Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

tavaratalo tavaratalo   N Sg Nom
tavara   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

tavaratalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

department store tavaratalo
emporium tavaratalo, markkinapaikka, kauppakeskus
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N qrcnegzrag fgber vf n ergnvy rfgnoyvfuzrag bssrevat n jvqr enatr bs pbafhzre tbbqf va qvssrerag nernf bs gur fgber, rnpu nern ("qrcnegzrag") fcrpvnyvmvat va n cebqhpg pngrtbel. Va zbqrea znwbe pvgvrf, gur qrcnegzrag fgber znqr n qenzngvp nccrnenapr va gur zvqqyr bs gur 19gu praghel, naq creznaragyl erfuncrq fubccvat unovgf, naq gur qrsvavgvba bs freivpr naq yhkhel. Fvzvyne qrirybczragf jrer haqre jnl va rnpu bs Ybaqba (jvgu Juvgryrlf), va Cnevf (Yr Oba Znepué) naq va Arj Lbex (Fgrjneg'f).

Source: Wikipedia
Wiktionary
qrcnegzrag fgber

Etymology:
gninen (“tbbqf”) +‎ gnyb (“ohvyqvat, ubhfr”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tavarataloni tavarataloni tavaratalosi tavaratalosi tavaratalonsa tavaratalonsa
Par -ta tavarataloani tavaratalojani tavarataloasi tavaratalojasi tavarataloansa / tavarataloaan tavaratalojansa / tavaratalojaan
Gen -n tavarataloni tavaratalojeni tavaratalosi tavaratalojesi tavaratalonsa tavaratalojensa
Ill mihin tavaratalooni tavarataloihini tavarataloosi tavarataloihisi tavarataloonsa tavarataloihinsa
Ine -ssa tavaratalossani tavarataloissani tavaratalossasi tavarataloissasi tavaratalossansa / tavaratalossaan tavarataloissansa / tavarataloissaan
Ela -sta tavaratalostani tavarataloistani tavaratalostasi tavarataloistasi tavaratalostansa / tavaratalostaan tavarataloistansa / tavarataloistaan
All -lle tavaratalolleni tavarataloilleni tavaratalollesi tavarataloillesi tavaratalolleen / tavaratalollensa tavarataloillensa / tavarataloillean
Ade -lla tavaratalollani tavarataloillani tavaratalollasi tavarataloillasi tavaratalollansa / tavaratalollaan tavarataloillansa / tavarataloillaan
Abl -lta tavarataloltani tavarataloiltani tavarataloltasi tavarataloiltasi tavarataloltansa / tavarataloltaan tavarataloiltansa / tavarataloiltaan
Tra -ksi tavaratalokseni tavarataloikseni tavarataloksesi tavarataloiksesi tavaratalokseen / tavarataloksensa tavarataloikseen / tavarataloiksensa
Ess -na tavaratalonani tavarataloinani tavaratalonasi tavarataloinasi tavaratalonansa / tavaratalonaan tavarataloinansa / tavarataloinaan
Abe -tta tavaratalottani tavarataloittani tavaratalottasi tavarataloittasi tavaratalottansa / tavaratalottaan tavarataloittansa / tavarataloittaan
Com -ne - tavarataloineni - tavarataloinesi - tavarataloineen / tavarataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tavaratalomme tavaratalomme tavaratalonne tavaratalonne tavaratalonsa tavaratalonsa
Par -ta tavarataloamme tavaratalojamme tavarataloanne tavaratalojanne tavarataloansa / tavarataloaan tavaratalojansa / tavaratalojaan
Gen -n tavaratalomme tavaratalojemme tavaratalonne tavaratalojenne tavaratalonsa tavaratalojensa
Ill mihin tavarataloomme tavarataloihimme tavarataloonne tavarataloihinne tavarataloonsa tavarataloihinsa
Ine -ssa tavaratalossamme tavarataloissamme tavaratalossanne tavarataloissanne tavaratalossansa / tavaratalossaan tavarataloissansa / tavarataloissaan
Ela -sta tavaratalostamme tavarataloistamme tavaratalostanne tavarataloistanne tavaratalostansa / tavaratalostaan tavarataloistansa / tavarataloistaan
All -lle tavaratalollemme tavarataloillemme tavaratalollenne tavarataloillenne tavaratalolleen / tavaratalollensa tavarataloillensa / tavarataloillean
Ade -lla tavaratalollamme tavarataloillamme tavaratalollanne tavarataloillanne tavaratalollansa / tavaratalollaan tavarataloillansa / tavarataloillaan
Abl -lta tavarataloltamme tavarataloiltamme tavarataloltanne tavarataloiltanne tavarataloltansa / tavarataloltaan tavarataloiltansa / tavarataloiltaan
Tra -ksi tavarataloksemme tavarataloiksemme tavarataloksenne tavarataloiksenne tavaratalokseen / tavarataloksensa tavarataloikseen / tavarataloiksensa
Ess -na tavaratalonamme tavarataloinamme tavaratalonanne tavarataloinanne tavaratalonansa / tavaratalonaan tavarataloinansa / tavarataloinaan
Abe -tta tavaratalottamme tavarataloittamme tavaratalottanne tavarataloittanne tavaratalottansa / tavaratalottaan tavarataloittansa / tavarataloittaan
Com -ne - tavarataloinemme - tavarataloinenne - tavarataloineen / tavarataloinensa

tavara, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tavara tavarat
Par -ta tavaraa tavaroita
Gen -n tavaran tavaroitten / tavaroiden
Ill mihin tavaraan tavaroihin
Ine -ssa tavarassa tavaroissa
Ela -sta tavarasta tavaroista
All -lle tavaralle tavaroille
Ade -lla tavaralla tavaroilla
Abl -lta tavaralta tavaroilta
Tra -ksi tavaraksi tavaroiksi
Ess -na tavarana tavaroina
Abe -tta tavaratta tavaroitta
Com -ne - tavaroine
Ins -in - tavaroin

Translations & synonyms

goods tavarat, tavara, omaisuus
article artikla, artikkeli, esine, tavara, kohta, kirjoitelma
stuff jutut, aine, tavarat, kama, tavara, juttu
thing asia, juttu, seikka, esine, olento, tavara
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Va rpbabzvpf, n pbzzbqvgl vf na rpbabzvp tbbq, hfhnyyl n erfbhepr, gung unf shyy be fhofgnagvny shatvovyvgl: gung vf, gur znexrg gerngf vafgnaprf bs gur tbbq nf rdhvinyrag be arneyl fb jvgu ab ertneq gb jub cebqhprq gurz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
tbbq, tbbqf, jner, negvpyr (vgrz bs zrepunaqvfr)

     Synonym: xnhccngninen
(hfhnyyl va gur cyheny) orybatvatf, fghss (cbffrffvbaf be crefbany vgrzf)

     Synonym: vegnva, bznvfhhf
(svthengviryl) zrng (ibyhzr be fhofgnapr)

     Synonym: nvar, zngrevnnyv, znffn, ibyllzv, fvfäygö
(pbyybdhvny, ihytne) srznyr travgnyvn

Derived terms:
frxngninen
gninenwhan
gninenghxxh
gnineninhah
ghfvangninen

Etymology:
Obeebjrq sebz Ehffvna това́р (gbiáe, “tbbqf”), sebz Cebgb-Fynivp gbineъ, bs Ghexvp bevtva; hygvzngryl sebz Cebgb-Ghexvp qnone (pbzcner Onfuxve тауар (gnjne, “zrepunaqvfr, tbbqf”)).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tavarani tavarani tavarasi tavarasi tavaransa tavaransa
Par -ta tavaraani tavaroitani tavaraasi tavaroitasi tavaraansa tavaroitansa / tavaroitaan
Gen -n tavarani tavaroitteni / tavaroideni tavarasi tavaroittesi / tavaroidesi tavaransa tavaroittensa / tavaroidensa
Ill mihin tavaraani tavaroihini tavaraasi tavaroihisi tavaraansa tavaroihinsa
Ine -ssa tavarassani tavaroissani tavarassasi tavaroissasi tavarassansa / tavarassaan tavaroissansa / tavaroissaan
Ela -sta tavarastani tavaroistani tavarastasi tavaroistasi tavarastansa / tavarastaan tavaroistansa / tavaroistaan
All -lle tavaralleni tavaroilleni tavarallesi tavaroillesi tavaralleen / tavarallensa tavaroillensa / tavaroillean
Ade -lla tavarallani tavaroillani tavarallasi tavaroillasi tavarallansa / tavarallaan tavaroillansa / tavaroillaan
Abl -lta tavaraltani tavaroiltani tavaraltasi tavaroiltasi tavaraltansa / tavaraltaan tavaroiltansa / tavaroiltaan
Tra -ksi tavarakseni tavaroikseni tavaraksesi tavaroiksesi tavarakseen / tavaraksensa tavaroikseen / tavaroiksensa
Ess -na tavaranani tavaroinani tavaranasi tavaroinasi tavaranansa / tavaranaan tavaroinansa / tavaroinaan
Abe -tta tavarattani tavaroittani tavarattasi tavaroittasi tavarattansa / tavarattaan tavaroittansa / tavaroittaan
Com -ne - tavaroineni - tavaroinesi - tavaroineen / tavaroinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tavaramme tavaramme tavaranne tavaranne tavaransa tavaransa
Par -ta tavaraamme tavaroitamme tavaraanne tavaroitanne tavaraansa tavaroitansa / tavaroitaan
Gen -n tavaramme tavaroittemme / tavaroidemme tavaranne tavaroittenne / tavaroidenne tavaransa tavaroittensa / tavaroidensa
Ill mihin tavaraamme tavaroihimme tavaraanne tavaroihinne tavaraansa tavaroihinsa
Ine -ssa tavarassamme tavaroissamme tavarassanne tavaroissanne tavarassansa / tavarassaan tavaroissansa / tavaroissaan
Ela -sta tavarastamme tavaroistamme tavarastanne tavaroistanne tavarastansa / tavarastaan tavaroistansa / tavaroistaan
All -lle tavarallemme tavaroillemme tavarallenne tavaroillenne tavaralleen / tavarallensa tavaroillensa / tavaroillean
Ade -lla tavarallamme tavaroillamme tavarallanne tavaroillanne tavarallansa / tavarallaan tavaroillansa / tavaroillaan
Abl -lta tavaraltamme tavaroiltamme tavaraltanne tavaroiltanne tavaraltansa / tavaraltaan tavaroiltansa / tavaroiltaan
Tra -ksi tavaraksemme tavaroiksemme tavaraksenne tavaroiksenne tavarakseen / tavaraksensa tavaroikseen / tavaroiksensa
Ess -na tavaranamme tavaroinamme tavarananne tavaroinanne tavaranansa / tavaranaan tavaroinansa / tavaroinaan
Abe -tta tavarattamme tavaroittamme tavarattanne tavaroittanne tavarattansa / tavarattaan tavaroittansa / tavaroittaan
Com -ne - tavaroinemme - tavaroinenne - tavaroineen / tavaroinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept