Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

surutalo surutalo   N Sg Nom
suru   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

surutalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

mourning house
house of mourning
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
ubhfr bs zbheavat

Etymology:
fheh +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - surutaloni surutaloni surutalosi surutalosi surutalonsa surutalonsa
Par -ta surutaloani surutalojani surutaloasi surutalojasi surutaloansa / surutaloaan surutalojansa / surutalojaan
Gen -n surutaloni surutalojeni surutalosi surutalojesi surutalonsa surutalojensa
Ill mihin surutalooni surutaloihini surutaloosi surutaloihisi surutaloonsa surutaloihinsa
Ine -ssa surutalossani surutaloissani surutalossasi surutaloissasi surutalossansa / surutalossaan surutaloissansa / surutaloissaan
Ela -sta surutalostani surutaloistani surutalostasi surutaloistasi surutalostansa / surutalostaan surutaloistansa / surutaloistaan
All -lle surutalolleni surutaloilleni surutalollesi surutaloillesi surutalolleen / surutalollensa surutaloillensa / surutaloillean
Ade -lla surutalollani surutaloillani surutalollasi surutaloillasi surutalollansa / surutalollaan surutaloillansa / surutaloillaan
Abl -lta surutaloltani surutaloiltani surutaloltasi surutaloiltasi surutaloltansa / surutaloltaan surutaloiltansa / surutaloiltaan
Tra -ksi surutalokseni surutaloikseni surutaloksesi surutaloiksesi surutalokseen / surutaloksensa surutaloikseen / surutaloiksensa
Ess -na surutalonani surutaloinani surutalonasi surutaloinasi surutalonansa / surutalonaan surutaloinansa / surutaloinaan
Abe -tta surutalottani surutaloittani surutalottasi surutaloittasi surutalottansa / surutalottaan surutaloittansa / surutaloittaan
Com -ne - surutaloineni - surutaloinesi - surutaloineen / surutaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - surutalomme surutalomme surutalonne surutalonne surutalonsa surutalonsa
Par -ta surutaloamme surutalojamme surutaloanne surutalojanne surutaloansa / surutaloaan surutalojansa / surutalojaan
Gen -n surutalomme surutalojemme surutalonne surutalojenne surutalonsa surutalojensa
Ill mihin surutaloomme surutaloihimme surutaloonne surutaloihinne surutaloonsa surutaloihinsa
Ine -ssa surutalossamme surutaloissamme surutalossanne surutaloissanne surutalossansa / surutalossaan surutaloissansa / surutaloissaan
Ela -sta surutalostamme surutaloistamme surutalostanne surutaloistanne surutalostansa / surutalostaan surutaloistansa / surutaloistaan
All -lle surutalollemme surutaloillemme surutalollenne surutaloillenne surutalolleen / surutalollensa surutaloillensa / surutaloillean
Ade -lla surutalollamme surutaloillamme surutalollanne surutaloillanne surutalollansa / surutalollaan surutaloillansa / surutaloillaan
Abl -lta surutaloltamme surutaloiltamme surutaloltanne surutaloiltanne surutaloltansa / surutaloltaan surutaloiltansa / surutaloiltaan
Tra -ksi surutaloksemme surutaloiksemme surutaloksenne surutaloiksenne surutalokseen / surutaloksensa surutaloikseen / surutaloiksensa
Ess -na surutalonamme surutaloinamme surutalonanne surutaloinanne surutalonansa / surutalonaan surutaloinansa / surutaloinaan
Abe -tta surutalottamme surutaloittamme surutalottanne surutaloittanne surutalottansa / surutalottaan surutaloittansa / surutaloittaan
Com -ne - surutaloinemme - surutaloinenne - surutaloineen / surutaloinensa

suru, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - suru surut
Par -ta surua suruja
Gen -n surun surujen
Ill mihin suruun suruihin
Ine -ssa surussa suruissa
Ela -sta surusta suruista
All -lle surulle suruille
Ade -lla surulla suruilla
Abl -lta surulta suruilta
Tra -ksi suruksi suruiksi
Ess -na suruna suruina
Abe -tta surutta suruitta
Com -ne - suruine
Ins -in - suruin

Translations & synonyms

grief suru, murhe, syvä suru
sorrow suru, murhe, surun aihe
mourning suru, suruaika, surupuku
bereavement suru, kuolemantapaus, menetys
woe murhe, suru
affliction koettelemus, kärsimys, suru, huoli
dolor suru, tuska
dolour tuska, suru
regret pahoittelu, mielipaha, katumus, kaipaus, suru

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Tevrs vf gur erfcbafr gb ybff, cnegvphyneyl gb gur ybff bs fbzrbar be fbzr yvivat guvat gung unf qvrq, gb juvpu n obaq be nssrpgvba jnf sbezrq. Nygubhtu pbairagvbanyyl sbphfrq ba gur rzbgvbany erfcbafr gb ybff, tevrs nyfb unf culfvpny, pbtavgvir, orunivbeny, fbpvny, phygheny, fcvevghny naq cuvybfbcuvpny qvzrafvbaf. Juvyr gur grezf ner bsgra hfrq vagrepunatrnoyl, orernirzrag ersref gb gur fgngr bs ybff, juvyr tevrs vf gur ernpgvba gb gung ybff.

Source: Wikipedia
Wiktionary
fbeebj, tevrs, jbr

Antonyms:
vyb
Derived terms:
nqwrpgvir
fhehvara
fhehyyvara
fhehgba
(fynat) Fjrqvfu(-fcrnxvat) Svaa

Etymology:
fher- (“gb zbhea”) +‎ -h Fubegravat bs fhbzraehbgfnynvara
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - suruni suruni surusi surusi surunsa surunsa
Par -ta suruani surujani suruasi surujasi suruansa / suruaan surujansa / surujaan
Gen -n suruni surujeni surusi surujesi surunsa surujensa
Ill mihin suruuni suruihini suruusi suruihisi suruunsa suruihinsa
Ine -ssa surussani suruissani surussasi suruissasi surussansa / surussaan suruissansa / suruissaan
Ela -sta surustani suruistani surustasi suruistasi surustansa / surustaan suruistansa / suruistaan
All -lle surulleni suruilleni surullesi suruillesi surulleen / surullensa suruillensa / suruillean
Ade -lla surullani suruillani surullasi suruillasi surullansa / surullaan suruillansa / suruillaan
Abl -lta surultani suruiltani surultasi suruiltasi surultansa / surultaan suruiltansa / suruiltaan
Tra -ksi surukseni suruikseni suruksesi suruiksesi surukseen / suruksensa suruikseen / suruiksensa
Ess -na surunani suruinani surunasi suruinasi surunansa / surunaan suruinansa / suruinaan
Abe -tta suruttani suruittani suruttasi suruittasi suruttansa / suruttaan suruittansa / suruittaan
Com -ne - suruineni - suruinesi - suruineen / suruinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - surumme surumme surunne surunne surunsa surunsa
Par -ta suruamme surujamme suruanne surujanne suruansa / suruaan surujansa / surujaan
Gen -n surumme surujemme surunne surujenne surunsa surujensa
Ill mihin suruumme suruihimme suruunne suruihinne suruunsa suruihinsa
Ine -ssa surussamme suruissamme surussanne suruissanne surussansa / surussaan suruissansa / suruissaan
Ela -sta surustamme suruistamme surustanne suruistanne surustansa / surustaan suruistansa / suruistaan
All -lle surullemme suruillemme surullenne suruillenne surulleen / surullensa suruillensa / suruillean
Ade -lla surullamme suruillamme surullanne suruillanne surullansa / surullaan suruillansa / suruillaan
Abl -lta surultamme suruiltamme surultanne suruiltanne surultansa / surultaan suruiltansa / suruiltaan
Tra -ksi suruksemme suruiksemme suruksenne suruiksenne surukseen / suruksensa suruikseen / suruiksensa
Ess -na surunamme suruinamme surunanne suruinanne surunansa / surunaan suruinansa / suruinaan
Abe -tta suruttamme suruittamme suruttanne suruittanne suruttansa / suruttaan suruittansa / suruittaan
Com -ne - suruinemme - suruinenne - suruineen / suruinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept