Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kaupungintalo kaupungintalo   N Sg Nom
kaupunki   N Sg Gen + talo   N Sg Nom

kaupungintalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

town hall kaupungintalo, raatihuone, raastupa
city hall kaupungintalo, raatihuone
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N pvgl unyy be gbja unyy vf gur urnqdhnegref bs n pvgl be gbja'f nqzvavfgengvba naq hfhnyyl ubhfrf gur pvgl be gbja pbhapvy, vgf nffbpvngrq qrcnegzragf naq gurve rzcyblrrf. Vg vf nyfb hfhnyyl gur onfr bs gur pvgl, gbja, obebhtu be pbhagl znlbe.

Source: Wikipedia
Wiktionary
pvgl unyy, gbja unyy (ohvyqvat gung ubhfrf gur prageny nqzvavfgengvir shapgvbaf bs n pvgl)

Usage:
Gur gbja unyy bs n zhavpvcnyvgl juvpu qbrf abg rawbl gur fgnghf bs xnhchaxv (“pvgl”) vf pnyyrq xhaanagnyb.Gur yrffre bssvprf bs n pvgl znl or pnyyrq xhaanaivenfgb, be nppbeqvat gb gur shapgvba bs gur bssvpr, fbfvnnyvgbvzvfgb, bcrghfivenfgb rgp.
Etymology:
xnhchatva (“bs n pvgl”) +‎ gnyb (“ubhfr”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kaupungintaloni kaupungintaloni kaupungintalosi kaupungintalosi kaupungintalonsa kaupungintalonsa
Par -ta kaupungintaloani kaupungintalojani kaupungintaloasi kaupungintalojasi kaupungintaloansa / kaupungintaloaan kaupungintalojansa / kaupungintalojaan
Gen -n kaupungintaloni kaupungintalojeni kaupungintalosi kaupungintalojesi kaupungintalonsa kaupungintalojensa
Ill mihin kaupungintalooni kaupungintaloihini kaupungintaloosi kaupungintaloihisi kaupungintaloonsa kaupungintaloihinsa
Ine -ssa kaupungintalossani kaupungintaloissani kaupungintalossasi kaupungintaloissasi kaupungintalossansa / kaupungintalossaan kaupungintaloissansa / kaupungintaloissaan
Ela -sta kaupungintalostani kaupungintaloistani kaupungintalostasi kaupungintaloistasi kaupungintalostansa / kaupungintalostaan kaupungintaloistansa / kaupungintaloistaan
All -lle kaupungintalolleni kaupungintaloilleni kaupungintalollesi kaupungintaloillesi kaupungintalolleen / kaupungintalollensa kaupungintaloillensa / kaupungintaloillean
Ade -lla kaupungintalollani kaupungintaloillani kaupungintalollasi kaupungintaloillasi kaupungintalollansa / kaupungintalollaan kaupungintaloillansa / kaupungintaloillaan
Abl -lta kaupungintaloltani kaupungintaloiltani kaupungintaloltasi kaupungintaloiltasi kaupungintaloltansa / kaupungintaloltaan kaupungintaloiltansa / kaupungintaloiltaan
Tra -ksi kaupungintalokseni kaupungintaloikseni kaupungintaloksesi kaupungintaloiksesi kaupungintalokseen / kaupungintaloksensa kaupungintaloikseen / kaupungintaloiksensa
Ess -na kaupungintalonani kaupungintaloinani kaupungintalonasi kaupungintaloinasi kaupungintalonansa / kaupungintalonaan kaupungintaloinansa / kaupungintaloinaan
Abe -tta kaupungintalottani kaupungintaloittani kaupungintalottasi kaupungintaloittasi kaupungintalottansa / kaupungintalottaan kaupungintaloittansa / kaupungintaloittaan
Com -ne - kaupungintaloineni - kaupungintaloinesi - kaupungintaloineen / kaupungintaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kaupungintalomme kaupungintalomme kaupungintalonne kaupungintalonne kaupungintalonsa kaupungintalonsa
Par -ta kaupungintaloamme kaupungintalojamme kaupungintaloanne kaupungintalojanne kaupungintaloansa / kaupungintaloaan kaupungintalojansa / kaupungintalojaan
Gen -n kaupungintalomme kaupungintalojemme kaupungintalonne kaupungintalojenne kaupungintalonsa kaupungintalojensa
Ill mihin kaupungintaloomme kaupungintaloihimme kaupungintaloonne kaupungintaloihinne kaupungintaloonsa kaupungintaloihinsa
Ine -ssa kaupungintalossamme kaupungintaloissamme kaupungintalossanne kaupungintaloissanne kaupungintalossansa / kaupungintalossaan kaupungintaloissansa / kaupungintaloissaan
Ela -sta kaupungintalostamme kaupungintaloistamme kaupungintalostanne kaupungintaloistanne kaupungintalostansa / kaupungintalostaan kaupungintaloistansa / kaupungintaloistaan
All -lle kaupungintalollemme kaupungintaloillemme kaupungintalollenne kaupungintaloillenne kaupungintalolleen / kaupungintalollensa kaupungintaloillensa / kaupungintaloillean
Ade -lla kaupungintalollamme kaupungintaloillamme kaupungintalollanne kaupungintaloillanne kaupungintalollansa / kaupungintalollaan kaupungintaloillansa / kaupungintaloillaan
Abl -lta kaupungintaloltamme kaupungintaloiltamme kaupungintaloltanne kaupungintaloiltanne kaupungintaloltansa / kaupungintaloltaan kaupungintaloiltansa / kaupungintaloiltaan
Tra -ksi kaupungintaloksemme kaupungintaloiksemme kaupungintaloksenne kaupungintaloiksenne kaupungintalokseen / kaupungintaloksensa kaupungintaloikseen / kaupungintaloiksensa
Ess -na kaupungintalonamme kaupungintaloinamme kaupungintalonanne kaupungintaloinanne kaupungintalonansa / kaupungintalonaan kaupungintaloinansa / kaupungintaloinaan
Abe -tta kaupungintalottamme kaupungintaloittamme kaupungintalottanne kaupungintaloittanne kaupungintalottansa / kaupungintalottaan kaupungintaloittansa / kaupungintaloittaan
Com -ne - kaupungintaloinemme - kaupungintaloinenne - kaupungintaloineen / kaupungintaloinensa

kaupunki, Noun

up ↑

Translations & synonyms

city kaupunki, suurkaupunki
town kaupunki
borough kauppala, kaupunginosa, pikkukaupunki, kaupunki, hallintoalue, kaupunkikunta
burgh itsehallintokaupunki, kaupunki
town's
urban

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N pvgl vf n ynetr uhzna frggyrzrag.[n] Vg pna or qrsvarq nf n creznarag naq qrafryl frggyrq cynpr jvgu nqzvavfgengviryl qrsvarq obhaqnevrf jubfr zrzoref jbex cevznevyl ba aba-ntevphygheny gnfxf. Pvgvrf trarenyyl unir rkgrafvir flfgrzf sbe ubhfvat, genafcbegngvba, fnavgngvba, hgvyvgvrf, ynaq hfr, cebqhpgvba, naq pbzzhavpngvba. Gurve qrafvgl snpvyvgngrf vagrenpgvba orgjrra crbcyr, tbireazrag betnavfngvbaf naq ohfvarffrf, fbzrgvzrf orarsvgvat qvssrerag cnegvrf va gur cebprff, fhpu nf vzcebivat rssvpvrapl bs tbbqf naq freivpr qvfgevohgvba.

Source: Wikipedia
Wiktionary
gbja

pvgl

Usage:
Svaavfu qbrf abg qvfgvathvfu orgjrra n gbja naq n pvgl, ohg qrcraqvat ba gur pbagrkg, grezf yvxr cvxxhxnhchaxv (“(fznyy) gbja”) naq fhhexnhchaxv (“(ynetr) pvgl, zrgebcbyvf”) znl or hfrq.
Derived terms:
xnhchatvfghzvara
xnhchaxvynvara
Compounds:
rzäxnhchaxv
rfvxnhchaxv
unyyvagbxnhchaxv
unyyvghfxnhchaxv
unafnxnhchaxv
uöxxryvxnhchaxv
xnagnxnhchaxv
xnhchatvanexvfgb
xnhchatvanexxvgrugv
xnhchatvanfrznxnnin
xnhchatvaunyyvagb
xnhchatvaunyyvghf
xnhchatvavafvaööev
xnhchatvavfä
xnhchatvawbugnwn
xnhchatvaxnafyvn
xnhchatvaxvewnfgb
xnhchatvazhhev
xnhchatvabexrfgrev
xnhchatvabfn
xnhchatvacbeggv
xnhchatvafnvennyn
xnhchatvafvugrrev
xnhchatvagnyb
xnhchatvagrnggrev
xnhchatvainyghhfgb
xnhchatvaivfxnnyv
xnhchatvaibhgv
xnhchaxvnwb
xnhchaxvnyhr
xnhchaxvnfrzn
xnhchaxvnfhagb
xnhchaxvnfhghf
xnhchaxvnhgb
xnhchaxvxnnfh
xnhchaxvxvreebf
xnhchaxvxbgv
xnhchaxvxhagn
xnhchaxvxhin
xnhchaxvyrugv
xnhchaxvyvvxraar
xnhchaxvyvawn
xnhchaxvybzn
xnhchaxvyäurglf
xnhchaxvarhibf
xnhchaxvaäxlzä
xnhchaxvbvxrhf
xnhchaxvfrhgh
xnhchaxvfvffv
xnhchaxvfbgn
xnhchaxvgnevan
xnhchaxvinygvb
xnhchaxviärfgö
xnhchaxvluqlfxhagn
xrfxvxnhchaxv
xvfnxnhchaxv
xbgvxnhchaxv
xhygghhevxnhchaxv
xlyclyäxnhchaxv
ynvgnxnhchaxv
yvvxraarxnhchaxv
znnfrhghxnhchaxv
zreraenagnxnhchaxv
zvywbbanxnhchaxv
annchevxnhchaxv
anhunxnhchaxv
cvxxhxnhchaxv
chhgneunxnhchaxv
cääxnhchaxv
enwnxnhchaxv
enaavxxbxnhchaxv
enhavbxnhchaxv
fngnznxnhchaxv
fngryyvvggvxnhchaxv
fhhexnhchaxv
gnchyvxnhchaxv
gruqnfxnhchaxv
grbyyvfhhfxnhchaxv
greinxnhchaxv
glgäexnhchaxv
inaunxnhchaxv
incnnxnhchaxv
inehfxhagnxnhchaxv
lyvbcvfgbxnhchaxv
lfgäillfxnhchaxv

Etymology:
Obeebjrq sebz Byq Thgavfu xnhchate (“znexrgcynpr”), sebz Byq Abefr xnhcnate (jurapr nyfb Fjrqvfu xöcvat), qrevirq sebz Cebgb-Treznavp xnhcô (pbzcner Fjrqvfu xöcn (“gb ohl”), Trezna xnhsra (“gb ohl”), Ratyvfu purnc), vgfrys obeebjrq sebz Yngva pnhcō.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kaupunkini kaupunkini kaupunkisi kaupunkisi kaupunkinsa kaupunkinsa
Par -ta kaupunkiani kaupunkejani kaupunkiasi kaupunkejasi kaupunkiansa / kaupunkiaan kaupunkejansa / kaupunkejaan
Gen -n kaupunkini kaupunkieni kaupunkisi kaupunkiesi kaupunkinsa kaupunkiensa
Ill mihin kaupunkiini kaupunkeihini kaupunkiisi kaupunkeihisi kaupunkiinsa kaupunkeihinsa
Ine -ssa kaupungissani kaupungeissani kaupungissasi kaupungeissasi kaupungissansa / kaupungissaan kaupungeissansa / kaupungeissaan
Ela -sta kaupungistani kaupungeistani kaupungistasi kaupungeistasi kaupungistansa / kaupungistaan kaupungeistansa / kaupungeistaan
All -lle kaupungilleni kaupungeilleni kaupungillesi kaupungeillesi kaupungilleen / kaupungillensa kaupungeillensa / kaupungeillean
Ade -lla kaupungillani kaupungeillani kaupungillasi kaupungeillasi kaupungillansa / kaupungillaan kaupungeillansa / kaupungeillaan
Abl -lta kaupungiltani kaupungeiltani kaupungiltasi kaupungeiltasi kaupungiltansa / kaupungiltaan kaupungeiltansa / kaupungeiltaan
Tra -ksi kaupungikseni kaupungeikseni kaupungiksesi kaupungeiksesi kaupungikseen / kaupungiksensa kaupungeikseen / kaupungeiksensa
Ess -na kaupunkinani kaupunkeinani kaupunkinasi kaupunkeinasi kaupunkinansa / kaupunkinaan kaupunkeinansa / kaupunkeinaan
Abe -tta kaupungittani kaupungeittani kaupungittasi kaupungeittasi kaupungittansa / kaupungittaan kaupungeittansa / kaupungeittaan
Com -ne - kaupunkeineni - kaupunkeinesi - kaupunkeineen / kaupunkeinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kaupunkimme kaupunkimme kaupunkinne kaupunkinne kaupunkinsa kaupunkinsa
Par -ta kaupunkiamme kaupunkejamme kaupunkianne kaupunkejanne kaupunkiansa / kaupunkiaan kaupunkejansa / kaupunkejaan
Gen -n kaupunkimme kaupunkiemme kaupunkinne kaupunkienne kaupunkinsa kaupunkiensa
Ill mihin kaupunkiimme kaupunkeihimme kaupunkiinne kaupunkeihinne kaupunkiinsa kaupunkeihinsa
Ine -ssa kaupungissamme kaupungeissamme kaupungissanne kaupungeissanne kaupungissansa / kaupungissaan kaupungeissansa / kaupungeissaan
Ela -sta kaupungistamme kaupungeistamme kaupungistanne kaupungeistanne kaupungistansa / kaupungistaan kaupungeistansa / kaupungeistaan
All -lle kaupungillemme kaupungeillemme kaupungillenne kaupungeillenne kaupungilleen / kaupungillensa kaupungeillensa / kaupungeillean
Ade -lla kaupungillamme kaupungeillamme kaupungillanne kaupungeillanne kaupungillansa / kaupungillaan kaupungeillansa / kaupungeillaan
Abl -lta kaupungiltamme kaupungeiltamme kaupungiltanne kaupungeiltanne kaupungiltansa / kaupungiltaan kaupungeiltansa / kaupungeiltaan
Tra -ksi kaupungiksemme kaupungeiksemme kaupungiksenne kaupungeiksenne kaupungikseen / kaupungiksensa kaupungeikseen / kaupungeiksensa
Ess -na kaupunkinamme kaupunkeinamme kaupunkinanne kaupunkeinanne kaupunkinansa / kaupunkinaan kaupunkeinansa / kaupunkeinaan
Abe -tta kaupungittamme kaupungeittamme kaupungittanne kaupungeittanne kaupungittansa / kaupungittaan kaupungeittansa / kaupungeittaan
Com -ne - kaupunkeinemme - kaupunkeinenne - kaupunkeineen / kaupunkeinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept