logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

elinkysymys, noun

Word analysis
elinkysymys

elinkysymys

elinkysymys

Noun, Singular Nominative

elin

Noun, Singular Nominative

+ kysymys

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elinkysymys

elinkysymykset

Par

-ta

elinkysymystä

elinkysymyksiä

Gen

-n

elinkysymyksen

elinkysymyksien / elinkysymysten

Ill

mihin

elinkysymykseen

elinkysymyksiin

Ine

-ssa

elinkysymyksessä

elinkysymyksissä

Ela

-sta

elinkysymyksestä

elinkysymyksistä

All

-lle

elinkysymykselle

elinkysymyksille

Ade

-lla

elinkysymyksellä

elinkysymyksillä

Abl

-lta

elinkysymykseltä

elinkysymyksiltä

Tra

-ksi

elinkysymykseksi

elinkysymyksiksi

Ess

-na

elinkysymyksenä

elinkysymyksinä

Abe

-tta

elinkysymyksettä

elinkysymyksittä

Com

-ne

-

elinkysymyksine

Ins

-in

-

elinkysymyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elinkysymys

elinkysymykset

Par

-ta

elinkysymystä

elinkysymyksiä

Gen

-n

elinkysymyksen

elinkysymyksien / elinkysymysten

Ill

mihin

elinkysymykseen

elinkysymyksiin

Ine

-ssa

elinkysymyksessä

elinkysymyksissä

Ela

-sta

elinkysymyksestä

elinkysymyksistä

All

-lle

elinkysymykselle

elinkysymyksille

Ade

-lla

elinkysymyksellä

elinkysymyksillä

Abl

-lta

elinkysymykseltä

elinkysymyksiltä

Tra

-ksi

elinkysymykseksi

elinkysymyksiksi

Ess

-na

elinkysymyksenä

elinkysymyksinä

Abe

-tta

elinkysymyksettä

elinkysymyksittä

Com

-ne

-

elinkysymyksine

Ins

-in

-

elinkysymyksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

life issue
body issue
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles; SETIMES; SETIMES2 Monille ihmisille ruoka on päivittäinen elinkysymys. For many people, food is a daily livelihood issue. Elinkysymys on tullut ajankohtaiseksi globaalien muutosten myötä. The issue of livelihood has become topical due to global changes. Elinkysymys on yhä tärkeä aihe yhteiskunnallisessa keskustelussa. The issue oflivelihood is still an important topic in societal discussions. Elinkysymys on keskeinen osa keskustelua kestävästä kehityksestä. Livelihood is a central part of the discussion on sustainable development. Koulutuksen saatavuus on tärkeä elinkysymys monissa kehitysmaissa. The availability of education is a key livelihood issue in many developing countries. Taloudellinen elinkysymys vaikuttaa ihmisten elämään monin eri tavoin. The economic livelihood issue affects people's lives in many different ways. Tarvitaan ratkaisuja, jotka parantavat kaikkien kansalaisten elinkysymyksen tilaa. Solutions are needed to improve the condition of every citizen's livelihood issue. Nuorten työllistymismahdollisuudet ovat yksi tämänhetkisistä suurista elinkysymyksistä. Youth employment opportunities are one of the current major livelihood issues. Ympäristön tilalla on suuri vaikutus ihmisten terveyteen ja sosioekonomiseen elinkysymykseen. The state of the environment has a significant impact on people's health and socio-economic livelihood issue. Lainsäädäntötoimiin on sisällytettävä ratkaisut ilmastonmuutoksen torjuntaan liittyviin elinkysymyksiin. Legislative actions must include solutions to livelihood issues related to climate change. Show more arrow right

Wiktionary

matter of life and death Show more arrow right elin- +‎ kysymys Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elinkysymykseni

elinkysymykseni

elinkysymyksesi

elinkysymyksesi

elinkysymyksensä

elinkysymyksensä

Par

-ta

elinkysymystäni

elinkysymyksiäni

elinkysymystäsi

elinkysymyksiäsi

elinkysymystänsä / elinkysymystään

elinkysymyksiänsä / elinkysymyksiään

Gen

-n

elinkysymykseni

elinkysymyksieni / elinkysymysteni

elinkysymyksesi

elinkysymyksiesi / elinkysymystesi

elinkysymyksensä

elinkysymyksiensä / elinkysymystensä

Ill

mihin

elinkysymykseeni

elinkysymyksiini

elinkysymykseesi

elinkysymyksiisi

elinkysymykseensä

elinkysymyksiinsä

Ine

-ssa

elinkysymyksessäni

elinkysymyksissäni

elinkysymyksessäsi

elinkysymyksissäsi

elinkysymyksessänsä / elinkysymyksessään

elinkysymyksissänsä / elinkysymyksissään

Ela

-sta

elinkysymyksestäni

elinkysymyksistäni

elinkysymyksestäsi

elinkysymyksistäsi

elinkysymyksestänsä / elinkysymyksestään

elinkysymyksistänsä / elinkysymyksistään

All

-lle

elinkysymykselleni

elinkysymyksilleni

elinkysymyksellesi

elinkysymyksillesi

elinkysymyksellensä / elinkysymykselleen

elinkysymyksillensä / elinkysymyksilleän

Ade

-lla

elinkysymykselläni

elinkysymyksilläni

elinkysymykselläsi

elinkysymyksilläsi

elinkysymyksellänsä / elinkysymyksellään

elinkysymyksillänsä / elinkysymyksillään

Abl

-lta

elinkysymykseltäni

elinkysymyksiltäni

elinkysymykseltäsi

elinkysymyksiltäsi

elinkysymykseltänsä / elinkysymykseltään

elinkysymyksiltänsä / elinkysymyksiltään

Tra

-ksi

elinkysymyksekseni

elinkysymyksikseni

elinkysymykseksesi

elinkysymyksiksesi

elinkysymykseksensä / elinkysymyksekseen

elinkysymyksiksensä / elinkysymyksikseen

Ess

-na

elinkysymyksenäni

elinkysymyksinäni

elinkysymyksenäsi

elinkysymyksinäsi

elinkysymyksenänsä / elinkysymyksenään

elinkysymyksinänsä / elinkysymyksinään

Abe

-tta

elinkysymyksettäni

elinkysymyksittäni

elinkysymyksettäsi

elinkysymyksittäsi

elinkysymyksettänsä / elinkysymyksettään

elinkysymyksittänsä / elinkysymyksittään

Com

-ne

-

elinkysymyksineni

-

elinkysymyksinesi

-

elinkysymyksinensä / elinkysymyksineen

Singular

Plural

Nom

-

elinkysymykseni

elinkysymyksesi

elinkysymyksensä

elinkysymykseni

elinkysymyksesi

elinkysymyksensä

Par

-ta

elinkysymystäni

elinkysymystäsi

elinkysymystänsä / elinkysymystään

elinkysymyksiäni

elinkysymyksiäsi

elinkysymyksiänsä / elinkysymyksiään

Gen

-n

elinkysymykseni

elinkysymyksesi

elinkysymyksensä

elinkysymyksieni / elinkysymysteni

elinkysymyksiesi / elinkysymystesi

elinkysymyksiensä / elinkysymystensä

Ill

mihin

elinkysymykseeni

elinkysymykseesi

elinkysymykseensä

elinkysymyksiini

elinkysymyksiisi

elinkysymyksiinsä

Ine

-ssa

elinkysymyksessäni

elinkysymyksessäsi

elinkysymyksessänsä / elinkysymyksessään

elinkysymyksissäni

elinkysymyksissäsi

elinkysymyksissänsä / elinkysymyksissään

Ela

-sta

elinkysymyksestäni

elinkysymyksestäsi

elinkysymyksestänsä / elinkysymyksestään

elinkysymyksistäni

elinkysymyksistäsi

elinkysymyksistänsä / elinkysymyksistään

All

-lle

elinkysymykselleni

elinkysymyksellesi

elinkysymyksellensä / elinkysymykselleen

elinkysymyksilleni

elinkysymyksillesi

elinkysymyksillensä / elinkysymyksilleän

Ade

-lla

elinkysymykselläni

elinkysymykselläsi

elinkysymyksellänsä / elinkysymyksellään

elinkysymyksilläni

elinkysymyksilläsi

elinkysymyksillänsä / elinkysymyksillään

Abl

-lta

elinkysymykseltäni

elinkysymykseltäsi

elinkysymykseltänsä / elinkysymykseltään

elinkysymyksiltäni

elinkysymyksiltäsi

elinkysymyksiltänsä / elinkysymyksiltään

Tra

-ksi

elinkysymyksekseni

elinkysymykseksesi

elinkysymykseksensä / elinkysymyksekseen

elinkysymyksikseni

elinkysymyksiksesi

elinkysymyksiksensä / elinkysymyksikseen

Ess

-na

elinkysymyksenäni

elinkysymyksenäsi

elinkysymyksenänsä / elinkysymyksenään

elinkysymyksinäni

elinkysymyksinäsi

elinkysymyksinänsä / elinkysymyksinään

Abe

-tta

elinkysymyksettäni

elinkysymyksettäsi

elinkysymyksettänsä / elinkysymyksettään

elinkysymyksittäni

elinkysymyksittäsi

elinkysymyksittänsä / elinkysymyksittään

Com

-ne

-

-

-

elinkysymyksineni

elinkysymyksinesi

elinkysymyksinensä / elinkysymyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elinkysymyksemme

elinkysymyksemme

elinkysymyksenne

elinkysymyksenne

elinkysymyksensä

elinkysymyksensä

Par

-ta

elinkysymystämme

elinkysymyksiämme

elinkysymystänne

elinkysymyksiänne

elinkysymystänsä / elinkysymystään

elinkysymyksiänsä / elinkysymyksiään

Gen

-n

elinkysymyksemme

elinkysymyksiemme / elinkysymystemme

elinkysymyksenne

elinkysymyksienne / elinkysymystenne

elinkysymyksensä

elinkysymyksiensä / elinkysymystensä

Ill

mihin

elinkysymykseemme

elinkysymyksiimme

elinkysymykseenne

elinkysymyksiinne

elinkysymykseensä

elinkysymyksiinsä

Ine

-ssa

elinkysymyksessämme

elinkysymyksissämme

elinkysymyksessänne

elinkysymyksissänne

elinkysymyksessänsä / elinkysymyksessään

elinkysymyksissänsä / elinkysymyksissään

Ela

-sta

elinkysymyksestämme

elinkysymyksistämme

elinkysymyksestänne

elinkysymyksistänne

elinkysymyksestänsä / elinkysymyksestään

elinkysymyksistänsä / elinkysymyksistään

All

-lle

elinkysymyksellemme

elinkysymyksillemme

elinkysymyksellenne

elinkysymyksillenne

elinkysymyksellensä / elinkysymykselleen

elinkysymyksillensä / elinkysymyksilleän

Ade

-lla

elinkysymyksellämme

elinkysymyksillämme

elinkysymyksellänne

elinkysymyksillänne

elinkysymyksellänsä / elinkysymyksellään

elinkysymyksillänsä / elinkysymyksillään

Abl

-lta

elinkysymykseltämme

elinkysymyksiltämme

elinkysymykseltänne

elinkysymyksiltänne

elinkysymykseltänsä / elinkysymykseltään

elinkysymyksiltänsä / elinkysymyksiltään

Tra

-ksi

elinkysymykseksemme

elinkysymyksiksemme

elinkysymykseksenne

elinkysymyksiksenne

elinkysymykseksensä / elinkysymyksekseen

elinkysymyksiksensä / elinkysymyksikseen

Ess

-na

elinkysymyksenämme

elinkysymyksinämme

elinkysymyksenänne

elinkysymyksinänne

elinkysymyksenänsä / elinkysymyksenään

elinkysymyksinänsä / elinkysymyksinään

Abe

-tta

elinkysymyksettämme

elinkysymyksittämme

elinkysymyksettänne

elinkysymyksittänne

elinkysymyksettänsä / elinkysymyksettään

elinkysymyksittänsä / elinkysymyksittään

Com

-ne

-

elinkysymyksinemme

-

elinkysymyksinenne

-

elinkysymyksinensä / elinkysymyksineen

Singular

Plural

Nom

-

elinkysymyksemme

elinkysymyksenne

elinkysymyksensä

elinkysymyksemme

elinkysymyksenne

elinkysymyksensä

Par

-ta

elinkysymystämme

elinkysymystänne

elinkysymystänsä / elinkysymystään

elinkysymyksiämme

elinkysymyksiänne

elinkysymyksiänsä / elinkysymyksiään

Gen

-n

elinkysymyksemme

elinkysymyksenne

elinkysymyksensä

elinkysymyksiemme / elinkysymystemme

elinkysymyksienne / elinkysymystenne

elinkysymyksiensä / elinkysymystensä

Ill

mihin

elinkysymykseemme

elinkysymykseenne

elinkysymykseensä

elinkysymyksiimme

elinkysymyksiinne

elinkysymyksiinsä

Ine

-ssa

elinkysymyksessämme

elinkysymyksessänne

elinkysymyksessänsä / elinkysymyksessään

elinkysymyksissämme

elinkysymyksissänne

elinkysymyksissänsä / elinkysymyksissään

Ela

-sta

elinkysymyksestämme

elinkysymyksestänne

elinkysymyksestänsä / elinkysymyksestään

elinkysymyksistämme

elinkysymyksistänne

elinkysymyksistänsä / elinkysymyksistään

All

-lle

elinkysymyksellemme

elinkysymyksellenne

elinkysymyksellensä / elinkysymykselleen

elinkysymyksillemme

elinkysymyksillenne

elinkysymyksillensä / elinkysymyksilleän

Ade

-lla

elinkysymyksellämme

elinkysymyksellänne

elinkysymyksellänsä / elinkysymyksellään

elinkysymyksillämme

elinkysymyksillänne

elinkysymyksillänsä / elinkysymyksillään

Abl

-lta

elinkysymykseltämme

elinkysymykseltänne

elinkysymykseltänsä / elinkysymykseltään

elinkysymyksiltämme

elinkysymyksiltänne

elinkysymyksiltänsä / elinkysymyksiltään

Tra

-ksi

elinkysymykseksemme

elinkysymykseksenne

elinkysymykseksensä / elinkysymyksekseen

elinkysymyksiksemme

elinkysymyksiksenne

elinkysymyksiksensä / elinkysymyksikseen

Ess

-na

elinkysymyksenämme

elinkysymyksenänne

elinkysymyksenänsä / elinkysymyksenään

elinkysymyksinämme

elinkysymyksinänne

elinkysymyksinänsä / elinkysymyksinään

Abe

-tta

elinkysymyksettämme

elinkysymyksettänne

elinkysymyksettänsä / elinkysymyksettään

elinkysymyksittämme

elinkysymyksittänne

elinkysymyksittänsä / elinkysymyksittään

Com

-ne

-

-

-

elinkysymyksinemme

elinkysymyksinenne

elinkysymyksinensä / elinkysymyksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

elintä

elimiä

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

elimiin

Ine

-ssa

elimessä

elimissä

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

elimille

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimeksi

elimiksi

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

elintä

elimiä

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

elimiin

Ine

-ssa

elimessä

elimissä

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

elimille

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimeksi

elimiksi

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

body elin, runko, ruumis, keho, kappale, vartalo
organ elin, urut, toimielin, äänenkannattaja, orgaani, urkuharmoni
Show more arrow right
Global Voices Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl, sentence 243; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 300012.; Europarl; Opus Tatoeba; OpenSubtitles2018; Europarl Parallel Corpus, sentence 1012511. Leikkauksessa poistetaan pahanlaatuinen elin. During the surgery, a malignant organ is removed. Elin on ihmisen biologinen toiminnallinen yksikkö. The organism is the biological functional unit of a human. Lääkitys ei enää tehoa, jos elin vaurioituu liikaa. Medication no longer works if the organ is damaged too much. Elintämme on uhattuna. Our well-being is at risk. Hän pärjäsi elimittään. She managed without resources. Elintämme on suojeltava. Our lives must be protected. Hän ei pärjää elimittään. He cannot cope without. Hän ei selviä elimittään. She can't manage without. Elinkeinovero on yritysten tulovero. Corporate income tax is a tax on company profits. Hän ei voi elää elimittään. He cannot live without means. Show more arrow right

Wiktionary

organ of an organism governmental body member (penis) Show more arrow right aistinelinedustuselinelimensiirtoelinpankkielinsiirtoelintestamenttihallintoelinhengityselinjohtoelinkiipimäelinkone-elinkoneenelinlainsäädäntäelinleviämiselinliikuntaelinlisääntymiselinnäköelinpaikalliselinparitteluelinpuhe-elinpuolue-elinpääte-elinpäätäntäelinrintaelinsisäelinsoluelinsovituselinstandardointielinsukuelinsukupuolielinsymmetrointielinsynnytinelimetsähköelintarttumaelintasapainoelintekoelintiedusteluelintoimielintulenjohtoelintuntoelinvalmisteluelinvaloelinvaltioelinverenkiertoelinvirtsaelinyhdyselinyhteiselinyhteistyöelinäänielinääntöelimet Show more arrow right el- +‎ -in. Coined by Finnish folklorist and linguist Daniel Europaeus in 1853. Show more arrow right

Wikipedia

Organ (anatomy) An organ is a group of tissues with similar functions. Plant life and animal life rely on many organs that co-exist in organ systems. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elimeni

elimeni

elimesi

elimesi

elimensä

elimensä

Par

-ta

elintäni

elimiäni

elintäsi

elimiäsi

elintänsä / elintään

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimeni

elinteni / elimieni

elimesi

elintesi / elimiesi

elimensä

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeeni

elimiini

elimeesi

elimiisi

elimeensä

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessäni

elimissäni

elimessäsi

elimissäsi

elimessänsä / elimessään

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestäni

elimistäni

elimestäsi

elimistäsi

elimestänsä / elimestään

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimelleni

elimilleni

elimellesi

elimillesi

elimellensä / elimelleen

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimelläni

elimilläni

elimelläsi

elimilläsi

elimellänsä / elimellään

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltäni

elimiltäni

elimeltäsi

elimiltäsi

elimeltänsä / elimeltään

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimekseni

elimikseni

elimeksesi

elimiksesi

elimeksensä / elimekseen

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenäni

eliminäni

elimenäsi

eliminäsi

elimenänsä / elimenään

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettäni

elimittäni

elimettäsi

elimittäsi

elimettänsä / elimettään

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

elimineni

-

eliminesi

-

eliminensä / elimineen

Singular

Plural

Nom

-

elimeni

elimesi

elimensä

elimeni

elimesi

elimensä

Par

-ta

elintäni

elintäsi

elintänsä / elintään

elimiäni

elimiäsi

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimeni

elimesi

elimensä

elinteni / elimieni

elintesi / elimiesi

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeeni

elimeesi

elimeensä

elimiini

elimiisi

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessäni

elimessäsi

elimessänsä / elimessään

elimissäni

elimissäsi

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestäni

elimestäsi

elimestänsä / elimestään

elimistäni

elimistäsi

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimelleni

elimellesi

elimellensä / elimelleen

elimilleni

elimillesi

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimelläni

elimelläsi

elimellänsä / elimellään

elimilläni

elimilläsi

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltäni

elimeltäsi

elimeltänsä / elimeltään

elimiltäni

elimiltäsi

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimekseni

elimeksesi

elimeksensä / elimekseen

elimikseni

elimiksesi

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenäni

elimenäsi

elimenänsä / elimenään

eliminäni

eliminäsi

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettäni

elimettäsi

elimettänsä / elimettään

elimittäni

elimittäsi

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

-

-

elimineni

eliminesi

eliminensä / elimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elimemme

elimemme

elimenne

elimenne

elimensä

elimensä

Par

-ta

elintämme

elimiämme

elintänne

elimiänne

elintänsä / elintään

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimemme

elintemme / elimiemme

elimenne

elintenne / elimienne

elimensä

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeemme

elimiimme

elimeenne

elimiinne

elimeensä

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessämme

elimissämme

elimessänne

elimissänne

elimessänsä / elimessään

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestämme

elimistämme

elimestänne

elimistänne

elimestänsä / elimestään

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimellemme

elimillemme

elimellenne

elimillenne

elimellensä / elimelleen

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimellämme

elimillämme

elimellänne

elimillänne

elimellänsä / elimellään

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltämme

elimiltämme

elimeltänne

elimiltänne

elimeltänsä / elimeltään

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimeksemme

elimiksemme

elimeksenne

elimiksenne

elimeksensä / elimekseen

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenämme

eliminämme

elimenänne

eliminänne

elimenänsä / elimenään

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettämme

elimittämme

elimettänne

elimittänne

elimettänsä / elimettään

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

eliminemme

-

eliminenne

-

eliminensä / elimineen

Singular

Plural

Nom

-

elimemme

elimenne

elimensä

elimemme

elimenne

elimensä

Par

-ta

elintämme

elintänne

elintänsä / elintään

elimiämme

elimiänne

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimemme

elimenne

elimensä

elintemme / elimiemme

elintenne / elimienne

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeemme

elimeenne

elimeensä

elimiimme

elimiinne

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessämme

elimessänne

elimessänsä / elimessään

elimissämme

elimissänne

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestämme

elimestänne

elimestänsä / elimestään

elimistämme

elimistänne

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimellemme

elimellenne

elimellensä / elimelleen

elimillemme

elimillenne

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimellämme

elimellänne

elimellänsä / elimellään

elimillämme

elimillänne

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltämme

elimeltänne

elimeltänsä / elimeltään

elimiltämme

elimiltänne

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimeksemme

elimeksenne

elimeksensä / elimekseen

elimiksemme

elimiksenne

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenämme

elimenänne

elimenänsä / elimenään

eliminämme

eliminänne

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettämme

elimettänne

elimettänsä / elimettään

elimittämme

elimittänne

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

-

-

eliminemme

eliminenne

eliminensä / elimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kysymys

kysymykset

Par

-ta

kysymystä

kysymyksiä

Gen

-n

kysymyksen

kysymyksien / kysymysten

Ill

mihin

kysymykseen

kysymyksiin

Ine

-ssa

kysymyksessä

kysymyksissä

Ela

-sta

kysymyksestä

kysymyksistä

All

-lle

kysymykselle

kysymyksille

Ade

-lla

kysymyksellä

kysymyksillä

Abl

-lta

kysymykseltä

kysymyksiltä

Tra

-ksi

kysymykseksi

kysymyksiksi

Ess

-na

kysymyksenä

kysymyksinä

Abe

-tta

kysymyksettä

kysymyksittä

Com

-ne

-

kysymyksine

Ins

-in

-

kysymyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kysymys

kysymykset

Par

-ta

kysymystä

kysymyksiä

Gen

-n

kysymyksen

kysymyksien / kysymysten

Ill

mihin

kysymykseen

kysymyksiin

Ine

-ssa

kysymyksessä

kysymyksissä

Ela

-sta

kysymyksestä

kysymyksistä

All

-lle

kysymykselle

kysymyksille

Ade

-lla

kysymyksellä

kysymyksillä

Abl

-lta

kysymykseltä

kysymyksiltä

Tra

-ksi

kysymykseksi

kysymyksiksi

Ess

-na

kysymyksenä

kysymyksinä

Abe

-tta

kysymyksettä

kysymyksittä

Com

-ne

-

kysymyksine

Ins

-in

-

kysymyksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

question kysymys, asia, epävarmuus, epäilys
issue kysymys, numero, asia, anti, liikkeeseenlasku, emissio
matter asia, kysymys, aine, aines, materia, materiaali
query tiedustelu, kysymys, kysymysmerkki, epäilys
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Ylilauta Corpus - Finnish-English, sentence 54628; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba - Finnish-English, sentence 345671; Opus Ensimmäinen kysymys. The first question. Mielenkiintoinen kysymys. That's the interesting question. Kysymykseni on tämä:. Now, my question is:. Kysymys on edelleen avoinna keskustelulle. The matter is still open for discussion. Big Momma, mistä on kysymys? Big Momma, what is going on? Tuli esille mielenkiintoinen kysymys keskustelussa. An interesting question came up during the discussion. Kysymys oli vaikea, mutta lopulta löysin vastauksen. The question was difficult, but eventually I found the answer. Vastaa kysymykseen. Answer the question. Tämä kysymys on herättänyt paljon keskustelua viime aikoina. This issue has sparked a lot of discussion recently. Kysymys herätti paljon keskustelua opiskelijoiden keskuudessa. The question sparked a lot of discussion among the students. Show more arrow right

Wiktionary

question Fin:kyllä tai ei -kysymysEng:yes-no question issue, problem Show more arrow right Show more arrow right ei tule kysymykseen Show more arrow right aikakysymysambitiokysymysarvovaltakysymysavainkysymyselinkysymysetukysymyshallituskysymyshenkilökysymysikuisuuskysymysjokerikysymysjuutalaiskysymyskabinettikysymyskiistakysymyskohtalonkysymyskompakysymyskynnyskysymyskysymyksenasettelukysymyslausekysymysmerkkikysymyssarjakysymysvirkeluottamuskysymysomantunnonkysymysperiaatekysymysperuskysymyspulmakysymysriitakysymystenttikysymystulkintakysymysvastakysymysveikkauskysymysvälikysymysydinkysymysyleisökysymys Show more arrow right From kysyä +‎ -mys. Cognate with Estonian küsimus. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kysymykseni

kysymykseni

kysymyksesi

kysymyksesi

kysymyksensä

kysymyksensä

Par

-ta

kysymystäni

kysymyksiäni

kysymystäsi

kysymyksiäsi

kysymystänsä / kysymystään

kysymyksiänsä / kysymyksiään

Gen

-n

kysymykseni

kysymyksieni / kysymysteni

kysymyksesi

kysymyksiesi / kysymystesi

kysymyksensä

kysymyksiensä / kysymystensä

Ill

mihin

kysymykseeni

kysymyksiini

kysymykseesi

kysymyksiisi

kysymykseensä

kysymyksiinsä

Ine

-ssa

kysymyksessäni

kysymyksissäni

kysymyksessäsi

kysymyksissäsi

kysymyksessänsä / kysymyksessään

kysymyksissänsä / kysymyksissään

Ela

-sta

kysymyksestäni

kysymyksistäni

kysymyksestäsi

kysymyksistäsi

kysymyksestänsä / kysymyksestään

kysymyksistänsä / kysymyksistään

All

-lle

kysymykselleni

kysymyksilleni

kysymyksellesi

kysymyksillesi

kysymyksellensä / kysymykselleen

kysymyksillensä / kysymyksilleän

Ade

-lla

kysymykselläni

kysymyksilläni

kysymykselläsi

kysymyksilläsi

kysymyksellänsä / kysymyksellään

kysymyksillänsä / kysymyksillään

Abl

-lta

kysymykseltäni

kysymyksiltäni

kysymykseltäsi

kysymyksiltäsi

kysymykseltänsä / kysymykseltään

kysymyksiltänsä / kysymyksiltään

Tra

-ksi

kysymyksekseni

kysymyksikseni

kysymykseksesi

kysymyksiksesi

kysymykseksensä / kysymyksekseen

kysymyksiksensä / kysymyksikseen

Ess

-na

kysymyksenäni

kysymyksinäni

kysymyksenäsi

kysymyksinäsi

kysymyksenänsä / kysymyksenään

kysymyksinänsä / kysymyksinään

Abe

-tta

kysymyksettäni

kysymyksittäni

kysymyksettäsi

kysymyksittäsi

kysymyksettänsä / kysymyksettään

kysymyksittänsä / kysymyksittään

Com

-ne

-

kysymyksineni

-

kysymyksinesi

-

kysymyksinensä / kysymyksineen

Singular

Plural

Nom

-

kysymykseni

kysymyksesi

kysymyksensä

kysymykseni

kysymyksesi

kysymyksensä

Par

-ta

kysymystäni

kysymystäsi

kysymystänsä / kysymystään

kysymyksiäni

kysymyksiäsi

kysymyksiänsä / kysymyksiään

Gen

-n

kysymykseni

kysymyksesi

kysymyksensä

kysymyksieni / kysymysteni

kysymyksiesi / kysymystesi

kysymyksiensä / kysymystensä

Ill

mihin

kysymykseeni

kysymykseesi

kysymykseensä

kysymyksiini

kysymyksiisi

kysymyksiinsä

Ine

-ssa

kysymyksessäni

kysymyksessäsi

kysymyksessänsä / kysymyksessään

kysymyksissäni

kysymyksissäsi

kysymyksissänsä / kysymyksissään

Ela

-sta

kysymyksestäni

kysymyksestäsi

kysymyksestänsä / kysymyksestään

kysymyksistäni

kysymyksistäsi

kysymyksistänsä / kysymyksistään

All

-lle

kysymykselleni

kysymyksellesi

kysymyksellensä / kysymykselleen

kysymyksilleni

kysymyksillesi

kysymyksillensä / kysymyksilleän

Ade

-lla

kysymykselläni

kysymykselläsi

kysymyksellänsä / kysymyksellään

kysymyksilläni

kysymyksilläsi

kysymyksillänsä / kysymyksillään

Abl

-lta

kysymykseltäni

kysymykseltäsi

kysymykseltänsä / kysymykseltään

kysymyksiltäni

kysymyksiltäsi

kysymyksiltänsä / kysymyksiltään

Tra

-ksi

kysymyksekseni

kysymykseksesi

kysymykseksensä / kysymyksekseen

kysymyksikseni

kysymyksiksesi

kysymyksiksensä / kysymyksikseen

Ess

-na

kysymyksenäni

kysymyksenäsi

kysymyksenänsä / kysymyksenään

kysymyksinäni

kysymyksinäsi

kysymyksinänsä / kysymyksinään

Abe

-tta

kysymyksettäni

kysymyksettäsi

kysymyksettänsä / kysymyksettään

kysymyksittäni

kysymyksittäsi

kysymyksittänsä / kysymyksittään

Com

-ne

-

-

-

kysymyksineni

kysymyksinesi

kysymyksinensä / kysymyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kysymyksemme

kysymyksemme

kysymyksenne

kysymyksenne

kysymyksensä

kysymyksensä

Par

-ta

kysymystämme

kysymyksiämme

kysymystänne

kysymyksiänne

kysymystänsä / kysymystään

kysymyksiänsä / kysymyksiään

Gen

-n

kysymyksemme

kysymyksiemme / kysymystemme

kysymyksenne

kysymyksienne / kysymystenne

kysymyksensä

kysymyksiensä / kysymystensä

Ill

mihin

kysymykseemme

kysymyksiimme

kysymykseenne

kysymyksiinne

kysymykseensä

kysymyksiinsä

Ine

-ssa

kysymyksessämme

kysymyksissämme

kysymyksessänne

kysymyksissänne

kysymyksessänsä / kysymyksessään

kysymyksissänsä / kysymyksissään

Ela

-sta

kysymyksestämme

kysymyksistämme

kysymyksestänne

kysymyksistänne

kysymyksestänsä / kysymyksestään

kysymyksistänsä / kysymyksistään

All

-lle

kysymyksellemme

kysymyksillemme

kysymyksellenne

kysymyksillenne

kysymyksellensä / kysymykselleen

kysymyksillensä / kysymyksilleän

Ade

-lla

kysymyksellämme

kysymyksillämme

kysymyksellänne

kysymyksillänne

kysymyksellänsä / kysymyksellään

kysymyksillänsä / kysymyksillään

Abl

-lta

kysymykseltämme

kysymyksiltämme

kysymykseltänne

kysymyksiltänne

kysymykseltänsä / kysymykseltään

kysymyksiltänsä / kysymyksiltään

Tra

-ksi

kysymykseksemme

kysymyksiksemme

kysymykseksenne

kysymyksiksenne

kysymykseksensä / kysymyksekseen

kysymyksiksensä / kysymyksikseen

Ess

-na

kysymyksenämme

kysymyksinämme

kysymyksenänne

kysymyksinänne

kysymyksenänsä / kysymyksenään

kysymyksinänsä / kysymyksinään

Abe

-tta

kysymyksettämme

kysymyksittämme

kysymyksettänne

kysymyksittänne

kysymyksettänsä / kysymyksettään

kysymyksittänsä / kysymyksittään

Com

-ne

-

kysymyksinemme

-

kysymyksinenne

-

kysymyksinensä / kysymyksineen

Singular

Plural

Nom

-

kysymyksemme

kysymyksenne

kysymyksensä

kysymyksemme

kysymyksenne

kysymyksensä

Par

-ta

kysymystämme

kysymystänne

kysymystänsä / kysymystään

kysymyksiämme

kysymyksiänne

kysymyksiänsä / kysymyksiään

Gen

-n

kysymyksemme

kysymyksenne

kysymyksensä

kysymyksiemme / kysymystemme

kysymyksienne / kysymystenne

kysymyksiensä / kysymystensä

Ill

mihin

kysymykseemme

kysymykseenne

kysymykseensä

kysymyksiimme

kysymyksiinne

kysymyksiinsä

Ine

-ssa

kysymyksessämme

kysymyksessänne

kysymyksessänsä / kysymyksessään

kysymyksissämme

kysymyksissänne

kysymyksissänsä / kysymyksissään

Ela

-sta

kysymyksestämme

kysymyksestänne

kysymyksestänsä / kysymyksestään

kysymyksistämme

kysymyksistänne

kysymyksistänsä / kysymyksistään

All

-lle

kysymyksellemme

kysymyksellenne

kysymyksellensä / kysymykselleen

kysymyksillemme

kysymyksillenne

kysymyksillensä / kysymyksilleän

Ade

-lla

kysymyksellämme

kysymyksellänne

kysymyksellänsä / kysymyksellään

kysymyksillämme

kysymyksillänne

kysymyksillänsä / kysymyksillään

Abl

-lta

kysymykseltämme

kysymykseltänne

kysymykseltänsä / kysymykseltään

kysymyksiltämme

kysymyksiltänne

kysymyksiltänsä / kysymyksiltään

Tra

-ksi

kysymykseksemme

kysymykseksenne

kysymykseksensä / kysymyksekseen

kysymyksiksemme

kysymyksiksenne

kysymyksiksensä / kysymyksikseen

Ess

-na

kysymyksenämme

kysymyksenänne

kysymyksenänsä / kysymyksenään

kysymyksinämme

kysymyksinänne

kysymyksinänsä / kysymyksinään

Abe

-tta

kysymyksettämme

kysymyksettänne

kysymyksettänsä / kysymyksettään

kysymyksittämme

kysymyksittänne

kysymyksittänsä / kysymyksittään

Com

-ne

-

-

-

kysymyksinemme

kysymyksinenne

kysymyksinensä / kysymyksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept