logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

tyyppitalo, noun

Word analysis
tyyppitalo

tyyppitalo

tyyppitalo

Noun, Singular Nominative

tyyppi

Noun, Singular Nominative

+ talo

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tyyppitalo

tyyppitalot

Par

-ta

tyyppitaloa

tyyppitaloja

Gen

-n

tyyppitalon

tyyppitalojen

Ill

mihin

tyyppitaloon

tyyppitaloihin

Ine

-ssa

tyyppitalossa

tyyppitaloissa

Ela

-sta

tyyppitalosta

tyyppitaloista

All

-lle

tyyppitalolle

tyyppitaloille

Ade

-lla

tyyppitalolla

tyyppitaloilla

Abl

-lta

tyyppitalolta

tyyppitaloilta

Tra

-ksi

tyyppitaloksi

tyyppitaloiksi

Ess

-na

tyyppitalona

tyyppitaloina

Abe

-tta

tyyppitalotta

tyyppitaloitta

Com

-ne

-

tyyppitaloine

Ins

-in

-

tyyppitaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tyyppitalo

tyyppitalot

Par

-ta

tyyppitaloa

tyyppitaloja

Gen

-n

tyyppitalon

tyyppitalojen

Ill

mihin

tyyppitaloon

tyyppitaloihin

Ine

-ssa

tyyppitalossa

tyyppitaloissa

Ela

-sta

tyyppitalosta

tyyppitaloista

All

-lle

tyyppitalolle

tyyppitaloille

Ade

-lla

tyyppitalolla

tyyppitaloilla

Abl

-lta

tyyppitalolta

tyyppitaloilta

Tra

-ksi

tyyppitaloksi

tyyppitaloiksi

Ess

-na

tyyppitalona

tyyppitaloina

Abe

-tta

tyyppitalotta

tyyppitaloitta

Com

-ne

-

tyyppitaloine

Ins

-in

-

tyyppitaloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

type
type of house
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl; OPUS Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Ostetaan tyyppitaloa. We're buying a type house. Asun kerrostalossa, joka on tyypillinen tyyppitalo. I live in an apartment building that is a typical tyyppitalo. Tyyppitaloa ei saa vuokrata. You can't rent a terraced house. Tyyppitalo sijaitsee keskustassa lähellä kaikkia palveluita. The apartment block is located in the city center close to all amenities. Hän haluaa ostaa tyyppitaloa. He wants to buy a type of house. Haluaisin rakentaa tyyppitaloa. I would like to build a type of house. Asun tyyppitalossa Helsingissä. I live in an apartment building in Helsinki. Keskiluokan ihanteellinen tyyppitaloa. Middle-class ideal a type of house. Naapurustossa on useita erilaisia taloja, mutta suosikkini on ehdottomasti tyyppitalo. There are several different types of houses in the neighborhood, but my favorite is definitely the tyyppitalo. Tontin ja tyyppitalon piirustukset. A plot and blueprint for a type house. Show more arrow right

Wiktionary

A home built according to standardized drawings available at low cost for (self)-builders, including detailed instructions for work and lists of required materials. This type of construction was popular in Finland during the first half of the 20th century. Show more arrow right tyyppi +‎ talo Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tyyppitaloni

tyyppitaloni

tyyppitalosi

tyyppitalosi

tyyppitalonsa

tyyppitalonsa

Par

-ta

tyyppitaloani

tyyppitalojani

tyyppitaloasi

tyyppitalojasi

tyyppitaloansa / tyyppitaloaan

tyyppitalojansa / tyyppitalojaan

Gen

-n

tyyppitaloni

tyyppitalojeni

tyyppitalosi

tyyppitalojesi

tyyppitalonsa

tyyppitalojensa

Ill

mihin

tyyppitalooni

tyyppitaloihini

tyyppitaloosi

tyyppitaloihisi

tyyppitaloonsa

tyyppitaloihinsa

Ine

-ssa

tyyppitalossani

tyyppitaloissani

tyyppitalossasi

tyyppitaloissasi

tyyppitalossansa / tyyppitalossaan

tyyppitaloissansa / tyyppitaloissaan

Ela

-sta

tyyppitalostani

tyyppitaloistani

tyyppitalostasi

tyyppitaloistasi

tyyppitalostansa / tyyppitalostaan

tyyppitaloistansa / tyyppitaloistaan

All

-lle

tyyppitalolleni

tyyppitaloilleni

tyyppitalollesi

tyyppitaloillesi

tyyppitalollensa / tyyppitalolleen

tyyppitaloillensa / tyyppitaloillean

Ade

-lla

tyyppitalollani

tyyppitaloillani

tyyppitalollasi

tyyppitaloillasi

tyyppitalollansa / tyyppitalollaan

tyyppitaloillansa / tyyppitaloillaan

Abl

-lta

tyyppitaloltani

tyyppitaloiltani

tyyppitaloltasi

tyyppitaloiltasi

tyyppitaloltansa / tyyppitaloltaan

tyyppitaloiltansa / tyyppitaloiltaan

Tra

-ksi

tyyppitalokseni

tyyppitaloikseni

tyyppitaloksesi

tyyppitaloiksesi

tyyppitaloksensa / tyyppitalokseen

tyyppitaloiksensa / tyyppitaloikseen

Ess

-na

tyyppitalonani

tyyppitaloinani

tyyppitalonasi

tyyppitaloinasi

tyyppitalonansa / tyyppitalonaan

tyyppitaloinansa / tyyppitaloinaan

Abe

-tta

tyyppitalottani

tyyppitaloittani

tyyppitalottasi

tyyppitaloittasi

tyyppitalottansa / tyyppitalottaan

tyyppitaloittansa / tyyppitaloittaan

Com

-ne

-

tyyppitaloineni

-

tyyppitaloinesi

-

tyyppitaloinensa / tyyppitaloineen

Singular

Plural

Nom

-

tyyppitaloni

tyyppitalosi

tyyppitalonsa

tyyppitaloni

tyyppitalosi

tyyppitalonsa

Par

-ta

tyyppitaloani

tyyppitaloasi

tyyppitaloansa / tyyppitaloaan

tyyppitalojani

tyyppitalojasi

tyyppitalojansa / tyyppitalojaan

Gen

-n

tyyppitaloni

tyyppitalosi

tyyppitalonsa

tyyppitalojeni

tyyppitalojesi

tyyppitalojensa

Ill

mihin

tyyppitalooni

tyyppitaloosi

tyyppitaloonsa

tyyppitaloihini

tyyppitaloihisi

tyyppitaloihinsa

Ine

-ssa

tyyppitalossani

tyyppitalossasi

tyyppitalossansa / tyyppitalossaan

tyyppitaloissani

tyyppitaloissasi

tyyppitaloissansa / tyyppitaloissaan

Ela

-sta

tyyppitalostani

tyyppitalostasi

tyyppitalostansa / tyyppitalostaan

tyyppitaloistani

tyyppitaloistasi

tyyppitaloistansa / tyyppitaloistaan

All

-lle

tyyppitalolleni

tyyppitalollesi

tyyppitalollensa / tyyppitalolleen

tyyppitaloilleni

tyyppitaloillesi

tyyppitaloillensa / tyyppitaloillean

Ade

-lla

tyyppitalollani

tyyppitalollasi

tyyppitalollansa / tyyppitalollaan

tyyppitaloillani

tyyppitaloillasi

tyyppitaloillansa / tyyppitaloillaan

Abl

-lta

tyyppitaloltani

tyyppitaloltasi

tyyppitaloltansa / tyyppitaloltaan

tyyppitaloiltani

tyyppitaloiltasi

tyyppitaloiltansa / tyyppitaloiltaan

Tra

-ksi

tyyppitalokseni

tyyppitaloksesi

tyyppitaloksensa / tyyppitalokseen

tyyppitaloikseni

tyyppitaloiksesi

tyyppitaloiksensa / tyyppitaloikseen

Ess

-na

tyyppitalonani

tyyppitalonasi

tyyppitalonansa / tyyppitalonaan

tyyppitaloinani

tyyppitaloinasi

tyyppitaloinansa / tyyppitaloinaan

Abe

-tta

tyyppitalottani

tyyppitalottasi

tyyppitalottansa / tyyppitalottaan

tyyppitaloittani

tyyppitaloittasi

tyyppitaloittansa / tyyppitaloittaan

Com

-ne

-

-

-

tyyppitaloineni

tyyppitaloinesi

tyyppitaloinensa / tyyppitaloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tyyppitalomme

tyyppitalomme

tyyppitalonne

tyyppitalonne

tyyppitalonsa

tyyppitalonsa

Par

-ta

tyyppitaloamme

tyyppitalojamme

tyyppitaloanne

tyyppitalojanne

tyyppitaloansa / tyyppitaloaan

tyyppitalojansa / tyyppitalojaan

Gen

-n

tyyppitalomme

tyyppitalojemme

tyyppitalonne

tyyppitalojenne

tyyppitalonsa

tyyppitalojensa

Ill

mihin

tyyppitaloomme

tyyppitaloihimme

tyyppitaloonne

tyyppitaloihinne

tyyppitaloonsa

tyyppitaloihinsa

Ine

-ssa

tyyppitalossamme

tyyppitaloissamme

tyyppitalossanne

tyyppitaloissanne

tyyppitalossansa / tyyppitalossaan

tyyppitaloissansa / tyyppitaloissaan

Ela

-sta

tyyppitalostamme

tyyppitaloistamme

tyyppitalostanne

tyyppitaloistanne

tyyppitalostansa / tyyppitalostaan

tyyppitaloistansa / tyyppitaloistaan

All

-lle

tyyppitalollemme

tyyppitaloillemme

tyyppitalollenne

tyyppitaloillenne

tyyppitalollensa / tyyppitalolleen

tyyppitaloillensa / tyyppitaloillean

Ade

-lla

tyyppitalollamme

tyyppitaloillamme

tyyppitalollanne

tyyppitaloillanne

tyyppitalollansa / tyyppitalollaan

tyyppitaloillansa / tyyppitaloillaan

Abl

-lta

tyyppitaloltamme

tyyppitaloiltamme

tyyppitaloltanne

tyyppitaloiltanne

tyyppitaloltansa / tyyppitaloltaan

tyyppitaloiltansa / tyyppitaloiltaan

Tra

-ksi

tyyppitaloksemme

tyyppitaloiksemme

tyyppitaloksenne

tyyppitaloiksenne

tyyppitaloksensa / tyyppitalokseen

tyyppitaloiksensa / tyyppitaloikseen

Ess

-na

tyyppitalonamme

tyyppitaloinamme

tyyppitalonanne

tyyppitaloinanne

tyyppitalonansa / tyyppitalonaan

tyyppitaloinansa / tyyppitaloinaan

Abe

-tta

tyyppitalottamme

tyyppitaloittamme

tyyppitalottanne

tyyppitaloittanne

tyyppitalottansa / tyyppitalottaan

tyyppitaloittansa / tyyppitaloittaan

Com

-ne

-

tyyppitaloinemme

-

tyyppitaloinenne

-

tyyppitaloinensa / tyyppitaloineen

Singular

Plural

Nom

-

tyyppitalomme

tyyppitalonne

tyyppitalonsa

tyyppitalomme

tyyppitalonne

tyyppitalonsa

Par

-ta

tyyppitaloamme

tyyppitaloanne

tyyppitaloansa / tyyppitaloaan

tyyppitalojamme

tyyppitalojanne

tyyppitalojansa / tyyppitalojaan

Gen

-n

tyyppitalomme

tyyppitalonne

tyyppitalonsa

tyyppitalojemme

tyyppitalojenne

tyyppitalojensa

Ill

mihin

tyyppitaloomme

tyyppitaloonne

tyyppitaloonsa

tyyppitaloihimme

tyyppitaloihinne

tyyppitaloihinsa

Ine

-ssa

tyyppitalossamme

tyyppitalossanne

tyyppitalossansa / tyyppitalossaan

tyyppitaloissamme

tyyppitaloissanne

tyyppitaloissansa / tyyppitaloissaan

Ela

-sta

tyyppitalostamme

tyyppitalostanne

tyyppitalostansa / tyyppitalostaan

tyyppitaloistamme

tyyppitaloistanne

tyyppitaloistansa / tyyppitaloistaan

All

-lle

tyyppitalollemme

tyyppitalollenne

tyyppitalollensa / tyyppitalolleen

tyyppitaloillemme

tyyppitaloillenne

tyyppitaloillensa / tyyppitaloillean

Ade

-lla

tyyppitalollamme

tyyppitalollanne

tyyppitalollansa / tyyppitalollaan

tyyppitaloillamme

tyyppitaloillanne

tyyppitaloillansa / tyyppitaloillaan

Abl

-lta

tyyppitaloltamme

tyyppitaloltanne

tyyppitaloltansa / tyyppitaloltaan

tyyppitaloiltamme

tyyppitaloiltanne

tyyppitaloiltansa / tyyppitaloiltaan

Tra

-ksi

tyyppitaloksemme

tyyppitaloksenne

tyyppitaloksensa / tyyppitalokseen

tyyppitaloiksemme

tyyppitaloiksenne

tyyppitaloiksensa / tyyppitaloikseen

Ess

-na

tyyppitalonamme

tyyppitalonanne

tyyppitalonansa / tyyppitalonaan

tyyppitaloinamme

tyyppitaloinanne

tyyppitaloinansa / tyyppitaloinaan

Abe

-tta

tyyppitalottamme

tyyppitalottanne

tyyppitalottansa / tyyppitalottaan

tyyppitaloittamme

tyyppitaloittanne

tyyppitaloittansa / tyyppitaloittaan

Com

-ne

-

-

-

tyyppitaloinemme

tyyppitaloinenne

tyyppitaloinensa / tyyppitaloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tyyppi

tyypit

Par

-ta

tyyppiä

tyyppejä

Gen

-n

tyypin

tyyppien

Ill

mihin

tyyppiin

tyyppeihin

Ine

-ssa

tyypissä

tyypeissä

Ela

-sta

tyypistä

tyypeistä

All

-lle

tyypille

tyypeille

Ade

-lla

tyypillä

tyypeillä

Abl

-lta

tyypiltä

tyypeiltä

Tra

-ksi

tyypiksi

tyypeiksi

Ess

-na

tyyppinä

tyyppeinä

Abe

-tta

tyypittä

tyypeittä

Com

-ne

-

tyyppeine

Ins

-in

-

tyypein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tyyppi

tyypit

Par

-ta

tyyppiä

tyyppejä

Gen

-n

tyypin

tyyppien

Ill

mihin

tyyppiin

tyyppeihin

Ine

-ssa

tyypissä

tyypeissä

Ela

-sta

tyypistä

tyypeistä

All

-lle

tyypille

tyypeille

Ade

-lla

tyypillä

tyypeillä

Abl

-lta

tyypiltä

tyypeiltä

Tra

-ksi

tyypiksi

tyypeiksi

Ess

-na

tyyppinä

tyyppeinä

Abe

-tta

tyypittä

tyypeittä

Com

-ne

-

tyyppeine

Ins

-in

-

tyypein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

type tyyppi, malli, teksti, esikuva, kirjasin, kirjasimet
style tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa
variety valikoima, lajike, moninaisuus, vaihtelevuus, varietee, tyyppi
dude tyyppi, keikari, maatilalomailija, kaupunkilainen
character merkki, luonne, hahmo, kirjain, kirjainmerkki, tyyppi
species laji, tyyppi
kid lapsi, kaveri, tyyppi, muksu, kili, tenava
breed rotu, laji, tyyppi, siitos
bird lintu, tipu, kaveri, tyyppi, tyttö, kimma
specimen näyte, yksilö, kappale, tyyppi
stiff ruumis, tyyppi, kaveri, jäykkä niska, tönkkä
bastard kusipää, äpärä, kaveri, paskapää, tyyppi, jätkä
cookie pikkuleipä, tyyppi
cuss kirous, tyyppi
joker jokeri, koiranleuka, leikinlaskija, irvihammas, huulenheittäjä, tyyppi
sod turve, kusipää, jätkä, tyyppi, turvepala
fish kala, tyyppi
stripe raita, juova, nauha, piirto, laji, tyyppi
stick tikku, keppi, sauva, puikko, maila, tyyppi
punter sauvoja, vedonlyöjä, pelaaja, tyyppi
make merkki, malli, valmiste, laatu, tyyppi
proposition ehdotus, esitys, tarjous, juttu, väitös, tyyppi
party osapuoli, puolue, ryhmä, asianosainen, juhlat, tyyppi
piece pala, kappale, osa, työ, palanen, tyyppi
individual henkilö, yksilö, tyyppi
customer asiakas, tyyppi
work työ, työt, teos, työnteko, aikaansaannos, tyyppi
so-and-so tyyppi, sanonko mikä, se ja se
Show more arrow right
Tatoeba; Ylilauta; OpenSubtitles; Europarl; EuroParl2021; OpenSubtitles2018.v3 Hän on just tommonen tyyppi. He's just that kind of guy. Mikä onkaan tämä outo tyyppi? What kind of strange character is this? Tyyppi tuntuu todella ilkeitä. The type feels very mean. Kumpikin tyyppi on kiusallinen. Both types are awkward. Tyyppi on kuitenkin hyvin kohtelias. The type is very polite. Hän on tyyppiänsä. He is one of a kind. Jarrujärjestelmän tyyppi. Type of brake system. Hyvä tyyppi ja hyvä tyyppi. He's really calm. Tyyppi oli erittäin ystävällinen ja avulias. The guy was very friendly and helpful. Mitä tuo tyyppi oikein tekee? What's this guy doing up there? Show more arrow right

Wiktionary

type, kind (grouping based on shared characteristics) (slang) dude, guy, person (colloquial) Short for tyyppihyväksyntä (an official qualification or licence to operate a certain piece of equipment, to fly a certain type of aircraft etc; often used in plural form: tyypit) (programming) type Show more arrow right (type, kind): laji, luokka(dude, guy): jätkä Show more arrow right tyypillinen tyypittää Show more arrow right arkkityyppibiotyyppihenkilötyyppiihmistyyppijäkälätyyppijännittäjätyyppikanervatyyppikirjaintyyppilaivatyyppilinotyyppiluonnetyyppimetsätyyppimustikkatyyppipersoonallisuustyyppiperustyyppipuolukkatyyppipäätyyppirakennetyyppistereotyyppisuotyyppisuoyhdistymätyyppitaivutustyyppitalotyyppityyppiarvotyyppiesimerkkityyppihyväksyntätyyppijärjestelmätyyppikatsastustyyppioppityyppitalotyyppiteoriavakiotyyppivartalotyyppivenetyyppi Show more arrow right Borrowed from Swedish typ, ultimately from Latin typus, from Ancient Greek τῠ́πος (túpos). Show more arrow right

Wikipedia

Ihmistyyppi
Myers–Briggsin tyyppi-indikaattori Tyyppi
ontologiassa Tyyppiteoria
matemaattisessa logiikassa Tyyppiä
ohjelmointikielissä Sisällön tiedostomuotoa
internetissä
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tyyppini

tyyppini

tyyppisi

tyyppisi

tyyppinsä

tyyppinsä

Par

-ta

tyyppiäni

tyyppejäni

tyyppiäsi

tyyppejäsi

tyyppiänsä / tyyppiään

tyyppejänsä / tyyppejään

Gen

-n

tyyppini

tyyppieni

tyyppisi

tyyppiesi

tyyppinsä

tyyppiensä

Ill

mihin

tyyppiini

tyyppeihini

tyyppiisi

tyyppeihisi

tyyppiinsä

tyyppeihinsä

Ine

-ssa

tyypissäni

tyypeissäni

tyypissäsi

tyypeissäsi

tyypissänsä / tyypissään

tyypeissänsä / tyypeissään

Ela

-sta

tyypistäni

tyypeistäni

tyypistäsi

tyypeistäsi

tyypistänsä / tyypistään

tyypeistänsä / tyypeistään

All

-lle

tyypilleni

tyypeilleni

tyypillesi

tyypeillesi

tyypillensä / tyypilleen

tyypeillensä / tyypeilleän

Ade

-lla

tyypilläni

tyypeilläni

tyypilläsi

tyypeilläsi

tyypillänsä / tyypillään

tyypeillänsä / tyypeillään

Abl

-lta

tyypiltäni

tyypeiltäni

tyypiltäsi

tyypeiltäsi

tyypiltänsä / tyypiltään

tyypeiltänsä / tyypeiltään

Tra

-ksi

tyypikseni

tyypeikseni

tyypiksesi

tyypeiksesi

tyypiksensä / tyypikseen

tyypeiksensä / tyypeikseen

Ess

-na

tyyppinäni

tyyppeinäni

tyyppinäsi

tyyppeinäsi

tyyppinänsä / tyyppinään

tyyppeinänsä / tyyppeinään

Abe

-tta

tyypittäni

tyypeittäni

tyypittäsi

tyypeittäsi

tyypittänsä / tyypittään

tyypeittänsä / tyypeittään

Com

-ne

-

tyyppeineni

-

tyyppeinesi

-

tyyppeinensä / tyyppeineen

Singular

Plural

Nom

-

tyyppini

tyyppisi

tyyppinsä

tyyppini

tyyppisi

tyyppinsä

Par

-ta

tyyppiäni

tyyppiäsi

tyyppiänsä / tyyppiään

tyyppejäni

tyyppejäsi

tyyppejänsä / tyyppejään

Gen

-n

tyyppini

tyyppisi

tyyppinsä

tyyppieni

tyyppiesi

tyyppiensä

Ill

mihin

tyyppiini

tyyppiisi

tyyppiinsä

tyyppeihini

tyyppeihisi

tyyppeihinsä

Ine

-ssa

tyypissäni

tyypissäsi

tyypissänsä / tyypissään

tyypeissäni

tyypeissäsi

tyypeissänsä / tyypeissään

Ela

-sta

tyypistäni

tyypistäsi

tyypistänsä / tyypistään

tyypeistäni

tyypeistäsi

tyypeistänsä / tyypeistään

All

-lle

tyypilleni

tyypillesi

tyypillensä / tyypilleen

tyypeilleni

tyypeillesi

tyypeillensä / tyypeilleän

Ade

-lla

tyypilläni

tyypilläsi

tyypillänsä / tyypillään

tyypeilläni

tyypeilläsi

tyypeillänsä / tyypeillään

Abl

-lta

tyypiltäni

tyypiltäsi

tyypiltänsä / tyypiltään

tyypeiltäni

tyypeiltäsi

tyypeiltänsä / tyypeiltään

Tra

-ksi

tyypikseni

tyypiksesi

tyypiksensä / tyypikseen

tyypeikseni

tyypeiksesi

tyypeiksensä / tyypeikseen

Ess

-na

tyyppinäni

tyyppinäsi

tyyppinänsä / tyyppinään

tyyppeinäni

tyyppeinäsi

tyyppeinänsä / tyyppeinään

Abe

-tta

tyypittäni

tyypittäsi

tyypittänsä / tyypittään

tyypeittäni

tyypeittäsi

tyypeittänsä / tyypeittään

Com

-ne

-

-

-

tyyppeineni

tyyppeinesi

tyyppeinensä / tyyppeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tyyppimme

tyyppimme

tyyppinne

tyyppinne

tyyppinsä

tyyppinsä

Par

-ta

tyyppiämme

tyyppejämme

tyyppiänne

tyyppejänne

tyyppiänsä / tyyppiään

tyyppejänsä / tyyppejään

Gen

-n

tyyppimme

tyyppiemme

tyyppinne

tyyppienne

tyyppinsä

tyyppiensä

Ill

mihin

tyyppiimme

tyyppeihimme

tyyppiinne

tyyppeihinne

tyyppiinsä

tyyppeihinsä

Ine

-ssa

tyypissämme

tyypeissämme

tyypissänne

tyypeissänne

tyypissänsä / tyypissään

tyypeissänsä / tyypeissään

Ela

-sta

tyypistämme

tyypeistämme

tyypistänne

tyypeistänne

tyypistänsä / tyypistään

tyypeistänsä / tyypeistään

All

-lle

tyypillemme

tyypeillemme

tyypillenne

tyypeillenne

tyypillensä / tyypilleen

tyypeillensä / tyypeilleän

Ade

-lla

tyypillämme

tyypeillämme

tyypillänne

tyypeillänne

tyypillänsä / tyypillään

tyypeillänsä / tyypeillään

Abl

-lta

tyypiltämme

tyypeiltämme

tyypiltänne

tyypeiltänne

tyypiltänsä / tyypiltään

tyypeiltänsä / tyypeiltään

Tra

-ksi

tyypiksemme

tyypeiksemme

tyypiksenne

tyypeiksenne

tyypiksensä / tyypikseen

tyypeiksensä / tyypeikseen

Ess

-na

tyyppinämme

tyyppeinämme

tyyppinänne

tyyppeinänne

tyyppinänsä / tyyppinään

tyyppeinänsä / tyyppeinään

Abe

-tta

tyypittämme

tyypeittämme

tyypittänne

tyypeittänne

tyypittänsä / tyypittään

tyypeittänsä / tyypeittään

Com

-ne

-

tyyppeinemme

-

tyyppeinenne

-

tyyppeinensä / tyyppeineen

Singular

Plural

Nom

-

tyyppimme

tyyppinne

tyyppinsä

tyyppimme

tyyppinne

tyyppinsä

Par

-ta

tyyppiämme

tyyppiänne

tyyppiänsä / tyyppiään

tyyppejämme

tyyppejänne

tyyppejänsä / tyyppejään

Gen

-n

tyyppimme

tyyppinne

tyyppinsä

tyyppiemme

tyyppienne

tyyppiensä

Ill

mihin

tyyppiimme

tyyppiinne

tyyppiinsä

tyyppeihimme

tyyppeihinne

tyyppeihinsä

Ine

-ssa

tyypissämme

tyypissänne

tyypissänsä / tyypissään

tyypeissämme

tyypeissänne

tyypeissänsä / tyypeissään

Ela

-sta

tyypistämme

tyypistänne

tyypistänsä / tyypistään

tyypeistämme

tyypeistänne

tyypeistänsä / tyypeistään

All

-lle

tyypillemme

tyypillenne

tyypillensä / tyypilleen

tyypeillemme

tyypeillenne

tyypeillensä / tyypeilleän

Ade

-lla

tyypillämme

tyypillänne

tyypillänsä / tyypillään

tyypeillämme

tyypeillänne

tyypeillänsä / tyypeillään

Abl

-lta

tyypiltämme

tyypiltänne

tyypiltänsä / tyypiltään

tyypeiltämme

tyypeiltänne

tyypeiltänsä / tyypeiltään

Tra

-ksi

tyypiksemme

tyypiksenne

tyypiksensä / tyypikseen

tyypeiksemme

tyypeiksenne

tyypeiksensä / tyypeikseen

Ess

-na

tyyppinämme

tyyppinänne

tyyppinänsä / tyyppinään

tyyppeinämme

tyyppeinänne

tyyppeinänsä / tyyppeinään

Abe

-tta

tyypittämme

tyypittänne

tyypittänsä / tyypittään

tyypeittämme

tyypeittänne

tyypeittänsä / tyypeittään

Com

-ne

-

-

-

tyyppeinemme

tyyppeinenne

tyyppeinensä / tyyppeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
Show more arrow right
Tilde MODEL; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Se on talonkirjoilta. It is from the house records. Tuskien talo. House of pain. Talo on minun. It's my house. Talo oli vanha ja rapistunut. The house was old and dilapidated. Talo romahtaa! The house is coming! Isoisäsi talo. Your grandfather's house? Koko talo tärisi. The whole house was shaking. Talokauppasi toteutui viimein. Your house sale finally went through. Talo on varmistettu. House is now armed. Talokauppasi meni hyvin. Your house deal went well. Show more arrow right

Wiktionary

house - building rakennus, pytinki (now uncommon) farm, homestead maatila, tila, farmi Show more arrow right talollinentalous Show more arrow right aravataloasuintaloatriumtaloaurinkotaloautiotalobetonitaloeduskuntataloekotaloelementtitaloharjataloharkkotalohometalohäätalohöylähirsitaloilotalojugendtalokantatalokarjalantalokaupungintalokaupunkitalokerrostaloketjutalokirjastotalokivitalokonserttitalokonttitalokorttitalokotitalokoulutalokulmatalokummitustalokunnantaloköyhäintalolamellitalolehtitaloliiketalolomataloluhtitalomaalaistalomaatalomajatalomiljoonatalomoduulitalomonitoimitalomuotitalonaapuritalonuorisotalooikeustaloolkitaloomakotitalooopperataloosaketaloosakuntatalopaikoitustalopalokunnantalopalvelutaloparitaloparkkitaloparlamenttitalopientalopiispantalopiparkakkutalopistetalopohjalaistalopullotalopurkutalopuutalopysäköintitalopyöröhirsitalorinnetalorivitaloseuraintaloseurakuntataloseurantaloseurataloseurojentalosukutalosurutalotalojohtotalokauppatalokohtainentalokonttitalonemäntätalon etutalonisäntätalonkauppatalonkirjatalonmiestalonomistajatalonpaikkatalonpitotalonpoikatalonrakennustalonvahtitalonvaltaustalonvanhintalonviinitalonväkitalopakettitalopesulataloryhmätalorähjätaloröttelötalotehdastalotyyppitaloyhtiötavarataloteatteritaloterassitalotiilitalotoimistotalotoimitalotornitaloturvatalotyyppitalotyöväentalourheilutalouudistalovaivaistalovalmistalovanhustentalovierastalovirastotalovirkatalovuokrataloyksinäistaloylioppilastaloökytalo Show more arrow right From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan. Show more arrow right

Wikipedia

House A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taloni

taloni

talosi

talosi

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloani

talojani

taloasi

talojasi

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talojeni

talosi

talojesi

talonsa

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloihini

taloosi

taloihisi

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

taloissani

talossasi

taloissasi

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

taloistani

talostasi

taloistasi

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

taloilleni

talollesi

taloillesi

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

taloillani

talollasi

taloillasi

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloiltani

taloltasi

taloiltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloikseni

taloksesi

taloiksesi

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

taloinani

talonasi

taloinasi

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

taloittani

talottasi

taloittasi

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloineni

-

taloinesi

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

taloni

talosi

talonsa

taloni

talosi

talonsa

Par

-ta

taloani

taloasi

taloansa / taloaan

talojani

talojasi

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talosi

talonsa

talojeni

talojesi

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloosi

taloonsa

taloihini

taloihisi

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

talossasi

talossansa / talossaan

taloissani

taloissasi

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

talostasi

talostansa / talostaan

taloistani

taloistasi

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

talollesi

talollensa / talolleen

taloilleni

taloillesi

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

talollasi

talollansa / talollaan

taloillani

taloillasi

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltani

taloiltasi

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloksesi

taloksensa / talokseen

taloikseni

taloiksesi

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

talonasi

talonansa / talonaan

taloinani

taloinasi

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

talottasi

talottansa / talottaan

taloittani

taloittasi

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloineni

taloinesi

taloinensa / taloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talomme

talonne

talonne

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloamme

talojamme

taloanne

talojanne

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talojemme

talonne

talojenne

talonsa

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloihimme

taloonne

taloihinne

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

taloissamme

talossanne

taloissanne

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

taloistamme

talostanne

taloistanne

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

taloillemme

talollenne

taloillenne

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

taloillamme

talollanne

taloillanne

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloiltamme

taloltanne

taloiltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloiksemme

taloksenne

taloiksenne

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

taloinamme

talonanne

taloinanne

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

taloittamme

talottanne

taloittanne

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloinemme

-

taloinenne

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talonne

talonsa

talomme

talonne

talonsa

Par

-ta

taloamme

taloanne

taloansa / taloaan

talojamme

talojanne

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talonne

talonsa

talojemme

talojenne

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloonne

taloonsa

taloihimme

taloihinne

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

talossanne

talossansa / talossaan

taloissamme

taloissanne

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

talostanne

talostansa / talostaan

taloistamme

taloistanne

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

talollenne

talollensa / talolleen

taloillemme

taloillenne

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

talollanne

talollansa / talollaan

taloillamme

taloillanne

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltamme

taloiltanne

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloksenne

taloksensa / talokseen

taloiksemme

taloiksenne

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

talonanne

talonansa / talonaan

taloinamme

taloinanne

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

talottanne

talottansa / talottaan

taloittamme

taloittanne

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloinemme

taloinenne

taloinensa / taloineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept