Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

talonomistaja talonomistaja   N Sg Nom
talo   N Sg Gen + omistaja   N Sg Nom

talonomistaja, Noun

up ↑

Translations & synonyms

householder isäntä, talonomistaja
house's owner
house of the owner
a house owner
homeowner

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonomistajani talonomistajani talonomistajasi talonomistajasi talonomistajansa talonomistajansa
Par -ta talonomistajaani talonomistajiani talonomistajaasi talonomistajiasi talonomistajaansa talonomistajiansa / talonomistajiaan
Gen -n talonomistajani talonomistajieni talonomistajasi talonomistajiesi talonomistajansa talonomistajiensa
Ill mihin talonomistajaani talonomistajiini talonomistajaasi talonomistajiisi talonomistajaansa talonomistajiinsa
Ine -ssa talonomistajassani talonomistajissani talonomistajassasi talonomistajissasi talonomistajassansa / talonomistajassaan talonomistajissansa / talonomistajissaan
Ela -sta talonomistajastani talonomistajistani talonomistajastasi talonomistajistasi talonomistajastansa / talonomistajastaan talonomistajistansa / talonomistajistaan
All -lle talonomistajalleni talonomistajilleni talonomistajallesi talonomistajillesi talonomistajalleen / talonomistajallensa talonomistajillensa / talonomistajillean
Ade -lla talonomistajallani talonomistajillani talonomistajallasi talonomistajillasi talonomistajallansa / talonomistajallaan talonomistajillansa / talonomistajillaan
Abl -lta talonomistajaltani talonomistajiltani talonomistajaltasi talonomistajiltasi talonomistajaltansa / talonomistajaltaan talonomistajiltansa / talonomistajiltaan
Tra -ksi talonomistajakseni talonomistajikseni talonomistajaksesi talonomistajiksesi talonomistajakseen / talonomistajaksensa talonomistajikseen / talonomistajiksensa
Ess -na talonomistajanani talonomistajinani talonomistajanasi talonomistajinasi talonomistajanansa / talonomistajanaan talonomistajinansa / talonomistajinaan
Abe -tta talonomistajattani talonomistajittani talonomistajattasi talonomistajittasi talonomistajattansa / talonomistajattaan talonomistajittansa / talonomistajittaan
Com -ne - talonomistajineni - talonomistajinesi - talonomistajineen / talonomistajinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talonomistajamme talonomistajamme talonomistajanne talonomistajanne talonomistajansa talonomistajansa
Par -ta talonomistajaamme talonomistajiamme talonomistajaanne talonomistajianne talonomistajaansa talonomistajiansa / talonomistajiaan
Gen -n talonomistajamme talonomistajiemme talonomistajanne talonomistajienne talonomistajansa talonomistajiensa
Ill mihin talonomistajaamme talonomistajiimme talonomistajaanne talonomistajiinne talonomistajaansa talonomistajiinsa
Ine -ssa talonomistajassamme talonomistajissamme talonomistajassanne talonomistajissanne talonomistajassansa / talonomistajassaan talonomistajissansa / talonomistajissaan
Ela -sta talonomistajastamme talonomistajistamme talonomistajastanne talonomistajistanne talonomistajastansa / talonomistajastaan talonomistajistansa / talonomistajistaan
All -lle talonomistajallemme talonomistajillemme talonomistajallenne talonomistajillenne talonomistajalleen / talonomistajallensa talonomistajillensa / talonomistajillean
Ade -lla talonomistajallamme talonomistajillamme talonomistajallanne talonomistajillanne talonomistajallansa / talonomistajallaan talonomistajillansa / talonomistajillaan
Abl -lta talonomistajaltamme talonomistajiltamme talonomistajaltanne talonomistajiltanne talonomistajaltansa / talonomistajaltaan talonomistajiltansa / talonomistajiltaan
Tra -ksi talonomistajaksemme talonomistajiksemme talonomistajaksenne talonomistajiksenne talonomistajakseen / talonomistajaksensa talonomistajikseen / talonomistajiksensa
Ess -na talonomistajanamme talonomistajinamme talonomistajananne talonomistajinanne talonomistajanansa / talonomistajanaan talonomistajinansa / talonomistajinaan
Abe -tta talonomistajattamme talonomistajittamme talonomistajattanne talonomistajittanne talonomistajattansa / talonomistajattaan talonomistajittansa / talonomistajittaan
Com -ne - talonomistajinemme - talonomistajinenne - talonomistajineen / talonomistajinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa

omistaja, Noun

up ↑

Translations & synonyms

owner omistaja
possessor omistaja
holder pidin, haltija, pidike, omistaja, teline
proprietor omistaja
operator operaattori, käyttäjä, kuljettaja, hoitaja, omistaja, johtaja
landlord vuokraisäntä, isäntä, omistaja, maanomistaja, maanvuokraaja
proprietress omistaja
landlady emäntä, vuokraemäntä, omistaja

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Gur evtug gb cebcregl be evtug gb bja cebcregl (ps. bjarefuvc) vf bsgra pynffvsvrq nf n uhzna evtug sbe angheny crefbaf ertneqvat gurve cbffrffvbaf. N trareny erpbtavgvba bs n evtug gb cevingr cebcregl vf sbhaq zber eneryl naq vf glcvpnyyl urnivyl pbafgenvarq vafbsne nf cebcregl vf bjarq ol yrtny crefbaf (v.r. pbecbengvbaf) naq jurer vg vf hfrq sbe cebqhpgvba engure guna pbafhzcgvba.

Source: Wikipedia
Wiktionary
bjare

Etymology:
Ntragvny abzvany abha sbez bs bzvfgnn.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - omistajani omistajani omistajasi omistajasi omistajansa omistajansa
Par -ta omistajaani omistajiani omistajaasi omistajiasi omistajaansa omistajiansa / omistajiaan
Gen -n omistajani omistajieni omistajasi omistajiesi omistajansa omistajiensa
Ill mihin omistajaani omistajiini omistajaasi omistajiisi omistajaansa omistajiinsa
Ine -ssa omistajassani omistajissani omistajassasi omistajissasi omistajassansa / omistajassaan omistajissansa / omistajissaan
Ela -sta omistajastani omistajistani omistajastasi omistajistasi omistajastansa / omistajastaan omistajistansa / omistajistaan
All -lle omistajalleni omistajilleni omistajallesi omistajillesi omistajalleen / omistajallensa omistajillensa / omistajillean
Ade -lla omistajallani omistajillani omistajallasi omistajillasi omistajallansa / omistajallaan omistajillansa / omistajillaan
Abl -lta omistajaltani omistajiltani omistajaltasi omistajiltasi omistajaltansa / omistajaltaan omistajiltansa / omistajiltaan
Tra -ksi omistajakseni omistajikseni omistajaksesi omistajiksesi omistajakseen / omistajaksensa omistajikseen / omistajiksensa
Ess -na omistajanani omistajinani omistajanasi omistajinasi omistajanansa / omistajanaan omistajinansa / omistajinaan
Abe -tta omistajattani omistajittani omistajattasi omistajittasi omistajattansa / omistajattaan omistajittansa / omistajittaan
Com -ne - omistajineni - omistajinesi - omistajineen / omistajinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - omistajamme omistajamme omistajanne omistajanne omistajansa omistajansa
Par -ta omistajaamme omistajiamme omistajaanne omistajianne omistajaansa omistajiansa / omistajiaan
Gen -n omistajamme omistajiemme omistajanne omistajienne omistajansa omistajiensa
Ill mihin omistajaamme omistajiimme omistajaanne omistajiinne omistajaansa omistajiinsa
Ine -ssa omistajassamme omistajissamme omistajassanne omistajissanne omistajassansa / omistajassaan omistajissansa / omistajissaan
Ela -sta omistajastamme omistajistamme omistajastanne omistajistanne omistajastansa / omistajastaan omistajistansa / omistajistaan
All -lle omistajallemme omistajillemme omistajallenne omistajillenne omistajalleen / omistajallensa omistajillensa / omistajillean
Ade -lla omistajallamme omistajillamme omistajallanne omistajillanne omistajallansa / omistajallaan omistajillansa / omistajillaan
Abl -lta omistajaltamme omistajiltamme omistajaltanne omistajiltanne omistajaltansa / omistajaltaan omistajiltansa / omistajiltaan
Tra -ksi omistajaksemme omistajiksemme omistajaksenne omistajiksenne omistajakseen / omistajaksensa omistajikseen / omistajiksensa
Ess -na omistajanamme omistajinamme omistajananne omistajinanne omistajanansa / omistajanaan omistajinansa / omistajinaan
Abe -tta omistajattamme omistajittamme omistajattanne omistajittanne omistajattansa / omistajattaan omistajittansa / omistajittaan
Com -ne - omistajinemme - omistajinenne - omistajineen / omistajinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept