Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

tyyppitalo tyyppitalo   N Sg Nom
tyyppi   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

tyyppitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

type
type of house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
N ubzr ohvyg nppbeqvat gb fgnaqneqvmrq qenjvatf ninvynoyr ng ybj pbfg sbe (frys)-ohvyqref, vapyhqvat qrgnvyrq vafgehpgvbaf sbe jbex naq yvfgf bs erdhverq zngrevnyf. Guvf glcr bs pbafgehpgvba jnf cbchyne va Svaynaq qhevat gur svefg unys bs gur 20gu praghel.

Etymology:
gllccv +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tyyppitaloni tyyppitaloni tyyppitalosi tyyppitalosi tyyppitalonsa tyyppitalonsa
Par -ta tyyppitaloani tyyppitalojani tyyppitaloasi tyyppitalojasi tyyppitaloansa / tyyppitaloaan tyyppitalojansa / tyyppitalojaan
Gen -n tyyppitaloni tyyppitalojeni tyyppitalosi tyyppitalojesi tyyppitalonsa tyyppitalojensa
Ill mihin tyyppitalooni tyyppitaloihini tyyppitaloosi tyyppitaloihisi tyyppitaloonsa tyyppitaloihinsa
Ine -ssa tyyppitalossani tyyppitaloissani tyyppitalossasi tyyppitaloissasi tyyppitalossansa / tyyppitalossaan tyyppitaloissansa / tyyppitaloissaan
Ela -sta tyyppitalostani tyyppitaloistani tyyppitalostasi tyyppitaloistasi tyyppitalostansa / tyyppitalostaan tyyppitaloistansa / tyyppitaloistaan
All -lle tyyppitalolleni tyyppitaloilleni tyyppitalollesi tyyppitaloillesi tyyppitalolleen / tyyppitalollensa tyyppitaloillensa / tyyppitaloillean
Ade -lla tyyppitalollani tyyppitaloillani tyyppitalollasi tyyppitaloillasi tyyppitalollansa / tyyppitalollaan tyyppitaloillansa / tyyppitaloillaan
Abl -lta tyyppitaloltani tyyppitaloiltani tyyppitaloltasi tyyppitaloiltasi tyyppitaloltansa / tyyppitaloltaan tyyppitaloiltansa / tyyppitaloiltaan
Tra -ksi tyyppitalokseni tyyppitaloikseni tyyppitaloksesi tyyppitaloiksesi tyyppitalokseen / tyyppitaloksensa tyyppitaloikseen / tyyppitaloiksensa
Ess -na tyyppitalonani tyyppitaloinani tyyppitalonasi tyyppitaloinasi tyyppitalonansa / tyyppitalonaan tyyppitaloinansa / tyyppitaloinaan
Abe -tta tyyppitalottani tyyppitaloittani tyyppitalottasi tyyppitaloittasi tyyppitalottansa / tyyppitalottaan tyyppitaloittansa / tyyppitaloittaan
Com -ne - tyyppitaloineni - tyyppitaloinesi - tyyppitaloineen / tyyppitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tyyppitalomme tyyppitalomme tyyppitalonne tyyppitalonne tyyppitalonsa tyyppitalonsa
Par -ta tyyppitaloamme tyyppitalojamme tyyppitaloanne tyyppitalojanne tyyppitaloansa / tyyppitaloaan tyyppitalojansa / tyyppitalojaan
Gen -n tyyppitalomme tyyppitalojemme tyyppitalonne tyyppitalojenne tyyppitalonsa tyyppitalojensa
Ill mihin tyyppitaloomme tyyppitaloihimme tyyppitaloonne tyyppitaloihinne tyyppitaloonsa tyyppitaloihinsa
Ine -ssa tyyppitalossamme tyyppitaloissamme tyyppitalossanne tyyppitaloissanne tyyppitalossansa / tyyppitalossaan tyyppitaloissansa / tyyppitaloissaan
Ela -sta tyyppitalostamme tyyppitaloistamme tyyppitalostanne tyyppitaloistanne tyyppitalostansa / tyyppitalostaan tyyppitaloistansa / tyyppitaloistaan
All -lle tyyppitalollemme tyyppitaloillemme tyyppitalollenne tyyppitaloillenne tyyppitalolleen / tyyppitalollensa tyyppitaloillensa / tyyppitaloillean
Ade -lla tyyppitalollamme tyyppitaloillamme tyyppitalollanne tyyppitaloillanne tyyppitalollansa / tyyppitalollaan tyyppitaloillansa / tyyppitaloillaan
Abl -lta tyyppitaloltamme tyyppitaloiltamme tyyppitaloltanne tyyppitaloiltanne tyyppitaloltansa / tyyppitaloltaan tyyppitaloiltansa / tyyppitaloiltaan
Tra -ksi tyyppitaloksemme tyyppitaloiksemme tyyppitaloksenne tyyppitaloiksenne tyyppitalokseen / tyyppitaloksensa tyyppitaloikseen / tyyppitaloiksensa
Ess -na tyyppitalonamme tyyppitaloinamme tyyppitalonanne tyyppitaloinanne tyyppitalonansa / tyyppitalonaan tyyppitaloinansa / tyyppitaloinaan
Abe -tta tyyppitalottamme tyyppitaloittamme tyyppitalottanne tyyppitaloittanne tyyppitalottansa / tyyppitalottaan tyyppitaloittansa / tyyppitaloittaan
Com -ne - tyyppitaloinemme - tyyppitaloinenne - tyyppitaloineen / tyyppitaloinensa

tyyppi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tyyppi tyypit
Par -ta tyyppiä tyyppejä
Gen -n tyypin tyyppien
Ill mihin tyyppiin tyyppeihin
Ine -ssa tyypissä tyypeissä
Ela -sta tyypistä tyypeistä
All -lle tyypille tyypeille
Ade -lla tyypillä tyypeillä
Abl -lta tyypiltä tyypeiltä
Tra -ksi tyypiksi tyypeiksi
Ess -na tyyppinä tyyppeinä
Abe -tta tyypittä tyypeittä
Com -ne - tyyppeine
Ins -in - tyypein
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word gllccv can mean the following:
Vuzvfgllccv: Zlref–Oevttfva gllccv-vaqvxnnggbev
Gllccv: bagbybtvnffn
Gllccvgrbevn: zngrznnggvfrffn ybtvvxnffn
Gllccvä: buwryzbvagvxvryvffä
Fvfäyyöa gvrqbfgbzhbgbn: vagreargvffä
Source: Wikipedia
Wiktionary
glcr, xvaq (tebhcvat onfrq ba funerq punenpgrevfgvpf)

(fynat) qhqr, thl, crefba

(pbyybdhvny) Fubeg sbe gllccvuliäxflagä (na bssvpvny dhnyvsvpngvba be yvprapr gb bcrengr n pregnva cvrpr bs rdhvczrag, gb syl n pregnva glcr bs nvepensg rgp; bsgra hfrq va cyheny sbez: gllcvg)

(cebtenzzvat) glcr

Synonyms:
(glcr, xvaq): ynwv, yhbxxn(qhqr, thl): wägxä
Derived terms:
gllcvyyvara
gllcvggää
Compounds:
nexxvgllccv
ovbgllccv
uraxvyögllccv
vuzvfgllccv
wäxäyägllccv
wäaavggäwägllccv
xnareingllccv
xvewnvagllccv
ynvingllccv
yvabgllccv
yhbaargllccv
zrgfägllccv
zhfgvxxngllccv
crefbbanyyvfhhfgllccv
crehfgllccv
chbyhxxngllccv
cäägllccv
enxraargllccv
fgrerbgllccv
fhbgllccv
fhbluqvfglzägllccv
gnvihghfgllccv
gnybgllccv
gllccvneib
gllccvrfvzrexxv
gllccvuliäxflagä
gllccvwäewrfgryzä
gllccvxngfnfghf
gllccvbccv
gllccvgnyb
gllccvgrbevn
inxvbgllccv
inegnybgllccv
irargllccv

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu glc, hygvzngryl sebz Yngva glchf, sebz Napvrag Terrx τῠ́πος (gúcbf).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tyyppini tyyppini tyyppisi tyyppisi tyyppinsä tyyppinsä
Par -ta tyyppiäni tyyppejäni tyyppiäsi tyyppejäsi tyyppiänsä / tyyppiään tyyppejänsä / tyyppejään
Gen -n tyyppini tyyppieni tyyppisi tyyppiesi tyyppinsä tyyppiensä
Ill mihin tyyppiini tyyppeihini tyyppiisi tyyppeihisi tyyppiinsä tyyppeihinsä
Ine -ssa tyypissäni tyypeissäni tyypissäsi tyypeissäsi tyypissänsä / tyypissään tyypeissänsä / tyypeissään
Ela -sta tyypistäni tyypeistäni tyypistäsi tyypeistäsi tyypistänsä / tyypistään tyypeistänsä / tyypeistään
All -lle tyypilleni tyypeilleni tyypillesi tyypeillesi tyypilleen / tyypillensä tyypeillensä / tyypeilleän
Ade -lla tyypilläni tyypeilläni tyypilläsi tyypeilläsi tyypillänsä / tyypillään tyypeillänsä / tyypeillään
Abl -lta tyypiltäni tyypeiltäni tyypiltäsi tyypeiltäsi tyypiltänsä / tyypiltään tyypeiltänsä / tyypeiltään
Tra -ksi tyypikseni tyypeikseni tyypiksesi tyypeiksesi tyypikseen / tyypiksensä tyypeikseen / tyypeiksensä
Ess -na tyyppinäni tyyppeinäni tyyppinäsi tyyppeinäsi tyyppinänsä / tyyppinään tyyppeinänsä / tyyppeinään
Abe -tta tyypittäni tyypeittäni tyypittäsi tyypeittäsi tyypittänsä / tyypittään tyypeittänsä / tyypeittään
Com -ne - tyyppeineni - tyyppeinesi - tyyppeineen / tyyppeinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tyyppimme tyyppimme tyyppinne tyyppinne tyyppinsä tyyppinsä
Par -ta tyyppiämme tyyppejämme tyyppiänne tyyppejänne tyyppiänsä / tyyppiään tyyppejänsä / tyyppejään
Gen -n tyyppimme tyyppiemme tyyppinne tyyppienne tyyppinsä tyyppiensä
Ill mihin tyyppiimme tyyppeihimme tyyppiinne tyyppeihinne tyyppiinsä tyyppeihinsä
Ine -ssa tyypissämme tyypeissämme tyypissänne tyypeissänne tyypissänsä / tyypissään tyypeissänsä / tyypeissään
Ela -sta tyypistämme tyypeistämme tyypistänne tyypeistänne tyypistänsä / tyypistään tyypeistänsä / tyypeistään
All -lle tyypillemme tyypeillemme tyypillenne tyypeillenne tyypilleen / tyypillensä tyypeillensä / tyypeilleän
Ade -lla tyypillämme tyypeillämme tyypillänne tyypeillänne tyypillänsä / tyypillään tyypeillänsä / tyypeillään
Abl -lta tyypiltämme tyypeiltämme tyypiltänne tyypeiltänne tyypiltänsä / tyypiltään tyypeiltänsä / tyypeiltään
Tra -ksi tyypiksemme tyypeiksemme tyypiksenne tyypeiksenne tyypikseen / tyypiksensä tyypeikseen / tyypeiksensä
Ess -na tyyppinämme tyyppeinämme tyyppinänne tyyppeinänne tyyppinänsä / tyyppinään tyyppeinänsä / tyyppeinään
Abe -tta tyypittämme tyypeittämme tyypittänne tyypeittänne tyypittänsä / tyypittään tyypeittänsä / tyypeittään
Com -ne - tyyppeinemme - tyyppeinenne - tyyppeineen / tyyppeinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2022, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept