Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

purkutalo purkutalo   N Sg Nom
purku   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

purkutalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

demolition
house demolition
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - purkutaloni purkutaloni purkutalosi purkutalosi purkutalonsa purkutalonsa
Par -ta purkutaloani purkutalojani purkutaloasi purkutalojasi purkutaloansa / purkutaloaan purkutalojansa / purkutalojaan
Gen -n purkutaloni purkutalojeni purkutalosi purkutalojesi purkutalonsa purkutalojensa
Ill mihin purkutalooni purkutaloihini purkutaloosi purkutaloihisi purkutaloonsa purkutaloihinsa
Ine -ssa purkutalossani purkutaloissani purkutalossasi purkutaloissasi purkutalossansa / purkutalossaan purkutaloissansa / purkutaloissaan
Ela -sta purkutalostani purkutaloistani purkutalostasi purkutaloistasi purkutalostansa / purkutalostaan purkutaloistansa / purkutaloistaan
All -lle purkutalolleni purkutaloilleni purkutalollesi purkutaloillesi purkutalolleen / purkutalollensa purkutaloillensa / purkutaloillean
Ade -lla purkutalollani purkutaloillani purkutalollasi purkutaloillasi purkutalollansa / purkutalollaan purkutaloillansa / purkutaloillaan
Abl -lta purkutaloltani purkutaloiltani purkutaloltasi purkutaloiltasi purkutaloltansa / purkutaloltaan purkutaloiltansa / purkutaloiltaan
Tra -ksi purkutalokseni purkutaloikseni purkutaloksesi purkutaloiksesi purkutalokseen / purkutaloksensa purkutaloikseen / purkutaloiksensa
Ess -na purkutalonani purkutaloinani purkutalonasi purkutaloinasi purkutalonansa / purkutalonaan purkutaloinansa / purkutaloinaan
Abe -tta purkutalottani purkutaloittani purkutalottasi purkutaloittasi purkutalottansa / purkutalottaan purkutaloittansa / purkutaloittaan
Com -ne - purkutaloineni - purkutaloinesi - purkutaloineen / purkutaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - purkutalomme purkutalomme purkutalonne purkutalonne purkutalonsa purkutalonsa
Par -ta purkutaloamme purkutalojamme purkutaloanne purkutalojanne purkutaloansa / purkutaloaan purkutalojansa / purkutalojaan
Gen -n purkutalomme purkutalojemme purkutalonne purkutalojenne purkutalonsa purkutalojensa
Ill mihin purkutaloomme purkutaloihimme purkutaloonne purkutaloihinne purkutaloonsa purkutaloihinsa
Ine -ssa purkutalossamme purkutaloissamme purkutalossanne purkutaloissanne purkutalossansa / purkutalossaan purkutaloissansa / purkutaloissaan
Ela -sta purkutalostamme purkutaloistamme purkutalostanne purkutaloistanne purkutalostansa / purkutalostaan purkutaloistansa / purkutaloistaan
All -lle purkutalollemme purkutaloillemme purkutalollenne purkutaloillenne purkutalolleen / purkutalollensa purkutaloillensa / purkutaloillean
Ade -lla purkutalollamme purkutaloillamme purkutalollanne purkutaloillanne purkutalollansa / purkutalollaan purkutaloillansa / purkutaloillaan
Abl -lta purkutaloltamme purkutaloiltamme purkutaloltanne purkutaloiltanne purkutaloltansa / purkutaloltaan purkutaloiltansa / purkutaloiltaan
Tra -ksi purkutaloksemme purkutaloiksemme purkutaloksenne purkutaloiksenne purkutalokseen / purkutaloksensa purkutaloikseen / purkutaloiksensa
Ess -na purkutalonamme purkutaloinamme purkutalonanne purkutaloinanne purkutalonansa / purkutalonaan purkutaloinansa / purkutaloinaan
Abe -tta purkutalottamme purkutaloittamme purkutalottanne purkutaloittanne purkutalottansa / purkutalottaan purkutaloittansa / purkutaloittaan
Com -ne - purkutaloinemme - purkutaloinenne - purkutaloineen / purkutaloinensa

purku, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - purku purut
Par -ta purkua purkuja
Gen -n purun purkujen
Ill mihin purkuun purkuihin
Ine -ssa purussa puruissa
Ela -sta purusta puruista
All -lle purulle puruille
Ade -lla purulla puruilla
Abl -lta purulta puruilta
Tra -ksi puruksi puruiksi
Ess -na purkuna purkuina
Abe -tta purutta puruitta
Com -ne - purkuine
Ins -in - puruin

Translations & synonyms

demolition
unloading
clearance
discharge
dismantling

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word chexh can mean the following:
Ebzhggnzvara: ryvaxnnerafn cääuäa ghyyrvqra rfvarvqra gnexbvghxfryyvara unwbggnzvara.
Source: Wikipedia
Wiktionary
qrzbyvgvba (bs n ohvyqvat)

pnapryyngvba (bs n pbagenpg)

(fcbegf) pyrne (gur npg bs pyrnevat)

Compounds:
chexhcäägöf
chexhenhgn
chexhghbzvb
chexhglöznn
Etymology:
Sebz gur ireo chexnn +‎ -h.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - purkuni purkuni purkusi purkusi purkunsa purkunsa
Par -ta purkuani purkujani purkuasi purkujasi purkuansa / purkuaan purkujansa / purkujaan
Gen -n purkuni purkujeni purkusi purkujesi purkunsa purkujensa
Ill mihin purkuuni purkuihini purkuusi purkuihisi purkuunsa purkuihinsa
Ine -ssa purussani puruissani purussasi puruissasi purussansa / purussaan puruissansa / puruissaan
Ela -sta purustani puruistani purustasi puruistasi purustansa / purustaan puruistansa / puruistaan
All -lle purulleni puruilleni purullesi puruillesi purulleen / purullensa puruillensa / puruillean
Ade -lla purullani puruillani purullasi puruillasi purullansa / purullaan puruillansa / puruillaan
Abl -lta purultani puruiltani purultasi puruiltasi purultansa / purultaan puruiltansa / puruiltaan
Tra -ksi purukseni puruikseni puruksesi puruiksesi purukseen / puruksensa puruikseen / puruiksensa
Ess -na purkunani purkuinani purkunasi purkuinasi purkunansa / purkunaan purkuinansa / purkuinaan
Abe -tta puruttani puruittani puruttasi puruittasi puruttansa / puruttaan puruittansa / puruittaan
Com -ne - purkuineni - purkuinesi - purkuineen / purkuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - purkumme purkumme purkunne purkunne purkunsa purkunsa
Par -ta purkuamme purkujamme purkuanne purkujanne purkuansa / purkuaan purkujansa / purkujaan
Gen -n purkumme purkujemme purkunne purkujenne purkunsa purkujensa
Ill mihin purkuumme purkuihimme purkuunne purkuihinne purkuunsa purkuihinsa
Ine -ssa purussamme puruissamme purussanne puruissanne purussansa / purussaan puruissansa / puruissaan
Ela -sta purustamme puruistamme purustanne puruistanne purustansa / purustaan puruistansa / puruistaan
All -lle purullemme puruillemme purullenne puruillenne purulleen / purullensa puruillensa / puruillean
Ade -lla purullamme puruillamme purullanne puruillanne purullansa / purullaan puruillansa / puruillaan
Abl -lta purultamme puruiltamme purultanne puruiltanne purultansa / purultaan puruiltansa / puruiltaan
Tra -ksi puruksemme puruiksemme puruksenne puruiksenne purukseen / puruksensa puruikseen / puruiksensa
Ess -na purkunamme purkuinamme purkunanne purkuinanne purkunansa / purkunaan purkuinansa / purkuinaan
Abe -tta puruttamme puruittamme puruttanne puruittanne puruttansa / puruttaan puruittansa / puruittaan
Com -ne - purkuinemme - purkuinenne - purkuineen / purkuinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept