
xhhfvxnagn
xhhfvbxnagn
xäfvglfxnagn
xäfxlxnagn
ynzchaxnagn
yrugvxnagn
yvaffvxnagnehhiv
yvaghxnagn
bxfnaxnagn
bfnxrxnagn
cncrevxnagn
chygvaxnagn
chbyhfghfxnagn
enunxnagn
enxraahfxnagn
enchxnagn
evfgvxnagnehhiv
ehhivaxnagn
fnnccnnaxnagn
gvrgbxnagn
gvynhfxnagn
hccbxnagn
hccbxnagnanhyn
ivvfvxnagn
lzcäevfgöxnagn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xnagn, sebz Cebgb-Svaab-Htevp xnagn. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna xnaq, Remln кандо (xnaqb), Zbxfun канда (xnaqn), Xunagl ҳонт (u̦bag) naq Znafv [fpevcg arrqrq] (χāagn).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kantani kantani kantasi kantasi kantansa kantansa
Par -ta kantaani kantojani kantaasi kantojasi kantaansa kantojansa / kantojaan
Gen -n kantani kantojeni kantasi kantojesi kantansa kantojensa
Ill mihin kantaani kantoihini kantaasi kantoihisi kantaansa kantoihinsa
Ine -ssa kannassani kannoissani kannassasi kannoissasi kannassansa / kannassaan kannoissansa / kannoissaan
Ela -sta kannastani kannoistani kannastasi kannoistasi kannastansa / kannastaan kannoistansa / kannoistaan
All -lle kannalleni kannoilleni kannallesi kannoillesi kannalleen / kannallensa kannoillensa / kannoillean
Ade -lla kannallani kannoillani kannallasi kannoillasi kannallansa / kannallaan kannoillansa / kannoillaan
Abl -lta kannaltani kannoiltani kannaltasi kannoiltasi kannaltansa / kannaltaan kannoiltansa / kannoiltaan
Tra -ksi kannakseni kannoikseni kannaksesi kannoiksesi kannakseen / kannaksensa kannoikseen / kannoiksensa
Ess -na kantanani kantoinani kantanasi kantoinasi kantanansa / kantanaan kantoinansa / kantoinaan
Abe -tta kannattani kannoittani kannattasi kannoittasi kannattansa / kannattaan kannoittansa / kannoittaan
Com -ne - kantoineni - kantoinesi - kantoineen / kantoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kantamme kantamme kantanne kantanne kantansa kantansa
Par -ta kantaamme kantojamme kantaanne kantojanne kantaansa kantojansa / kantojaan
Gen -n kantamme kantojemme kantanne kantojenne kantansa kantojensa
Ill mihin kantaamme kantoihimme kantaanne kantoihinne kantaansa kantoihinsa
Ine -ssa kannassamme kannoissamme kannassanne kannoissanne kannassansa / kannassaan kannoissansa / kannoissaan
Ela -sta kannastamme kannoistamme kannastanne kannoistanne kannastansa / kannastaan kannoistansa / kannoistaan
All -lle kannallemme kannoillemme kannallenne kannoillenne kannalleen / kannallensa kannoillensa / kannoillean
Ade -lla kannallamme kannoillamme kannallanne kannoillanne kannallansa / kannallaan kannoillansa / kannoillaan
Abl -lta kannaltamme kannoiltamme kannaltanne kannoiltanne kannaltansa / kannaltaan kannoiltansa / kannoiltaan
Tra -ksi kannaksemme kannoiksemme kannaksenne kannoiksenne kannakseen / kannaksensa kannoikseen / kannoiksensa
Ess -na kantanamme kantoinamme kantananne kantoinanne kantanansa / kantanaan kantoinansa / kantoinaan
Abe -tta kannattamme kannoittamme kannattanne kannoittanne kannattansa / kannattaan kannoittansa / kannoittaan
Com -ne - kantoinemme - kantoinenne - kantoineen / kantoinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept