lainsäädäntäelin |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ elin |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Genitive |
||
+ säädäntä |
Noun, Singular Nominative |
|
+ elin |
Noun, Singular Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lainsäädäntäelimet |
|
Par |
-ta |
lainsäädäntäelintä |
lainsäädäntäelimiä |
Gen |
-n |
lainsäädäntäelimen |
lainsäädäntäelinten / lainsäädäntäelimien |
Ill |
mihin |
lainsäädäntäelimeen |
lainsäädäntäelimiin |
Ine |
-ssa |
lainsäädäntäelimessä |
lainsäädäntäelimissä |
Ela |
-sta |
lainsäädäntäelimestä |
lainsäädäntäelimistä |
All |
-lle |
lainsäädäntäelimelle |
lainsäädäntäelimille |
Ade |
-lla |
lainsäädäntäelimellä |
lainsäädäntäelimillä |
Abl |
-lta |
lainsäädäntäelimeltä |
lainsäädäntäelimiltä |
Tra |
-ksi |
lainsäädäntäelimeksi |
lainsäädäntäelimiksi |
Ess |
-na |
lainsäädäntäelimenä |
lainsäädäntäeliminä |
Abe |
-tta |
lainsäädäntäelimettä |
lainsäädäntäelimittä |
Com |
-ne |
- |
lainsäädäntäelimine |
Ins |
-in |
- |
lainsäädäntäelimin |
Singular
Plural
Nom
-
lainsäädäntäelimet
Par
-ta
lainsäädäntäelintä
lainsäädäntäelimiä
Gen
-n
lainsäädäntäelimen
lainsäädäntäelinten / lainsäädäntäelimien
Ill
mihin
lainsäädäntäelimeen
lainsäädäntäelimiin
Ine
-ssa
lainsäädäntäelimessä
lainsäädäntäelimissä
Ela
-sta
lainsäädäntäelimestä
lainsäädäntäelimistä
All
-lle
lainsäädäntäelimelle
lainsäädäntäelimille
Ade
-lla
lainsäädäntäelimellä
lainsäädäntäelimillä
Abl
-lta
lainsäädäntäelimeltä
lainsäädäntäelimiltä
Tra
-ksi
lainsäädäntäelimeksi
lainsäädäntäelimiksi
Ess
-na
lainsäädäntäelimenä
lainsäädäntäeliminä
Abe
-tta
lainsäädäntäelimettä
lainsäädäntäelimittä
Com
-ne
-
lainsäädäntäelimine
Ins
-in
-
lainsäädäntäelimin
| legislature | lainsäädäntäelin |
| legislative body | lainsäädäntäelin |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelime |
Par |
-ta |
lainsäädäntäelintä |
lainsäädäntäelimiä |
lainsäädäntäelintä |
lainsäädäntäelimiä |
lainsäädäntäelintä |
lainsäädäntäelimiä |
Gen |
-n |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelinte |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelinte |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelinte |
Ill |
mihin |
lainsäädäntäelimee |
lainsäädäntäelimii |
lainsäädäntäelimee |
lainsäädäntäelimii |
lainsäädäntäelimee |
lainsäädäntäelimii |
Ine |
-ssa |
lainsäädäntäelimessä |
lainsäädäntäelimissä |
lainsäädäntäelimessä |
lainsäädäntäelimissä |
lainsäädäntäelimessä |
lainsäädäntäelimissä |
Ela |
-sta |
lainsäädäntäelimestä |
lainsäädäntäelimistä |
lainsäädäntäelimestä |
lainsäädäntäelimistä |
lainsäädäntäelimestä |
lainsäädäntäelimistä |
All |
-lle |
lainsäädäntäelimelle |
lainsäädäntäelimille |
lainsäädäntäelimelle |
lainsäädäntäelimille |
lainsäädäntäelimelle |
lainsäädäntäelimille |
Ade |
-lla |
lainsäädäntäelimellä |
lainsäädäntäelimillä |
lainsäädäntäelimellä |
lainsäädäntäelimillä |
lainsäädäntäelimellä |
lainsäädäntäelimillä |
Abl |
-lta |
lainsäädäntäelimeltä |
lainsäädäntäelimiltä |
lainsäädäntäelimeltä |
lainsäädäntäelimiltä |
lainsäädäntäelimeltä |
lainsäädäntäelimiltä |
Tra |
-ksi |
lainsäädäntäelimekse |
lainsäädäntäelimikse |
lainsäädäntäelimekse |
lainsäädäntäelimikse |
lainsäädäntäelimekse |
lainsäädäntäelimikse |
Ess |
-na |
lainsäädäntäelimenä |
lainsäädäntäeliminä |
lainsäädäntäelimenä |
lainsäädäntäeliminä |
lainsäädäntäelimenä |
lainsäädäntäeliminä |
Abe |
-tta |
lainsäädäntäelimettä |
lainsäädäntäelimittä |
lainsäädäntäelimettä |
lainsäädäntäelimittä |
lainsäädäntäelimettä |
lainsäädäntäelimittä |
Com |
-ne |
- |
lainsäädäntäelimine |
- |
lainsäädäntäelimine |
- |
lainsäädäntäelimine |
Singular
Plural
Nom
-
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
Par
-ta
lainsäädäntäelintä
lainsäädäntäelintä
lainsäädäntäelintä
lainsäädäntäelimiä
lainsäädäntäelimiä
lainsäädäntäelimiä
Gen
-n
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelinte
lainsäädäntäelinte
lainsäädäntäelinte
Ill
mihin
lainsäädäntäelimee
lainsäädäntäelimee
lainsäädäntäelimee
lainsäädäntäelimii
lainsäädäntäelimii
lainsäädäntäelimii
Ine
-ssa
lainsäädäntäelimessä
lainsäädäntäelimessä
lainsäädäntäelimessä
lainsäädäntäelimissä
lainsäädäntäelimissä
lainsäädäntäelimissä
Ela
-sta
lainsäädäntäelimestä
lainsäädäntäelimestä
lainsäädäntäelimestä
lainsäädäntäelimistä
lainsäädäntäelimistä
lainsäädäntäelimistä
All
-lle
lainsäädäntäelimelle
lainsäädäntäelimelle
lainsäädäntäelimelle
lainsäädäntäelimille
lainsäädäntäelimille
lainsäädäntäelimille
Ade
-lla
lainsäädäntäelimellä
lainsäädäntäelimellä
lainsäädäntäelimellä
lainsäädäntäelimillä
lainsäädäntäelimillä
lainsäädäntäelimillä
Abl
-lta
lainsäädäntäelimeltä
lainsäädäntäelimeltä
lainsäädäntäelimeltä
lainsäädäntäelimiltä
lainsäädäntäelimiltä
lainsäädäntäelimiltä
Tra
-ksi
lainsäädäntäelimekse
lainsäädäntäelimekse
lainsäädäntäelimekse
lainsäädäntäelimikse
lainsäädäntäelimikse
lainsäädäntäelimikse
Ess
-na
lainsäädäntäelimenä
lainsäädäntäelimenä
lainsäädäntäelimenä
lainsäädäntäeliminä
lainsäädäntäeliminä
lainsäädäntäeliminä
Abe
-tta
lainsäädäntäelimettä
lainsäädäntäelimettä
lainsäädäntäelimettä
lainsäädäntäelimittä
lainsäädäntäelimittä
lainsäädäntäelimittä
Com
-ne
-
-
-
lainsäädäntäelimine
lainsäädäntäelimine
lainsäädäntäelimine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelime |
Par |
-ta |
lainsäädäntäelintä |
lainsäädäntäelimiä |
lainsäädäntäelintä |
lainsäädäntäelimiä |
lainsäädäntäelintä |
lainsäädäntäelimiä |
Gen |
-n |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelinte |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelinte |
lainsäädäntäelime |
lainsäädäntäelinte |
Ill |
mihin |
lainsäädäntäelimee |
lainsäädäntäelimii |
lainsäädäntäelimee |
lainsäädäntäelimii |
lainsäädäntäelimee |
lainsäädäntäelimii |
Ine |
-ssa |
lainsäädäntäelimessä |
lainsäädäntäelimissä |
lainsäädäntäelimessä |
lainsäädäntäelimissä |
lainsäädäntäelimessä |
lainsäädäntäelimissä |
Ela |
-sta |
lainsäädäntäelimestä |
lainsäädäntäelimistä |
lainsäädäntäelimestä |
lainsäädäntäelimistä |
lainsäädäntäelimestä |
lainsäädäntäelimistä |
All |
-lle |
lainsäädäntäelimelle |
lainsäädäntäelimille |
lainsäädäntäelimelle |
lainsäädäntäelimille |
lainsäädäntäelimelle |
lainsäädäntäelimille |
Ade |
-lla |
lainsäädäntäelimellä |
lainsäädäntäelimillä |
lainsäädäntäelimellä |
lainsäädäntäelimillä |
lainsäädäntäelimellä |
lainsäädäntäelimillä |
Abl |
-lta |
lainsäädäntäelimeltä |
lainsäädäntäelimiltä |
lainsäädäntäelimeltä |
lainsäädäntäelimiltä |
lainsäädäntäelimeltä |
lainsäädäntäelimiltä |
Tra |
-ksi |
lainsäädäntäelimekse |
lainsäädäntäelimikse |
lainsäädäntäelimekse |
lainsäädäntäelimikse |
lainsäädäntäelimekse |
lainsäädäntäelimikse |
Ess |
-na |
lainsäädäntäelimenä |
lainsäädäntäeliminä |
lainsäädäntäelimenä |
lainsäädäntäeliminä |
lainsäädäntäelimenä |
lainsäädäntäeliminä |
Abe |
-tta |
lainsäädäntäelimettä |
lainsäädäntäelimittä |
lainsäädäntäelimettä |
lainsäädäntäelimittä |
lainsäädäntäelimettä |
lainsäädäntäelimittä |
Com |
-ne |
- |
lainsäädäntäelimine |
- |
lainsäädäntäelimine |
- |
lainsäädäntäelimine |
Singular
Plural
Nom
-
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
Par
-ta
lainsäädäntäelintä
lainsäädäntäelintä
lainsäädäntäelintä
lainsäädäntäelimiä
lainsäädäntäelimiä
lainsäädäntäelimiä
Gen
-n
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelime
lainsäädäntäelinte
lainsäädäntäelinte
lainsäädäntäelinte
Ill
mihin
lainsäädäntäelimee
lainsäädäntäelimee
lainsäädäntäelimee
lainsäädäntäelimii
lainsäädäntäelimii
lainsäädäntäelimii
Ine
-ssa
lainsäädäntäelimessä
lainsäädäntäelimessä
lainsäädäntäelimessä
lainsäädäntäelimissä
lainsäädäntäelimissä
lainsäädäntäelimissä
Ela
-sta
lainsäädäntäelimestä
lainsäädäntäelimestä
lainsäädäntäelimestä
lainsäädäntäelimistä
lainsäädäntäelimistä
lainsäädäntäelimistä
All
-lle
lainsäädäntäelimelle
lainsäädäntäelimelle
lainsäädäntäelimelle
lainsäädäntäelimille
lainsäädäntäelimille
lainsäädäntäelimille
Ade
-lla
lainsäädäntäelimellä
lainsäädäntäelimellä
lainsäädäntäelimellä
lainsäädäntäelimillä
lainsäädäntäelimillä
lainsäädäntäelimillä
Abl
-lta
lainsäädäntäelimeltä
lainsäädäntäelimeltä
lainsäädäntäelimeltä
lainsäädäntäelimiltä
lainsäädäntäelimiltä
lainsäädäntäelimiltä
Tra
-ksi
lainsäädäntäelimekse
lainsäädäntäelimekse
lainsäädäntäelimekse
lainsäädäntäelimikse
lainsäädäntäelimikse
lainsäädäntäelimikse
Ess
-na
lainsäädäntäelimenä
lainsäädäntäelimenä
lainsäädäntäelimenä
lainsäädäntäeliminä
lainsäädäntäeliminä
lainsäädäntäeliminä
Abe
-tta
lainsäädäntäelimettä
lainsäädäntäelimettä
lainsäädäntäelimettä
lainsäädäntäelimittä
lainsäädäntäelimittä
lainsäädäntäelimittä
Com
-ne
-
-
-
lainsäädäntäelimine
lainsäädäntäelimine
lainsäädäntäelimine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
lainsäädäntä |
lainsäädännät |
Par |
-ta |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöjä |
Gen |
-n |
lainsäädännän |
lainsäädäntöjen |
Ill |
mihin |
lainsäädäntään |
lainsäädäntöihin |
Ine |
-ssa |
lainsäädännässä |
lainsäädännöissä |
Ela |
-sta |
lainsäädännästä |
lainsäädännöistä |
All |
-lle |
lainsäädännälle |
lainsäädännöille |
Ade |
-lla |
lainsäädännällä |
lainsäädännöillä |
Abl |
-lta |
lainsäädännältä |
lainsäädännöiltä |
Tra |
-ksi |
lainsäädännäksi |
lainsäädännöiksi |
Ess |
-na |
lainsäädäntänä |
lainsäädäntöinä |
Abe |
-tta |
lainsäädännättä |
lainsäädännöittä |
Com |
-ne |
- |
lainsäädäntöine |
Ins |
-in |
- |
lainsäädännöin |
Singular
Plural
Nom
-
lainsäädäntä
lainsäädännät
Par
-ta
lainsäädäntää
lainsäädäntöjä
Gen
-n
lainsäädännän
lainsäädäntöjen
Ill
mihin
lainsäädäntään
lainsäädäntöihin
Ine
-ssa
lainsäädännässä
lainsäädännöissä
Ela
-sta
lainsäädännästä
lainsäädännöistä
All
-lle
lainsäädännälle
lainsäädännöille
Ade
-lla
lainsäädännällä
lainsäädännöillä
Abl
-lta
lainsäädännältä
lainsäädännöiltä
Tra
-ksi
lainsäädännäksi
lainsäädännöiksi
Ess
-na
lainsäädäntänä
lainsäädäntöinä
Abe
-tta
lainsäädännättä
lainsäädännöittä
Com
-ne
-
lainsäädäntöine
Ins
-in
-
lainsäädännöin
| legislative | |
| Lawmaking |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lainsäädäntä |
lainsäädäntä |
lainsäädäntä |
lainsäädäntä |
lainsäädäntä |
lainsäädäntä |
Par |
-ta |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöjä |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöjä |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöjä |
Gen |
-n |
lainsäädäntä |
lainsäädäntöje |
lainsäädäntä |
lainsäädäntöje |
lainsäädäntä |
lainsäädäntöje |
Ill |
mihin |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöihi |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöihi |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöihi |
Ine |
-ssa |
lainsäädännässä |
lainsäädännöissä |
lainsäädännässä |
lainsäädännöissä |
lainsäädännässä |
lainsäädännöissä |
Ela |
-sta |
lainsäädännästä |
lainsäädännöistä |
lainsäädännästä |
lainsäädännöistä |
lainsäädännästä |
lainsäädännöistä |
All |
-lle |
lainsäädännälle |
lainsäädännöille |
lainsäädännälle |
lainsäädännöille |
lainsäädännälle |
lainsäädännöille |
Ade |
-lla |
lainsäädännällä |
lainsäädännöillä |
lainsäädännällä |
lainsäädännöillä |
lainsäädännällä |
lainsäädännöillä |
Abl |
-lta |
lainsäädännältä |
lainsäädännöiltä |
lainsäädännältä |
lainsäädännöiltä |
lainsäädännältä |
lainsäädännöiltä |
Tra |
-ksi |
lainsäädännäkse |
lainsäädännöikse |
lainsäädännäkse |
lainsäädännöikse |
lainsäädännäkse |
lainsäädännöikse |
Ess |
-na |
lainsäädäntänä |
lainsäädäntöinä |
lainsäädäntänä |
lainsäädäntöinä |
lainsäädäntänä |
lainsäädäntöinä |
Abe |
-tta |
lainsäädännättä |
lainsäädännöittä |
lainsäädännättä |
lainsäädännöittä |
lainsäädännättä |
lainsäädännöittä |
Com |
-ne |
- |
lainsäädäntöine |
- |
lainsäädäntöine |
- |
lainsäädäntöine |
Singular
Plural
Nom
-
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntä
Par
-ta
lainsäädäntää
lainsäädäntää
lainsäädäntää
lainsäädäntöjä
lainsäädäntöjä
lainsäädäntöjä
Gen
-n
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntöje
lainsäädäntöje
lainsäädäntöje
Ill
mihin
lainsäädäntää
lainsäädäntää
lainsäädäntää
lainsäädäntöihi
lainsäädäntöihi
lainsäädäntöihi
Ine
-ssa
lainsäädännässä
lainsäädännässä
lainsäädännässä
lainsäädännöissä
lainsäädännöissä
lainsäädännöissä
Ela
-sta
lainsäädännästä
lainsäädännästä
lainsäädännästä
lainsäädännöistä
lainsäädännöistä
lainsäädännöistä
All
-lle
lainsäädännälle
lainsäädännälle
lainsäädännälle
lainsäädännöille
lainsäädännöille
lainsäädännöille
Ade
-lla
lainsäädännällä
lainsäädännällä
lainsäädännällä
lainsäädännöillä
lainsäädännöillä
lainsäädännöillä
Abl
-lta
lainsäädännältä
lainsäädännältä
lainsäädännältä
lainsäädännöiltä
lainsäädännöiltä
lainsäädännöiltä
Tra
-ksi
lainsäädännäkse
lainsäädännäkse
lainsäädännäkse
lainsäädännöikse
lainsäädännöikse
lainsäädännöikse
Ess
-na
lainsäädäntänä
lainsäädäntänä
lainsäädäntänä
lainsäädäntöinä
lainsäädäntöinä
lainsäädäntöinä
Abe
-tta
lainsäädännättä
lainsäädännättä
lainsäädännättä
lainsäädännöittä
lainsäädännöittä
lainsäädännöittä
Com
-ne
-
-
-
lainsäädäntöine
lainsäädäntöine
lainsäädäntöine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
lainsäädäntä |
lainsäädäntä |
lainsäädäntä |
lainsäädäntä |
lainsäädäntä |
lainsäädäntä |
Par |
-ta |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöjä |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöjä |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöjä |
Gen |
-n |
lainsäädäntä |
lainsäädäntöje |
lainsäädäntä |
lainsäädäntöje |
lainsäädäntä |
lainsäädäntöje |
Ill |
mihin |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöihi |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöihi |
lainsäädäntää |
lainsäädäntöihi |
Ine |
-ssa |
lainsäädännässä |
lainsäädännöissä |
lainsäädännässä |
lainsäädännöissä |
lainsäädännässä |
lainsäädännöissä |
Ela |
-sta |
lainsäädännästä |
lainsäädännöistä |
lainsäädännästä |
lainsäädännöistä |
lainsäädännästä |
lainsäädännöistä |
All |
-lle |
lainsäädännälle |
lainsäädännöille |
lainsäädännälle |
lainsäädännöille |
lainsäädännälle |
lainsäädännöille |
Ade |
-lla |
lainsäädännällä |
lainsäädännöillä |
lainsäädännällä |
lainsäädännöillä |
lainsäädännällä |
lainsäädännöillä |
Abl |
-lta |
lainsäädännältä |
lainsäädännöiltä |
lainsäädännältä |
lainsäädännöiltä |
lainsäädännältä |
lainsäädännöiltä |
Tra |
-ksi |
lainsäädännäkse |
lainsäädännöikse |
lainsäädännäkse |
lainsäädännöikse |
lainsäädännäkse |
lainsäädännöikse |
Ess |
-na |
lainsäädäntänä |
lainsäädäntöinä |
lainsäädäntänä |
lainsäädäntöinä |
lainsäädäntänä |
lainsäädäntöinä |
Abe |
-tta |
lainsäädännättä |
lainsäädännöittä |
lainsäädännättä |
lainsäädännöittä |
lainsäädännättä |
lainsäädännöittä |
Com |
-ne |
- |
lainsäädäntöine |
- |
lainsäädäntöine |
- |
lainsäädäntöine |
Singular
Plural
Nom
-
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntä
Par
-ta
lainsäädäntää
lainsäädäntää
lainsäädäntää
lainsäädäntöjä
lainsäädäntöjä
lainsäädäntöjä
Gen
-n
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntä
lainsäädäntöje
lainsäädäntöje
lainsäädäntöje
Ill
mihin
lainsäädäntää
lainsäädäntää
lainsäädäntää
lainsäädäntöihi
lainsäädäntöihi
lainsäädäntöihi
Ine
-ssa
lainsäädännässä
lainsäädännässä
lainsäädännässä
lainsäädännöissä
lainsäädännöissä
lainsäädännöissä
Ela
-sta
lainsäädännästä
lainsäädännästä
lainsäädännästä
lainsäädännöistä
lainsäädännöistä
lainsäädännöistä
All
-lle
lainsäädännälle
lainsäädännälle
lainsäädännälle
lainsäädännöille
lainsäädännöille
lainsäädännöille
Ade
-lla
lainsäädännällä
lainsäädännällä
lainsäädännällä
lainsäädännöillä
lainsäädännöillä
lainsäädännöillä
Abl
-lta
lainsäädännältä
lainsäädännältä
lainsäädännältä
lainsäädännöiltä
lainsäädännöiltä
lainsäädännöiltä
Tra
-ksi
lainsäädännäkse
lainsäädännäkse
lainsäädännäkse
lainsäädännöikse
lainsäädännöikse
lainsäädännöikse
Ess
-na
lainsäädäntänä
lainsäädäntänä
lainsäädäntänä
lainsäädäntöinä
lainsäädäntöinä
lainsäädäntöinä
Abe
-tta
lainsäädännättä
lainsäädännättä
lainsäädännättä
lainsäädännöittä
lainsäädännöittä
lainsäädännöittä
Com
-ne
-
-
-
lainsäädäntöine
lainsäädäntöine
lainsäädäntöine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
elin |
elimet |
Par |
-ta |
elintä |
elimiä |
Gen |
-n |
elimen |
elinten / elimien |
Ill |
mihin |
elimeen |
elimiin |
Ine |
-ssa |
elimessä |
elimissä |
Ela |
-sta |
elimestä |
elimistä |
All |
-lle |
elimelle |
elimille |
Ade |
-lla |
elimellä |
elimillä |
Abl |
-lta |
elimeltä |
elimiltä |
Tra |
-ksi |
elimeksi |
elimiksi |
Ess |
-na |
elimenä |
eliminä |
Abe |
-tta |
elimettä |
elimittä |
Com |
-ne |
- |
elimine |
Ins |
-in |
- |
elimin |
Singular
Plural
Nom
-
elin
elimet
Par
-ta
elintä
elimiä
Gen
-n
elimen
elinten / elimien
Ill
mihin
elimeen
elimiin
Ine
-ssa
elimessä
elimissä
Ela
-sta
elimestä
elimistä
All
-lle
elimelle
elimille
Ade
-lla
elimellä
elimillä
Abl
-lta
elimeltä
elimiltä
Tra
-ksi
elimeksi
elimiksi
Ess
-na
elimenä
eliminä
Abe
-tta
elimettä
elimittä
Com
-ne
-
elimine
Ins
-in
-
elimin
| body | elin, runko, ruumis, keho, kappale, vartalo |
| organ | elin, urut, toimielin, äänenkannattaja, orgaani, urkuharmoni |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
elime |
elime |
elime |
elime |
elime |
elime |
Par |
-ta |
elintä |
elimiä |
elintä |
elimiä |
elintä |
elimiä |
Gen |
-n |
elime |
elinte |
elime |
elinte |
elime |
elinte |
Ill |
mihin |
elimee |
elimii |
elimee |
elimii |
elimee |
elimii |
Ine |
-ssa |
elimessä |
elimissä |
elimessä |
elimissä |
elimessä |
elimissä |
Ela |
-sta |
elimestä |
elimistä |
elimestä |
elimistä |
elimestä |
elimistä |
All |
-lle |
elimelle |
elimille |
elimelle |
elimille |
elimelle |
elimille |
Ade |
-lla |
elimellä |
elimillä |
elimellä |
elimillä |
elimellä |
elimillä |
Abl |
-lta |
elimeltä |
elimiltä |
elimeltä |
elimiltä |
elimeltä |
elimiltä |
Tra |
-ksi |
elimekse |
elimikse |
elimekse |
elimikse |
elimekse |
elimikse |
Ess |
-na |
elimenä |
eliminä |
elimenä |
eliminä |
elimenä |
eliminä |
Abe |
-tta |
elimettä |
elimittä |
elimettä |
elimittä |
elimettä |
elimittä |
Com |
-ne |
- |
elimine |
- |
elimine |
- |
elimine |
Singular
Plural
Nom
-
elime
elime
elime
elime
elime
elime
Par
-ta
elintä
elintä
elintä
elimiä
elimiä
elimiä
Gen
-n
elime
elime
elime
elinte
elinte
elinte
Ill
mihin
elimee
elimee
elimee
elimii
elimii
elimii
Ine
-ssa
elimessä
elimessä
elimessä
elimissä
elimissä
elimissä
Ela
-sta
elimestä
elimestä
elimestä
elimistä
elimistä
elimistä
All
-lle
elimelle
elimelle
elimelle
elimille
elimille
elimille
Ade
-lla
elimellä
elimellä
elimellä
elimillä
elimillä
elimillä
Abl
-lta
elimeltä
elimeltä
elimeltä
elimiltä
elimiltä
elimiltä
Tra
-ksi
elimekse
elimekse
elimekse
elimikse
elimikse
elimikse
Ess
-na
elimenä
elimenä
elimenä
eliminä
eliminä
eliminä
Abe
-tta
elimettä
elimettä
elimettä
elimittä
elimittä
elimittä
Com
-ne
-
-
-
elimine
elimine
elimine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
elime |
elime |
elime |
elime |
elime |
elime |
Par |
-ta |
elintä |
elimiä |
elintä |
elimiä |
elintä |
elimiä |
Gen |
-n |
elime |
elinte |
elime |
elinte |
elime |
elinte |
Ill |
mihin |
elimee |
elimii |
elimee |
elimii |
elimee |
elimii |
Ine |
-ssa |
elimessä |
elimissä |
elimessä |
elimissä |
elimessä |
elimissä |
Ela |
-sta |
elimestä |
elimistä |
elimestä |
elimistä |
elimestä |
elimistä |
All |
-lle |
elimelle |
elimille |
elimelle |
elimille |
elimelle |
elimille |
Ade |
-lla |
elimellä |
elimillä |
elimellä |
elimillä |
elimellä |
elimillä |
Abl |
-lta |
elimeltä |
elimiltä |
elimeltä |
elimiltä |
elimeltä |
elimiltä |
Tra |
-ksi |
elimekse |
elimikse |
elimekse |
elimikse |
elimekse |
elimikse |
Ess |
-na |
elimenä |
eliminä |
elimenä |
eliminä |
elimenä |
eliminä |
Abe |
-tta |
elimettä |
elimittä |
elimettä |
elimittä |
elimettä |
elimittä |
Com |
-ne |
- |
elimine |
- |
elimine |
- |
elimine |
Singular
Plural
Nom
-
elime
elime
elime
elime
elime
elime
Par
-ta
elintä
elintä
elintä
elimiä
elimiä
elimiä
Gen
-n
elime
elime
elime
elinte
elinte
elinte
Ill
mihin
elimee
elimee
elimee
elimii
elimii
elimii
Ine
-ssa
elimessä
elimessä
elimessä
elimissä
elimissä
elimissä
Ela
-sta
elimestä
elimestä
elimestä
elimistä
elimistä
elimistä
All
-lle
elimelle
elimelle
elimelle
elimille
elimille
elimille
Ade
-lla
elimellä
elimellä
elimellä
elimillä
elimillä
elimillä
Abl
-lta
elimeltä
elimeltä
elimeltä
elimiltä
elimiltä
elimiltä
Tra
-ksi
elimekse
elimekse
elimekse
elimikse
elimikse
elimikse
Ess
-na
elimenä
elimenä
elimenä
eliminä
eliminä
eliminä
Abe
-tta
elimettä
elimettä
elimettä
elimittä
elimittä
elimittä
Com
-ne
-
-
-
elimine
elimine
elimine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
laki |
lait / laet / la’it |
Par |
-ta |
lakia / lakea |
lakeja / lakia |
Gen |
-n |
lain / laen / la’in |
lakien |
Ill |
mihin |
lakiin / lakeen |
lakeihin / lakiin |
Ine |
-ssa |
laissa / laessa / la’issa |
laeissa / la’eissa / laissa |
Ela |
-sta |
laista / laesta / la’ista |
laeista / la’eista / laista |
All |
-lle |
laille / laelle / la’ille |
laeille / la’eille / laille |
Ade |
-lla |
lailla / laella / la’illa |
laeilla / la’eilla / lailla |
Abl |
-lta |
lailta / laelta / la’ilta |
laeilta / la’eilta / lailta |
Tra |
-ksi |
laiksi / laeksi / la’iksi |
laeiksi / la’eiksi / laiksi |
Ess |
-na |
lakina / lakena |
lakeina / lakina |
Abe |
-tta |
laitta / laetta / la’itta |
laeitta / la’eitta / laitta |
Com |
-ne |
- |
lakeine / lakine |
Ins |
-in |
- |
laein / la’ein / lain |
Singular
Plural
Nom
-
laki
lait / laet / la’it
Par
-ta
lakia / lakea
lakeja / lakia
Gen
-n
lain / laen / la’in
lakien
Ill
mihin
lakiin / lakeen
lakeihin / lakiin
Ine
-ssa
laissa / laessa / la’issa
laeissa / la’eissa / laissa
Ela
-sta
laista / laesta / la’ista
laeista / la’eista / laista
All
-lle
laille / laelle / la’ille
laeille / la’eille / laille
Ade
-lla
lailla / laella / la’illa
laeilla / la’eilla / lailla
Abl
-lta
lailta / laelta / la’ilta
laeilta / la’eilta / lailta
Tra
-ksi
laiksi / laeksi / la’iksi
laeiksi / la’eiksi / laiksi
Ess
-na
lakina / lakena
lakeina / lakina
Abe
-tta
laitta / laetta / la’itta
laeitta / la’eitta / laitta
Com
-ne
-
lakeine / lakine
Ins
-in
-
laein / la’ein / lain
| law | laki, oikeus, oikeustiede, oikeudenkäyttö, poliisi, tiukka järjestyksenpito |
| act | laki, teko, säädös, toimenpide, päätös, asiakirja |
| code | koodi, suuntanumero, säännöt, laki, koodijärjestelmä, maannumero |
| justice | oikeus, oikeudenmukaisuus, laki, kohtuus, tuomari, oikeutus |
| principle | periaate, toimintaperiaate, laki |
| top | huippu, yläosa, toppi, kansi, yläpää, laki |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laki |
laki |
laki |
laki |
laki |
laki |
Par |
-ta |
lakia |
lakeja |
lakia |
lakeja |
lakia |
lakeja |
Gen |
-n |
laki |
lakie |
laki |
lakie |
laki |
lakie |
Ill |
mihin |
lakii |
lakeihi |
lakii |
lakeihi |
lakii |
lakeihi |
Ine |
-ssa |
laissa |
laeissa |
laissa |
laeissa |
laissa |
laeissa |
Ela |
-sta |
laista |
laeista |
laista |
laeista |
laista |
laeista |
All |
-lle |
laille |
laeille |
laille |
laeille |
laill |
laeille |
Ade |
-lla |
lailla |
laeilla |
lailla |
laeilla |
lailla |
laeilla |
Abl |
-lta |
lailta |
laeilta |
lailta |
laeilta |
lailta |
laeilta |
Tra |
-ksi |
laikse |
laeikse |
laikse |
laeikse |
laiks |
laeiks |
Ess |
-na |
lakina |
lakeina |
lakina |
lakeina |
lakina |
lakeina |
Abe |
-tta |
laitta |
laeitta |
laitta |
laeitta |
laitta |
laeitta |
Com |
-ne |
- |
lakeine |
- |
lakeine |
- |
lakein |
Singular
Plural
Nom
-
laki
laki
laki
laki
laki
laki
Par
-ta
lakia
lakia
lakia
lakeja
lakeja
lakeja
Gen
-n
laki
laki
laki
lakie
lakie
lakie
Ill
mihin
lakii
lakii
lakii
lakeihi
lakeihi
lakeihi
Ine
-ssa
laissa
laissa
laissa
laeissa
laeissa
laeissa
Ela
-sta
laista
laista
laista
laeista
laeista
laeista
All
-lle
laille
laille
laill
laeille
laeille
laeille
Ade
-lla
lailla
lailla
lailla
laeilla
laeilla
laeilla
Abl
-lta
lailta
lailta
lailta
laeilta
laeilta
laeilta
Tra
-ksi
laikse
laikse
laiks
laeikse
laeikse
laeiks
Ess
-na
lakina
lakina
lakina
lakeina
lakeina
lakeina
Abe
-tta
laitta
laitta
laitta
laeitta
laeitta
laeitta
Com
-ne
-
-
-
lakeine
lakeine
lakein
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
laki |
laki |
laki |
laki |
laki |
laki |
Par |
-ta |
lakia |
lakeja |
lakia |
lakeja |
lakia |
lakeja |
Gen |
-n |
laki |
lakie |
laki |
lakie |
laki |
lakie |
Ill |
mihin |
lakii |
lakeihi |
lakii |
lakeihi |
lakii |
lakeihi |
Ine |
-ssa |
laissa |
laeissa |
laissa |
laeissa |
laissa |
laeissa |
Ela |
-sta |
laista |
laeista |
laista |
laeista |
laista |
laeista |
All |
-lle |
laille |
laeille |
laille |
laeille |
laill |
laeille |
Ade |
-lla |
lailla |
laeilla |
lailla |
laeilla |
lailla |
laeilla |
Abl |
-lta |
lailta |
laeilta |
lailta |
laeilta |
lailta |
laeilta |
Tra |
-ksi |
laikse |
laeikse |
laikse |
laeikse |
laiks |
laeiks |
Ess |
-na |
lakina |
lakeina |
lakina |
lakeina |
lakina |
lakeina |
Abe |
-tta |
laitta |
laeitta |
laitta |
laeitta |
laitta |
laeitta |
Com |
-ne |
- |
lakeine |
- |
lakeine |
- |
lakein |
Singular
Plural
Nom
-
laki
laki
laki
laki
laki
laki
Par
-ta
lakia
lakia
lakia
lakeja
lakeja
lakeja
Gen
-n
laki
laki
laki
lakie
lakie
lakie
Ill
mihin
lakii
lakii
lakii
lakeihi
lakeihi
lakeihi
Ine
-ssa
laissa
laissa
laissa
laeissa
laeissa
laeissa
Ela
-sta
laista
laista
laista
laeista
laeista
laeista
All
-lle
laille
laille
laill
laeille
laeille
laeille
Ade
-lla
lailla
lailla
lailla
laeilla
laeilla
laeilla
Abl
-lta
lailta
lailta
lailta
laeilta
laeilta
laeilta
Tra
-ksi
laikse
laikse
laiks
laeikse
laeikse
laeiks
Ess
-na
lakina
lakina
lakina
lakeina
lakeina
lakeina
Abe
-tta
laitta
laitta
laitta
laeitta
laeitta
laeitta
Com
-ne
-
-
-
lakeine
lakeine
lakein
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
säädäntä |
säädännät |
Par |
-ta |
säädäntää |
säädäntöjä |
Gen |
-n |
säädännän |
säädäntöjen |
Ill |
mihin |
säädäntään |
säädäntöihin |
Ine |
-ssa |
säädännässä |
säädännöissä |
Ela |
-sta |
säädännästä |
säädännöistä |
All |
-lle |
säädännälle |
säädännöille |
Ade |
-lla |
säädännällä |
säädännöillä |
Abl |
-lta |
säädännältä |
säädännöiltä |
Tra |
-ksi |
säädännäksi |
säädännöiksi |
Ess |
-na |
säädäntänä |
säädäntöinä |
Abe |
-tta |
säädännättä |
säädännöittä |
Com |
-ne |
- |
säädäntöine |
Ins |
-in |
- |
säädännöin |
Singular
Plural
Nom
-
säädäntä
säädännät
Par
-ta
säädäntää
säädäntöjä
Gen
-n
säädännän
säädäntöjen
Ill
mihin
säädäntään
säädäntöihin
Ine
-ssa
säädännässä
säädännöissä
Ela
-sta
säädännästä
säädännöistä
All
-lle
säädännälle
säädännöille
Ade
-lla
säädännällä
säädännöillä
Abl
-lta
säädännältä
säädännöiltä
Tra
-ksi
säädännäksi
säädännöiksi
Ess
-na
säädäntänä
säädäntöinä
Abe
-tta
säädännättä
säädännöittä
Com
-ne
-
säädäntöine
Ins
-in
-
säädännöin
| regulate | |
| Saadane |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
säädäntä |
säädäntä |
säädäntä |
säädäntä |
säädäntä |
säädäntä |
Par |
-ta |
säädäntää |
säädäntöjä |
säädäntää |
säädäntöjä |
säädäntää |
säädäntöjä |
Gen |
-n |
säädäntä |
säädäntöje |
säädäntä |
säädäntöje |
säädäntä |
säädäntöje |
Ill |
mihin |
säädäntää |
säädäntöihi |
säädäntää |
säädäntöihi |
säädäntää |
säädäntöihi |
Ine |
-ssa |
säädännässä |
säädännöissä |
säädännässä |
säädännöissä |
säädännässä |
säädännöissä |
Ela |
-sta |
säädännästä |
säädännöistä |
säädännästä |
säädännöistä |
säädännästä |
säädännöistä |
All |
-lle |
säädännälle |
säädännöille |
säädännälle |
säädännöille |
säädännälle |
säädännöille |
Ade |
-lla |
säädännällä |
säädännöillä |
säädännällä |
säädännöillä |
säädännällä |
säädännöillä |
Abl |
-lta |
säädännältä |
säädännöiltä |
säädännältä |
säädännöiltä |
säädännältä |
säädännöiltä |
Tra |
-ksi |
säädännäkse |
säädännöikse |
säädännäkse |
säädännöikse |
säädännäkse |
säädännöikse |
Ess |
-na |
säädäntänä |
säädäntöinä |
säädäntänä |
säädäntöinä |
säädäntänä |
säädäntöinä |
Abe |
-tta |
säädännättä |
säädännöittä |
säädännättä |
säädännöittä |
säädännättä |
säädännöittä |
Com |
-ne |
- |
säädäntöine |
- |
säädäntöine |
- |
säädäntöine |
Singular
Plural
Nom
-
säädäntä
säädäntä
säädäntä
säädäntä
säädäntä
säädäntä
Par
-ta
säädäntää
säädäntää
säädäntää
säädäntöjä
säädäntöjä
säädäntöjä
Gen
-n
säädäntä
säädäntä
säädäntä
säädäntöje
säädäntöje
säädäntöje
Ill
mihin
säädäntää
säädäntää
säädäntää
säädäntöihi
säädäntöihi
säädäntöihi
Ine
-ssa
säädännässä
säädännässä
säädännässä
säädännöissä
säädännöissä
säädännöissä
Ela
-sta
säädännästä
säädännästä
säädännästä
säädännöistä
säädännöistä
säädännöistä
All
-lle
säädännälle
säädännälle
säädännälle
säädännöille
säädännöille
säädännöille
Ade
-lla
säädännällä
säädännällä
säädännällä
säädännöillä
säädännöillä
säädännöillä
Abl
-lta
säädännältä
säädännältä
säädännältä
säädännöiltä
säädännöiltä
säädännöiltä
Tra
-ksi
säädännäkse
säädännäkse
säädännäkse
säädännöikse
säädännöikse
säädännöikse
Ess
-na
säädäntänä
säädäntänä
säädäntänä
säädäntöinä
säädäntöinä
säädäntöinä
Abe
-tta
säädännättä
säädännättä
säädännättä
säädännöittä
säädännöittä
säädännöittä
Com
-ne
-
-
-
säädäntöine
säädäntöine
säädäntöine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
säädäntä |
säädäntä |
säädäntä |
säädäntä |
säädäntä |
säädäntä |
Par |
-ta |
säädäntää |
säädäntöjä |
säädäntää |
säädäntöjä |
säädäntää |
säädäntöjä |
Gen |
-n |
säädäntä |
säädäntöje |
säädäntä |
säädäntöje |
säädäntä |
säädäntöje |
Ill |
mihin |
säädäntää |
säädäntöihi |
säädäntää |
säädäntöihi |
säädäntää |
säädäntöihi |
Ine |
-ssa |
säädännässä |
säädännöissä |
säädännässä |
säädännöissä |
säädännässä |
säädännöissä |
Ela |
-sta |
säädännästä |
säädännöistä |
säädännästä |
säädännöistä |
säädännästä |
säädännöistä |
All |
-lle |
säädännälle |
säädännöille |
säädännälle |
säädännöille |
säädännälle |
säädännöille |
Ade |
-lla |
säädännällä |
säädännöillä |
säädännällä |
säädännöillä |
säädännällä |
säädännöillä |
Abl |
-lta |
säädännältä |
säädännöiltä |
säädännältä |
säädännöiltä |
säädännältä |
säädännöiltä |
Tra |
-ksi |
säädännäkse |
säädännöikse |
säädännäkse |
säädännöikse |
säädännäkse |
säädännöikse |
Ess |
-na |
säädäntänä |
säädäntöinä |
säädäntänä |
säädäntöinä |
säädäntänä |
säädäntöinä |
Abe |
-tta |
säädännättä |
säädännöittä |
säädännättä |
säädännöittä |
säädännättä |
säädännöittä |
Com |
-ne |
- |
säädäntöine |
- |
säädäntöine |
- |
säädäntöine |
Singular
Plural
Nom
-
säädäntä
säädäntä
säädäntä
säädäntä
säädäntä
säädäntä
Par
-ta
säädäntää
säädäntää
säädäntää
säädäntöjä
säädäntöjä
säädäntöjä
Gen
-n
säädäntä
säädäntä
säädäntä
säädäntöje
säädäntöje
säädäntöje
Ill
mihin
säädäntää
säädäntää
säädäntää
säädäntöihi
säädäntöihi
säädäntöihi
Ine
-ssa
säädännässä
säädännässä
säädännässä
säädännöissä
säädännöissä
säädännöissä
Ela
-sta
säädännästä
säädännästä
säädännästä
säädännöistä
säädännöistä
säädännöistä
All
-lle
säädännälle
säädännälle
säädännälle
säädännöille
säädännöille
säädännöille
Ade
-lla
säädännällä
säädännällä
säädännällä
säädännöillä
säädännöillä
säädännöillä
Abl
-lta
säädännältä
säädännältä
säädännältä
säädännöiltä
säädännöiltä
säädännöiltä
Tra
-ksi
säädännäkse
säädännäkse
säädännäkse
säädännöikse
säädännöikse
säädännöikse
Ess
-na
säädäntänä
säädäntänä
säädäntänä
säädäntöinä
säädäntöinä
säädäntöinä
Abe
-tta
säädännättä
säädännättä
säädännättä
säädännöittä
säädännöittä
säädännöittä
Com
-ne
-
-
-
säädäntöine
säädäntöine
säädäntöine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net