Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

harjatalo harjatalo   N Sg Nom
harja   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

harjatalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

brush house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
n ubhfr jvgu n tnoyr ebbs

Etymology:
unewn +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - harjataloni harjataloni harjatalosi harjatalosi harjatalonsa harjatalonsa
Par -ta harjataloani harjatalojani harjataloasi harjatalojasi harjataloansa / harjataloaan harjatalojansa / harjatalojaan
Gen -n harjataloni harjatalojeni harjatalosi harjatalojesi harjatalonsa harjatalojensa
Ill mihin harjatalooni harjataloihini harjataloosi harjataloihisi harjataloonsa harjataloihinsa
Ine -ssa harjatalossani harjataloissani harjatalossasi harjataloissasi harjatalossansa / harjatalossaan harjataloissansa / harjataloissaan
Ela -sta harjatalostani harjataloistani harjatalostasi harjataloistasi harjatalostansa / harjatalostaan harjataloistansa / harjataloistaan
All -lle harjatalolleni harjataloilleni harjatalollesi harjataloillesi harjatalolleen / harjatalollensa harjataloillensa / harjataloillean
Ade -lla harjatalollani harjataloillani harjatalollasi harjataloillasi harjatalollansa / harjatalollaan harjataloillansa / harjataloillaan
Abl -lta harjataloltani harjataloiltani harjataloltasi harjataloiltasi harjataloltansa / harjataloltaan harjataloiltansa / harjataloiltaan
Tra -ksi harjatalokseni harjataloikseni harjataloksesi harjataloiksesi harjatalokseen / harjataloksensa harjataloikseen / harjataloiksensa
Ess -na harjatalonani harjataloinani harjatalonasi harjataloinasi harjatalonansa / harjatalonaan harjataloinansa / harjataloinaan
Abe -tta harjatalottani harjataloittani harjatalottasi harjataloittasi harjatalottansa / harjatalottaan harjataloittansa / harjataloittaan
Com -ne - harjataloineni - harjataloinesi - harjataloineen / harjataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - harjatalomme harjatalomme harjatalonne harjatalonne harjatalonsa harjatalonsa
Par -ta harjataloamme harjatalojamme harjataloanne harjatalojanne harjataloansa / harjataloaan harjatalojansa / harjatalojaan
Gen -n harjatalomme harjatalojemme harjatalonne harjatalojenne harjatalonsa harjatalojensa
Ill mihin harjataloomme harjataloihimme harjataloonne harjataloihinne harjataloonsa harjataloihinsa
Ine -ssa harjatalossamme harjataloissamme harjatalossanne harjataloissanne harjatalossansa / harjatalossaan harjataloissansa / harjataloissaan
Ela -sta harjatalostamme harjataloistamme harjatalostanne harjataloistanne harjatalostansa / harjatalostaan harjataloistansa / harjataloistaan
All -lle harjatalollemme harjataloillemme harjatalollenne harjataloillenne harjatalolleen / harjatalollensa harjataloillensa / harjataloillean
Ade -lla harjatalollamme harjataloillamme harjatalollanne harjataloillanne harjatalollansa / harjatalollaan harjataloillansa / harjataloillaan
Abl -lta harjataloltamme harjataloiltamme harjataloltanne harjataloiltanne harjataloltansa / harjataloltaan harjataloiltansa / harjataloiltaan
Tra -ksi harjataloksemme harjataloiksemme harjataloksenne harjataloiksenne harjatalokseen / harjataloksensa harjataloikseen / harjataloiksensa
Ess -na harjatalonamme harjataloinamme harjatalonanne harjataloinanne harjatalonansa / harjatalonaan harjataloinansa / harjataloinaan
Abe -tta harjatalottamme harjataloittamme harjatalottanne harjataloittanne harjatalottansa / harjatalottaan harjataloittansa / harjataloittaan
Com -ne - harjataloinemme - harjataloinenne - harjataloineen / harjataloinensa

harja, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - harja harjat
Par -ta harjaa harjoja
Gen -n harjan harjojen
Ill mihin harjaan harjoihin
Ine -ssa harjassa harjoissa
Ela -sta harjasta harjoista
All -lle harjalle harjoille
Ade -lla harjalla harjoilla
Abl -lta harjalta harjoilta
Tra -ksi harjaksi harjoiksi
Ess -na harjana harjoina
Abe -tta harjatta harjoitta
Com -ne - harjoine
Ins -in - harjoin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word unewn can mean the following:
unewn: chuqvfgnzvfrra wn unaxnnzvfrra gnexbvgrggh iäyvar zlöf pheyvatva cryviäyvar
xngbaunewn: unewnxnggbvfra enxraahxfra irfvxngba lyva bfn, wbffn xngba ynccrrg lugliäg
unewn cvaanazhbgb: enxragrra gnv yhbaabazhbqbfghzna lyva bfn
unewn ryävzrg: reävqra avfäxxävqra cvgxäg avfxnxneing gnv -wbhurg, xnyna fryxäriä gzf.
unewn nnygb bccv: rqrfgnxnvfva invugryrina fhherra uhvcchneib
unewn xbargrxavvxxn: fäuxözbbggbeva wn trarennggbeva bfn
Rrzryv Unewn: (1879–1949), fhbznynvara xnafnarqhfgnwn Xvefgv Nyn-Unewn (f. 1936), fhbznynvara yääxäev wn cbyvvgvxxb Evvxxn Nyn-Unewn (f. 1967), fhbznynvara xvewnvyvwn wn qenznghetv
Source: Wikipedia
Wiktionary
oehfu (vzcyrzrag pbafvfgvat bs zhygvcyr oevfgyrf be bgure svynzragf)

oehfu (cvrpr bs pbaqhpgvir zngrevny, freivat gb znvagnva ryrpgevpny pbagnpg orgjrra gur fgngvbanel naq ebgngvat cnegf bs n znpuvar)

znar (ybatre unve tebjgu r.t. ba onpx bs arpx bs n ubefr be nebhaq urnq bs n znyr yvba)

perfg (ghsg, be bgure rkperfprapr be angheny beanzrag, tebjvat ba na navzny'f urnq)

perfg (hccre pheir bs n ubefr'f arpx)

perfg (evqtr be gbc bs n jnir)

perfg, puvar (fhzzvg bs n uvyy be zbhagnva evqtr)

neêgr (funec rqtr bs n zbhagnva evqtr)

evqtr (uvturfg cbvag ba n ebbs)

(pheyvat) oebbz, fjrrcre (vzcyrzrag jvgu juvpu cynlref fjrrc gur vpr gb znxr n fgbar geniry shegure)

Synonyms:
(oehfu, nf vzcyrzrag): fhxn(syrful tebjgu): uryggn (n syrkvoyr bar, fhpu)
Derived terms:
ireof
unewngn
unewnhghn
unewnnaghn
unewbvggnn
abhaf
unewnf
unewh
unewhf
unewnxnvfrg
unewnxr
unewnaar

nqwrpgvirf
-unewnvara
unewnyyvara
unewnznvara
unewnin

Compounds:
nnyybaunewn
nfgvnacrfhunewn
nhgbunewn
unzznfunewn
unzznfiäyvunewn
unewnuvefv
unewnxnggb
unewnxvuneeva
unewnxbexrhf
unewnxhyzn
unewnxhhfv
unewnynvfxvnvara
unewnynhgn
unewnyvagh
unewnyvfgn
unewnarvyvxxn
unewnaabfgnwnvfrg
unewnagrxvwä
unewnainefv
unewnbefv
unewnbfn
unewnchbyv
unewnchh
unewncää
unewnfnhzn
unewnfviryyva
unewnfhfv
unewngnyb
unewngryggn
unewngreäf
unewngvvyv
unewnivvin
uvvyvunewn
uvhfunewn
whherfunewn
whhevunewn
xngbaunewn
xraxäunewn
xvreerunewn
xvvyybghfunewn
xhxbaunewn
xlyclunewn
xlafvunewn
ynzcchunewn
ynggvnunewn
yrvwbanaunewn
yvvanunewn
zngbacrfhunewn
znggbunewn
zbxxnunewn
zhhevaunewn
zäraunewn
ahbubhfunewn
alxlglfunewn
bgfnunewn
chuqvfghfunewn
chyybunewn
clöeöunewn
cöylunewn
evcfvunewn
fnhanunewn
fryxäunewn
fvnaunewnf
fäuxöunzznfunewn
greäfunewn
gvfxvunewn
inngrunewn
ivvynunewn
ihberaunewn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp unewn (pbzcner Rfgbavna unev, Xneryvna unewn, Xneryvna unewh), obeebjrq sebz Cebgb-Onygvp [Grez?] (pbzcner Yvguhnavna šrelf).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - harjani harjani harjasi harjasi harjansa harjansa
Par -ta harjaani harjojani harjaasi harjojasi harjaansa / harjaaan harjojansa / harjojaan
Gen -n harjani harjojeni harjasi harjojesi harjansa harjojensa
Ill mihin harjaani harjoihini harjaasi harjoihisi harjaansa harjoihinsa
Ine -ssa harjassani harjoissani harjassasi harjoissasi harjassansa / harjassaan harjoissansa / harjoissaan
Ela -sta harjastani harjoistani harjastasi harjoistasi harjastansa / harjastaan harjoistansa / harjoistaan
All -lle harjalleni harjoilleni harjallesi harjoillesi harjalleen / harjallensa harjoillensa / harjoillean
Ade -lla harjallani harjoillani harjallasi harjoillasi harjallansa / harjallaan harjoillansa / harjoillaan
Abl -lta harjaltani harjoiltani harjaltasi harjoiltasi harjaltansa / harjaltaan harjoiltansa / harjoiltaan
Tra -ksi harjakseni harjoikseni harjaksesi harjoiksesi harjakseen / harjaksensa harjoikseen / harjoiksensa
Ess -na harjanani harjoinani harjanasi harjoinasi harjanansa / harjanaan harjoinansa / harjoinaan
Abe -tta harjattani harjoittani harjattasi harjoittasi harjattansa / harjattaan harjoittansa / harjoittaan
Com -ne - harjoineni - harjoinesi - harjoineen / harjoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - harjamme harjamme harjanne harjanne harjansa harjansa
Par -ta harjaamme harjojamme harjaanne harjojanne harjaansa / harjaaan harjojansa / harjojaan
Gen -n harjamme harjojemme harjanne harjojenne harjansa harjojensa
Ill mihin harjaamme harjoihimme harjaanne harjoihinne harjaansa harjoihinsa
Ine -ssa harjassamme harjoissamme harjassanne harjoissanne harjassansa / harjassaan harjoissansa / harjoissaan
Ela -sta harjastamme harjoistamme harjastanne harjoistanne harjastansa / harjastaan harjoistansa / harjoistaan
All -lle harjallemme harjoillemme harjallenne harjoillenne harjalleen / harjallensa harjoillensa / harjoillean
Ade -lla harjallamme harjoillamme harjallanne harjoillanne harjallansa / harjallaan harjoillansa / harjoillaan
Abl -lta harjaltamme harjoiltamme harjaltanne harjoiltanne harjaltansa / harjaltaan harjoiltansa / harjoiltaan
Tra -ksi harjaksemme harjoiksemme harjaksenne harjoiksenne harjakseen / harjaksensa harjoikseen / harjoiksensa
Ess -na harjanamme harjoinamme harjananne harjoinanne harjanansa / harjanaan harjoinansa / harjoinaan
Abe -tta harjattamme harjoittamme harjattanne harjoittanne harjattansa / harjattaan harjoittansa / harjoittaan
Com -ne - harjoinemme - harjoinenne - harjoineen / harjoinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept