Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

maatalo maatalo   N Sg Nom
maa   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

maatalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

farmhouse maalaistalo, maatalo
homestead pientila, maatalo, kontu
farmstead maatalo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N snez vf na nern bs ynaq gung vf qribgrq cevznevyl gb ntevphygheny cebprffrf jvgu gur cevznel bowrpgvir bs cebqhpvat sbbq naq bgure pebcf; vg vf gur onfvp snpvyvgl va sbbq cebqhpgvba. Gur anzr vf hfrq sbe fcrpvnyvfrq havgf fhpu nf nenoyr snezf, irtrgnoyr snezf, sehvg snezf, qnvel, cvt naq cbhygel snezf, naq ynaq hfrq sbe gur cebqhpgvba bs angheny svoerf, ovbshry naq bgure pbzzbqvgvrf. Vg vapyhqrf enapurf, srrqybgf, bepuneqf, cynagngvbaf naq rfgngrf, fznyyubyqvatf naq ubool snezf, naq vapyhqrf gur snezubhfr naq ntevphygheny ohvyqvatf nf jryy nf gur ynaq.

Source: Wikipedia
Wiktionary
snezubhfr

Etymology:
znn +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - maataloni maataloni maatalosi maatalosi maatalonsa maatalonsa
Par -ta maataloani maatalojani maataloasi maatalojasi maataloansa / maataloaan maatalojansa / maatalojaan
Gen -n maataloni maatalojeni maatalosi maatalojesi maatalonsa maatalojensa
Ill mihin maatalooni maataloihini maataloosi maataloihisi maataloonsa maataloihinsa
Ine -ssa maatalossani maataloissani maatalossasi maataloissasi maatalossansa / maatalossaan maataloissansa / maataloissaan
Ela -sta maatalostani maataloistani maatalostasi maataloistasi maatalostansa / maatalostaan maataloistansa / maataloistaan
All -lle maatalolleni maataloilleni maatalollesi maataloillesi maatalolleen / maatalollensa maataloillensa / maataloillean
Ade -lla maatalollani maataloillani maatalollasi maataloillasi maatalollansa / maatalollaan maataloillansa / maataloillaan
Abl -lta maataloltani maataloiltani maataloltasi maataloiltasi maataloltansa / maataloltaan maataloiltansa / maataloiltaan
Tra -ksi maatalokseni maataloikseni maataloksesi maataloiksesi maatalokseen / maataloksensa maataloikseen / maataloiksensa
Ess -na maatalonani maataloinani maatalonasi maataloinasi maatalonansa / maatalonaan maataloinansa / maataloinaan
Abe -tta maatalottani maataloittani maatalottasi maataloittasi maatalottansa / maatalottaan maataloittansa / maataloittaan
Com -ne - maataloineni - maataloinesi - maataloineen / maataloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - maatalomme maatalomme maatalonne maatalonne maatalonsa maatalonsa
Par -ta maataloamme maatalojamme maataloanne maatalojanne maataloansa / maataloaan maatalojansa / maatalojaan
Gen -n maatalomme maatalojemme maatalonne maatalojenne maatalonsa maatalojensa
Ill mihin maataloomme maataloihimme maataloonne maataloihinne maataloonsa maataloihinsa
Ine -ssa maatalossamme maataloissamme maatalossanne maataloissanne maatalossansa / maatalossaan maataloissansa / maataloissaan
Ela -sta maatalostamme maataloistamme maatalostanne maataloistanne maatalostansa / maatalostaan maataloistansa / maataloistaan
All -lle maatalollemme maataloillemme maatalollenne maataloillenne maatalolleen / maatalollensa maataloillensa / maataloillean
Ade -lla maatalollamme maataloillamme maatalollanne maataloillanne maatalollansa / maatalollaan maataloillansa / maataloillaan
Abl -lta maataloltamme maataloiltamme maataloltanne maataloiltanne maataloltansa / maataloltaan maataloiltansa / maataloiltaan
Tra -ksi maataloksemme maataloiksemme maataloksenne maataloiksenne maatalokseen / maataloksensa maataloikseen / maataloiksensa
Ess -na maatalonamme maataloinamme maatalonanne maataloinanne maatalonansa / maatalonaan maataloinansa / maataloinaan
Abe -tta maatalottamme maataloittamme maatalottanne maataloittanne maatalottansa / maatalottaan maataloittansa / maataloittaan
Com -ne - maataloinemme - maataloinenne - maataloineen / maataloinensa

maa, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - maa maat
Par -ta maata maita
Gen -n maan maitten / maiden
Ill mihin maahan maihin
Ine -ssa maassa maissa
Ela -sta maasta maista
All -lle maalle maille
Ade -lla maalla mailla
Abl -lta maalta mailta
Tra -ksi maaksi maiksi
Ess -na maana maina
Abe -tta maatta maitta
Com -ne - maine
Ins -in - main
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Rnegu vf gur guveq cynarg sebz gur Fha naq gur bayl nfgebabzvpny bowrpg xabja gb uneobe yvsr. Nobhg 29% bs Rnegu'f fhesnpr vf ynaq pbafvfgvat bs pbagvaragf naq vfynaqf. Gur erznvavat 71% vf pbirerq jvgu jngre, zbfgyl ol bprnaf, frnf, thysf, naq bgure fnyg jngre obqvrf, ohg nyfb ol ynxrf, eviref, naq bgure serfu jngre, juvpu gbtrgure pbafgvghgr gur ulqebfcurer.

Source: Wikipedia
Wiktionary
rnegu

fbvy

ynaq

tebhaq

pbhagel

pbhagelfvqr

     Fin: Ibv zraaä znnyyr.
     Eng: ― Bar pna tb gb gur pbhagelfvqr.
     Fin: Ibv zraaä znnuna.
     Eng: ― Bar pna tb vagb gur pbhagel. (r.t. gb Fcnva)
     Fin: Cnava fra znnuna.
     Eng: ― V chg vg ba gur tebhaq.
     Fin: Uäa ba znnyyn.
     Eng: ― Ur vf va gur pbhagelfvqr.
     Fin: Uäa ba znnffn.
     Eng: ― Ur vf va gur pbhagel. (jvguva gur angvbany obhaqnel)
     Fin: Uäa ba znnffn.
     Eng: ― Ur vf ba gur tebhaq. (r.t. nsgre orvat uvg)
(pneq tnzrf) fhvg

Usage:
Qhr gb gur zhygvcyr zrnavatf bs znn, pnfr sbezf ner hfrq gb qvfgvathvfu zrnavatf.
Derived terms:
nqwrpgvirf
znnyyvara
znngba
znvara
abhaf
Znn
znnvyzn
znnynvara
znnfgb
znngnzb
ireof
znnqbvggnn
znngn
znnghn
Pbzcbhaqf[rqvg]
nynznn
nynznvuva
Nynaxbznng
nyxhcreäznn
nyhfznn
naghenznn
nenovznn
nfrznznn
nhgvbznn
nibznn
rv-xraraxääa-znn
rzäznn
reäznn
rgryäznn
RH-znn
unxnznn
unhgnhfznn
unhghhznn
urvaäznn
uvrxxnznn
uvrfhznn
uvrgnznn
uvrgnzberravznn
vunaarznn
vuzrznn
vegbznn
vfäaznn
vfäagäznn
wnyxnznn
wbhgbznn
wäfraznn
xnnyvznn
xnxfvchbyhrznn
xnyxxvznn
xnybggvznn
xnatnfznn
xnaxnerznn
xnefgvznn
xnfxvznn
xnfivznn
xnhxbznn
xruvglfznn
xrfnagbznn
xvexxbznn
xvghznn
xviraaävfznn
xvivreäznn
xbecvznn
xbgvznn
xbgbznn
xehhahafvvegbznn
xhxxnznn
xhygnznn
xhygghhevznn
xhhgbfznn
xäexvznn
ynnxvbznn
ynvqhaznn
ynagghznn
yrugbznn
yvrgrznn
yäafvznn
znn-nngryv
znn-nngryvfgb
znn-nvarf
znn-nyn
znn-nyxnyvzrgnyyv
znn-nyhr
znn-nanyllfv
znn-negvfbxxn
znn-nfrzn
znnryäva
znnrzb
znnunaulöxxälf
znnunaynfxh
znnunaynfxhwbhxbg
znnunaylöagv
znnunazhhggnwn
znnunazhhggb
znnunacnavnvfrg
znnunaflöxfl
znnunaghyb
znnunaghybxvrygb
znnunaghybyhcn
znnunaghaxrhghwn
znnunaghaxrhghzvara
znnunaghbwn
znnunaghbagv
znnunaghbagvxvrygb
znnunaghbagvyhcn
znnuratvglf
znnuraxv
znnureen
znnureengne
znnubpxrl
znnuhznyn
znnvyzn
znnwnhur
znnwbugb
znnwbhxxhr
znnwbhxxhrcnvgn
znnwbhxxhrcrynnwn
znnwbhxbg
znnwhffv
znnxnncryv
znnxnnev
znnxnnfh
znnxnven
znnxnvenhf
znnxnvfgnyr
znnxneuh
znnxnfiv
znnxnhccn
znnxryynev
znnxreebf
znnxreebfghzn
znnxvryrxr
znnxvvagvö
znnxbyybvqv
znnxbgxn
znnxench
znnxhywrghf
znnxhyxharhib
znnxhagn
znnxäeäwäg
znnynvara
znnynwv
znnynwvgr
znnyrvxxnhf
znnyvreb
znnyvvxraar
znnygnzhhggb
znnygncnxb
znnylöagv
znnyäzzvglf
znnyäzcö
znnzntargvfzv
znnzrexxv
znnzrgnyyv
znnzvrf
znnzvxebov
znnzbbggbev
znnzhan
znnzlleä
znnanynvara
znnarhibf
znnavfä
znnawnxb
znnawlefva
znnawäevfglf
znnaxnznen
znnaxninyyhf
znnaxninygnwn
znnaxvregäwä
znnaxbubnzvara
znnaxbyxxn
znnaxbexb
znnaxhvinghf
znnaxhbev
znnaxhhyh
znnaxälggö
znnaynxv
znnaznvavb
znnazvrf
znnazvggnev
znnazvggnhf
znnazvggnhfvafvaööev
znnazvggnhfarhibf
znnazvggnhfbccv
znnazvggnhfgbvzvghf
znnazhbxxnhf
znnaanvara
znnaancn
znnaabhfrzn
znnaabhfrznfvrav
znnaahzreb
znnabzvfgnwn
znnabzvfghf
znnabzvfghfbvxrhf
znnabcrhf
znnabfn
znnacnvar
znnacnxb
znnacnxbynvara
znnacnxbynvfhhf
znnacnenaahf
znnacnenaahfnvar
znnacrgbf
znnacrgghev
znnacvvev
znnacvagn
znnachbyhfghf
znnaenvinnwn
znnaenvinhf
znnaenwn
znnaenxraahf
znnaenxb
znnafvvegb
znnafvvegbnhgb
znnafvvegbxbar
znnafvvegbyvvxr
znnafvvegbglö
znnafheh
znnafägrvyl
znnagvr
znnagvrqr
znnagvrgb
znnaghagbcnxxb
znnaghgxvzhf
znnahbyvnvara
znnainvin
znnainwbnzn
znnaivrerzä
znnaivywryvwä
znnaivywryl
znnaivywrylznn
znnaihbxen
znnaihbxennwn
znnaihbxenfbcvzhf
znnaihbxenhf
znnailöelzä
znnaiäev
znnaäxlillf
znnaälgr
znnaääev
znnbvxrhf
znnbznvfhhf
znnbzran
znnbzvfghf
znnbewn
znnbewhhf
znnbggryh
znncnvxxn
znncnxrggv
znncnyn
znncnyyb
znncnyfgn
znncngb
znncrvgr
znncreä
znncbuwn
znncbyvgvvxxn
znncbgragvnnyv
znnchhgrev
znncäuxvaä
znncäviäg
znnenwn
znnenxraahf
znnencbeggv
znnengn
znnersbezv
znnerxvfgrev
znnfrhenxhagn
znnfrhgh
znnfvven
znnfvygn
znnfbqnaxälagv
znnfbgn
znnfbgngbvzv
znnffnzhhggnwn
znnffnzhhggb
znnfgnxnexbghf
znnfgnyäugö
znnfgnzhhggnwn
znnfgnzhhggb
znnfgnabfgb
znnfgnirgb
znnfgnivragv
znnfhyxh
znnfäycä
znnfägrvyl
znngnvqr
znngnvqrgrbf
znngnvfgryh
znngnvfgryhxbar
znngnvgrvyvwn
znngnyb
znngnybhf
znngnybhfznn
znngvyn
znngvyxxh
znnghhyv
znnglö
znngäugv
znnhvznyn
znnhfxb
znninen
znninefv
znnirefb
znnirfv
znnibvzng
znnihbgb
znniäev
znnlugrlf
znnlöxxöara
znnävgv
znnöywl
znaareznn
znafvxxnznn
znexxvangnybhfznn
znefxvznn
zngxnvyhznn
zrgfäznn
zrgfäfglfznn
zrgfäglöznn
zvarennyvznn
zbavchbyhrznn
zberravznn
zhygnznn
zhegbznn
zlögäznn
zäxvznn
annchevznn
angbznn
avrzvznn
ahzzvznn
aäyxäznn
baaraznn
bfnabggnwnznn
bfgnwnznn
cnxnanznn
crygbznn
crehanznn
cvunznn
cvvyriäznn
cvvznn
cvagnznn
Cvexnaznn
cvfgbznn
cbuwnznn
cbuwnaznn
Cbuwnaznn
Cbuwbvfznn
cbuwbvfznn
Cbuwbvfznng
cbuwbvfznvara
cbexxnanznn
chhgneunznn
ennxnznn
enwnznn
enxraahfznn
enxxnznn
evvfgnznn
evagnznn
ehaxbznn
ehfxbznn
ellgvznn
eäyffvznn
fnncnfznn
fnybznn
fngryyvvggvznn
fnghznn
fnivznn
fvvegbznn
fvvegbglöznn
fvzchxxnznn
fvfäznn
fvivfglfznn
fbfvnyvfgvznn
fbgvynfunhgnhfznn
fhvfgbznn
fhbwnznn
fhbznn
fhhevehugvannaznn
Fjnmvznn
flqäaznn
flaalvaznn
fäuxöznn
gnxnznn
gnfnznn
gnfnaxbznn
grbyyvfhhfznn
Gunvznn
gbaggvznn
ghyinznn
gheirznn
glöznn
gälgrznn
gälggöznn
hyxbznn
Hhfvznn
inyxbznn
inyzvfghfznn
infnyyvznn
infgnznn
irfvwäggöznn
ivrwäznn
ivragvznn
ivunaarfznn
ivubyyvfznn
ivvavznn
ivywrylznn
ivywrylfznn
ihbxenznn
lugrvfznn
lxfvchbyhrznn
lxfvglvfznn
lyäznn
lzcäelfznn
öywlznn
öywlaghbggnwnznn
öywlaivrwäznn

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp znn, sebz Cebgb-Henyvp zëkr. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna znn naq Xneryvna zhn, Remln мастор (znfgbe) (vavgvny pbzcbarag), Xbzv-Mlevna му (zh), Hqzheg му (zh), Znafv ма̄ (zā).
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - maani maani maasi maasi maansa maansa
Par -ta maatani maitani maatasi maitasi maatansa / maataan maitansa / maitaan
Gen -n maani maitteni / maideni maasi maittesi / maidesi maansa maittensa / maidensa
Ill mihin maahani maihini maahasi maihisi maahansa maihinsa
Ine -ssa maassani maissani maassasi maissasi maassansa / maassaan maissansa / maissaan
Ela -sta maastani maistani maastasi maistasi maastansa / maastaan maistansa / maistaan
All -lle maalleni mailleni maallesi maillesi maalleen / maallensa maillensa / maillean
Ade -lla maallani maillani maallasi maillasi maallansa / maallaan maillansa / maillaan
Abl -lta maaltani mailtani maaltasi mailtasi maaltansa / maaltaan mailtansa / mailtaan
Tra -ksi maakseni maikseni maaksesi maiksesi maakseen / maaksensa maikseen / maiksensa
Ess -na maanani mainani maanasi mainasi maanansa / maanaan mainansa / mainaan
Abe -tta maattani maittani maattasi maittasi maattansa / maattaan maittansa / maittaan
Com -ne - maineni - mainesi - maineen / mainensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - maamme maamme maanne maanne maansa maansa
Par -ta maatamme maitamme maatanne maitanne maatansa / maataan maitansa / maitaan
Gen -n maamme maittemme / maidemme maanne maittenne / maidenne maansa maittensa / maidensa
Ill mihin maahamme maihimme maahanne maihinne maahansa maihinsa
Ine -ssa maassamme maissamme maassanne maissanne maassansa / maassaan maissansa / maissaan
Ela -sta maastamme maistamme maastanne maistanne maastansa / maastaan maistansa / maistaan
All -lle maallemme maillemme maallenne maillenne maalleen / maallensa maillensa / maillean
Ade -lla maallamme maillamme maallanne maillanne maallansa / maallaan maillansa / maillaan
Abl -lta maaltamme mailtamme maaltanne mailtanne maaltansa / maaltaan mailtansa / mailtaan
Tra -ksi maaksemme maiksemme maaksenne maiksenne maakseen / maaksensa maikseen / maiksensa
Ess -na maanamme mainamme maananne mainanne maanansa / maanaan mainansa / mainaan
Abe -tta maattamme maittamme maattanne maittanne maattansa / maattaan maittansa / maittaan
Com -ne - mainemme - mainenne - maineen / mainensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept