Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

elementtitalo elementtitalo   N Sg Nom
elementti   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

elementtitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

prefab valmistalo, elementtitalo
prefabricated house valmistalo, elementtitalo
Element house
Wikipedia

A prefabricated building, informally a prefab, is a building that is manufactured and constructed using prefabrication. It consists of factory-made components or units that are transported and assembled on-site to form the complete building.

Source: Wikipedia
Wiktionary
prefab (building)

Etymology:
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elementtitaloni elementtitaloni elementtitalosi elementtitalosi elementtitalonsa elementtitalonsa
Par -ta elementtitaloani elementtitalojani elementtitaloasi elementtitalojasi elementtitaloansa / elementtitaloaan elementtitalojansa / elementtitalojaan
Gen -n elementtitaloni elementtitalojeni elementtitalosi elementtitalojesi elementtitalonsa elementtitalojensa
Ill mihin elementtitalooni elementtitaloihini elementtitaloosi elementtitaloihisi elementtitaloonsa elementtitaloihinsa
Ine -ssa elementtitalossani elementtitaloissani elementtitalossasi elementtitaloissasi elementtitalossansa / elementtitalossaan elementtitaloissansa / elementtitaloissaan
Ela -sta elementtitalostani elementtitaloistani elementtitalostasi elementtitaloistasi elementtitalostansa / elementtitalostaan elementtitaloistansa / elementtitaloistaan
All -lle elementtitalolleni elementtitaloilleni elementtitalollesi elementtitaloillesi elementtitalolleen / elementtitalollensa elementtitaloillensa / elementtitaloillean
Ade -lla elementtitalollani elementtitaloillani elementtitalollasi elementtitaloillasi elementtitalollansa / elementtitalollaan elementtitaloillansa / elementtitaloillaan
Abl -lta elementtitaloltani elementtitaloiltani elementtitaloltasi elementtitaloiltasi elementtitaloltansa / elementtitaloltaan elementtitaloiltansa / elementtitaloiltaan
Tra -ksi elementtitalokseni elementtitaloikseni elementtitaloksesi elementtitaloiksesi elementtitalokseen / elementtitaloksensa elementtitaloikseen / elementtitaloiksensa
Ess -na elementtitalonani elementtitaloinani elementtitalonasi elementtitaloinasi elementtitalonansa / elementtitalonaan elementtitaloinansa / elementtitaloinaan
Abe -tta elementtitalottani elementtitaloittani elementtitalottasi elementtitaloittasi elementtitalottansa / elementtitalottaan elementtitaloittansa / elementtitaloittaan
Com -ne - elementtitaloineni - elementtitaloinesi - elementtitaloineen / elementtitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elementtitalomme elementtitalomme elementtitalonne elementtitalonne elementtitalonsa elementtitalonsa
Par -ta elementtitaloamme elementtitalojamme elementtitaloanne elementtitalojanne elementtitaloansa / elementtitaloaan elementtitalojansa / elementtitalojaan
Gen -n elementtitalomme elementtitalojemme elementtitalonne elementtitalojenne elementtitalonsa elementtitalojensa
Ill mihin elementtitaloomme elementtitaloihimme elementtitaloonne elementtitaloihinne elementtitaloonsa elementtitaloihinsa
Ine -ssa elementtitalossamme elementtitaloissamme elementtitalossanne elementtitaloissanne elementtitalossansa / elementtitalossaan elementtitaloissansa / elementtitaloissaan
Ela -sta elementtitalostamme elementtitaloistamme elementtitalostanne elementtitaloistanne elementtitalostansa / elementtitalostaan elementtitaloistansa / elementtitaloistaan
All -lle elementtitalollemme elementtitaloillemme elementtitalollenne elementtitaloillenne elementtitalolleen / elementtitalollensa elementtitaloillensa / elementtitaloillean
Ade -lla elementtitalollamme elementtitaloillamme elementtitalollanne elementtitaloillanne elementtitalollansa / elementtitalollaan elementtitaloillansa / elementtitaloillaan
Abl -lta elementtitaloltamme elementtitaloiltamme elementtitaloltanne elementtitaloiltanne elementtitaloltansa / elementtitaloltaan elementtitaloiltansa / elementtitaloiltaan
Tra -ksi elementtitaloksemme elementtitaloiksemme elementtitaloksenne elementtitaloiksenne elementtitalokseen / elementtitaloksensa elementtitaloikseen / elementtitaloiksensa
Ess -na elementtitalonamme elementtitaloinamme elementtitalonanne elementtitaloinanne elementtitalonansa / elementtitalonaan elementtitaloinansa / elementtitaloinaan
Abe -tta elementtitalottamme elementtitaloittamme elementtitalottanne elementtitaloittanne elementtitalottansa / elementtitalottaan elementtitaloittansa / elementtitaloittaan
Com -ne - elementtitaloinemme - elementtitaloinenne - elementtitaloineen / elementtitaloinensa

elementti, Noun

up ↑
Wikipedia
Word elementti can mean the following:
elementti: klassismin alkuaine
virtapiirin: osa: piirielementti, piirialkio
rakentamisessa: käytettävä valmisosa: esimerkiksi pienelementti, suurelementti tai tilaelementti
Source: Wikipedia
Wiktionary
element

(construction) prefab (prefabricated section of a building)

Synonyms:
(prefab): tilaelementti
Derived terms:
elementaarinen
Compounds:
betonielementti
elementtipilari
elementtirakentaminen
elementtitalo
elementtitehdas
julkisivuelementti
kuivaelementti
lämmityselementti
peruselementti
pienelementti
porraselementti
rakennuselementti
seinäelementti
suurelementti
sähköelementti
teräsbetonielementti
tiilielementti
tilaelementti
valoelementti

Etymology:
From Swedish element, from Latin elementum.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elementtini elementtini elementtisi elementtisi elementtinsä elementtinsä
Par -ta elementtiäni elementtejäni elementtiäsi elementtejäsi elementtiänsä / elementtiään elementtejänsä / elementtejään
Gen -n elementtini elementtieni elementtisi elementtiesi elementtinsä elementtiensä
Ill mihin elementtiini elementteihini elementtiisi elementteihisi elementtiinsä elementteihinsä
Ine -ssa elementissäni elementeissäni elementissäsi elementeissäsi elementissänsä / elementissään elementeissänsä / elementeissään
Ela -sta elementistäni elementeistäni elementistäsi elementeistäsi elementistänsä / elementistään elementeistänsä / elementeistään
All -lle elementilleni elementeilleni elementillesi elementeillesi elementilleen / elementillensä elementeillensä / elementeilleän
Ade -lla elementilläni elementeilläni elementilläsi elementeilläsi elementillänsä / elementillään elementeillänsä / elementeillään
Abl -lta elementiltäni elementeiltäni elementiltäsi elementeiltäsi elementiltänsä / elementiltään elementeiltänsä / elementeiltään
Tra -ksi elementikseni elementeikseni elementiksesi elementeiksesi elementikseen / elementiksensä elementeikseen / elementeiksensä
Ess -na elementtinäni elementteinäni elementtinäsi elementteinäsi elementtinänsä / elementtinään elementteinänsä / elementteinään
Abe -tta elementittäni elementeittäni elementittäsi elementeittäsi elementittänsä / elementittään elementeittänsä / elementeittään
Com -ne - elementteineni - elementteinesi - elementteineen / elementteinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elementtimme elementtimme elementtinne elementtinne elementtinsä elementtinsä
Par -ta elementtiämme elementtejämme elementtiänne elementtejänne elementtiänsä / elementtiään elementtejänsä / elementtejään
Gen -n elementtimme elementtiemme elementtinne elementtienne elementtinsä elementtiensä
Ill mihin elementtiimme elementteihimme elementtiinne elementteihinne elementtiinsä elementteihinsä
Ine -ssa elementissämme elementeissämme elementissänne elementeissänne elementissänsä / elementissään elementeissänsä / elementeissään
Ela -sta elementistämme elementeistämme elementistänne elementeistänne elementistänsä / elementistään elementeistänsä / elementeistään
All -lle elementillemme elementeillemme elementillenne elementeillenne elementilleen / elementillensä elementeillensä / elementeilleän
Ade -lla elementillämme elementeillämme elementillänne elementeillänne elementillänsä / elementillään elementeillänsä / elementeillään
Abl -lta elementiltämme elementeiltämme elementiltänne elementeiltänne elementiltänsä / elementiltään elementeiltänsä / elementeiltään
Tra -ksi elementiksemme elementeiksemme elementiksenne elementeiksenne elementikseen / elementiksensä elementeikseen / elementeiksensä
Ess -na elementtinämme elementteinämme elementtinänne elementteinänne elementtinänsä / elementtinään elementteinänsä / elementteinään
Abe -tta elementittämme elementeittämme elementittänne elementeittänne elementittänsä / elementittään elementeittänsä / elementeittään
Com -ne - elementteinemme - elementteinenne - elementteineen / elementteinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Wikipedia

A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers.

Source: Wikipedia
Wiktionary
house

building

     Synonym: rakennus, pytinki
(now uncommon) farm, homestead

     Synonym: maatila, tila, farmi
Derived terms:
talollinen
talous
Compounds:
aravatalo
asuintalo
atriumtalo
aurinkotalo
autiotalo
betonitalo
eduskuntatalo
ekotalo
elementtitalo
harjatalo
harkkotalo
hometalo
häätalo
höylähirsitalo
ilotalo
jugendtalo
kantatalo
karjalantalo
kaupungintalo
kaupunkitalo
kerrostalo
ketjutalo
kirjastotalo
kivitalo
konserttitalo
konttitalo
korttitalo
kotitalo
koulutalo
kulmatalo
kummitustalo
kunnantalo
köyhäintalo
lamellitalo
lehtitalo
liiketalo
lomatalo
luhtitalo
maalaistalo
maatalo
majatalo
miljoonatalo
moduulitalo
monitoimitalo
muotitalo
naapuritalo
nuorisotalo
oikeustalo
olkitalo
omakotitalo
oopperatalo
osaketalo
osakuntatalo
paikoitustalo
palokunnantalo
palvelutalo
paritalo
parkkitalo
parlamenttitalo
pientalo
piispantalo
piparkakkutalo
pistetalo
pohjalaistalo
pullotalo
purkutalo
puutalo
pysäköintitalo
pyöröhirsitalo
rinnetalo
rivitalo
seuraintalo
seurakuntatalo
seurantalo
seuratalo
seurojentalo
sukutalo
surutalo
talojohto
talokauppa
talokohtainen
talokontti
talonemäntä
talon etu
talonisäntä
talonkauppa
talonkirja
talonmies
talonomistaja
talonpaikka
talonpito
talonpoika
talonrakennus
talonvahti
talonvaltaus
talonvanhin
talonviini
talonväki
talopaketti
talopesula
taloryhmä
talorähjä
taloröttelö
talotehdas
talotyyppi
taloyhtiö
tavaratalo
teatteritalo
terassitalo
tiilitalo
toimistotalo
toimitalo
tornitalo
turvatalo
tyyppitalo
työväentalo
urheilutalo
uudistalo
vaivaistalo
valmistalo
vanhustentalo
vierastalo
virastotalo
virkatalo
vuokratalo
yksinäistalo
ylioppilastalo
ökytalo

Etymology:
From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept