Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

muotitalo muotitalo   N Sg Nom
muoti   N Sg Nom + talo   N Sg Nom
muoti   N Pref + talo   N Sg Nom

muotitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

fashion house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Snfuvba Ubhfr jnf na Nzrevpna avtuggvzr fbnc bcren gung nverq ng 9:00CZ Rnfgrea/8:00CZ Prageny Zbaqnl guebhtu Fngheqnl ba ZlArgjbexGI fgngvbaf. Gur frevrf cerzvrerq ba Frcgrzore 5, 2006 naq pbapyhqrq ba Qrprzore 5, 2006. Vg jnf cebqhprq ol Gjragvrgu Gryrivfvba jvgu qverpgbef Qnivq Ubtna, Nyrk Uraarpu, Wvz Fybphz naq Wrerzl Fgnasbeq.

Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - muotitaloni muotitaloni muotitalosi muotitalosi muotitalonsa muotitalonsa
Par -ta muotitaloani muotitalojani muotitaloasi muotitalojasi muotitaloansa / muotitaloaan muotitalojansa / muotitalojaan
Gen -n muotitaloni muotitalojeni muotitalosi muotitalojesi muotitalonsa muotitalojensa
Ill mihin muotitalooni muotitaloihini muotitaloosi muotitaloihisi muotitaloonsa muotitaloihinsa
Ine -ssa muotitalossani muotitaloissani muotitalossasi muotitaloissasi muotitalossansa / muotitalossaan muotitaloissansa / muotitaloissaan
Ela -sta muotitalostani muotitaloistani muotitalostasi muotitaloistasi muotitalostansa / muotitalostaan muotitaloistansa / muotitaloistaan
All -lle muotitalolleni muotitaloilleni muotitalollesi muotitaloillesi muotitalolleen / muotitalollensa muotitaloillensa / muotitaloillean
Ade -lla muotitalollani muotitaloillani muotitalollasi muotitaloillasi muotitalollansa / muotitalollaan muotitaloillansa / muotitaloillaan
Abl -lta muotitaloltani muotitaloiltani muotitaloltasi muotitaloiltasi muotitaloltansa / muotitaloltaan muotitaloiltansa / muotitaloiltaan
Tra -ksi muotitalokseni muotitaloikseni muotitaloksesi muotitaloiksesi muotitalokseen / muotitaloksensa muotitaloikseen / muotitaloiksensa
Ess -na muotitalonani muotitaloinani muotitalonasi muotitaloinasi muotitalonansa / muotitalonaan muotitaloinansa / muotitaloinaan
Abe -tta muotitalottani muotitaloittani muotitalottasi muotitaloittasi muotitalottansa / muotitalottaan muotitaloittansa / muotitaloittaan
Com -ne - muotitaloineni - muotitaloinesi - muotitaloineen / muotitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - muotitalomme muotitalomme muotitalonne muotitalonne muotitalonsa muotitalonsa
Par -ta muotitaloamme muotitalojamme muotitaloanne muotitalojanne muotitaloansa / muotitaloaan muotitalojansa / muotitalojaan
Gen -n muotitalomme muotitalojemme muotitalonne muotitalojenne muotitalonsa muotitalojensa
Ill mihin muotitaloomme muotitaloihimme muotitaloonne muotitaloihinne muotitaloonsa muotitaloihinsa
Ine -ssa muotitalossamme muotitaloissamme muotitalossanne muotitaloissanne muotitalossansa / muotitalossaan muotitaloissansa / muotitaloissaan
Ela -sta muotitalostamme muotitaloistamme muotitalostanne muotitaloistanne muotitalostansa / muotitalostaan muotitaloistansa / muotitaloistaan
All -lle muotitalollemme muotitaloillemme muotitalollenne muotitaloillenne muotitalolleen / muotitalollensa muotitaloillensa / muotitaloillean
Ade -lla muotitalollamme muotitaloillamme muotitalollanne muotitaloillanne muotitalollansa / muotitalollaan muotitaloillansa / muotitaloillaan
Abl -lta muotitaloltamme muotitaloiltamme muotitaloltanne muotitaloiltanne muotitaloltansa / muotitaloltaan muotitaloiltansa / muotitaloiltaan
Tra -ksi muotitaloksemme muotitaloiksemme muotitaloksenne muotitaloiksenne muotitalokseen / muotitaloksensa muotitaloikseen / muotitaloiksensa
Ess -na muotitalonamme muotitaloinamme muotitalonanne muotitaloinanne muotitalonansa / muotitalonaan muotitaloinansa / muotitaloinaan
Abe -tta muotitalottamme muotitaloittamme muotitalottanne muotitaloittanne muotitalottansa / muotitalottaan muotitaloittansa / muotitaloittaan
Com -ne - muotitaloinemme - muotitaloinenne - muotitaloineen / muotitaloinensa

muoti, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - muoti muodit
Par -ta muotia muoteja
Gen -n muodin muotien
Ill mihin muotiin muoteihin
Ine -ssa muodissa muodeissa
Ela -sta muodista muodeista
All -lle muodille muodeille
Ade -lla muodilla muodeilla
Abl -lta muodilta muodeilta
Tra -ksi muodiksi muodeiksi
Ess -na muotina muoteina
Abe -tta muoditta muodeitta
Com -ne - muoteine
Ins -in - muodein

Translations & synonyms

fashion muoti, tapa, kuosi
style tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
vogue muoti, muotiasia
look ilme, ulkonäkö, katse, tyyli, silmäys, muoti

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Snfuvba vf n sbez bs frys rkcerffvba, ng n cnegvphyne crevbq naq cynpr naq va n fcrpvsvp pbagrkg, bs pybguvat, sbbgjrne, yvsrfglyr, npprffbevrf, znxrhc, unvefglyr, naq obql cbfgher. Va vgf rirelqnl hfr, gur grez vzcyvrf n ybbx qrsvarq ol gur snfuvba vaqhfgel nf gung juvpu vf geraqvat. Jung vf pnyyrq snfuvba vf guhf gung juvpu vf znqr ninvynoyr naq cbchyne ol snfuvba flfgrz (vaqhfgel naq zrqvn).

Source: Wikipedia
Wiktionary
ibthr, snfuvba (cerinvyvat snfuvba be fglyr)

     Fin: Zvavunzrrg byving zhbgvn 60-yhihyyn.
     Eng: Zvavfxvegf jrer gur ibthr va gur '60f.
ibthr, snq (pheerag penmr)

     Fin: Uhyninagrrg rviäg byr raää zhbqvffn.
     Eng: Uhyn ubbcf ner ab ybatre va ibthr.
Synonyms:
(snq): ivyyvglf
Derived terms:
zhbqvfgnn
Compounds:
xriäg-
xrfä-
fllf-
gnyivzhbgv
zhbgv-vyzvö
zhbgvyrugv
zhbgvaälgöf
zhbgvgbvzvggnwn
ahbevfbzhbgv

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu zbq.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - muotini muotini muotisi muotisi muotinsa muotinsa
Par -ta muotiani muotejani muotiasi muotejasi muotiansa / muotiaan muotejansa / muotejaan
Gen -n muotini muotieni muotisi muotiesi muotinsa muotiensa
Ill mihin muotiini muoteihini muotiisi muoteihisi muotiinsa muoteihinsa
Ine -ssa muodissani muodeissani muodissasi muodeissasi muodissansa / muodissaan muodeissansa / muodeissaan
Ela -sta muodistani muodeistani muodistasi muodeistasi muodistansa / muodistaan muodeistansa / muodeistaan
All -lle muodilleni muodeilleni muodillesi muodeillesi muodilleen / muodillensa muodeillensa / muodeillean
Ade -lla muodillani muodeillani muodillasi muodeillasi muodillansa / muodillaan muodeillansa / muodeillaan
Abl -lta muodiltani muodeiltani muodiltasi muodeiltasi muodiltansa / muodiltaan muodeiltansa / muodeiltaan
Tra -ksi muodikseni muodeikseni muodiksesi muodeiksesi muodikseen / muodiksensa muodeikseen / muodeiksensa
Ess -na muotinani muoteinani muotinasi muoteinasi muotinansa / muotinaan muoteinansa / muoteinaan
Abe -tta muodittani muodeittani muodittasi muodeittasi muodittansa / muodittaan muodeittansa / muodeittaan
Com -ne - muoteineni - muoteinesi - muoteineen / muoteinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - muotimme muotimme muotinne muotinne muotinsa muotinsa
Par -ta muotiamme muotejamme muotianne muotejanne muotiansa / muotiaan muotejansa / muotejaan
Gen -n muotimme muotiemme muotinne muotienne muotinsa muotiensa
Ill mihin muotiimme muoteihimme muotiinne muoteihinne muotiinsa muoteihinsa
Ine -ssa muodissamme muodeissamme muodissanne muodeissanne muodissansa / muodissaan muodeissansa / muodeissaan
Ela -sta muodistamme muodeistamme muodistanne muodeistanne muodistansa / muodistaan muodeistansa / muodeistaan
All -lle muodillemme muodeillemme muodillenne muodeillenne muodilleen / muodillensa muodeillensa / muodeillean
Ade -lla muodillamme muodeillamme muodillanne muodeillanne muodillansa / muodillaan muodeillansa / muodeillaan
Abl -lta muodiltamme muodeiltamme muodiltanne muodeiltanne muodiltansa / muodiltaan muodeiltansa / muodeiltaan
Tra -ksi muodiksemme muodeiksemme muodiksenne muodeiksenne muodikseen / muodiksensa muodeikseen / muodeiksensa
Ess -na muotinamme muoteinamme muotinanne muoteinanne muotinansa / muotinaan muoteinansa / muoteinaan
Abe -tta muodittamme muodeittamme muodittanne muodeittanne muodittansa / muodittaan muodeittansa / muodeittaan
Com -ne - muoteinemme - muoteinenne - muoteineen / muoteinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept