Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

palvelutalo palvelutalo   N Sg Nom
palvelu   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

palvelutalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

sheltered housing palvelutalo
palvelutalo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Furygrerq ubhfvat vf n grez pbirevat n jvqr enatr bs eragrq ubhfvat sbe byqre naq/be qvfnoyrq be bgure ihyarenoyr crbcyr. Va gur Havgrq Xvatqbz zbfg pbzzbayl vg ersref gb tebhcrq ubhfvat fhpu nf n oybpx be "fpurzr" bs syngf be ohatnybjf jvgu n fpurzr znantre be "bssvpre"; genqvgvbanyyl gur znantre unf yvirq ba-fvgr nygubhtu guvf vf abg nyjnlf gur pnfr gurfr qnlf. (Znantref/bssvpref hfrq gb or pnyyrq "jneqraf" ohg guvf grez vf abj sryg gb or bhg bs qngr.).

Source: Wikipedia
Wiktionary
furygrerq ubzr, furygrerq nppbzzbqngvba, nffvfgrq yvivat ohvyqvat

Etymology:
cnyiryh +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - palvelutaloni palvelutaloni palvelutalosi palvelutalosi palvelutalonsa palvelutalonsa
Par -ta palvelutaloani palvelutalojani palvelutaloasi palvelutalojasi palvelutaloansa / palvelutaloaan palvelutalojansa / palvelutalojaan
Gen -n palvelutaloni palvelutalojeni palvelutalosi palvelutalojesi palvelutalonsa palvelutalojensa
Ill mihin palvelutalooni palvelutaloihini palvelutaloosi palvelutaloihisi palvelutaloonsa palvelutaloihinsa
Ine -ssa palvelutalossani palvelutaloissani palvelutalossasi palvelutaloissasi palvelutalossansa / palvelutalossaan palvelutaloissansa / palvelutaloissaan
Ela -sta palvelutalostani palvelutaloistani palvelutalostasi palvelutaloistasi palvelutalostansa / palvelutalostaan palvelutaloistansa / palvelutaloistaan
All -lle palvelutalolleni palvelutaloilleni palvelutalollesi palvelutaloillesi palvelutalolleen / palvelutalollensa palvelutaloillensa / palvelutaloillean
Ade -lla palvelutalollani palvelutaloillani palvelutalollasi palvelutaloillasi palvelutalollansa / palvelutalollaan palvelutaloillansa / palvelutaloillaan
Abl -lta palvelutaloltani palvelutaloiltani palvelutaloltasi palvelutaloiltasi palvelutaloltansa / palvelutaloltaan palvelutaloiltansa / palvelutaloiltaan
Tra -ksi palvelutalokseni palvelutaloikseni palvelutaloksesi palvelutaloiksesi palvelutalokseen / palvelutaloksensa palvelutaloikseen / palvelutaloiksensa
Ess -na palvelutalonani palvelutaloinani palvelutalonasi palvelutaloinasi palvelutalonansa / palvelutalonaan palvelutaloinansa / palvelutaloinaan
Abe -tta palvelutalottani palvelutaloittani palvelutalottasi palvelutaloittasi palvelutalottansa / palvelutalottaan palvelutaloittansa / palvelutaloittaan
Com -ne - palvelutaloineni - palvelutaloinesi - palvelutaloineen / palvelutaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - palvelutalomme palvelutalomme palvelutalonne palvelutalonne palvelutalonsa palvelutalonsa
Par -ta palvelutaloamme palvelutalojamme palvelutaloanne palvelutalojanne palvelutaloansa / palvelutaloaan palvelutalojansa / palvelutalojaan
Gen -n palvelutalomme palvelutalojemme palvelutalonne palvelutalojenne palvelutalonsa palvelutalojensa
Ill mihin palvelutaloomme palvelutaloihimme palvelutaloonne palvelutaloihinne palvelutaloonsa palvelutaloihinsa
Ine -ssa palvelutalossamme palvelutaloissamme palvelutalossanne palvelutaloissanne palvelutalossansa / palvelutalossaan palvelutaloissansa / palvelutaloissaan
Ela -sta palvelutalostamme palvelutaloistamme palvelutalostanne palvelutaloistanne palvelutalostansa / palvelutalostaan palvelutaloistansa / palvelutaloistaan
All -lle palvelutalollemme palvelutaloillemme palvelutalollenne palvelutaloillenne palvelutalolleen / palvelutalollensa palvelutaloillensa / palvelutaloillean
Ade -lla palvelutalollamme palvelutaloillamme palvelutalollanne palvelutaloillanne palvelutalollansa / palvelutalollaan palvelutaloillansa / palvelutaloillaan
Abl -lta palvelutaloltamme palvelutaloiltamme palvelutaloltanne palvelutaloiltanne palvelutaloltansa / palvelutaloltaan palvelutaloiltansa / palvelutaloiltaan
Tra -ksi palvelutaloksemme palvelutaloiksemme palvelutaloksenne palvelutaloiksenne palvelutalokseen / palvelutaloksensa palvelutaloikseen / palvelutaloiksensa
Ess -na palvelutalonamme palvelutaloinamme palvelutalonanne palvelutaloinanne palvelutalonansa / palvelutalonaan palvelutaloinansa / palvelutaloinaan
Abe -tta palvelutalottamme palvelutaloittamme palvelutalottanne palvelutaloittanne palvelutalottansa / palvelutalottaan palvelutaloittansa / palvelutaloittaan
Com -ne - palvelutaloinemme - palvelutaloinenne - palvelutaloineen / palvelutaloinensa

palvelu, Noun

up ↑
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N freivpr vf n genafnpgvba va juvpu ab culfvpny tbbqf ner genafsreerq sebz gur fryyre gb gur ohlre. Gur orarsvgf bs fhpu n freivpr ner uryq gb or qrzbafgengrq ol gur ohlre'f jvyyvatarff gb znxr gur rkpunatr. Choyvp freivprf ner gubfr gung fbpvrgl (angvba fgngr, svfpny havba be ertvba) nf n jubyr cnlf sbe.

Source: Wikipedia
Wiktionary
freivpr

Compounds:
nfvnxnfcnyiryh
ngrevncnyiryh
nibcnyiryh
uhbarcnyiryh
ulivaibvagvcnyiryh
vyznvfcnyiryh
vasbeznngvbcnyiryh
vgfrcnyiryh
whuyncnyiryh
xvewnfgbcnyiryh
xbgvcnyiryh
xhywrghfcnyiryh
yragbfääcnyiryh
yäuvzzävfcnyiryh
yääxäevcnyiryh
znxfhcnyiryh
zhbavghfcnyiryh
buwryzncnyiryh
bfgbcnyiryh
cnyiryhnyn
cnyiryhnygvf
cnyiryhnzznggv
cnyiryhnfhzvara
cnyiryhnfhagb
cnyiryhryvaxrvab
cnyiryhunyhvara
cnyiryhunyh
cnyiryhuraxvara
cnyiryhxrfxhf
cnyiryhxrgwh
cnyiryhxbven
cnyiryhxbgv
cnyiryhyvvxraar
cnyiryhznxfh
cnyiryhzhbgb
cnyiryhzllzäyä
cnyiryhabuwnhf
cnyiryhaghbggnwn
cnyiryhahzreb
cnyiryhbuwnhf
cnyiryhcnyxxvb
cnyiryhcvfgr
cnyiryhcbeggv
cnyiryhchuryva
cnyiryhenun
cnyiryhenxraar
cnyiryhfrgryv
cnyiryhfvgbhzhf
cnyiryhfbcvzhf
cnyiryhfgengrtvn
cnyiryhgnyb
cnyiryhgnfb
cnyiryhgvfxv
cnyiryhghbgnagb
cnyiryhinyzvf
cnyiryhinyzvhf
cnyiryhlugrvfxhagn
cnyiryhlevglf
cnaxxvcnyiryh
crynfghfcnyiryh
cvgbcnyiryh
cbfgvcnyiryh
churyvacnyiryh
frxfvcnyiryh
fvvibhfcnyiryh
fvyzäacnyiryh
fbfvnnyvcnyiryh
fääcnyiryh
gryrcnyiryh
gryrgvrgbcnyiryh
greirlqrauhbygbcnyiryh
greirlfcnyiryh
gvrqhfgryhcnyiryh
gvrcnyiryh
gvrgbcnyiryh
ghxvcnyiryh
ghybfcnyiryh
gheinyyvfhhfcnyiryh
gheincnyiryh
glöcnyiryh
hhgvfcnyiryh
innyvghybfcnyiryh
luqlfxhagncnyiryh
lyrvföacnyiryh
lfgäiäcnyiryh

Etymology:
Sebz gur ireo cnyiryyn +‎ -h.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - palveluni palveluni palvelusi palvelusi palvelunsa palvelunsa
Par -ta palveluani palveluitani / palvelujani palveluasi palveluitasi / palvelujasi palveluansa / palveluaan palveluitansa / palveluitaan /
palvelujansa / palvelujaan
Gen -n palveluni palveluitteni / palveluideni /
palvelujeni
palvelusi palveluittesi / palveluidesi /
palvelujesi
palvelunsa palveluittensa / palveluidensa /
palvelujensa
Ill mihin palveluuni palveluihini palveluusi palveluihisi palveluunsa palveluihinsa
Ine -ssa palvelussani palveluissani palvelussasi palveluissasi palvelussansa / palvelussaan palveluissansa / palveluissaan
Ela -sta palvelustani palveluistani palvelustasi palveluistasi palvelustansa / palvelustaan palveluistansa / palveluistaan
All -lle palvelulleni palveluilleni palvelullesi palveluillesi palvelulleen / palvelullensa palveluillensa / palveluillean
Ade -lla palvelullani palveluillani palvelullasi palveluillasi palvelullansa / palvelullaan palveluillansa / palveluillaan
Abl -lta palvelultani palveluiltani palvelultasi palveluiltasi palvelultansa / palvelultaan palveluiltansa / palveluiltaan
Tra -ksi palvelukseni palveluikseni palveluksesi palveluiksesi palvelukseen / palveluksensa palveluikseen / palveluiksensa
Ess -na palvelunani palveluinani palvelunasi palveluinasi palvelunansa / palvelunaan palveluinansa / palveluinaan
Abe -tta palveluttani palveluittani palveluttasi palveluittasi palveluttansa / palveluttaan palveluittansa / palveluittaan
Com -ne - palveluineni - palveluinesi - palveluineen / palveluinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - palvelumme palvelumme palvelunne palvelunne palvelunsa palvelunsa
Par -ta palveluamme palveluitamme / palvelujamme palveluanne palveluitanne / palvelujanne palveluansa / palveluaan palveluitansa / palveluitaan /
palvelujansa / palvelujaan
Gen -n palvelumme palveluittemme / palveluidemme /
palvelujemme
palvelunne palveluittenne / palveluidenne /
palvelujenne
palvelunsa palveluittensa / palveluidensa /
palvelujensa
Ill mihin palveluumme palveluihimme palveluunne palveluihinne palveluunsa palveluihinsa
Ine -ssa palvelussamme palveluissamme palvelussanne palveluissanne palvelussansa / palvelussaan palveluissansa / palveluissaan
Ela -sta palvelustamme palveluistamme palvelustanne palveluistanne palvelustansa / palvelustaan palveluistansa / palveluistaan
All -lle palvelullemme palveluillemme palvelullenne palveluillenne palvelulleen / palvelullensa palveluillensa / palveluillean
Ade -lla palvelullamme palveluillamme palvelullanne palveluillanne palvelullansa / palvelullaan palveluillansa / palveluillaan
Abl -lta palvelultamme palveluiltamme palvelultanne palveluiltanne palvelultansa / palvelultaan palveluiltansa / palveluiltaan
Tra -ksi palveluksemme palveluiksemme palveluksenne palveluiksenne palvelukseen / palveluksensa palveluikseen / palveluiksensa
Ess -na palvelunamme palveluinamme palvelunanne palveluinanne palvelunansa / palvelunaan palveluinansa / palveluinaan
Abe -tta palveluttamme palveluittamme palveluttanne palveluittanne palveluttansa / palveluttaan palveluittansa / palveluittaan
Com -ne - palveluinemme - palveluinenne - palveluineen / palveluinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept