logo Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Twitter
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

talonomistaja, noun

Word analysis
talonomistaja

talonomistaja

talonomistaja

Noun, Singular Nominative

talo

Noun, Singular Genitive

+ omistaja

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talonomistaja

talonomistajat

Par

-ta

talonomistajaa

talonomistajia

Gen

-n

talonomistajan

talonomistajien

Ill

mihin

talonomistajaan

talonomistajiin

Ine

-ssa

talonomistajassa

talonomistajissa

Ela

-sta

talonomistajasta

talonomistajista

All

-lle

talonomistajalle

talonomistajille

Ade

-lla

talonomistajalla

talonomistajilla

Abl

-lta

talonomistajalta

talonomistajilta

Tra

-ksi

talonomistajaksi

talonomistajiksi

Ess

-na

talonomistajana

talonomistajina

Abe

-tta

talonomistajatta

talonomistajitta

Com

-ne

-

talonomistajine

Ins

-in

-

talonomistajin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talonomistaja

talonomistajat

Par

-ta

talonomistajaa

talonomistajia

Gen

-n

talonomistajan

talonomistajien

Ill

mihin

talonomistajaan

talonomistajiin

Ine

-ssa

talonomistajassa

talonomistajissa

Ela

-sta

talonomistajasta

talonomistajista

All

-lle

talonomistajalle

talonomistajille

Ade

-lla

talonomistajalla

talonomistajilla

Abl

-lta

talonomistajalta

talonomistajilta

Tra

-ksi

talonomistajaksi

talonomistajiksi

Ess

-na

talonomistajana

talonomistajina

Abe

-tta

talonomistajatta

talonomistajitta

Com

-ne

-

talonomistajine

Ins

-in

-

talonomistajin

Translations

householder isäntä, talonomistaja
house's owner
house of the owner
a house owner
homeowner
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talonomistajani

talonomistajani

talonomistajasi

talonomistajasi

talonomistajansa

talonomistajansa

Par

-ta

talonomistajaani

talonomistajiani

talonomistajaasi

talonomistajiasi

talonomistajaansa

talonomistajiansa / talonomistajiaan

Gen

-n

talonomistajani

talonomistajieni

talonomistajasi

talonomistajiesi

talonomistajansa

talonomistajiensa

Ill

mihin

talonomistajaani

talonomistajiini

talonomistajaasi

talonomistajiisi

talonomistajaansa

talonomistajiinsa

Ine

-ssa

talonomistajassani

talonomistajissani

talonomistajassasi

talonomistajissasi

talonomistajassansa / talonomistajassaan

talonomistajissansa / talonomistajissaan

Ela

-sta

talonomistajastani

talonomistajistani

talonomistajastasi

talonomistajistasi

talonomistajastansa / talonomistajastaan

talonomistajistansa / talonomistajistaan

All

-lle

talonomistajalleni

talonomistajilleni

talonomistajallesi

talonomistajillesi

talonomistajallensa / talonomistajalleen

talonomistajillensa / talonomistajillean

Ade

-lla

talonomistajallani

talonomistajillani

talonomistajallasi

talonomistajillasi

talonomistajallansa / talonomistajallaan

talonomistajillansa / talonomistajillaan

Abl

-lta

talonomistajaltani

talonomistajiltani

talonomistajaltasi

talonomistajiltasi

talonomistajaltansa / talonomistajaltaan

talonomistajiltansa / talonomistajiltaan

Tra

-ksi

talonomistajakseni

talonomistajikseni

talonomistajaksesi

talonomistajiksesi

talonomistajaksensa / talonomistajakseen

talonomistajiksensa / talonomistajikseen

Ess

-na

talonomistajanani

talonomistajinani

talonomistajanasi

talonomistajinasi

talonomistajanansa / talonomistajanaan

talonomistajinansa / talonomistajinaan

Abe

-tta

talonomistajattani

talonomistajittani

talonomistajattasi

talonomistajittasi

talonomistajattansa / talonomistajattaan

talonomistajittansa / talonomistajittaan

Com

-ne

-

talonomistajineni

-

talonomistajinesi

-

talonomistajinensa / talonomistajineen

Singular

Plural

Nom

-

talonomistajani

talonomistajasi

talonomistajansa

talonomistajani

talonomistajasi

talonomistajansa

Par

-ta

talonomistajaani

talonomistajaasi

talonomistajaansa

talonomistajiani

talonomistajiasi

talonomistajiansa / talonomistajiaan

Gen

-n

talonomistajani

talonomistajasi

talonomistajansa

talonomistajieni

talonomistajiesi

talonomistajiensa

Ill

mihin

talonomistajaani

talonomistajaasi

talonomistajaansa

talonomistajiini

talonomistajiisi

talonomistajiinsa

Ine

-ssa

talonomistajassani

talonomistajassasi

talonomistajassansa / talonomistajassaan

talonomistajissani

talonomistajissasi

talonomistajissansa / talonomistajissaan

Ela

-sta

talonomistajastani

talonomistajastasi

talonomistajastansa / talonomistajastaan

talonomistajistani

talonomistajistasi

talonomistajistansa / talonomistajistaan

All

-lle

talonomistajalleni

talonomistajallesi

talonomistajallensa / talonomistajalleen

talonomistajilleni

talonomistajillesi

talonomistajillensa / talonomistajillean

Ade

-lla

talonomistajallani

talonomistajallasi

talonomistajallansa / talonomistajallaan

talonomistajillani

talonomistajillasi

talonomistajillansa / talonomistajillaan

Abl

-lta

talonomistajaltani

talonomistajaltasi

talonomistajaltansa / talonomistajaltaan

talonomistajiltani

talonomistajiltasi

talonomistajiltansa / talonomistajiltaan

Tra

-ksi

talonomistajakseni

talonomistajaksesi

talonomistajaksensa / talonomistajakseen

talonomistajikseni

talonomistajiksesi

talonomistajiksensa / talonomistajikseen

Ess

-na

talonomistajanani

talonomistajanasi

talonomistajanansa / talonomistajanaan

talonomistajinani

talonomistajinasi

talonomistajinansa / talonomistajinaan

Abe

-tta

talonomistajattani

talonomistajattasi

talonomistajattansa / talonomistajattaan

talonomistajittani

talonomistajittasi

talonomistajittansa / talonomistajittaan

Com

-ne

-

-

-

talonomistajineni

talonomistajinesi

talonomistajinensa / talonomistajineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talonomistajamme

talonomistajamme

talonomistajanne

talonomistajanne

talonomistajansa

talonomistajansa

Par

-ta

talonomistajaamme

talonomistajiamme

talonomistajaanne

talonomistajianne

talonomistajaansa

talonomistajiansa / talonomistajiaan

Gen

-n

talonomistajamme

talonomistajiemme

talonomistajanne

talonomistajienne

talonomistajansa

talonomistajiensa

Ill

mihin

talonomistajaamme

talonomistajiimme

talonomistajaanne

talonomistajiinne

talonomistajaansa

talonomistajiinsa

Ine

-ssa

talonomistajassamme

talonomistajissamme

talonomistajassanne

talonomistajissanne

talonomistajassansa / talonomistajassaan

talonomistajissansa / talonomistajissaan

Ela

-sta

talonomistajastamme

talonomistajistamme

talonomistajastanne

talonomistajistanne

talonomistajastansa / talonomistajastaan

talonomistajistansa / talonomistajistaan

All

-lle

talonomistajallemme

talonomistajillemme

talonomistajallenne

talonomistajillenne

talonomistajallensa / talonomistajalleen

talonomistajillensa / talonomistajillean

Ade

-lla

talonomistajallamme

talonomistajillamme

talonomistajallanne

talonomistajillanne

talonomistajallansa / talonomistajallaan

talonomistajillansa / talonomistajillaan

Abl

-lta

talonomistajaltamme

talonomistajiltamme

talonomistajaltanne

talonomistajiltanne

talonomistajaltansa / talonomistajaltaan

talonomistajiltansa / talonomistajiltaan

Tra

-ksi

talonomistajaksemme

talonomistajiksemme

talonomistajaksenne

talonomistajiksenne

talonomistajaksensa / talonomistajakseen

talonomistajiksensa / talonomistajikseen

Ess

-na

talonomistajanamme

talonomistajinamme

talonomistajananne

talonomistajinanne

talonomistajanansa / talonomistajanaan

talonomistajinansa / talonomistajinaan

Abe

-tta

talonomistajattamme

talonomistajittamme

talonomistajattanne

talonomistajittanne

talonomistajattansa / talonomistajattaan

talonomistajittansa / talonomistajittaan

Com

-ne

-

talonomistajinemme

-

talonomistajinenne

-

talonomistajinensa / talonomistajineen

Singular

Plural

Nom

-

talonomistajamme

talonomistajanne

talonomistajansa

talonomistajamme

talonomistajanne

talonomistajansa

Par

-ta

talonomistajaamme

talonomistajaanne

talonomistajaansa

talonomistajiamme

talonomistajianne

talonomistajiansa / talonomistajiaan

Gen

-n

talonomistajamme

talonomistajanne

talonomistajansa

talonomistajiemme

talonomistajienne

talonomistajiensa

Ill

mihin

talonomistajaamme

talonomistajaanne

talonomistajaansa

talonomistajiimme

talonomistajiinne

talonomistajiinsa

Ine

-ssa

talonomistajassamme

talonomistajassanne

talonomistajassansa / talonomistajassaan

talonomistajissamme

talonomistajissanne

talonomistajissansa / talonomistajissaan

Ela

-sta

talonomistajastamme

talonomistajastanne

talonomistajastansa / talonomistajastaan

talonomistajistamme

talonomistajistanne

talonomistajistansa / talonomistajistaan

All

-lle

talonomistajallemme

talonomistajallenne

talonomistajallensa / talonomistajalleen

talonomistajillemme

talonomistajillenne

talonomistajillensa / talonomistajillean

Ade

-lla

talonomistajallamme

talonomistajallanne

talonomistajallansa / talonomistajallaan

talonomistajillamme

talonomistajillanne

talonomistajillansa / talonomistajillaan

Abl

-lta

talonomistajaltamme

talonomistajaltanne

talonomistajaltansa / talonomistajaltaan

talonomistajiltamme

talonomistajiltanne

talonomistajiltansa / talonomistajiltaan

Tra

-ksi

talonomistajaksemme

talonomistajaksenne

talonomistajaksensa / talonomistajakseen

talonomistajiksemme

talonomistajiksenne

talonomistajiksensa / talonomistajikseen

Ess

-na

talonomistajanamme

talonomistajananne

talonomistajanansa / talonomistajanaan

talonomistajinamme

talonomistajinanne

talonomistajinansa / talonomistajinaan

Abe

-tta

talonomistajattamme

talonomistajattanne

talonomistajattansa / talonomistajattaan

talonomistajittamme

talonomistajittanne

talonomistajittansa / talonomistajittaan

Com

-ne

-

-

-

talonomistajinemme

talonomistajinenne

talonomistajinensa / talonomistajineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Translations

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
Show more arrow right

Wiktionary

house - building rakennus, pytinki (now uncommon) farm, homestead maatila, tila, farmi Show more arrow right talollinentalous Show more arrow right aravataloasuintaloatriumtaloaurinkotaloautiotalobetonitaloeduskuntataloekotaloelementtitaloharjataloharkkotalohometalohäätalohöylähirsitaloilotalojugendtalokantatalokarjalantalokaupungintalokaupunkitalokerrostaloketjutalokirjastotalokivitalokonserttitalokonttitalokorttitalokotitalokoulutalokulmatalokummitustalokunnantaloköyhäintalolamellitalolehtitaloliiketalolomataloluhtitalomaalaistalomaatalomajatalomiljoonatalomoduulitalomonitoimitalomuotitalonaapuritalonuorisotalooikeustaloolkitaloomakotitalooopperataloosaketaloosakuntatalopaikoitustalopalokunnantalopalvelutaloparitaloparkkitaloparlamenttitalopientalopiispantalopiparkakkutalopistetalopohjalaistalopullotalopurkutalopuutalopysäköintitalopyöröhirsitalorinnetalorivitaloseuraintaloseurakuntataloseurantaloseurataloseurojentalosukutalosurutalotalojohtotalokauppatalokohtainentalokonttitalonemäntätalon etutalonisäntätalonkauppatalonkirjatalonmiestalonomistajatalonpaikkatalonpitotalonpoikatalonrakennustalonvahtitalonvaltaustalonvanhintalonviinitalonväkitalopakettitalopesulataloryhmätalorähjätaloröttelötalotehdastalotyyppitaloyhtiötavarataloteatteritaloterassitalotiilitalotoimistotalotoimitalotornitaloturvatalotyyppitalotyöväentalourheilutalouudistalovaivaistalovalmistalovanhustentalovierastalovirastotalovirkatalovuokrataloyksinäistaloylioppilastaloökytalo Show more arrow right From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan. Show more arrow right

Wikipedia

House A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taloni

taloni

talosi

talosi

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloani

talojani

taloasi

talojasi

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talojeni

talosi

talojesi

talonsa

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloihini

taloosi

taloihisi

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

taloissani

talossasi

taloissasi

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

taloistani

talostasi

taloistasi

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

taloilleni

talollesi

taloillesi

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

taloillani

talollasi

taloillasi

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloiltani

taloltasi

taloiltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloikseni

taloksesi

taloiksesi

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

taloinani

talonasi

taloinasi

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

taloittani

talottasi

taloittasi

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloineni

-

taloinesi

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

taloni

talosi

talonsa

taloni

talosi

talonsa

Par

-ta

taloani

taloasi

taloansa / taloaan

talojani

talojasi

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talosi

talonsa

talojeni

talojesi

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloosi

taloonsa

taloihini

taloihisi

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

talossasi

talossansa / talossaan

taloissani

taloissasi

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

talostasi

talostansa / talostaan

taloistani

taloistasi

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

talollesi

talollensa / talolleen

taloilleni

taloillesi

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

talollasi

talollansa / talollaan

taloillani

taloillasi

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltani

taloiltasi

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloksesi

taloksensa / talokseen

taloikseni

taloiksesi

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

talonasi

talonansa / talonaan

taloinani

taloinasi

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

talottasi

talottansa / talottaan

taloittani

taloittasi

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloineni

taloinesi

taloinensa / taloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talomme

talonne

talonne

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloamme

talojamme

taloanne

talojanne

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talojemme

talonne

talojenne

talonsa

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloihimme

taloonne

taloihinne

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

taloissamme

talossanne

taloissanne

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

taloistamme

talostanne

taloistanne

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

taloillemme

talollenne

taloillenne

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

taloillamme

talollanne

taloillanne

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloiltamme

taloltanne

taloiltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloiksemme

taloksenne

taloiksenne

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

taloinamme

talonanne

taloinanne

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

taloittamme

talottanne

taloittanne

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloinemme

-

taloinenne

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talonne

talonsa

talomme

talonne

talonsa

Par

-ta

taloamme

taloanne

taloansa / taloaan

talojamme

talojanne

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talonne

talonsa

talojemme

talojenne

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloonne

taloonsa

taloihimme

taloihinne

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

talossanne

talossansa / talossaan

taloissamme

taloissanne

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

talostanne

talostansa / talostaan

taloistamme

taloistanne

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

talollenne

talollensa / talolleen

taloillemme

taloillenne

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

talollanne

talollansa / talollaan

taloillamme

taloillanne

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltamme

taloiltanne

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloksenne

taloksensa / talokseen

taloiksemme

taloiksenne

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

talonanne

talonansa / talonaan

taloinamme

taloinanne

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

talottanne

talottansa / talottaan

taloittamme

taloittanne

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloinemme

taloinenne

taloinensa / taloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omistaja

omistajat

Par

-ta

omistajaa

omistajia

Gen

-n

omistajan

omistajien

Ill

mihin

omistajaan

omistajiin

Ine

-ssa

omistajassa

omistajissa

Ela

-sta

omistajasta

omistajista

All

-lle

omistajalle

omistajille

Ade

-lla

omistajalla

omistajilla

Abl

-lta

omistajalta

omistajilta

Tra

-ksi

omistajaksi

omistajiksi

Ess

-na

omistajana

omistajina

Abe

-tta

omistajatta

omistajitta

Com

-ne

-

omistajine

Ins

-in

-

omistajin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

omistaja

omistajat

Par

-ta

omistajaa

omistajia

Gen

-n

omistajan

omistajien

Ill

mihin

omistajaan

omistajiin

Ine

-ssa

omistajassa

omistajissa

Ela

-sta

omistajasta

omistajista

All

-lle

omistajalle

omistajille

Ade

-lla

omistajalla

omistajilla

Abl

-lta

omistajalta

omistajilta

Tra

-ksi

omistajaksi

omistajiksi

Ess

-na

omistajana

omistajina

Abe

-tta

omistajatta

omistajitta

Com

-ne

-

omistajine

Ins

-in

-

omistajin

Translations

owner omistaja
possessor omistaja
holder pidin, haltija, pidike, omistaja, teline
proprietor omistaja
operator operaattori, käyttäjä, kuljettaja, hoitaja, omistaja, johtaja
landlord vuokraisäntä, isäntä, omistaja, maanomistaja, maanvuokraaja
proprietress omistaja
landlady emäntä, vuokraemäntä, omistaja
Show more arrow right

Wiktionary

owner Show more arrow right Agential nominal noun form of omistaa. Show more arrow right

Wikipedia

Right_to_property The right to property or right to own property (cf. ownership) is often classified as a human right for natural persons regarding their possessions. A general recognition of a right to private property is found more rarely and is typically heavily constrained insofar as property is owned by legal persons (i.e. corporations) and where it is used for production rather than consumption. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omistajani

omistajani

omistajasi

omistajasi

omistajansa

omistajansa

Par

-ta

omistajaani

omistajiani

omistajaasi

omistajiasi

omistajaansa

omistajiansa / omistajiaan

Gen

-n

omistajani

omistajieni

omistajasi

omistajiesi

omistajansa

omistajiensa

Ill

mihin

omistajaani

omistajiini

omistajaasi

omistajiisi

omistajaansa

omistajiinsa

Ine

-ssa

omistajassani

omistajissani

omistajassasi

omistajissasi

omistajassansa / omistajassaan

omistajissansa / omistajissaan

Ela

-sta

omistajastani

omistajistani

omistajastasi

omistajistasi

omistajastansa / omistajastaan

omistajistansa / omistajistaan

All

-lle

omistajalleni

omistajilleni

omistajallesi

omistajillesi

omistajallensa / omistajalleen

omistajillensa / omistajillean

Ade

-lla

omistajallani

omistajillani

omistajallasi

omistajillasi

omistajallansa / omistajallaan

omistajillansa / omistajillaan

Abl

-lta

omistajaltani

omistajiltani

omistajaltasi

omistajiltasi

omistajaltansa / omistajaltaan

omistajiltansa / omistajiltaan

Tra

-ksi

omistajakseni

omistajikseni

omistajaksesi

omistajiksesi

omistajaksensa / omistajakseen

omistajiksensa / omistajikseen

Ess

-na

omistajanani

omistajinani

omistajanasi

omistajinasi

omistajanansa / omistajanaan

omistajinansa / omistajinaan

Abe

-tta

omistajattani

omistajittani

omistajattasi

omistajittasi

omistajattansa / omistajattaan

omistajittansa / omistajittaan

Com

-ne

-

omistajineni

-

omistajinesi

-

omistajinensa / omistajineen

Singular

Plural

Nom

-

omistajani

omistajasi

omistajansa

omistajani

omistajasi

omistajansa

Par

-ta

omistajaani

omistajaasi

omistajaansa

omistajiani

omistajiasi

omistajiansa / omistajiaan

Gen

-n

omistajani

omistajasi

omistajansa

omistajieni

omistajiesi

omistajiensa

Ill

mihin

omistajaani

omistajaasi

omistajaansa

omistajiini

omistajiisi

omistajiinsa

Ine

-ssa

omistajassani

omistajassasi

omistajassansa / omistajassaan

omistajissani

omistajissasi

omistajissansa / omistajissaan

Ela

-sta

omistajastani

omistajastasi

omistajastansa / omistajastaan

omistajistani

omistajistasi

omistajistansa / omistajistaan

All

-lle

omistajalleni

omistajallesi

omistajallensa / omistajalleen

omistajilleni

omistajillesi

omistajillensa / omistajillean

Ade

-lla

omistajallani

omistajallasi

omistajallansa / omistajallaan

omistajillani

omistajillasi

omistajillansa / omistajillaan

Abl

-lta

omistajaltani

omistajaltasi

omistajaltansa / omistajaltaan

omistajiltani

omistajiltasi

omistajiltansa / omistajiltaan

Tra

-ksi

omistajakseni

omistajaksesi

omistajaksensa / omistajakseen

omistajikseni

omistajiksesi

omistajiksensa / omistajikseen

Ess

-na

omistajanani

omistajanasi

omistajanansa / omistajanaan

omistajinani

omistajinasi

omistajinansa / omistajinaan

Abe

-tta

omistajattani

omistajattasi

omistajattansa / omistajattaan

omistajittani

omistajittasi

omistajittansa / omistajittaan

Com

-ne

-

-

-

omistajineni

omistajinesi

omistajinensa / omistajineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

omistajamme

omistajamme

omistajanne

omistajanne

omistajansa

omistajansa

Par

-ta

omistajaamme

omistajiamme

omistajaanne

omistajianne

omistajaansa

omistajiansa / omistajiaan

Gen

-n

omistajamme

omistajiemme

omistajanne

omistajienne

omistajansa

omistajiensa

Ill

mihin

omistajaamme

omistajiimme

omistajaanne

omistajiinne

omistajaansa

omistajiinsa

Ine

-ssa

omistajassamme

omistajissamme

omistajassanne

omistajissanne

omistajassansa / omistajassaan

omistajissansa / omistajissaan

Ela

-sta

omistajastamme

omistajistamme

omistajastanne

omistajistanne

omistajastansa / omistajastaan

omistajistansa / omistajistaan

All

-lle

omistajallemme

omistajillemme

omistajallenne

omistajillenne

omistajallensa / omistajalleen

omistajillensa / omistajillean

Ade

-lla

omistajallamme

omistajillamme

omistajallanne

omistajillanne

omistajallansa / omistajallaan

omistajillansa / omistajillaan

Abl

-lta

omistajaltamme

omistajiltamme

omistajaltanne

omistajiltanne

omistajaltansa / omistajaltaan

omistajiltansa / omistajiltaan

Tra

-ksi

omistajaksemme

omistajiksemme

omistajaksenne

omistajiksenne

omistajaksensa / omistajakseen

omistajiksensa / omistajikseen

Ess

-na

omistajanamme

omistajinamme

omistajananne

omistajinanne

omistajanansa / omistajanaan

omistajinansa / omistajinaan

Abe

-tta

omistajattamme

omistajittamme

omistajattanne

omistajittanne

omistajattansa / omistajattaan

omistajittansa / omistajittaan

Com

-ne

-

omistajinemme

-

omistajinenne

-

omistajinensa / omistajineen

Singular

Plural

Nom

-

omistajamme

omistajanne

omistajansa

omistajamme

omistajanne

omistajansa

Par

-ta

omistajaamme

omistajaanne

omistajaansa

omistajiamme

omistajianne

omistajiansa / omistajiaan

Gen

-n

omistajamme

omistajanne

omistajansa

omistajiemme

omistajienne

omistajiensa

Ill

mihin

omistajaamme

omistajaanne

omistajaansa

omistajiimme

omistajiinne

omistajiinsa

Ine

-ssa

omistajassamme

omistajassanne

omistajassansa / omistajassaan

omistajissamme

omistajissanne

omistajissansa / omistajissaan

Ela

-sta

omistajastamme

omistajastanne

omistajastansa / omistajastaan

omistajistamme

omistajistanne

omistajistansa / omistajistaan

All

-lle

omistajallemme

omistajallenne

omistajallensa / omistajalleen

omistajillemme

omistajillenne

omistajillensa / omistajillean

Ade

-lla

omistajallamme

omistajallanne

omistajallansa / omistajallaan

omistajillamme

omistajillanne

omistajillansa / omistajillaan

Abl

-lta

omistajaltamme

omistajaltanne

omistajaltansa / omistajaltaan

omistajiltamme

omistajiltanne

omistajiltansa / omistajiltaan

Tra

-ksi

omistajaksemme

omistajaksenne

omistajaksensa / omistajakseen

omistajiksemme

omistajiksenne

omistajiksensa / omistajikseen

Ess

-na

omistajanamme

omistajananne

omistajanansa / omistajanaan

omistajinamme

omistajinanne

omistajinansa / omistajinaan

Abe

-tta

omistajattamme

omistajattanne

omistajattansa / omistajattaan

omistajittamme

omistajittanne

omistajittansa / omistajittaan

Com

-ne

-

-

-

omistajinemme

omistajinenne

omistajinensa / omistajineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2023, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept