Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

tornitalo tornitalo   N Sg Nom
torni   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

tornitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

tower block tornitalo
tornitalo
rise building
tower block in
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N uvtu-evfr ohvyqvat vf n gnyy ohvyqvat, nf bccbfrq gb n ybj-evfr ohvyqvat naq vf qrsvarq qvssreragyl va grezf bs urvtug qrcraqvat ba gur whevfqvpgvba. Vg vf hfrq nf n erfvqragvny, bssvpr ohvyqvat, be bgure shapgvbaf vapyhqvat ubgry, ergnvy, be jvgu zhygvcyr checbfrf pbzovarq. Erfvqragvny uvtu-evfr ohvyqvatf ner nyfb xabja va fbzr inevrgvrf bs Ratyvfu, fhpu nf Oevgvfu Ratyvfu, nf gbjre oybpxf naq znl or ersreerq gb nf "ZQHf", fgnaqvat sbe "zhygv-qjryyvat havg".[shyy pvgngvba arrqrq] N irel gnyy uvtu-evfr ohvyqvat vf ersreerq gb nf n fxlfpencre.

Source: Wikipedia
Wiktionary
gbjre oybpx, zhygvfgberl ohvyqvat

     Synonym: xreebfgnyb
Etymology:
Pbzcbhaq bs gbeav (“gbjre”) +‎ gnyb (“ubhfr”).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tornitaloni tornitaloni tornitalosi tornitalosi tornitalonsa tornitalonsa
Par -ta tornitaloani tornitalojani tornitaloasi tornitalojasi tornitaloansa / tornitaloaan tornitalojansa / tornitalojaan
Gen -n tornitaloni tornitalojeni tornitalosi tornitalojesi tornitalonsa tornitalojensa
Ill mihin tornitalooni tornitaloihini tornitaloosi tornitaloihisi tornitaloonsa tornitaloihinsa
Ine -ssa tornitalossani tornitaloissani tornitalossasi tornitaloissasi tornitalossansa / tornitalossaan tornitaloissansa / tornitaloissaan
Ela -sta tornitalostani tornitaloistani tornitalostasi tornitaloistasi tornitalostansa / tornitalostaan tornitaloistansa / tornitaloistaan
All -lle tornitalolleni tornitaloilleni tornitalollesi tornitaloillesi tornitalolleen / tornitalollensa tornitaloillensa / tornitaloillean
Ade -lla tornitalollani tornitaloillani tornitalollasi tornitaloillasi tornitalollansa / tornitalollaan tornitaloillansa / tornitaloillaan
Abl -lta tornitaloltani tornitaloiltani tornitaloltasi tornitaloiltasi tornitaloltansa / tornitaloltaan tornitaloiltansa / tornitaloiltaan
Tra -ksi tornitalokseni tornitaloikseni tornitaloksesi tornitaloiksesi tornitalokseen / tornitaloksensa tornitaloikseen / tornitaloiksensa
Ess -na tornitalonani tornitaloinani tornitalonasi tornitaloinasi tornitalonansa / tornitalonaan tornitaloinansa / tornitaloinaan
Abe -tta tornitalottani tornitaloittani tornitalottasi tornitaloittasi tornitalottansa / tornitalottaan tornitaloittansa / tornitaloittaan
Com -ne - tornitaloineni - tornitaloinesi - tornitaloineen / tornitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tornitalomme tornitalomme tornitalonne tornitalonne tornitalonsa tornitalonsa
Par -ta tornitaloamme tornitalojamme tornitaloanne tornitalojanne tornitaloansa / tornitaloaan tornitalojansa / tornitalojaan
Gen -n tornitalomme tornitalojemme tornitalonne tornitalojenne tornitalonsa tornitalojensa
Ill mihin tornitaloomme tornitaloihimme tornitaloonne tornitaloihinne tornitaloonsa tornitaloihinsa
Ine -ssa tornitalossamme tornitaloissamme tornitalossanne tornitaloissanne tornitalossansa / tornitalossaan tornitaloissansa / tornitaloissaan
Ela -sta tornitalostamme tornitaloistamme tornitalostanne tornitaloistanne tornitalostansa / tornitalostaan tornitaloistansa / tornitaloistaan
All -lle tornitalollemme tornitaloillemme tornitalollenne tornitaloillenne tornitalolleen / tornitalollensa tornitaloillensa / tornitaloillean
Ade -lla tornitalollamme tornitaloillamme tornitalollanne tornitaloillanne tornitalollansa / tornitalollaan tornitaloillansa / tornitaloillaan
Abl -lta tornitaloltamme tornitaloiltamme tornitaloltanne tornitaloiltanne tornitaloltansa / tornitaloltaan tornitaloiltansa / tornitaloiltaan
Tra -ksi tornitaloksemme tornitaloiksemme tornitaloksenne tornitaloiksenne tornitalokseen / tornitaloksensa tornitaloikseen / tornitaloiksensa
Ess -na tornitalonamme tornitaloinamme tornitalonanne tornitaloinanne tornitalonansa / tornitalonaan tornitaloinansa / tornitaloinaan
Abe -tta tornitalottamme tornitaloittamme tornitalottanne tornitaloittanne tornitalottansa / tornitalottaan tornitaloittansa / tornitaloittaan
Com -ne - tornitaloinemme - tornitaloinenne - tornitaloineen / tornitaloinensa

torni, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - torni tornit
Par -ta tornia torneja
Gen -n tornin tornien
Ill mihin torniin torneihin
Ine -ssa tornissa torneissa
Ela -sta tornista torneista
All -lle tornille torneille
Ade -lla tornilla torneilla
Abl -lta tornilta torneilta
Tra -ksi torniksi torneiksi
Ess -na tornina torneina
Abe -tta tornitta torneitta
Com -ne - torneine
Ins -in - tornein

Translations & synonyms

tower torni, pylväs, masto
turret torni, tykkitorni, kulmatorni
spire torni, torninhuippu, huippu
steeple torni, kirkontorni, torninhuippu
rook torni, mustavaris
pylon pylväs, masto, torni, voimajohtopylväs
conning tower torni
castle linna, torni
keep elatus, ylläpito, elanto, torni
sail purje, purjehdusmatka, siipi, torni

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N gbjre vf n gnyy fgehpgher, gnyyre guna vg vf jvqr, bsgra ol n fvtavsvpnag snpgbe. Gbjref ner qvfgvathvfurq sebz znfgf ol gurve ynpx bs thl-jverf naq ner gurersber, nybat jvgu gnyy ohvyqvatf, frys-fhccbegvat fgehpgherf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
gbjre

fcver (gncrevat obql gung fubbgf hc be bhg gb n cbvag va n pbavpny be clenzvqny sbez)

(purff) ebbx

Compounds:
ulcclgbeav
xryybgbeav
xvexbagbeav
xbyzvbzvggnhfgbeav
yraabawbugbgbeav
yrgxhgbeav
yvaxxvgbeav
yvaghgbeav
ybvfgbgbeav
abefhayhhgbeav
aäxögbeav
cnybgbeav
cnybgäulfglfgbeav
cbenhfgbeav
fhvccbgbeav
fävyöeruhgbeav
gbeavxryyb
gbeavabfghev
gbeavcöyyö
gbeavgnyb
ghbznevgbeav
glxxvgbeav
gäugvgbeav
gäulfglfgbeav
inegvbgbeav
irfvgbeav

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu gbea (frr vg sbe zber), hygvzngryl sebz Yngva gheevf.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tornini tornini tornisi tornisi torninsa torninsa
Par -ta torniani tornejani torniasi tornejasi torniansa / torniaan tornejansa / tornejaan
Gen -n tornini tornieni tornisi torniesi torninsa torniensa
Ill mihin torniini torneihini torniisi torneihisi torniinsa torneihinsa
Ine -ssa tornissani torneissani tornissasi torneissasi tornissansa / tornissaan torneissansa / torneissaan
Ela -sta tornistani torneistani tornistasi torneistasi tornistansa / tornistaan torneistansa / torneistaan
All -lle tornilleni torneilleni tornillesi torneillesi tornilleen / tornillensa torneillensa / torneillean
Ade -lla tornillani torneillani tornillasi torneillasi tornillansa / tornillaan torneillansa / torneillaan
Abl -lta torniltani torneiltani torniltasi torneiltasi torniltansa / torniltaan torneiltansa / torneiltaan
Tra -ksi tornikseni torneikseni torniksesi torneiksesi tornikseen / torniksensa torneikseen / torneiksensa
Ess -na torninani torneinani torninasi torneinasi torninansa / torninaan torneinansa / torneinaan
Abe -tta tornittani torneittani tornittasi torneittasi tornittansa / tornittaan torneittansa / torneittaan
Com -ne - torneineni - torneinesi - torneineen / torneinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tornimme tornimme torninne torninne torninsa torninsa
Par -ta torniamme tornejamme tornianne tornejanne torniansa / torniaan tornejansa / tornejaan
Gen -n tornimme torniemme torninne tornienne torninsa torniensa
Ill mihin torniimme torneihimme torniinne torneihinne torniinsa torneihinsa
Ine -ssa tornissamme torneissamme tornissanne torneissanne tornissansa / tornissaan torneissansa / torneissaan
Ela -sta tornistamme torneistamme tornistanne torneistanne tornistansa / tornistaan torneistansa / torneistaan
All -lle tornillemme torneillemme tornillenne torneillenne tornilleen / tornillensa torneillensa / torneillean
Ade -lla tornillamme torneillamme tornillanne torneillanne tornillansa / tornillaan torneillansa / torneillaan
Abl -lta torniltamme torneiltamme torniltanne torneiltanne torniltansa / torniltaan torneiltansa / torneiltaan
Tra -ksi torniksemme torneiksemme torniksenne torneiksenne tornikseen / torniksensa torneikseen / torneiksensa
Ess -na torninamme torneinamme torninanne torneinanne torninansa / torninaan torneinansa / torneinaan
Abe -tta tornittamme torneittamme tornittanne torneittanne tornittansa / tornittaan torneittansa / torneittaan
Com -ne - torneinemme - torneinenne - torneineen / torneinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept