Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talonmies talonmies   N Sg Nom
talo   N Sg Gen + mies   N Sg Nom

talonmies, Noun

up ↑

Translations & synonyms

caretaker talonmies, vahtimestari
janitor talonmies
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
N wnavgbe, pnergnxre (fbzrbar jub ybbxf nsgre gur znvagranapr naq pyrnavat bs n ohvyqvat).

Etymology:
gnyba +‎ zvrf
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonmieheni talonmieheni talonmiehesi talonmiehesi talonmiehensä talonmiehensä
Par -ta talonmiestäni talonmiehiäni talonmiestäsi talonmiehiäsi talonmiestänsä / talonmiestään talonmiehiänsä / talonmiehiään
Gen -n talonmieheni talonmiesteni / talonmiehieni talonmiehesi talonmiestesi / talonmiehiesi talonmiehensä talonmiestensä / talonmiehiensä
Ill mihin talonmieheeni talonmiehiini talonmieheesi talonmiehiisi talonmieheensä talonmiehiinsä
Ine -ssa talonmiehessäni talonmiehissäni talonmiehessäsi talonmiehissäsi talonmiehessänsä / talonmiehessään talonmiehissänsä / talonmiehissään
Ela -sta talonmiehestäni talonmiehistäni talonmiehestäsi talonmiehistäsi talonmiehestänsä / talonmiehestään talonmiehistänsä / talonmiehistään
All -lle talonmiehelleni talonmiehilleni talonmiehellesi talonmiehillesi talonmiehelleen / talonmiehellensä talonmiehillensä / talonmiehilleän
Ade -lla talonmiehelläni talonmiehilläni talonmiehelläsi talonmiehilläsi talonmiehellänsä / talonmiehellään talonmiehillänsä / talonmiehillään
Abl -lta talonmieheltäni talonmiehiltäni talonmieheltäsi talonmiehiltäsi talonmieheltänsä / talonmieheltään talonmiehiltänsä / talonmiehiltään
Tra -ksi talonmiehekseni talonmiehikseni talonmieheksesi talonmiehiksesi talonmiehekseen / talonmieheksensä talonmiehikseen / talonmiehiksensä
Ess -na talonmiesnäni / talonmiessäni /
talonmiehenäni
talonmiehinäni talonmiesnäsi / talonmiessäsi /
talonmiehenäsi
talonmiehinäsi talonmiesnänsä / talonmiesnään /
talonmiessänsä / talonmiessään /
talonmiehenänsä / talonmiehenään
talonmiehinänsä / talonmiehinään
Abe -tta talonmiehettäni talonmiehittäni talonmiehettäsi talonmiehittäsi talonmiehettänsä / talonmiehettään talonmiehittänsä / talonmiehittään
Com -ne - talonmiehineni - talonmiehinesi - talonmiehineen / talonmiehinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonmiehemme talonmiehemme talonmiehenne talonmiehenne talonmiehensä talonmiehensä
Par -ta talonmiestämme talonmiehiämme talonmiestänne talonmiehiänne talonmiestänsä / talonmiestään talonmiehiänsä / talonmiehiään
Gen -n talonmiehemme talonmiestemme / talonmiehiemme talonmiehenne talonmiestenne / talonmiehienne talonmiehensä talonmiestensä / talonmiehiensä
Ill mihin talonmieheemme talonmiehiimme talonmieheenne talonmiehiinne talonmieheensä talonmiehiinsä
Ine -ssa talonmiehessämme talonmiehissämme talonmiehessänne talonmiehissänne talonmiehessänsä / talonmiehessään talonmiehissänsä / talonmiehissään
Ela -sta talonmiehestämme talonmiehistämme talonmiehestänne talonmiehistänne talonmiehestänsä / talonmiehestään talonmiehistänsä / talonmiehistään
All -lle talonmiehellemme talonmiehillemme talonmiehellenne talonmiehillenne talonmiehelleen / talonmiehellensä talonmiehillensä / talonmiehilleän
Ade -lla talonmiehellämme talonmiehillämme talonmiehellänne talonmiehillänne talonmiehellänsä / talonmiehellään talonmiehillänsä / talonmiehillään
Abl -lta talonmieheltämme talonmiehiltämme talonmieheltänne talonmiehiltänne talonmieheltänsä / talonmieheltään talonmiehiltänsä / talonmiehiltään
Tra -ksi talonmieheksemme talonmiehiksemme talonmieheksenne talonmiehiksenne talonmiehekseen / talonmieheksensä talonmiehikseen / talonmiehiksensä
Ess -na talonmiesnämme / talonmiessämme /
talonmiehenämme
talonmiehinämme talonmiesnänne / talonmiessänne /
talonmiehenänne
talonmiehinänne talonmiesnänsä / talonmiesnään /
talonmiessänsä / talonmiessään /
talonmiehenänsä / talonmiehenään
talonmiehinänsä / talonmiehinään
Abe -tta talonmiehettämme talonmiehittämme talonmiehettänne talonmiehittänne talonmiehettänsä / talonmiehettään talonmiehittänsä / talonmiehittään
Com -ne - talonmiehinemme - talonmiehinenne - talonmiehineen / talonmiehinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

mies, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - mies miehet
Par -ta miestä miehiä
Gen -n miehen miesten / miehien
Ill mihin mieheen miehiin
Ine -ssa miehessä miehissä
Ela -sta miehestä miehistä
All -lle miehelle miehille
Ade -lla miehellä miehillä
Abl -lta mieheltä miehiltä
Tra -ksi mieheksi miehiksi
Ess -na miesnä / miessä /
miehenä
miehinä
Abe -tta miehettä miehittä
Com -ne - miehine
Ins -in - miehin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N zna vf na nqhyg znyr uhzna. Cevbe gb nqhygubbq, n znyr uhzna vf ersreerq gb nf n obl (n znyr puvyq be nqbyrfprag).

Source: Wikipedia
Wiktionary
zna (nqhyg znyr uhzna orvat)

uhfonaq (zneevrq zna)

Synonyms:
(zna): urcch, wägxä, xnirev, xhaqv, zvrfuraxvyö, zvrfbyrgrggh, frgä, gllccv, hxxb(uhfonaq): nivbzvrf, hxxb
Antonyms:
(zna): anvara(uhfonaq): invzb(zneevrq): cbvxnzvrf, anvzngba
Derived terms:
nqwrpgvirf
zvrurxäf
zvruriä
zvruvara
zvrfzävara
abhaf
zvrurlf
zvruvfgö
zvruhfgn
zvruhhf
ireof
zvruvfglä
zvruvggää

Compounds:
Category: pbzcbhaqf
nvxnzvrf
nvxnzvrfcbvxn
nwbzvrf
nyvcreäzvrf
nzznggvzvrf
nchzvrf
nfvnzvrf
nivbzvrf
nibzvrf
ov-zvrf
rqhfzvrf
ryvaxrvabnfvnzvrf
raaäglfzvrf
revxbvfzvrf
reäzvrf
rfvzvrf
rghzvrf
rhebivexnzvrf
unnfgrzvrf
unxnzvrf
unaggvzvrf
urvaäzvrf
uratrazvrf
ureenfzvrf
ureenfzvrffbcvzhf
urgrebzvrf
uribfzvrf
ubzznzvrf
ubcrnzvgnyvzvrf
ubivzvrf
uhvcchzvrf
uhbygbzvrf
uhhzbevzvrf
uliäazvrurayvfä
uäzäeäzvrf
vunaarzvrf
vxäzvrf
vxäzvrfzrfgnehhf
vxäzvrffnewn
vxächurzvrf
vfäagäzvrf
wnyxnzvrf
wneehzvrf
wrrf-zvrf
wbugbzvrf
wbxnzvrurayhbxxn
wbxnzvrurabvxrhf
wbxnzvrf
wbhfvzvrf
wbhgbzvrf
whanzvrf
wäewrfglfzvrf
wäexvzvrf
xnngbzvrf
xnqhazvrf
xnvibfzvrf
xnxxbfzvrf
xnynzvrf
xnzrenzvrf
xnafnazvrf
xnafvzvrf
xngfnfghfzvrf
xnhccnzvrf
xrvuäfzvrf
xryybzvrf
xraggäzvrf
xrfxvxraggäzvrf
xrfxhfghxvzvrf
xrhynzvrf
xvryvzvrf
xvexbazvrf
xveirfzvrf
xviääevzvrf
xbzraahfzvrf
xbgvzvrf
xbhyhzvrf
xhyxhzvrf
xhygnzvgnyvzvrf
xhyhggnwn-nfvnzvrf
xhaanyyvfarhibfzvrf
xhaavninegvbzvrf
xhbxxnzvrf
xlyyä-zvrf
xlyäazvrf
xlaäzvrf
xllgvzvrf
xäexvzvrf
ynvyyvfhhfzvrf
ynvgnzvrf
ynvgbfzvrf
ynvinzvrf
ynxvzvrf
ynaxbzvrf
ynhyhzvrf
ynhgnzvrf
yrugvzvrf
yragbcreäzvrf
yrfxvzvrf
yvvxrzvrf
yvvxrzvrfyhbxxn
yvaxxvzvrf
yhxhzvrf
yhzvzvrf
yhbggnzhfzvrf
yhbggbzvrf
yäurglfgöivexnzvrf
yääavglfzvrf
yölylzvrf
znnvyznaraaäglfzvrf
znnvyznazvrf
znnzvrf
znnzvrffrhen
znnazvrf
znnglözvrf
znpubzvrf
znugvzvrf
znvabfzvrf
znxfhzvrf
znyyvnivbzvrf
znexxvabvagvzvrf
zngxnvyhnfvnzvrf
zngxnzvrf
zrevzvrf
zrexxvzvrf
zrfgnevfzvrf
zrgnyyvzvrf
zrgfäzvrf
zvruranyxh
zvruraxvcrä
zvruraxbexhvara
zvrurazvggn
zvruraavryvwä
zvruraavzv
zvrurabggb
zvrurachbyv
zvrfuraxvyö
zvrfuhxxn
zvrfvunaar
zvrfwbhxxb
zvrfwbhxxhr
zvrfxvvagvö
zvrfxbugnvara
zvrfxbugnvfrfgv
zvrfxhagb
zvrfxhagbvara
zvrfxhagbvfhhf
zvrfxhbeb
zvrfxhbebynhyh
zvrfxhin
zvrfxinegrggv
zvrfyrfxv
zvrfyhxh
zvrfyhxhvara
zvrfyhxhvfrfgv
zvrfzhvfgvva
zvrfzheun
zvrfaäxöxhyzn
zvrfbyrgrggh
zvrfbcrggnwn
zvrfbcvfxryvwn
zvrfcnvxxn
zvrfcnyiryvwn
zvrfcnccv
zvrfcnexn
zvrfcbyiv
zvrfchbyvara
zvrfenhxxn
zvrffrhen
zvrffhuqr
zvrffhxh
zvrffhxhchbyv
zvrfgnccvb
zvrfgnccb
zvrfgrauhbar
zvrfgrayrugv
zvrfgraavryvwä
zvrfgrabfnfgb
zvrfgraclöeä
zvrfgragnhgv
zvrfgragnhgvbccv
zvrfgbirev
zvrfghgxvzhf
zvrfghggnin
zvrfglöcäviä
zvrfglöibvzn
zvrfglöihbfv
zvrfinuihhf
zvrfinygnvara
zvrfinygnvfhhf
zvrfinaxv
zvrfinegvbvagv
zvrfivrenf
zvrfivun
zvrfibvzn
zvrfibvggbvara
zvrfiärfgö
zvrfiäxv
zvrflyvibvzn
zvrflfgäiä
zvrfääav
zvgnyvzvrf
zvggnzvrf
zhbanzvrf
zheunzvrf
zhegbzvrf
zhfxryvzvrf
zhfxrggvzvrf
zhfgnynvfzvrf
zhfgnzvrf
zhhggbzvrf
zllagvzvrf
zäxvzvrf
anvfgrazvrf
ancnzvrf
arhibfzvrf
avzvzvrf
avzvfzvrf
abxxnzvrf
abfgbzvrf
ahvwnzvrf
ahbevzvrf
aälggäzözvrf
bvxrhqraxälagvnfvnzvrf
bvxrhfnfvnzvrf
bvxrhfarhibfzvrf
baxvzvrf
bivzvrf
cnybzvrf
cnaxxvinyghhfzvrf
cnccvfzvrf
cruzbzvrf
crygbzvrf
creäzvrf
cvvcchzvrf
cvxxhzvrf
cvxxhivexnzvrf
cvyxxvzvrf
cvyyvzvrf
cvfgrzvrf
cväyylfzvrf
cbvxnzvrf
cbvxnzvrfnfhagb
cbvxnzvrfryäzä
cbvxnzvrfglggö
cbyvvfvzvrf
cbzbzvrf
cbccnzvrf
cbebzvrf
cbfgvzvrf
cbfgvivexnzvrf
cbgvynfnfvnzvrf
CE-zvrf
cebaffvzvrf
cebaffvzvgnyvzvrf
churzvrf
churzvrfarhibfgb
chbyhrzvrf
chefvzvrf
chgxvzvrf
chhunzvrf
cluävazvrfgracäviä
clfflzvrf
cllagvzvrf
cääyylfzvrf
cääyhbggnzhfzvrf
cääzvrf
enunzvrf
enwnzvrf
enwninegvbzvrf
enxraahfzvrf
enxraahfglözvrf
engfhzvrf
enhunazvrf
enhgngvrivexnzvrf
ervffhzvrf
erzbaggvzvrf
ercchzvrf
evagnznzvrf
evagnznzvrfwäewrfgö
evivzvrf
ebznavzvrf
ehbevzvrf
ellcclzvrf
fnnznzvrf
fnneanzvrf
fnqnacääzvrf
fnzznxxbzvrf
fnabznyrugvzvrf
fngnznglözvrf
fnibggnzvrf
frxnglözvrf
fryivglfzvrf
frhenzvrf
fvvcvzvrf
fvivvyvcnyiryhfzvrf
fvivvyvivexnzvrf
fbgnzvrurabggb
fbgnzvrf
fbgvynfnfvnzvrf
fbgvynfivexnzvrf
fhuqrgbvzvagnzvrf
fhxhynvfzvrf
fhyunfzvrf
fhcrezvrf
fhheyvvxrzvrf
fhhezvrf
flözäzvrf
fäuxözvrf
gnxnzvrf
gnxfvzvrf
gnxhhzvrf
gnyxbbzvrf
gnybazvrf
gnybhfrfvzvrf
gnybhfzvrf
grxvwäzvrf
grxbzvrf
grbyyvfhhfzvrf
greäfzvrf
greäfzvrfxvycnvyh
greäfzvrfxvfn
gvrqrzvrf
gvrcnyiryhzvrf
gvynhfnfvnzvrf
gvanfbgnzvrf
gbvzvgfvwnzvrf
gbvzvghfzvrf
ghxvzvrf
ghxvzvrfxrgwh
ghxxvzvrf
ghyyvzvrf
ghyyvivexnzvrf
ghcnxxnzvrf
gheinyyvfhhfzvrf
gheinzvrf
glxxvzvrf
glönfvnzvrf
glözvrf
glöfhbwryhnfvnzvrf
gälqraalfzvrf
hvggbzvrf
hvggbglözvrf
hxxbzvrf
hybfbggbzvrf
invugbzvrf
inxhhghfnfvnzvrf
inynzvrf
inynzvrfbvxrhf
inyvgfvwnzvrf
inyvgfvwnzvrfruqbxnf
inyvgfvwnzvrfinnyv
inygvbzvrf
inygvbzvrfgnvgb
inygvbzvrfgrxb
inygvbacääzvrf
inygvbcäviäzvrf
inenzvrf
inenchurzvrf
inenfgbzvrf
inegvbzvrf
inehfzvrf
infnenzvrf
infgnevagnzvrf
irvxxnhfnfvnzvrf
iryvzvrf
irfvzvrf
irghevzvrf
ivrenfzvrf
ivrfgvzvrf
ivunzvrf
ivvxngrzvrf
ivexnzvrf
ivexnzvrfunyyvghf
ivexnzvrfwäewrfgö
ivexnzvrfxhagn
ivexnzvrfynxxb
ivexnzvrfzävara
ibvznzvrf
ibaxnzvrf
ihbxenzvrf
iäyvzvrf
luqlfzvrf
lugvözvrf
lxxöfzvrf
lyrvfzvrf
lyvcreäzvrf
lyvchefvzvrf
lyxäzvrf

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp zrrf. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna zrrf, Yvibavna zīrm.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - mieheni mieheni miehesi miehesi miehensä miehensä
Par -ta miestäni miehiäni miestäsi miehiäsi miestänsä / miestään miehiänsä / miehiään
Gen -n mieheni miesteni / miehieni miehesi miestesi / miehiesi miehensä miestensä / miehiensä
Ill mihin mieheeni miehiini mieheesi miehiisi mieheensä miehiinsä
Ine -ssa miehessäni miehissäni miehessäsi miehissäsi miehessänsä / miehessään miehissänsä / miehissään
Ela -sta miehestäni miehistäni miehestäsi miehistäsi miehestänsä / miehestään miehistänsä / miehistään
All -lle miehelleni miehilleni miehellesi miehillesi miehelleen / miehellensä miehillensä / miehilleän
Ade -lla miehelläni miehilläni miehelläsi miehilläsi miehellänsä / miehellään miehillänsä / miehillään
Abl -lta mieheltäni miehiltäni mieheltäsi miehiltäsi mieheltänsä / mieheltään miehiltänsä / miehiltään
Tra -ksi miehekseni miehikseni mieheksesi miehiksesi miehekseen / mieheksensä miehikseen / miehiksensä
Ess -na miesnäni / miessäni /
miehenäni
miehinäni miesnäsi / miessäsi /
miehenäsi
miehinäsi miesnänsä / miesnään /
miessänsä / miessään /
miehenänsä / miehenään
miehinänsä / miehinään
Abe -tta miehettäni miehittäni miehettäsi miehittäsi miehettänsä / miehettään miehittänsä / miehittään
Com -ne - miehineni - miehinesi - miehineen / miehinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - miehemme miehemme miehenne miehenne miehensä miehensä
Par -ta miestämme miehiämme miestänne miehiänne miestänsä / miestään miehiänsä / miehiään
Gen -n miehemme miestemme / miehiemme miehenne miestenne / miehienne miehensä miestensä / miehiensä
Ill mihin mieheemme miehiimme mieheenne miehiinne mieheensä miehiinsä
Ine -ssa miehessämme miehissämme miehessänne miehissänne miehessänsä / miehessään miehissänsä / miehissään
Ela -sta miehestämme miehistämme miehestänne miehistänne miehestänsä / miehestään miehistänsä / miehistään
All -lle miehellemme miehillemme miehellenne miehillenne miehelleen / miehellensä miehillensä / miehilleän
Ade -lla miehellämme miehillämme miehellänne miehillänne miehellänsä / miehellään miehillänsä / miehillään
Abl -lta mieheltämme miehiltämme mieheltänne miehiltänne mieheltänsä / mieheltään miehiltänsä / miehiltään
Tra -ksi mieheksemme miehiksemme mieheksenne miehiksenne miehekseen / mieheksensä miehikseen / miehiksensä
Ess -na miesnämme / miessämme /
miehenämme
miehinämme miesnänne / miessänne /
miehenänne
miehinänne miesnänsä / miesnään /
miessänsä / miessään /
miehenänsä / miehenään
miehinänsä / miehinään
Abe -tta miehettämme miehittämme miehettänne miehittänne miehettänsä / miehettään miehittänsä / miehittään
Com -ne - miehinemme - miehinenne - miehineen / miehinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept