Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

elin elää   V Act Ind Prt Sg1
elin   N Sg Nom

elää, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i elän en elä
ii elät et elä
iii elää ei elä
Plural
i elämme / eletään emme elä / ei eletä
ii elätte ette elä
iii elävät eivät elä

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i elin en elänyt
ii elit et elänyt
iii eli ei elänyt
Plural
i elimme / elettiin emme eläneet / ei eletty
ii elitte ette eläneet
iii elivät eivät eläneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen elänyt en ole elänyt
ii olet elänyt et ole elänyt
iii on elänyt ei ole elänyt
Plural
i olemme eläneet emme ole eläneet
ii olette eläneet ette ole eläneet
iii ovat eläneet eivät ole eläneet
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(vagenafvgvir) Gb yvir, or nyvir.

     Fin: Ryäa xhva ivvzrvfgä cäviää.
     Eng: V yvir nf vs guvf jnf gur ynfg qnl [bs zl yvsr].
(vagenafvgvir) Gb yvir (fbzrjurer).

     Fin: Byra ryäalg xbxb vxäav gäffä xnhchatvffn.
     Eng: V unir yvirq va guvf gbja sbe nyy zl yvsr.
Derived terms:
nqwrpgvirf
ryäiä
abhaf
rynagb
ryr
ryvxxb
ryva
ryvö
ryb
ryäva
ryäxr
ryäzlf
ryäzä
ireof
serdhragngvirf ryryyä; zbzragnar ryäugää; pnhfngvir ryäggää; ersyrkvir ryälglä; cnffvir ryclä

Compounds:
ryvanvxn
ryvanyhr
ryvarugb
ryvaurezb
ryvavxä
ryvaxnnev
ryvaxnhfv
ryvaxnhgvara
ryvaxrvab
ryvaxrycbvara
ryvaxryibgba
ryvaxbexb
ryvaxhfgnaahf
ryvaxlxl
ryvaxlxlvara
ryvaxlflzlf
ryvaznuqbyyvfhhf
ryvabybfhuqr
ryvabybg
ryvacvvev
ryvacäviä
ryvagneivxr
ryvagnfb
ryvagvyn
ryvagbvzvagn
ryvagbvzvagb
ryvagäexrä
ryvaibvzn
ryvaihbfv
ryvalzcäevfgö

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp ryäqäx, sebz Cebgb-Henyvp ryä-. Pbtangr jvgu Abegurea Fnzv rnyyvg naq Uhatnevna éy.
Source: Jvxgvbanel

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin elänyt en ollut elänyt
ii olit elänyt et ollut elänyt
iii oli elänyt ei ollut elänyt
Plural
i olimme eläneet emme olleet eläneet
ii olitte eläneet ette olleet eläneet
iii olivat eläneet eivät olleet eläneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i eläisin en eläisi
ii eläisit et eläisi
iii eläisi ei eläisi
Plural
i eläisimme emme eläisi
ii eläisitte ette eläisi
iii eläisivät eivät eläisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i elänen en eläne
ii elänet et eläne
iii elänee ei eläne
Plural
i elänemme emme eläne
ii elänette ette eläne
iii elänevät eivät eläne

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin elänyt en olisi elänyt
ii olisit elänyt et olisi elänyt
iii olisi elänyt ei olisi elänyt
Plural
i olisimme eläneet emme olisi eläneet
ii olisitte eläneet ette olisi eläneet
iii olisivat eläneet eivät olisi eläneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen elänyt en liene elänyt
ii lienet elänyt et liene elänyt
iii lienee elänyt ei liene elänyt
Plural
i lienemme eläneet emme liene eläneet
ii lienette eläneet ette liene eläneet
iii lienevät eläneet eivät liene eläneet

Imperative

Singular
i -
ii elä
iii eläköön
Plural
i eläkäämme
ii eläkää
iii eläkööt

Infinitive I

Nom - elää
Tra -ksi elääksensä / elääkseen

Infinitive II

Ine -ssa eläessä
Ins -in eläen
Ine -ssa elettäessä (passive)

Infinitive IV

Nom - eläminen
Par -ta elämistä

Infinitive III

Ill mihin elämään
Ine -ssa elämässä
Ela -sta elämästä
Ade -lla elämällä
Abe -tta elämättä
Ins -in elämän
Ins -in elettämän (passive)

Infinitive V

elämäisillänsä / elämäisillään

Passive

PositiveNegative
Present eletään ei eletä
Imperfect elettiin ei eletty
Potential elettäneen ei elettäne
Conditional elettäisiin ei elettäisi
Imperative Present elettäköön älköön elettäkö
Imperative Perfect olkoon eletty älköön olko eletty

Participle

ActivePassive
1st elävä elettävä
2nd elänyt eletty
3rd elämä -

elin, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - elin elimet
Par -ta elintä elimiä
Gen -n elimen elinten / elimien
Ill mihin elimeen elimiin
Ine -ssa elimessä elimissä
Ela -sta elimestä elimistä
All -lle elimelle elimille
Ade -lla elimellä elimillä
Abl -lta elimeltä elimiltä
Tra -ksi elimeksi elimiksi
Ess -na elimenä eliminä
Abe -tta elimettä elimittä
Com -ne - elimine
Ins -in - elimin

Translations & synonyms

body elin, runko, ruumis, keho, kappale, vartalo
organ elin, urut, toimielin, äänenkannattaja, orgaani, urkuharmoni
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Na betna vf n tebhc bs gvffhrf jvgu fvzvyne shapgvbaf. Cynag yvsr naq navzny yvsr eryl ba znal betnaf gung pb-rkvfg va betna flfgrzf.

Source: Wikipedia
Wiktionary
betna bs na betnavfz

tbireazragny obql

zrzore (cravf)

Compounds:
nvfgvaryva
rqhfghfryva
ryvzrafvvegb
ryvacnaxxv
ryvafvvegb
ryvagrfgnzraggv
unyyvagbryva
uratvglfryva
wbugbryva
xvvcvzäryva
xbar-ryva
xbarraryva
ynvafääqäagäryva
yriväzvfryva
yvvxhagnryva
yvfääaglzvfryva
aäxöryva
cnvxnyyvfryva
cnevggryhryva
chur-ryva
chbyhr-ryva
cäägr-ryva
cäägäagäryva
evagnryva
fvfäryva
fbyhryva
fbivghfryva
fgnaqneqbvagvryva
fhxhryva
fhxhchbyvryva
flzzrgebvagvryva
flaalgvaryvzrg
fäuxöryva
gnegghznryva
gnfncnvabryva
grxbryva
gvrqhfgryhryva
gbvzvryva
ghyrawbugbryva
ghagbryva
inyzvfgryhryva
inybryva
inygvbryva
ireraxvregbryva
ivegfnryva
luqlfryva
lugrvfryva
lugrvfglöryva
ääavryva
ääagöryvzrg

Etymology:
ry- +‎ -va. Pbvarq ol Svaavfu sbyxybevfg naq yvathvfg Qnavry Rhebcnrhf va 1853.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elimeni elimeni elimesi elimesi elimensä elimensä
Par -ta elintäni elimiäni elintäsi elimiäsi elintänsä / elintään elimiänsä / elimiään
Gen -n elimeni elinteni / elimieni elimesi elintesi / elimiesi elimensä elintensä / elimiensä
Ill mihin elimeeni elimiini elimeesi elimiisi elimeensä elimiinsä
Ine -ssa elimessäni elimissäni elimessäsi elimissäsi elimessänsä / elimessään elimissänsä / elimissään
Ela -sta elimestäni elimistäni elimestäsi elimistäsi elimestänsä / elimestään elimistänsä / elimistään
All -lle elimelleni elimilleni elimellesi elimillesi elimelleen / elimellensä elimillensä / elimilleän
Ade -lla elimelläni elimilläni elimelläsi elimilläsi elimellänsä / elimellään elimillänsä / elimillään
Abl -lta elimeltäni elimiltäni elimeltäsi elimiltäsi elimeltänsä / elimeltään elimiltänsä / elimiltään
Tra -ksi elimekseni elimikseni elimeksesi elimiksesi elimekseen / elimeksensä elimikseen / elimiksensä
Ess -na elimenäni eliminäni elimenäsi eliminäsi elimenänsä / elimenään eliminänsä / eliminään
Abe -tta elimettäni elimittäni elimettäsi elimittäsi elimettänsä / elimettään elimittänsä / elimittään
Com -ne - elimineni - eliminesi - elimineen / eliminensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - elimemme elimemme elimenne elimenne elimensä elimensä
Par -ta elintämme elimiämme elintänne elimiänne elintänsä / elintään elimiänsä / elimiään
Gen -n elimemme elintemme / elimiemme elimenne elintenne / elimienne elimensä elintensä / elimiensä
Ill mihin elimeemme elimiimme elimeenne elimiinne elimeensä elimiinsä
Ine -ssa elimessämme elimissämme elimessänne elimissänne elimessänsä / elimessään elimissänsä / elimissään
Ela -sta elimestämme elimistämme elimestänne elimistänne elimestänsä / elimestään elimistänsä / elimistään
All -lle elimellemme elimillemme elimellenne elimillenne elimelleen / elimellensä elimillensä / elimilleän
Ade -lla elimellämme elimillämme elimellänne elimillänne elimellänsä / elimellään elimillänsä / elimillään
Abl -lta elimeltämme elimiltämme elimeltänne elimiltänne elimeltänsä / elimeltään elimiltänsä / elimiltään
Tra -ksi elimeksemme elimiksemme elimeksenne elimiksenne elimekseen / elimeksensä elimikseen / elimiksensä
Ess -na elimenämme eliminämme elimenänne eliminänne elimenänsä / elimenään eliminänsä / eliminään
Abe -tta elimettämme elimittämme elimettänne elimittänne elimettänsä / elimettään elimittänsä / elimittään
Com -ne - eliminemme - eliminenne - elimineen / eliminensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept