Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

virkatalo virkatalo   N Sg Nom
virka   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

virkatalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

virginity
official residence
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(uvfgbevpny) n snez bjarq ol gur pebja naq tvira gb na bssvpvny nf n erfvqrapr

Synonyms:
chhfgryyv
Etymology:
ivexn +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - virkataloni virkataloni virkatalosi virkatalosi virkatalonsa virkatalonsa
Par -ta virkataloani virkatalojani virkataloasi virkatalojasi virkataloansa / virkataloaan virkatalojansa / virkatalojaan
Gen -n virkataloni virkatalojeni virkatalosi virkatalojesi virkatalonsa virkatalojensa
Ill mihin virkatalooni virkataloihini virkataloosi virkataloihisi virkataloonsa virkataloihinsa
Ine -ssa virkatalossani virkataloissani virkatalossasi virkataloissasi virkatalossansa / virkatalossaan virkataloissansa / virkataloissaan
Ela -sta virkatalostani virkataloistani virkatalostasi virkataloistasi virkatalostansa / virkatalostaan virkataloistansa / virkataloistaan
All -lle virkatalolleni virkataloilleni virkatalollesi virkataloillesi virkatalolleen / virkatalollensa virkataloillensa / virkataloillean
Ade -lla virkatalollani virkataloillani virkatalollasi virkataloillasi virkatalollansa / virkatalollaan virkataloillansa / virkataloillaan
Abl -lta virkataloltani virkataloiltani virkataloltasi virkataloiltasi virkataloltansa / virkataloltaan virkataloiltansa / virkataloiltaan
Tra -ksi virkatalokseni virkataloikseni virkataloksesi virkataloiksesi virkatalokseen / virkataloksensa virkataloikseen / virkataloiksensa
Ess -na virkatalonani virkataloinani virkatalonasi virkataloinasi virkatalonansa / virkatalonaan virkataloinansa / virkataloinaan
Abe -tta virkatalottani virkataloittani virkatalottasi virkataloittasi virkatalottansa / virkatalottaan virkataloittansa / virkataloittaan
Com -ne - virkataloineni - virkataloinesi - virkataloineen / virkataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - virkatalomme virkatalomme virkatalonne virkatalonne virkatalonsa virkatalonsa
Par -ta virkataloamme virkatalojamme virkataloanne virkatalojanne virkataloansa / virkataloaan virkatalojansa / virkatalojaan
Gen -n virkatalomme virkatalojemme virkatalonne virkatalojenne virkatalonsa virkatalojensa
Ill mihin virkataloomme virkataloihimme virkataloonne virkataloihinne virkataloonsa virkataloihinsa
Ine -ssa virkatalossamme virkataloissamme virkatalossanne virkataloissanne virkatalossansa / virkatalossaan virkataloissansa / virkataloissaan
Ela -sta virkatalostamme virkataloistamme virkatalostanne virkataloistanne virkatalostansa / virkatalostaan virkataloistansa / virkataloistaan
All -lle virkatalollemme virkataloillemme virkatalollenne virkataloillenne virkatalolleen / virkatalollensa virkataloillensa / virkataloillean
Ade -lla virkatalollamme virkataloillamme virkatalollanne virkataloillanne virkatalollansa / virkatalollaan virkataloillansa / virkataloillaan
Abl -lta virkataloltamme virkataloiltamme virkataloltanne virkataloiltanne virkataloltansa / virkataloltaan virkataloiltansa / virkataloiltaan
Tra -ksi virkataloksemme virkataloiksemme virkataloksenne virkataloiksenne virkatalokseen / virkataloksensa virkataloikseen / virkataloiksensa
Ess -na virkatalonamme virkataloinamme virkatalonanne virkataloinanne virkatalonansa / virkatalonaan virkataloinansa / virkataloinaan
Abe -tta virkatalottamme virkataloittamme virkatalottanne virkataloittanne virkatalottansa / virkatalottaan virkataloittansa / virkataloittaan
Com -ne - virkataloinemme - virkataloinenne - virkataloineen / virkataloinensa

virka, Noun

up ↑

Translations & synonyms

post virka, posti, toimi, pylväs, paikka, tolppa
office toimisto, virasto, virka, työhuone, konttori, kanslia
service palvelu, huolto, yhteys, tiedoksianto, laitos, virka
appointment nimittäminen, tapaaminen, aika, ajanvaraus, virka, sovittu tapaaminen
official

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
cbfg, cbfvgvba, bssvpr, choyvp bssvpr (choyvp frpgbe jbex)

     Fin: byyn ivenffn, ubvgnn ivexnn
     Eng: gb ubyq na bssvpr
     Fin: nfghn ivexnna
     Eng: gb nffhzr bar'f bssvpr/cbfg/erfcbafvovyvgvrf/qhgvrf, gb or vanhthengrq/vafgnyyrq/vaqhpgrq vagb bssvpr
     Fin: nfrggnn ivexnna
     Eng: gb vanhthengr vagb bssvpr, vafgnyy vagb bssvpr, vaqhpg vagb bssvpr
checbfr, cbvag, shapgvba

Compounds:
ivenfgb
ivexnvyvwn
ivexnvyyn
(qvnyrpgny) yvar be ebj, rfcrpvnyyl bs gencf be fanerf

Etymology:
Zbfg yvxryl qrevirq sebz Byq Abefr ivexwn, ivexv (“jbex”) be byqre Cebgb-Abefr, jvgu cbffvoyr vasyhrapr sebz Rglzbybtl 2. Sebz Cebgb-Svaavp ivexn, obeebjrq sebz Cebgb-Onygvp [Grez?] (pbzcner Yngivna ireqmr).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - virkani virkani virkasi virkasi virkansa virkansa
Par -ta virkaani virkojani virkaasi virkojasi virkaansa virkojansa / virkojaan
Gen -n virkani virkojeni virkasi virkojesi virkansa virkojensa
Ill mihin virkaani virkoihini virkaasi virkoihisi virkaansa virkoihinsa
Ine -ssa virassani / vir’assani viroissani / vir’oissani virassasi / vir’assasi viroissasi / vir’oissasi virassansa / virassaan /
vir’assansa / vir’assaan
viroissansa / viroissaan /
vir’oissansa / vir’oissaan
Ela -sta virastani / vir’astani viroistani / vir’oistani virastasi / vir’astasi viroistasi / vir’oistasi virastansa / virastaan /
vir’astansa / vir’astaan
viroistansa / viroistaan /
vir’oistansa / vir’oistaan
All -lle viralleni / vir’alleni viroilleni / vir’oilleni virallesi / vir’allesi viroillesi / vir’oillesi viralleen / virallensa /
vir’alleen / vir’allensa
viroillensa / viroillean /
vir’oillensa / vir’oillean
Ade -lla virallani / vir’allani viroillani / vir’oillani virallasi / vir’allasi viroillasi / vir’oillasi virallansa / virallaan /
vir’allansa / vir’allaan
viroillansa / viroillaan /
vir’oillansa / vir’oillaan
Abl -lta viraltani / vir’altani viroiltani / vir’oiltani viraltasi / vir’altasi viroiltasi / vir’oiltasi viraltansa / viraltaan /
vir’altansa / vir’altaan
viroiltansa / viroiltaan /
vir’oiltansa / vir’oiltaan
Tra -ksi virakseni / vir’akseni viroikseni / vir’oikseni viraksesi / vir’aksesi viroiksesi / vir’oiksesi virakseen / viraksensa /
vir’akseen / vir’aksensa
viroikseen / viroiksensa /
vir’oikseen / vir’oiksensa
Ess -na virkanani virkoinani virkanasi virkoinasi virkanansa / virkanaan virkoinansa / virkoinaan
Abe -tta virattani / vir’attani viroittani / vir’oittani virattasi / vir’attasi viroittasi / vir’oittasi virattansa / virattaan /
vir’attansa / vir’attaan
viroittansa / viroittaan /
vir’oittansa / vir’oittaan
Com -ne - virkoineni - virkoinesi - virkoineen / virkoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - virkamme virkamme virkanne virkanne virkansa virkansa
Par -ta virkaamme virkojamme virkaanne virkojanne virkaansa virkojansa / virkojaan
Gen -n virkamme virkojemme virkanne virkojenne virkansa virkojensa
Ill mihin virkaamme virkoihimme virkaanne virkoihinne virkaansa virkoihinsa
Ine -ssa virassamme / vir’assamme viroissamme / vir’oissamme virassanne / vir’assanne viroissanne / vir’oissanne virassansa / virassaan /
vir’assansa / vir’assaan
viroissansa / viroissaan /
vir’oissansa / vir’oissaan
Ela -sta virastamme / vir’astamme viroistamme / vir’oistamme virastanne / vir’astanne viroistanne / vir’oistanne virastansa / virastaan /
vir’astansa / vir’astaan
viroistansa / viroistaan /
vir’oistansa / vir’oistaan
All -lle virallemme / vir’allemme viroillemme / vir’oillemme virallenne / vir’allenne viroillenne / vir’oillenne viralleen / virallensa /
vir’alleen / vir’allensa
viroillensa / viroillean /
vir’oillensa / vir’oillean
Ade -lla virallamme / vir’allamme viroillamme / vir’oillamme virallanne / vir’allanne viroillanne / vir’oillanne virallansa / virallaan /
vir’allansa / vir’allaan
viroillansa / viroillaan /
vir’oillansa / vir’oillaan
Abl -lta viraltamme / vir’altamme viroiltamme / vir’oiltamme viraltanne / vir’altanne viroiltanne / vir’oiltanne viraltansa / viraltaan /
vir’altansa / vir’altaan
viroiltansa / viroiltaan /
vir’oiltansa / vir’oiltaan
Tra -ksi viraksemme / vir’aksemme viroiksemme / vir’oiksemme viraksenne / vir’aksenne viroiksenne / vir’oiksenne virakseen / viraksensa /
vir’akseen / vir’aksensa
viroikseen / viroiksensa /
vir’oikseen / vir’oiksensa
Ess -na virkanamme virkoinamme virkananne virkoinanne virkanansa / virkanaan virkoinansa / virkoinaan
Abe -tta virattamme / vir’attamme viroittamme / vir’oittamme virattanne / vir’attanne viroittanne / vir’oittanne virattansa / virattaan /
vir’attansa / vir’attaan
viroittansa / viroittaan /
vir’oittansa / vir’oittaan
Com -ne - virkoinemme - virkoinenne - virkoineen / virkoinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept