Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talonkirja talonkirja   N Sg Nom
talo   N Sg Gen + kirja   N Sg Nom

talonkirja, Noun

up ↑

Translations & synonyms

construction
house book
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonkirjani talonkirjani talonkirjasi talonkirjasi talonkirjansa talonkirjansa
Par -ta talonkirjaani talonkirjojani talonkirjaasi talonkirjojasi talonkirjaansa / talonkirjaaan talonkirjojansa / talonkirjojaan
Gen -n talonkirjani talonkirjojeni talonkirjasi talonkirjojesi talonkirjansa talonkirjojensa
Ill mihin talonkirjaani talonkirjoihini talonkirjaasi talonkirjoihisi talonkirjaansa talonkirjoihinsa
Ine -ssa talonkirjassani talonkirjoissani talonkirjassasi talonkirjoissasi talonkirjassansa / talonkirjassaan talonkirjoissansa / talonkirjoissaan
Ela -sta talonkirjastani talonkirjoistani talonkirjastasi talonkirjoistasi talonkirjastansa / talonkirjastaan talonkirjoistansa / talonkirjoistaan
All -lle talonkirjalleni talonkirjoilleni talonkirjallesi talonkirjoillesi talonkirjalleen / talonkirjallensa talonkirjoillensa / talonkirjoillean
Ade -lla talonkirjallani talonkirjoillani talonkirjallasi talonkirjoillasi talonkirjallansa / talonkirjallaan talonkirjoillansa / talonkirjoillaan
Abl -lta talonkirjaltani talonkirjoiltani talonkirjaltasi talonkirjoiltasi talonkirjaltansa / talonkirjaltaan talonkirjoiltansa / talonkirjoiltaan
Tra -ksi talonkirjakseni talonkirjoikseni talonkirjaksesi talonkirjoiksesi talonkirjakseen / talonkirjaksensa talonkirjoikseen / talonkirjoiksensa
Ess -na talonkirjanani talonkirjoinani talonkirjanasi talonkirjoinasi talonkirjanansa / talonkirjanaan talonkirjoinansa / talonkirjoinaan
Abe -tta talonkirjattani talonkirjoittani talonkirjattasi talonkirjoittasi talonkirjattansa / talonkirjattaan talonkirjoittansa / talonkirjoittaan
Com -ne - talonkirjoineni - talonkirjoinesi - talonkirjoineen / talonkirjoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonkirjamme talonkirjamme talonkirjanne talonkirjanne talonkirjansa talonkirjansa
Par -ta talonkirjaamme talonkirjojamme talonkirjaanne talonkirjojanne talonkirjaansa / talonkirjaaan talonkirjojansa / talonkirjojaan
Gen -n talonkirjamme talonkirjojemme talonkirjanne talonkirjojenne talonkirjansa talonkirjojensa
Ill mihin talonkirjaamme talonkirjoihimme talonkirjaanne talonkirjoihinne talonkirjaansa talonkirjoihinsa
Ine -ssa talonkirjassamme talonkirjoissamme talonkirjassanne talonkirjoissanne talonkirjassansa / talonkirjassaan talonkirjoissansa / talonkirjoissaan
Ela -sta talonkirjastamme talonkirjoistamme talonkirjastanne talonkirjoistanne talonkirjastansa / talonkirjastaan talonkirjoistansa / talonkirjoistaan
All -lle talonkirjallemme talonkirjoillemme talonkirjallenne talonkirjoillenne talonkirjalleen / talonkirjallensa talonkirjoillensa / talonkirjoillean
Ade -lla talonkirjallamme talonkirjoillamme talonkirjallanne talonkirjoillanne talonkirjallansa / talonkirjallaan talonkirjoillansa / talonkirjoillaan
Abl -lta talonkirjaltamme talonkirjoiltamme talonkirjaltanne talonkirjoiltanne talonkirjaltansa / talonkirjaltaan talonkirjoiltansa / talonkirjoiltaan
Tra -ksi talonkirjaksemme talonkirjoiksemme talonkirjaksenne talonkirjoiksenne talonkirjakseen / talonkirjaksensa talonkirjoikseen / talonkirjoiksensa
Ess -na talonkirjanamme talonkirjoinamme talonkirjananne talonkirjoinanne talonkirjanansa / talonkirjanaan talonkirjoinansa / talonkirjoinaan
Abe -tta talonkirjattamme talonkirjoittamme talonkirjattanne talonkirjoittanne talonkirjattansa / talonkirjattaan talonkirjoittansa / talonkirjoittaan
Com -ne - talonkirjoinemme - talonkirjoinenne - talonkirjoineen / talonkirjoinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

kirja, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - kirja kirjat
Par -ta kirjaa kirjoja
Gen -n kirjan kirjojen
Ill mihin kirjaan kirjoihin
Ine -ssa kirjassa kirjoissa
Ela -sta kirjasta kirjoista
All -lle kirjalle kirjoille
Ade -lla kirjalla kirjoilla
Abl -lta kirjalta kirjoilta
Tra -ksi kirjaksi kirjoiksi
Ess -na kirjana kirjoina
Abe -tta kirjatta kirjoitta
Com -ne - kirjoine
Ins -in - kirjoin

Translations & synonyms

book kirja, vihko, lehtiö, vedonlyönti, tilikirja, teksti
volume määrä, tilavuus, volyymi, vuosikerta, ääni, kirja
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N obbx vf n zrqvhz sbe erpbeqvat vasbezngvba va gur sbez bs jevgvat be vzntrf, glcvpnyyl pbzcbfrq bs znal cntrf (znqr bs cnclehf, cnepuzrag, iryyhz, be cncre) obhaq gbtrgure naq cebgrpgrq ol n pbire. Gur grpuavpny grez sbe guvf culfvpny neenatrzrag vf pbqrk (cyheny, pbqvprf). Va gur uvfgbel bs unaq-uryq culfvpny fhccbegf sbe rkgraqrq jevggra pbzcbfvgvbaf be erpbeqf, gur pbqrk ercynprf vgf cerqrprffbe, gur fpebyy.

Source: Wikipedia
Wiktionary
obbx (pbyyrpgvba bs furrgf bs cncre obhaq gbtrgure pbagnvavat cevagrq be jevggra zngrevny)

obbx (ybat jbex svg sbe choyvpngvba)

obbx (znwbe qvivfvba bs n ybat jbex)

obbx (erpbeq bs orggvat)

dhver (gjragl-sbhe be gjragl-svir furrgf bs cncre bs gur fnzr fvmr naq dhnyvgl)

Derived terms:
nqwrpgvir
xvewnyyvara
xvewnin
abhaf
xvewnara
xvewnfva
xvewnfgb
xvewr
xvewb
ireof
xvewngn
xvewbvggnn

Compounds:
nncvfxvewn
nvrcölgäxvewn
nvxnxnhfxvewn
nvxnxvewn
nwnaivrgrxvewn
nwbcäviäxvewn
nyxrvfxvewn
ncbxelsvxvewn
nfvnxvewn
nfvnxvewnxnaarg
nfvnxvewnfnyxxh
nfvnxvewngvrgb
nfvnanwbinygnxvewn
rebxvewn
reäxvewn
rinaxryvhzvxvewn
unygvwninygnxvewn
unygvwniryxnxvewn
unewbvghfxvewn
uraxvinxhhghfxvewn
uribfxnagnxvewn
uvfgbevnxvewn
uvfgbevnaxvewn
uhbygbxvewn
vyznvyhxvewn
vyzrfglfxvewn
wnxbxvewn
wbhxxbiryxnxvewn
wbhxxbiryxnxvewnynvan
wbhyhxvewn
whuynxvewn
whyvfghfxvewn
wäaavglfxvewn
wäfraxvewn
xnagnxvewn
xnagnxvewnyruzä
xnagnxvewnbev
xneggnxvewn
xnfrggvxvewn
xnffnxvewn
xngfryhxvewn
xnhabxvewn
xnhccnxvewn
xrvggbxvewn
xrfxhfgryhcölgäxvewn
xvvaavglfxvewn
xvvfgnxvewn
xvbfxvxvewn
xvewnnaivragv
xvewn-neibfgryh
xvewnrfvggryl
xvewnuhhgbxnhccn
xvewnulyyl
xvewnvaxvewbvghf
xvewnxnnccv
xvewnxnfrggv
xvewnxnhccn
xvewnxnhccvnf
xvewnxreub
xvewnxvryv
xvewnxvryvara
xvewnxbxbryzn
xvewnxääeö
xvewnaxnafv
xvewnaxhfgnaahf
xvewnaxhfgnagnwn
xvewnaxhfgnagnzb
xvewnazrexxv
xvewnabccvarrg
xvewnabccvahg
xvewnacnvanwn
xvewnacnvanagn
xvewnacvgb
xvewnacvgbxvewn
xvewnacvgäwä
xvewnacääyyvara
xvewnacääyylf
xvewnafryxä
xvewnafvqbagn
xvewnafvgbwn
xvewnafvgbzb
xvewnafvih
xvewnaälggryl
xvewncnvab
xvewncnvabgnvgb
xvewncnvabgrxavvxxn
xvewnfnewn
xvewnfngb
xvewnfvivfglf
xvewnfxbecvbav
xvewnfbgn
xvewnfhbzv
xvewngnvqr
xvewngryvar
xvewngvrgb
xvewngvrgbhf
xvewngbhxxn
xvewnghxv
xvewnglöagrxvwä
xvewngäv
xvewnhhghhf
xvewnivvfnf
xvewnivvfnhf
xvexxbxäfvxvewn
xvexbaxvewn
xvfäyyvaxvewn
xbennyvxvewn
xbennyvivefvxvewn
xbfxrggryhxvewn
xbhyhxvewn
xhyggvxvewn
xhaavnxvewn
xhbeznxvewn
xheffvxvewn
xhhyhfgryhcölgäxvewn
xhinxvewn
xäfvxvewn
xäfvgrfnanxvewn
xääaaöfxvewn
xääagrvffnanxvewn
xääeriryxnxvewn
ynuwnxvewn
ynvanxvewn
ynvincäviäxvewn
ynvihevaxvewn
ynxvxvewn
ynfgraxvewn
ynhyhxvewn
yrvxrxvewn
yrzcvxvewn
yragbyhcnxvewn
yragbcäviäxvewn
yvvxrxvewnacvgb
ybxvxvewn
ybcchnfvnxvewn
yhxhxvewn
yhbihghfxvewn
yhcnxvewn
yäuqrxvewn
yäxflxvewn
yääxäevxvewn
zngxnxvewn
zrevxncgrravaxvewn
zrfgnevaxvewn
zvryvxvewn
zvryvcvqrxvewn
zvrgrxvewn
zhvfgryznxvewn
zhvfgvxvewn
zhvfgbxvewn
zheerfnanxvewn
zääeäaaävfiryxnxvewn
zääeälfxvewn
avzvxvewn
avzvxvewnvzrg
avzvxvewnabgr
avzvggäzvfxvewn
avzvglfxvewn
ahbevfbxvewn
ahbegraxvewn
aälggäzöxvewn
buwrxvewn
buwrxvewnara
bvxrhqraxälagvnfvnxvewn
bvxrhqraxälagvinygnxvewn
bcnfxvewn
bcvagbxvewn
bccvxvewn
bfnxrxvewn
bfhhfxvewn
cnaxxvxvewn
cnaggviryxnxvewn
cncvaxvewn
cnccrhfxvewn
crevaaöawnxbxvewn
crehxvewn
crehaxvewn
crehfxvewn
crehfgnzvfnfvnxvewn
crehfgnzvfxvewn
cvfgrxvewn
cbvxnxvewn
cbeabxvewn
Cluä xvewn
cäviäxvewn
cäviäxvewnzrexvagä
cääxvewn
cäägöfnfvnxvewn
cäägöfcölgäxvewn
cölgäxvewn
enugvxvewn
engvsvbvzvfnfvnxvewn
engvsvbvzvfxvewn
ehxbhfxvewn
ehabxvewn
ehhzvvaninhfcölgäxvewn
fnnagbxvewn
fnneanxvewn
fnanxvewn
fnewnxhinxvewn
fnghxvewn
frvxxnvyhxvewn
frynvyhxvewn
fryxbxvewn
frafnngvbxvewn
fvivfglffnanxvewn
fbcvzhfxvewn
fbgn-nfvnxvewn
fbgnxvewn
fbgnxvewnvyvwn
fbgnxvewnyyvfhhf
fbgncäviäxvewn
fhxhxvewn
fhbfvxxvxvewn
fhehainyvggryhxvewn
flaballzvfnanxvewn
fäuxöxvewn
gnnwhhffnanxvewn
gnvqrxvewn
gnvgrvyvwnxvewn
gnybaxvewn
gnfxhxvewn
gnfxhfnanxvewn
graggvxvewn
gvrqrxvewn
gvrgrvfxvewn
gvrgbxvewn
gvrgbfnanxvewn
gvynhfxvewn
gvyvxvewn
gbugbevaiävgöfxvewn
gbvzvghfxvewn
ghyxxvfnanxvewn
ghaahfghfxvewn
ghgxvzhfcölgäxvewn
ghgxvagncölgäxvewn
glggöxvewn
glöxvewn
hhghhfxvewn
innyvxvewn
invugbiryxnxvewn
invugbiryxnxvewnynvan
inxhhghfxvewn
inyrnfvnxvewn
inygnxvewn
inyghhfxvewn
inenfgbxvewnacvgb
infgnxvewn
inhinxvewn
iryxnxvewn
ivrenfxvewn
ivvuqrxvewn
ivevxrxvewn
ivefvxvewn
ivgfvxvewn
ihbxenxvewn
ihbfvxvewn
iärfgöxvewn
iärfgöxvewnacvgb
iävgöfxvewn
iäevglfxvewn
ääavxvewn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xvewn. Rneyvre, xvewn zrnag fbzrguvat yvxr "pneirq znex/qrpbengvba" be "rzoebvqrerq qrpbengvba" naq fbzr qrevirq grezf trg gurve zrnavat sebz gur sbezre frafr. Va zbqrea ynathntr rzoebvqrel vf xvewbagn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kirjani kirjani kirjasi kirjasi kirjansa kirjansa
Par -ta kirjaani kirjojani kirjaasi kirjojasi kirjaansa / kirjaaan kirjojansa / kirjojaan
Gen -n kirjani kirjojeni kirjasi kirjojesi kirjansa kirjojensa
Ill mihin kirjaani kirjoihini kirjaasi kirjoihisi kirjaansa kirjoihinsa
Ine -ssa kirjassani kirjoissani kirjassasi kirjoissasi kirjassansa / kirjassaan kirjoissansa / kirjoissaan
Ela -sta kirjastani kirjoistani kirjastasi kirjoistasi kirjastansa / kirjastaan kirjoistansa / kirjoistaan
All -lle kirjalleni kirjoilleni kirjallesi kirjoillesi kirjalleen / kirjallensa kirjoillensa / kirjoillean
Ade -lla kirjallani kirjoillani kirjallasi kirjoillasi kirjallansa / kirjallaan kirjoillansa / kirjoillaan
Abl -lta kirjaltani kirjoiltani kirjaltasi kirjoiltasi kirjaltansa / kirjaltaan kirjoiltansa / kirjoiltaan
Tra -ksi kirjakseni kirjoikseni kirjaksesi kirjoiksesi kirjakseen / kirjaksensa kirjoikseen / kirjoiksensa
Ess -na kirjanani kirjoinani kirjanasi kirjoinasi kirjanansa / kirjanaan kirjoinansa / kirjoinaan
Abe -tta kirjattani kirjoittani kirjattasi kirjoittasi kirjattansa / kirjattaan kirjoittansa / kirjoittaan
Com -ne - kirjoineni - kirjoinesi - kirjoineen / kirjoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kirjamme kirjamme kirjanne kirjanne kirjansa kirjansa
Par -ta kirjaamme kirjojamme kirjaanne kirjojanne kirjaansa / kirjaaan kirjojansa / kirjojaan
Gen -n kirjamme kirjojemme kirjanne kirjojenne kirjansa kirjojensa
Ill mihin kirjaamme kirjoihimme kirjaanne kirjoihinne kirjaansa kirjoihinsa
Ine -ssa kirjassamme kirjoissamme kirjassanne kirjoissanne kirjassansa / kirjassaan kirjoissansa / kirjoissaan
Ela -sta kirjastamme kirjoistamme kirjastanne kirjoistanne kirjastansa / kirjastaan kirjoistansa / kirjoistaan
All -lle kirjallemme kirjoillemme kirjallenne kirjoillenne kirjalleen / kirjallensa kirjoillensa / kirjoillean
Ade -lla kirjallamme kirjoillamme kirjallanne kirjoillanne kirjallansa / kirjallaan kirjoillansa / kirjoillaan
Abl -lta kirjaltamme kirjoiltamme kirjaltanne kirjoiltanne kirjaltansa / kirjaltaan kirjoiltansa / kirjoiltaan
Tra -ksi kirjaksemme kirjoiksemme kirjaksenne kirjoiksenne kirjakseen / kirjaksensa kirjoikseen / kirjoiksensa
Ess -na kirjanamme kirjoinamme kirjananne kirjoinanne kirjanansa / kirjanaan kirjoinansa / kirjoinaan
Abe -tta kirjattamme kirjoittamme kirjattanne kirjoittanne kirjattansa / kirjattaan kirjoittansa / kirjoittaan
Com -ne - kirjoinemme - kirjoinenne - kirjoineen / kirjoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept