Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

pientalo pientalo   N Sg Nom
piki   N Sg Gen + talo   N Sg Nom

pientalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

small house
single-family houses
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
N fznyy erfvqragvny ohvyqvat, fznyy ubhfr.

ohatnybj (fznyy ubhfr be pbggntr hfhnyyl univat n fvatyr fgbel)

Usage:
Gvynfgbxrfxhf (“Fgngvfgvpf Svaynaq”) pynffvsvrf nf cvragnyb nyy erfvqragvny ohvyqvatf juvpu ubhfr znk. 2 ncnegzragf.
Derived terms:
cvragnybnyhr
cvragnybnfhagb
cvragnybyvvxr
cvragnybinygnvara
Etymology:
cvra- (“fznyy”) +‎ gnyb (“ubhfr”); bevtvanyyl mbavat grezvabybtl, ohg vf abj va jvqrfcernq hfr.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pientaloni pientaloni pientalosi pientalosi pientalonsa pientalonsa
Par -ta pientaloani pientalojani pientaloasi pientalojasi pientaloansa / pientaloaan pientalojansa / pientalojaan
Gen -n pientaloni pientalojeni pientalosi pientalojesi pientalonsa pientalojensa
Ill mihin pientalooni pientaloihini pientaloosi pientaloihisi pientaloonsa pientaloihinsa
Ine -ssa pientalossani pientaloissani pientalossasi pientaloissasi pientalossansa / pientalossaan pientaloissansa / pientaloissaan
Ela -sta pientalostani pientaloistani pientalostasi pientaloistasi pientalostansa / pientalostaan pientaloistansa / pientaloistaan
All -lle pientalolleni pientaloilleni pientalollesi pientaloillesi pientalolleen / pientalollensa pientaloillensa / pientaloillean
Ade -lla pientalollani pientaloillani pientalollasi pientaloillasi pientalollansa / pientalollaan pientaloillansa / pientaloillaan
Abl -lta pientaloltani pientaloiltani pientaloltasi pientaloiltasi pientaloltansa / pientaloltaan pientaloiltansa / pientaloiltaan
Tra -ksi pientalokseni pientaloikseni pientaloksesi pientaloiksesi pientalokseen / pientaloksensa pientaloikseen / pientaloiksensa
Ess -na pientalonani pientaloinani pientalonasi pientaloinasi pientalonansa / pientalonaan pientaloinansa / pientaloinaan
Abe -tta pientalottani pientaloittani pientalottasi pientaloittasi pientalottansa / pientalottaan pientaloittansa / pientaloittaan
Com -ne - pientaloineni - pientaloinesi - pientaloineen / pientaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pientalomme pientalomme pientalonne pientalonne pientalonsa pientalonsa
Par -ta pientaloamme pientalojamme pientaloanne pientalojanne pientaloansa / pientaloaan pientalojansa / pientalojaan
Gen -n pientalomme pientalojemme pientalonne pientalojenne pientalonsa pientalojensa
Ill mihin pientaloomme pientaloihimme pientaloonne pientaloihinne pientaloonsa pientaloihinsa
Ine -ssa pientalossamme pientaloissamme pientalossanne pientaloissanne pientalossansa / pientalossaan pientaloissansa / pientaloissaan
Ela -sta pientalostamme pientaloistamme pientalostanne pientaloistanne pientalostansa / pientalostaan pientaloistansa / pientaloistaan
All -lle pientalollemme pientaloillemme pientalollenne pientaloillenne pientalolleen / pientalollensa pientaloillensa / pientaloillean
Ade -lla pientalollamme pientaloillamme pientalollanne pientaloillanne pientalollansa / pientalollaan pientaloillansa / pientaloillaan
Abl -lta pientaloltamme pientaloiltamme pientaloltanne pientaloiltanne pientaloltansa / pientaloltaan pientaloiltansa / pientaloiltaan
Tra -ksi pientaloksemme pientaloiksemme pientaloksenne pientaloiksenne pientalokseen / pientaloksensa pientaloikseen / pientaloiksensa
Ess -na pientalonamme pientaloinamme pientalonanne pientaloinanne pientalonansa / pientalonaan pientaloinansa / pientaloinaan
Abe -tta pientalottamme pientaloittamme pientalottanne pientaloittanne pientalottansa / pientalottaan pientaloittansa / pientaloittaan
Com -ne - pientaloinemme - pientaloinenne - pientaloineen / pientaloinensa

piki, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - piki piet
Par -ta pikeä pikiä
Gen -n pien pikien
Ill mihin pikeen pikiin
Ine -ssa piessä piissä
Ela -sta piestä piistä
All -lle pielle piille
Ade -lla piellä piillä
Abl -lta pieltä piiltä
Tra -ksi pieksi piiksi
Ess -na pikenä pikinä
Abe -tta piettä piittä
Com -ne - pikine
Ins -in - piin

Translations & synonyms

pitch piki, jako, kaltevuus, sävelkorkeus, korkeus, kaltevuuskulma
tar terva, piki
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Cvgpu vf n ivfpbrynfgvp cbylzre juvpu pna or angheny be znahsnpgherq, qrevirq sebz crgebyrhz, pbny gne, be cynagf. Inevbhf sbezf bs cvgpu znl nyfb or pnyyrq gne, ovghzra, be nfcunyg. Cvgpu cebqhprq sebz cynagf vf nyfb xabja nf erfva.

Source: Wikipedia
Wiktionary
cvgpu (zngrevny znqr ol qvfgvyyvat gne)

Derived terms:
cvrgä
cvxvzhfgn
Etymology:
Obeebjrq sebz Byq Fjrqvfu ovx, sebz Zvqqyr Ybj Trezna cvx, sebz Yngva cvk.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pikeni pikeni pikesi pikesi pikensä pikensä
Par -ta pikeäni pikiäni pikeäsi pikiäsi pikeänsä / pikeään pikiänsä / pikiään
Gen -n pikeni pikieni pikesi pikiesi pikensä pikiensä
Ill mihin pikeeni pikiini pikeesi pikiisi pikeensä pikiinsä
Ine -ssa piessäni piissäni piessäsi piissäsi piessänsä / piessään piissänsä / piissään
Ela -sta piestäni piistäni piestäsi piistäsi piestänsä / piestään piistänsä / piistään
All -lle pielleni piilleni piellesi piillesi pielleen / piellensä piillensä / piilleän
Ade -lla pielläni piilläni pielläsi piilläsi piellänsä / piellään piillänsä / piillään
Abl -lta pieltäni piiltäni pieltäsi piiltäsi pieltänsä / pieltään piiltänsä / piiltään
Tra -ksi piekseni piikseni pieksesi piiksesi piekseen / pieksensä piikseen / piiksensä
Ess -na pikenäni pikinäni pikenäsi pikinäsi pikenänsä / pikenään pikinänsä / pikinään
Abe -tta piettäni piittäni piettäsi piittäsi piettänsä / piettään piittänsä / piittään
Com -ne - pikineni - pikinesi - pikineen / pikinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - pikemme pikemme pikenne pikenne pikensä pikensä
Par -ta pikeämme pikiämme pikeänne pikiänne pikeänsä / pikeään pikiänsä / pikiään
Gen -n pikemme pikiemme pikenne pikienne pikensä pikiensä
Ill mihin pikeemme pikiimme pikeenne pikiinne pikeensä pikiinsä
Ine -ssa piessämme piissämme piessänne piissänne piessänsä / piessään piissänsä / piissään
Ela -sta piestämme piistämme piestänne piistänne piestänsä / piestään piistänsä / piistään
All -lle piellemme piillemme piellenne piillenne pielleen / piellensä piillensä / piilleän
Ade -lla piellämme piillämme piellänne piillänne piellänsä / piellään piillänsä / piillään
Abl -lta pieltämme piiltämme pieltänne piiltänne pieltänsä / pieltään piiltänsä / piiltään
Tra -ksi pieksemme piiksemme pieksenne piiksenne piekseen / pieksensä piikseen / piiksensä
Ess -na pikenämme pikinämme pikenänne pikinänne pikenänsä / pikenään pikinänsä / pikinään
Abe -tta piettämme piittämme piettänne piittänne piettänsä / piettään piittänsä / piittään
Com -ne - pikinemme - pikinenne - pikineen / pikinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept