Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

harkkotalo harkkotalo   N Sg Nom
harkko   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

harkkotalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

harbor
harkkotalo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
pbapergr oybpx ubhfr

Etymology:
unexxb +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - harkkotaloni harkkotaloni harkkotalosi harkkotalosi harkkotalonsa harkkotalonsa
Par -ta harkkotaloani harkkotalojani harkkotaloasi harkkotalojasi harkkotaloansa / harkkotaloaan harkkotalojansa / harkkotalojaan
Gen -n harkkotaloni harkkotalojeni harkkotalosi harkkotalojesi harkkotalonsa harkkotalojensa
Ill mihin harkkotalooni harkkotaloihini harkkotaloosi harkkotaloihisi harkkotaloonsa harkkotaloihinsa
Ine -ssa harkkotalossani harkkotaloissani harkkotalossasi harkkotaloissasi harkkotalossansa / harkkotalossaan harkkotaloissansa / harkkotaloissaan
Ela -sta harkkotalostani harkkotaloistani harkkotalostasi harkkotaloistasi harkkotalostansa / harkkotalostaan harkkotaloistansa / harkkotaloistaan
All -lle harkkotalolleni harkkotaloilleni harkkotalollesi harkkotaloillesi harkkotalolleen / harkkotalollensa harkkotaloillensa / harkkotaloillean
Ade -lla harkkotalollani harkkotaloillani harkkotalollasi harkkotaloillasi harkkotalollansa / harkkotalollaan harkkotaloillansa / harkkotaloillaan
Abl -lta harkkotaloltani harkkotaloiltani harkkotaloltasi harkkotaloiltasi harkkotaloltansa / harkkotaloltaan harkkotaloiltansa / harkkotaloiltaan
Tra -ksi harkkotalokseni harkkotaloikseni harkkotaloksesi harkkotaloiksesi harkkotalokseen / harkkotaloksensa harkkotaloikseen / harkkotaloiksensa
Ess -na harkkotalonani harkkotaloinani harkkotalonasi harkkotaloinasi harkkotalonansa / harkkotalonaan harkkotaloinansa / harkkotaloinaan
Abe -tta harkkotalottani harkkotaloittani harkkotalottasi harkkotaloittasi harkkotalottansa / harkkotalottaan harkkotaloittansa / harkkotaloittaan
Com -ne - harkkotaloineni - harkkotaloinesi - harkkotaloineen / harkkotaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - harkkotalomme harkkotalomme harkkotalonne harkkotalonne harkkotalonsa harkkotalonsa
Par -ta harkkotaloamme harkkotalojamme harkkotaloanne harkkotalojanne harkkotaloansa / harkkotaloaan harkkotalojansa / harkkotalojaan
Gen -n harkkotalomme harkkotalojemme harkkotalonne harkkotalojenne harkkotalonsa harkkotalojensa
Ill mihin harkkotaloomme harkkotaloihimme harkkotaloonne harkkotaloihinne harkkotaloonsa harkkotaloihinsa
Ine -ssa harkkotalossamme harkkotaloissamme harkkotalossanne harkkotaloissanne harkkotalossansa / harkkotalossaan harkkotaloissansa / harkkotaloissaan
Ela -sta harkkotalostamme harkkotaloistamme harkkotalostanne harkkotaloistanne harkkotalostansa / harkkotalostaan harkkotaloistansa / harkkotaloistaan
All -lle harkkotalollemme harkkotaloillemme harkkotalollenne harkkotaloillenne harkkotalolleen / harkkotalollensa harkkotaloillensa / harkkotaloillean
Ade -lla harkkotalollamme harkkotaloillamme harkkotalollanne harkkotaloillanne harkkotalollansa / harkkotalollaan harkkotaloillansa / harkkotaloillaan
Abl -lta harkkotaloltamme harkkotaloiltamme harkkotaloltanne harkkotaloiltanne harkkotaloltansa / harkkotaloltaan harkkotaloiltansa / harkkotaloiltaan
Tra -ksi harkkotaloksemme harkkotaloiksemme harkkotaloksenne harkkotaloiksenne harkkotalokseen / harkkotaloksensa harkkotaloikseen / harkkotaloiksensa
Ess -na harkkotalonamme harkkotaloinamme harkkotalonanne harkkotaloinanne harkkotalonansa / harkkotalonaan harkkotaloinansa / harkkotaloinaan
Abe -tta harkkotalottamme harkkotaloittamme harkkotalottanne harkkotaloittanne harkkotalottansa / harkkotalottaan harkkotaloittansa / harkkotaloittaan
Com -ne - harkkotaloinemme - harkkotaloinenne - harkkotaloineen / harkkotaloinensa

harkko, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - harkko harkot
Par -ta harkkoa harkkoja
Gen -n harkon harkkojen
Ill mihin harkkoon harkkoihin
Ine -ssa harkossa harkoissa
Ela -sta harkosta harkoista
All -lle harkolle harkoille
Ade -lla harkolla harkoilla
Abl -lta harkolta harkoilta
Tra -ksi harkoksi harkoiksi
Ess -na harkkona harkkoina
Abe -tta harkotta harkoitta
Com -ne - harkkoine
Ins -in - harkoin

Translations & synonyms

ingot harkko, valanne
block lohko, kerrostalo, kortteli, harkko, palikka, lohkare
bar baari, bar, palkki, tanko, pylväs, harkko
pig sika, porsas, harkko, kyttä, poliisi
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
one, vatbg, cvt (oybpx bs pnfg zrgny)

     Fin: xhygn~
     Eng:  : tbyq one
pbapergr oevpx, pbapergr znfbael havg (PZH), pbapergr oybpx, przrag oybpx, orffre oybpx, oerrmr oybpx, pvaqre oybpx

rkcnaqrq pynl nttertngr oevpx (xrilgfbenunexxb)

Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - harkkoni harkkoni harkkosi harkkosi harkkonsa harkkonsa
Par -ta harkkoani harkkojani harkkoasi harkkojasi harkkoansa / harkkoaan harkkojansa / harkkojaan
Gen -n harkkoni harkkojeni harkkosi harkkojesi harkkonsa harkkojensä
Ill mihin harkkooni harkkoihini harkkoosi harkkoihisi harkkoonsa harkkoihinsä
Ine -ssa harkossani harkoissani harkossasi harkoissasi harkossansa / harkossaan harkoissansa / harkoissaan
Ela -sta harkostani harkoistani harkostasi harkoistasi harkostansa / harkostaan harkoistansa / harkoistaan
All -lle harkolleni harkoilleni harkollesi harkoillesi harkolleen / harkollensa harkoillensa / harkoillean
Ade -lla harkollani harkoillani harkollasi harkoillasi harkollansa / harkollaan harkoillansa / harkoillaan
Abl -lta harkoltani harkoiltani harkoltasi harkoiltasi harkoltansa / harkoltaan harkoiltansa / harkoiltaan
Tra -ksi harkokseni harkoikseni harkoksesi harkoiksesi harkokseen / harkoksensa harkoikseen / harkoiksensa
Ess -na harkkonani harkkoinani harkkonasi harkkoinasi harkkonansa / harkkonaan harkkoinansa / harkkoinaan
Abe -tta harkottani harkoittani harkottasi harkoittasi harkottansa / harkottaan harkoittansa / harkoittaan
Com -ne - harkkoineni - harkkoinesi - harkkoineen / harkkoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - harkkomme harkkomme harkkonne harkkonne harkkonsa harkkonsa
Par -ta harkkoamme harkkojamme harkkoanne harkkojanne harkkoansa / harkkoaan harkkojansa / harkkojaan
Gen -n harkkomme harkkojemme harkkonne harkkojenne harkkonsa harkkojensä
Ill mihin harkkoomme harkkoihimme harkkoonne harkkoihinne harkkoonsa harkkoihinsä
Ine -ssa harkossamme harkoissamme harkossanne harkoissanne harkossansa / harkossaan harkoissansa / harkoissaan
Ela -sta harkostamme harkoistamme harkostanne harkoistanne harkostansa / harkostaan harkoistansa / harkoistaan
All -lle harkollemme harkoillemme harkollenne harkoillenne harkolleen / harkollensa harkoillensa / harkoillean
Ade -lla harkollamme harkoillamme harkollanne harkoillanne harkollansa / harkollaan harkoillansa / harkoillaan
Abl -lta harkoltamme harkoiltamme harkoltanne harkoiltanne harkoltansa / harkoltaan harkoiltansa / harkoiltaan
Tra -ksi harkoksemme harkoiksemme harkoksenne harkoiksenne harkokseen / harkoksensa harkoikseen / harkoiksensa
Ess -na harkkonamme harkkoinamme harkkonanne harkkoinanne harkkonansa / harkkonaan harkkoinansa / harkkoinaan
Abe -tta harkottamme harkoittamme harkottanne harkoittanne harkottansa / harkottaan harkoittansa / harkoittaan
Com -ne - harkkoinemme - harkkoinenne - harkkoineen / harkkoinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept