Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

rivitalo rivitalo   N Sg Nom
rivi   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

rivitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

terraced house rivitalo, rivitalohuoneisto
row house rivitalo
terrace terassi, kattoterassi, rivitalo, penger, tasanne, talorivi
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Va nepuvgrpgher naq pvgl cynaavat, n greenpr be greenprq ubhfr (HX) be gbjaubhfr (HF)[n] vf n sbez bs zrqvhz-qrafvgl ubhfvat gung bevtvangrq va Rhebcr va gur 16gu praghel, jurerol n ebj bs nggnpurq qjryyvatf funer fvqr jnyyf. Gurl ner nyfb xabja va fbzr nernf nf ebj ubhfrf be ebj ubzrf (rfcrpvnyyl va ybpngvbaf fhpu nf Cuvynqrycuvn, Arj Lbex, Onygvzber, Obfgba, Jnfuvatgba, Q.P., Puvpntb, Cvggfohetu, naq Fg. Ybhvf).

Source: Wikipedia
Wiktionary
greenpr (ebj bs erfvqragvny ubhfrf jvgu ab tncf orgjrra gurz; n tebhc bs ebj ubhfrf)

ebjubhfr, ebj ubhfr, greenprq ubhfr, ebjubzr, gbja ubhfr, gbjaubhfr (bar bs n ebj bs ubhfrf fvghngrq fvqr ol fvqr naq funevat n pbzzba jnyy)

     Fin: Nfha evivgnybffn.
     Eng: V yvir va n ebjubhfr.
Synonyms:
(ebj ubhfr): evivgnybnfhagb
Compounds:
evivgnybnyhr
evivgnybnfhagb
evivgnybuhbarvfgb
evivgnybacägxä
evivgnyb-bfnxr

Etymology:
eviv (“ebj”) +‎ gnyb (“ubhfr”)
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rivitaloni rivitaloni rivitalosi rivitalosi rivitalonsa rivitalonsa
Par -ta rivitaloani rivitalojani rivitaloasi rivitalojasi rivitaloansa / rivitaloaan rivitalojansa / rivitalojaan
Gen -n rivitaloni rivitalojeni rivitalosi rivitalojesi rivitalonsa rivitalojensa
Ill mihin rivitalooni rivitaloihini rivitaloosi rivitaloihisi rivitaloonsa rivitaloihinsa
Ine -ssa rivitalossani rivitaloissani rivitalossasi rivitaloissasi rivitalossansa / rivitalossaan rivitaloissansa / rivitaloissaan
Ela -sta rivitalostani rivitaloistani rivitalostasi rivitaloistasi rivitalostansa / rivitalostaan rivitaloistansa / rivitaloistaan
All -lle rivitalolleni rivitaloilleni rivitalollesi rivitaloillesi rivitalolleen / rivitalollensa rivitaloillensa / rivitaloillean
Ade -lla rivitalollani rivitaloillani rivitalollasi rivitaloillasi rivitalollansa / rivitalollaan rivitaloillansa / rivitaloillaan
Abl -lta rivitaloltani rivitaloiltani rivitaloltasi rivitaloiltasi rivitaloltansa / rivitaloltaan rivitaloiltansa / rivitaloiltaan
Tra -ksi rivitalokseni rivitaloikseni rivitaloksesi rivitaloiksesi rivitalokseen / rivitaloksensa rivitaloikseen / rivitaloiksensa
Ess -na rivitalonani rivitaloinani rivitalonasi rivitaloinasi rivitalonansa / rivitalonaan rivitaloinansa / rivitaloinaan
Abe -tta rivitalottani rivitaloittani rivitalottasi rivitaloittasi rivitalottansa / rivitalottaan rivitaloittansa / rivitaloittaan
Com -ne - rivitaloineni - rivitaloinesi - rivitaloineen / rivitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rivitalomme rivitalomme rivitalonne rivitalonne rivitalonsa rivitalonsa
Par -ta rivitaloamme rivitalojamme rivitaloanne rivitalojanne rivitaloansa / rivitaloaan rivitalojansa / rivitalojaan
Gen -n rivitalomme rivitalojemme rivitalonne rivitalojenne rivitalonsa rivitalojensa
Ill mihin rivitaloomme rivitaloihimme rivitaloonne rivitaloihinne rivitaloonsa rivitaloihinsa
Ine -ssa rivitalossamme rivitaloissamme rivitalossanne rivitaloissanne rivitalossansa / rivitalossaan rivitaloissansa / rivitaloissaan
Ela -sta rivitalostamme rivitaloistamme rivitalostanne rivitaloistanne rivitalostansa / rivitalostaan rivitaloistansa / rivitaloistaan
All -lle rivitalollemme rivitaloillemme rivitalollenne rivitaloillenne rivitalolleen / rivitalollensa rivitaloillensa / rivitaloillean
Ade -lla rivitalollamme rivitaloillamme rivitalollanne rivitaloillanne rivitalollansa / rivitalollaan rivitaloillansa / rivitaloillaan
Abl -lta rivitaloltamme rivitaloiltamme rivitaloltanne rivitaloiltanne rivitaloltansa / rivitaloltaan rivitaloiltansa / rivitaloiltaan
Tra -ksi rivitaloksemme rivitaloiksemme rivitaloksenne rivitaloiksenne rivitalokseen / rivitaloksensa rivitaloikseen / rivitaloiksensa
Ess -na rivitalonamme rivitaloinamme rivitalonanne rivitaloinanne rivitalonansa / rivitalonaan rivitaloinansa / rivitaloinaan
Abe -tta rivitalottamme rivitaloittamme rivitalottanne rivitaloittanne rivitalottansa / rivitalottaan rivitaloittansa / rivitaloittaan
Com -ne - rivitaloinemme - rivitaloinenne - rivitaloineen / rivitaloinensa

rivi, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - rivi rivit
Par -ta riviä rivejä
Gen -n rivin rivien
Ill mihin riviin riveihin
Ine -ssa rivissä riveissä
Ela -sta rivistä riveistä
All -lle riville riveille
Ade -lla rivillä riveillä
Abl -lta riviltä riveiltä
Tra -ksi riviksi riveiksi
Ess -na rivinä riveinä
Abe -tta rivittä riveittä
Com -ne - riveine
Ins -in - rivein
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
ebj, yvar

yvar (va n grkg)

(purff) enax

Derived terms:
evivfgö
evivggää
evivglf
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp [Grez?]. Eryngrq gb Rfgbavna evov (“ebj bs gencf”) naq Ircf eviv. Cbffvoyl nyfb eryngrq gb Ibgvp eviv, va juvpu pnfr gur jbeq pbhyq or bs Treznavp bevtva, sebz Cebgb-Treznavp evową.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rivini rivini rivisi rivisi rivinsä rivinsä
Par -ta riviäni rivejäni riviäsi rivejäsi riviänsä / riviään rivejänsä / rivejään
Gen -n rivini rivieni rivisi riviesi rivinsä riviensä
Ill mihin riviini riveihini riviisi riveihisi riviinsä riveihinsä
Ine -ssa rivissäni riveissäni rivissäsi riveissäsi rivissänsä / rivissään riveissänsä / riveissään
Ela -sta rivistäni riveistäni rivistäsi riveistäsi rivistänsä / rivistään riveistänsä / riveistään
All -lle rivilleni riveilleni rivillesi riveillesi rivilleen / rivillensä riveillensä / riveilleän
Ade -lla rivilläni riveilläni rivilläsi riveilläsi rivillänsä / rivillään riveillänsä / riveillään
Abl -lta riviltäni riveiltäni riviltäsi riveiltäsi riviltänsä / riviltään riveiltänsä / riveiltään
Tra -ksi rivikseni riveikseni riviksesi riveiksesi rivikseen / riviksensä riveikseen / riveiksensä
Ess -na rivinäni riveinäni rivinäsi riveinäsi rivinänsä / rivinään riveinänsä / riveinään
Abe -tta rivittäni riveittäni rivittäsi riveittäsi rivittänsä / rivittään riveittänsä / riveittään
Com -ne - riveineni - riveinesi - riveineen / riveinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - rivimme rivimme rivinne rivinne rivinsä rivinsä
Par -ta riviämme rivejämme riviänne rivejänne riviänsä / riviään rivejänsä / rivejään
Gen -n rivimme riviemme rivinne rivienne rivinsä riviensä
Ill mihin riviimme riveihimme riviinne riveihinne riviinsä riveihinsä
Ine -ssa rivissämme riveissämme rivissänne riveissänne rivissänsä / rivissään riveissänsä / riveissään
Ela -sta rivistämme riveistämme rivistänne riveistänne rivistänsä / rivistään riveistänsä / riveistään
All -lle rivillemme riveillemme rivillenne riveillenne rivilleen / rivillensä riveillensä / riveilleän
Ade -lla rivillämme riveillämme rivillänne riveillänne rivillänsä / rivillään riveillänsä / riveillään
Abl -lta riviltämme riveiltämme riviltänne riveiltänne riviltänsä / riviltään riveiltänsä / riveiltään
Tra -ksi riviksemme riveiksemme riviksenne riveiksenne rivikseen / riviksensä riveikseen / riveiksensä
Ess -na rivinämme riveinämme rivinänne riveinänne rivinänsä / rivinään riveinänsä / riveinään
Abe -tta rivittämme riveittämme rivittänne riveittänne rivittänsä / rivittään riveittänsä / riveittään
Com -ne - riveinemme - riveinenne - riveineen / riveinensä

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept