Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

lamellitalo lamellitalo   N Sg Nom
lamelli   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

lamellitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

lamellast
small houses,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(nepuvgrpgher) n ybat ncnegzrag ohvyqvat be oybpx bs syngf jvgu fgenvtug syvtugf bs fgnvef

Etymology:
ynzryyv +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lamellitaloni lamellitaloni lamellitalosi lamellitalosi lamellitalonsa lamellitalonsa
Par -ta lamellitaloani lamellitalojani lamellitaloasi lamellitalojasi lamellitaloansa / lamellitaloaan lamellitalojansa / lamellitalojaan
Gen -n lamellitaloni lamellitalojeni lamellitalosi lamellitalojesi lamellitalonsa lamellitalojensa
Ill mihin lamellitalooni lamellitaloihini lamellitaloosi lamellitaloihisi lamellitaloonsa lamellitaloihinsa
Ine -ssa lamellitalossani lamellitaloissani lamellitalossasi lamellitaloissasi lamellitalossansa / lamellitalossaan lamellitaloissansa / lamellitaloissaan
Ela -sta lamellitalostani lamellitaloistani lamellitalostasi lamellitaloistasi lamellitalostansa / lamellitalostaan lamellitaloistansa / lamellitaloistaan
All -lle lamellitalolleni lamellitaloilleni lamellitalollesi lamellitaloillesi lamellitalolleen / lamellitalollensa lamellitaloillensa / lamellitaloillean
Ade -lla lamellitalollani lamellitaloillani lamellitalollasi lamellitaloillasi lamellitalollansa / lamellitalollaan lamellitaloillansa / lamellitaloillaan
Abl -lta lamellitaloltani lamellitaloiltani lamellitaloltasi lamellitaloiltasi lamellitaloltansa / lamellitaloltaan lamellitaloiltansa / lamellitaloiltaan
Tra -ksi lamellitalokseni lamellitaloikseni lamellitaloksesi lamellitaloiksesi lamellitalokseen / lamellitaloksensa lamellitaloikseen / lamellitaloiksensa
Ess -na lamellitalonani lamellitaloinani lamellitalonasi lamellitaloinasi lamellitalonansa / lamellitalonaan lamellitaloinansa / lamellitaloinaan
Abe -tta lamellitalottani lamellitaloittani lamellitalottasi lamellitaloittasi lamellitalottansa / lamellitalottaan lamellitaloittansa / lamellitaloittaan
Com -ne - lamellitaloineni - lamellitaloinesi - lamellitaloineen / lamellitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lamellitalomme lamellitalomme lamellitalonne lamellitalonne lamellitalonsa lamellitalonsa
Par -ta lamellitaloamme lamellitalojamme lamellitaloanne lamellitalojanne lamellitaloansa / lamellitaloaan lamellitalojansa / lamellitalojaan
Gen -n lamellitalomme lamellitalojemme lamellitalonne lamellitalojenne lamellitalonsa lamellitalojensa
Ill mihin lamellitaloomme lamellitaloihimme lamellitaloonne lamellitaloihinne lamellitaloonsa lamellitaloihinsa
Ine -ssa lamellitalossamme lamellitaloissamme lamellitalossanne lamellitaloissanne lamellitalossansa / lamellitalossaan lamellitaloissansa / lamellitaloissaan
Ela -sta lamellitalostamme lamellitaloistamme lamellitalostanne lamellitaloistanne lamellitalostansa / lamellitalostaan lamellitaloistansa / lamellitaloistaan
All -lle lamellitalollemme lamellitaloillemme lamellitalollenne lamellitaloillenne lamellitalolleen / lamellitalollensa lamellitaloillensa / lamellitaloillean
Ade -lla lamellitalollamme lamellitaloillamme lamellitalollanne lamellitaloillanne lamellitalollansa / lamellitalollaan lamellitaloillansa / lamellitaloillaan
Abl -lta lamellitaloltamme lamellitaloiltamme lamellitaloltanne lamellitaloiltanne lamellitaloltansa / lamellitaloltaan lamellitaloiltansa / lamellitaloiltaan
Tra -ksi lamellitaloksemme lamellitaloiksemme lamellitaloksenne lamellitaloiksenne lamellitalokseen / lamellitaloksensa lamellitaloikseen / lamellitaloiksensa
Ess -na lamellitalonamme lamellitaloinamme lamellitalonanne lamellitaloinanne lamellitalonansa / lamellitalonaan lamellitaloinansa / lamellitaloinaan
Abe -tta lamellitalottamme lamellitaloittamme lamellitalottanne lamellitaloittanne lamellitalottansa / lamellitalottaan lamellitaloittansa / lamellitaloittaan
Com -ne - lamellitaloinemme - lamellitaloinenne - lamellitaloineen / lamellitaloinensa

lamelli, Noun

up ↑

Translations & synonyms

laminated laminoitu, lamelli-, lehti-, kerros-
lamella
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word ynzryyv can mean the following:
1: wbyynvfvn ibvqnna xälggää ynzryyv- gnv ynzvannggvenxragrvffn
ynzryyv: xreebfgnyba cbeenfxälgäiäa wn fvvura yvvgglivra gvybwra zhbqbfgnzn xbxbanvfhhf.[1]
Source: Wikipedia
Wiktionary
ynzryyn

Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lamellini lamellini lamellisi lamellisi lamellinsa lamellinsa
Par -ta lamelliani lamellejani lamelliasi lamellejasi lamelliansa / lamelliaan lamellejansa / lamellejaan
Gen -n lamellini lamellieni lamellisi lamelliesi lamellinsa lamelliensa
Ill mihin lamelliini lamelleihini lamelliisi lamelleihisi lamelliinsa lamelleihinsa
Ine -ssa lamellissani lamelleissani lamellissasi lamelleissasi lamellissansa / lamellissaan lamelleissansa / lamelleissaan
Ela -sta lamellistani lamelleistani lamellistasi lamelleistasi lamellistansa / lamellistaan lamelleistansa / lamelleistaan
All -lle lamellilleni lamelleilleni lamellillesi lamelleillesi lamellilleen / lamellillensa lamelleillensa / lamelleillean
Ade -lla lamellillani lamelleillani lamellillasi lamelleillasi lamellillansa / lamellillaan lamelleillansa / lamelleillaan
Abl -lta lamelliltani lamelleiltani lamelliltasi lamelleiltasi lamelliltansa / lamelliltaan lamelleiltansa / lamelleiltaan
Tra -ksi lamellikseni lamelleikseni lamelliksesi lamelleiksesi lamellikseen / lamelliksensa lamelleikseen / lamelleiksensa
Ess -na lamellinani lamelleinani lamellinasi lamelleinasi lamellinansa / lamellinaan lamelleinansa / lamelleinaan
Abe -tta lamellittani lamelleittani lamellittasi lamelleittasi lamellittansa / lamellittaan lamelleittansa / lamelleittaan
Com -ne - lamelleineni - lamelleinesi - lamelleineen / lamelleinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - lamellimme lamellimme lamellinne lamellinne lamellinsa lamellinsa
Par -ta lamelliamme lamellejamme lamellianne lamellejanne lamelliansa / lamelliaan lamellejansa / lamellejaan
Gen -n lamellimme lamelliemme lamellinne lamellienne lamellinsa lamelliensa
Ill mihin lamelliimme lamelleihimme lamelliinne lamelleihinne lamelliinsa lamelleihinsa
Ine -ssa lamellissamme lamelleissamme lamellissanne lamelleissanne lamellissansa / lamellissaan lamelleissansa / lamelleissaan
Ela -sta lamellistamme lamelleistamme lamellistanne lamelleistanne lamellistansa / lamellistaan lamelleistansa / lamelleistaan
All -lle lamellillemme lamelleillemme lamellillenne lamelleillenne lamellilleen / lamellillensa lamelleillensa / lamelleillean
Ade -lla lamellillamme lamelleillamme lamellillanne lamelleillanne lamellillansa / lamellillaan lamelleillansa / lamelleillaan
Abl -lta lamelliltamme lamelleiltamme lamelliltanne lamelleiltanne lamelliltansa / lamelliltaan lamelleiltansa / lamelleiltaan
Tra -ksi lamelliksemme lamelleiksemme lamelliksenne lamelleiksenne lamellikseen / lamelliksensa lamelleikseen / lamelleiksensa
Ess -na lamellinamme lamelleinamme lamellinanne lamelleinanne lamellinansa / lamellinaan lamelleinansa / lamelleinaan
Abe -tta lamellittamme lamelleittamme lamellittanne lamelleittanne lamellittansa / lamellittaan lamelleittansa / lamelleittaan
Com -ne - lamelleinemme - lamelleinenne - lamelleineen / lamelleinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept