Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talonpaikka talonpaikka   N Sg Nom
talo   N Sg Gen + paikka   N Sg Nom

talonpaikka, Noun

up ↑

Translations & synonyms

house
house place
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
fcbg be ybpngvba sbe n ubhfr

Etymology:
gnyba +‎ cnvxxn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonpaikkani talonpaikkani talonpaikkasi talonpaikkasi talonpaikkansa talonpaikkansa
Par -ta talonpaikkaani talonpaikkojani talonpaikkaasi talonpaikkojasi talonpaikkaansa talonpaikkojansa / talonpaikkojaan
Gen -n talonpaikkani talonpaikkojeni talonpaikkasi talonpaikkojesi talonpaikkansa talonpaikkojensa
Ill mihin talonpaikkaani talonpaikkoihini talonpaikkaasi talonpaikkoihisi talonpaikkaansa talonpaikkoihinsa
Ine -ssa talonpaikassani talonpaikoissani talonpaikassasi talonpaikoissasi talonpaikassansa / talonpaikassaan talonpaikoissansa / talonpaikoissaan
Ela -sta talonpaikastani talonpaikoistani talonpaikastasi talonpaikoistasi talonpaikastansa / talonpaikastaan talonpaikoistansa / talonpaikoistaan
All -lle talonpaikalleni talonpaikoilleni talonpaikallesi talonpaikoillesi talonpaikalleen / talonpaikallensa talonpaikoillensa / talonpaikoillean
Ade -lla talonpaikallani talonpaikoillani talonpaikallasi talonpaikoillasi talonpaikallansa / talonpaikallaan talonpaikoillansa / talonpaikoillaan
Abl -lta talonpaikaltani talonpaikoiltani talonpaikaltasi talonpaikoiltasi talonpaikaltansa / talonpaikaltaan talonpaikoiltansa / talonpaikoiltaan
Tra -ksi talonpaikakseni talonpaikoikseni talonpaikaksesi talonpaikoiksesi talonpaikakseen / talonpaikaksensa talonpaikoikseen / talonpaikoiksensa
Ess -na talonpaikkanani talonpaikkoinani talonpaikkanasi talonpaikkoinasi talonpaikkanansa / talonpaikkanaan talonpaikkoinansa / talonpaikkoinaan
Abe -tta talonpaikattani talonpaikoittani talonpaikattasi talonpaikoittasi talonpaikattansa / talonpaikattaan talonpaikoittansa / talonpaikoittaan
Com -ne - talonpaikkoineni - talonpaikkoinesi - talonpaikkoineen / talonpaikkoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonpaikkamme talonpaikkamme talonpaikkanne talonpaikkanne talonpaikkansa talonpaikkansa
Par -ta talonpaikkaamme talonpaikkojamme talonpaikkaanne talonpaikkojanne talonpaikkaansa talonpaikkojansa / talonpaikkojaan
Gen -n talonpaikkamme talonpaikkojemme talonpaikkanne talonpaikkojenne talonpaikkansa talonpaikkojensa
Ill mihin talonpaikkaamme talonpaikkoihimme talonpaikkaanne talonpaikkoihinne talonpaikkaansa talonpaikkoihinsa
Ine -ssa talonpaikassamme talonpaikoissamme talonpaikassanne talonpaikoissanne talonpaikassansa / talonpaikassaan talonpaikoissansa / talonpaikoissaan
Ela -sta talonpaikastamme talonpaikoistamme talonpaikastanne talonpaikoistanne talonpaikastansa / talonpaikastaan talonpaikoistansa / talonpaikoistaan
All -lle talonpaikallemme talonpaikoillemme talonpaikallenne talonpaikoillenne talonpaikalleen / talonpaikallensa talonpaikoillensa / talonpaikoillean
Ade -lla talonpaikallamme talonpaikoillamme talonpaikallanne talonpaikoillanne talonpaikallansa / talonpaikallaan talonpaikoillansa / talonpaikoillaan
Abl -lta talonpaikaltamme talonpaikoiltamme talonpaikaltanne talonpaikoiltanne talonpaikaltansa / talonpaikaltaan talonpaikoiltansa / talonpaikoiltaan
Tra -ksi talonpaikaksemme talonpaikoiksemme talonpaikaksenne talonpaikoiksenne talonpaikakseen / talonpaikaksensa talonpaikoikseen / talonpaikoiksensa
Ess -na talonpaikkanamme talonpaikkoinamme talonpaikkananne talonpaikkoinanne talonpaikkanansa / talonpaikkanaan talonpaikkoinansa / talonpaikkoinaan
Abe -tta talonpaikattamme talonpaikoittamme talonpaikattanne talonpaikoittanne talonpaikattansa / talonpaikattaan talonpaikoittansa / talonpaikoittaan
Com -ne - talonpaikkoinemme - talonpaikkoinenne - talonpaikkoineen / talonpaikkoinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

paikka, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - paikka paikat
Par -ta paikkaa paikkoja
Gen -n paikan paikkojen
Ill mihin paikkaan paikkoihin
Ine -ssa paikassa paikoissa
Ela -sta paikasta paikoista
All -lle paikalle paikoille
Ade -lla paikalla paikoilla
Abl -lta paikalta paikoilta
Tra -ksi paikaksi paikoiksi
Ess -na paikkana paikkoina
Abe -tta paikatta paikoitta
Com -ne - paikkoine
Ins -in - paikoin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
cynpr, ybpngvba, fcbg, fvgr

nern, ertvba, ybpnyvgl, arvtuobheubbq/arvtuobeubbq

     Synonym: nyhr
fcnpr, ebbz

     Synonym: gvyn
fprar (jurer fbzrguvat unccraf/unf unccrarq)

     Synonym: gncnughzncnvxxn
(cbyvgvpf) frng

     Fin: Fbfvnnyvqrzbxenngrvyyn ba rqhfxhaanffn 36 cnvxxnn.
     Eng: Gur Fbpvny Qrzbpengf unir 36 frngf va gur Cneyvnzrag.
(fcbegf) oregu (cbfvgvba ba gur svryq bs cynl)

     Synonym: znxhhcnvxxn
(fcbegf) Fubeg sbe znnyvagrxbcnvxxn (“fpbevat bccbeghavgl; punapr (gb fpber)”).

wbo, cbfg, cbfvgvba

     Synonym: glöcnvxxn
cngpu (ba pybgurf)

     Synonym: xbewnhfcnvxxn
(pbzchgvat) cngpu

     Synonym: xbewnhfcnvxxn
(qragvfgel) svyyvat; vaynl

     Synonym: unzznfcnvxxn
(pbyybdhvny) fvghngvba

     Synonym: gvynaar
(pbyybdhvny, va gur cyheny) cnegf, obarf

     Synonym: wäfra
     Fin: Zvahyyn ba cnvxng xvcräaä.
     Eng: V'z fber nyy bire.
Derived terms:
chbyhfgnn cnvxxnnafn (“gb freir n checbfr
or hfrshy/inyhnoyr”)
abhaf
-cnvxxnynvara
nqwrpgvirf
cnvxnyyvara
-cnvxxnvara
cnvxbvggnvara
ireof
cnvxnagnn
cnvxnaghn
cnvxngn
cnvxxnznnyngn
cnvxbvggnn
cvgää cnvxxnafn
nqireof
cnvxnyyn
cnvxnyynna
cnvxnyyr
cnvxnyyrra
cnvxnygn
cnvxnygnna
cnvxxn cnvxbva
cnvxxrvyyn
cnvxxrvyyr
cnvxxrvygn

Compounds:
cnvxnaunxh
cnvxnaavzv
cnvxnaavzvfgö
cnvxxnxhagn
clfäxövagvcnvxxn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp cnvxxn (pbzcner Rfgbavna cnvx naq Ibgvp cnvxxn), obeebjrq sebz Cebgb-Treznavp fcnvxǭ (pbzcner Ratyvfu fcbxr).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - paikkani paikkani paikkasi paikkasi paikkansa paikkansa
Par -ta paikkaani paikkojani paikkaasi paikkojasi paikkaansa paikkojansa / paikkojaan
Gen -n paikkani paikkojeni paikkasi paikkojesi paikkansa paikkojensa
Ill mihin paikkaani paikkoihini paikkaasi paikkoihisi paikkaansa paikkoihinsa
Ine -ssa paikassani paikoissani paikassasi paikoissasi paikassansa / paikassaan paikoissansa / paikoissaan
Ela -sta paikastani paikoistani paikastasi paikoistasi paikastansa / paikastaan paikoistansa / paikoistaan
All -lle paikalleni paikoilleni paikallesi paikoillesi paikalleen / paikallensa paikoillensa / paikoillean
Ade -lla paikallani paikoillani paikallasi paikoillasi paikallansa / paikallaan paikoillansa / paikoillaan
Abl -lta paikaltani paikoiltani paikaltasi paikoiltasi paikaltansa / paikaltaan paikoiltansa / paikoiltaan
Tra -ksi paikakseni paikoikseni paikaksesi paikoiksesi paikakseen / paikaksensa paikoikseen / paikoiksensa
Ess -na paikkanani paikkoinani paikkanasi paikkoinasi paikkanansa / paikkanaan paikkoinansa / paikkoinaan
Abe -tta paikattani paikoittani paikattasi paikoittasi paikattansa / paikattaan paikoittansa / paikoittaan
Com -ne - paikkoineni - paikkoinesi - paikkoineen / paikkoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - paikkamme paikkamme paikkanne paikkanne paikkansa paikkansa
Par -ta paikkaamme paikkojamme paikkaanne paikkojanne paikkaansa paikkojansa / paikkojaan
Gen -n paikkamme paikkojemme paikkanne paikkojenne paikkansa paikkojensa
Ill mihin paikkaamme paikkoihimme paikkaanne paikkoihinne paikkaansa paikkoihinsa
Ine -ssa paikassamme paikoissamme paikassanne paikoissanne paikassansa / paikassaan paikoissansa / paikoissaan
Ela -sta paikastamme paikoistamme paikastanne paikoistanne paikastansa / paikastaan paikoistansa / paikoistaan
All -lle paikallemme paikoillemme paikallenne paikoillenne paikalleen / paikallensa paikoillensa / paikoillean
Ade -lla paikallamme paikoillamme paikallanne paikoillanne paikallansa / paikallaan paikoillansa / paikoillaan
Abl -lta paikaltamme paikoiltamme paikaltanne paikoiltanne paikaltansa / paikaltaan paikoiltansa / paikoiltaan
Tra -ksi paikaksemme paikoiksemme paikaksenne paikoiksenne paikakseen / paikaksensa paikoikseen / paikoiksensa
Ess -na paikkanamme paikkoinamme paikkananne paikkoinanne paikkanansa / paikkanaan paikkoinansa / paikkoinaan
Abe -tta paikattamme paikoittamme paikattanne paikoittanne paikattansa / paikattaan paikoittansa / paikoittaan
Com -ne - paikkoinemme - paikkoinenne - paikkoineen / paikkoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept