logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

lamellitalo, noun

Word analysis
lamellitalo

lamellitalo

lamellitalo

Noun, Singular Nominative

lamelli

Noun, Singular Nominative

+ talo

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lamellitalo

lamellitalot

Par

-ta

lamellitaloa

lamellitaloja

Gen

-n

lamellitalon

lamellitalojen

Ill

mihin

lamellitaloon

lamellitaloihin

Ine

-ssa

lamellitalossa

lamellitaloissa

Ela

-sta

lamellitalosta

lamellitaloista

All

-lle

lamellitalolle

lamellitaloille

Ade

-lla

lamellitalolla

lamellitaloilla

Abl

-lta

lamellitalolta

lamellitaloilta

Tra

-ksi

lamellitaloksi

lamellitaloiksi

Ess

-na

lamellitalona

lamellitaloina

Abe

-tta

lamellitalotta

lamellitaloitta

Com

-ne

-

lamellitaloine

Ins

-in

-

lamellitaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lamellitalo

lamellitalot

Par

-ta

lamellitaloa

lamellitaloja

Gen

-n

lamellitalon

lamellitalojen

Ill

mihin

lamellitaloon

lamellitaloihin

Ine

-ssa

lamellitalossa

lamellitaloissa

Ela

-sta

lamellitalosta

lamellitaloista

All

-lle

lamellitalolle

lamellitaloille

Ade

-lla

lamellitalolla

lamellitaloilla

Abl

-lta

lamellitalolta

lamellitaloilta

Tra

-ksi

lamellitaloksi

lamellitaloiksi

Ess

-na

lamellitalona

lamellitaloina

Abe

-tta

lamellitalotta

lamellitaloitta

Com

-ne

-

lamellitaloine

Ins

-in

-

lamellitaloin

Translations

lamellast
small houses,
Show more arrow right

Wiktionary

(architecture) a long apartment building or block of flats with straight flights of stairs Show more arrow right lamelli +‎ talo Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lamellitaloni

lamellitaloni

lamellitalosi

lamellitalosi

lamellitalonsa

lamellitalonsa

Par

-ta

lamellitaloani

lamellitalojani

lamellitaloasi

lamellitalojasi

lamellitaloansa / lamellitaloaan

lamellitalojansa / lamellitalojaan

Gen

-n

lamellitaloni

lamellitalojeni

lamellitalosi

lamellitalojesi

lamellitalonsa

lamellitalojensa

Ill

mihin

lamellitalooni

lamellitaloihini

lamellitaloosi

lamellitaloihisi

lamellitaloonsa

lamellitaloihinsa

Ine

-ssa

lamellitalossani

lamellitaloissani

lamellitalossasi

lamellitaloissasi

lamellitalossansa / lamellitalossaan

lamellitaloissansa / lamellitaloissaan

Ela

-sta

lamellitalostani

lamellitaloistani

lamellitalostasi

lamellitaloistasi

lamellitalostansa / lamellitalostaan

lamellitaloistansa / lamellitaloistaan

All

-lle

lamellitalolleni

lamellitaloilleni

lamellitalollesi

lamellitaloillesi

lamellitalollensa / lamellitalolleen

lamellitaloillensa / lamellitaloillean

Ade

-lla

lamellitalollani

lamellitaloillani

lamellitalollasi

lamellitaloillasi

lamellitalollansa / lamellitalollaan

lamellitaloillansa / lamellitaloillaan

Abl

-lta

lamellitaloltani

lamellitaloiltani

lamellitaloltasi

lamellitaloiltasi

lamellitaloltansa / lamellitaloltaan

lamellitaloiltansa / lamellitaloiltaan

Tra

-ksi

lamellitalokseni

lamellitaloikseni

lamellitaloksesi

lamellitaloiksesi

lamellitaloksensa / lamellitalokseen

lamellitaloiksensa / lamellitaloikseen

Ess

-na

lamellitalonani

lamellitaloinani

lamellitalonasi

lamellitaloinasi

lamellitalonansa / lamellitalonaan

lamellitaloinansa / lamellitaloinaan

Abe

-tta

lamellitalottani

lamellitaloittani

lamellitalottasi

lamellitaloittasi

lamellitalottansa / lamellitalottaan

lamellitaloittansa / lamellitaloittaan

Com

-ne

-

lamellitaloineni

-

lamellitaloinesi

-

lamellitaloinensa / lamellitaloineen

Singular

Plural

Nom

-

lamellitaloni

lamellitalosi

lamellitalonsa

lamellitaloni

lamellitalosi

lamellitalonsa

Par

-ta

lamellitaloani

lamellitaloasi

lamellitaloansa / lamellitaloaan

lamellitalojani

lamellitalojasi

lamellitalojansa / lamellitalojaan

Gen

-n

lamellitaloni

lamellitalosi

lamellitalonsa

lamellitalojeni

lamellitalojesi

lamellitalojensa

Ill

mihin

lamellitalooni

lamellitaloosi

lamellitaloonsa

lamellitaloihini

lamellitaloihisi

lamellitaloihinsa

Ine

-ssa

lamellitalossani

lamellitalossasi

lamellitalossansa / lamellitalossaan

lamellitaloissani

lamellitaloissasi

lamellitaloissansa / lamellitaloissaan

Ela

-sta

lamellitalostani

lamellitalostasi

lamellitalostansa / lamellitalostaan

lamellitaloistani

lamellitaloistasi

lamellitaloistansa / lamellitaloistaan

All

-lle

lamellitalolleni

lamellitalollesi

lamellitalollensa / lamellitalolleen

lamellitaloilleni

lamellitaloillesi

lamellitaloillensa / lamellitaloillean

Ade

-lla

lamellitalollani

lamellitalollasi

lamellitalollansa / lamellitalollaan

lamellitaloillani

lamellitaloillasi

lamellitaloillansa / lamellitaloillaan

Abl

-lta

lamellitaloltani

lamellitaloltasi

lamellitaloltansa / lamellitaloltaan

lamellitaloiltani

lamellitaloiltasi

lamellitaloiltansa / lamellitaloiltaan

Tra

-ksi

lamellitalokseni

lamellitaloksesi

lamellitaloksensa / lamellitalokseen

lamellitaloikseni

lamellitaloiksesi

lamellitaloiksensa / lamellitaloikseen

Ess

-na

lamellitalonani

lamellitalonasi

lamellitalonansa / lamellitalonaan

lamellitaloinani

lamellitaloinasi

lamellitaloinansa / lamellitaloinaan

Abe

-tta

lamellitalottani

lamellitalottasi

lamellitalottansa / lamellitalottaan

lamellitaloittani

lamellitaloittasi

lamellitaloittansa / lamellitaloittaan

Com

-ne

-

-

-

lamellitaloineni

lamellitaloinesi

lamellitaloinensa / lamellitaloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lamellitalomme

lamellitalomme

lamellitalonne

lamellitalonne

lamellitalonsa

lamellitalonsa

Par

-ta

lamellitaloamme

lamellitalojamme

lamellitaloanne

lamellitalojanne

lamellitaloansa / lamellitaloaan

lamellitalojansa / lamellitalojaan

Gen

-n

lamellitalomme

lamellitalojemme

lamellitalonne

lamellitalojenne

lamellitalonsa

lamellitalojensa

Ill

mihin

lamellitaloomme

lamellitaloihimme

lamellitaloonne

lamellitaloihinne

lamellitaloonsa

lamellitaloihinsa

Ine

-ssa

lamellitalossamme

lamellitaloissamme

lamellitalossanne

lamellitaloissanne

lamellitalossansa / lamellitalossaan

lamellitaloissansa / lamellitaloissaan

Ela

-sta

lamellitalostamme

lamellitaloistamme

lamellitalostanne

lamellitaloistanne

lamellitalostansa / lamellitalostaan

lamellitaloistansa / lamellitaloistaan

All

-lle

lamellitalollemme

lamellitaloillemme

lamellitalollenne

lamellitaloillenne

lamellitalollensa / lamellitalolleen

lamellitaloillensa / lamellitaloillean

Ade

-lla

lamellitalollamme

lamellitaloillamme

lamellitalollanne

lamellitaloillanne

lamellitalollansa / lamellitalollaan

lamellitaloillansa / lamellitaloillaan

Abl

-lta

lamellitaloltamme

lamellitaloiltamme

lamellitaloltanne

lamellitaloiltanne

lamellitaloltansa / lamellitaloltaan

lamellitaloiltansa / lamellitaloiltaan

Tra

-ksi

lamellitaloksemme

lamellitaloiksemme

lamellitaloksenne

lamellitaloiksenne

lamellitaloksensa / lamellitalokseen

lamellitaloiksensa / lamellitaloikseen

Ess

-na

lamellitalonamme

lamellitaloinamme

lamellitalonanne

lamellitaloinanne

lamellitalonansa / lamellitalonaan

lamellitaloinansa / lamellitaloinaan

Abe

-tta

lamellitalottamme

lamellitaloittamme

lamellitalottanne

lamellitaloittanne

lamellitalottansa / lamellitalottaan

lamellitaloittansa / lamellitaloittaan

Com

-ne

-

lamellitaloinemme

-

lamellitaloinenne

-

lamellitaloinensa / lamellitaloineen

Singular

Plural

Nom

-

lamellitalomme

lamellitalonne

lamellitalonsa

lamellitalomme

lamellitalonne

lamellitalonsa

Par

-ta

lamellitaloamme

lamellitaloanne

lamellitaloansa / lamellitaloaan

lamellitalojamme

lamellitalojanne

lamellitalojansa / lamellitalojaan

Gen

-n

lamellitalomme

lamellitalonne

lamellitalonsa

lamellitalojemme

lamellitalojenne

lamellitalojensa

Ill

mihin

lamellitaloomme

lamellitaloonne

lamellitaloonsa

lamellitaloihimme

lamellitaloihinne

lamellitaloihinsa

Ine

-ssa

lamellitalossamme

lamellitalossanne

lamellitalossansa / lamellitalossaan

lamellitaloissamme

lamellitaloissanne

lamellitaloissansa / lamellitaloissaan

Ela

-sta

lamellitalostamme

lamellitalostanne

lamellitalostansa / lamellitalostaan

lamellitaloistamme

lamellitaloistanne

lamellitaloistansa / lamellitaloistaan

All

-lle

lamellitalollemme

lamellitalollenne

lamellitalollensa / lamellitalolleen

lamellitaloillemme

lamellitaloillenne

lamellitaloillensa / lamellitaloillean

Ade

-lla

lamellitalollamme

lamellitalollanne

lamellitalollansa / lamellitalollaan

lamellitaloillamme

lamellitaloillanne

lamellitaloillansa / lamellitaloillaan

Abl

-lta

lamellitaloltamme

lamellitaloltanne

lamellitaloltansa / lamellitaloltaan

lamellitaloiltamme

lamellitaloiltanne

lamellitaloiltansa / lamellitaloiltaan

Tra

-ksi

lamellitaloksemme

lamellitaloksenne

lamellitaloksensa / lamellitalokseen

lamellitaloiksemme

lamellitaloiksenne

lamellitaloiksensa / lamellitaloikseen

Ess

-na

lamellitalonamme

lamellitalonanne

lamellitalonansa / lamellitalonaan

lamellitaloinamme

lamellitaloinanne

lamellitaloinansa / lamellitaloinaan

Abe

-tta

lamellitalottamme

lamellitalottanne

lamellitalottansa / lamellitalottaan

lamellitaloittamme

lamellitaloittanne

lamellitaloittansa / lamellitaloittaan

Com

-ne

-

-

-

lamellitaloinemme

lamellitaloinenne

lamellitaloinensa / lamellitaloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lamelli

lamellit

Par

-ta

lamellia

lamelleja

Gen

-n

lamellin

lamellien

Ill

mihin

lamelliin

lamelleihin

Ine

-ssa

lamellissa

lamelleissa

Ela

-sta

lamellista

lamelleista

All

-lle

lamellille

lamelleille

Ade

-lla

lamellilla

lamelleilla

Abl

-lta

lamellilta

lamelleilta

Tra

-ksi

lamelliksi

lamelleiksi

Ess

-na

lamellina

lamelleina

Abe

-tta

lamellitta

lamelleitta

Com

-ne

-

lamelleine

Ins

-in

-

lamellein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lamelli

lamellit

Par

-ta

lamellia

lamelleja

Gen

-n

lamellin

lamellien

Ill

mihin

lamelliin

lamelleihin

Ine

-ssa

lamellissa

lamelleissa

Ela

-sta

lamellista

lamelleista

All

-lle

lamellille

lamelleille

Ade

-lla

lamellilla

lamelleilla

Abl

-lta

lamellilta

lamelleilta

Tra

-ksi

lamelliksi

lamelleiksi

Ess

-na

lamellina

lamelleina

Abe

-tta

lamellitta

lamelleitta

Com

-ne

-

lamelleine

Ins

-in

-

lamellein

Translations

laminated laminoitu, lamelli-, lehti-, kerros-
lamella
Show more arrow right

Wiktionary

lamella Show more arrow right

Wikipedia

1
jollaisia voidaan käyttää lamelli- tai laminaattirakenteissa lamelli
kerrostalon porraskäytävän ja siihen liittyvien tilojen muodostama kokonaisuus.[1]
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lamellini

lamellini

lamellisi

lamellisi

lamellinsa

lamellinsa

Par

-ta

lamelliani

lamellejani

lamelliasi

lamellejasi

lamelliansa / lamelliaan

lamellejansa / lamellejaan

Gen

-n

lamellini

lamellieni

lamellisi

lamelliesi

lamellinsa

lamelliensa

Ill

mihin

lamelliini

lamelleihini

lamelliisi

lamelleihisi

lamelliinsa

lamelleihinsa

Ine

-ssa

lamellissani

lamelleissani

lamellissasi

lamelleissasi

lamellissansa / lamellissaan

lamelleissansa / lamelleissaan

Ela

-sta

lamellistani

lamelleistani

lamellistasi

lamelleistasi

lamellistansa / lamellistaan

lamelleistansa / lamelleistaan

All

-lle

lamellilleni

lamelleilleni

lamellillesi

lamelleillesi

lamellillensa / lamellilleen

lamelleillensa / lamelleillean

Ade

-lla

lamellillani

lamelleillani

lamellillasi

lamelleillasi

lamellillansa / lamellillaan

lamelleillansa / lamelleillaan

Abl

-lta

lamelliltani

lamelleiltani

lamelliltasi

lamelleiltasi

lamelliltansa / lamelliltaan

lamelleiltansa / lamelleiltaan

Tra

-ksi

lamellikseni

lamelleikseni

lamelliksesi

lamelleiksesi

lamelliksensa / lamellikseen

lamelleiksensa / lamelleikseen

Ess

-na

lamellinani

lamelleinani

lamellinasi

lamelleinasi

lamellinansa / lamellinaan

lamelleinansa / lamelleinaan

Abe

-tta

lamellittani

lamelleittani

lamellittasi

lamelleittasi

lamellittansa / lamellittaan

lamelleittansa / lamelleittaan

Com

-ne

-

lamelleineni

-

lamelleinesi

-

lamelleinensa / lamelleineen

Singular

Plural

Nom

-

lamellini

lamellisi

lamellinsa

lamellini

lamellisi

lamellinsa

Par

-ta

lamelliani

lamelliasi

lamelliansa / lamelliaan

lamellejani

lamellejasi

lamellejansa / lamellejaan

Gen

-n

lamellini

lamellisi

lamellinsa

lamellieni

lamelliesi

lamelliensa

Ill

mihin

lamelliini

lamelliisi

lamelliinsa

lamelleihini

lamelleihisi

lamelleihinsa

Ine

-ssa

lamellissani

lamellissasi

lamellissansa / lamellissaan

lamelleissani

lamelleissasi

lamelleissansa / lamelleissaan

Ela

-sta

lamellistani

lamellistasi

lamellistansa / lamellistaan

lamelleistani

lamelleistasi

lamelleistansa / lamelleistaan

All

-lle

lamellilleni

lamellillesi

lamellillensa / lamellilleen

lamelleilleni

lamelleillesi

lamelleillensa / lamelleillean

Ade

-lla

lamellillani

lamellillasi

lamellillansa / lamellillaan

lamelleillani

lamelleillasi

lamelleillansa / lamelleillaan

Abl

-lta

lamelliltani

lamelliltasi

lamelliltansa / lamelliltaan

lamelleiltani

lamelleiltasi

lamelleiltansa / lamelleiltaan

Tra

-ksi

lamellikseni

lamelliksesi

lamelliksensa / lamellikseen

lamelleikseni

lamelleiksesi

lamelleiksensa / lamelleikseen

Ess

-na

lamellinani

lamellinasi

lamellinansa / lamellinaan

lamelleinani

lamelleinasi

lamelleinansa / lamelleinaan

Abe

-tta

lamellittani

lamellittasi

lamellittansa / lamellittaan

lamelleittani

lamelleittasi

lamelleittansa / lamelleittaan

Com

-ne

-

-

-

lamelleineni

lamelleinesi

lamelleinensa / lamelleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lamellimme

lamellimme

lamellinne

lamellinne

lamellinsa

lamellinsa

Par

-ta

lamelliamme

lamellejamme

lamellianne

lamellejanne

lamelliansa / lamelliaan

lamellejansa / lamellejaan

Gen

-n

lamellimme

lamelliemme

lamellinne

lamellienne

lamellinsa

lamelliensa

Ill

mihin

lamelliimme

lamelleihimme

lamelliinne

lamelleihinne

lamelliinsa

lamelleihinsa

Ine

-ssa

lamellissamme

lamelleissamme

lamellissanne

lamelleissanne

lamellissansa / lamellissaan

lamelleissansa / lamelleissaan

Ela

-sta

lamellistamme

lamelleistamme

lamellistanne

lamelleistanne

lamellistansa / lamellistaan

lamelleistansa / lamelleistaan

All

-lle

lamellillemme

lamelleillemme

lamellillenne

lamelleillenne

lamellillensa / lamellilleen

lamelleillensa / lamelleillean

Ade

-lla

lamellillamme

lamelleillamme

lamellillanne

lamelleillanne

lamellillansa / lamellillaan

lamelleillansa / lamelleillaan

Abl

-lta

lamelliltamme

lamelleiltamme

lamelliltanne

lamelleiltanne

lamelliltansa / lamelliltaan

lamelleiltansa / lamelleiltaan

Tra

-ksi

lamelliksemme

lamelleiksemme

lamelliksenne

lamelleiksenne

lamelliksensa / lamellikseen

lamelleiksensa / lamelleikseen

Ess

-na

lamellinamme

lamelleinamme

lamellinanne

lamelleinanne

lamellinansa / lamellinaan

lamelleinansa / lamelleinaan

Abe

-tta

lamellittamme

lamelleittamme

lamellittanne

lamelleittanne

lamellittansa / lamellittaan

lamelleittansa / lamelleittaan

Com

-ne

-

lamelleinemme

-

lamelleinenne

-

lamelleinensa / lamelleineen

Singular

Plural

Nom

-

lamellimme

lamellinne

lamellinsa

lamellimme

lamellinne

lamellinsa

Par

-ta

lamelliamme

lamellianne

lamelliansa / lamelliaan

lamellejamme

lamellejanne

lamellejansa / lamellejaan

Gen

-n

lamellimme

lamellinne

lamellinsa

lamelliemme

lamellienne

lamelliensa

Ill

mihin

lamelliimme

lamelliinne

lamelliinsa

lamelleihimme

lamelleihinne

lamelleihinsa

Ine

-ssa

lamellissamme

lamellissanne

lamellissansa / lamellissaan

lamelleissamme

lamelleissanne

lamelleissansa / lamelleissaan

Ela

-sta

lamellistamme

lamellistanne

lamellistansa / lamellistaan

lamelleistamme

lamelleistanne

lamelleistansa / lamelleistaan

All

-lle

lamellillemme

lamellillenne

lamellillensa / lamellilleen

lamelleillemme

lamelleillenne

lamelleillensa / lamelleillean

Ade

-lla

lamellillamme

lamellillanne

lamellillansa / lamellillaan

lamelleillamme

lamelleillanne

lamelleillansa / lamelleillaan

Abl

-lta

lamelliltamme

lamelliltanne

lamelliltansa / lamelliltaan

lamelleiltamme

lamelleiltanne

lamelleiltansa / lamelleiltaan

Tra

-ksi

lamelliksemme

lamelliksenne

lamelliksensa / lamellikseen

lamelleiksemme

lamelleiksenne

lamelleiksensa / lamelleikseen

Ess

-na

lamellinamme

lamellinanne

lamellinansa / lamellinaan

lamelleinamme

lamelleinanne

lamelleinansa / lamelleinaan

Abe

-tta

lamellittamme

lamellittanne

lamellittansa / lamellittaan

lamelleittamme

lamelleittanne

lamelleittansa / lamelleittaan

Com

-ne

-

-

-

lamelleinemme

lamelleinenne

lamelleinensa / lamelleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Translations

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
Show more arrow right

Wiktionary

house - building rakennus, pytinki (now uncommon) farm, homestead maatila, tila, farmi Show more arrow right talollinentalous Show more arrow right aravataloasuintaloatriumtaloaurinkotaloautiotalobetonitaloeduskuntataloekotaloelementtitaloharjataloharkkotalohometalohäätalohöylähirsitaloilotalojugendtalokantatalokarjalantalokaupungintalokaupunkitalokerrostaloketjutalokirjastotalokivitalokonserttitalokonttitalokorttitalokotitalokoulutalokulmatalokummitustalokunnantaloköyhäintalolamellitalolehtitaloliiketalolomataloluhtitalomaalaistalomaatalomajatalomiljoonatalomoduulitalomonitoimitalomuotitalonaapuritalonuorisotalooikeustaloolkitaloomakotitalooopperataloosaketaloosakuntatalopaikoitustalopalokunnantalopalvelutaloparitaloparkkitaloparlamenttitalopientalopiispantalopiparkakkutalopistetalopohjalaistalopullotalopurkutalopuutalopysäköintitalopyöröhirsitalorinnetalorivitaloseuraintaloseurakuntataloseurantaloseurataloseurojentalosukutalosurutalotalojohtotalokauppatalokohtainentalokonttitalonemäntätalon etutalonisäntätalonkauppatalonkirjatalonmiestalonomistajatalonpaikkatalonpitotalonpoikatalonrakennustalonvahtitalonvaltaustalonvanhintalonviinitalonväkitalopakettitalopesulataloryhmätalorähjätaloröttelötalotehdastalotyyppitaloyhtiötavarataloteatteritaloterassitalotiilitalotoimistotalotoimitalotornitaloturvatalotyyppitalotyöväentalourheilutalouudistalovaivaistalovalmistalovanhustentalovierastalovirastotalovirkatalovuokrataloyksinäistaloylioppilastaloökytalo Show more arrow right From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan. Show more arrow right

Wikipedia

House A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taloni

taloni

talosi

talosi

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloani

talojani

taloasi

talojasi

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talojeni

talosi

talojesi

talonsa

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloihini

taloosi

taloihisi

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

taloissani

talossasi

taloissasi

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

taloistani

talostasi

taloistasi

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

taloilleni

talollesi

taloillesi

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

taloillani

talollasi

taloillasi

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloiltani

taloltasi

taloiltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloikseni

taloksesi

taloiksesi

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

taloinani

talonasi

taloinasi

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

taloittani

talottasi

taloittasi

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloineni

-

taloinesi

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

taloni

talosi

talonsa

taloni

talosi

talonsa

Par

-ta

taloani

taloasi

taloansa / taloaan

talojani

talojasi

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talosi

talonsa

talojeni

talojesi

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloosi

taloonsa

taloihini

taloihisi

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

talossasi

talossansa / talossaan

taloissani

taloissasi

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

talostasi

talostansa / talostaan

taloistani

taloistasi

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

talollesi

talollensa / talolleen

taloilleni

taloillesi

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

talollasi

talollansa / talollaan

taloillani

taloillasi

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltani

taloiltasi

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloksesi

taloksensa / talokseen

taloikseni

taloiksesi

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

talonasi

talonansa / talonaan

taloinani

taloinasi

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

talottasi

talottansa / talottaan

taloittani

taloittasi

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloineni

taloinesi

taloinensa / taloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talomme

talonne

talonne

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloamme

talojamme

taloanne

talojanne

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talojemme

talonne

talojenne

talonsa

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloihimme

taloonne

taloihinne

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

taloissamme

talossanne

taloissanne

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

taloistamme

talostanne

taloistanne

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

taloillemme

talollenne

taloillenne

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

taloillamme

talollanne

taloillanne

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloiltamme

taloltanne

taloiltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloiksemme

taloksenne

taloiksenne

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

taloinamme

talonanne

taloinanne

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

taloittamme

talottanne

taloittanne

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloinemme

-

taloinenne

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talonne

talonsa

talomme

talonne

talonsa

Par

-ta

taloamme

taloanne

taloansa / taloaan

talojamme

talojanne

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talonne

talonsa

talojemme

talojenne

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloonne

taloonsa

taloihimme

taloihinne

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

talossanne

talossansa / talossaan

taloissamme

taloissanne

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

talostanne

talostansa / talostaan

taloistamme

taloistanne

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

talollenne

talollensa / talolleen

taloillemme

taloillenne

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

talollanne

talollansa / talollaan

taloillamme

taloillanne

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltamme

taloiltanne

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloksenne

taloksensa / talokseen

taloiksemme

taloiksenne

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

talonanne

talonansa / talonaan

taloinamme

taloinanne

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

talottanne

talottansa / talottaan

taloittamme

taloittanne

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloinemme

taloinenne

taloinensa / taloineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept