Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

sukutalo sukutalo   N Sg Nom
suku   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

sukutalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

family
family house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sukutaloni sukutaloni sukutalosi sukutalosi sukutalonsa sukutalonsa
Par -ta sukutaloani sukutalojani sukutaloasi sukutalojasi sukutaloansa / sukutaloaan sukutalojansa / sukutalojaan
Gen -n sukutaloni sukutalojeni sukutalosi sukutalojesi sukutalonsa sukutalojensa
Ill mihin sukutalooni sukutaloihini sukutaloosi sukutaloihisi sukutaloonsa sukutaloihinsa
Ine -ssa sukutalossani sukutaloissani sukutalossasi sukutaloissasi sukutalossansa / sukutalossaan sukutaloissansa / sukutaloissaan
Ela -sta sukutalostani sukutaloistani sukutalostasi sukutaloistasi sukutalostansa / sukutalostaan sukutaloistansa / sukutaloistaan
All -lle sukutalolleni sukutaloilleni sukutalollesi sukutaloillesi sukutalolleen / sukutalollensa sukutaloillensa / sukutaloillean
Ade -lla sukutalollani sukutaloillani sukutalollasi sukutaloillasi sukutalollansa / sukutalollaan sukutaloillansa / sukutaloillaan
Abl -lta sukutaloltani sukutaloiltani sukutaloltasi sukutaloiltasi sukutaloltansa / sukutaloltaan sukutaloiltansa / sukutaloiltaan
Tra -ksi sukutalokseni sukutaloikseni sukutaloksesi sukutaloiksesi sukutalokseen / sukutaloksensa sukutaloikseen / sukutaloiksensa
Ess -na sukutalonani sukutaloinani sukutalonasi sukutaloinasi sukutalonansa / sukutalonaan sukutaloinansa / sukutaloinaan
Abe -tta sukutalottani sukutaloittani sukutalottasi sukutaloittasi sukutalottansa / sukutalottaan sukutaloittansa / sukutaloittaan
Com -ne - sukutaloineni - sukutaloinesi - sukutaloineen / sukutaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sukutalomme sukutalomme sukutalonne sukutalonne sukutalonsa sukutalonsa
Par -ta sukutaloamme sukutalojamme sukutaloanne sukutalojanne sukutaloansa / sukutaloaan sukutalojansa / sukutalojaan
Gen -n sukutalomme sukutalojemme sukutalonne sukutalojenne sukutalonsa sukutalojensa
Ill mihin sukutaloomme sukutaloihimme sukutaloonne sukutaloihinne sukutaloonsa sukutaloihinsa
Ine -ssa sukutalossamme sukutaloissamme sukutalossanne sukutaloissanne sukutalossansa / sukutalossaan sukutaloissansa / sukutaloissaan
Ela -sta sukutalostamme sukutaloistamme sukutalostanne sukutaloistanne sukutalostansa / sukutalostaan sukutaloistansa / sukutaloistaan
All -lle sukutalollemme sukutaloillemme sukutalollenne sukutaloillenne sukutalolleen / sukutalollensa sukutaloillensa / sukutaloillean
Ade -lla sukutalollamme sukutaloillamme sukutalollanne sukutaloillanne sukutalollansa / sukutalollaan sukutaloillansa / sukutaloillaan
Abl -lta sukutaloltamme sukutaloiltamme sukutaloltanne sukutaloiltanne sukutaloltansa / sukutaloltaan sukutaloiltansa / sukutaloiltaan
Tra -ksi sukutaloksemme sukutaloiksemme sukutaloksenne sukutaloiksenne sukutalokseen / sukutaloksensa sukutaloikseen / sukutaloiksensa
Ess -na sukutalonamme sukutaloinamme sukutalonanne sukutaloinanne sukutalonansa / sukutalonaan sukutaloinansa / sukutaloinaan
Abe -tta sukutalottamme sukutaloittamme sukutalottanne sukutaloittanne sukutalottansa / sukutalottaan sukutaloittansa / sukutaloittaan
Com -ne - sukutaloinemme - sukutaloinenne - sukutaloineen / sukutaloinensa

suku, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - suku suvut
Par -ta sukua sukuja
Gen -n suvun sukujen
Ill mihin sukuun sukuihin
Ine -ssa suvussa suvuissa
Ela -sta suvusta suvuista
All -lle suvulle suvuille
Ade -lla suvulla suvuilla
Abl -lta suvulta suvuilta
Tra -ksi suvuksi suvuiksi
Ess -na sukuna sukuina
Abe -tta suvutta suvuitta
Com -ne - sukuine
Ins -in - suvuin

Translations & synonyms

family perhe, suku, heimo, pesye
gender sukupuoli, suku
genus suku, laji
kindred suku, sukulaisuus, sukulaiset
ancestry syntyperä, suku, esi-isät
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
people ihmiset, kansa, väki, kansakunta, suku, kansanheimo
blood veri, rotu, suku, syntyperä, ylhäinen syntyperä
ilk suku, laji
line linja, rivi, viiva, johto, raja, suku
stock varasto, kalusto, kanta, varastot, osake, suku

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word fhxh can mean the following:
fhxh: xvryvbcvyyvara fhxh
fhxh: lxfv gnxfbabzvna uvrenexvngnfb
fhxhghgxvzhxfrffn: xnagninaurzcvra wäyxryävfwbhxxb
fhxh: svybfbsvfrffn bagbybtvnffn
Fhxh: Irvwb Zrera ebznnav
trahf: zngrzngvvxna gbcbybtvna xäfvgr.
fbfvnnyvara fhxhchbyv: (raty. traqre)
Source: Wikipedia
Wiktionary
rkgraqrq snzvyl, xva (va nqqvgvba gb cneragf naq puvyqera, vapyhqrf pbhfvaf, hapyrf, nhagf, tenaqcneragf naq snegure eryngvirf; pbzcner creur)

(gnkbabzl) trahf

(yvathvfgvpf) traqre

(gbcbybtl) Flabalz bs trahf

Derived terms:
byyn fhxhn + nyyngvir = gb or eryngrq/xva gb; (yvathvfgvpf) gb or pbtangr jvgu
byyn bznn fhxhn + cbffrffvir fhssvk = gb unir n znvqra anzr (bs).
Compounds:
fhxhryva
fhxhwhuyn
fhxhwhherg
fhxhxnyyrhf
fhxhxvryv
fhxhxvewn
fhxhxbxbhf
fhxhavzv
fhxhchbyv
fhxhchh
fhxhenxnf
fhxhenxxnhf
fhxhenfvgr
fhxhevvgn
fhxhfrhen
fhxhfbyh
fhxhgvyn
fhxhghgxvwn
fhxhghgxvzhf
fhxhivxn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp fhxh. Rdhvinyrag gb fhx- +‎ -h.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sukuni sukuni sukusi sukusi sukunsa sukunsa
Par -ta sukuani sukujani sukuasi sukujasi sukuansa / sukuaan sukujansa / sukujaan
Gen -n sukuni sukujeni sukusi sukujesi sukunsa sukujensa
Ill mihin sukuuni sukuihini sukuusi sukuihisi sukuunsa sukuihinsa
Ine -ssa suvussani suvuissani suvussasi suvuissasi suvussansa / suvussaan suvuissansa / suvuissaan
Ela -sta suvustani suvuistani suvustasi suvuistasi suvustansa / suvustaan suvuistansa / suvuistaan
All -lle suvulleni suvuilleni suvullesi suvuillesi suvulleen / suvullensa suvuillensa / suvuillean
Ade -lla suvullani suvuillani suvullasi suvuillasi suvullansa / suvullaan suvuillansa / suvuillaan
Abl -lta suvultani suvuiltani suvultasi suvuiltasi suvultansa / suvultaan suvuiltansa / suvuiltaan
Tra -ksi suvukseni suvuikseni suvuksesi suvuiksesi suvukseen / suvuksensa suvuikseen / suvuiksensa
Ess -na sukunani sukuinani sukunasi sukuinasi sukunansa / sukunaan sukuinansa / sukuinaan
Abe -tta suvuttani suvuittani suvuttasi suvuittasi suvuttansa / suvuttaan suvuittansa / suvuittaan
Com -ne - sukuineni - sukuinesi - sukuineen / sukuinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sukumme sukumme sukunne sukunne sukunsa sukunsa
Par -ta sukuamme sukujamme sukuanne sukujanne sukuansa / sukuaan sukujansa / sukujaan
Gen -n sukumme sukujemme sukunne sukujenne sukunsa sukujensa
Ill mihin sukuumme sukuihimme sukuunne sukuihinne sukuunsa sukuihinsa
Ine -ssa suvussamme suvuissamme suvussanne suvuissanne suvussansa / suvussaan suvuissansa / suvuissaan
Ela -sta suvustamme suvuistamme suvustanne suvuistanne suvustansa / suvustaan suvuistansa / suvuistaan
All -lle suvullemme suvuillemme suvullenne suvuillenne suvulleen / suvullensa suvuillensa / suvuillean
Ade -lla suvullamme suvuillamme suvullanne suvuillanne suvullansa / suvullaan suvuillansa / suvuillaan
Abl -lta suvultamme suvuiltamme suvultanne suvuiltanne suvultansa / suvultaan suvuiltansa / suvuiltaan
Tra -ksi suvuksemme suvuiksemme suvuksenne suvuiksenne suvukseen / suvuksensa suvuikseen / suvuiksensa
Ess -na sukunamme sukuinamme sukunanne sukuinanne sukunansa / sukunaan sukuinansa / sukuinaan
Abe -tta suvuttamme suvuittamme suvuttanne suvuittanne suvuttansa / suvuttaan suvuittansa / suvuittaan
Com -ne - sukuinemme - sukuinenne - sukuineen / sukuinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept