Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

muotitalo muotitalo   N Sg Nom
muoti   N Sg Nom + talo   N Sg Nom
muoti   N Pref + talo   N Sg Nom

muotitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

fashion house
Wikipedia

Fashion House was an American nighttime soap opera that aired at 9:00PM Eastern/8:00PM Central Monday through Saturday on MyNetworkTV stations. The series premiered on September 5, 2006 and concluded on December 5, 2006. It was produced by Twentieth Television with directors David Hogan, Alex Hennech, Jim Slocum and Jeremy Stanford.

Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - muotitaloni muotitaloni muotitalosi muotitalosi muotitalonsa muotitalonsa
Par -ta muotitaloani muotitalojani muotitaloasi muotitalojasi muotitaloansa / muotitaloaan muotitalojansa / muotitalojaan
Gen -n muotitaloni muotitalojeni muotitalosi muotitalojesi muotitalonsa muotitalojensa
Ill mihin muotitalooni muotitaloihini muotitaloosi muotitaloihisi muotitaloonsa muotitaloihinsa
Ine -ssa muotitalossani muotitaloissani muotitalossasi muotitaloissasi muotitalossansa / muotitalossaan muotitaloissansa / muotitaloissaan
Ela -sta muotitalostani muotitaloistani muotitalostasi muotitaloistasi muotitalostansa / muotitalostaan muotitaloistansa / muotitaloistaan
All -lle muotitalolleni muotitaloilleni muotitalollesi muotitaloillesi muotitalolleen / muotitalollensa muotitaloillensa / muotitaloillean
Ade -lla muotitalollani muotitaloillani muotitalollasi muotitaloillasi muotitalollansa / muotitalollaan muotitaloillansa / muotitaloillaan
Abl -lta muotitaloltani muotitaloiltani muotitaloltasi muotitaloiltasi muotitaloltansa / muotitaloltaan muotitaloiltansa / muotitaloiltaan
Tra -ksi muotitalokseni muotitaloikseni muotitaloksesi muotitaloiksesi muotitalokseen / muotitaloksensa muotitaloikseen / muotitaloiksensa
Ess -na muotitalonani muotitaloinani muotitalonasi muotitaloinasi muotitalonansa / muotitalonaan muotitaloinansa / muotitaloinaan
Abe -tta muotitalottani muotitaloittani muotitalottasi muotitaloittasi muotitalottansa / muotitalottaan muotitaloittansa / muotitaloittaan
Com -ne - muotitaloineni - muotitaloinesi - muotitaloineen / muotitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - muotitalomme muotitalomme muotitalonne muotitalonne muotitalonsa muotitalonsa
Par -ta muotitaloamme muotitalojamme muotitaloanne muotitalojanne muotitaloansa / muotitaloaan muotitalojansa / muotitalojaan
Gen -n muotitalomme muotitalojemme muotitalonne muotitalojenne muotitalonsa muotitalojensa
Ill mihin muotitaloomme muotitaloihimme muotitaloonne muotitaloihinne muotitaloonsa muotitaloihinsa
Ine -ssa muotitalossamme muotitaloissamme muotitalossanne muotitaloissanne muotitalossansa / muotitalossaan muotitaloissansa / muotitaloissaan
Ela -sta muotitalostamme muotitaloistamme muotitalostanne muotitaloistanne muotitalostansa / muotitalostaan muotitaloistansa / muotitaloistaan
All -lle muotitalollemme muotitaloillemme muotitalollenne muotitaloillenne muotitalolleen / muotitalollensa muotitaloillensa / muotitaloillean
Ade -lla muotitalollamme muotitaloillamme muotitalollanne muotitaloillanne muotitalollansa / muotitalollaan muotitaloillansa / muotitaloillaan
Abl -lta muotitaloltamme muotitaloiltamme muotitaloltanne muotitaloiltanne muotitaloltansa / muotitaloltaan muotitaloiltansa / muotitaloiltaan
Tra -ksi muotitaloksemme muotitaloiksemme muotitaloksenne muotitaloiksenne muotitalokseen / muotitaloksensa muotitaloikseen / muotitaloiksensa
Ess -na muotitalonamme muotitaloinamme muotitalonanne muotitaloinanne muotitalonansa / muotitalonaan muotitaloinansa / muotitaloinaan
Abe -tta muotitalottamme muotitaloittamme muotitalottanne muotitaloittanne muotitalottansa / muotitalottaan muotitaloittansa / muotitaloittaan
Com -ne - muotitaloinemme - muotitaloinenne - muotitaloineen / muotitaloinensa

muoti, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - muoti muodit
Par -ta muotia muoteja
Gen -n muodin muotien
Ill mihin muotiin muoteihin
Ine -ssa muodissa muodeissa
Ela -sta muodista muodeista
All -lle muodille muodeille
Ade -lla muodilla muodeilla
Abl -lta muodilta muodeilta
Tra -ksi muodiksi muodeiksi
Ess -na muotina muoteina
Abe -tta muoditta muodeitta
Com -ne - muoteine
Ins -in - muodein

Translations & synonyms

fashion muoti, tapa, kuosi
style tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
vogue muoti, muotiasia
look ilme, ulkonäkö, katse, tyyli, silmäys, muoti

Wikipedia

Fashion is a form of self expression, at a particular period and place and in a specific context, of clothing, footwear, lifestyle, accessories, makeup, hairstyle, and body posture. In its everyday use, the term implies a look defined by the fashion industry as that which is trending. What is called fashion is thus that which is made available and popular by fashion system (industry and media).

Source: Wikipedia
Wiktionary
vogue, fashion (prevailing fashion or style)

     Fin: Minihameet olivat muotia 60-luvulla.
     Eng: Miniskirts were the vogue in the '60s.
vogue, fad (current craze)

     Fin: Hulavanteet eivät ole enää muodissa.
     Eng: Hula hoops are no longer in vogue.
Synonyms:
(fad): villitys
Derived terms:
muodistaa
Compounds:
kevät-
kesä-
syys-
talvimuoti
muoti-ilmiö
muotilehti
muotinäytös
muotitoimittaja
nuorisomuoti

Etymology:
Borrowed from Swedish mod.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - muotini muotini muotisi muotisi muotinsa muotinsa
Par -ta muotiani muotejani muotiasi muotejasi muotiansa / muotiaan muotejansa / muotejaan
Gen -n muotini muotieni muotisi muotiesi muotinsa muotiensa
Ill mihin muotiini muoteihini muotiisi muoteihisi muotiinsa muoteihinsa
Ine -ssa muodissani muodeissani muodissasi muodeissasi muodissansa / muodissaan muodeissansa / muodeissaan
Ela -sta muodistani muodeistani muodistasi muodeistasi muodistansa / muodistaan muodeistansa / muodeistaan
All -lle muodilleni muodeilleni muodillesi muodeillesi muodilleen / muodillensa muodeillensa / muodeillean
Ade -lla muodillani muodeillani muodillasi muodeillasi muodillansa / muodillaan muodeillansa / muodeillaan
Abl -lta muodiltani muodeiltani muodiltasi muodeiltasi muodiltansa / muodiltaan muodeiltansa / muodeiltaan
Tra -ksi muodikseni muodeikseni muodiksesi muodeiksesi muodikseen / muodiksensa muodeikseen / muodeiksensa
Ess -na muotinani muoteinani muotinasi muoteinasi muotinansa / muotinaan muoteinansa / muoteinaan
Abe -tta muodittani muodeittani muodittasi muodeittasi muodittansa / muodittaan muodeittansa / muodeittaan
Com -ne - muoteineni - muoteinesi - muoteineen / muoteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - muotimme muotimme muotinne muotinne muotinsa muotinsa
Par -ta muotiamme muotejamme muotianne muotejanne muotiansa / muotiaan muotejansa / muotejaan
Gen -n muotimme muotiemme muotinne muotienne muotinsa muotiensa
Ill mihin muotiimme muoteihimme muotiinne muoteihinne muotiinsa muoteihinsa
Ine -ssa muodissamme muodeissamme muodissanne muodeissanne muodissansa / muodissaan muodeissansa / muodeissaan
Ela -sta muodistamme muodeistamme muodistanne muodeistanne muodistansa / muodistaan muodeistansa / muodeistaan
All -lle muodillemme muodeillemme muodillenne muodeillenne muodilleen / muodillensa muodeillensa / muodeillean
Ade -lla muodillamme muodeillamme muodillanne muodeillanne muodillansa / muodillaan muodeillansa / muodeillaan
Abl -lta muodiltamme muodeiltamme muodiltanne muodeiltanne muodiltansa / muodiltaan muodeiltansa / muodeiltaan
Tra -ksi muodiksemme muodeiksemme muodiksenne muodeiksenne muodikseen / muodiksensa muodeikseen / muodeiksensa
Ess -na muotinamme muoteinamme muotinanne muoteinanne muotinansa / muotinaan muoteinansa / muoteinaan
Abe -tta muodittamme muodeittamme muodittanne muodeittanne muodittansa / muodittaan muodeittansa / muodeittaan
Com -ne - muoteinemme - muoteinenne - muoteineen / muoteinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Wikipedia

A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers.

Source: Wikipedia
Wiktionary
house

building

     Synonym: rakennus, pytinki
(now uncommon) farm, homestead

     Synonym: maatila, tila, farmi
Derived terms:
talollinen
talous
Compounds:
aravatalo
asuintalo
atriumtalo
aurinkotalo
autiotalo
betonitalo
eduskuntatalo
ekotalo
elementtitalo
harjatalo
harkkotalo
hometalo
häätalo
höylähirsitalo
ilotalo
jugendtalo
kantatalo
karjalantalo
kaupungintalo
kaupunkitalo
kerrostalo
ketjutalo
kirjastotalo
kivitalo
konserttitalo
konttitalo
korttitalo
kotitalo
koulutalo
kulmatalo
kummitustalo
kunnantalo
köyhäintalo
lamellitalo
lehtitalo
liiketalo
lomatalo
luhtitalo
maalaistalo
maatalo
majatalo
miljoonatalo
moduulitalo
monitoimitalo
muotitalo
naapuritalo
nuorisotalo
oikeustalo
olkitalo
omakotitalo
oopperatalo
osaketalo
osakuntatalo
paikoitustalo
palokunnantalo
palvelutalo
paritalo
parkkitalo
parlamenttitalo
pientalo
piispantalo
piparkakkutalo
pistetalo
pohjalaistalo
pullotalo
purkutalo
puutalo
pysäköintitalo
pyöröhirsitalo
rinnetalo
rivitalo
seuraintalo
seurakuntatalo
seurantalo
seuratalo
seurojentalo
sukutalo
surutalo
talojohto
talokauppa
talokohtainen
talokontti
talonemäntä
talon etu
talonisäntä
talonkauppa
talonkirja
talonmies
talonomistaja
talonpaikka
talonpito
talonpoika
talonrakennus
talonvahti
talonvaltaus
talonvanhin
talonviini
talonväki
talopaketti
talopesula
taloryhmä
talorähjä
taloröttelö
talotehdas
talotyyppi
taloyhtiö
tavaratalo
teatteritalo
terassitalo
tiilitalo
toimistotalo
toimitalo
tornitalo
turvatalo
tyyppitalo
työväentalo
urheilutalo
uudistalo
vaivaistalo
valmistalo
vanhustentalo
vierastalo
virastotalo
virkatalo
vuokratalo
yksinäistalo
ylioppilastalo
ökytalo

Etymology:
From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan.
Source: Wiktionary
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept