Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

elementtitalo elementtitalo   N Sg Nom
elementti   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

elementtitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

prefab valmistalo, elementtitalo
prefabricated house valmistalo, elementtitalo
Element house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N cersnoevpngrq ohvyqvat, vasbeznyyl n cersno, vf n ohvyqvat gung vf znahsnpgherq naq pbafgehpgrq hfvat cersnoevpngvba. Vg pbafvfgf bs snpgbel-znqr pbzcbaragf be havgf gung ner genafcbegrq naq nffrzoyrq ba-fvgr gb sbez gur pbzcyrgr ohvyqvat.

Source: Wikipedia
Wiktionary
cersno (ohvyqvat)

Etymology:
ryrzraggv +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elementtitaloni elementtitaloni elementtitalosi elementtitalosi elementtitalonsa elementtitalonsa
Par -ta elementtitaloani elementtitalojani elementtitaloasi elementtitalojasi elementtitaloansa / elementtitaloaan elementtitalojansa / elementtitalojaan
Gen -n elementtitaloni elementtitalojeni elementtitalosi elementtitalojesi elementtitalonsa elementtitalojensa
Ill mihin elementtitalooni elementtitaloihini elementtitaloosi elementtitaloihisi elementtitaloonsa elementtitaloihinsa
Ine -ssa elementtitalossani elementtitaloissani elementtitalossasi elementtitaloissasi elementtitalossansa / elementtitalossaan elementtitaloissansa / elementtitaloissaan
Ela -sta elementtitalostani elementtitaloistani elementtitalostasi elementtitaloistasi elementtitalostansa / elementtitalostaan elementtitaloistansa / elementtitaloistaan
All -lle elementtitalolleni elementtitaloilleni elementtitalollesi elementtitaloillesi elementtitalolleen / elementtitalollensa elementtitaloillensa / elementtitaloillean
Ade -lla elementtitalollani elementtitaloillani elementtitalollasi elementtitaloillasi elementtitalollansa / elementtitalollaan elementtitaloillansa / elementtitaloillaan
Abl -lta elementtitaloltani elementtitaloiltani elementtitaloltasi elementtitaloiltasi elementtitaloltansa / elementtitaloltaan elementtitaloiltansa / elementtitaloiltaan
Tra -ksi elementtitalokseni elementtitaloikseni elementtitaloksesi elementtitaloiksesi elementtitalokseen / elementtitaloksensa elementtitaloikseen / elementtitaloiksensa
Ess -na elementtitalonani elementtitaloinani elementtitalonasi elementtitaloinasi elementtitalonansa / elementtitalonaan elementtitaloinansa / elementtitaloinaan
Abe -tta elementtitalottani elementtitaloittani elementtitalottasi elementtitaloittasi elementtitalottansa / elementtitalottaan elementtitaloittansa / elementtitaloittaan
Com -ne - elementtitaloineni - elementtitaloinesi - elementtitaloineen / elementtitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elementtitalomme elementtitalomme elementtitalonne elementtitalonne elementtitalonsa elementtitalonsa
Par -ta elementtitaloamme elementtitalojamme elementtitaloanne elementtitalojanne elementtitaloansa / elementtitaloaan elementtitalojansa / elementtitalojaan
Gen -n elementtitalomme elementtitalojemme elementtitalonne elementtitalojenne elementtitalonsa elementtitalojensa
Ill mihin elementtitaloomme elementtitaloihimme elementtitaloonne elementtitaloihinne elementtitaloonsa elementtitaloihinsa
Ine -ssa elementtitalossamme elementtitaloissamme elementtitalossanne elementtitaloissanne elementtitalossansa / elementtitalossaan elementtitaloissansa / elementtitaloissaan
Ela -sta elementtitalostamme elementtitaloistamme elementtitalostanne elementtitaloistanne elementtitalostansa / elementtitalostaan elementtitaloistansa / elementtitaloistaan
All -lle elementtitalollemme elementtitaloillemme elementtitalollenne elementtitaloillenne elementtitalolleen / elementtitalollensa elementtitaloillensa / elementtitaloillean
Ade -lla elementtitalollamme elementtitaloillamme elementtitalollanne elementtitaloillanne elementtitalollansa / elementtitalollaan elementtitaloillansa / elementtitaloillaan
Abl -lta elementtitaloltamme elementtitaloiltamme elementtitaloltanne elementtitaloiltanne elementtitaloltansa / elementtitaloltaan elementtitaloiltansa / elementtitaloiltaan
Tra -ksi elementtitaloksemme elementtitaloiksemme elementtitaloksenne elementtitaloiksenne elementtitalokseen / elementtitaloksensa elementtitaloikseen / elementtitaloiksensa
Ess -na elementtitalonamme elementtitaloinamme elementtitalonanne elementtitaloinanne elementtitalonansa / elementtitalonaan elementtitaloinansa / elementtitaloinaan
Abe -tta elementtitalottamme elementtitaloittamme elementtitalottanne elementtitaloittanne elementtitalottansa / elementtitalottaan elementtitaloittansa / elementtitaloittaan
Com -ne - elementtitaloinemme - elementtitaloinenne - elementtitaloineen / elementtitaloinensa

elementti, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word ryrzraggv can mean the following:
ryrzraggv: xynffvfzva nyxhnvar
fäuxöcnev
ivegncvveva: bfn: cvvevryrzraggv, cvvevnyxvb
nyxvb
enxragnzvfrffn: xälgrggäiä inyzvfbfn: rfvzrexvxfv cvraryrzraggv, fhheryrzraggv gnv gvynryrzraggv
Source: Wikipedia
Wiktionary
ryrzrag

(pbafgehpgvba) cersno (cersnoevpngrq frpgvba bs n ohvyqvat)

Synonyms:
(cersno): gvynryrzraggv
Derived terms:
ryrzragnnevara
Compounds:
orgbavryrzraggv
ryrzraggvcvynev
ryrzraggvenxragnzvara
ryrzraggvgnyb
ryrzraggvgruqnf
whyxvfvihryrzraggv
xhvinryrzraggv
yäzzvglfryrzraggv
crehfryrzraggv
cvraryrzraggv
cbeenfryrzraggv
enxraahfryrzraggv
frvaäryrzraggv
fhheryrzraggv
fäuxöryrzraggv
greäforgbavryrzraggv
gvvyvryrzraggv
gvynryrzraggv
inybryrzraggv

Etymology:
Sebz Fjrqvfu ryrzrag, sebz Yngva ryrzraghz.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elementtini elementtini elementtisi elementtisi elementtinsä elementtinsä
Par -ta elementtiäni elementtejäni elementtiäsi elementtejäsi elementtiänsä / elementtiään elementtejänsä / elementtejään
Gen -n elementtini elementtieni elementtisi elementtiesi elementtinsä elementtiensä
Ill mihin elementtiini elementteihini elementtiisi elementteihisi elementtiinsä elementteihinsä
Ine -ssa elementissäni elementeissäni elementissäsi elementeissäsi elementissänsä / elementissään elementeissänsä / elementeissään
Ela -sta elementistäni elementeistäni elementistäsi elementeistäsi elementistänsä / elementistään elementeistänsä / elementeistään
All -lle elementilleni elementeilleni elementillesi elementeillesi elementilleen / elementillensä elementeillensä / elementeilleän
Ade -lla elementilläni elementeilläni elementilläsi elementeilläsi elementillänsä / elementillään elementeillänsä / elementeillään
Abl -lta elementiltäni elementeiltäni elementiltäsi elementeiltäsi elementiltänsä / elementiltään elementeiltänsä / elementeiltään
Tra -ksi elementikseni elementeikseni elementiksesi elementeiksesi elementikseen / elementiksensä elementeikseen / elementeiksensä
Ess -na elementtinäni elementteinäni elementtinäsi elementteinäsi elementtinänsä / elementtinään elementteinänsä / elementteinään
Abe -tta elementittäni elementeittäni elementittäsi elementeittäsi elementittänsä / elementittään elementeittänsä / elementeittään
Com -ne - elementteineni - elementteinesi - elementteineen / elementteinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elementtimme elementtimme elementtinne elementtinne elementtinsä elementtinsä
Par -ta elementtiämme elementtejämme elementtiänne elementtejänne elementtiänsä / elementtiään elementtejänsä / elementtejään
Gen -n elementtimme elementtiemme elementtinne elementtienne elementtinsä elementtiensä
Ill mihin elementtiimme elementteihimme elementtiinne elementteihinne elementtiinsä elementteihinsä
Ine -ssa elementissämme elementeissämme elementissänne elementeissänne elementissänsä / elementissään elementeissänsä / elementeissään
Ela -sta elementistämme elementeistämme elementistänne elementeistänne elementistänsä / elementistään elementeistänsä / elementeistään
All -lle elementillemme elementeillemme elementillenne elementeillenne elementilleen / elementillensä elementeillensä / elementeilleän
Ade -lla elementillämme elementeillämme elementillänne elementeillänne elementillänsä / elementillään elementeillänsä / elementeillään
Abl -lta elementiltämme elementeiltämme elementiltänne elementeiltänne elementiltänsä / elementiltään elementeiltänsä / elementeiltään
Tra -ksi elementiksemme elementeiksemme elementiksenne elementeiksenne elementikseen / elementiksensä elementeikseen / elementeiksensä
Ess -na elementtinämme elementteinämme elementtinänne elementteinänne elementtinänsä / elementtinään elementteinänsä / elementteinään
Abe -tta elementittämme elementeittämme elementittänne elementeittänne elementittänsä / elementittään elementeittänsä / elementeittään
Com -ne - elementteinemme - elementteinenne - elementteineen / elementteinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept