logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lainsäädäntäelin, noun

Word analysis
lainsäädäntäelin

lainsäädäntäelin

lainsäädäntäelin

Noun, Singular Nominative

lainsäädäntä

Noun, Singular Nominative

+ elin

Noun, Singular Nominative

laki

Noun, Singular Genitive

+ säädäntä

Noun, Singular Nominative

+ elin

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntäelin

lainsäädäntäelimet

Par

-ta

lainsäädäntäelintä

lainsäädäntäelimiä

Gen

-n

lainsäädäntäelimen

lainsäädäntäelinten / lainsäädäntäelimien

Ill

mihin

lainsäädäntäelimeen

lainsäädäntäelimiin

Ine

-ssa

lainsäädäntäelimessä

lainsäädäntäelimissä

Ela

-sta

lainsäädäntäelimestä

lainsäädäntäelimistä

All

-lle

lainsäädäntäelimelle

lainsäädäntäelimille

Ade

-lla

lainsäädäntäelimellä

lainsäädäntäelimillä

Abl

-lta

lainsäädäntäelimeltä

lainsäädäntäelimiltä

Tra

-ksi

lainsäädäntäelimeksi

lainsäädäntäelimiksi

Ess

-na

lainsäädäntäelimenä

lainsäädäntäeliminä

Abe

-tta

lainsäädäntäelimettä

lainsäädäntäelimittä

Com

-ne

-

lainsäädäntäelimine

Ins

-in

-

lainsäädäntäelimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntäelin

lainsäädäntäelimet

Par

-ta

lainsäädäntäelintä

lainsäädäntäelimiä

Gen

-n

lainsäädäntäelimen

lainsäädäntäelinten / lainsäädäntäelimien

Ill

mihin

lainsäädäntäelimeen

lainsäädäntäelimiin

Ine

-ssa

lainsäädäntäelimessä

lainsäädäntäelimissä

Ela

-sta

lainsäädäntäelimestä

lainsäädäntäelimistä

All

-lle

lainsäädäntäelimelle

lainsäädäntäelimille

Ade

-lla

lainsäädäntäelimellä

lainsäädäntäelimillä

Abl

-lta

lainsäädäntäelimeltä

lainsäädäntäelimiltä

Tra

-ksi

lainsäädäntäelimeksi

lainsäädäntäelimiksi

Ess

-na

lainsäädäntäelimenä

lainsäädäntäeliminä

Abe

-tta

lainsäädäntäelimettä

lainsäädäntäelimittä

Com

-ne

-

lainsäädäntäelimine

Ins

-in

-

lainsäädäntäelimin

legislature lainsäädäntäelin
legislative body lainsäädäntäelin
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles2018.v3; jw2019; LDS Konstellaation lainsäädäntäelin jakaantuu kolmeen ryhmään. The constellation legislative body is divided into three groups. Siksi lainsäädäntäelin Missourissa piti epätavallisen kokouksen 1876. And that's why in 1876 the Missouri State Legislature met in an extraordinary session. Nähdessämme liikennevalot tiedämme, että on olemassa lainsäädäntäelin. When we see a traffic light, we know that a law- making body exists. Autonoomisen Tasavallan Korkein Neuvosto on Autonoomisen Sosialistisen Neuvostotasavallan ainoa lainsäädäntäelin. The Supreme Soviet of an Autonomous Republic is the sole legislative organ of the Autonomous Soviet Socialist Republic. Mutta pappien painostuksesta veli Raiben oleskelulupa peruutettiin muutaman kuukauden kuluttua, ja lainsäädäntäelin päätti syyskuussa 1961 olla päästämättä enää keitään Jehovan todistajia maahan. However, as a result of clergy pressure, Brother Raibe's residence permit was canceled after a few months, and in September 1961 the Legislative Assembly decided not to allow any more of Jehovah's Witnesses into the country. Tämä muuten todistaa kymmenen käskyn olleen lähtöisin Jumalasta, sillä yksikään ihmisten lainsäädäntäelin ei olisi säätänyt lakia, jonka noudattamista ei olisi voitu valvoa rankaisemalla sen rikkojia. Incidentally, this testifies to the divine origin of the Decalogue, for no human law- making body would have made a law that could not be enforced by means of sanctions if violated. Siksi pyhät alkoivat siirtyä PohjoisMissouriin. Useimmat asettuivat Caldwellin piirikuntaan, jonka osavaltion lainsäädäntäelin oli äskettäin perustanut karkotettujen myöhempien aikojen pyhien sijoittamiseksi. The Saints therefore began moving into northern Missouri, most of them settling in Caldwell County, a new county organized by the state legislature to accommodate the displaced Latter-day Saints. YHDYSVALTAIN Kalifornian osavaltion lainsäädäntäelin hyväksyi heinäkuussa 2000 lakiehdotuksen, jonka mukaan myötätunnon osoittaminen loukkaantuneelle ei tee tapaturmaan osallisesta ihmisestä korvausvelvollista. IN July 2000, the California State Legislature in the United States passed a bill designed to relieve people of liability if they express sympathy to an individual who was injured in an accident in which they themselves were involved. Esplanadin päässä kohoaa Brasílian tuntomerkki: kaksi samanlaista kupolia, joista toinen on ylösalaisin. Ne sijaitsevat kahden 28ns-kerroksisen rakennuksen juurella, joissa kokoontuu kongressi, Brasilian lainsäädäntäelin. At the end of the mall rises Brasília's signature: two identical domes, one upright and one inverted, sitting at the feet of two 28-story buildings that are home to the National Congress, Brazil's legislature. [s. 487:7_43:2. 5] Konstellaation lainsäädäntäelin jakaantuu kolmeen ryhmään. Konstellaation lainsäädäntäohjelma saa alkunsa ylösnousemuksellisten alahuoneesta. Se on ryhmä, jota johtaa finaliitti ja johon kuuluu tuhat kuolevaisedustajaa. The constellation legislative body is divided into three groups. The legislative program of a constellation originates in the lower house of ascenders, a group presided over by a finaliter and consisting of one thousand representative mortals. Show more arrow right

Wiktionary

legislating body Show more arrow right lainsäädäntä +‎ elin Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntäelimeni

lainsäädäntäelimeni

lainsäädäntäelimesi

lainsäädäntäelimesi

lainsäädäntäelimensä

lainsäädäntäelimensä

Par

-ta

lainsäädäntäelintäni

lainsäädäntäelimiäni

lainsäädäntäelintäsi

lainsäädäntäelimiäsi

lainsäädäntäelintänsä / lainsäädäntäelintään

lainsäädäntäelimiänsä / lainsäädäntäelimiään

Gen

-n

lainsäädäntäelimeni

lainsäädäntäelinteni / lainsäädäntäelimieni

lainsäädäntäelimesi

lainsäädäntäelintesi / lainsäädäntäelimiesi

lainsäädäntäelimensä

lainsäädäntäelintensä / lainsäädäntäelimiensä

Ill

mihin

lainsäädäntäelimeeni

lainsäädäntäelimiini

lainsäädäntäelimeesi

lainsäädäntäelimiisi

lainsäädäntäelimeensä

lainsäädäntäelimiinsä

Ine

-ssa

lainsäädäntäelimessäni

lainsäädäntäelimissäni

lainsäädäntäelimessäsi

lainsäädäntäelimissäsi

lainsäädäntäelimessänsä / lainsäädäntäelimessään

lainsäädäntäelimissänsä / lainsäädäntäelimissään

Ela

-sta

lainsäädäntäelimestäni

lainsäädäntäelimistäni

lainsäädäntäelimestäsi

lainsäädäntäelimistäsi

lainsäädäntäelimestänsä / lainsäädäntäelimestään

lainsäädäntäelimistänsä / lainsäädäntäelimistään

All

-lle

lainsäädäntäelimelleni

lainsäädäntäelimilleni

lainsäädäntäelimellesi

lainsäädäntäelimillesi

lainsäädäntäelimellensä / lainsäädäntäelimelleen

lainsäädäntäelimillensä / lainsäädäntäelimilleän

Ade

-lla

lainsäädäntäelimelläni

lainsäädäntäelimilläni

lainsäädäntäelimelläsi

lainsäädäntäelimilläsi

lainsäädäntäelimellänsä / lainsäädäntäelimellään

lainsäädäntäelimillänsä / lainsäädäntäelimillään

Abl

-lta

lainsäädäntäelimeltäni

lainsäädäntäelimiltäni

lainsäädäntäelimeltäsi

lainsäädäntäelimiltäsi

lainsäädäntäelimeltänsä / lainsäädäntäelimeltään

lainsäädäntäelimiltänsä / lainsäädäntäelimiltään

Tra

-ksi

lainsäädäntäelimekseni

lainsäädäntäelimikseni

lainsäädäntäelimeksesi

lainsäädäntäelimiksesi

lainsäädäntäelimeksensä / lainsäädäntäelimekseen

lainsäädäntäelimiksensä / lainsäädäntäelimikseen

Ess

-na

lainsäädäntäelimenäni

lainsäädäntäeliminäni

lainsäädäntäelimenäsi

lainsäädäntäeliminäsi

lainsäädäntäelimenänsä / lainsäädäntäelimenään

lainsäädäntäeliminänsä / lainsäädäntäeliminään

Abe

-tta

lainsäädäntäelimettäni

lainsäädäntäelimittäni

lainsäädäntäelimettäsi

lainsäädäntäelimittäsi

lainsäädäntäelimettänsä / lainsäädäntäelimettään

lainsäädäntäelimittänsä / lainsäädäntäelimittään

Com

-ne

-

lainsäädäntäelimineni

-

lainsäädäntäeliminesi

-

lainsäädäntäeliminensä / lainsäädäntäelimineen

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntäelimeni

lainsäädäntäelimesi

lainsäädäntäelimensä

lainsäädäntäelimeni

lainsäädäntäelimesi

lainsäädäntäelimensä

Par

-ta

lainsäädäntäelintäni

lainsäädäntäelintäsi

lainsäädäntäelintänsä / lainsäädäntäelintään

lainsäädäntäelimiäni

lainsäädäntäelimiäsi

lainsäädäntäelimiänsä / lainsäädäntäelimiään

Gen

-n

lainsäädäntäelimeni

lainsäädäntäelimesi

lainsäädäntäelimensä

lainsäädäntäelinteni / lainsäädäntäelimieni

lainsäädäntäelintesi / lainsäädäntäelimiesi

lainsäädäntäelintensä / lainsäädäntäelimiensä

Ill

mihin

lainsäädäntäelimeeni

lainsäädäntäelimeesi

lainsäädäntäelimeensä

lainsäädäntäelimiini

lainsäädäntäelimiisi

lainsäädäntäelimiinsä

Ine

-ssa

lainsäädäntäelimessäni

lainsäädäntäelimessäsi

lainsäädäntäelimessänsä / lainsäädäntäelimessään

lainsäädäntäelimissäni

lainsäädäntäelimissäsi

lainsäädäntäelimissänsä / lainsäädäntäelimissään

Ela

-sta

lainsäädäntäelimestäni

lainsäädäntäelimestäsi

lainsäädäntäelimestänsä / lainsäädäntäelimestään

lainsäädäntäelimistäni

lainsäädäntäelimistäsi

lainsäädäntäelimistänsä / lainsäädäntäelimistään

All

-lle

lainsäädäntäelimelleni

lainsäädäntäelimellesi

lainsäädäntäelimellensä / lainsäädäntäelimelleen

lainsäädäntäelimilleni

lainsäädäntäelimillesi

lainsäädäntäelimillensä / lainsäädäntäelimilleän

Ade

-lla

lainsäädäntäelimelläni

lainsäädäntäelimelläsi

lainsäädäntäelimellänsä / lainsäädäntäelimellään

lainsäädäntäelimilläni

lainsäädäntäelimilläsi

lainsäädäntäelimillänsä / lainsäädäntäelimillään

Abl

-lta

lainsäädäntäelimeltäni

lainsäädäntäelimeltäsi

lainsäädäntäelimeltänsä / lainsäädäntäelimeltään

lainsäädäntäelimiltäni

lainsäädäntäelimiltäsi

lainsäädäntäelimiltänsä / lainsäädäntäelimiltään

Tra

-ksi

lainsäädäntäelimekseni

lainsäädäntäelimeksesi

lainsäädäntäelimeksensä / lainsäädäntäelimekseen

lainsäädäntäelimikseni

lainsäädäntäelimiksesi

lainsäädäntäelimiksensä / lainsäädäntäelimikseen

Ess

-na

lainsäädäntäelimenäni

lainsäädäntäelimenäsi

lainsäädäntäelimenänsä / lainsäädäntäelimenään

lainsäädäntäeliminäni

lainsäädäntäeliminäsi

lainsäädäntäeliminänsä / lainsäädäntäeliminään

Abe

-tta

lainsäädäntäelimettäni

lainsäädäntäelimettäsi

lainsäädäntäelimettänsä / lainsäädäntäelimettään

lainsäädäntäelimittäni

lainsäädäntäelimittäsi

lainsäädäntäelimittänsä / lainsäädäntäelimittään

Com

-ne

-

-

-

lainsäädäntäelimineni

lainsäädäntäeliminesi

lainsäädäntäeliminensä / lainsäädäntäelimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntäelimemme

lainsäädäntäelimemme

lainsäädäntäelimenne

lainsäädäntäelimenne

lainsäädäntäelimensä

lainsäädäntäelimensä

Par

-ta

lainsäädäntäelintämme

lainsäädäntäelimiämme

lainsäädäntäelintänne

lainsäädäntäelimiänne

lainsäädäntäelintänsä / lainsäädäntäelintään

lainsäädäntäelimiänsä / lainsäädäntäelimiään

Gen

-n

lainsäädäntäelimemme

lainsäädäntäelintemme / lainsäädäntäelimiemme

lainsäädäntäelimenne

lainsäädäntäelintenne / lainsäädäntäelimienne

lainsäädäntäelimensä

lainsäädäntäelintensä / lainsäädäntäelimiensä

Ill

mihin

lainsäädäntäelimeemme

lainsäädäntäelimiimme

lainsäädäntäelimeenne

lainsäädäntäelimiinne

lainsäädäntäelimeensä

lainsäädäntäelimiinsä

Ine

-ssa

lainsäädäntäelimessämme

lainsäädäntäelimissämme

lainsäädäntäelimessänne

lainsäädäntäelimissänne

lainsäädäntäelimessänsä / lainsäädäntäelimessään

lainsäädäntäelimissänsä / lainsäädäntäelimissään

Ela

-sta

lainsäädäntäelimestämme

lainsäädäntäelimistämme

lainsäädäntäelimestänne

lainsäädäntäelimistänne

lainsäädäntäelimestänsä / lainsäädäntäelimestään

lainsäädäntäelimistänsä / lainsäädäntäelimistään

All

-lle

lainsäädäntäelimellemme

lainsäädäntäelimillemme

lainsäädäntäelimellenne

lainsäädäntäelimillenne

lainsäädäntäelimellensä / lainsäädäntäelimelleen

lainsäädäntäelimillensä / lainsäädäntäelimilleän

Ade

-lla

lainsäädäntäelimellämme

lainsäädäntäelimillämme

lainsäädäntäelimellänne

lainsäädäntäelimillänne

lainsäädäntäelimellänsä / lainsäädäntäelimellään

lainsäädäntäelimillänsä / lainsäädäntäelimillään

Abl

-lta

lainsäädäntäelimeltämme

lainsäädäntäelimiltämme

lainsäädäntäelimeltänne

lainsäädäntäelimiltänne

lainsäädäntäelimeltänsä / lainsäädäntäelimeltään

lainsäädäntäelimiltänsä / lainsäädäntäelimiltään

Tra

-ksi

lainsäädäntäelimeksemme

lainsäädäntäelimiksemme

lainsäädäntäelimeksenne

lainsäädäntäelimiksenne

lainsäädäntäelimeksensä / lainsäädäntäelimekseen

lainsäädäntäelimiksensä / lainsäädäntäelimikseen

Ess

-na

lainsäädäntäelimenämme

lainsäädäntäeliminämme

lainsäädäntäelimenänne

lainsäädäntäeliminänne

lainsäädäntäelimenänsä / lainsäädäntäelimenään

lainsäädäntäeliminänsä / lainsäädäntäeliminään

Abe

-tta

lainsäädäntäelimettämme

lainsäädäntäelimittämme

lainsäädäntäelimettänne

lainsäädäntäelimittänne

lainsäädäntäelimettänsä / lainsäädäntäelimettään

lainsäädäntäelimittänsä / lainsäädäntäelimittään

Com

-ne

-

lainsäädäntäeliminemme

-

lainsäädäntäeliminenne

-

lainsäädäntäeliminensä / lainsäädäntäelimineen

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntäelimemme

lainsäädäntäelimenne

lainsäädäntäelimensä

lainsäädäntäelimemme

lainsäädäntäelimenne

lainsäädäntäelimensä

Par

-ta

lainsäädäntäelintämme

lainsäädäntäelintänne

lainsäädäntäelintänsä / lainsäädäntäelintään

lainsäädäntäelimiämme

lainsäädäntäelimiänne

lainsäädäntäelimiänsä / lainsäädäntäelimiään

Gen

-n

lainsäädäntäelimemme

lainsäädäntäelimenne

lainsäädäntäelimensä

lainsäädäntäelintemme / lainsäädäntäelimiemme

lainsäädäntäelintenne / lainsäädäntäelimienne

lainsäädäntäelintensä / lainsäädäntäelimiensä

Ill

mihin

lainsäädäntäelimeemme

lainsäädäntäelimeenne

lainsäädäntäelimeensä

lainsäädäntäelimiimme

lainsäädäntäelimiinne

lainsäädäntäelimiinsä

Ine

-ssa

lainsäädäntäelimessämme

lainsäädäntäelimessänne

lainsäädäntäelimessänsä / lainsäädäntäelimessään

lainsäädäntäelimissämme

lainsäädäntäelimissänne

lainsäädäntäelimissänsä / lainsäädäntäelimissään

Ela

-sta

lainsäädäntäelimestämme

lainsäädäntäelimestänne

lainsäädäntäelimestänsä / lainsäädäntäelimestään

lainsäädäntäelimistämme

lainsäädäntäelimistänne

lainsäädäntäelimistänsä / lainsäädäntäelimistään

All

-lle

lainsäädäntäelimellemme

lainsäädäntäelimellenne

lainsäädäntäelimellensä / lainsäädäntäelimelleen

lainsäädäntäelimillemme

lainsäädäntäelimillenne

lainsäädäntäelimillensä / lainsäädäntäelimilleän

Ade

-lla

lainsäädäntäelimellämme

lainsäädäntäelimellänne

lainsäädäntäelimellänsä / lainsäädäntäelimellään

lainsäädäntäelimillämme

lainsäädäntäelimillänne

lainsäädäntäelimillänsä / lainsäädäntäelimillään

Abl

-lta

lainsäädäntäelimeltämme

lainsäädäntäelimeltänne

lainsäädäntäelimeltänsä / lainsäädäntäelimeltään

lainsäädäntäelimiltämme

lainsäädäntäelimiltänne

lainsäädäntäelimiltänsä / lainsäädäntäelimiltään

Tra

-ksi

lainsäädäntäelimeksemme

lainsäädäntäelimeksenne

lainsäädäntäelimeksensä / lainsäädäntäelimekseen

lainsäädäntäelimiksemme

lainsäädäntäelimiksenne

lainsäädäntäelimiksensä / lainsäädäntäelimikseen

Ess

-na

lainsäädäntäelimenämme

lainsäädäntäelimenänne

lainsäädäntäelimenänsä / lainsäädäntäelimenään

lainsäädäntäeliminämme

lainsäädäntäeliminänne

lainsäädäntäeliminänsä / lainsäädäntäeliminään

Abe

-tta

lainsäädäntäelimettämme

lainsäädäntäelimettänne

lainsäädäntäelimettänsä / lainsäädäntäelimettään

lainsäädäntäelimittämme

lainsäädäntäelimittänne

lainsäädäntäelimittänsä / lainsäädäntäelimittään

Com

-ne

-

-

-

lainsäädäntäeliminemme

lainsäädäntäeliminenne

lainsäädäntäeliminensä / lainsäädäntäelimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntä

lainsäädännät

Par

-ta

lainsäädäntää

lainsäädäntöjä

Gen

-n

lainsäädännän

lainsäädäntöjen

Ill

mihin

lainsäädäntään

lainsäädäntöihin

Ine

-ssa

lainsäädännässä

lainsäädännöissä

Ela

-sta

lainsäädännästä

lainsäädännöistä

All

-lle

lainsäädännälle

lainsäädännöille

Ade

-lla

lainsäädännällä

lainsäädännöillä

Abl

-lta

lainsäädännältä

lainsäädännöiltä

Tra

-ksi

lainsäädännäksi

lainsäädännöiksi

Ess

-na

lainsäädäntänä

lainsäädäntöinä

Abe

-tta

lainsäädännättä

lainsäädännöittä

Com

-ne

-

lainsäädäntöine

Ins

-in

-

lainsäädännöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntä

lainsäädännät

Par

-ta

lainsäädäntää

lainsäädäntöjä

Gen

-n

lainsäädännän

lainsäädäntöjen

Ill

mihin

lainsäädäntään

lainsäädäntöihin

Ine

-ssa

lainsäädännässä

lainsäädännöissä

Ela

-sta

lainsäädännästä

lainsäädännöistä

All

-lle

lainsäädännälle

lainsäädännöille

Ade

-lla

lainsäädännällä

lainsäädännöillä

Abl

-lta

lainsäädännältä

lainsäädännöiltä

Tra

-ksi

lainsäädännäksi

lainsäädännöiksi

Ess

-na

lainsäädäntänä

lainsäädäntöinä

Abe

-tta

lainsäädännättä

lainsäädännöittä

Com

-ne

-

lainsäädäntöine

Ins

-in

-

lainsäädännöin

legislative
Lawmaking
Show more arrow right
EurLex-2; not-set Tammins-kesäkuu 2005: Tehdään arviointi ECOWASin 15 maan lainsäädäntäs-ja sääntelyjärjestelmästä pienaseiden alalla. January-June 2005: evaluation of a legislative and regulatory system for small arms and light weapons in the 15 ECOWAS countries. Paikallisns-ja aluehallinnon tehtävä on järjestää omat toimensa lainsäädäntäs-ja hallintojärjestelmiensä mukaisesti. Local and regional authorities are of course free to organise themselves as they see fit within the framework of their own legal and administrative systems. Pitää naisten osallistumista ja syrjimättömyyttä päätöksenteossas-sekä lainsäädäntäs-että täytäntöönpanovaiheissas-välttämättöminä hyvälle hallinnolle; Considers that women's participation and non-discrimination in the decision-making process, in both legislative or in executive phases, are essential for good governance; Tässä poliittisessa kontekstissa vaikutustenarvioinneista tulee erottamaton ja merkittävä osa komission lainsäädäntäs-ja muita toimia. Against this quite specific political backdrop, it is clear that impact assessments are becoming an integral part and a key component both of the Commission's regulatory work and of its other activities. Sopimuspuolet panevat tällaiset päätökset täytäntöön omien lainsäädäntöjensä mukaisesti. Such decisions shall be implemented by the Contracting Parties in accordance with their own legislation. Euroopan valtioilla on erityinen tehtävä siirtää ILO:n työnormit omiin lainsäädäntöihinsä. The European countries have a particular duty to incorporate the ILO labour standards into their national legislation. Lainsäädännän nopeus ja lainsäädännön laadukkuus ovat Lamfalussyn menetelmän perustavoitteita. The speed of adoption of legislation and the quality of legislation are fundamental objectives of the Lamfalussy process. Elinkeinovapaus tunnustetaan unionin oikeuden sekä kansallisten lainsäädäntöjen ja käytäntöjen mukaisesti. The freedom to conduct a business in accordance with Union law and national laws and practices is recognised. (4) Tämä direktiivi ei vaikuta liitteessä I olevassa B osassa mainittuihin jäsenvaltioita velvoittaviin määräaikoihin, joiden kuluessa jäsenvaltioiden on saatettava direktiivit osaksi kansallista lainsäädäntä. (4) This Directive should be without prejudice to the obligations of the Member States concerning the time-limits for transposition into national law of the Directives set out in Annex I, Part B,. M) Muutetaan liite VIErityismääräykset tiettyjen jäsenvaltioiden lainsäädäntöjen soveltamiseksiseuraavasti:. (m) Annex VI ‘Special procedures for applying the legislations of certain Member States' is amended as follows:. Show more arrow right

Wiktionary

legislation, legislating Show more arrow right lain +‎ säädäntä Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntäni

lainsäädäntäni

lainsäädäntäsi

lainsäädäntäsi

lainsäädäntänsä

lainsäädäntänsä

Par

-ta

lainsäädäntääni

lainsäädäntöjäni

lainsäädäntääsi

lainsäädäntöjäsi

lainsäädäntäänsä

lainsäädäntöjänsä / lainsäädäntöjään

Gen

-n

lainsäädäntäni

lainsäädäntöjeni

lainsäädäntäsi

lainsäädäntöjesi

lainsäädäntänsä

lainsäädäntöjensä

Ill

mihin

lainsäädäntääni

lainsäädäntöihini

lainsäädäntääsi

lainsäädäntöihisi

lainsäädäntäänsä

lainsäädäntöihinsä

Ine

-ssa

lainsäädännässäni

lainsäädännöissäni

lainsäädännässäsi

lainsäädännöissäsi

lainsäädännässänsä / lainsäädännässään

lainsäädännöissänsä / lainsäädännöissään

Ela

-sta

lainsäädännästäni

lainsäädännöistäni

lainsäädännästäsi

lainsäädännöistäsi

lainsäädännästänsä / lainsäädännästään

lainsäädännöistänsä / lainsäädännöistään

All

-lle

lainsäädännälleni

lainsäädännöilleni

lainsäädännällesi

lainsäädännöillesi

lainsäädännällensä / lainsäädännälleen

lainsäädännöillensä / lainsäädännöilleän

Ade

-lla

lainsäädännälläni

lainsäädännöilläni

lainsäädännälläsi

lainsäädännöilläsi

lainsäädännällänsä / lainsäädännällään

lainsäädännöillänsä / lainsäädännöillään

Abl

-lta

lainsäädännältäni

lainsäädännöiltäni

lainsäädännältäsi

lainsäädännöiltäsi

lainsäädännältänsä / lainsäädännältään

lainsäädännöiltänsä / lainsäädännöiltään

Tra

-ksi

lainsäädännäkseni

lainsäädännöikseni

lainsäädännäksesi

lainsäädännöiksesi

lainsäädännäksensä / lainsäädännäkseen

lainsäädännöiksensä / lainsäädännöikseen

Ess

-na

lainsäädäntänäni

lainsäädäntöinäni

lainsäädäntänäsi

lainsäädäntöinäsi

lainsäädäntänänsä / lainsäädäntänään

lainsäädäntöinänsä / lainsäädäntöinään

Abe

-tta

lainsäädännättäni

lainsäädännöittäni

lainsäädännättäsi

lainsäädännöittäsi

lainsäädännättänsä / lainsäädännättään

lainsäädännöittänsä / lainsäädännöittään

Com

-ne

-

lainsäädäntöineni

-

lainsäädäntöinesi

-

lainsäädäntöinensä / lainsäädäntöineen

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntäni

lainsäädäntäsi

lainsäädäntänsä

lainsäädäntäni

lainsäädäntäsi

lainsäädäntänsä

Par

-ta

lainsäädäntääni

lainsäädäntääsi

lainsäädäntäänsä

lainsäädäntöjäni

lainsäädäntöjäsi

lainsäädäntöjänsä / lainsäädäntöjään

Gen

-n

lainsäädäntäni

lainsäädäntäsi

lainsäädäntänsä

lainsäädäntöjeni

lainsäädäntöjesi

lainsäädäntöjensä

Ill

mihin

lainsäädäntääni

lainsäädäntääsi

lainsäädäntäänsä

lainsäädäntöihini

lainsäädäntöihisi

lainsäädäntöihinsä

Ine

-ssa

lainsäädännässäni

lainsäädännässäsi

lainsäädännässänsä / lainsäädännässään

lainsäädännöissäni

lainsäädännöissäsi

lainsäädännöissänsä / lainsäädännöissään

Ela

-sta

lainsäädännästäni

lainsäädännästäsi

lainsäädännästänsä / lainsäädännästään

lainsäädännöistäni

lainsäädännöistäsi

lainsäädännöistänsä / lainsäädännöistään

All

-lle

lainsäädännälleni

lainsäädännällesi

lainsäädännällensä / lainsäädännälleen

lainsäädännöilleni

lainsäädännöillesi

lainsäädännöillensä / lainsäädännöilleän

Ade

-lla

lainsäädännälläni

lainsäädännälläsi

lainsäädännällänsä / lainsäädännällään

lainsäädännöilläni

lainsäädännöilläsi

lainsäädännöillänsä / lainsäädännöillään

Abl

-lta

lainsäädännältäni

lainsäädännältäsi

lainsäädännältänsä / lainsäädännältään

lainsäädännöiltäni

lainsäädännöiltäsi

lainsäädännöiltänsä / lainsäädännöiltään

Tra

-ksi

lainsäädännäkseni

lainsäädännäksesi

lainsäädännäksensä / lainsäädännäkseen

lainsäädännöikseni

lainsäädännöiksesi

lainsäädännöiksensä / lainsäädännöikseen

Ess

-na

lainsäädäntänäni

lainsäädäntänäsi

lainsäädäntänänsä / lainsäädäntänään

lainsäädäntöinäni

lainsäädäntöinäsi

lainsäädäntöinänsä / lainsäädäntöinään

Abe

-tta

lainsäädännättäni

lainsäädännättäsi

lainsäädännättänsä / lainsäädännättään

lainsäädännöittäni

lainsäädännöittäsi

lainsäädännöittänsä / lainsäädännöittään

Com

-ne

-

-

-

lainsäädäntöineni

lainsäädäntöinesi

lainsäädäntöinensä / lainsäädäntöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntämme

lainsäädäntämme

lainsäädäntänne

lainsäädäntänne

lainsäädäntänsä

lainsäädäntänsä

Par

-ta

lainsäädäntäämme

lainsäädäntöjämme

lainsäädäntäänne

lainsäädäntöjänne

lainsäädäntäänsä

lainsäädäntöjänsä / lainsäädäntöjään

Gen

-n

lainsäädäntämme

lainsäädäntöjemme

lainsäädäntänne

lainsäädäntöjenne

lainsäädäntänsä

lainsäädäntöjensä

Ill

mihin

lainsäädäntäämme

lainsäädäntöihimme

lainsäädäntäänne

lainsäädäntöihinne

lainsäädäntäänsä

lainsäädäntöihinsä

Ine

-ssa

lainsäädännässämme

lainsäädännöissämme

lainsäädännässänne

lainsäädännöissänne

lainsäädännässänsä / lainsäädännässään

lainsäädännöissänsä / lainsäädännöissään

Ela

-sta

lainsäädännästämme

lainsäädännöistämme

lainsäädännästänne

lainsäädännöistänne

lainsäädännästänsä / lainsäädännästään

lainsäädännöistänsä / lainsäädännöistään

All

-lle

lainsäädännällemme

lainsäädännöillemme

lainsäädännällenne

lainsäädännöillenne

lainsäädännällensä / lainsäädännälleen

lainsäädännöillensä / lainsäädännöilleän

Ade

-lla

lainsäädännällämme

lainsäädännöillämme

lainsäädännällänne

lainsäädännöillänne

lainsäädännällänsä / lainsäädännällään

lainsäädännöillänsä / lainsäädännöillään

Abl

-lta

lainsäädännältämme

lainsäädännöiltämme

lainsäädännältänne

lainsäädännöiltänne

lainsäädännältänsä / lainsäädännältään

lainsäädännöiltänsä / lainsäädännöiltään

Tra

-ksi

lainsäädännäksemme

lainsäädännöiksemme

lainsäädännäksenne

lainsäädännöiksenne

lainsäädännäksensä / lainsäädännäkseen

lainsäädännöiksensä / lainsäädännöikseen

Ess

-na

lainsäädäntänämme

lainsäädäntöinämme

lainsäädäntänänne

lainsäädäntöinänne

lainsäädäntänänsä / lainsäädäntänään

lainsäädäntöinänsä / lainsäädäntöinään

Abe

-tta

lainsäädännättämme

lainsäädännöittämme

lainsäädännättänne

lainsäädännöittänne

lainsäädännättänsä / lainsäädännättään

lainsäädännöittänsä / lainsäädännöittään

Com

-ne

-

lainsäädäntöinemme

-

lainsäädäntöinenne

-

lainsäädäntöinensä / lainsäädäntöineen

Singular

Plural

Nom

-

lainsäädäntämme

lainsäädäntänne

lainsäädäntänsä

lainsäädäntämme

lainsäädäntänne

lainsäädäntänsä

Par

-ta

lainsäädäntäämme

lainsäädäntäänne

lainsäädäntäänsä

lainsäädäntöjämme

lainsäädäntöjänne

lainsäädäntöjänsä / lainsäädäntöjään

Gen

-n

lainsäädäntämme

lainsäädäntänne

lainsäädäntänsä

lainsäädäntöjemme

lainsäädäntöjenne

lainsäädäntöjensä

Ill

mihin

lainsäädäntäämme

lainsäädäntäänne

lainsäädäntäänsä

lainsäädäntöihimme

lainsäädäntöihinne

lainsäädäntöihinsä

Ine

-ssa

lainsäädännässämme

lainsäädännässänne

lainsäädännässänsä / lainsäädännässään

lainsäädännöissämme

lainsäädännöissänne

lainsäädännöissänsä / lainsäädännöissään

Ela

-sta

lainsäädännästämme

lainsäädännästänne

lainsäädännästänsä / lainsäädännästään

lainsäädännöistämme

lainsäädännöistänne

lainsäädännöistänsä / lainsäädännöistään

All

-lle

lainsäädännällemme

lainsäädännällenne

lainsäädännällensä / lainsäädännälleen

lainsäädännöillemme

lainsäädännöillenne

lainsäädännöillensä / lainsäädännöilleän

Ade

-lla

lainsäädännällämme

lainsäädännällänne

lainsäädännällänsä / lainsäädännällään

lainsäädännöillämme

lainsäädännöillänne

lainsäädännöillänsä / lainsäädännöillään

Abl

-lta

lainsäädännältämme

lainsäädännältänne

lainsäädännältänsä / lainsäädännältään

lainsäädännöiltämme

lainsäädännöiltänne

lainsäädännöiltänsä / lainsäädännöiltään

Tra

-ksi

lainsäädännäksemme

lainsäädännäksenne

lainsäädännäksensä / lainsäädännäkseen

lainsäädännöiksemme

lainsäädännöiksenne

lainsäädännöiksensä / lainsäädännöikseen

Ess

-na

lainsäädäntänämme

lainsäädäntänänne

lainsäädäntänänsä / lainsäädäntänään

lainsäädäntöinämme

lainsäädäntöinänne

lainsäädäntöinänsä / lainsäädäntöinään

Abe

-tta

lainsäädännättämme

lainsäädännättänne

lainsäädännättänsä / lainsäädännättään

lainsäädännöittämme

lainsäädännöittänne

lainsäädännöittänsä / lainsäädännöittään

Com

-ne

-

-

-

lainsäädäntöinemme

lainsäädäntöinenne

lainsäädäntöinensä / lainsäädäntöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

elintä

elimiä

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

elimiin

Ine

-ssa

elimessä

elimissä

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

elimille

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimeksi

elimiksi

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elin

elimet

Par

-ta

elintä

elimiä

Gen

-n

elimen

elinten / elimien

Ill

mihin

elimeen

elimiin

Ine

-ssa

elimessä

elimissä

Ela

-sta

elimestä

elimistä

All

-lle

elimelle

elimille

Ade

-lla

elimellä

elimillä

Abl

-lta

elimeltä

elimiltä

Tra

-ksi

elimeksi

elimiksi

Ess

-na

elimenä

eliminä

Abe

-tta

elimettä

elimittä

Com

-ne

-

elimine

Ins

-in

-

elimin

body elin, runko, ruumis, keho, kappale, vartalo
organ elin, urut, toimielin, äänenkannattaja, orgaani, urkuharmoni
Show more arrow right
Global Voices Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl, sentence 243; OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 300012.; Europarl; Opus Tatoeba; OpenSubtitles2018; Europarl Parallel Corpus, sentence 1012511. Leikkauksessa poistetaan pahanlaatuinen elin. During the surgery, a malignant organ is removed. Elin on ihmisen biologinen toiminnallinen yksikkö. The organism is the biological functional unit of a human. Lääkitys ei enää tehoa, jos elin vaurioituu liikaa. Medication no longer works if the organ is damaged too much. Elintämme on uhattuna. Our well-being is at risk. Hän pärjäsi elimittään. She managed without resources. Elintämme on suojeltava. Our lives must be protected. Hän ei pärjää elimittään. He cannot cope without. Hän ei selviä elimittään. She can't manage without. Elinkeinovero on yritysten tulovero. Corporate income tax is a tax on company profits. Hän ei voi elää elimittään. He cannot live without means. Show more arrow right

Wiktionary

organ of an organism governmental body member (penis) Show more arrow right aistinelinedustuselinelimensiirtoelinpankkielinsiirtoelintestamenttihallintoelinhengityselinjohtoelinkiipimäelinkone-elinkoneenelinlainsäädäntäelinleviämiselinliikuntaelinlisääntymiselinnäköelinpaikalliselinparitteluelinpuhe-elinpuolue-elinpääte-elinpäätäntäelinrintaelinsisäelinsoluelinsovituselinstandardointielinsukuelinsukupuolielinsymmetrointielinsynnytinelimetsähköelintarttumaelintasapainoelintekoelintiedusteluelintoimielintulenjohtoelintuntoelinvalmisteluelinvaloelinvaltioelinverenkiertoelinvirtsaelinyhdyselinyhteiselinyhteistyöelinäänielinääntöelimet Show more arrow right el- +‎ -in. Coined by Finnish folklorist and linguist Daniel Europaeus in 1853. Show more arrow right

Wikipedia

Organ (anatomy) An organ is a group of tissues with similar functions. Plant life and animal life rely on many organs that co-exist in organ systems. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elimeni

elimeni

elimesi

elimesi

elimensä

elimensä

Par

-ta

elintäni

elimiäni

elintäsi

elimiäsi

elintänsä / elintään

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimeni

elinteni / elimieni

elimesi

elintesi / elimiesi

elimensä

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeeni

elimiini

elimeesi

elimiisi

elimeensä

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessäni

elimissäni

elimessäsi

elimissäsi

elimessänsä / elimessään

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestäni

elimistäni

elimestäsi

elimistäsi

elimestänsä / elimestään

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimelleni

elimilleni

elimellesi

elimillesi

elimellensä / elimelleen

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimelläni

elimilläni

elimelläsi

elimilläsi

elimellänsä / elimellään

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltäni

elimiltäni

elimeltäsi

elimiltäsi

elimeltänsä / elimeltään

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimekseni

elimikseni

elimeksesi

elimiksesi

elimeksensä / elimekseen

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenäni

eliminäni

elimenäsi

eliminäsi

elimenänsä / elimenään

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettäni

elimittäni

elimettäsi

elimittäsi

elimettänsä / elimettään

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

elimineni

-

eliminesi

-

eliminensä / elimineen

Singular

Plural

Nom

-

elimeni

elimesi

elimensä

elimeni

elimesi

elimensä

Par

-ta

elintäni

elintäsi

elintänsä / elintään

elimiäni

elimiäsi

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimeni

elimesi

elimensä

elinteni / elimieni

elintesi / elimiesi

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeeni

elimeesi

elimeensä

elimiini

elimiisi

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessäni

elimessäsi

elimessänsä / elimessään

elimissäni

elimissäsi

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestäni

elimestäsi

elimestänsä / elimestään

elimistäni

elimistäsi

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimelleni

elimellesi

elimellensä / elimelleen

elimilleni

elimillesi

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimelläni

elimelläsi

elimellänsä / elimellään

elimilläni

elimilläsi

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltäni

elimeltäsi

elimeltänsä / elimeltään

elimiltäni

elimiltäsi

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimekseni

elimeksesi

elimeksensä / elimekseen

elimikseni

elimiksesi

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenäni

elimenäsi

elimenänsä / elimenään

eliminäni

eliminäsi

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettäni

elimettäsi

elimettänsä / elimettään

elimittäni

elimittäsi

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

-

-

elimineni

eliminesi

eliminensä / elimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elimemme

elimemme

elimenne

elimenne

elimensä

elimensä

Par

-ta

elintämme

elimiämme

elintänne

elimiänne

elintänsä / elintään

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimemme

elintemme / elimiemme

elimenne

elintenne / elimienne

elimensä

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeemme

elimiimme

elimeenne

elimiinne

elimeensä

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessämme

elimissämme

elimessänne

elimissänne

elimessänsä / elimessään

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestämme

elimistämme

elimestänne

elimistänne

elimestänsä / elimestään

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimellemme

elimillemme

elimellenne

elimillenne

elimellensä / elimelleen

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimellämme

elimillämme

elimellänne

elimillänne

elimellänsä / elimellään

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltämme

elimiltämme

elimeltänne

elimiltänne

elimeltänsä / elimeltään

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimeksemme

elimiksemme

elimeksenne

elimiksenne

elimeksensä / elimekseen

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenämme

eliminämme

elimenänne

eliminänne

elimenänsä / elimenään

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettämme

elimittämme

elimettänne

elimittänne

elimettänsä / elimettään

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

eliminemme

-

eliminenne

-

eliminensä / elimineen

Singular

Plural

Nom

-

elimemme

elimenne

elimensä

elimemme

elimenne

elimensä

Par

-ta

elintämme

elintänne

elintänsä / elintään

elimiämme

elimiänne

elimiänsä / elimiään

Gen

-n

elimemme

elimenne

elimensä

elintemme / elimiemme

elintenne / elimienne

elintensä / elimiensä

Ill

mihin

elimeemme

elimeenne

elimeensä

elimiimme

elimiinne

elimiinsä

Ine

-ssa

elimessämme

elimessänne

elimessänsä / elimessään

elimissämme

elimissänne

elimissänsä / elimissään

Ela

-sta

elimestämme

elimestänne

elimestänsä / elimestään

elimistämme

elimistänne

elimistänsä / elimistään

All

-lle

elimellemme

elimellenne

elimellensä / elimelleen

elimillemme

elimillenne

elimillensä / elimilleän

Ade

-lla

elimellämme

elimellänne

elimellänsä / elimellään

elimillämme

elimillänne

elimillänsä / elimillään

Abl

-lta

elimeltämme

elimeltänne

elimeltänsä / elimeltään

elimiltämme

elimiltänne

elimiltänsä / elimiltään

Tra

-ksi

elimeksemme

elimeksenne

elimeksensä / elimekseen

elimiksemme

elimiksenne

elimiksensä / elimikseen

Ess

-na

elimenämme

elimenänne

elimenänsä / elimenään

eliminämme

eliminänne

eliminänsä / eliminään

Abe

-tta

elimettämme

elimettänne

elimettänsä / elimettään

elimittämme

elimittänne

elimittänsä / elimittään

Com

-ne

-

-

-

eliminemme

eliminenne

eliminensä / elimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laki

lait / laet / la’it

Par

-ta

lakia / lakea

lakeja / lakia

Gen

-n

lain / laen / la’in

lakien

Ill

mihin

lakiin / lakeen

lakeihin / lakiin

Ine

-ssa

laissa / laessa / la’issa

laeissa / la’eissa / laissa

Ela

-sta

laista / laesta / la’ista

laeista / la’eista / laista

All

-lle

laille / laelle / la’ille

laeille / la’eille / laille

Ade

-lla

lailla / laella / la’illa

laeilla / la’eilla / lailla

Abl

-lta

lailta / laelta / la’ilta

laeilta / la’eilta / lailta

Tra

-ksi

laiksi / laeksi / la’iksi

laeiksi / la’eiksi / laiksi

Ess

-na

lakina / lakena

lakeina / lakina

Abe

-tta

laitta / laetta / la’itta

laeitta / la’eitta / laitta

Com

-ne

-

lakeine / lakine

Ins

-in

-

laein / la’ein / lain

law laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito
act laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja
code koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero
justice oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus
principle periaate, toimintaperiaate, laki
top huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 4638995; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 3983563; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 886698; Tatoeba Sentence Corpus, sentence id: 2762861; Europarl; ** Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8386518. Se on laki. That's the law. Minä tunnen laistanne. I know your law. Etsin tietoa laistanne. I am looking for information on your law. Laki on lahjottu. The law's been bought. Minä noudatan laistanne. I follow your law. Te ette välitä laistanne. You don't care about your law. Laki määrää vähimmäissuoritustason. The law stipulates the minimum performance level. Puhutko laitta? Do you speak the law? Hienoja laineitapa. No, this is nice waves. Koodeksi on aina laki. Aye, the Code be the law as always. Show more arrow right

Wiktionary

A summit, topmost point of eg. a hill or trajectory. A ceiling. Show more arrow right lakipiste suulaki Show more arrow right From Proto-Finnic laki. Borrowed from Old Swedish lagh (compare Swedish lag), from Old Norse lǫg. Show more arrow right

Wikipedia

Law Law is a system of rules created and enforced through social or governmental institutions to regulate behavior, with its precise definition a matter of longstanding debate. It has been variously described as a science and the art of justice. State-enforced laws can be made by a group legislature or by a single legislator, resulting in statutes; by the executive through decrees and regulations; or established by judges through precedent, usually in common law jurisdictions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakejani / lakiani

lakiasi / lakeasi

lakejasi / lakiasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakieni

lakisi / lakesi

lakiesi

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakeihini / lakiini

lakiisi / lakeesi

lakeihisi / lakiisi

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laeissani / la’eissani / laissani

laissasi / laessasi / la’issasi

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laeistani / la’eistani / laistani

laistasi / laestasi / la’istasi

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laillesi / laellesi / la’illesi

laeillesi / la’eillesi / laillesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laeillani / la’eillani / laillani

laillasi / laellasi / la’illasi

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

laeiltani / la’eiltani / lailtani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakeinani / lakinani

lakinasi / lakenasi

lakeinasi / lakinasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laeittani / la’eittani / laittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeineni / lakineni

-

lakeinesi / lakinesi

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiani / lakeani

lakiasi / lakeasi

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejani / lakiani

lakejasi / lakiasi

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakini / lakeni

lakisi / lakesi

lakinsa / lakensa

lakieni

lakiesi

lakiensa

Ill

mihin

lakiini / lakeeni

lakiisi / lakeesi

lakiinsa / lakeensa

lakeihini / lakiini

lakeihisi / lakiisi

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissani / laessani / la’issani

laissasi / laessasi / la’issasi

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissani / la’eissani / laissani

laeissasi / la’eissasi / laissasi

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistani / laestani / la’istani

laistasi / laestasi / la’istasi

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistani / la’eistani / laistani

laeistasi / la’eistasi / laistasi

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

lailleni / laelleni / la’illeni

laillesi / laellesi / la’illesi

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeilleni / la’eilleni / lailleni

laeillesi / la’eillesi / laillesi

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillani / laellani / la’illani

laillasi / laellasi / la’illasi

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillani / la’eillani / laillani

laeillasi / la’eillasi / laillasi

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtani / laeltani / la’iltani

lailtasi / laeltasi / la’iltasi

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltani / la’eiltani / lailtani

laeiltasi / la’eiltasi / lailtasi

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laikseni / laekseni / la’ikseni

laiksesi / laeksesi / la’iksesi

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseni / la’eikseni / laikseni

laeiksesi / la’eiksesi / laiksesi

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinani / lakenani

lakinasi / lakenasi

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinani / lakinani

lakeinasi / lakinasi

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittani / laettani / la’ittani

laittasi / laettasi / la’ittasi

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittani / la’eittani / laittani

laeittasi / la’eittasi / laittasi

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeineni / lakineni

lakeinesi / lakinesi

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakejamme / lakiamme

lakianne / lakeanne

lakejanne / lakianne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakiemme

lakinne / lakenne

lakienne

lakinsa / lakensa

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakeihimme / lakiimme

lakiinne / lakeenne

lakeihinne / lakiinne

lakiinsa / lakeensa

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laillenne / laellenne / la’illenne

laeillenne / la’eillenne / laillenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakeinamme / lakinamme

lakinanne / lakenanne

lakeinanne / lakinanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

lakeinemme / lakinemme

-

lakeinenne / lakinenne

-

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Singular

Plural

Nom

-

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

Par

-ta

lakiamme / lakeamme

lakianne / lakeanne

lakiansa / lakiaan / lakeansa / lakeaan

lakejamme / lakiamme

lakejanne / lakianne

lakejansa / lakejaan / lakiansa / lakiaan

Gen

-n

lakimme / lakemme

lakinne / lakenne

lakinsa / lakensa

lakiemme

lakienne

lakiensa

Ill

mihin

lakiimme / lakeemme

lakiinne / lakeenne

lakiinsa / lakeensa

lakeihimme / lakiimme

lakeihinne / lakiinne

lakeihinsa / lakiinsa

Ine

-ssa

laissamme / laessamme / la’issamme

laissanne / laessanne / la’issanne

laissansa / laissaan / laessansa / laessaan / la’issansa / la’issaan

laeissamme / la’eissamme / laissamme

laeissanne / la’eissanne / laissanne

laeissansa / laeissaan / la’eissansa / la’eissaan / laissansa / laissaan

Ela

-sta

laistamme / laestamme / la’istamme

laistanne / laestanne / la’istanne

laistansa / laistaan / laestansa / laestaan / la’istansa / la’istaan

laeistamme / la’eistamme / laistamme

laeistanne / la’eistanne / laistanne

laeistansa / laeistaan / la’eistansa / la’eistaan / laistansa / laistaan

All

-lle

laillemme / laellemme / la’illemme

laillenne / laellenne / la’illenne

lailleen / laillensa / laelleen / laellensa / la’illeen / la’illensa

laeillemme / la’eillemme / laillemme

laeillenne / la’eillenne / laillenne

laeillensa / laeillean / la’eillensa / la’eillean / laillensa / laillean

Ade

-lla

laillamme / laellamme / la’illamme

laillanne / laellanne / la’illanne

laillansa / laillaan / laellansa / laellaan / la’illansa / la’illaan

laeillamme / la’eillamme / laillamme

laeillanne / la’eillanne / laillanne

laeillansa / laeillaan / la’eillansa / la’eillaan / laillansa / laillaan

Abl

-lta

lailtamme / laeltamme / la’iltamme

lailtanne / laeltanne / la’iltanne

lailtansa / lailtaan / laeltansa / laeltaan / la’iltansa / la’iltaan

laeiltamme / la’eiltamme / lailtamme

laeiltanne / la’eiltanne / lailtanne

laeiltansa / laeiltaan / la’eiltansa / la’eiltaan / lailtansa / lailtaan

Tra

-ksi

laiksemme / laeksemme / la’iksemme

laiksenne / laeksenne / la’iksenne

laikseen / laiksensa / laekseen / laeksensa / la’ikseen / la’iksensa

laeiksemme / la’eiksemme / laiksemme

laeiksenne / la’eiksenne / laiksenne

laeikseen / laeiksensa / la’eikseen / la’eiksensa / laikseen / laiksensa

Ess

-na

lakinamme / lakenamme

lakinanne / lakenanne

lakinansa / lakinaan / lakenansa / lakenaan

lakeinamme / lakinamme

lakeinanne / lakinanne

lakeinansa / lakeinaan / lakinansa / lakinaan

Abe

-tta

laittamme / laettamme / la’ittamme

laittanne / laettanne / la’ittanne

laittansa / laittaan / laettansa / laettaan / la’ittansa / la’ittaan

laeittamme / la’eittamme / laittamme

laeittanne / la’eittanne / laittanne

laeittansa / laeittaan / la’eittansa / la’eittaan / laittansa / laittaan

Com

-ne

-

-

-

lakeinemme / lakinemme

lakeinenne / lakinenne

lakeineen / lakeinensa / lakineen / lakinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

säädäntä

säädännät

Par

-ta

säädäntää

säädäntöjä

Gen

-n

säädännän

säädäntöjen

Ill

mihin

säädäntään

säädäntöihin

Ine

-ssa

säädännässä

säädännöissä

Ela

-sta

säädännästä

säädännöistä

All

-lle

säädännälle

säädännöille

Ade

-lla

säädännällä

säädännöillä

Abl

-lta

säädännältä

säädännöiltä

Tra

-ksi

säädännäksi

säädännöiksi

Ess

-na

säädäntänä

säädäntöinä

Abe

-tta

säädännättä

säädännöittä

Com

-ne

-

säädäntöine

Ins

-in

-

säädännöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

säädäntä

säädännät

Par

-ta

säädäntää

säädäntöjä

Gen

-n

säädännän

säädäntöjen

Ill

mihin

säädäntään

säädäntöihin

Ine

-ssa

säädännässä

säädännöissä

Ela

-sta

säädännästä

säädännöistä

All

-lle

säädännälle

säädännöille

Ade

-lla

säädännällä

säädännöillä

Abl

-lta

säädännältä

säädännöiltä

Tra

-ksi

säädännäksi

säädännöiksi

Ess

-na

säädäntänä

säädäntöinä

Abe

-tta

säädännättä

säädännöittä

Com

-ne

-

säädäntöine

Ins

-in

-

säädännöin

regulate
Saadane
Show more arrow right
EurLex-2; ParaCrawl Corpus; jw2019 Lainsäädännön edellyttämien toimien käytännön toteuttaminen ja tehokas valvonta on kuitenkin jäljessä lakien säädännästä. However, implementation of practical measures and effective supervision lag behind enactment of legislation. Hän on ollut keskeisessä roolissa Japanin rakentamisen säädännän kehittämisessä siten, että esimerkiksi asuntorakentamisessa huomioidaan huima 200 vuoden elinkaarinäkökulma. He has played a key role in the development of Japanese construction control, for example in housing construction, taking into account the long-term 200 year life-cycle perspective. Hänen sarimejaan ei ole asetettu hänen näkyvään järjestöönsä ihmisten säädännällä eikä demokraattisin menetelmin, vaan ne on määrännyt hallitseva Kuningas teokraattisen järjestönsä kautta. Appointment of his sarím in his visible organization is not by people's rule or democratic process, but these are appointed by the reigning King through his theocratic organization. Show more arrow right

Wiktionary

enactment adjustment Show more arrow right säätää +‎ -ntä Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

säädäntäni

säädäntäni

säädäntäsi

säädäntäsi

säädäntänsä

säädäntänsä

Par

-ta

säädäntääni

säädäntöjäni

säädäntääsi

säädäntöjäsi

säädäntäänsä

säädäntöjänsä / säädäntöjään

Gen

-n

säädäntäni

säädäntöjeni

säädäntäsi

säädäntöjesi

säädäntänsä

säädäntöjensä

Ill

mihin

säädäntääni

säädäntöihini

säädäntääsi

säädäntöihisi

säädäntäänsä

säädäntöihinsä

Ine

-ssa

säädännässäni

säädännöissäni

säädännässäsi

säädännöissäsi

säädännässänsä / säädännässään

säädännöissänsä / säädännöissään

Ela

-sta

säädännästäni

säädännöistäni

säädännästäsi

säädännöistäsi

säädännästänsä / säädännästään

säädännöistänsä / säädännöistään

All

-lle

säädännälleni

säädännöilleni

säädännällesi

säädännöillesi

säädännällensä / säädännälleen

säädännöillensä / säädännöilleän

Ade

-lla

säädännälläni

säädännöilläni

säädännälläsi

säädännöilläsi

säädännällänsä / säädännällään

säädännöillänsä / säädännöillään

Abl

-lta

säädännältäni

säädännöiltäni

säädännältäsi

säädännöiltäsi

säädännältänsä / säädännältään

säädännöiltänsä / säädännöiltään

Tra

-ksi

säädännäkseni

säädännöikseni

säädännäksesi

säädännöiksesi

säädännäksensä / säädännäkseen

säädännöiksensä / säädännöikseen

Ess

-na

säädäntänäni

säädäntöinäni

säädäntänäsi

säädäntöinäsi

säädäntänänsä / säädäntänään

säädäntöinänsä / säädäntöinään

Abe

-tta

säädännättäni

säädännöittäni

säädännättäsi

säädännöittäsi

säädännättänsä / säädännättään

säädännöittänsä / säädännöittään

Com

-ne

-

säädäntöineni

-

säädäntöinesi

-

säädäntöinensä / säädäntöineen

Singular

Plural

Nom

-

säädäntäni

säädäntäsi

säädäntänsä

säädäntäni

säädäntäsi

säädäntänsä

Par

-ta

säädäntääni

säädäntääsi

säädäntäänsä

säädäntöjäni

säädäntöjäsi

säädäntöjänsä / säädäntöjään

Gen

-n

säädäntäni

säädäntäsi

säädäntänsä

säädäntöjeni

säädäntöjesi

säädäntöjensä

Ill

mihin

säädäntääni

säädäntääsi

säädäntäänsä

säädäntöihini

säädäntöihisi

säädäntöihinsä

Ine

-ssa

säädännässäni

säädännässäsi

säädännässänsä / säädännässään

säädännöissäni

säädännöissäsi

säädännöissänsä / säädännöissään

Ela

-sta

säädännästäni

säädännästäsi

säädännästänsä / säädännästään

säädännöistäni

säädännöistäsi

säädännöistänsä / säädännöistään

All

-lle

säädännälleni

säädännällesi

säädännällensä / säädännälleen

säädännöilleni

säädännöillesi

säädännöillensä / säädännöilleän

Ade

-lla

säädännälläni

säädännälläsi

säädännällänsä / säädännällään

säädännöilläni

säädännöilläsi

säädännöillänsä / säädännöillään

Abl

-lta

säädännältäni

säädännältäsi

säädännältänsä / säädännältään

säädännöiltäni

säädännöiltäsi

säädännöiltänsä / säädännöiltään

Tra

-ksi

säädännäkseni

säädännäksesi

säädännäksensä / säädännäkseen

säädännöikseni

säädännöiksesi

säädännöiksensä / säädännöikseen

Ess

-na

säädäntänäni

säädäntänäsi

säädäntänänsä / säädäntänään

säädäntöinäni

säädäntöinäsi

säädäntöinänsä / säädäntöinään

Abe

-tta

säädännättäni

säädännättäsi

säädännättänsä / säädännättään

säädännöittäni

säädännöittäsi

säädännöittänsä / säädännöittään

Com

-ne

-

-

-

säädäntöineni

säädäntöinesi

säädäntöinensä / säädäntöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

säädäntämme

säädäntämme

säädäntänne

säädäntänne

säädäntänsä

säädäntänsä

Par

-ta

säädäntäämme

säädäntöjämme

säädäntäänne

säädäntöjänne

säädäntäänsä

säädäntöjänsä / säädäntöjään

Gen

-n

säädäntämme

säädäntöjemme

säädäntänne

säädäntöjenne

säädäntänsä

säädäntöjensä

Ill

mihin

säädäntäämme

säädäntöihimme

säädäntäänne

säädäntöihinne

säädäntäänsä

säädäntöihinsä

Ine

-ssa

säädännässämme

säädännöissämme

säädännässänne

säädännöissänne

säädännässänsä / säädännässään

säädännöissänsä / säädännöissään

Ela

-sta

säädännästämme

säädännöistämme

säädännästänne

säädännöistänne

säädännästänsä / säädännästään

säädännöistänsä / säädännöistään

All

-lle

säädännällemme

säädännöillemme

säädännällenne

säädännöillenne

säädännällensä / säädännälleen

säädännöillensä / säädännöilleän

Ade

-lla

säädännällämme

säädännöillämme

säädännällänne

säädännöillänne

säädännällänsä / säädännällään

säädännöillänsä / säädännöillään

Abl

-lta

säädännältämme

säädännöiltämme

säädännältänne

säädännöiltänne

säädännältänsä / säädännältään

säädännöiltänsä / säädännöiltään

Tra

-ksi

säädännäksemme

säädännöiksemme

säädännäksenne

säädännöiksenne

säädännäksensä / säädännäkseen

säädännöiksensä / säädännöikseen

Ess

-na

säädäntänämme

säädäntöinämme

säädäntänänne

säädäntöinänne

säädäntänänsä / säädäntänään

säädäntöinänsä / säädäntöinään

Abe

-tta

säädännättämme

säädännöittämme

säädännättänne

säädännöittänne

säädännättänsä / säädännättään

säädännöittänsä / säädännöittään

Com

-ne

-

säädäntöinemme

-

säädäntöinenne

-

säädäntöinensä / säädäntöineen

Singular

Plural

Nom

-

säädäntämme

säädäntänne

säädäntänsä

säädäntämme

säädäntänne

säädäntänsä

Par

-ta

säädäntäämme

säädäntäänne

säädäntäänsä

säädäntöjämme

säädäntöjänne

säädäntöjänsä / säädäntöjään

Gen

-n

säädäntämme

säädäntänne

säädäntänsä

säädäntöjemme

säädäntöjenne

säädäntöjensä

Ill

mihin

säädäntäämme

säädäntäänne

säädäntäänsä

säädäntöihimme

säädäntöihinne

säädäntöihinsä

Ine

-ssa

säädännässämme

säädännässänne

säädännässänsä / säädännässään

säädännöissämme

säädännöissänne

säädännöissänsä / säädännöissään

Ela

-sta

säädännästämme

säädännästänne

säädännästänsä / säädännästään

säädännöistämme

säädännöistänne

säädännöistänsä / säädännöistään

All

-lle

säädännällemme

säädännällenne

säädännällensä / säädännälleen

säädännöillemme

säädännöillenne

säädännöillensä / säädännöilleän

Ade

-lla

säädännällämme

säädännällänne

säädännällänsä / säädännällään

säädännöillämme

säädännöillänne

säädännöillänsä / säädännöillään

Abl

-lta

säädännältämme

säädännältänne

säädännältänsä / säädännältään

säädännöiltämme

säädännöiltänne

säädännöiltänsä / säädännöiltään

Tra

-ksi

säädännäksemme

säädännäksenne

säädännäksensä / säädännäkseen

säädännöiksemme

säädännöiksenne

säädännöiksensä / säädännöikseen

Ess

-na

säädäntänämme

säädäntänänne

säädäntänänsä / säädäntänään

säädäntöinämme

säädäntöinänne

säädäntöinänsä / säädäntöinään

Abe

-tta

säädännättämme

säädännättänne

säädännättänsä / säädännättään

säädännöittämme

säädännöittänne

säädännöittänsä / säädännöittään

Com

-ne

-

-

-

säädäntöinemme

säädäntöinenne

säädäntöinensä / säädäntöineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept