logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

pientalo, noun

Word analysis
pientalo

pientalo

pientalo

Noun, Singular Nominative

piki

Noun, Singular Genitive

+ talo

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pientalo

pientalot

Par

-ta

pientaloa

pientaloja

Gen

-n

pientalon

pientalojen

Ill

mihin

pientaloon

pientaloihin

Ine

-ssa

pientalossa

pientaloissa

Ela

-sta

pientalosta

pientaloista

All

-lle

pientalolle

pientaloille

Ade

-lla

pientalolla

pientaloilla

Abl

-lta

pientalolta

pientaloilta

Tra

-ksi

pientaloksi

pientaloiksi

Ess

-na

pientalona

pientaloina

Abe

-tta

pientalotta

pientaloitta

Com

-ne

-

pientaloine

Ins

-in

-

pientaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pientalo

pientalot

Par

-ta

pientaloa

pientaloja

Gen

-n

pientalon

pientalojen

Ill

mihin

pientaloon

pientaloihin

Ine

-ssa

pientalossa

pientaloissa

Ela

-sta

pientalosta

pientaloista

All

-lle

pientalolle

pientaloille

Ade

-lla

pientalolla

pientaloilla

Abl

-lta

pientalolta

pientaloilta

Tra

-ksi

pientaloksi

pientaloiksi

Ess

-na

pientalona

pientaloina

Abe

-tta

pientalotta

pientaloitta

Com

-ne

-

pientaloine

Ins

-in

-

pientaloin

Translations

small house
single-family houses
Show more arrow right

Wiktionary

A small residential building, small house. bungalow (small house or cottage usually having a single story) Show more arrow right Tilastokeskus (“Statistics Finland”) classifies as pientalo all residential buildings which house max. 2 apartments. Show more arrow right pientaloaluepientaloasuntopientaloliikepientalovaltainen Show more arrow right pien- (“small”) +‎ talo (“house”); originally zoning terminology, but is now in widespread use. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pientaloni

pientaloni

pientalosi

pientalosi

pientalonsa

pientalonsa

Par

-ta

pientaloani

pientalojani

pientaloasi

pientalojasi

pientaloansa / pientaloaan

pientalojansa / pientalojaan

Gen

-n

pientaloni

pientalojeni

pientalosi

pientalojesi

pientalonsa

pientalojensa

Ill

mihin

pientalooni

pientaloihini

pientaloosi

pientaloihisi

pientaloonsa

pientaloihinsa

Ine

-ssa

pientalossani

pientaloissani

pientalossasi

pientaloissasi

pientalossansa / pientalossaan

pientaloissansa / pientaloissaan

Ela

-sta

pientalostani

pientaloistani

pientalostasi

pientaloistasi

pientalostansa / pientalostaan

pientaloistansa / pientaloistaan

All

-lle

pientalolleni

pientaloilleni

pientalollesi

pientaloillesi

pientalollensa / pientalolleen

pientaloillensa / pientaloillean

Ade

-lla

pientalollani

pientaloillani

pientalollasi

pientaloillasi

pientalollansa / pientalollaan

pientaloillansa / pientaloillaan

Abl

-lta

pientaloltani

pientaloiltani

pientaloltasi

pientaloiltasi

pientaloltansa / pientaloltaan

pientaloiltansa / pientaloiltaan

Tra

-ksi

pientalokseni

pientaloikseni

pientaloksesi

pientaloiksesi

pientaloksensa / pientalokseen

pientaloiksensa / pientaloikseen

Ess

-na

pientalonani

pientaloinani

pientalonasi

pientaloinasi

pientalonansa / pientalonaan

pientaloinansa / pientaloinaan

Abe

-tta

pientalottani

pientaloittani

pientalottasi

pientaloittasi

pientalottansa / pientalottaan

pientaloittansa / pientaloittaan

Com

-ne

-

pientaloineni

-

pientaloinesi

-

pientaloinensa / pientaloineen

Singular

Plural

Nom

-

pientaloni

pientalosi

pientalonsa

pientaloni

pientalosi

pientalonsa

Par

-ta

pientaloani

pientaloasi

pientaloansa / pientaloaan

pientalojani

pientalojasi

pientalojansa / pientalojaan

Gen

-n

pientaloni

pientalosi

pientalonsa

pientalojeni

pientalojesi

pientalojensa

Ill

mihin

pientalooni

pientaloosi

pientaloonsa

pientaloihini

pientaloihisi

pientaloihinsa

Ine

-ssa

pientalossani

pientalossasi

pientalossansa / pientalossaan

pientaloissani

pientaloissasi

pientaloissansa / pientaloissaan

Ela

-sta

pientalostani

pientalostasi

pientalostansa / pientalostaan

pientaloistani

pientaloistasi

pientaloistansa / pientaloistaan

All

-lle

pientalolleni

pientalollesi

pientalollensa / pientalolleen

pientaloilleni

pientaloillesi

pientaloillensa / pientaloillean

Ade

-lla

pientalollani

pientalollasi

pientalollansa / pientalollaan

pientaloillani

pientaloillasi

pientaloillansa / pientaloillaan

Abl

-lta

pientaloltani

pientaloltasi

pientaloltansa / pientaloltaan

pientaloiltani

pientaloiltasi

pientaloiltansa / pientaloiltaan

Tra

-ksi

pientalokseni

pientaloksesi

pientaloksensa / pientalokseen

pientaloikseni

pientaloiksesi

pientaloiksensa / pientaloikseen

Ess

-na

pientalonani

pientalonasi

pientalonansa / pientalonaan

pientaloinani

pientaloinasi

pientaloinansa / pientaloinaan

Abe

-tta

pientalottani

pientalottasi

pientalottansa / pientalottaan

pientaloittani

pientaloittasi

pientaloittansa / pientaloittaan

Com

-ne

-

-

-

pientaloineni

pientaloinesi

pientaloinensa / pientaloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pientalomme

pientalomme

pientalonne

pientalonne

pientalonsa

pientalonsa

Par

-ta

pientaloamme

pientalojamme

pientaloanne

pientalojanne

pientaloansa / pientaloaan

pientalojansa / pientalojaan

Gen

-n

pientalomme

pientalojemme

pientalonne

pientalojenne

pientalonsa

pientalojensa

Ill

mihin

pientaloomme

pientaloihimme

pientaloonne

pientaloihinne

pientaloonsa

pientaloihinsa

Ine

-ssa

pientalossamme

pientaloissamme

pientalossanne

pientaloissanne

pientalossansa / pientalossaan

pientaloissansa / pientaloissaan

Ela

-sta

pientalostamme

pientaloistamme

pientalostanne

pientaloistanne

pientalostansa / pientalostaan

pientaloistansa / pientaloistaan

All

-lle

pientalollemme

pientaloillemme

pientalollenne

pientaloillenne

pientalollensa / pientalolleen

pientaloillensa / pientaloillean

Ade

-lla

pientalollamme

pientaloillamme

pientalollanne

pientaloillanne

pientalollansa / pientalollaan

pientaloillansa / pientaloillaan

Abl

-lta

pientaloltamme

pientaloiltamme

pientaloltanne

pientaloiltanne

pientaloltansa / pientaloltaan

pientaloiltansa / pientaloiltaan

Tra

-ksi

pientaloksemme

pientaloiksemme

pientaloksenne

pientaloiksenne

pientaloksensa / pientalokseen

pientaloiksensa / pientaloikseen

Ess

-na

pientalonamme

pientaloinamme

pientalonanne

pientaloinanne

pientalonansa / pientalonaan

pientaloinansa / pientaloinaan

Abe

-tta

pientalottamme

pientaloittamme

pientalottanne

pientaloittanne

pientalottansa / pientalottaan

pientaloittansa / pientaloittaan

Com

-ne

-

pientaloinemme

-

pientaloinenne

-

pientaloinensa / pientaloineen

Singular

Plural

Nom

-

pientalomme

pientalonne

pientalonsa

pientalomme

pientalonne

pientalonsa

Par

-ta

pientaloamme

pientaloanne

pientaloansa / pientaloaan

pientalojamme

pientalojanne

pientalojansa / pientalojaan

Gen

-n

pientalomme

pientalonne

pientalonsa

pientalojemme

pientalojenne

pientalojensa

Ill

mihin

pientaloomme

pientaloonne

pientaloonsa

pientaloihimme

pientaloihinne

pientaloihinsa

Ine

-ssa

pientalossamme

pientalossanne

pientalossansa / pientalossaan

pientaloissamme

pientaloissanne

pientaloissansa / pientaloissaan

Ela

-sta

pientalostamme

pientalostanne

pientalostansa / pientalostaan

pientaloistamme

pientaloistanne

pientaloistansa / pientaloistaan

All

-lle

pientalollemme

pientalollenne

pientalollensa / pientalolleen

pientaloillemme

pientaloillenne

pientaloillensa / pientaloillean

Ade

-lla

pientalollamme

pientalollanne

pientalollansa / pientalollaan

pientaloillamme

pientaloillanne

pientaloillansa / pientaloillaan

Abl

-lta

pientaloltamme

pientaloltanne

pientaloltansa / pientaloltaan

pientaloiltamme

pientaloiltanne

pientaloiltansa / pientaloiltaan

Tra

-ksi

pientaloksemme

pientaloksenne

pientaloksensa / pientalokseen

pientaloiksemme

pientaloiksenne

pientaloiksensa / pientaloikseen

Ess

-na

pientalonamme

pientalonanne

pientalonansa / pientalonaan

pientaloinamme

pientaloinanne

pientaloinansa / pientaloinaan

Abe

-tta

pientalottamme

pientalottanne

pientalottansa / pientalottaan

pientaloittamme

pientaloittanne

pientaloittansa / pientaloittaan

Com

-ne

-

-

-

pientaloinemme

pientaloinenne

pientaloinensa / pientaloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

piki

piet

Par

-ta

pikeä

pikiä

Gen

-n

pien

pikien

Ill

mihin

pikeen

pikiin

Ine

-ssa

piessä

piissä

Ela

-sta

piestä

piistä

All

-lle

pielle

piille

Ade

-lla

piellä

piillä

Abl

-lta

pieltä

piiltä

Tra

-ksi

pieksi

piiksi

Ess

-na

pikenä

pikinä

Abe

-tta

piettä

piittä

Com

-ne

-

pikine

Ins

-in

-

piin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

piki

piet

Par

-ta

pikeä

pikiä

Gen

-n

pien

pikien

Ill

mihin

pikeen

pikiin

Ine

-ssa

piessä

piissä

Ela

-sta

piestä

piistä

All

-lle

pielle

piille

Ade

-lla

piellä

piillä

Abl

-lta

pieltä

piiltä

Tra

-ksi

pieksi

piiksi

Ess

-na

pikenä

pikinä

Abe

-tta

piettä

piittä

Com

-ne

-

pikine

Ins

-in

-

piin

Translations

pitch piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, kaltevuuskulma
tar terva, piki
Show more arrow right

Wiktionary

pitch (material made by distilling tar) Show more arrow right pietäpikimusta Show more arrow right Borrowed from Old Swedish bik, from Middle Low German pik, from Latin pix. Show more arrow right

Wikipedia

Pitch (resin) Pitch is a viscoelastic polymer which can be natural or manufactured, derived from petroleum, coal tar, or plants. Various forms of pitch may also be called tar, bitumen, or asphalt. Pitch produced from plants is also known as resin. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pikeni

pikeni

pikesi

pikesi

pikensä

pikensä

Par

-ta

pikeäni

pikiäni

pikeäsi

pikiäsi

pikeänsä / pikeään

pikiänsä / pikiään

Gen

-n

pikeni

pikieni

pikesi

pikiesi

pikensä

pikiensä

Ill

mihin

pikeeni

pikiini

pikeesi

pikiisi

pikeensä

pikiinsä

Ine

-ssa

piessäni

piissäni

piessäsi

piissäsi

piessänsä / piessään

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piestäni

piistäni

piestäsi

piistäsi

piestänsä / piestään

piistänsä / piistään

All

-lle

pielleni

piilleni

piellesi

piillesi

piellensä / pielleen

piillensä / piilleän

Ade

-lla

pielläni

piilläni

pielläsi

piilläsi

piellänsä / piellään

piillänsä / piillään

Abl

-lta

pieltäni

piiltäni

pieltäsi

piiltäsi

pieltänsä / pieltään

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

piekseni

piikseni

pieksesi

piiksesi

pieksensä / piekseen

piiksensä / piikseen

Ess

-na

pikenäni

pikinäni

pikenäsi

pikinäsi

pikenänsä / pikenään

pikinänsä / pikinään

Abe

-tta

piettäni

piittäni

piettäsi

piittäsi

piettänsä / piettään

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

pikineni

-

pikinesi

-

pikinensä / pikineen

Singular

Plural

Nom

-

pikeni

pikesi

pikensä

pikeni

pikesi

pikensä

Par

-ta

pikeäni

pikeäsi

pikeänsä / pikeään

pikiäni

pikiäsi

pikiänsä / pikiään

Gen

-n

pikeni

pikesi

pikensä

pikieni

pikiesi

pikiensä

Ill

mihin

pikeeni

pikeesi

pikeensä

pikiini

pikiisi

pikiinsä

Ine

-ssa

piessäni

piessäsi

piessänsä / piessään

piissäni

piissäsi

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piestäni

piestäsi

piestänsä / piestään

piistäni

piistäsi

piistänsä / piistään

All

-lle

pielleni

piellesi

piellensä / pielleen

piilleni

piillesi

piillensä / piilleän

Ade

-lla

pielläni

pielläsi

piellänsä / piellään

piilläni

piilläsi

piillänsä / piillään

Abl

-lta

pieltäni

pieltäsi

pieltänsä / pieltään

piiltäni

piiltäsi

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

piekseni

pieksesi

pieksensä / piekseen

piikseni

piiksesi

piiksensä / piikseen

Ess

-na

pikenäni

pikenäsi

pikenänsä / pikenään

pikinäni

pikinäsi

pikinänsä / pikinään

Abe

-tta

piettäni

piettäsi

piettänsä / piettään

piittäni

piittäsi

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

-

-

pikineni

pikinesi

pikinensä / pikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pikemme

pikemme

pikenne

pikenne

pikensä

pikensä

Par

-ta

pikeämme

pikiämme

pikeänne

pikiänne

pikeänsä / pikeään

pikiänsä / pikiään

Gen

-n

pikemme

pikiemme

pikenne

pikienne

pikensä

pikiensä

Ill

mihin

pikeemme

pikiimme

pikeenne

pikiinne

pikeensä

pikiinsä

Ine

-ssa

piessämme

piissämme

piessänne

piissänne

piessänsä / piessään

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piestämme

piistämme

piestänne

piistänne

piestänsä / piestään

piistänsä / piistään

All

-lle

piellemme

piillemme

piellenne

piillenne

piellensä / pielleen

piillensä / piilleän

Ade

-lla

piellämme

piillämme

piellänne

piillänne

piellänsä / piellään

piillänsä / piillään

Abl

-lta

pieltämme

piiltämme

pieltänne

piiltänne

pieltänsä / pieltään

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

pieksemme

piiksemme

pieksenne

piiksenne

pieksensä / piekseen

piiksensä / piikseen

Ess

-na

pikenämme

pikinämme

pikenänne

pikinänne

pikenänsä / pikenään

pikinänsä / pikinään

Abe

-tta

piettämme

piittämme

piettänne

piittänne

piettänsä / piettään

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

pikinemme

-

pikinenne

-

pikinensä / pikineen

Singular

Plural

Nom

-

pikemme

pikenne

pikensä

pikemme

pikenne

pikensä

Par

-ta

pikeämme

pikeänne

pikeänsä / pikeään

pikiämme

pikiänne

pikiänsä / pikiään

Gen

-n

pikemme

pikenne

pikensä

pikiemme

pikienne

pikiensä

Ill

mihin

pikeemme

pikeenne

pikeensä

pikiimme

pikiinne

pikiinsä

Ine

-ssa

piessämme

piessänne

piessänsä / piessään

piissämme

piissänne

piissänsä / piissään

Ela

-sta

piestämme

piestänne

piestänsä / piestään

piistämme

piistänne

piistänsä / piistään

All

-lle

piellemme

piellenne

piellensä / pielleen

piillemme

piillenne

piillensä / piilleän

Ade

-lla

piellämme

piellänne

piellänsä / piellään

piillämme

piillänne

piillänsä / piillään

Abl

-lta

pieltämme

pieltänne

pieltänsä / pieltään

piiltämme

piiltänne

piiltänsä / piiltään

Tra

-ksi

pieksemme

pieksenne

pieksensä / piekseen

piiksemme

piiksenne

piiksensä / piikseen

Ess

-na

pikenämme

pikenänne

pikenänsä / pikenään

pikinämme

pikinänne

pikinänsä / pikinään

Abe

-tta

piettämme

piettänne

piettänsä / piettään

piittämme

piittänne

piittänsä / piittään

Com

-ne

-

-

-

pikinemme

pikinenne

pikinensä / pikineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Translations

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
Show more arrow right

Wiktionary

house - building rakennus, pytinki (now uncommon) farm, homestead maatila, tila, farmi Show more arrow right talollinentalous Show more arrow right aravataloasuintaloatriumtaloaurinkotaloautiotalobetonitaloeduskuntataloekotaloelementtitaloharjataloharkkotalohometalohäätalohöylähirsitaloilotalojugendtalokantatalokarjalantalokaupungintalokaupunkitalokerrostaloketjutalokirjastotalokivitalokonserttitalokonttitalokorttitalokotitalokoulutalokulmatalokummitustalokunnantaloköyhäintalolamellitalolehtitaloliiketalolomataloluhtitalomaalaistalomaatalomajatalomiljoonatalomoduulitalomonitoimitalomuotitalonaapuritalonuorisotalooikeustaloolkitaloomakotitalooopperataloosaketaloosakuntatalopaikoitustalopalokunnantalopalvelutaloparitaloparkkitaloparlamenttitalopientalopiispantalopiparkakkutalopistetalopohjalaistalopullotalopurkutalopuutalopysäköintitalopyöröhirsitalorinnetalorivitaloseuraintaloseurakuntataloseurantaloseurataloseurojentalosukutalosurutalotalojohtotalokauppatalokohtainentalokonttitalonemäntätalon etutalonisäntätalonkauppatalonkirjatalonmiestalonomistajatalonpaikkatalonpitotalonpoikatalonrakennustalonvahtitalonvaltaustalonvanhintalonviinitalonväkitalopakettitalopesulataloryhmätalorähjätaloröttelötalotehdastalotyyppitaloyhtiötavarataloteatteritaloterassitalotiilitalotoimistotalotoimitalotornitaloturvatalotyyppitalotyöväentalourheilutalouudistalovaivaistalovalmistalovanhustentalovierastalovirastotalovirkatalovuokrataloyksinäistaloylioppilastaloökytalo Show more arrow right From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan. Show more arrow right

Wikipedia

House A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taloni

taloni

talosi

talosi

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloani

talojani

taloasi

talojasi

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talojeni

talosi

talojesi

talonsa

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloihini

taloosi

taloihisi

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

taloissani

talossasi

taloissasi

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

taloistani

talostasi

taloistasi

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

taloilleni

talollesi

taloillesi

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

taloillani

talollasi

taloillasi

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloiltani

taloltasi

taloiltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloikseni

taloksesi

taloiksesi

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

taloinani

talonasi

taloinasi

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

taloittani

talottasi

taloittasi

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloineni

-

taloinesi

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

taloni

talosi

talonsa

taloni

talosi

talonsa

Par

-ta

taloani

taloasi

taloansa / taloaan

talojani

talojasi

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talosi

talonsa

talojeni

talojesi

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloosi

taloonsa

taloihini

taloihisi

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

talossasi

talossansa / talossaan

taloissani

taloissasi

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

talostasi

talostansa / talostaan

taloistani

taloistasi

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

talollesi

talollensa / talolleen

taloilleni

taloillesi

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

talollasi

talollansa / talollaan

taloillani

taloillasi

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltani

taloiltasi

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloksesi

taloksensa / talokseen

taloikseni

taloiksesi

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

talonasi

talonansa / talonaan

taloinani

taloinasi

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

talottasi

talottansa / talottaan

taloittani

taloittasi

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloineni

taloinesi

taloinensa / taloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talomme

talonne

talonne

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloamme

talojamme

taloanne

talojanne

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talojemme

talonne

talojenne

talonsa

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloihimme

taloonne

taloihinne

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

taloissamme

talossanne

taloissanne

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

taloistamme

talostanne

taloistanne

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

taloillemme

talollenne

taloillenne

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

taloillamme

talollanne

taloillanne

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloiltamme

taloltanne

taloiltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloiksemme

taloksenne

taloiksenne

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

taloinamme

talonanne

taloinanne

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

taloittamme

talottanne

taloittanne

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloinemme

-

taloinenne

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talonne

talonsa

talomme

talonne

talonsa

Par

-ta

taloamme

taloanne

taloansa / taloaan

talojamme

talojanne

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talonne

talonsa

talojemme

talojenne

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloonne

taloonsa

taloihimme

taloihinne

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

talossanne

talossansa / talossaan

taloissamme

taloissanne

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

talostanne

talostansa / talostaan

taloistamme

taloistanne

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

talollenne

talollensa / talolleen

taloillemme

taloillenne

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

talollanne

talollansa / talollaan

taloillamme

taloillanne

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltamme

taloiltanne

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloksenne

taloksensa / talokseen

taloiksemme

taloiksenne

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

talonanne

talonansa / talonaan

taloinamme

taloinanne

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

talottanne

talottansa / talottaan

taloittamme

taloittanne

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloinemme

taloinenne

taloinensa / taloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept