Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talojohto talojohto   N Sg Nom
talo   N Sg Nom + johto   N Sg Nom

talojohto, Noun

up ↑

Translations & synonyms

housekeeper
house management
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talojohtoni talojohtoni talojohtosi talojohtosi talojohtonsa talojohtonsa
Par -ta talojohtoani talojohtojani talojohtoasi talojohtojasi talojohtoansa / talojohtoaan talojohtojansa / talojohtojaan
Gen -n talojohtoni talojohtojeni talojohtosi talojohtojesi talojohtonsa talojohtojensa
Ill mihin talojohtooni talojohtoihini talojohtoosi talojohtoihisi talojohtoonsa talojohtoihinsa
Ine -ssa talojohdossani talojohdoissani talojohdossasi talojohdoissasi talojohdossansa / talojohdossaan talojohdoissansa / talojohdoissaan
Ela -sta talojohdostani talojohdoistani talojohdostasi talojohdoistasi talojohdostansa / talojohdostaan talojohdoistansa / talojohdoistaan
All -lle talojohdolleni talojohdoilleni talojohdollesi talojohdoillesi talojohdolleen / talojohdollensa talojohdoillensa / talojohdoillean
Ade -lla talojohdollani talojohdoillani talojohdollasi talojohdoillasi talojohdollansa / talojohdollaan talojohdoillansa / talojohdoillaan
Abl -lta talojohdoltani talojohdoiltani talojohdoltasi talojohdoiltasi talojohdoltansa / talojohdoltaan talojohdoiltansa / talojohdoiltaan
Tra -ksi talojohdokseni talojohdoikseni talojohdoksesi talojohdoiksesi talojohdokseen / talojohdoksensa talojohdoikseen / talojohdoiksensa
Ess -na talojohtonani talojohtoinani talojohtonasi talojohtoinasi talojohtonansa / talojohtonaan talojohtoinansa / talojohtoinaan
Abe -tta talojohdottani talojohdoittani talojohdottasi talojohdoittasi talojohdottansa / talojohdottaan talojohdoittansa / talojohdoittaan
Com -ne - talojohtoineni - talojohtoinesi - talojohtoineen / talojohtoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talojohtomme talojohtomme talojohtonne talojohtonne talojohtonsa talojohtonsa
Par -ta talojohtoamme talojohtojamme talojohtoanne talojohtojanne talojohtoansa / talojohtoaan talojohtojansa / talojohtojaan
Gen -n talojohtomme talojohtojemme talojohtonne talojohtojenne talojohtonsa talojohtojensa
Ill mihin talojohtoomme talojohtoihimme talojohtoonne talojohtoihinne talojohtoonsa talojohtoihinsa
Ine -ssa talojohdossamme talojohdoissamme talojohdossanne talojohdoissanne talojohdossansa / talojohdossaan talojohdoissansa / talojohdoissaan
Ela -sta talojohdostamme talojohdoistamme talojohdostanne talojohdoistanne talojohdostansa / talojohdostaan talojohdoistansa / talojohdoistaan
All -lle talojohdollemme talojohdoillemme talojohdollenne talojohdoillenne talojohdolleen / talojohdollensa talojohdoillensa / talojohdoillean
Ade -lla talojohdollamme talojohdoillamme talojohdollanne talojohdoillanne talojohdollansa / talojohdollaan talojohdoillansa / talojohdoillaan
Abl -lta talojohdoltamme talojohdoiltamme talojohdoltanne talojohdoiltanne talojohdoltansa / talojohdoltaan talojohdoiltansa / talojohdoiltaan
Tra -ksi talojohdoksemme talojohdoiksemme talojohdoksenne talojohdoiksenne talojohdokseen / talojohdoksensa talojohdoikseen / talojohdoiksensa
Ess -na talojohtonamme talojohtoinamme talojohtonanne talojohtoinanne talojohtonansa / talojohtonaan talojohtoinansa / talojohtoinaan
Abe -tta talojohdottamme talojohdoittamme talojohdottanne talojohdoittanne talojohdottansa / talojohdottaan talojohdoittansa / talojohdoittaan
Com -ne - talojohtoinemme - talojohtoinenne - talojohtoineen / talojohtoinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

johto, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - johto johdot
Par -ta johtoa johtoja
Gen -n johdon johtojen
Ill mihin johtoon johtoihin
Ine -ssa johdossa johdoissa
Ela -sta johdosta johdoista
All -lle johdolle johdoille
Ade -lla johdolla johdoilla
Abl -lta johdolta johdoilta
Tra -ksi johdoksi johdoiksi
Ess -na johtona johtoina
Abe -tta johdotta johdoitta
Com -ne - johtoine
Ins -in - johdoin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia
Word wbugb can mean the following:
wbugb: fäuxöwbuqva
Wbugb: levglxfra gnv zhha betnavfnngvba unyyvagb
Fnabwra wbugnzvara
Wbugb: lxfv Cbxézba-znnvyzna nyhrvfgn.
Source: Wikipedia
Wiktionary
pbeq, yvar, pbaqhpgbe

     Fin: Zvaar ynvgbvg gryrivfvba wbuqba?
     Eng: Jurer qvq lbh chg gur gryrivfvba cbjre pbeq?
nqzvavfgengvba, znantrzrag (obgu gur npgvivgl naq gur crbcyr)

     Fin: Levglxfra wbugb xbxbbaghh vygncäviäyyä.
     Eng: Gur pbzcnal znantrzrag jvyy zrrg va gur nsgreabba.
(bepurfgeny, pubeny) pbaqhpgvat

(fcbegf) yrnq

(yvathvfgvpf) qrevingvba

Compounds:
wbugbxhagn
xhbebawbugb (xhbeba wbugnzvara)
bexrfgrevawbugb (bexrfgreva wbugnzvara)
fäuxöwbugb
ibvznwbugb

Etymology:
Sebz wbugnn guebhtu wbug +‎ -b. Pbtangr jvgu Rfgbavna whug.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - johtoni johtoni johtosi johtosi johtonsa johtonsa
Par -ta johtoani johtojani johtoasi johtojasi johtoansa / johtoaan johtojansa / johtojaan
Gen -n johtoni johtojeni johtosi johtojesi johtonsa johtojensa
Ill mihin johtooni johtoihini johtoosi johtoihisi johtoonsa johtoihinsa
Ine -ssa johdossani johdoissani johdossasi johdoissasi johdossansa / johdossaan johdoissansa / johdoissaan
Ela -sta johdostani johdoistani johdostasi johdoistasi johdostansa / johdostaan johdoistansa / johdoistaan
All -lle johdolleni johdoilleni johdollesi johdoillesi johdolleen / johdollensa johdoillensa / johdoillean
Ade -lla johdollani johdoillani johdollasi johdoillasi johdollansa / johdollaan johdoillansa / johdoillaan
Abl -lta johdoltani johdoiltani johdoltasi johdoiltasi johdoltansa / johdoltaan johdoiltansa / johdoiltaan
Tra -ksi johdokseni johdoikseni johdoksesi johdoiksesi johdokseen / johdoksensa johdoikseen / johdoiksensa
Ess -na johtonani johtoinani johtonasi johtoinasi johtonansa / johtonaan johtoinansa / johtoinaan
Abe -tta johdottani johdoittani johdottasi johdoittasi johdottansa / johdottaan johdoittansa / johdoittaan
Com -ne - johtoineni - johtoinesi - johtoineen / johtoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - johtomme johtomme johtonne johtonne johtonsa johtonsa
Par -ta johtoamme johtojamme johtoanne johtojanne johtoansa / johtoaan johtojansa / johtojaan
Gen -n johtomme johtojemme johtonne johtojenne johtonsa johtojensa
Ill mihin johtoomme johtoihimme johtoonne johtoihinne johtoonsa johtoihinsa
Ine -ssa johdossamme johdoissamme johdossanne johdoissanne johdossansa / johdossaan johdoissansa / johdoissaan
Ela -sta johdostamme johdoistamme johdostanne johdoistanne johdostansa / johdostaan johdoistansa / johdoistaan
All -lle johdollemme johdoillemme johdollenne johdoillenne johdolleen / johdollensa johdoillensa / johdoillean
Ade -lla johdollamme johdoillamme johdollanne johdoillanne johdollansa / johdollaan johdoillansa / johdoillaan
Abl -lta johdoltamme johdoiltamme johdoltanne johdoiltanne johdoltansa / johdoltaan johdoiltansa / johdoiltaan
Tra -ksi johdoksemme johdoiksemme johdoksenne johdoiksenne johdokseen / johdoksensa johdoikseen / johdoiksensa
Ess -na johtonamme johtoinamme johtonanne johtoinanne johtonansa / johtonaan johtoinansa / johtoinaan
Abe -tta johdottamme johdoittamme johdottanne johdoittanne johdottansa / johdottaan johdoittansa / johdoittaan
Com -ne - johtoinemme - johtoinenne - johtoineen / johtoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept