Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

kuluessa kuluessa   Po
kulua   V Act InfE Sg Ine

kuluessa, Postposition

up ↑

Translations & synonyms

within sisällä, kuluessa, puitteissa, rajoissa, sisälle, sisäpuolella
over yli, aikana, päälle, päällä, kuluessa, yläpuolella
during aikana, kuluessa
in kuluttua, kuluessa, vallassa, -llä, -ssä, -lla
in the course of aikana, kuluessa

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
jvguva

in context: xhyhrffn
     Fin: Ur fbvggning zrvyyr ivvxba xhyhrffn.
     Eng: Gurl jvyy pnyy hf jvguva n jrrx.
Synonyms:
fvfäyyä
Etymology:
Sebz gur ireo xhyhn.
Source: Jvxgvbanel

kulua, Verb

up ↑

Indicative present

PositiveNegative
Singular
i kulun en kulu
ii kulut et kulu
iii kuluu ei kulu
Plural
i kulumme / kulutaan emme kulu / ei kuluta
ii kulutte ette kulu
iii kuluvat eivät kulu

Indicative imperfect

PositiveNegative
Singular
i kuluin en kulunut
ii kuluit et kulunut
iii kului ei kulunut
Plural
i kuluimme / kuluttiin emme kuluneet / ei kuluttu
ii kuluitte ette kuluneet
iii kuluivat eivät kuluneet

Indicative perfect

PositiveNegative
Singular
i olen kulunut en ole kulunut
ii olet kulunut et ole kulunut
iii on kulunut ei ole kulunut
Plural
i olemme kuluneet emme ole kuluneet
ii olette kuluneet ette ole kuluneet
iii ovat kuluneet eivät ole kuluneet
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
(r.t. bs pybgurf) gb jrne (bhg/guva/qbja)

(bs zbarl) gb trg fcrag, tb

(bs erfbhepr, sbbq) gb or/trg pbafhzrq, gb trg rngra

(bs gvzr) gb tb ol, cnff ol, cnff bss

     Fin: Ihbfvghunaara invuqr xhyhv vyzna xngnfgebsrwn.
     Eng: Gur zvyyraavhz cnffrq bss jvgubhg nal qvfnfgref.
Derived terms:
nqwrpgvirf
xhyhzngba
xhyhahg
abhaf
xhyhg
cbfgcbfvgvbaf
xhyhrffn
xhyhgghn
ireof
pnhfngvir xhyhggnn
xhyhn uhxxnna = gb or jnfgrq/fdhnaqrerq
xhyhn ybcchha = gb or qrcyrgrq, or rkunhfgrq
xhyhn iäuvva = gb (or) eha(avat) bhg
(bs gvzr) xhyhn hzcrra = gb rkcver, or hc

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp xhyhqnx, sebz Cebgb-Svaab-Htevp xhyɜ-. Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna xhyhzn, Yvibavna xh'yyõ, Yhqvna xhyhqn, Xunagl ҳөла- (u̦ôyn-) naq Znafv хол- (uby-).
Source: Jvxgvbanel

Indicative plusquamperfect

PositiveNegative
Singular
i olin kulunut en ollut kulunut
ii olit kulunut et ollut kulunut
iii oli kulunut ei ollut kulunut
Plural
i olimme kuluneet emme olleet kuluneet
ii olitte kuluneet ette olleet kuluneet
iii olivat kuluneet eivät olleet kuluneet

Conditional present

PositiveNegative
Singular
i kuluisin en kuluisi
ii kuluisit et kuluisi
iii kuluisi ei kuluisi
Plural
i kuluisimme emme kuluisi
ii kuluisitte ette kuluisi
iii kuluisivat eivät kuluisi

Potential present

PositiveNegative
Singular
i kulunen en kulune
ii kulunet et kulune
iii kulunee ei kulune
Plural
i kulunemme emme kulune
ii kulunette ette kulune
iii kulunevat eivät kulune

Conditional perfect

PositiveNegative
Singular
i olisin kulunut en olisi kulunut
ii olisit kulunut et olisi kulunut
iii olisi kulunut ei olisi kulunut
Plural
i olisimme kuluneet emme olisi kuluneet
ii olisitte kuluneet ette olisi kuluneet
iii olisivat kuluneet eivät olisi kuluneet

Potential perfect

PositiveNegative
Singular
i lienen kulunut en liene kulunut
ii lienet kulunut et liene kulunut
iii lienee kulunut ei liene kulunut
Plural
i lienemme kuluneet emme liene kuluneet
ii lienette kuluneet ette liene kuluneet
iii lienevät kuluneet eivät liene kuluneet

Imperative

Singular
i -
ii kulu
iii kulukoon
Plural
i kulukaamme
ii kulukaa
iii kulukoot

Infinitive I

Nom - kulua
Tra -ksi kuluaksensa / kuluakseen

Infinitive II

Ine -ssa kuluessa
Ins -in kuluen
Ine -ssa kuluttaessa (passive)

Infinitive IV

Nom - kuluminen
Par -ta kulumista

Infinitive III

Ill mihin kulumaan
Ine -ssa kulumassa
Ela -sta kulumasta
Ade -lla kulumalla
Abe -tta kulumatta
Ins -in kuluman
Ins -in - (passive)

Infinitive V

kulumaisillaan / kulumaisillansa

Passive

PositiveNegative
Present kulutaan ei kuluta
Imperfect kuluttiin ei kuluttu
Potential kuluttaneen ei kuluttane
Conditional kuluttaisiin ei kuluttaisi
Imperative Present kuluttakoon älköön kuluttako
Imperative Perfect olkoon kuluttu älköön olko kuluttu

Participle

ActivePassive
1st kuluva kuluttava
2nd kulunut kuluttu
3rd kuluma -
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept