logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

elää, verb

Word analysis
elin

elin

elää

Verb, Active voice Indicative Preterite 1st singular

elin

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) To live, be alive. Fin:Elän kuin viimeistä päivää.Eng:I live as if this was the last day [of my life]. (intransitive) To live (somewhere). Fin:Olen elänyt koko ikäni tässä kaupungissa.Eng:I have lived in this town for all my life. Show more arrow right Adjectives elävä Nouns elantoeleelikkoelineliöeloeläineläkeelämyselämä Verbs frequentatives elellä; momentane elähtää; causative elättää; reflexive eläytyä; passive elpyä Show more arrow right elinaikaelinalueelinehtoelinhermoelinikäelinkaarielinkausielinkautinenelinkeinoelinkelpoinenelinkelvotonelinkorkoelinkustannuselinkykyelinkykyinenelinkysymyselinmahdollisuuselinolosuhdeelinolotelinpiirielinpäiväelintarvikeelintasoelintilaelintoimintaelintoimintoelintärkeäelinvoimaelinvuosielinympäristö Show more arrow right From Proto-Finnic elädäk, from Proto-Uralic elä-. Cognate with Northern Sami eallit and Hungarian él. Show more arrow right
to live elää, asua, oleskella, asustaa, jäädä henkiin, pysyä elossa
to lead johtaa, johdattaa, elää, viedä, viettää, taluttaa
to exist olla, olla olemassa, elää
to be alive elää
to experience kokea, tuntea, elää
to endure kestää, sietää, kärsiä, pysyä, elää
to see nähdä, katsella, ymmärtää, tavata, kuvitella, elää
to last kestää, jatkua, säilyä, pysyä hengissä, elää, riittää jklle
to last out elää, pysyä hengissä, kestää, riittää
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; EuroParl2021; Europarl; OpenSubtitles2018; OpenSubtitles2018.v3 Elin pitkään yksin. I lived alone for a long time. He elävät elämittä. They live without living. Elävät siat. Live swine. Elin lapsuuteni maaseudulla. I lived in the countryside during my childhood. Elä itsessäsi vähän. Live a little in yourself. He elävät lähellä merta. They live near the sea. Kerroin, että elin Sokeassa Pisteessä. I told them that I lived in Sokea Piste. Haluan elää. Wanna live. En elä maalaiskunnassa. I live in a rural municipality. Isoäiti elää! The grandmother lives! Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

elän

en elä

ii

elät

et elä

iii

elää

ei elä

Plural

Positive

Negative

i

elämme / eletään

emme elä / ei eletä

ii

elätte

ette elä

iii

elävät

eivät elä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

elin

en elänyt

ii

elit

et elänyt

iii

eli

ei elänyt

Plural

Positive

Negative

i

elimme / elettiin

emme eläneet / ei eletty

ii

elitte

ette eläneet

iii

elivät

eivät eläneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen elänyt

en ole elänyt

ii

olet elänyt

et ole elänyt

iii

on elänyt

ei ole elänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme eläneet

emme ole eläneet

ii

olette eläneet

ette ole eläneet

iii

ovat eläneet

eivät ole eläneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin elänyt

en ollut elänyt

ii

olit elänyt

et ollut elänyt

iii

oli elänyt

ei ollut elänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme eläneet

emme olleet eläneet

ii

olitte eläneet

ette olleet eläneet

iii

olivat eläneet

eivät olleet eläneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

eläisin

en eläisi

ii

eläisit

et eläisi

iii

eläisi

ei eläisi

Plural

Positive

Negative

i

eläisimme

emme eläisi

ii

eläisitte

ette eläisi

iii

eläisivät

eivät eläisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin elänyt

en olisi elänyt

ii

olisit elänyt

et olisi elänyt

iii

olisi elänyt

ei olisi elänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme eläneet

emme olisi eläneet

ii

olisitte eläneet

ette olisi eläneet

iii

olisivat eläneet

eivät olisi eläneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

elänen

en eläne

ii

elänet

et eläne

iii

elänee

ei eläne

Plural

Positive

Negative

i

elänemme

emme eläne

ii

elänette

ette eläne

iii

elänevät

eivät eläne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen elänyt

en liene elänyt

ii

lienet elänyt

et liene elänyt

iii

lienee elänyt

ei liene elänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme eläneet

emme liene eläneet

ii

lienette eläneet

ette liene eläneet

iii

lienevät eläneet

eivät liene eläneet

Imperative

Singular

i

-

ii

elä

iii

eläköön

Plural

i

eläkäämme

ii

eläkää

iii

eläkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

elää

Tra

-ksi

elääksensä / elääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

eläessä

Ins

-in

eläen

Ine

-ssa

elettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

elämään

Ine

-ssa

elämässä

Ela

-sta

elämästä

Ade

-lla

elämällä

Abe

-tta

elämättä

Ins

-in

elämän

Ins

-in

elettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

eläminen

Par

-ta

elämistä

Infinitive V

elämäisillänsä / elämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

eletään

ei eletä

Imperfect

elettiin

ei eletty

Potential

elettäneen

ei elettäne

Conditional

elettäisiin

ei elettäisi

Imperative Present

elettäköön

älköön elettäkö

Imperative Perfect

olkoon eletty

älköön eletty

Positive

Negative

Present

eletään

ei eletä

Imperfect

elettiin

ei eletty

Potential

elettäneen

ei elettäne

Conditional

elettäisiin

ei elettäisi

Imperative Present

elettäköön

älköön elettäkö

Imperative Perfect

olkoon eletty

älköön eletty

Participle

Active

Passive

1st

elävä

elettävä

2nd

elänyt

eletty

3rd

elämä

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

elintä

elimiä

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

elimiin

Ine

-ssa

elimessä

elimissä

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

elimille

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimeksi

elimiksi

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

elintä

elimiä

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

elimiin

Ine

-ssa

elimessä

elimissä

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

elimille

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimeksi

elimiksi

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

body elin, runko, ruumis, keho, kappale, vartalo
organ elin, urut, toimielin, äänenkannattaja, orgaani, urkuharmoni
Show more arrow right
Global Voices Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl, sentence 243; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 300012.; Europarl; Opus Tatoeba; OpenSubtitles2018; Europarl Parallel Corpus, sentence 1012511. Leikkauksessa poistetaan pahanlaatuinen elin. During the surgery, a malignant organ is removed. Elin on ihmisen biologinen toiminnallinen yksikkö. The organism is the biological functional unit of a human. Lääkitys ei enää tehoa, jos elin vaurioituu liikaa. Medication no longer works if the organ is damaged too much. Elintämme on uhattuna. Our well-being is at risk. Hän pärjäsi elimittään. She managed without resources. Elintämme on suojeltava. Our lives must be protected. Hän ei pärjää elimittään. He cannot cope without. Hän ei selviä elimittään. She can't manage without. Elinkeinovero on yritysten tulovero. Corporate income tax is a tax on company profits. Hän ei voi elää elimittään. He cannot live without means. Show more arrow right

Wiktionary

organ of an organism governmental body member (penis) Show more arrow right aistinelinedustuselinelimensiirtoelinpankkielinsiirtoelintestamenttihallintoelinhengityselinjohtoelinkiipimäelinkone-elinkoneenelinlainsäädäntäelinleviämiselinliikuntaelinlisääntymiselinnäköelinpaikalliselinparitteluelinpuhe-elinpuolue-elinpääte-elinpäätäntäelinrintaelinsisäelinsoluelinsovituselinstandardointielinsukuelinsukupuolielinsymmetrointielinsynnytinelimetsähköelintarttumaelintasapainoelintekoelintiedusteluelintoimielintulenjohtoelintuntoelinvalmisteluelinvaloelinvaltioelinverenkiertoelinvirtsaelinyhdyselinyhteiselinyhteistyöelinäänielinääntöelimet Show more arrow right el- +‎ -in. Coined by Finnish folklorist and linguist Daniel Europaeus in 1853. Show more arrow right

Wikipedia

Organ (anatomy) An organ is a group of tissues with similar functions. Plant life and animal life rely on many organs that co-exist in organ systems. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elimeni

elimeni

elimesi

elimesi

elimensä

elimensä

Par

-ta

elintäni

elimiäni

elintäsi

elimiäsi

elintänsä / elintään

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimeni

elinteni / elimieni

elimesi

elintesi / elimiesi

elimensä

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeeni

elimiini

elimeesi

elimiisi

elimeensä

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessäni

elimissäni

elimessäsi

elimissäsi

elimessänsä / elimessään

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestäni

elimistäni

elimestäsi

elimistäsi

elimestänsä / elimestään

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimelleni

elimilleni

elimellesi

elimillesi

elimellensä / elimelleen

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimelläni

elimilläni

elimelläsi

elimilläsi

elimellänsä / elimellään

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltäni

elimiltäni

elimeltäsi

elimiltäsi

elimeltänsä / elimeltään

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimekseni

elimikseni

elimeksesi

elimiksesi

elimeksensä / elimekseen

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenäni

eliminäni

elimenäsi

eliminäsi

elimenänsä / elimenään

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettäni

elimittäni

elimettäsi

elimittäsi

elimettänsä / elimettään

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

elimineni

-

eliminesi

-

eliminensä / elimineen

Singular

Plural

Nom

-

elimeni

elimesi

elimensä

elimeni

elimesi

elimensä

Par

-ta

elintäni

elintäsi

elintänsä / elintään

elimiäni

elimiäsi

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimeni

elimesi

elimensä

elinteni / elimieni

elintesi / elimiesi

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeeni

elimeesi

elimeensä

elimiini

elimiisi

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessäni

elimessäsi

elimessänsä / elimessään

elimissäni

elimissäsi

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestäni

elimestäsi

elimestänsä / elimestään

elimistäni

elimistäsi

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimelleni

elimellesi

elimellensä / elimelleen

elimilleni

elimillesi

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimelläni

elimelläsi

elimellänsä / elimellään

elimilläni

elimilläsi

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltäni

elimeltäsi

elimeltänsä / elimeltään

elimiltäni

elimiltäsi

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimekseni

elimeksesi

elimeksensä / elimekseen

elimikseni

elimiksesi

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenäni

elimenäsi

elimenänsä / elimenään

eliminäni

eliminäsi

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettäni

elimettäsi

elimettänsä / elimettään

elimittäni

elimittäsi

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

-

-

elimineni

eliminesi

eliminensä / elimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elimemme

elimemme

elimenne

elimenne

elimensä

elimensä

Par

-ta

elintämme

elimiämme

elintänne

elimiänne

elintänsä / elintään

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimemme

elintemme / elimiemme

elimenne

elintenne / elimienne

elimensä

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeemme

elimiimme

elimeenne

elimiinne

elimeensä

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessämme

elimissämme

elimessänne

elimissänne

elimessänsä / elimessään

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestämme

elimistämme

elimestänne

elimistänne

elimestänsä / elimestään

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimellemme

elimillemme

elimellenne

elimillenne

elimellensä / elimelleen

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimellämme

elimillämme

elimellänne

elimillänne

elimellänsä / elimellään

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltämme

elimiltämme

elimeltänne

elimiltänne

elimeltänsä / elimeltään

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimeksemme

elimiksemme

elimeksenne

elimiksenne

elimeksensä / elimekseen

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenämme

eliminämme

elimenänne

eliminänne

elimenänsä / elimenään

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettämme

elimittämme

elimettänne

elimittänne

elimettänsä / elimettään

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

eliminemme

-

eliminenne

-

eliminensä / elimineen

Singular

Plural

Nom

-

elimemme

elimenne

elimensä

elimemme

elimenne

elimensä

Par

-ta

elintämme

elintänne

elintänsä / elintään

elimiämme

elimiänne

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimemme

elimenne

elimensä

elintemme / elimiemme

elintenne / elimienne

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeemme

elimeenne

elimeensä

elimiimme

elimiinne

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessämme

elimessänne

elimessänsä / elimessään

elimissämme

elimissänne

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestämme

elimestänne

elimestänsä / elimestään

elimistämme

elimistänne

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimellemme

elimellenne

elimellensä / elimelleen

elimillemme

elimillenne

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimellämme

elimellänne

elimellänsä / elimellään

elimillämme

elimillänne

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltämme

elimeltänne

elimeltänsä / elimeltään

elimiltämme

elimiltänne

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimeksemme

elimeksenne

elimeksensä / elimekseen

elimiksemme

elimiksenne

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenämme

elimenänne

elimenänsä / elimenään

eliminämme

eliminänne

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettämme

elimettänne

elimettänsä / elimettään

elimittämme

elimittänne

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

-

-

eliminemme

eliminenne

eliminensä / elimineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept