Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

tyyppitalo tyyppitalo   N Sg Nom
tyyppi   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

tyyppitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

type
type of house
Wiktionary
A home built according to standardized drawings available at low cost for (self)-builders, including detailed instructions for work and lists of required materials. This type of construction was popular in Finland during the first half of the 20th century.

Etymology:
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tyyppitaloni tyyppitaloni tyyppitalosi tyyppitalosi tyyppitalonsa tyyppitalonsa
Par -ta tyyppitaloani tyyppitalojani tyyppitaloasi tyyppitalojasi tyyppitaloansa / tyyppitaloaan tyyppitalojansa / tyyppitalojaan
Gen -n tyyppitaloni tyyppitalojeni tyyppitalosi tyyppitalojesi tyyppitalonsa tyyppitalojensa
Ill mihin tyyppitalooni tyyppitaloihini tyyppitaloosi tyyppitaloihisi tyyppitaloonsa tyyppitaloihinsa
Ine -ssa tyyppitalossani tyyppitaloissani tyyppitalossasi tyyppitaloissasi tyyppitalossansa / tyyppitalossaan tyyppitaloissansa / tyyppitaloissaan
Ela -sta tyyppitalostani tyyppitaloistani tyyppitalostasi tyyppitaloistasi tyyppitalostansa / tyyppitalostaan tyyppitaloistansa / tyyppitaloistaan
All -lle tyyppitalolleni tyyppitaloilleni tyyppitalollesi tyyppitaloillesi tyyppitalolleen / tyyppitalollensa tyyppitaloillensa / tyyppitaloillean
Ade -lla tyyppitalollani tyyppitaloillani tyyppitalollasi tyyppitaloillasi tyyppitalollansa / tyyppitalollaan tyyppitaloillansa / tyyppitaloillaan
Abl -lta tyyppitaloltani tyyppitaloiltani tyyppitaloltasi tyyppitaloiltasi tyyppitaloltansa / tyyppitaloltaan tyyppitaloiltansa / tyyppitaloiltaan
Tra -ksi tyyppitalokseni tyyppitaloikseni tyyppitaloksesi tyyppitaloiksesi tyyppitalokseen / tyyppitaloksensa tyyppitaloikseen / tyyppitaloiksensa
Ess -na tyyppitalonani tyyppitaloinani tyyppitalonasi tyyppitaloinasi tyyppitalonansa / tyyppitalonaan tyyppitaloinansa / tyyppitaloinaan
Abe -tta tyyppitalottani tyyppitaloittani tyyppitalottasi tyyppitaloittasi tyyppitalottansa / tyyppitalottaan tyyppitaloittansa / tyyppitaloittaan
Com -ne - tyyppitaloineni - tyyppitaloinesi - tyyppitaloineen / tyyppitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tyyppitalomme tyyppitalomme tyyppitalonne tyyppitalonne tyyppitalonsa tyyppitalonsa
Par -ta tyyppitaloamme tyyppitalojamme tyyppitaloanne tyyppitalojanne tyyppitaloansa / tyyppitaloaan tyyppitalojansa / tyyppitalojaan
Gen -n tyyppitalomme tyyppitalojemme tyyppitalonne tyyppitalojenne tyyppitalonsa tyyppitalojensa
Ill mihin tyyppitaloomme tyyppitaloihimme tyyppitaloonne tyyppitaloihinne tyyppitaloonsa tyyppitaloihinsa
Ine -ssa tyyppitalossamme tyyppitaloissamme tyyppitalossanne tyyppitaloissanne tyyppitalossansa / tyyppitalossaan tyyppitaloissansa / tyyppitaloissaan
Ela -sta tyyppitalostamme tyyppitaloistamme tyyppitalostanne tyyppitaloistanne tyyppitalostansa / tyyppitalostaan tyyppitaloistansa / tyyppitaloistaan
All -lle tyyppitalollemme tyyppitaloillemme tyyppitalollenne tyyppitaloillenne tyyppitalolleen / tyyppitalollensa tyyppitaloillensa / tyyppitaloillean
Ade -lla tyyppitalollamme tyyppitaloillamme tyyppitalollanne tyyppitaloillanne tyyppitalollansa / tyyppitalollaan tyyppitaloillansa / tyyppitaloillaan
Abl -lta tyyppitaloltamme tyyppitaloiltamme tyyppitaloltanne tyyppitaloiltanne tyyppitaloltansa / tyyppitaloltaan tyyppitaloiltansa / tyyppitaloiltaan
Tra -ksi tyyppitaloksemme tyyppitaloiksemme tyyppitaloksenne tyyppitaloiksenne tyyppitalokseen / tyyppitaloksensa tyyppitaloikseen / tyyppitaloiksensa
Ess -na tyyppitalonamme tyyppitaloinamme tyyppitalonanne tyyppitaloinanne tyyppitalonansa / tyyppitalonaan tyyppitaloinansa / tyyppitaloinaan
Abe -tta tyyppitalottamme tyyppitaloittamme tyyppitalottanne tyyppitaloittanne tyyppitalottansa / tyyppitalottaan tyyppitaloittansa / tyyppitaloittaan
Com -ne - tyyppitaloinemme - tyyppitaloinenne - tyyppitaloineen / tyyppitaloinensa

tyyppi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tyyppi tyypit
Par -ta tyyppiä tyyppejä
Gen -n tyypin tyyppien
Ill mihin tyyppiin tyyppeihin
Ine -ssa tyypissä tyypeissä
Ela -sta tyypistä tyypeistä
All -lle tyypille tyypeille
Ade -lla tyypillä tyypeillä
Abl -lta tyypiltä tyypeiltä
Tra -ksi tyypiksi tyypeiksi
Ess -na tyyppinä tyyppeinä
Abe -tta tyypittä tyypeittä
Com -ne - tyyppeine
Ins -in - tyypein
Wikipedia
Word tyyppi can mean the following:
Ihmistyyppi: Myers–Briggsin tyyppi-indikaattori
Tyyppi: ontologiassa
Tyyppiteoria: matemaattisessa logiikassa
Tyyppiä: ohjelmointikielissä
Sisällön tiedostomuotoa: internetissä
Source: Wikipedia
Wiktionary
type, kind (grouping based on shared characteristics)

(slang) dude, guy, person

(colloquial) Short for tyyppihyväksyntä (an official qualification or licence to operate a certain piece of equipment, to fly a certain type of aircraft etc; often used in plural form: tyypit)

(programming) type

Synonyms:
(type, kind): laji, luokka(dude, guy): jätkä
Derived terms:
tyypillinen
tyypittää
Compounds:
arkkityyppi
biotyyppi
henkilötyyppi
ihmistyyppi
jäkälätyyppi
jännittäjätyyppi
kanervatyyppi
kirjaintyyppi
laivatyyppi
linotyyppi
luonnetyyppi
metsätyyppi
mustikkatyyppi
persoonallisuustyyppi
perustyyppi
puolukkatyyppi
päätyyppi
rakennetyyppi
stereotyyppi
suotyyppi
suoyhdistymätyyppi
taivutustyyppi
talotyyppi
tyyppiarvo
tyyppiesimerkki
tyyppihyväksyntä
tyyppijärjestelmä
tyyppikatsastus
tyyppioppi
tyyppitalo
tyyppiteoria
vakiotyyppi
vartalotyyppi
venetyyppi

Etymology:
Borrowed from Swedish typ, ultimately from Latin typus, from Ancient Greek τῠ́πος (túpos).
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tyyppini tyyppini tyyppisi tyyppisi tyyppinsä tyyppinsä
Par -ta tyyppiäni tyyppejäni tyyppiäsi tyyppejäsi tyyppiänsä / tyyppiään tyyppejänsä / tyyppejään
Gen -n tyyppini tyyppieni tyyppisi tyyppiesi tyyppinsä tyyppiensä
Ill mihin tyyppiini tyyppeihini tyyppiisi tyyppeihisi tyyppiinsä tyyppeihinsä
Ine -ssa tyypissäni tyypeissäni tyypissäsi tyypeissäsi tyypissänsä / tyypissään tyypeissänsä / tyypeissään
Ela -sta tyypistäni tyypeistäni tyypistäsi tyypeistäsi tyypistänsä / tyypistään tyypeistänsä / tyypeistään
All -lle tyypilleni tyypeilleni tyypillesi tyypeillesi tyypilleen / tyypillensä tyypeillensä / tyypeilleän
Ade -lla tyypilläni tyypeilläni tyypilläsi tyypeilläsi tyypillänsä / tyypillään tyypeillänsä / tyypeillään
Abl -lta tyypiltäni tyypeiltäni tyypiltäsi tyypeiltäsi tyypiltänsä / tyypiltään tyypeiltänsä / tyypeiltään
Tra -ksi tyypikseni tyypeikseni tyypiksesi tyypeiksesi tyypikseen / tyypiksensä tyypeikseen / tyypeiksensä
Ess -na tyyppinäni tyyppeinäni tyyppinäsi tyyppeinäsi tyyppinänsä / tyyppinään tyyppeinänsä / tyyppeinään
Abe -tta tyypittäni tyypeittäni tyypittäsi tyypeittäsi tyypittänsä / tyypittään tyypeittänsä / tyypeittään
Com -ne - tyyppeineni - tyyppeinesi - tyyppeineen / tyyppeinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tyyppimme tyyppimme tyyppinne tyyppinne tyyppinsä tyyppinsä
Par -ta tyyppiämme tyyppejämme tyyppiänne tyyppejänne tyyppiänsä / tyyppiään tyyppejänsä / tyyppejään
Gen -n tyyppimme tyyppiemme tyyppinne tyyppienne tyyppinsä tyyppiensä
Ill mihin tyyppiimme tyyppeihimme tyyppiinne tyyppeihinne tyyppiinsä tyyppeihinsä
Ine -ssa tyypissämme tyypeissämme tyypissänne tyypeissänne tyypissänsä / tyypissään tyypeissänsä / tyypeissään
Ela -sta tyypistämme tyypeistämme tyypistänne tyypeistänne tyypistänsä / tyypistään tyypeistänsä / tyypeistään
All -lle tyypillemme tyypeillemme tyypillenne tyypeillenne tyypilleen / tyypillensä tyypeillensä / tyypeilleän
Ade -lla tyypillämme tyypeillämme tyypillänne tyypeillänne tyypillänsä / tyypillään tyypeillänsä / tyypeillään
Abl -lta tyypiltämme tyypeiltämme tyypiltänne tyypeiltänne tyypiltänsä / tyypiltään tyypeiltänsä / tyypeiltään
Tra -ksi tyypiksemme tyypeiksemme tyypiksenne tyypeiksenne tyypikseen / tyypiksensä tyypeikseen / tyypeiksensä
Ess -na tyyppinämme tyyppeinämme tyyppinänne tyyppeinänne tyyppinänsä / tyyppinään tyyppeinänsä / tyyppeinään
Abe -tta tyypittämme tyypeittämme tyypittänne tyypeittänne tyypittänsä / tyypittään tyypeittänsä / tyypeittään
Com -ne - tyyppeinemme - tyyppeinenne - tyyppeineen / tyyppeinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Wikipedia

A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers.

Source: Wikipedia
Wiktionary
house

building

     Synonym: rakennus, pytinki
(now uncommon) farm, homestead

     Synonym: maatila, tila, farmi
Derived terms:
talollinen
talous
Compounds:
aravatalo
asuintalo
atriumtalo
aurinkotalo
autiotalo
betonitalo
eduskuntatalo
ekotalo
elementtitalo
harjatalo
harkkotalo
hometalo
häätalo
höylähirsitalo
ilotalo
jugendtalo
kantatalo
karjalantalo
kaupungintalo
kaupunkitalo
kerrostalo
ketjutalo
kirjastotalo
kivitalo
konserttitalo
konttitalo
korttitalo
kotitalo
koulutalo
kulmatalo
kummitustalo
kunnantalo
köyhäintalo
lamellitalo
lehtitalo
liiketalo
lomatalo
luhtitalo
maalaistalo
maatalo
majatalo
miljoonatalo
moduulitalo
monitoimitalo
muotitalo
naapuritalo
nuorisotalo
oikeustalo
olkitalo
omakotitalo
oopperatalo
osaketalo
osakuntatalo
paikoitustalo
palokunnantalo
palvelutalo
paritalo
parkkitalo
parlamenttitalo
pientalo
piispantalo
piparkakkutalo
pistetalo
pohjalaistalo
pullotalo
purkutalo
puutalo
pysäköintitalo
pyöröhirsitalo
rinnetalo
rivitalo
seuraintalo
seurakuntatalo
seurantalo
seuratalo
seurojentalo
sukutalo
surutalo
talojohto
talokauppa
talokohtainen
talokontti
talonemäntä
talon etu
talonisäntä
talonkauppa
talonkirja
talonmies
talonomistaja
talonpaikka
talonpito
talonpoika
talonrakennus
talonvahti
talonvaltaus
talonvanhin
talonviini
talonväki
talopaketti
talopesula
taloryhmä
talorähjä
taloröttelö
talotehdas
talotyyppi
taloyhtiö
tavaratalo
teatteritalo
terassitalo
tiilitalo
toimistotalo
toimitalo
tornitalo
turvatalo
tyyppitalo
työväentalo
urheilutalo
uudistalo
vaivaistalo
valmistalo
vanhustentalo
vierastalo
virastotalo
virkatalo
vuokratalo
yksinäistalo
ylioppilastalo
ökytalo

Etymology:
From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept