Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

toimitalo toimitalo   N Sg Nom
toimi   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

toimitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

office building toimitalo
office
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
bssvpr ohvyqvat

Etymology:
gbvzv +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - toimitaloni toimitaloni toimitalosi toimitalosi toimitalonsa toimitalonsa
Par -ta toimitaloani toimitalojani toimitaloasi toimitalojasi toimitaloansa / toimitaloaan toimitalojansa / toimitalojaan
Gen -n toimitaloni toimitalojeni toimitalosi toimitalojesi toimitalonsa toimitalojensa
Ill mihin toimitalooni toimitaloihini toimitaloosi toimitaloihisi toimitaloonsa toimitaloihinsa
Ine -ssa toimitalossani toimitaloissani toimitalossasi toimitaloissasi toimitalossansa / toimitalossaan toimitaloissansa / toimitaloissaan
Ela -sta toimitalostani toimitaloistani toimitalostasi toimitaloistasi toimitalostansa / toimitalostaan toimitaloistansa / toimitaloistaan
All -lle toimitalolleni toimitaloilleni toimitalollesi toimitaloillesi toimitalolleen / toimitalollensa toimitaloillensa / toimitaloillean
Ade -lla toimitalollani toimitaloillani toimitalollasi toimitaloillasi toimitalollansa / toimitalollaan toimitaloillansa / toimitaloillaan
Abl -lta toimitaloltani toimitaloiltani toimitaloltasi toimitaloiltasi toimitaloltansa / toimitaloltaan toimitaloiltansa / toimitaloiltaan
Tra -ksi toimitalokseni toimitaloikseni toimitaloksesi toimitaloiksesi toimitalokseen / toimitaloksensa toimitaloikseen / toimitaloiksensa
Ess -na toimitalonani toimitaloinani toimitalonasi toimitaloinasi toimitalonansa / toimitalonaan toimitaloinansa / toimitaloinaan
Abe -tta toimitalottani toimitaloittani toimitalottasi toimitaloittasi toimitalottansa / toimitalottaan toimitaloittansa / toimitaloittaan
Com -ne - toimitaloineni - toimitaloinesi - toimitaloineen / toimitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - toimitalomme toimitalomme toimitalonne toimitalonne toimitalonsa toimitalonsa
Par -ta toimitaloamme toimitalojamme toimitaloanne toimitalojanne toimitaloansa / toimitaloaan toimitalojansa / toimitalojaan
Gen -n toimitalomme toimitalojemme toimitalonne toimitalojenne toimitalonsa toimitalojensa
Ill mihin toimitaloomme toimitaloihimme toimitaloonne toimitaloihinne toimitaloonsa toimitaloihinsa
Ine -ssa toimitalossamme toimitaloissamme toimitalossanne toimitaloissanne toimitalossansa / toimitalossaan toimitaloissansa / toimitaloissaan
Ela -sta toimitalostamme toimitaloistamme toimitalostanne toimitaloistanne toimitalostansa / toimitalostaan toimitaloistansa / toimitaloistaan
All -lle toimitalollemme toimitaloillemme toimitalollenne toimitaloillenne toimitalolleen / toimitalollensa toimitaloillensa / toimitaloillean
Ade -lla toimitalollamme toimitaloillamme toimitalollanne toimitaloillanne toimitalollansa / toimitalollaan toimitaloillansa / toimitaloillaan
Abl -lta toimitaloltamme toimitaloiltamme toimitaloltanne toimitaloiltanne toimitaloltansa / toimitaloltaan toimitaloiltansa / toimitaloiltaan
Tra -ksi toimitaloksemme toimitaloiksemme toimitaloksenne toimitaloiksenne toimitalokseen / toimitaloksensa toimitaloikseen / toimitaloiksensa
Ess -na toimitalonamme toimitaloinamme toimitalonanne toimitaloinanne toimitalonansa / toimitalonaan toimitaloinansa / toimitaloinaan
Abe -tta toimitalottamme toimitaloittamme toimitalottanne toimitaloittanne toimitalottansa / toimitalottaan toimitaloittansa / toimitaloittaan
Com -ne - toimitaloinemme - toimitaloinenne - toimitaloineen / toimitaloinensa

toimi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - toimi toimet
Par -ta tointa / toimea toimia
Gen -n toimen tointen / toimien
Ill mihin toimeen toimiin
Ine -ssa toimessa toimissa
Ela -sta toimesta toimista
All -lle toimelle toimille
Ade -lla toimella toimilla
Abl -lta toimelta toimilta
Tra -ksi toimeksi toimiksi
Ess -na toimena toimina
Abe -tta toimetta toimitta
Com -ne - toimine
Ins -in - toimin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
puber, gnfx, wbo, qhgl

(cyheny bayl) npgvivgvrf, ohfvarff, bcrengvbaf, nssnvef, npgvba

npgvba, zrnfher

cbfg, wbo, cbfvgvba

freivpr (va pbzcbhaqf, oenapu bs tbireazrag, r.t. crynfghfgbvzv)

Synonyms:
(n puber, gnfx rgp.) nfxner(na npgvba, zrnfher) gbvzracvqr(n cbfg, wbo) glöcnvxxn
Derived terms:
nqwrpgvirf
gbvzryvnf
gbvzrgba
abhaf
gbvzvfgb
ghyyn gbvzrra wbyynxva
gb trg ol (ba fbzrguvat)
ghyyn gbvzrra wbaxha xnaffn
gb trg nybat (jvgu fbzrobql)

Compounds:
xbhyhgbvzv
bvxrhfgbvzv
crynfghfgbvzv
cbyvvfvgbvzv
fbfvnnyvgbvzv
gbvzvnyn
gbvzvxnhfv
gbvzvxhagn
gbvzvyhcn
gbvzvavzv
gbvzvcnvxxn
gbvzvhcfrrev
gbvzvinygn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gbvzv, cbffvoyl qrevirq sebz gbbqnx (pbzcner ybvzv < yhbqn). Pbtangr jvgu Rfgbavna gbvz.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - toimeni toimeni toimesi toimesi toimensa toimensa
Par -ta tointani / toimeani toimiani tointasi / toimeasi toimiasi tointansa / tointaan /
toimeansa
toimiansa / toimiaan
Gen -n toimeni tointeni / toimieni toimesi tointesi / toimiesi toimensa tointensa / toimiensa
Ill mihin toimeeni toimiini toimeesi toimiisi toimeensa toimiinsa
Ine -ssa toimessani toimissani toimessasi toimissasi toimessansa / toimessaan toimissansa / toimissaan
Ela -sta toimestani toimistani toimestasi toimistasi toimestansa / toimestaan toimistansa / toimistaan
All -lle toimelleni toimilleni toimellesi toimillesi toimelleen / toimellensa toimillensa / toimillean
Ade -lla toimellani toimillani toimellasi toimillasi toimellansa / toimellaan toimillansa / toimillaan
Abl -lta toimeltani toimiltani toimeltasi toimiltasi toimeltansa / toimeltaan toimiltansa / toimiltaan
Tra -ksi toimekseni toimikseni toimeksesi toimiksesi toimekseen / toimeksensa toimikseen / toimiksensa
Ess -na toimenani toiminani toimenasi toiminasi toimenansa / toimenaan toiminansa / toiminaan
Abe -tta toimettani toimittani toimettasi toimittasi toimettansa / toimettaan toimittansa / toimittaan
Com -ne - toimineni - toiminesi - toimineen / toiminensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - toimemme toimemme toimenne toimenne toimensa toimensa
Par -ta tointamme / toimeamme toimiamme tointanne / toimeanne toimianne tointansa / tointaan /
toimeansa
toimiansa / toimiaan
Gen -n toimemme tointemme / toimiemme toimenne tointenne / toimienne toimensa tointensa / toimiensa
Ill mihin toimeemme toimiimme toimeenne toimiinne toimeensa toimiinsa
Ine -ssa toimessamme toimissamme toimessanne toimissanne toimessansa / toimessaan toimissansa / toimissaan
Ela -sta toimestamme toimistamme toimestanne toimistanne toimestansa / toimestaan toimistansa / toimistaan
All -lle toimellemme toimillemme toimellenne toimillenne toimelleen / toimellensa toimillensa / toimillean
Ade -lla toimellamme toimillamme toimellanne toimillanne toimellansa / toimellaan toimillansa / toimillaan
Abl -lta toimeltamme toimiltamme toimeltanne toimiltanne toimeltansa / toimeltaan toimiltansa / toimiltaan
Tra -ksi toimeksemme toimiksemme toimeksenne toimiksenne toimekseen / toimeksensa toimikseen / toimiksensa
Ess -na toimenamme toiminamme toimenanne toiminanne toimenansa / toimenaan toiminansa / toiminaan
Abe -tta toimettamme toimittamme toimettanne toimittanne toimettansa / toimettaan toimittansa / toimittaan
Com -ne - toiminemme - toiminenne - toimineen / toiminensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept