logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

paikoitustalo, noun

Word analysis
paikoitustalo

paikoitustalo

paikoitustalo

Noun, Singular Nominative

paikoitus

Noun, Singular Nominative

+ talo

Noun, Singular Nominative

pai

Noun, Singular Nominative

+ koitus

Noun, Singular Nominative

+ talo

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paikoitustalo

paikoitustalot

Par

-ta

paikoitustaloa

paikoitustaloja

Gen

-n

paikoitustalon

paikoitustalojen

Ill

mihin

paikoitustaloon

paikoitustaloihin

Ine

-ssa

paikoitustalossa

paikoitustaloissa

Ela

-sta

paikoitustalosta

paikoitustaloista

All

-lle

paikoitustalolle

paikoitustaloille

Ade

-lla

paikoitustalolla

paikoitustaloilla

Abl

-lta

paikoitustalolta

paikoitustaloilta

Tra

-ksi

paikoitustaloksi

paikoitustaloiksi

Ess

-na

paikoitustalona

paikoitustaloina

Abe

-tta

paikoitustalotta

paikoitustaloitta

Com

-ne

-

paikoitustaloine

Ins

-in

-

paikoitustaloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paikoitustalo

paikoitustalot

Par

-ta

paikoitustaloa

paikoitustaloja

Gen

-n

paikoitustalon

paikoitustalojen

Ill

mihin

paikoitustaloon

paikoitustaloihin

Ine

-ssa

paikoitustalossa

paikoitustaloissa

Ela

-sta

paikoitustalosta

paikoitustaloista

All

-lle

paikoitustalolle

paikoitustaloille

Ade

-lla

paikoitustalolla

paikoitustaloilla

Abl

-lta

paikoitustalolta

paikoitustaloilta

Tra

-ksi

paikoitustaloksi

paikoitustaloiksi

Ess

-na

paikoitustalona

paikoitustaloina

Abe

-tta

paikoitustalotta

paikoitustaloitta

Com

-ne

-

paikoitustaloine

Ins

-in

-

paikoitustaloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

parking house
parking building
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; ParaCrawl Corpus; TaTeRu Corpus; OpenSubtitles Paikoitustalo on täynnä autoja. The parking garage is full of cars. Paikoitustalo oli täynnä lumihankea. The parking garage was full of snowdrifts. En tiedä, missä paikoitustalo sijaitsee. I don't know where the parking garage is located. Paikoitustalo tarjoaa pysäköintipaikkoja asiakkailleen. The parking garage provides parking spaces for its customers. Turistit eksyivät paikoitustaloon. The tourists got lost in the parking garage. Kaupinkallion Paikoitustalo (Kaupinkalliontie 7) joka päivä klo 6ns-24, puh. Parking Kaupinkallio car park (Kaupinkallion Paikoitustalo Oy, Kaupinkalliontie 7) daily from 6 am–midnight, tel. Kävin hakemassa autoni paikoitustalosta. I went to pick up my car from the parking garage. Voitte jättää autonne paikoitustalojanne. You can leave your car in your parking garage. Tulemme käymään paikoitustalojanne huomenna. We will visit your parking garage tomorrow. Paikoitustalojanne sijaitsee aivan keskustassa. Your parking garage is located right in the city center. Show more arrow right

Wiktionary

Synonym of pysäköintitalo Show more arrow right paikoitus +‎ talo Show more arrow right

Wikipedia

Seinfeld Seinfeld (/ˈsaɪnfɛld/; SYNE-feld) is an American sitcom television series created by Larry David and Jerry Seinfeld. It aired on NBC from July 5, 1989, to May 14, 1998, over nine seasons and 180 episodes. The show stars Seinfeld as a fictionalized version of himself who is the main protagonist and focuses on his personal life with three of his friends – George Costanza (Jason Alexander), former girlfriend Elaine Benes (Julia Louis-Dreyfus), and neighbor across the hall Cosmo Kramer (Michael Richards). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paikoitustaloni

paikoitustaloni

paikoitustalosi

paikoitustalosi

paikoitustalonsa

paikoitustalonsa

Par

-ta

paikoitustaloani

paikoitustalojani

paikoitustaloasi

paikoitustalojasi

paikoitustaloansa / paikoitustaloaan

paikoitustalojansa / paikoitustalojaan

Gen

-n

paikoitustaloni

paikoitustalojeni

paikoitustalosi

paikoitustalojesi

paikoitustalonsa

paikoitustalojensa

Ill

mihin

paikoitustalooni

paikoitustaloihini

paikoitustaloosi

paikoitustaloihisi

paikoitustaloonsa

paikoitustaloihinsa

Ine

-ssa

paikoitustalossani

paikoitustaloissani

paikoitustalossasi

paikoitustaloissasi

paikoitustalossansa / paikoitustalossaan

paikoitustaloissansa / paikoitustaloissaan

Ela

-sta

paikoitustalostani

paikoitustaloistani

paikoitustalostasi

paikoitustaloistasi

paikoitustalostansa / paikoitustalostaan

paikoitustaloistansa / paikoitustaloistaan

All

-lle

paikoitustalolleni

paikoitustaloilleni

paikoitustalollesi

paikoitustaloillesi

paikoitustalollensa / paikoitustalolleen

paikoitustaloillensa / paikoitustaloillean

Ade

-lla

paikoitustalollani

paikoitustaloillani

paikoitustalollasi

paikoitustaloillasi

paikoitustalollansa / paikoitustalollaan

paikoitustaloillansa / paikoitustaloillaan

Abl

-lta

paikoitustaloltani

paikoitustaloiltani

paikoitustaloltasi

paikoitustaloiltasi

paikoitustaloltansa / paikoitustaloltaan

paikoitustaloiltansa / paikoitustaloiltaan

Tra

-ksi

paikoitustalokseni

paikoitustaloikseni

paikoitustaloksesi

paikoitustaloiksesi

paikoitustaloksensa / paikoitustalokseen

paikoitustaloiksensa / paikoitustaloikseen

Ess

-na

paikoitustalonani

paikoitustaloinani

paikoitustalonasi

paikoitustaloinasi

paikoitustalonansa / paikoitustalonaan

paikoitustaloinansa / paikoitustaloinaan

Abe

-tta

paikoitustalottani

paikoitustaloittani

paikoitustalottasi

paikoitustaloittasi

paikoitustalottansa / paikoitustalottaan

paikoitustaloittansa / paikoitustaloittaan

Com

-ne

-

paikoitustaloineni

-

paikoitustaloinesi

-

paikoitustaloinensa / paikoitustaloineen

Singular

Plural

Nom

-

paikoitustaloni

paikoitustalosi

paikoitustalonsa

paikoitustaloni

paikoitustalosi

paikoitustalonsa

Par

-ta

paikoitustaloani

paikoitustaloasi

paikoitustaloansa / paikoitustaloaan

paikoitustalojani

paikoitustalojasi

paikoitustalojansa / paikoitustalojaan

Gen

-n

paikoitustaloni

paikoitustalosi

paikoitustalonsa

paikoitustalojeni

paikoitustalojesi

paikoitustalojensa

Ill

mihin

paikoitustalooni

paikoitustaloosi

paikoitustaloonsa

paikoitustaloihini

paikoitustaloihisi

paikoitustaloihinsa

Ine

-ssa

paikoitustalossani

paikoitustalossasi

paikoitustalossansa / paikoitustalossaan

paikoitustaloissani

paikoitustaloissasi

paikoitustaloissansa / paikoitustaloissaan

Ela

-sta

paikoitustalostani

paikoitustalostasi

paikoitustalostansa / paikoitustalostaan

paikoitustaloistani

paikoitustaloistasi

paikoitustaloistansa / paikoitustaloistaan

All

-lle

paikoitustalolleni

paikoitustalollesi

paikoitustalollensa / paikoitustalolleen

paikoitustaloilleni

paikoitustaloillesi

paikoitustaloillensa / paikoitustaloillean

Ade

-lla

paikoitustalollani

paikoitustalollasi

paikoitustalollansa / paikoitustalollaan

paikoitustaloillani

paikoitustaloillasi

paikoitustaloillansa / paikoitustaloillaan

Abl

-lta

paikoitustaloltani

paikoitustaloltasi

paikoitustaloltansa / paikoitustaloltaan

paikoitustaloiltani

paikoitustaloiltasi

paikoitustaloiltansa / paikoitustaloiltaan

Tra

-ksi

paikoitustalokseni

paikoitustaloksesi

paikoitustaloksensa / paikoitustalokseen

paikoitustaloikseni

paikoitustaloiksesi

paikoitustaloiksensa / paikoitustaloikseen

Ess

-na

paikoitustalonani

paikoitustalonasi

paikoitustalonansa / paikoitustalonaan

paikoitustaloinani

paikoitustaloinasi

paikoitustaloinansa / paikoitustaloinaan

Abe

-tta

paikoitustalottani

paikoitustalottasi

paikoitustalottansa / paikoitustalottaan

paikoitustaloittani

paikoitustaloittasi

paikoitustaloittansa / paikoitustaloittaan

Com

-ne

-

-

-

paikoitustaloineni

paikoitustaloinesi

paikoitustaloinensa / paikoitustaloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paikoitustalomme

paikoitustalomme

paikoitustalonne

paikoitustalonne

paikoitustalonsa

paikoitustalonsa

Par

-ta

paikoitustaloamme

paikoitustalojamme

paikoitustaloanne

paikoitustalojanne

paikoitustaloansa / paikoitustaloaan

paikoitustalojansa / paikoitustalojaan

Gen

-n

paikoitustalomme

paikoitustalojemme

paikoitustalonne

paikoitustalojenne

paikoitustalonsa

paikoitustalojensa

Ill

mihin

paikoitustaloomme

paikoitustaloihimme

paikoitustaloonne

paikoitustaloihinne

paikoitustaloonsa

paikoitustaloihinsa

Ine

-ssa

paikoitustalossamme

paikoitustaloissamme

paikoitustalossanne

paikoitustaloissanne

paikoitustalossansa / paikoitustalossaan

paikoitustaloissansa / paikoitustaloissaan

Ela

-sta

paikoitustalostamme

paikoitustaloistamme

paikoitustalostanne

paikoitustaloistanne

paikoitustalostansa / paikoitustalostaan

paikoitustaloistansa / paikoitustaloistaan

All

-lle

paikoitustalollemme

paikoitustaloillemme

paikoitustalollenne

paikoitustaloillenne

paikoitustalollensa / paikoitustalolleen

paikoitustaloillensa / paikoitustaloillean

Ade

-lla

paikoitustalollamme

paikoitustaloillamme

paikoitustalollanne

paikoitustaloillanne

paikoitustalollansa / paikoitustalollaan

paikoitustaloillansa / paikoitustaloillaan

Abl

-lta

paikoitustaloltamme

paikoitustaloiltamme

paikoitustaloltanne

paikoitustaloiltanne

paikoitustaloltansa / paikoitustaloltaan

paikoitustaloiltansa / paikoitustaloiltaan

Tra

-ksi

paikoitustaloksemme

paikoitustaloiksemme

paikoitustaloksenne

paikoitustaloiksenne

paikoitustaloksensa / paikoitustalokseen

paikoitustaloiksensa / paikoitustaloikseen

Ess

-na

paikoitustalonamme

paikoitustaloinamme

paikoitustalonanne

paikoitustaloinanne

paikoitustalonansa / paikoitustalonaan

paikoitustaloinansa / paikoitustaloinaan

Abe

-tta

paikoitustalottamme

paikoitustaloittamme

paikoitustalottanne

paikoitustaloittanne

paikoitustalottansa / paikoitustalottaan

paikoitustaloittansa / paikoitustaloittaan

Com

-ne

-

paikoitustaloinemme

-

paikoitustaloinenne

-

paikoitustaloinensa / paikoitustaloineen

Singular

Plural

Nom

-

paikoitustalomme

paikoitustalonne

paikoitustalonsa

paikoitustalomme

paikoitustalonne

paikoitustalonsa

Par

-ta

paikoitustaloamme

paikoitustaloanne

paikoitustaloansa / paikoitustaloaan

paikoitustalojamme

paikoitustalojanne

paikoitustalojansa / paikoitustalojaan

Gen

-n

paikoitustalomme

paikoitustalonne

paikoitustalonsa

paikoitustalojemme

paikoitustalojenne

paikoitustalojensa

Ill

mihin

paikoitustaloomme

paikoitustaloonne

paikoitustaloonsa

paikoitustaloihimme

paikoitustaloihinne

paikoitustaloihinsa

Ine

-ssa

paikoitustalossamme

paikoitustalossanne

paikoitustalossansa / paikoitustalossaan

paikoitustaloissamme

paikoitustaloissanne

paikoitustaloissansa / paikoitustaloissaan

Ela

-sta

paikoitustalostamme

paikoitustalostanne

paikoitustalostansa / paikoitustalostaan

paikoitustaloistamme

paikoitustaloistanne

paikoitustaloistansa / paikoitustaloistaan

All

-lle

paikoitustalollemme

paikoitustalollenne

paikoitustalollensa / paikoitustalolleen

paikoitustaloillemme

paikoitustaloillenne

paikoitustaloillensa / paikoitustaloillean

Ade

-lla

paikoitustalollamme

paikoitustalollanne

paikoitustalollansa / paikoitustalollaan

paikoitustaloillamme

paikoitustaloillanne

paikoitustaloillansa / paikoitustaloillaan

Abl

-lta

paikoitustaloltamme

paikoitustaloltanne

paikoitustaloltansa / paikoitustaloltaan

paikoitustaloiltamme

paikoitustaloiltanne

paikoitustaloiltansa / paikoitustaloiltaan

Tra

-ksi

paikoitustaloksemme

paikoitustaloksenne

paikoitustaloksensa / paikoitustalokseen

paikoitustaloiksemme

paikoitustaloiksenne

paikoitustaloiksensa / paikoitustaloikseen

Ess

-na

paikoitustalonamme

paikoitustalonanne

paikoitustalonansa / paikoitustalonaan

paikoitustaloinamme

paikoitustaloinanne

paikoitustaloinansa / paikoitustaloinaan

Abe

-tta

paikoitustalottamme

paikoitustalottanne

paikoitustalottansa / paikoitustalottaan

paikoitustaloittamme

paikoitustaloittanne

paikoitustaloittansa / paikoitustaloittaan

Com

-ne

-

-

-

paikoitustaloinemme

paikoitustaloinenne

paikoitustaloinensa / paikoitustaloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paikoitus

paikoitukset

Par

-ta

paikoitusta

paikoituksia

Gen

-n

paikoituksen

paikoituksien / paikoitusten

Ill

mihin

paikoitukseen

paikoituksiin

Ine

-ssa

paikoituksessa

paikoituksissa

Ela

-sta

paikoituksesta

paikoituksista

All

-lle

paikoitukselle

paikoituksille

Ade

-lla

paikoituksella

paikoituksilla

Abl

-lta

paikoitukselta

paikoituksilta

Tra

-ksi

paikoitukseksi

paikoituksiksi

Ess

-na

paikoituksena

paikoituksina

Abe

-tta

paikoituksetta

paikoituksitta

Com

-ne

-

paikoituksine

Ins

-in

-

paikoituksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paikoitus

paikoitukset

Par

-ta

paikoitusta

paikoituksia

Gen

-n

paikoituksen

paikoituksien / paikoitusten

Ill

mihin

paikoitukseen

paikoituksiin

Ine

-ssa

paikoituksessa

paikoituksissa

Ela

-sta

paikoituksesta

paikoituksista

All

-lle

paikoitukselle

paikoituksille

Ade

-lla

paikoituksella

paikoituksilla

Abl

-lta

paikoitukselta

paikoituksilta

Tra

-ksi

paikoitukseksi

paikoituksiksi

Ess

-na

paikoituksena

paikoituksina

Abe

-tta

paikoituksetta

paikoituksitta

Com

-ne

-

paikoituksine

Ins

-in

-

paikoituksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

parking pysäköinti, parkkipaikka, pysäköintitila, paikoitus
Show more arrow right
Europarl; Wikipedia; EuroParl2021; OPUS; tmClass; Europarl, document: europarl-v7-fi-en, sentence ID: 21106; Tatoeba, document: eng-fin_sentences.tsv, sentence ID: 3486197 Paikoitus oli maksullinen. The parking was paid. Tämä paikoitus on varattu asukkaille. This parking is reserved for residents. ADR. OPS. D. 035 Ilmans-alusten paikoitus. ADR.OPS.D.035 Aircraft parking. Paikoitus maksaa 10 dollaria päivässä. The parking costs 10 dollars per day. Paikoitus on kielletty tällä alueella. Parking is prohibited in this area. Paikoitustalo on täynnä. The parking house is full. Ajoneuvojen paikoituss-ja pysäköintipalvelut. Vehicle parking and towing. Ole tarkkana paikoituksessasi. Be careful in your parking. Paikoitustilat ovat täynnä. The parking spaces are full. Kameravalvonta paikoituksessasi. Surveillance cameras in your parking. Show more arrow right

Wiktionary

(rare) parking Show more arrow right pysäköinti Show more arrow right paikoittaa +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paikoitukseni

paikoitukseni

paikoituksesi

paikoituksesi

paikoituksensa

paikoituksensa

Par

-ta

paikoitustani

paikoituksiani

paikoitustasi

paikoituksiasi

paikoitustansa / paikoitustaan

paikoituksiansa / paikoituksiaan

Gen

-n

paikoitukseni

paikoituksieni / paikoitusteni

paikoituksesi

paikoituksiesi / paikoitustesi

paikoituksensa

paikoituksiensa / paikoitustensa

Ill

mihin

paikoitukseeni

paikoituksiini

paikoitukseesi

paikoituksiisi

paikoitukseensa

paikoituksiinsa

Ine

-ssa

paikoituksessani

paikoituksissani

paikoituksessasi

paikoituksissasi

paikoituksessansa / paikoituksessaan

paikoituksissansa / paikoituksissaan

Ela

-sta

paikoituksestani

paikoituksistani

paikoituksestasi

paikoituksistasi

paikoituksestansa / paikoituksestaan

paikoituksistansa / paikoituksistaan

All

-lle

paikoitukselleni

paikoituksilleni

paikoituksellesi

paikoituksillesi

paikoituksellensa / paikoitukselleen

paikoituksillensa / paikoituksillean

Ade

-lla

paikoituksellani

paikoituksillani

paikoituksellasi

paikoituksillasi

paikoituksellansa / paikoituksellaan

paikoituksillansa / paikoituksillaan

Abl

-lta

paikoitukseltani

paikoituksiltani

paikoitukseltasi

paikoituksiltasi

paikoitukseltansa / paikoitukseltaan

paikoituksiltansa / paikoituksiltaan

Tra

-ksi

paikoituksekseni

paikoituksikseni

paikoitukseksesi

paikoituksiksesi

paikoitukseksensa / paikoituksekseen

paikoituksiksensa / paikoituksikseen

Ess

-na

paikoituksenani

paikoituksinani

paikoituksenasi

paikoituksinasi

paikoituksenansa / paikoituksenaan

paikoituksinansa / paikoituksinaan

Abe

-tta

paikoituksettani

paikoituksittani

paikoituksettasi

paikoituksittasi

paikoituksettansa / paikoituksettaan

paikoituksittansa / paikoituksittaan

Com

-ne

-

paikoituksineni

-

paikoituksinesi

-

paikoituksinensa / paikoituksineen

Singular

Plural

Nom

-

paikoitukseni

paikoituksesi

paikoituksensa

paikoitukseni

paikoituksesi

paikoituksensa

Par

-ta

paikoitustani

paikoitustasi

paikoitustansa / paikoitustaan

paikoituksiani

paikoituksiasi

paikoituksiansa / paikoituksiaan

Gen

-n

paikoitukseni

paikoituksesi

paikoituksensa

paikoituksieni / paikoitusteni

paikoituksiesi / paikoitustesi

paikoituksiensa / paikoitustensa

Ill

mihin

paikoitukseeni

paikoitukseesi

paikoitukseensa

paikoituksiini

paikoituksiisi

paikoituksiinsa

Ine

-ssa

paikoituksessani

paikoituksessasi

paikoituksessansa / paikoituksessaan

paikoituksissani

paikoituksissasi

paikoituksissansa / paikoituksissaan

Ela

-sta

paikoituksestani

paikoituksestasi

paikoituksestansa / paikoituksestaan

paikoituksistani

paikoituksistasi

paikoituksistansa / paikoituksistaan

All

-lle

paikoitukselleni

paikoituksellesi

paikoituksellensa / paikoitukselleen

paikoituksilleni

paikoituksillesi

paikoituksillensa / paikoituksillean

Ade

-lla

paikoituksellani

paikoituksellasi

paikoituksellansa / paikoituksellaan

paikoituksillani

paikoituksillasi

paikoituksillansa / paikoituksillaan

Abl

-lta

paikoitukseltani

paikoitukseltasi

paikoitukseltansa / paikoitukseltaan

paikoituksiltani

paikoituksiltasi

paikoituksiltansa / paikoituksiltaan

Tra

-ksi

paikoituksekseni

paikoitukseksesi

paikoitukseksensa / paikoituksekseen

paikoituksikseni

paikoituksiksesi

paikoituksiksensa / paikoituksikseen

Ess

-na

paikoituksenani

paikoituksenasi

paikoituksenansa / paikoituksenaan

paikoituksinani

paikoituksinasi

paikoituksinansa / paikoituksinaan

Abe

-tta

paikoituksettani

paikoituksettasi

paikoituksettansa / paikoituksettaan

paikoituksittani

paikoituksittasi

paikoituksittansa / paikoituksittaan

Com

-ne

-

-

-

paikoituksineni

paikoituksinesi

paikoituksinensa / paikoituksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paikoituksemme

paikoituksemme

paikoituksenne

paikoituksenne

paikoituksensa

paikoituksensa

Par

-ta

paikoitustamme

paikoituksiamme

paikoitustanne

paikoituksianne

paikoitustansa / paikoitustaan

paikoituksiansa / paikoituksiaan

Gen

-n

paikoituksemme

paikoituksiemme / paikoitustemme

paikoituksenne

paikoituksienne / paikoitustenne

paikoituksensa

paikoituksiensa / paikoitustensa

Ill

mihin

paikoitukseemme

paikoituksiimme

paikoitukseenne

paikoituksiinne

paikoitukseensa

paikoituksiinsa

Ine

-ssa

paikoituksessamme

paikoituksissamme

paikoituksessanne

paikoituksissanne

paikoituksessansa / paikoituksessaan

paikoituksissansa / paikoituksissaan

Ela

-sta

paikoituksestamme

paikoituksistamme

paikoituksestanne

paikoituksistanne

paikoituksestansa / paikoituksestaan

paikoituksistansa / paikoituksistaan

All

-lle

paikoituksellemme

paikoituksillemme

paikoituksellenne

paikoituksillenne

paikoituksellensa / paikoitukselleen

paikoituksillensa / paikoituksillean

Ade

-lla

paikoituksellamme

paikoituksillamme

paikoituksellanne

paikoituksillanne

paikoituksellansa / paikoituksellaan

paikoituksillansa / paikoituksillaan

Abl

-lta

paikoitukseltamme

paikoituksiltamme

paikoitukseltanne

paikoituksiltanne

paikoitukseltansa / paikoitukseltaan

paikoituksiltansa / paikoituksiltaan

Tra

-ksi

paikoitukseksemme

paikoituksiksemme

paikoitukseksenne

paikoituksiksenne

paikoitukseksensa / paikoituksekseen

paikoituksiksensa / paikoituksikseen

Ess

-na

paikoituksenamme

paikoituksinamme

paikoituksenanne

paikoituksinanne

paikoituksenansa / paikoituksenaan

paikoituksinansa / paikoituksinaan

Abe

-tta

paikoituksettamme

paikoituksittamme

paikoituksettanne

paikoituksittanne

paikoituksettansa / paikoituksettaan

paikoituksittansa / paikoituksittaan

Com

-ne

-

paikoituksinemme

-

paikoituksinenne

-

paikoituksinensa / paikoituksineen

Singular

Plural

Nom

-

paikoituksemme

paikoituksenne

paikoituksensa

paikoituksemme

paikoituksenne

paikoituksensa

Par

-ta

paikoitustamme

paikoitustanne

paikoitustansa / paikoitustaan

paikoituksiamme

paikoituksianne

paikoituksiansa / paikoituksiaan

Gen

-n

paikoituksemme

paikoituksenne

paikoituksensa

paikoituksiemme / paikoitustemme

paikoituksienne / paikoitustenne

paikoituksiensa / paikoitustensa

Ill

mihin

paikoitukseemme

paikoitukseenne

paikoitukseensa

paikoituksiimme

paikoituksiinne

paikoituksiinsa

Ine

-ssa

paikoituksessamme

paikoituksessanne

paikoituksessansa / paikoituksessaan

paikoituksissamme

paikoituksissanne

paikoituksissansa / paikoituksissaan

Ela

-sta

paikoituksestamme

paikoituksestanne

paikoituksestansa / paikoituksestaan

paikoituksistamme

paikoituksistanne

paikoituksistansa / paikoituksistaan

All

-lle

paikoituksellemme

paikoituksellenne

paikoituksellensa / paikoitukselleen

paikoituksillemme

paikoituksillenne

paikoituksillensa / paikoituksillean

Ade

-lla

paikoituksellamme

paikoituksellanne

paikoituksellansa / paikoituksellaan

paikoituksillamme

paikoituksillanne

paikoituksillansa / paikoituksillaan

Abl

-lta

paikoitukseltamme

paikoitukseltanne

paikoitukseltansa / paikoitukseltaan

paikoituksiltamme

paikoituksiltanne

paikoituksiltansa / paikoituksiltaan

Tra

-ksi

paikoitukseksemme

paikoitukseksenne

paikoitukseksensa / paikoituksekseen

paikoituksiksemme

paikoituksiksenne

paikoituksiksensa / paikoituksikseen

Ess

-na

paikoituksenamme

paikoituksenanne

paikoituksenansa / paikoituksenaan

paikoituksinamme

paikoituksinanne

paikoituksinansa / paikoituksinaan

Abe

-tta

paikoituksettamme

paikoituksettanne

paikoituksettansa / paikoituksettaan

paikoituksittamme

paikoituksittanne

paikoituksittansa / paikoituksittaan

Com

-ne

-

-

-

paikoituksinemme

paikoituksinenne

paikoituksinensa / paikoituksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talo

talot

Par

-ta

taloa

taloja

Gen

-n

talon

talojen

Ill

mihin

taloon

taloihin

Ine

-ssa

talossa

taloissa

Ela

-sta

talosta

taloista

All

-lle

talolle

taloille

Ade

-lla

talolla

taloilla

Abl

-lta

talolta

taloilta

Tra

-ksi

taloksi

taloiksi

Ess

-na

talona

taloina

Abe

-tta

talotta

taloitta

Com

-ne

-

taloine

Ins

-in

-

taloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

place paikka, sija, asema, paikkakunta, kohta, talo
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
Show more arrow right
Tilde MODEL; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Se on talonkirjoilta. It is from the house records. Tuskien talo. House of pain. Talo on minun. It's my house. Talo oli vanha ja rapistunut. The house was old and dilapidated. Talo romahtaa! The house is coming! Isoisäsi talo. Your grandfather's house? Koko talo tärisi. The whole house was shaking. Talokauppasi toteutui viimein. Your house sale finally went through. Talo on varmistettu. House is now armed. Talokauppasi meni hyvin. Your house deal went well. Show more arrow right

Wiktionary

house - building rakennus, pytinki (now uncommon) farm, homestead maatila, tila, farmi Show more arrow right talollinentalous Show more arrow right aravataloasuintaloatriumtaloaurinkotaloautiotalobetonitaloeduskuntataloekotaloelementtitaloharjataloharkkotalohometalohäätalohöylähirsitaloilotalojugendtalokantatalokarjalantalokaupungintalokaupunkitalokerrostaloketjutalokirjastotalokivitalokonserttitalokonttitalokorttitalokotitalokoulutalokulmatalokummitustalokunnantaloköyhäintalolamellitalolehtitaloliiketalolomataloluhtitalomaalaistalomaatalomajatalomiljoonatalomoduulitalomonitoimitalomuotitalonaapuritalonuorisotalooikeustaloolkitaloomakotitalooopperataloosaketaloosakuntatalopaikoitustalopalokunnantalopalvelutaloparitaloparkkitaloparlamenttitalopientalopiispantalopiparkakkutalopistetalopohjalaistalopullotalopurkutalopuutalopysäköintitalopyöröhirsitalorinnetalorivitaloseuraintaloseurakuntataloseurantaloseurataloseurojentalosukutalosurutalotalojohtotalokauppatalokohtainentalokonttitalonemäntätalon etutalonisäntätalonkauppatalonkirjatalonmiestalonomistajatalonpaikkatalonpitotalonpoikatalonrakennustalonvahtitalonvaltaustalonvanhintalonviinitalonväkitalopakettitalopesulataloryhmätalorähjätaloröttelötalotehdastalotyyppitaloyhtiötavarataloteatteritaloterassitalotiilitalotoimistotalotoimitalotornitaloturvatalotyyppitalotyöväentalourheilutalouudistalovaivaistalovalmistalovanhustentalovierastalovirastotalovirkatalovuokrataloyksinäistaloylioppilastaloökytalo Show more arrow right From Proto-Finnic talo (“farm; house”). Possibly related to talas (“shelter for boats; fish drying hut”). Cognates include Estonian talu (“farm”); Northern Sami dállu (“house; farm”) is a Finnic loan. Show more arrow right

Wikipedia

House A house is a single-unit residential building, which may range in complexity from a rudimentary hut to a complex structure of wood, masonry, concrete or other material, outfitted with plumbing, electrical, and heating, ventilation, and air conditioning systems. Houses use a range of different roofing systems to keep precipitation such as rain from getting into the dwelling space. Houses may have doors or locks to secure the dwelling space and protect its inhabitants and contents from burglars or other trespassers. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taloni

taloni

talosi

talosi

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloani

talojani

taloasi

talojasi

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talojeni

talosi

talojesi

talonsa

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloihini

taloosi

taloihisi

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

taloissani

talossasi

taloissasi

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

taloistani

talostasi

taloistasi

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

taloilleni

talollesi

taloillesi

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

taloillani

talollasi

taloillasi

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloiltani

taloltasi

taloiltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloikseni

taloksesi

taloiksesi

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

taloinani

talonasi

taloinasi

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

taloittani

talottasi

taloittasi

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloineni

-

taloinesi

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

taloni

talosi

talonsa

taloni

talosi

talonsa

Par

-ta

taloani

taloasi

taloansa / taloaan

talojani

talojasi

talojansa / talojaan

Gen

-n

taloni

talosi

talonsa

talojeni

talojesi

talojensa

Ill

mihin

talooni

taloosi

taloonsa

taloihini

taloihisi

taloihinsa

Ine

-ssa

talossani

talossasi

talossansa / talossaan

taloissani

taloissasi

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostani

talostasi

talostansa / talostaan

taloistani

taloistasi

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talolleni

talollesi

talollensa / talolleen

taloilleni

taloillesi

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollani

talollasi

talollansa / talollaan

taloillani

taloillasi

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltani

taloltasi

taloltansa / taloltaan

taloiltani

taloiltasi

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

talokseni

taloksesi

taloksensa / talokseen

taloikseni

taloiksesi

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonani

talonasi

talonansa / talonaan

taloinani

taloinasi

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottani

talottasi

talottansa / talottaan

taloittani

taloittasi

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloineni

taloinesi

taloinensa / taloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talomme

talonne

talonne

talonsa

talonsa

Par

-ta

taloamme

talojamme

taloanne

talojanne

taloansa / taloaan

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talojemme

talonne

talojenne

talonsa

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloihimme

taloonne

taloihinne

taloonsa

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

taloissamme

talossanne

taloissanne

talossansa / talossaan

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

taloistamme

talostanne

taloistanne

talostansa / talostaan

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

taloillemme

talollenne

taloillenne

talollensa / talolleen

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

taloillamme

talollanne

taloillanne

talollansa / talollaan

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloiltamme

taloltanne

taloiltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloiksemme

taloksenne

taloiksenne

taloksensa / talokseen

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

taloinamme

talonanne

taloinanne

talonansa / talonaan

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

taloittamme

talottanne

taloittanne

talottansa / talottaan

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

taloinemme

-

taloinenne

-

taloinensa / taloineen

Singular

Plural

Nom

-

talomme

talonne

talonsa

talomme

talonne

talonsa

Par

-ta

taloamme

taloanne

taloansa / taloaan

talojamme

talojanne

talojansa / talojaan

Gen

-n

talomme

talonne

talonsa

talojemme

talojenne

talojensa

Ill

mihin

taloomme

taloonne

taloonsa

taloihimme

taloihinne

taloihinsa

Ine

-ssa

talossamme

talossanne

talossansa / talossaan

taloissamme

taloissanne

taloissansa / taloissaan

Ela

-sta

talostamme

talostanne

talostansa / talostaan

taloistamme

taloistanne

taloistansa / taloistaan

All

-lle

talollemme

talollenne

talollensa / talolleen

taloillemme

taloillenne

taloillensa / taloillean

Ade

-lla

talollamme

talollanne

talollansa / talollaan

taloillamme

taloillanne

taloillansa / taloillaan

Abl

-lta

taloltamme

taloltanne

taloltansa / taloltaan

taloiltamme

taloiltanne

taloiltansa / taloiltaan

Tra

-ksi

taloksemme

taloksenne

taloksensa / talokseen

taloiksemme

taloiksenne

taloiksensa / taloikseen

Ess

-na

talonamme

talonanne

talonansa / talonaan

taloinamme

taloinanne

taloinansa / taloinaan

Abe

-tta

talottamme

talottanne

talottansa / talottaan

taloittamme

taloittanne

taloittansa / taloittaan

Com

-ne

-

-

-

taloinemme

taloinenne

taloinensa / taloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pai

pait

Par

-ta

paita

paita

Gen

-n

pain

paitten / paiden

Ill

mihin

paihin

paihin

Ine

-ssa

paissa

paissa

Ela

-sta

paista

paista

All

-lle

paille

paille

Ade

-lla

pailla

pailla

Abl

-lta

pailta

pailta

Tra

-ksi

paiksi

paiksi

Ess

-na

paina

paina

Abe

-tta

paitta

paitta

Com

-ne

-

paine

Ins

-in

-

pain

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pai

pait

Par

-ta

paita

paita

Gen

-n

pain

paitten / paiden

Ill

mihin

paihin

paihin

Ine

-ssa

paissa

paissa

Ela

-sta

paista

paista

All

-lle

paille

paille

Ade

-lla

pailla

pailla

Abl

-lta

pailta

pailta

Tra

-ksi

paiksi

paiksi

Ess

-na

paina

paina

Abe

-tta

paitta

paitta

Com

-ne

-

paine

Ins

-in

-

pain

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

pai
shi
Show more arrow right
Helsinki Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl parallel corpus; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles; SETIMES; SETIMES2 parallel corpus En löydä paitani. I can't find my shirt. Pai oli herkullista. The pai was delicious. Hän pesi paitansa. He washed his shirt. Paikoittasi sattuu. My back hurts. Paitani on sininen. My shirt is blue. Olen pessyt paitani. I have washed my shirt. Paikoittasi on kylmä. You are cold. Paitani on liian iso. My shirt is too big. Paikoistansa löydetyt. Found in their places. Paikoittasi on pimeää. It is dark where you are. Show more arrow right

Wiktionary

(Finglish) pie Show more arrow right English pie Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paini

paini

paisi

paisi

painsa

painsa

Par

-ta

paitani

paitani

paitasi

paitasi

paitansa / paitaan

paitansa / paitaan

Gen

-n

paini

paitteni / paideni

paisi

paittesi / paidesi

painsa

paittensa / paidensa

Ill

mihin

paihini

paihini

paihisi

paihisi

paihinsa

paihinsa

Ine

-ssa

paissani

paissani

paissasi

paissasi

paissansa / paissaan

paissansa / paissaan

Ela

-sta

paistani

paistani

paistasi

paistasi

paistansa / paistaan

paistansa / paistaan

All

-lle

pailleni

pailleni

paillesi

paillesi

paillensa / pailleen

paillensa / paillean

Ade

-lla

paillani

paillani

paillasi

paillasi

paillansa / paillaan

paillansa / paillaan

Abl

-lta

pailtani

pailtani

pailtasi

pailtasi

pailtansa / pailtaan

pailtansa / pailtaan

Tra

-ksi

paikseni

paikseni

paiksesi

paiksesi

paiksensa / paikseen

paiksensa / paikseen

Ess

-na

painani

painani

painasi

painasi

painansa / painaan

painansa / painaan

Abe

-tta

paittani

paittani

paittasi

paittasi

paittansa / paittaan

paittansa / paittaan

Com

-ne

-

paineni

-

painesi

-

painensa / paineen

Singular

Plural

Nom

-

paini

paisi

painsa

paini

paisi

painsa

Par

-ta

paitani

paitasi

paitansa / paitaan

paitani

paitasi

paitansa / paitaan

Gen

-n

paini

paisi

painsa

paitteni / paideni

paittesi / paidesi

paittensa / paidensa

Ill

mihin

paihini

paihisi

paihinsa

paihini

paihisi

paihinsa

Ine

-ssa

paissani

paissasi

paissansa / paissaan

paissani

paissasi

paissansa / paissaan

Ela

-sta

paistani

paistasi

paistansa / paistaan

paistani

paistasi

paistansa / paistaan

All

-lle

pailleni

paillesi

paillensa / pailleen

pailleni

paillesi

paillensa / paillean

Ade

-lla

paillani

paillasi

paillansa / paillaan

paillani

paillasi

paillansa / paillaan

Abl

-lta

pailtani

pailtasi

pailtansa / pailtaan

pailtani

pailtasi

pailtansa / pailtaan

Tra

-ksi

paikseni

paiksesi

paiksensa / paikseen

paikseni

paiksesi

paiksensa / paikseen

Ess

-na

painani

painasi

painansa / painaan

painani

painasi

painansa / painaan

Abe

-tta

paittani

paittasi

paittansa / paittaan

paittani

paittasi

paittansa / paittaan

Com

-ne

-

-

-

paineni

painesi

painensa / paineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paimme

paimme

painne

painne

painsa

painsa

Par

-ta

paitamme

paitamme

paitanne

paitanne

paitansa / paitaan

paitansa / paitaan

Gen

-n

paimme

paittemme / paidemme

painne

paittenne / paidenne

painsa

paittensa / paidensa

Ill

mihin

paihimme

paihimme

paihinne

paihinne

paihinsa

paihinsa

Ine

-ssa

paissamme

paissamme

paissanne

paissanne

paissansa / paissaan

paissansa / paissaan

Ela

-sta

paistamme

paistamme

paistanne

paistanne

paistansa / paistaan

paistansa / paistaan

All

-lle

paillemme

paillemme

paillenne

paillenne

paillensa / pailleen

paillensa / paillean

Ade

-lla

paillamme

paillamme

paillanne

paillanne

paillansa / paillaan

paillansa / paillaan

Abl

-lta

pailtamme

pailtamme

pailtanne

pailtanne

pailtansa / pailtaan

pailtansa / pailtaan

Tra

-ksi

paiksemme

paiksemme

paiksenne

paiksenne

paiksensa / paikseen

paiksensa / paikseen

Ess

-na

painamme

painamme

painanne

painanne

painansa / painaan

painansa / painaan

Abe

-tta

paittamme

paittamme

paittanne

paittanne

paittansa / paittaan

paittansa / paittaan

Com

-ne

-

painemme

-

painenne

-

painensa / paineen

Singular

Plural

Nom

-

paimme

painne

painsa

paimme

painne

painsa

Par

-ta

paitamme

paitanne

paitansa / paitaan

paitamme

paitanne

paitansa / paitaan

Gen

-n

paimme

painne

painsa

paittemme / paidemme

paittenne / paidenne

paittensa / paidensa

Ill

mihin

paihimme

paihinne

paihinsa

paihimme

paihinne

paihinsa

Ine

-ssa

paissamme

paissanne

paissansa / paissaan

paissamme

paissanne

paissansa / paissaan

Ela

-sta

paistamme

paistanne

paistansa / paistaan

paistamme

paistanne

paistansa / paistaan

All

-lle

paillemme

paillenne

paillensa / pailleen

paillemme

paillenne

paillensa / paillean

Ade

-lla

paillamme

paillanne

paillansa / paillaan

paillamme

paillanne

paillansa / paillaan

Abl

-lta

pailtamme

pailtanne

pailtansa / pailtaan

pailtamme

pailtanne

pailtansa / pailtaan

Tra

-ksi

paiksemme

paiksenne

paiksensa / paikseen

paiksemme

paiksenne

paiksensa / paikseen

Ess

-na

painamme

painanne

painansa / painaan

painamme

painanne

painansa / painaan

Abe

-tta

paittamme

paittanne

paittansa / paittaan

paittamme

paittanne

paittansa / paittaan

Com

-ne

-

-

-

painemme

painenne

painensa / paineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koitus

koitukset

Par

-ta

koitusta

koituksia

Gen

-n

koituksen

koituksien / koitusten

Ill

mihin

koitukseen

koituksiin

Ine

-ssa

koituksessa

koituksissa

Ela

-sta

koituksesta

koituksista

All

-lle

koitukselle

koituksille

Ade

-lla

koituksella

koituksilla

Abl

-lta

koitukselta

koituksilta

Tra

-ksi

koitukseksi

koituksiksi

Ess

-na

koituksena

koituksina

Abe

-tta

koituksetta

koituksitta

Com

-ne

-

koituksine

Ins

-in

-

koituksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koitus

koitukset

Par

-ta

koitusta

koituksia

Gen

-n

koituksen

koituksien / koitusten

Ill

mihin

koitukseen

koituksiin

Ine

-ssa

koituksessa

koituksissa

Ela

-sta

koituksesta

koituksista

All

-lle

koitukselle

koituksille

Ade

-lla

koituksella

koituksilla

Abl

-lta

koitukselta

koituksilta

Tra

-ksi

koitukseksi

koituksiksi

Ess

-na

koituksena

koituksina

Abe

-tta

koituksetta

koituksitta

Com

-ne

-

koituksine

Ins

-in

-

koituksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

koitus
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; SETIMES2 Parallel Corpus; Global Voices Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1001-1015; EUbookshop, sentence id: 520214-1000; OpenSubtitles2018, sentence id: 764532; Europarl; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 1234-1250 Koitus tapahtuu usein öisin. Mating often occurs at night. Sanoitko"iso koitus"? Did you just say "big meat"? Koitus on luonnollinen tapa lisääntyä. Copulation is a natural way to reproduce. Koitus voi kestää vain muutamia sekunteja. Copulation can last only a few seconds. Koitus on tärkeä osa monien eläinten elämää. Copulation is an important part of many animals' lives. Koitus on lisääntymiseen liittyvä toimenpide. Copulation is a reproductive process. Koitus kestää yleensä vain muutamia minuutteja. Intercourse usually lasts only a few minutes. Koitus voi tapahtua minkä tahansa kahden yksilön välillä. Copulation can occur between any two individuals. Koituksestamme saamme ehkä voiton. From our koituksestamme we may achieve victory. Tutkimus keskittyy eläinten koitukseen. The study focuses on animal copulation. Show more arrow right

Wiktionary

coitus Show more arrow right From Latin coitus. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koitukseni

koitukseni

koituksesi

koituksesi

koituksensa

koituksensa

Par

-ta

koitustani

koituksiani

koitustasi

koituksiasi

koitustansa / koitustaan

koituksiansa / koituksiaan

Gen

-n

koitukseni

koituksieni / koitusteni

koituksesi

koituksiesi / koitustesi

koituksensa

koituksiensa / koitustensa

Ill

mihin

koitukseeni

koituksiini

koitukseesi

koituksiisi

koitukseensa

koituksiinsa

Ine

-ssa

koituksessani

koituksissani

koituksessasi

koituksissasi

koituksessansa / koituksessaan

koituksissansa / koituksissaan

Ela

-sta

koituksestani

koituksistani

koituksestasi

koituksistasi

koituksestansa / koituksestaan

koituksistansa / koituksistaan

All

-lle

koitukselleni

koituksilleni

koituksellesi

koituksillesi

koituksellensa / koitukselleen

koituksillensa / koituksillean

Ade

-lla

koituksellani

koituksillani

koituksellasi

koituksillasi

koituksellansa / koituksellaan

koituksillansa / koituksillaan

Abl

-lta

koitukseltani

koituksiltani

koitukseltasi

koituksiltasi

koitukseltansa / koitukseltaan

koituksiltansa / koituksiltaan

Tra

-ksi

koituksekseni

koituksikseni

koitukseksesi

koituksiksesi

koitukseksensa / koituksekseen

koituksiksensa / koituksikseen

Ess

-na

koituksenani

koituksinani

koituksenasi

koituksinasi

koituksenansa / koituksenaan

koituksinansa / koituksinaan

Abe

-tta

koituksettani

koituksittani

koituksettasi

koituksittasi

koituksettansa / koituksettaan

koituksittansa / koituksittaan

Com

-ne

-

koituksineni

-

koituksinesi

-

koituksinensa / koituksineen

Singular

Plural

Nom

-

koitukseni

koituksesi

koituksensa

koitukseni

koituksesi

koituksensa

Par

-ta

koitustani

koitustasi

koitustansa / koitustaan

koituksiani

koituksiasi

koituksiansa / koituksiaan

Gen

-n

koitukseni

koituksesi

koituksensa

koituksieni / koitusteni

koituksiesi / koitustesi

koituksiensa / koitustensa

Ill

mihin

koitukseeni

koitukseesi

koitukseensa

koituksiini

koituksiisi

koituksiinsa

Ine

-ssa

koituksessani

koituksessasi

koituksessansa / koituksessaan

koituksissani

koituksissasi

koituksissansa / koituksissaan

Ela

-sta

koituksestani

koituksestasi

koituksestansa / koituksestaan

koituksistani

koituksistasi

koituksistansa / koituksistaan

All

-lle

koitukselleni

koituksellesi

koituksellensa / koitukselleen

koituksilleni

koituksillesi

koituksillensa / koituksillean

Ade

-lla

koituksellani

koituksellasi

koituksellansa / koituksellaan

koituksillani

koituksillasi

koituksillansa / koituksillaan

Abl

-lta

koitukseltani

koitukseltasi

koitukseltansa / koitukseltaan

koituksiltani

koituksiltasi

koituksiltansa / koituksiltaan

Tra

-ksi

koituksekseni

koitukseksesi

koitukseksensa / koituksekseen

koituksikseni

koituksiksesi

koituksiksensa / koituksikseen

Ess

-na

koituksenani

koituksenasi

koituksenansa / koituksenaan

koituksinani

koituksinasi

koituksinansa / koituksinaan

Abe

-tta

koituksettani

koituksettasi

koituksettansa / koituksettaan

koituksittani

koituksittasi

koituksittansa / koituksittaan

Com

-ne

-

-

-

koituksineni

koituksinesi

koituksinensa / koituksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koituksemme

koituksemme

koituksenne

koituksenne

koituksensa

koituksensa

Par

-ta

koitustamme

koituksiamme

koitustanne

koituksianne

koitustansa / koitustaan

koituksiansa / koituksiaan

Gen

-n

koituksemme

koituksiemme / koitustemme

koituksenne

koituksienne / koitustenne

koituksensa

koituksiensa / koitustensa

Ill

mihin

koitukseemme

koituksiimme

koitukseenne

koituksiinne

koitukseensa

koituksiinsa

Ine

-ssa

koituksessamme

koituksissamme

koituksessanne

koituksissanne

koituksessansa / koituksessaan

koituksissansa / koituksissaan

Ela

-sta

koituksestamme

koituksistamme

koituksestanne

koituksistanne

koituksestansa / koituksestaan

koituksistansa / koituksistaan

All

-lle

koituksellemme

koituksillemme

koituksellenne

koituksillenne

koituksellensa / koitukselleen

koituksillensa / koituksillean

Ade

-lla

koituksellamme

koituksillamme

koituksellanne

koituksillanne

koituksellansa / koituksellaan

koituksillansa / koituksillaan

Abl

-lta

koitukseltamme

koituksiltamme

koitukseltanne

koituksiltanne

koitukseltansa / koitukseltaan

koituksiltansa / koituksiltaan

Tra

-ksi

koitukseksemme

koituksiksemme

koitukseksenne

koituksiksenne

koitukseksensa / koituksekseen

koituksiksensa / koituksikseen

Ess

-na

koituksenamme

koituksinamme

koituksenanne

koituksinanne

koituksenansa / koituksenaan

koituksinansa / koituksinaan

Abe

-tta

koituksettamme

koituksittamme

koituksettanne

koituksittanne

koituksettansa / koituksettaan

koituksittansa / koituksittaan

Com

-ne

-

koituksinemme

-

koituksinenne

-

koituksinensa / koituksineen

Singular

Plural

Nom

-

koituksemme

koituksenne

koituksensa

koituksemme

koituksenne

koituksensa

Par

-ta

koitustamme

koitustanne

koitustansa / koitustaan

koituksiamme

koituksianne

koituksiansa / koituksiaan

Gen

-n

koituksemme

koituksenne

koituksensa

koituksiemme / koitustemme

koituksienne / koitustenne

koituksiensa / koitustensa

Ill

mihin

koitukseemme

koitukseenne

koitukseensa

koituksiimme

koituksiinne

koituksiinsa

Ine

-ssa

koituksessamme

koituksessanne

koituksessansa / koituksessaan

koituksissamme

koituksissanne

koituksissansa / koituksissaan

Ela

-sta

koituksestamme

koituksestanne

koituksestansa / koituksestaan

koituksistamme

koituksistanne

koituksistansa / koituksistaan

All

-lle

koituksellemme

koituksellenne

koituksellensa / koitukselleen

koituksillemme

koituksillenne

koituksillensa / koituksillean

Ade

-lla

koituksellamme

koituksellanne

koituksellansa / koituksellaan

koituksillamme

koituksillanne

koituksillansa / koituksillaan

Abl

-lta

koitukseltamme

koitukseltanne

koitukseltansa / koitukseltaan

koituksiltamme

koituksiltanne

koituksiltansa / koituksiltaan

Tra

-ksi

koitukseksemme

koitukseksenne

koitukseksensa / koituksekseen

koituksiksemme

koituksiksenne

koituksiksensa / koituksikseen

Ess

-na

koituksenamme

koituksenanne

koituksenansa / koituksenaan

koituksinamme

koituksinanne

koituksinansa / koituksinaan

Abe

-tta

koituksettamme

koituksettanne

koituksettansa / koituksettaan

koituksittamme

koituksittanne

koituksittansa / koituksittaan

Com

-ne

-

-

-

koituksinemme

koituksinenne

koituksinensa / koituksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept