logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

moni, indefinite pronoun

Word analysis
moniin

moniin

moni

Indefinite pronoun, Plural Illative

mon

Noun, Singular Nominative

+ ikä

Noun, Plural Instructive

mon

Noun, Singular Illative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Wiktionary

(indefinite, without a noun, refers often to people) many people, many Fin:Moni voisi ajatella samoin.Eng:Many people could think the same. (in compounds) poly-, multi-, many- Fin:monityydyttymätönEng:polyunsaturatedFin:monikielinenEng:multilingualFin:monipuolinenEng:many-sided (aika ~ or melko ~) few, quite a few Fin:Melko moni tahtoo olutta.Eng:Quite a few people want beer. Show more arrow right (many): usea Show more arrow right When used as the grammatical subject in a sentence the use of moni differs according to the linguistic style. In formal Finnish, moni is the plural marker and the following noun (if any) and verb are in the singular. In informal Finnish the plural form "monet" is used and the modified noun and the following verb are plural. moni lapsi syö puuroa aamiaiseksi (formal language style)many children eat porridge for breakfast= many a child eats porridge for breakfast monet lapset syövät puuroa aamiaiseksi (informal language style)many children eat porridge for breakfast When used as the grammatical object in a sentence, both moni and the noun it qualifies follow the case dictated by the verb. pystyn vaikuttamaan moniin ihmisiin.. (illative case dictated by vaikuttaa)I'm able to influence many people..rakastan montaa ihmistä (partitive case dictated by rakastaa; double partitive (montaa) necessary as "monta" has been reanalyzed as nominative)I love many people Show more arrow right Pronouns mones Nouns monikko Verbs monistaa Show more arrow right From Proto-Finnic moni, from Proto-Finno-Permic mone, mune. Cognate to Estonian mõni (“some”), Ingrian moni (“many, some”), Ingrian monikas (“some one, few”), Karelian moni, Karelian monies (“few, some one”), Votic mõni, Votic mõnikaz (“few”), Estonian mõnd (“many”), Livonian muunda (“many”), Northern Sami moanak, Udmurt мында (mynda, “as much as”), Udmurt со мында (so mynda, “so much”). Possibly related to or borrowed from Proto-Indo-European monegʰ-, menegʰ-, monogʰos. Show more arrow right

Examples

Molemmat lapset ovat koulussa. Both children are at school. Annan tehtävän molemmille. I'll give an assignment to both. Moni yritys epäonnistuu. Many companies fail. Tuli monta vierasta. Many guests came. Olen ollut monissa maissa (~monessa maassa). I have been to (in) many countries. Monien mielestä tämä on huono ehdotus. In many people's opinion this is a bad proposal. Monella yrittäjällä on vaikeuksia. Many entrepreneurs have difficulties. Tunnen monia ihmisiä. I know many people. Show more arrow right
moni / many (a)
SingularPlural
Nom - moni monet
Par -ta monta monia
Gen -n monen monien
Ill mihin moneen moniin
Ine -ssa monessa monissa
Ela -sta monesta monista
All -lle monelle monille
Ade -lla monella monilla
Abl -lta monelta monilta
Tra -ksi moneksi moniksi
Ess -na monena monina
Abe -tta monetta monitta
Com -ne - -
Ins -in - monin
molempi / both
SingularPlural
Nom - molempi molemmat
Par -ta molempia molempia
Gen -n molemman molempien
Ill mihin molempiin molempiin
Ine -ssa molemmassa molemmissa
Ela -sta molemmasta molemmista
All -lle molemmalle molemmille
Ade -lla molemmalla molemmilla
Abl -lta molemmalta molemmilta
Tra -ksi molemmaksi molemmiksi
Ess -na molempana molempina
Abe -tta molemmatta molemmitta
Com -ne - -
Ins -in - molemmin

moni / many (a)

Singular

Plural

Nom

-

moni

monet

Par

-ta

monta

monia

Gen

-n

monen

monien

Ill

mihin

moneen

moniin

Ine

-ssa

monessa

monissa

Ela

-sta

monesta

monista

All

-lle

monelle

monille

Ade

-lla

monella

monilla

Abl

-lta

monelta

monilta

Tra

-ksi

moneksi

moniksi

Ess

-na

monena

monina

Abe

-tta

monetta

monitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

monin

molempi / both

Singular

Plural

Nom

-

molempi

molemmat

Par

-ta

molempia

molempia

Gen

-n

molemman

molempien

Ill

mihin

molempiin

molempiin

Ine

-ssa

molemmassa

molemmissa

Ela

-sta

molemmasta

molemmista

All

-lle

molemmalle

molemmille

Ade

-lla

molemmalla

molemmilla

Abl

-lta

molemmalta

molemmilta

Tra

-ksi

molemmaksi

molemmiksi

Ess

-na

molempana

molempina

Abe

-tta

molemmatta

molemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

molemmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

mon
pl
the Mon
from MON
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monini

monini

monisi

monisi

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniani

monejani

moniasi

monejasi

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monieni

monisi

moniesi

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniini

moneihini

moniisi

moneihisi

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

moneissani

monissasi

moneissasi

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

moneistani

monistasi

moneistasi

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

moneilleni

monillesi

moneillesi

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

moneillani

monillasi

moneillasi

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moneiltani

moniltasi

moneiltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moneikseni

moniksesi

moneiksesi

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moneinani

moninasi

moneinasi

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

moneittani

monittasi

moneittasi

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneineni

-

moneinesi

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monini

monisi

moninsa

monini

monisi

moninsa

Par

-ta

moniani

moniasi

moniansa / moniaan

monejani

monejasi

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monisi

moninsa

monieni

moniesi

moniensa

Ill

mihin

moniini

moniisi

moniinsa

moneihini

moneihisi

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

monissasi

monissansa / monissaan

moneissani

moneissasi

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

monistasi

monistansa / monistaan

moneistani

moneistasi

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

monillesi

monillensa / monilleen

moneilleni

moneillesi

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

monillasi

monillansa / monillaan

moneillani

moneillasi

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moniltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltani

moneiltasi

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moniksesi

moniksensa / monikseen

moneikseni

moneiksesi

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moninasi

moninansa / moninaan

moneinani

moneinasi

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

monittasi

monittansa / monittaan

moneittani

moneittasi

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneineni

moneinesi

moneinensa / moneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monimme

monimme

moninne

moninne

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniamme

monejamme

monianne

monejanne

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moniemme

moninne

monienne

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moneihimme

moniinne

moneihinne

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

moneissamme

monissanne

moneissanne

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

moneistamme

monistanne

moneistanne

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

moneillemme

monillenne

moneillenne

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

moneillamme

monillanne

moneillanne

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moneiltamme

moniltanne

moneiltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moneiksemme

moniksenne

moneiksenne

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moneinamme

moninanne

moneinanne

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

moneittamme

monittanne

moneittanne

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneinemme

-

moneinenne

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monimme

moninne

moninsa

monimme

moninne

moninsa

Par

-ta

moniamme

monianne

moniansa / moniaan

monejamme

monejanne

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moninne

moninsa

moniemme

monienne

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moniinne

moniinsa

moneihimme

moneihinne

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

monissanne

monissansa / monissaan

moneissamme

moneissanne

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

monistanne

monistansa / monistaan

moneistamme

moneistanne

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

monillenne

monillensa / monilleen

moneillemme

moneillenne

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

monillanne

monillansa / monillaan

moneillamme

moneillanne

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moniltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltamme

moneiltanne

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moniksenne

moniksensa / monikseen

moneiksemme

moneiksenne

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moninanne

moninansa / moninaan

moneinamme

moneinanne

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

monittanne

monittansa / monittaan

moneittamme

moneittanne

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneinemme

moneinenne

moneinensa / moneineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ikä

iät / i’ät

Par

-ta

ikää

ikiä

Gen

-n

iän / i’än

ikien

Ill

mihin

ikään

ikiin

Ine

-ssa

iässä / i’ässä

i’issä / iissä

Ela

-sta

iästä / i’ästä

i’istä / iistä

All

-lle

iälle / i’älle

i’ille / iille

Ade

-lla

iällä / i’ällä

i’illä / iillä

Abl

-lta

iältä / i’ältä

i’iltä / iiltä

Tra

-ksi

iäksi / i’äksi

i’iksi / iiksi

Ess

-na

ikänä

ikinä

Abe

-tta

iättä / i’ättä

i’ittä / iittä

Com

-ne

-

ikine

Ins

-in

-

i’in / iin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Translations

age ikä, aika, aikakausi, vanhuus, elinikä, ajanjakso
years ikä
Show more arrow right

Wiktionary

age life lifetime Show more arrow right (life): elämä(lifetime): elinikä Show more arrow right alaikäinenikuinenikäinen-ikäinenikäysikääntyäiäkäsiätöniätäyli-ikäinen Show more arrow right aikuisikäavioitumisikäelinikäeläkeikäeroamisikähakkuuikähedelmällisyysikäihmisikäikäeroikähyvitysikäihminenikäjakaumaikäjakautumaikäjärjestysikäkausiikäkuluikäkuuloikälisäikäloppuikäluokitusikäluokkaikämiesikäneitoikänäköikäpolviikäpuhemiesikärajaikärakenneikärasismiikäryhmäikäsyrjintäikätoveriikävuosiikävähennysimemisikäimeväisikäiänmäärityskasvuikäkehitysikäkeski-ikäkestoikäkouluikäkutsuntaikäkyselyikäkäyttöikälapsuusikäleikki-ikäloppuikämiehuusikämurrosikänaimaikänuoruusikäoppivelvollisuusikäpoikaikärippikouluikäsatuikäsikiöikäsuojaikäsynnytysikäteini-ikätyttöikätyöikäuhmaikäukkoikävanhuusikävauvaikävirkaikävähimmäisikäälykkyysikä Show more arrow right From Proto-Finnic ikä, from Proto-Finno-Ugric ikä, from Proto-Uralic jikä, ikä. Cognates include Estonian iga and Hungarian év. Show more arrow right

Wikipedia

vanheneminen
ihmisen eri ikävaiheita: leikki-ikä teini-ikä keski-ikä ihmisen henkinen ikä täysi-ikäisyys, oikeustieteellinen käsite vanheneminen
ikävähennys
viimeinen käyttöpäivä
) tähden ikä
kaikkeuden ikä
ikäpresidentti
eduskunnan ikäpuhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäni

ikäsi

ikäsi

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikiäni

ikääsi

ikiäsi

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikieni

ikäsi

ikiesi

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikiini

ikääsi

ikiisi

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

i’issäni / iissäni

iässäsi / i’ässäsi

i’issäsi / iissäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

i’istäni / iistäni

iästäsi / i’ästäsi

i’istäsi / iistäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

i’illeni / iilleni

iällesi / i’ällesi

i’illesi / iillesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

i’illäni / iilläni

iälläsi / i’älläsi

i’illäsi / iilläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

i’iltäni / iiltäni

iältäsi / i’ältäsi

i’iltäsi / iiltäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

i’ikseni / iikseni

iäksesi / i’äksesi

i’iksesi / iiksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikinäni

ikänäsi

ikinäsi

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

i’ittäni / iittäni

iättäsi / i’ättäsi

i’ittäsi / iittäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikineni

-

ikinesi

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikäni

ikäsi

ikänsä

Par

-ta

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiäni

ikiäsi

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikäni

ikäsi

ikänsä

ikieni

ikiesi

ikiensä

Ill

mihin

ikääni

ikääsi

ikäänsä

ikiini

ikiisi

ikiinsä

Ine

-ssa

iässäni / i’ässäni

iässäsi / i’ässäsi

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issäni / iissäni

i’issäsi / iissäsi

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästäni / i’ästäni

iästäsi / i’ästäsi

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istäni / iistäni

i’istäsi / iistäsi

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iälleni / i’älleni

iällesi / i’ällesi

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illeni / iilleni

i’illesi / iillesi

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iälläni / i’älläni

iälläsi / i’älläsi

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illäni / iilläni

i’illäsi / iilläsi

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältäni / i’ältäni

iältäsi / i’ältäsi

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltäni / iiltäni

i’iltäsi / iiltäsi

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäkseni / i’äkseni

iäksesi / i’äksesi

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseni / iikseni

i’iksesi / iiksesi

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänäni

ikänäsi

ikänänsä / ikänään

ikinäni

ikinäsi

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättäni / i’ättäni

iättäsi / i’ättäsi

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittäni / iittäni

i’ittäsi / iittäsi

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikineni

ikinesi

ikinensä / ikineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikämme

ikänne

ikänne

ikänsä

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikiämme

ikäänne

ikiänne

ikäänsä

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikiemme

ikänne

ikienne

ikänsä

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikiimme

ikäänne

ikiinne

ikäänsä

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

i’issämme / iissämme

iässänne / i’ässänne

i’issänne / iissänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

i’istämme / iistämme

iästänne / i’ästänne

i’istänne / iistänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

i’illemme / iillemme

iällenne / i’ällenne

i’illenne / iillenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

i’illämme / iillämme

iällänne / i’ällänne

i’illänne / iillänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

i’iltämme / iiltämme

iältänne / i’ältänne

i’iltänne / iiltänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

i’iksemme / iiksemme

iäksenne / i’äksenne

i’iksenne / iiksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikinämme

ikänänne

ikinänne

ikänänsä / ikänään

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

i’ittämme / iittämme

iättänne / i’ättänne

i’ittänne / iittänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

ikinemme

-

ikinenne

-

ikinensä / ikineen

Singular

Plural

Nom

-

ikämme

ikänne

ikänsä

ikämme

ikänne

ikänsä

Par

-ta

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiämme

ikiänne

ikiänsä / ikiään

Gen

-n

ikämme

ikänne

ikänsä

ikiemme

ikienne

ikiensä

Ill

mihin

ikäämme

ikäänne

ikäänsä

ikiimme

ikiinne

ikiinsä

Ine

-ssa

iässämme / i’ässämme

iässänne / i’ässänne

iässänsä / iässään / i’ässänsä / i’ässään

i’issämme / iissämme

i’issänne / iissänne

i’issänsä / i’issään / iissänsä / iissään

Ela

-sta

iästämme / i’ästämme

iästänne / i’ästänne

iästänsä / iästään / i’ästänsä / i’ästään

i’istämme / iistämme

i’istänne / iistänne

i’istänsä / i’istään / iistänsä / iistään

All

-lle

iällemme / i’ällemme

iällenne / i’ällenne

iälleen / iällensä / i’älleen / i’ällensä

i’illemme / iillemme

i’illenne / iillenne

i’illensä / i’illeän / iillensä / iilleän

Ade

-lla

iällämme / i’ällämme

iällänne / i’ällänne

iällänsä / iällään / i’ällänsä / i’ällään

i’illämme / iillämme

i’illänne / iillänne

i’illänsä / i’illään / iillänsä / iillään

Abl

-lta

iältämme / i’ältämme

iältänne / i’ältänne

iältänsä / iältään / i’ältänsä / i’ältään

i’iltämme / iiltämme

i’iltänne / iiltänne

i’iltänsä / i’iltään / iiltänsä / iiltään

Tra

-ksi

iäksemme / i’äksemme

iäksenne / i’äksenne

iäkseen / iäksensä / i’äkseen / i’äksensä

i’iksemme / iiksemme

i’iksenne / iiksenne

i’ikseen / i’iksensä / iikseen / iiksensä

Ess

-na

ikänämme

ikänänne

ikänänsä / ikänään

ikinämme

ikinänne

ikinänsä / ikinään

Abe

-tta

iättämme / i’ättämme

iättänne / i’ättänne

iättänsä / iättään / i’ättänsä / i’ättään

i’ittämme / iittämme

i’ittänne / iittänne

i’ittänsä / i’ittään / iittänsä / iittään

Com

-ne

-

-

-

ikinemme

ikinenne

ikinensä / ikineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s.

Get Premium

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept