elin |
Verb, Active voice Indicative Preterite 1st singular |
|
Noun, Singular Nominative |
||
| to live | elää, asua, oleskella, asustaa, jäädä henkiin, pysyä elossa |
| to lead | johtaa, johdattaa, elää, viedä, viettää, taluttaa |
| to exist | olla, olla olemassa, elää |
| to be alive | elää |
| to experience | kokea, tuntea, elää |
| to endure | kestää, sietää, kärsiä, pysyä, elää |
| to see | nähdä, katsella, ymmärtää, tavata, kuvitella, elää |
| to last | kestää, jatkua, säilyä, pysyä hengissä, elää, riittää jklle |
| to last out | elää, pysyä hengissä, kestää, riittää |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elän |
|
ii |
elät |
|
iii |
elää |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elämme / eletään |
|
ii |
elätte |
|
iii |
elävät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
||
ii |
elit |
|
iii |
eli |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elimme / elettiin |
|
ii |
elitte |
|
iii |
elivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen elänyt |
en ole elänyt |
ii |
olet elänyt |
et ole elänyt |
iii |
on elänyt |
ei ole elänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme eläneet |
emme ole eläneet |
ii |
olette eläneet |
ette ole eläneet |
iii |
ovat eläneet |
eivät ole eläneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin elänyt |
en ollut elänyt |
ii |
olit elänyt |
et ollut elänyt |
iii |
oli elänyt |
ei ollut elänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme eläneet |
emme olleet eläneet |
ii |
olitte eläneet |
ette olleet eläneet |
iii |
olivat eläneet |
eivät olleet eläneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
eläisin |
|
ii |
eläisit |
|
iii |
eläisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
eläisimme |
|
ii |
eläisitte |
|
iii |
eläisivät |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin elänyt |
en olisi elänyt |
ii |
olisit elänyt |
et olisi elänyt |
iii |
olisi elänyt |
ei olisi elänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme eläneet |
emme olisi eläneet |
ii |
olisitte eläneet |
ette olisi eläneet |
iii |
olisivat eläneet |
eivät olisi eläneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elänen |
en eläne |
ii |
elänet |
et eläne |
iii |
elänee |
ei eläne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
elänemme |
emme eläne |
ii |
elänette |
ette eläne |
iii |
elänevät |
eivät eläne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen elänyt |
en liene elänyt |
ii |
lienet elänyt |
et liene elänyt |
iii |
lienee elänyt |
ei liene elänyt |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme eläneet |
emme liene eläneet |
ii |
lienette eläneet |
ette liene eläneet |
iii |
lienevät eläneet |
eivät liene eläneet |
Singular
i |
- |
ii |
elä |
iii |
eläköön |
Plural
i |
eläkäämme |
ii |
eläkää |
iii |
eläkööt |
Nom |
- |
elää |
Tra |
-ksi |
elääksensä / elääkseen |
Ine |
-ssa |
eläessä |
Ins |
-in |
eläen |
Ine |
-ssa |
elettäessä (passive) |
Ill |
mihin |
elämään |
Ine |
-ssa |
elämässä |
Ela |
-sta |
elämästä |
Ade |
-lla |
elämällä |
Abe |
-tta |
elämättä |
Ins |
-in |
elämän |
Ins |
-in |
elettämän (passive) |
Nom |
- |
eläminen |
Par |
-ta |
elämistä |
elämäisillänsä / elämäisillään |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
eletään |
ei eletä |
Imperfect |
elettiin |
ei eletty |
Potential |
elettäneen |
ei elettäne |
Conditional |
elettäisiin |
ei elettäisi |
Imperative Present |
elettäköön |
älköön elettäkö |
Imperative Perfect |
olkoon eletty |
älköön eletty |
Positive
Negative
Present
eletään
ei eletä
Imperfect
elettiin
ei eletty
Potential
elettäneen
ei elettäne
Conditional
elettäisiin
ei elettäisi
Imperative Present
elettäköön
älköön elettäkö
Imperative Perfect
olkoon eletty
älköön eletty
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
elävä |
elettävä |
2nd |
elänyt |
eletty |
3rd |
elämä |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
elimet |
|
Par |
-ta |
elintä |
elimiä |
Gen |
-n |
elimen |
elinten / elimien |
Ill |
mihin |
elimeen |
elimiin |
Ine |
-ssa |
elimessä |
elimissä |
Ela |
-sta |
elimestä |
elimistä |
All |
-lle |
elimelle |
elimille |
Ade |
-lla |
elimellä |
elimillä |
Abl |
-lta |
elimeltä |
elimiltä |
Tra |
-ksi |
elimeksi |
elimiksi |
Ess |
-na |
elimenä |
eliminä |
Abe |
-tta |
elimettä |
elimittä |
Com |
-ne |
- |
elimine |
Ins |
-in |
- |
elimin |
Singular
Plural
Nom
-
elimet
Par
-ta
elintä
elimiä
Gen
-n
elimen
elinten / elimien
Ill
mihin
elimeen
elimiin
Ine
-ssa
elimessä
elimissä
Ela
-sta
elimestä
elimistä
All
-lle
elimelle
elimille
Ade
-lla
elimellä
elimillä
Abl
-lta
elimeltä
elimiltä
Tra
-ksi
elimeksi
elimiksi
Ess
-na
elimenä
eliminä
Abe
-tta
elimettä
elimittä
Com
-ne
-
elimine
Ins
-in
-
elimin
| body | elin, runko, ruumis, keho, kappale, vartalo |
| organ | elin, urut, toimielin, äänenkannattaja, orgaani, urkuharmoni |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
elime |
elime |
elime |
elime |
elime |
elime |
Par |
-ta |
elintä |
elimiä |
elintä |
elimiä |
elintä |
elimiä |
Gen |
-n |
elime |
elinte |
elime |
elinte |
elime |
elinte |
Ill |
mihin |
elimee |
elimii |
elimee |
elimii |
elimee |
elimii |
Ine |
-ssa |
elimessä |
elimissä |
elimessä |
elimissä |
elimessä |
elimissä |
Ela |
-sta |
elimestä |
elimistä |
elimestä |
elimistä |
elimestä |
elimistä |
All |
-lle |
elimelle |
elimille |
elimelle |
elimille |
elimelle |
elimille |
Ade |
-lla |
elimellä |
elimillä |
elimellä |
elimillä |
elimellä |
elimillä |
Abl |
-lta |
elimeltä |
elimiltä |
elimeltä |
elimiltä |
elimeltä |
elimiltä |
Tra |
-ksi |
elimekse |
elimikse |
elimekse |
elimikse |
elimekse |
elimikse |
Ess |
-na |
elimenä |
eliminä |
elimenä |
eliminä |
elimenä |
eliminä |
Abe |
-tta |
elimettä |
elimittä |
elimettä |
elimittä |
elimettä |
elimittä |
Com |
-ne |
- |
elimine |
- |
elimine |
- |
elimine |
Singular
Plural
Nom
-
elime
elime
elime
elime
elime
elime
Par
-ta
elintä
elintä
elintä
elimiä
elimiä
elimiä
Gen
-n
elime
elime
elime
elinte
elinte
elinte
Ill
mihin
elimee
elimee
elimee
elimii
elimii
elimii
Ine
-ssa
elimessä
elimessä
elimessä
elimissä
elimissä
elimissä
Ela
-sta
elimestä
elimestä
elimestä
elimistä
elimistä
elimistä
All
-lle
elimelle
elimelle
elimelle
elimille
elimille
elimille
Ade
-lla
elimellä
elimellä
elimellä
elimillä
elimillä
elimillä
Abl
-lta
elimeltä
elimeltä
elimeltä
elimiltä
elimiltä
elimiltä
Tra
-ksi
elimekse
elimekse
elimekse
elimikse
elimikse
elimikse
Ess
-na
elimenä
elimenä
elimenä
eliminä
eliminä
eliminä
Abe
-tta
elimettä
elimettä
elimettä
elimittä
elimittä
elimittä
Com
-ne
-
-
-
elimine
elimine
elimine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
elime |
elime |
elime |
elime |
elime |
elime |
Par |
-ta |
elintä |
elimiä |
elintä |
elimiä |
elintä |
elimiä |
Gen |
-n |
elime |
elinte |
elime |
elinte |
elime |
elinte |
Ill |
mihin |
elimee |
elimii |
elimee |
elimii |
elimee |
elimii |
Ine |
-ssa |
elimessä |
elimissä |
elimessä |
elimissä |
elimessä |
elimissä |
Ela |
-sta |
elimestä |
elimistä |
elimestä |
elimistä |
elimestä |
elimistä |
All |
-lle |
elimelle |
elimille |
elimelle |
elimille |
elimelle |
elimille |
Ade |
-lla |
elimellä |
elimillä |
elimellä |
elimillä |
elimellä |
elimillä |
Abl |
-lta |
elimeltä |
elimiltä |
elimeltä |
elimiltä |
elimeltä |
elimiltä |
Tra |
-ksi |
elimekse |
elimikse |
elimekse |
elimikse |
elimekse |
elimikse |
Ess |
-na |
elimenä |
eliminä |
elimenä |
eliminä |
elimenä |
eliminä |
Abe |
-tta |
elimettä |
elimittä |
elimettä |
elimittä |
elimettä |
elimittä |
Com |
-ne |
- |
elimine |
- |
elimine |
- |
elimine |
Singular
Plural
Nom
-
elime
elime
elime
elime
elime
elime
Par
-ta
elintä
elintä
elintä
elimiä
elimiä
elimiä
Gen
-n
elime
elime
elime
elinte
elinte
elinte
Ill
mihin
elimee
elimee
elimee
elimii
elimii
elimii
Ine
-ssa
elimessä
elimessä
elimessä
elimissä
elimissä
elimissä
Ela
-sta
elimestä
elimestä
elimestä
elimistä
elimistä
elimistä
All
-lle
elimelle
elimelle
elimelle
elimille
elimille
elimille
Ade
-lla
elimellä
elimellä
elimellä
elimillä
elimillä
elimillä
Abl
-lta
elimeltä
elimeltä
elimeltä
elimiltä
elimiltä
elimiltä
Tra
-ksi
elimekse
elimekse
elimekse
elimikse
elimikse
elimikse
Ess
-na
elimenä
elimenä
elimenä
eliminä
eliminä
eliminä
Abe
-tta
elimettä
elimettä
elimettä
elimittä
elimittä
elimittä
Com
-ne
-
-
-
elimine
elimine
elimine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net