Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kirjastotalo kirjastotalo   N Sg Nom
kirjasto   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

kirjastotalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

library building
Library house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
yvoenel ohvyqvat

Etymology:
xvewnfgb +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kirjastotaloni kirjastotaloni kirjastotalosi kirjastotalosi kirjastotalonsa kirjastotalonsa
Par -ta kirjastotaloani kirjastotalojani kirjastotaloasi kirjastotalojasi kirjastotaloansa / kirjastotaloaan kirjastotalojansa / kirjastotalojaan
Gen -n kirjastotaloni kirjastotalojeni kirjastotalosi kirjastotalojesi kirjastotalonsa kirjastotalojensa
Ill mihin kirjastotalooni kirjastotaloihini kirjastotaloosi kirjastotaloihisi kirjastotaloonsa kirjastotaloihinsa
Ine -ssa kirjastotalossani kirjastotaloissani kirjastotalossasi kirjastotaloissasi kirjastotalossansa / kirjastotalossaan kirjastotaloissansa / kirjastotaloissaan
Ela -sta kirjastotalostani kirjastotaloistani kirjastotalostasi kirjastotaloistasi kirjastotalostansa / kirjastotalostaan kirjastotaloistansa / kirjastotaloistaan
All -lle kirjastotalolleni kirjastotaloilleni kirjastotalollesi kirjastotaloillesi kirjastotalolleen / kirjastotalollensa kirjastotaloillensa / kirjastotaloillean
Ade -lla kirjastotalollani kirjastotaloillani kirjastotalollasi kirjastotaloillasi kirjastotalollansa / kirjastotalollaan kirjastotaloillansa / kirjastotaloillaan
Abl -lta kirjastotaloltani kirjastotaloiltani kirjastotaloltasi kirjastotaloiltasi kirjastotaloltansa / kirjastotaloltaan kirjastotaloiltansa / kirjastotaloiltaan
Tra -ksi kirjastotalokseni kirjastotaloikseni kirjastotaloksesi kirjastotaloiksesi kirjastotalokseen / kirjastotaloksensa kirjastotaloikseen / kirjastotaloiksensa
Ess -na kirjastotalonani kirjastotaloinani kirjastotalonasi kirjastotaloinasi kirjastotalonansa / kirjastotalonaan kirjastotaloinansa / kirjastotaloinaan
Abe -tta kirjastotalottani kirjastotaloittani kirjastotalottasi kirjastotaloittasi kirjastotalottansa / kirjastotalottaan kirjastotaloittansa / kirjastotaloittaan
Com -ne - kirjastotaloineni - kirjastotaloinesi - kirjastotaloineen / kirjastotaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kirjastotalomme kirjastotalomme kirjastotalonne kirjastotalonne kirjastotalonsa kirjastotalonsa
Par -ta kirjastotaloamme kirjastotalojamme kirjastotaloanne kirjastotalojanne kirjastotaloansa / kirjastotaloaan kirjastotalojansa / kirjastotalojaan
Gen -n kirjastotalomme kirjastotalojemme kirjastotalonne kirjastotalojenne kirjastotalonsa kirjastotalojensa
Ill mihin kirjastotaloomme kirjastotaloihimme kirjastotaloonne kirjastotaloihinne kirjastotaloonsa kirjastotaloihinsa
Ine -ssa kirjastotalossamme kirjastotaloissamme kirjastotalossanne kirjastotaloissanne kirjastotalossansa / kirjastotalossaan kirjastotaloissansa / kirjastotaloissaan
Ela -sta kirjastotalostamme kirjastotaloistamme kirjastotalostanne kirjastotaloistanne kirjastotalostansa / kirjastotalostaan kirjastotaloistansa / kirjastotaloistaan
All -lle kirjastotalollemme kirjastotaloillemme kirjastotalollenne kirjastotaloillenne kirjastotalolleen / kirjastotalollensa kirjastotaloillensa / kirjastotaloillean
Ade -lla kirjastotalollamme kirjastotaloillamme kirjastotalollanne kirjastotaloillanne kirjastotalollansa / kirjastotalollaan kirjastotaloillansa / kirjastotaloillaan
Abl -lta kirjastotaloltamme kirjastotaloiltamme kirjastotaloltanne kirjastotaloiltanne kirjastotaloltansa / kirjastotaloltaan kirjastotaloiltansa / kirjastotaloiltaan
Tra -ksi kirjastotaloksemme kirjastotaloiksemme kirjastotaloksenne kirjastotaloiksenne kirjastotalokseen / kirjastotaloksensa kirjastotaloikseen / kirjastotaloiksensa
Ess -na kirjastotalonamme kirjastotaloinamme kirjastotalonanne kirjastotaloinanne kirjastotalonansa / kirjastotalonaan kirjastotaloinansa / kirjastotaloinaan
Abe -tta kirjastotalottamme kirjastotaloittamme kirjastotalottanne kirjastotaloittanne kirjastotalottansa / kirjastotalottaan kirjastotaloittansa / kirjastotaloittaan
Com -ne - kirjastotaloinemme - kirjastotaloinenne - kirjastotaloineen / kirjastotaloinensa

kirjasto, Noun

up ↑

Translations & synonyms

library kirjasto, kokoelma
study tutkimus, opinto, opiskelu, tutkiminen, tutkielma, kirjasto
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N yvoenel vf n phengrq pbyyrpgvba bs fbheprf bs vasbezngvba naq fvzvyne erfbheprf, fryrpgrq ol rkcregf naq znqr npprffvoyr gb n qrsvarq pbzzhavgl sbe ersrerapr be obeebjvat. Vg cebivqrf culfvpny be qvtvgny npprff gb zngrevny, naq znl or n culfvpny ybpngvba be n iveghny fcnpr, be obgu. N yvoenel'f pbyyrpgvba pna vapyhqr cevagrq zngrevnyf naq bgure culfvpny erfbheprf va znal sbezngf fhpu nf QIQf, nf jryy nf npprff gb vasbezngvba, zhfvp be bgure pbagrag uryq ba ovoyvbtencuvp qngnonfrf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
yvoenel (vafgvghgvba)

yvoenel (pbyyrpgvba bs obbxf)

choyvp yvoenel

Usage:
Hfhnyyl gur jbeq xvewnfgb hfrq nybar ersref gb n choyvp yvoenel hayrff vg'f pyrne sebz gur pbagrkg gung n cevingr yvoenel vf zrnag. Vs vg'f arprffnel gb pynevsl, gur grezf lyrvara xvewnfgb (“choyvp yvoenel”) naq lxfvglvfxvewnfgb (“cevingr yvoenel”) znl or hfrq.
Synonyms:
(pbyyrpgvba bs obbxf): xvewnxbxbryzn
Compounds:
xvewnfgbnyn
xvewnfgbaubvgnwn
buwryznxvewnfgb
Etymology:
xvewn (“obbx”) +‎ -fgb. Pbvarq ol Svaavfu rkcybere, uvfgbevna naq nhgube Pney Nkry Tbggyhaq.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kirjastoni kirjastoni kirjastosi kirjastosi kirjastonsa kirjastonsa
Par -ta kirjastoani kirjastoitani / kirjastojani kirjastoasi kirjastoitasi / kirjastojasi kirjastoansa / kirjastoaan kirjastoitansa / kirjastoitaan /
kirjastojansa / kirjastojaan
Gen -n kirjastoni kirjastoitteni / kirjastoideni /
kirjastojeni
kirjastosi kirjastoittesi / kirjastoidesi /
kirjastojesi
kirjastonsa kirjastoittensa / kirjastoidensa /
kirjastojensa
Ill mihin kirjastooni kirjastoihini kirjastoosi kirjastoihisi kirjastoonsa kirjastoihinsa
Ine -ssa kirjastossani kirjastoissani kirjastossasi kirjastoissasi kirjastossansa / kirjastossaan kirjastoissansa / kirjastoissaan
Ela -sta kirjastostani kirjastoistani kirjastostasi kirjastoistasi kirjastostansa / kirjastostaan kirjastoistansa / kirjastoistaan
All -lle kirjastolleni kirjastoilleni kirjastollesi kirjastoillesi kirjastolleen / kirjastollensa kirjastoillensa / kirjastoillean
Ade -lla kirjastollani kirjastoillani kirjastollasi kirjastoillasi kirjastollansa / kirjastollaan kirjastoillansa / kirjastoillaan
Abl -lta kirjastoltani kirjastoiltani kirjastoltasi kirjastoiltasi kirjastoltansa / kirjastoltaan kirjastoiltansa / kirjastoiltaan
Tra -ksi kirjastokseni kirjastoikseni kirjastoksesi kirjastoiksesi kirjastokseen / kirjastoksensa kirjastoikseen / kirjastoiksensa
Ess -na kirjastonani kirjastoinani kirjastonasi kirjastoinasi kirjastonansa / kirjastonaan kirjastoinansa / kirjastoinaan
Abe -tta kirjastottani kirjastoittani kirjastottasi kirjastoittasi kirjastottansa / kirjastottaan kirjastoittansa / kirjastoittaan
Com -ne - kirjastoineni - kirjastoinesi - kirjastoineen / kirjastoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - kirjastomme kirjastomme kirjastonne kirjastonne kirjastonsa kirjastonsa
Par -ta kirjastoamme kirjastoitamme / kirjastojamme kirjastoanne kirjastoitanne / kirjastojanne kirjastoansa / kirjastoaan kirjastoitansa / kirjastoitaan /
kirjastojansa / kirjastojaan
Gen -n kirjastomme kirjastoittemme / kirjastoidemme /
kirjastojemme
kirjastonne kirjastoittenne / kirjastoidenne /
kirjastojenne
kirjastonsa kirjastoittensa / kirjastoidensa /
kirjastojensa
Ill mihin kirjastoomme kirjastoihimme kirjastoonne kirjastoihinne kirjastoonsa kirjastoihinsa
Ine -ssa kirjastossamme kirjastoissamme kirjastossanne kirjastoissanne kirjastossansa / kirjastossaan kirjastoissansa / kirjastoissaan
Ela -sta kirjastostamme kirjastoistamme kirjastostanne kirjastoistanne kirjastostansa / kirjastostaan kirjastoistansa / kirjastoistaan
All -lle kirjastollemme kirjastoillemme kirjastollenne kirjastoillenne kirjastolleen / kirjastollensa kirjastoillensa / kirjastoillean
Ade -lla kirjastollamme kirjastoillamme kirjastollanne kirjastoillanne kirjastollansa / kirjastollaan kirjastoillansa / kirjastoillaan
Abl -lta kirjastoltamme kirjastoiltamme kirjastoltanne kirjastoiltanne kirjastoltansa / kirjastoltaan kirjastoiltansa / kirjastoiltaan
Tra -ksi kirjastoksemme kirjastoiksemme kirjastoksenne kirjastoiksenne kirjastokseen / kirjastoksensa kirjastoikseen / kirjastoiksensa
Ess -na kirjastonamme kirjastoinamme kirjastonanne kirjastoinanne kirjastonansa / kirjastonaan kirjastoinansa / kirjastoinaan
Abe -tta kirjastottamme kirjastoittamme kirjastottanne kirjastoittanne kirjastottansa / kirjastottaan kirjastoittansa / kirjastoittaan
Com -ne - kirjastoinemme - kirjastoinenne - kirjastoineen / kirjastoinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept