Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

terassitalo terassitalo   N Sg Nom
terassi   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

terassitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

terrace house
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word grenffvgnyb can mean the following:
Grenffvgnyb: Nyine Nnyyba fhhaavggryrzn nfhvagnyb Rhena Xnhgghnyyn
Grenffvgnyb: nfhvaxreebfgnyb Uryfvatva Cvxxh Uhbcnynuqrffn
Grenffvgnyb 1: nagvvxva nvxnvara nfhvaxbeggryv Rsrfbxfrffn Iäuäffä-Nnfvnffn
Grenffvgnyb 2: nagvvxva nvxnvara nfhvaxbeggryv Rsrfbxfrffn Iäuäffä-Nnfvnffn
Source: Wikipedia
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - terassitaloni terassitaloni terassitalosi terassitalosi terassitalonsa terassitalonsa
Par -ta terassitaloani terassitalojani terassitaloasi terassitalojasi terassitaloansa / terassitaloaan terassitalojansa / terassitalojaan
Gen -n terassitaloni terassitalojeni terassitalosi terassitalojesi terassitalonsa terassitalojensa
Ill mihin terassitalooni terassitaloihini terassitaloosi terassitaloihisi terassitaloonsa terassitaloihinsa
Ine -ssa terassitalossani terassitaloissani terassitalossasi terassitaloissasi terassitalossansa / terassitalossaan terassitaloissansa / terassitaloissaan
Ela -sta terassitalostani terassitaloistani terassitalostasi terassitaloistasi terassitalostansa / terassitalostaan terassitaloistansa / terassitaloistaan
All -lle terassitalolleni terassitaloilleni terassitalollesi terassitaloillesi terassitalolleen / terassitalollensa terassitaloillensa / terassitaloillean
Ade -lla terassitalollani terassitaloillani terassitalollasi terassitaloillasi terassitalollansa / terassitalollaan terassitaloillansa / terassitaloillaan
Abl -lta terassitaloltani terassitaloiltani terassitaloltasi terassitaloiltasi terassitaloltansa / terassitaloltaan terassitaloiltansa / terassitaloiltaan
Tra -ksi terassitalokseni terassitaloikseni terassitaloksesi terassitaloiksesi terassitalokseen / terassitaloksensa terassitaloikseen / terassitaloiksensa
Ess -na terassitalonani terassitaloinani terassitalonasi terassitaloinasi terassitalonansa / terassitalonaan terassitaloinansa / terassitaloinaan
Abe -tta terassitalottani terassitaloittani terassitalottasi terassitaloittasi terassitalottansa / terassitalottaan terassitaloittansa / terassitaloittaan
Com -ne - terassitaloineni - terassitaloinesi - terassitaloineen / terassitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - terassitalomme terassitalomme terassitalonne terassitalonne terassitalonsa terassitalonsa
Par -ta terassitaloamme terassitalojamme terassitaloanne terassitalojanne terassitaloansa / terassitaloaan terassitalojansa / terassitalojaan
Gen -n terassitalomme terassitalojemme terassitalonne terassitalojenne terassitalonsa terassitalojensa
Ill mihin terassitaloomme terassitaloihimme terassitaloonne terassitaloihinne terassitaloonsa terassitaloihinsa
Ine -ssa terassitalossamme terassitaloissamme terassitalossanne terassitaloissanne terassitalossansa / terassitalossaan terassitaloissansa / terassitaloissaan
Ela -sta terassitalostamme terassitaloistamme terassitalostanne terassitaloistanne terassitalostansa / terassitalostaan terassitaloistansa / terassitaloistaan
All -lle terassitalollemme terassitaloillemme terassitalollenne terassitaloillenne terassitalolleen / terassitalollensa terassitaloillensa / terassitaloillean
Ade -lla terassitalollamme terassitaloillamme terassitalollanne terassitaloillanne terassitalollansa / terassitalollaan terassitaloillansa / terassitaloillaan
Abl -lta terassitaloltamme terassitaloiltamme terassitaloltanne terassitaloiltanne terassitaloltansa / terassitaloltaan terassitaloiltansa / terassitaloiltaan
Tra -ksi terassitaloksemme terassitaloiksemme terassitaloksenne terassitaloiksenne terassitalokseen / terassitaloksensa terassitaloikseen / terassitaloiksensa
Ess -na terassitalonamme terassitaloinamme terassitalonanne terassitaloinanne terassitalonansa / terassitalonaan terassitaloinansa / terassitaloinaan
Abe -tta terassitalottamme terassitaloittamme terassitalottanne terassitaloittanne terassitalottansa / terassitalottaan terassitaloittansa / terassitaloittaan
Com -ne - terassitaloinemme - terassitaloinenne - terassitaloineen / terassitaloinensa

terassi, Noun

up ↑

Translations & synonyms

terrace terassi, kattoterassi, rivitalo, penger, tasanne, talorivi
patio terassi, sisäpiha, pihakiveys
Terrace
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N greenpr vf na rkgreany, envfrq, bcra, syng nern va rvgure n ynaqfpncr (fhpu nf n cnex be tneqra) arne n ohvyqvat, be nf n ebbs greenpr ba n syng ebbs.

Source: Wikipedia
Wiktionary
N greenpr.

N orre tneqra.

Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - terassini terassini terassisi terassisi terassinsa terassinsa
Par -ta terassiani terassejani terassiasi terassejasi terassiansa / terassiaan terassejansa / terassejaan
Gen -n terassini terassieni terassisi terassiesi terassinsa terassiensa
Ill mihin terassiini terasseihini terassiisi terasseihisi terassiinsa terasseihinsa
Ine -ssa terassissani terasseissani terassissasi terasseissasi terassissansa / terassissaan terasseissansa / terasseissaan
Ela -sta terassistani terasseistani terassistasi terasseistasi terassistansa / terassistaan terasseistansa / terasseistaan
All -lle terassilleni terasseilleni terassillesi terasseillesi terassilleen / terassillensa terasseillensa / terasseillean
Ade -lla terassillani terasseillani terassillasi terasseillasi terassillansa / terassillaan terasseillansa / terasseillaan
Abl -lta terassiltani terasseiltani terassiltasi terasseiltasi terassiltansa / terassiltaan terasseiltansa / terasseiltaan
Tra -ksi terassikseni terasseikseni terassiksesi terasseiksesi terassikseen / terassiksensa terasseikseen / terasseiksensa
Ess -na terassinani terasseinani terassinasi terasseinasi terassinansa / terassinaan terasseinansa / terasseinaan
Abe -tta terassittani terasseittani terassittasi terasseittasi terassittansa / terassittaan terasseittansa / terasseittaan
Com -ne - terasseineni - terasseinesi - terasseineen / terasseinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - terassimme terassimme terassinne terassinne terassinsa terassinsa
Par -ta terassiamme terassejamme terassianne terassejanne terassiansa / terassiaan terassejansa / terassejaan
Gen -n terassimme terassiemme terassinne terassienne terassinsa terassiensa
Ill mihin terassiimme terasseihimme terassiinne terasseihinne terassiinsa terasseihinsa
Ine -ssa terassissamme terasseissamme terassissanne terasseissanne terassissansa / terassissaan terasseissansa / terasseissaan
Ela -sta terassistamme terasseistamme terassistanne terasseistanne terassistansa / terassistaan terasseistansa / terasseistaan
All -lle terassillemme terasseillemme terassillenne terasseillenne terassilleen / terassillensa terasseillensa / terasseillean
Ade -lla terassillamme terasseillamme terassillanne terasseillanne terassillansa / terassillaan terasseillansa / terasseillaan
Abl -lta terassiltamme terasseiltamme terassiltanne terasseiltanne terassiltansa / terassiltaan terasseiltansa / terasseiltaan
Tra -ksi terassiksemme terasseiksemme terassiksenne terasseiksenne terassikseen / terassiksensa terasseikseen / terasseiksensa
Ess -na terassinamme terasseinamme terassinanne terasseinanne terassinansa / terassinaan terasseinansa / terasseinaan
Abe -tta terassittamme terasseittamme terassittanne terasseittanne terassittansa / terassittaan terasseittansa / terasseittaan
Com -ne - terasseinemme - terasseinenne - terasseineen / terasseinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept