logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

moni, indefinite pronoun

Word analysis
monille

monille

moni

Indefinite pronoun, Plural Allative

mon

Noun, Singular Allative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Wiktionary

(indefinite, without a noun, refers often to people) many people, many Fin:Moni voisi ajatella samoin.Eng:Many people could think the same. (in compounds) poly-, multi-, many- Fin:monityydyttymätönEng:polyunsaturatedFin:monikielinenEng:multilingualFin:monipuolinenEng:many-sided (aika ~ or melko ~) few, quite a few Fin:Melko moni tahtoo olutta.Eng:Quite a few people want beer. Show more arrow right (many): usea Show more arrow right When used as the grammatical subject in a sentence the use of moni differs according to the linguistic style. In formal Finnish, moni is the plural marker and the following noun (if any) and verb are in the singular. In informal Finnish the plural form "monet" is used and the modified noun and the following verb are plural. moni lapsi syö puuroa aamiaiseksi (formal language style)many children eat porridge for breakfast= many a child eats porridge for breakfast monet lapset syövät puuroa aamiaiseksi (informal language style)many children eat porridge for breakfast When used as the grammatical object in a sentence, both moni and the noun it qualifies follow the case dictated by the verb. pystyn vaikuttamaan moniin ihmisiin.. (illative case dictated by vaikuttaa)I'm able to influence many people..rakastan montaa ihmistä (partitive case dictated by rakastaa; double partitive (montaa) necessary as "monta" has been reanalyzed as nominative)I love many people Show more arrow right Pronouns mones Nouns monikko Verbs monistaa Show more arrow right From Proto-Finnic moni, from Proto-Finno-Permic mone, mune. Cognate to Estonian mõni (“some”), Ingrian moni (“many, some”), Ingrian monikas (“some one, few”), Karelian moni, Karelian monies (“few, some one”), Votic mõni, Votic mõnikaz (“few”), Estonian mõnd (“many”), Livonian muunda (“many”), Northern Sami moanak, Udmurt мында (mynda, “as much as”), Udmurt со мында (so mynda, “so much”). Possibly related to or borrowed from Proto-Indo-European monegʰ-, menegʰ-, monogʰos. Show more arrow right

Examples

Molemmat lapset ovat koulussa. Both children are at school. Annan tehtävän molemmille. I'll give an assignment to both. Moni yritys epäonnistuu. Many companies fail. Tuli monta vierasta. Many guests came. Olen ollut monissa maissa (~monessa maassa). I have been to (in) many countries. Monien mielestä tämä on huono ehdotus. In many people's opinion this is a bad proposal. Monella yrittäjällä on vaikeuksia. Many entrepreneurs have difficulties. Tunnen monia ihmisiä. I know many people. Show more arrow right
moni / many (a)
SingularPlural
Nom - moni monet
Par -ta monta monia
Gen -n monen monien
Ill mihin moneen moniin
Ine -ssa monessa monissa
Ela -sta monesta monista
All -lle monelle monille
Ade -lla monella monilla
Abl -lta monelta monilta
Tra -ksi moneksi moniksi
Ess -na monena monina
Abe -tta monetta monitta
Com -ne - -
Ins -in - monin
molempi / both
SingularPlural
Nom - molempi molemmat
Par -ta molempia molempia
Gen -n molemman molempien
Ill mihin molempiin molempiin
Ine -ssa molemmassa molemmissa
Ela -sta molemmasta molemmista
All -lle molemmalle molemmille
Ade -lla molemmalla molemmilla
Abl -lta molemmalta molemmilta
Tra -ksi molemmaksi molemmiksi
Ess -na molempana molempina
Abe -tta molemmatta molemmitta
Com -ne - -
Ins -in - molemmin

moni / many (a)

Singular

Plural

Nom

-

moni

monet

Par

-ta

monta

monia

Gen

-n

monen

monien

Ill

mihin

moneen

moniin

Ine

-ssa

monessa

monissa

Ela

-sta

monesta

monista

All

-lle

monelle

monille

Ade

-lla

monella

monilla

Abl

-lta

monelta

monilta

Tra

-ksi

moneksi

moniksi

Ess

-na

monena

monina

Abe

-tta

monetta

monitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

monin

molempi / both

Singular

Plural

Nom

-

molempi

molemmat

Par

-ta

molempia

molempia

Gen

-n

molemman

molempien

Ill

mihin

molempiin

molempiin

Ine

-ssa

molemmassa

molemmissa

Ela

-sta

molemmasta

molemmista

All

-lle

molemmalle

molemmille

Ade

-lla

molemmalla

molemmilla

Abl

-lta

molemmalta

molemmilta

Tra

-ksi

molemmaksi

molemmiksi

Ess

-na

molempana

molempina

Abe

-tta

molemmatta

molemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

molemmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

mon
pl
the Mon
from MON
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monini

monini

monisi

monisi

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniani

monejani

moniasi

monejasi

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monieni

monisi

moniesi

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniini

moneihini

moniisi

moneihisi

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

moneissani

monissasi

moneissasi

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

moneistani

monistasi

moneistasi

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

moneilleni

monillesi

moneillesi

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

moneillani

monillasi

moneillasi

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moneiltani

moniltasi

moneiltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moneikseni

moniksesi

moneiksesi

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moneinani

moninasi

moneinasi

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

moneittani

monittasi

moneittasi

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneineni

-

moneinesi

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monini

monisi

moninsa

monini

monisi

moninsa

Par

-ta

moniani

moniasi

moniansa / moniaan

monejani

monejasi

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monisi

moninsa

monieni

moniesi

moniensa

Ill

mihin

moniini

moniisi

moniinsa

moneihini

moneihisi

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

monissasi

monissansa / monissaan

moneissani

moneissasi

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

monistasi

monistansa / monistaan

moneistani

moneistasi

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

monillesi

monillensa / monilleen

moneilleni

moneillesi

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

monillasi

monillansa / monillaan

moneillani

moneillasi

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moniltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltani

moneiltasi

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moniksesi

moniksensa / monikseen

moneikseni

moneiksesi

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moninasi

moninansa / moninaan

moneinani

moneinasi

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

monittasi

monittansa / monittaan

moneittani

moneittasi

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneineni

moneinesi

moneinensa / moneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monimme

monimme

moninne

moninne

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniamme

monejamme

monianne

monejanne

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moniemme

moninne

monienne

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moneihimme

moniinne

moneihinne

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

moneissamme

monissanne

moneissanne

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

moneistamme

monistanne

moneistanne

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

moneillemme

monillenne

moneillenne

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

moneillamme

monillanne

moneillanne

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moneiltamme

moniltanne

moneiltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moneiksemme

moniksenne

moneiksenne

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moneinamme

moninanne

moneinanne

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

moneittamme

monittanne

moneittanne

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneinemme

-

moneinenne

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monimme

moninne

moninsa

monimme

moninne

moninsa

Par

-ta

moniamme

monianne

moniansa / moniaan

monejamme

monejanne

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moninne

moninsa

moniemme

monienne

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moniinne

moniinsa

moneihimme

moneihinne

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

monissanne

monissansa / monissaan

moneissamme

moneissanne

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

monistanne

monistansa / monistaan

moneistamme

moneistanne

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

monillenne

monillensa / monilleen

moneillemme

moneillenne

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

monillanne

monillansa / monillaan

moneillamme

moneillanne

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moniltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltamme

moneiltanne

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moniksenne

moniksensa / monikseen

moneiksemme

moneiksenne

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moninanne

moninansa / moninaan

moneinamme

moneinanne

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

monittanne

monittansa / monittaan

moneittamme

moneittanne

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneinemme

moneinenne

moneinensa / moneineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept