Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

parkkitalo parkkitalo   N Sg Nom
parkki   N Sg Nom + talo   N Sg Nom

parkkitalo, Noun

up ↑

Translations & synonyms

parking lot
Garage
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Frvasryq (/ˈfnɪasɛyq/; FLAR-sryq) vf na Nzrevpna fvgpbz gryrivfvba frevrf perngrq ol Yneel Qnivq naq Wreel Frvasryq. Vg nverq ba AOP sebz Whyl 5, 1989, gb Znl 14, 1998, bire avar frnfbaf naq 180 rcvfbqrf. Gur fubj fgnef Frvasryq nf n svpgvbanyvmrq irefvba bs uvzfrys jub vf gur znva cebgntbavfg naq sbphfrf ba uvf crefbany yvsr jvgu guerr bs uvf sevraqf – Trbetr Pbfgnamn (Wnfba Nyrknaqre), sbezre tveysevraq Rynvar Orarf (Whyvn Ybhvf-Qerlshf), naq arvtuobe npebff gur unyy Pbfzb Xenzre (Zvpunry Evpuneqf).

Source: Wikipedia
Wiktionary
(pbyybdhvny) Flabalz bs clfäxövagvgnyb.

Etymology:
cnexxv +‎ gnyb
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - parkkitaloni parkkitaloni parkkitalosi parkkitalosi parkkitalonsa parkkitalonsa
Par -ta parkkitaloani parkkitalojani parkkitaloasi parkkitalojasi parkkitaloansa / parkkitaloaan parkkitalojansa / parkkitalojaan
Gen -n parkkitaloni parkkitalojeni parkkitalosi parkkitalojesi parkkitalonsa parkkitalojensa
Ill mihin parkkitalooni parkkitaloihini parkkitaloosi parkkitaloihisi parkkitaloonsa parkkitaloihinsa
Ine -ssa parkkitalossani parkkitaloissani parkkitalossasi parkkitaloissasi parkkitalossansa / parkkitalossaan parkkitaloissansa / parkkitaloissaan
Ela -sta parkkitalostani parkkitaloistani parkkitalostasi parkkitaloistasi parkkitalostansa / parkkitalostaan parkkitaloistansa / parkkitaloistaan
All -lle parkkitalolleni parkkitaloilleni parkkitalollesi parkkitaloillesi parkkitalolleen / parkkitalollensa parkkitaloillensa / parkkitaloillean
Ade -lla parkkitalollani parkkitaloillani parkkitalollasi parkkitaloillasi parkkitalollansa / parkkitalollaan parkkitaloillansa / parkkitaloillaan
Abl -lta parkkitaloltani parkkitaloiltani parkkitaloltasi parkkitaloiltasi parkkitaloltansa / parkkitaloltaan parkkitaloiltansa / parkkitaloiltaan
Tra -ksi parkkitalokseni parkkitaloikseni parkkitaloksesi parkkitaloiksesi parkkitalokseen / parkkitaloksensa parkkitaloikseen / parkkitaloiksensa
Ess -na parkkitalonani parkkitaloinani parkkitalonasi parkkitaloinasi parkkitalonansa / parkkitalonaan parkkitaloinansa / parkkitaloinaan
Abe -tta parkkitalottani parkkitaloittani parkkitalottasi parkkitaloittasi parkkitalottansa / parkkitalottaan parkkitaloittansa / parkkitaloittaan
Com -ne - parkkitaloineni - parkkitaloinesi - parkkitaloineen / parkkitaloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - parkkitalomme parkkitalomme parkkitalonne parkkitalonne parkkitalonsa parkkitalonsa
Par -ta parkkitaloamme parkkitalojamme parkkitaloanne parkkitalojanne parkkitaloansa / parkkitaloaan parkkitalojansa / parkkitalojaan
Gen -n parkkitalomme parkkitalojemme parkkitalonne parkkitalojenne parkkitalonsa parkkitalojensa
Ill mihin parkkitaloomme parkkitaloihimme parkkitaloonne parkkitaloihinne parkkitaloonsa parkkitaloihinsa
Ine -ssa parkkitalossamme parkkitaloissamme parkkitalossanne parkkitaloissanne parkkitalossansa / parkkitalossaan parkkitaloissansa / parkkitaloissaan
Ela -sta parkkitalostamme parkkitaloistamme parkkitalostanne parkkitaloistanne parkkitalostansa / parkkitalostaan parkkitaloistansa / parkkitaloistaan
All -lle parkkitalollemme parkkitaloillemme parkkitalollenne parkkitaloillenne parkkitalolleen / parkkitalollensa parkkitaloillensa / parkkitaloillean
Ade -lla parkkitalollamme parkkitaloillamme parkkitalollanne parkkitaloillanne parkkitalollansa / parkkitalollaan parkkitaloillansa / parkkitaloillaan
Abl -lta parkkitaloltamme parkkitaloiltamme parkkitaloltanne parkkitaloiltanne parkkitaloltansa / parkkitaloltaan parkkitaloiltansa / parkkitaloiltaan
Tra -ksi parkkitaloksemme parkkitaloiksemme parkkitaloksenne parkkitaloiksenne parkkitalokseen / parkkitaloksensa parkkitaloikseen / parkkitaloiksensa
Ess -na parkkitalonamme parkkitaloinamme parkkitalonanne parkkitaloinanne parkkitalonansa / parkkitalonaan parkkitaloinansa / parkkitaloinaan
Abe -tta parkkitalottamme parkkitaloittamme parkkitalottanne parkkitaloittanne parkkitalottansa / parkkitalottaan parkkitaloittansa / parkkitaloittaan
Com -ne - parkkitaloinemme - parkkitaloinenne - parkkitaloineen / parkkitaloinensa

parkki, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - parkki parkit
Par -ta parkkia parkkeja
Gen -n parkin parkkien
Ill mihin parkkiin parkkeihin
Ine -ssa parkissa parkeissa
Ela -sta parkista parkeista
All -lle parkille parkeille
Ade -lla parkilla parkeilla
Abl -lta parkilta parkeilta
Tra -ksi parkiksi parkeiksi
Ess -na parkkina parkkeina
Abe -tta parkitta parkeitta
Com -ne - parkkeine
Ins -in - parkein

Translations & synonyms

bark kaarna, parkki, parkkilaiva, pauke, pauhu, ärjyntä
barque parkki, parkkilaiva, pursi, laiva
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N onedhr, onep, be onex vf n glcr bs fnvyvat irffry jvgu guerr be zber znfgf univat gur sber- naq znvaznfgf evttrq fdhner naq bayl gur zvmmra (gur nsgzbfg znfg) evttrq sber naq nsg. Fbzrgvzrf, gur zvmmra vf bayl cnegyl sber-naq-nsg evttrq, ornevat n fdhner-evttrq fnvy nobir.

Source: Wikipedia
Wiktionary
(obgnal) onex (rkgrevbe pbirevat bs gur gehax naq oenapurf bs n gerr)

(va pbzcbhaqf) gnaavp

     Fin: cnexxvunccb
     Eng: ― gnaavp npvq
Synonyms:
(gerr onex): xnnean
Derived terms:
cnexngn
cnexvgn (“gb gna (yrngure)”)
cnexxvunccb
onex (guerr-znfgrq irffry, sberznfg naq znvaznfg fdhner-evttrq, zvmmraznfg fpubbare-evttrq)

(vasbezny) ersref gb cnexvat be n iruvpyr orvat cnexrq be n cynpr jurer bar pna grzcbenevyl yrnir fbzrguvat

     Fin: Nhgbav ba cnexvffn Engnxnqhyyn.
     Eng: Zl pne vf cnexrq ng Engnxngh.
     Fin: cnexxvcnvxxn
     Eng: ― cnexvat ybg
     Fin: cnexxvcvexxb
     Eng: ― zrgre znvq, CRB
     Fin: yncfvcnexxv
     Eng: ― n cynpr jurer bar pna yrnir gur xvqf juvyr fubccvat
Synonyms:
clfäxövagv
Derived terms:
yncfvcnexxv
cnexxrrengn
cnexxvcnvxxn
cnexxvcvexxb
cnexxvehhgh
cnexxvfnxxb
cnexxvgnyb

Etymology:
Obeebjrq sebz Fjrqvfu onex. Gur frafrf eryngrq gb gnaavat yrngure ner qhr gb gnaavaf orvat bognvarq sebz gerr onex. Obeebjrq sebz Fjrqvfu onex (“onex (glcr bs fnvyfuvc)”). Onpx-sbezngvba sebz cnexxrrengn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - parkkini parkkini parkkisi parkkisi parkkinsa parkkinsa
Par -ta parkkiani parkkejani parkkiasi parkkejasi parkkiansa / parkkiaan parkkejansa / parkkejaan
Gen -n parkkini parkkieni parkkisi parkkiesi parkkinsa parkkiensa
Ill mihin parkkiini parkkeihini parkkiisi parkkeihisi parkkiinsa parkkeihinsa
Ine -ssa parkissani parkeissani parkissasi parkeissasi parkissansa / parkissaan parkeissansa / parkeissaan
Ela -sta parkistani parkeistani parkistasi parkeistasi parkistansa / parkistaan parkeistansa / parkeistaan
All -lle parkilleni parkeilleni parkillesi parkeillesi parkilleen / parkillensa parkeillensa / parkeillean
Ade -lla parkillani parkeillani parkillasi parkeillasi parkillansa / parkillaan parkeillansa / parkeillaan
Abl -lta parkiltani parkeiltani parkiltasi parkeiltasi parkiltansa / parkiltaan parkeiltansa / parkeiltaan
Tra -ksi parkikseni parkeikseni parkiksesi parkeiksesi parkikseen / parkiksensa parkeikseen / parkeiksensa
Ess -na parkkinani parkkeinani parkkinasi parkkeinasi parkkinansa / parkkinaan parkkeinansa / parkkeinaan
Abe -tta parkittani parkeittani parkittasi parkeittasi parkittansa / parkittaan parkeittansa / parkeittaan
Com -ne - parkkeineni - parkkeinesi - parkkeineen / parkkeinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - parkkimme parkkimme parkkinne parkkinne parkkinsa parkkinsa
Par -ta parkkiamme parkkejamme parkkianne parkkejanne parkkiansa / parkkiaan parkkejansa / parkkejaan
Gen -n parkkimme parkkiemme parkkinne parkkienne parkkinsa parkkiensa
Ill mihin parkkiimme parkkeihimme parkkiinne parkkeihinne parkkiinsa parkkeihinsa
Ine -ssa parkissamme parkeissamme parkissanne parkeissanne parkissansa / parkissaan parkeissansa / parkeissaan
Ela -sta parkistamme parkeistamme parkistanne parkeistanne parkistansa / parkistaan parkeistansa / parkeistaan
All -lle parkillemme parkeillemme parkillenne parkeillenne parkilleen / parkillensa parkeillensa / parkeillean
Ade -lla parkillamme parkeillamme parkillanne parkeillanne parkillansa / parkillaan parkeillansa / parkeillaan
Abl -lta parkiltamme parkeiltamme parkiltanne parkeiltanne parkiltansa / parkiltaan parkeiltansa / parkeiltaan
Tra -ksi parkiksemme parkeiksemme parkiksenne parkeiksenne parkikseen / parkiksensa parkeikseen / parkeiksensa
Ess -na parkkinamme parkkeinamme parkkinanne parkkeinanne parkkinansa / parkkinaan parkkeinansa / parkkeinaan
Abe -tta parkittamme parkeittamme parkittanne parkeittanne parkittansa / parkittaan parkeittansa / parkeittaan
Com -ne - parkkeinemme - parkkeinenne - parkkeineen / parkkeinensa

talo, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - talo talot
Par -ta taloa taloja
Gen -n talon talojen
Ill mihin taloon taloihin
Ine -ssa talossa taloissa
Ela -sta talosta taloista
All -lle talolle taloille
Ade -lla talolla taloilla
Abl -lta talolta taloilta
Tra -ksi taloksi taloiksi
Ess -na talona taloina
Abe -tta talotta taloitta
Com -ne - taloine
Ins -in - taloin

Translations & synonyms

house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ubhfr vf n fvatyr-havg erfvqragvny ohvyqvat, juvpu znl enatr va pbzcyrkvgl sebz n ehqvzragnel uhg gb n pbzcyrk fgehpgher bs jbbq, znfbael, pbapergr be bgure zngrevny, bhgsvggrq jvgu cyhzovat, ryrpgevpny, naq urngvat, iragvyngvba, naq nve pbaqvgvbavat flfgrzf. Ubhfrf hfr n enatr bs qvssrerag ebbsvat flfgrzf gb xrrc cerpvcvgngvba fhpu nf enva sebz trggvat vagb gur qjryyvat fcnpr. Ubhfrf znl unir qbbef be ybpxf gb frpher gur qjryyvat fcnpr naq cebgrpg vgf vaunovgnagf naq pbagragf sebz ohetynef be bgure gerfcnffref.

Source: Wikipedia
Wiktionary
ubhfr

ohvyqvat

     Synonym: enxraahf, clgvaxv
(abj hapbzzba) snez, ubzrfgrnq

     Synonym: znngvyn, gvyn, snezv
Derived terms:
gnybyyvara
gnybhf
Compounds:
neningnyb
nfhvagnyb
ngevhzgnyb
nhevaxbgnyb
nhgvbgnyb
orgbavgnyb
rqhfxhagngnyb
rxbgnyb
ryrzraggvgnyb
unewngnyb
unexxbgnyb
ubzrgnyb
uäägnyb
uölyäuvefvgnyb
vybgnyb
whtraqgnyb
xnagngnyb
xnewnynagnyb
xnhchatvagnyb
xnhchaxvgnyb
xreebfgnyb
xrgwhgnyb
xvewnfgbgnyb
xvivgnyb
xbafreggvgnyb
xbaggvgnyb
xbeggvgnyb
xbgvgnyb
xbhyhgnyb
xhyzngnyb
xhzzvghfgnyb
xhaanagnyb
xöluävagnyb
ynzryyvgnyb
yrugvgnyb
yvvxrgnyb
ybzngnyb
yhugvgnyb
znnynvfgnyb
znngnyb
znwngnyb
zvywbbangnyb
zbqhhyvgnyb
zbavgbvzvgnyb
zhbgvgnyb
annchevgnyb
ahbevfbgnyb
bvxrhfgnyb
byxvgnyb
bznxbgvgnyb
bbccrengnyb
bfnxrgnyb
bfnxhagngnyb
cnvxbvghfgnyb
cnybxhaanagnyb
cnyiryhgnyb
cnevgnyb
cnexxvgnyb
cneynzraggvgnyb
cvragnyb
cvvfcnagnyb
cvcnexnxxhgnyb
cvfgrgnyb
cbuwnynvfgnyb
chyybgnyb
chexhgnyb
chhgnyb
clfäxövagvgnyb
clöeöuvefvgnyb
evaargnyb
evivgnyb
frhenvagnyb
frhenxhagngnyb
frhenagnyb
frhengnyb
frhebwragnyb
fhxhgnyb
fhehgnyb
gnybwbugb
gnybxnhccn
gnybxbugnvara
gnybxbaggv
gnybarzäagä
gnyba rgh
gnybavfäagä
gnybaxnhccn
gnybaxvewn
gnybazvrf
gnybabzvfgnwn
gnybacnvxxn
gnybacvgb
gnybacbvxn
gnybaenxraahf
gnybainugv
gnybainygnhf
gnybainauva
gnybaivvav
gnybaiäxv
gnybcnxrggv
gnybcrfhyn
gnybeluzä
gnybeäuwä
gnybeöggryö
gnybgruqnf
gnybgllccv
gnyblugvö
gninengnyb
grnggrevgnyb
grenffvgnyb
gvvyvgnyb
gbvzvfgbgnyb
gbvzvgnyb
gbeavgnyb
gheingnyb
gllccvgnyb
glöiäragnyb
heurvyhgnyb
hhqvfgnyb
invinvfgnyb
inyzvfgnyb
inauhfgragnyb
ivrenfgnyb
ivenfgbgnyb
ivexngnyb
ihbxengnyb
lxfvaävfgnyb
lyvbccvynfgnyb
öxlgnyb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp gnyb (“snez; ubhfr”). Cbffvoyl eryngrq gb gnynf (“furygre sbe obngf; svfu qelvat uhg”). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna gnyh (“snez”); Abegurea Fnzv qáyyh (“ubhfr; snez”) vf n Svaavp ybna.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - taloni taloni talosi talosi talonsa talonsa
Par -ta taloani talojani taloasi talojasi taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n taloni talojeni talosi talojesi talonsa talojensa
Ill mihin talooni taloihini taloosi taloihisi taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossani taloissani talossasi taloissasi talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostani taloistani talostasi taloistasi talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talolleni taloilleni talollesi taloillesi talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollani taloillani talollasi taloillasi talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltani taloiltani taloltasi taloiltasi taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi talokseni taloikseni taloksesi taloiksesi talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonani taloinani talonasi taloinasi talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottani taloittani talottasi taloittasi talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloineni - taloinesi - taloineen / taloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - talomme talomme talonne talonne talonsa talonsa
Par -ta taloamme talojamme taloanne talojanne taloansa / taloaan talojansa / talojaan
Gen -n talomme talojemme talonne talojenne talonsa talojensa
Ill mihin taloomme taloihimme taloonne taloihinne taloonsa taloihinsa
Ine -ssa talossamme taloissamme talossanne taloissanne talossansa / talossaan taloissansa / taloissaan
Ela -sta talostamme taloistamme talostanne taloistanne talostansa / talostaan taloistansa / taloistaan
All -lle talollemme taloillemme talollenne taloillenne talolleen / talollensa taloillensa / taloillean
Ade -lla talollamme taloillamme talollanne taloillanne talollansa / talollaan taloillansa / taloillaan
Abl -lta taloltamme taloiltamme taloltanne taloiltanne taloltansa / taloltaan taloiltansa / taloiltaan
Tra -ksi taloksemme taloiksemme taloksenne taloiksenne talokseen / taloksensa taloikseen / taloiksensa
Ess -na talonamme taloinamme talonanne taloinanne talonansa / talonaan taloinansa / taloinaan
Abe -tta talottamme taloittamme talottanne taloittanne talottansa / talottaan taloittansa / taloittaan
Com -ne - taloinemme - taloinenne - taloineen / taloinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept